De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Salt la navigare Salt la căutare Campionatele Europene de canotaj din 2019 au fost a 76-a ediție a evenimentului. Au avut loc în perioada 31 mai - 2 iunie 2019 la Lacul Rotsee din Lucerna , Elveția .
Podiumuri
Bărbați
Eveniment | Aur | Vreme | Argint | Vreme | Bronz | Vreme |
Singur [1] | Germania Oliver Zeidler | 6: 47,32 | Olanda Stef Broenink | 6: 47,51 | Bielorusia Pilip Pavukou | 6: 47,72 |
Greutate simplă [2] | Ungaria Péter Galambos | 6: 57,00 | Polonia Artur Mikołajczewski | 6: 58,98 | Italia Martino Goretti | 7: 02.27 |
Doi dintr-o pereche [3] | Polonia Mirosław Ziętarski Fabian Baranski | 6: 13.51 | elvețian Barnabé Delarze Roman Röösli | 6: 13.60 | România Ioan Prundeanu Marian-Florian Enache | 6: 13,96 |
Două perechi de greutăți ușoare [4] | Germania Jonathan Rommelmann Jason Osborne | 6: 12.58 | Italia Stefano Oppo Pietro Ruta | 6: 13.95 | Belgia Tim Brys Niels Van Zandweghe | 6: 15,51 |
Patru sculele [5] | Olanda Dirk Uittenbogaard Abe Wiersma Tone Wieten Koen Metsemakers | 5: 35,75 | Italia Filippo Mondelli Andrea Panizza Luca Rambaldi Giacomo Gentili | 5: 40.19 | Marea Britanie Jack Beaumont Jonathan Walton Mirele Angus Peter Lambert | 5: 41,89 |
Patru greutăți ușoare [6] | Italia Catello Amarante II Lorenzo Fontana Alfonso Scalzone Gabriel Soares | 5: 55,48 | Olanda Hilmar Verbeek David Kampman Ward van Zeijl Bart Lukkes | 5: 56,89 | Franţa Léo Grandsire Hugo Beurey Benjamin David Ferdinand Ludwig | 5: 57.05 |
Doi fără [7] | Croaţia Martin Sinković Valent Sinković | 6: 22.46 | România Marius Cozmiuc Ciprian Tudosă | 6: 24.53 | Spania Jaime Canalejo Pazos Javier García Ordóñez | 6: 26,31 |
Patru fără [8] | Marea Britanie Oliver Cook Matthew Rossiter Rory Gibbs Sholto Carnegie | 5: 51.01 | Polonia Mikołaj Burda Mateusz Wilangowski Marcin Brzeziński Michał Szpakowski | 5: 53,90 | Germania Felix Brummel Felix Wimberger Maximilian Planer Nico Merget | 5: 56.08 |
Opt [9] | Germania Johannes Weißenfeld Laurits Follert Jakob Schneider Torben Johannesen Christopher Reinhardt Malte Jakschik Richard Schmidt Hannes Ocik Martin Sauer ( Tim. ) | 5: 25,68 | Marea Britanie Thomas Ford James Rudkin Thomas George Moe Sbihi Jacob Dawson Oliver Wynne-Griffith Matthew Tarrant Josh Bugajski Henry Fieldman (Tim.) | 5: 26,55 | Olanda Vincent van der Want Boudewijn Röell Jasper Tissen Ruben Knab Mechiel Versluis Bram Schwarz Bjorn van den Ende Robert Lücken Aranka Kops (Tim.) | 5: 27.97 |
femei
Eveniment | Aur | Vreme | Argint | Vreme | Bronz | Vreme |
Singur [10] | Irlanda Sanita Pušpure | 7: 23.18 | elvețian Jeannine Gmelin | 7: 24.04 | Republica Cehă Miroslava Topinková | 7: 24,85 |
Greutate simplă [11] | Italia Federica Cesarini | 7: 32,45 | Germania Leonie Pieper | 7: 34.17 | Olanda Marieke Keijser | 7: 36.59 |
Doi dintr-o pereche [12] | Germania Leonie Menzel Carlotta Nwajide | 6: 49,23 | România Nicoleta-Ancuța Bodnar Simona Geanina Radiș | 6: 50,56 | Italia Stefania Buttignon Stefania Gobbi | 6: 51,38 |
Două perechi de greutăți ușoare [13] | Bielorusia Anastassija Janina Alena Furman | 6: 58,69 | Franţa Laura Tarantula Claire Bove | 7: 00.29 | elvețian Patricia Merz Frederique Rol | 7: 02.63 |
Patru sculele [14] | Germania Michaela Staelberg Julia Lier Franziska Kampmann Frieda Hämmerling | 6: 16,69 | Olanda Roos de Jong Inge Janssen Sophie Souwer Olivia van Rooijen | 6: 17.08 | Ucraina Jewhenija Dowhodko Daryna Werchohljad Anastassija Koschenkowa Jana Dementjewa | 6: 18,82 |
Doi fără [15] | Spania Aina Cid Virginia Díaz Rivas | 7: 14.14 | România Adriana Ailincai Maria Tivodariu | 7: 15.52 | Italia Kiri Tontodonati Aisha Rocek | 7: 16.22 |
Patru fără [16] | Olanda Ellen Hogerwerf Karolien Florijn Ymkje Clevering Veronique Meester | 6: 24,84 | România Ioana Vrinceanu Viviana-Iuliana Bejinariu Mădălina Bereș Denisa Tîlvescu | 6: 27,92 | Polonia Joanna Dittmann Monika Chabel Olga Michałkiewicz Maria Wierzbowska | 6: 32.37 |
Opt [17] | România Cristina-Georgiana Popescu Amalia Bereș Mădălina-Gabriela Casu Roxana Parascanu Beatrice-Mădălina Parfenie Iuliana Popa Maria-Magdalena Rusu Roxana-Iuliana Anghel Daniela Druncea (Stf.) | 6: 03.49 | Marea Britanie Fiona Gammond Zoe Lee Josephine Wratten Harriet Taylor Rowan McKellar Rebecca Shorten Karen Bennett Holly Norton Matilda Horn (Stf.) | 6: 03.55 | Rusia Wasilisa Stepanowa Elisaweta Kowina Jekaterina Potapowa Anna Karpowa Olga Saruba Anastassija Tichanowa Jekaterina Sewostjanowa Jelena Orjabinskaja Elisaweta Krylowa (Stf.) | 6: 06.38 |
Tabel de medalii
Notă
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Einer der Männer (M1x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Leichtgewichts-Einer der Männer (LM1x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Doppelzweier der Männer (M2x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Leichtgewichts-Doppelzweier der Männer (LM2x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Doppelvierer der Männer (M4 x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Leichtgewichts-Doppelvierer der Männer (LM4x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Zweier ohne Steuermann (M2-) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Vierer ohne Steuermann (M4-) , pe www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Achter der Männer (M8 +) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Einer der Frauen (W1x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Leichtgewichts-Einer der Frauen (LW1x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Doppelzweier der Frauen (W2x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Leichtgewichts-Doppelzweier der Frauen (LW2x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Doppelvierer der Frauen (W4x) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Zweier ohne Steuerfrau (W2-) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Vierer ohne Steuerfrau (W4-) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
- ^ (EN) Ruder-Europameisterschaften 2019: Achter der Frauen (W8 +) , în www.worldrowing.com, 2 iunie 2019. Accesat 2 iunie 2019.
Elemente conexe
linkuri externe