Campionatele Europene de Curling 2012
Salt la navigare Salt la căutare
Campionatele Europene de Curling 2012 Campionatele Europene de Curling 2012 Le Gruyère | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele Europene de Curling | ||||
Sport | Curling | ||||
Ediție | XXXVIII | ||||
Administrator | ECF | ||||
La tine acasa | 7 - 15 decembrie 2012 | ||||
Loc | Karlstad | ||||
Participanți | 10 | ||||
Facilitate / I. | Löfbergs Lila Arena | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Suedia Rusia | ||||
Conform | Norvegia Scoţia | ||||
Al treilea | Republica Cehă Suedia | ||||
Al patrulea | Danemarca Danemarca | ||||
Promoții | Finlanda , Letonia Letonia , Norvegia | ||||
Retrogradări | Germania , Ungaria Ungaria , Finlanda | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele Europene de Curling 2012 au fost a 38-a ediție a evenimentului. Au avut loc în perioada 7-15 decembrie 2012 la Karlstad , Suedia .
Meciurile din grupa A s-au jucat la Löfbergs Lila Arena , în timp ce meciurile din grupa B s-au jucat la Karlstad Curling Club . Grupa C, pe de altă parte, s-a jucat în Erzurum , Turcia , în perioada 5-10 octombrie 2012 ; primii doi, Croația și Turcia , s-au calificat în Grupa B.
Suedia a câștigat titlul masculin pentru a șaptea oară, în timp ce titlul feminin a fost câștigat pentru a doua oară de Rusia .
Bărbați
Grupa A
Primul stagiu
Legendă | |
---|---|
Calificați-vă pentru playoff și Cupa Mondială | |
Califică-te la Cupa Mondială | |
La playoff-urile de calificare pentru Cupa Mondială | |
Retrasă în Grupa B |
Pos. | Țară | Ocolire | V. | P. |
---|---|---|---|---|
1. | Suedia | Niklas Edin | 8 | 1 |
2. | Republica Cehă | Jiří Snítil | 7 | 2 |
3. | Norvegia | Thomas Ulsrud | 6 | 3 |
4. | Danemarca | Rasmus Stjerne | 6 | 3 |
5. | Rusia | Andrei Drozdov | 5 | 4 |
6. | elvețian | Sven Michel | 5 | 4 |
7. | Scoţia | Tom Brewster | 4 | 5 |
8. | Franţa | Thomas Dufour | 3 | 6 |
9. | Germania | Andy Lang | 1 | 8 |
10. | Ungaria | György Nagy | 0 | 9 |
Danemarca | ––– | 8-4 | 10-5 | 4-6 | 6-7 | 8-6 | 9-1 | 8-5 | 5-8 | 8-6 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Franţa | 4-8 | ––– | 12-9 | 6-5 | 4-8 | 5-6 | 7-9 | 4-8 | 3-6 | 8-3 |
Germania | 5-10 | 9-12 | ––– | 4-6 | 5-6 | 1-8 | 2-7 | 2-9 | 5-7 | 6-5 |
Norvegia | 6-4 | 5-6 | 6-4 | ––– | 8-5 | 6-4 | 6-7 | 6-7 | 9-6 | 9-3 |
Republica Cehă | 7-6 | 8-4 | 6-5 | 5-8 | ––– | 7-6 | 6-5 | 2-8 | 8-3 | 7-5 |
Rusia | 6-8 | 6-5 | 8-1 | 4-6 | 6-7 | ––– | 8-5 | 2-8 | 8-6 | 7-4 |
Scoţia | 1-9 | 9-7 | 7-2 | 7-6 | 5-6 | 5-8 | ––– | 6-7 | 2-7 | 6-5 |
Suedia | 5-8 | 8-4 | 9-2 | 7-6 | 8-2 | 8-2 | 7-6 | ––– | 7-6 | 8-2 |
elvețian | 8-5 | 6-3 | 7-5 | 6-9 | 3-8 | 6-8 | 7-2 | 6-7 | ––– | 9-4 |
Ungaria | 6-8 | 3-8 | 5-6 | 3-9 | 5-7 | 4-7 | 5-6 | 2-8 | 4-9 | ––– |
Playoff-uri
Semifinale | Final preliminar | Finala | |||||||||||
1 | Suedia | 9 | |||||||||||
2 | Republica Cehă | 3 | 1 | Suedia | 8 | ||||||||
2 | Republica Cehă | 4 | 3 | Norvegia | 5 | ||||||||
3 | Norvegia | 6 | |||||||||||
3 | Norvegia | 6 | |||||||||||
4 | Danemarca | 5 |
Locul 3 final | |||
2 | Republica Cehă | 12 | |
4 | Danemarca | 4 | |
Grupa B.
Primul stagiu
Legendă | |
---|---|
Califică-te pentru play-off | |
Retrasă în Grupa C |
Grup roșu
Pos. | Țară | Ocolire | V. | P. |
---|---|---|---|---|
1. | Finlanda | Aku Kauste | 6 | 1 |
2. | Anglia | Alan MacDougall | 5 | 2 |
3. | Italia | Fabio Sola | 5 | 2 |
4. | Estonia | Martin Lill | 4 | 3 |
5. | Spania | Antonio de Mollinedo | 3 | 4 |
6. | Slovacia | Pavol Pitoňák | 2 | 5 |
7. | curcan | Alican Karataș | 2 | 5 |
8. | Țara Galilor | Adrian Meikle | 1 | 6 |
Estonia | ––– | 3-6 | 6-4 | 6-7 | 7-10 | 8-7 | 12-6 | 9-1 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Finlanda | 6-3 | ––– | 11-3 | 4-6 | 8-4 | 7-5 | 6-4 | 7-6 |
Țara Galilor | 4-6 | 3-11 | ––– | 4-7 | 7-8 | 2-9 | 10-9 | 3-11 |
Anglia | 7-6 | 6-4 | 7-4 | ––– | 5-7 | 7-5 | 5-9 | 7-4 |
Italia | 10-7 | 4-8 | 8-7 | 7-5 | ––– | 6-7 | 7-5 | 10-2 |
Slovacia | 7-8 | 5-7 | 9-2 | 5-7 | 7-6 | ––– | 8-10 | 3-8 |
Spania | 6-12 | 4-6 | 9-10 | 9-5 | 5-7 | 10-8 | ––– | 8-7 |
curcan | 1-9 | 6-7 | 11-3 | 4-7 | 2-10 | 8-3 | 7-8 | ––– |
Simula | |||
Anglia | 8 | ||
Italia | 4 | ||
Grup albastru
Pos. | Țară | Ocolire | V. | P. |
---|---|---|---|---|
1. | Letonia | Ritvar Gulbis | 6 | 1 |
2. | Olanda | Jaap van Dorp | 6 | 1 |
3. | Belgia | Marc Suter | 4 | 3 |
4. | Croaţia | Alen Čadež | 4 | 3 |
5. | Polonia | Tomasz Zioło | 3 | 4 |
6. | Austria | Andreas Unterberger | 2 | 5 |
7. | Lituania | Tadas Vyskupaitis | 2 | 5 |
8. | Irlanda | Alan Mitchell | 1 | 6 |
Austria | ––– | 4-6 | 6-8 | 6-4 | 8-9 | 7-4 | 3-6 | 7-11 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Belgia | 6-4 | ––– | 4-6 | 10-7 | 4-5 | 10-7 | 3-10 | 7-6 |
Croaţia | 8-6 | 6-4 | ––– | 7-3 | 3-6 | 9-7 | 2-10 | 3-8 |
Irlanda | 4-6 | 7-10 | 3-7 | ––– | 6-5 | 3-9 | 3-8 | 4-10 |
Letonia | 9-8 | 5-4 | 6-3 | 5-6 | ––– | 10-3 | 8-6 | 4-3 |
Lituania | 4-7 | 7-10 | 7-9 | 9-3 | 3-10 | ––– | 5-7 | 11-3 |
Olanda | 6-3 | 10-3 | 10-2 | 8-3 | 6-8 | 7-5 | ––– | 10-6 |
Polonia | 11-7 | 6-7 | 8-3 | 10-4 | 3-4 | 3-11 | 6-10 | ––– |
Playoff-uri
Semifinale | Preliminar final | Finala | |||||||||||
R1 | Finlanda | 5 | |||||||||||
B1 | Letonia | 6 | B1 | Letonia | 4 | ||||||||
R1 | Finlanda | 7 | R1 | Finlanda | 7 | ||||||||
B2 | Olanda | 4 | |||||||||||
R2 | Anglia | 4 | |||||||||||
B2 | Olanda | 7 |
Locul 3 final | |||
B2 | Olanda | 10 | |
R2 | Anglia | 5 | |
Finlanda și Letonia au promovat în grupa A.
Campionatele Mondiale de play-off de calificare
Finala | ||||||
8A | Franţa | 11 | 6 | 5 | ||
WB | Finlanda | 10 | 8 | 6 |
Finlanda s-a calificat la Campionatele Mondiale .
Grupa C
Primul stagiu
Pos. | Țară | Ocolire | V. | P. |
---|---|---|---|---|
1. | Croaţia | Alen Čadež | 6 | 0 |
2. | curcan | Muhammet Oǧuz Zengin | 5 | 1 |
3. | Bielorusia | Dzmitryj Kirylaŭ | 4 | 2 |
4. | Slovenia | Zvone Sever | 2 | 4 |
5. | Islanda | Jens Gíslason | 2 | 4 |
6. | România | Bogdan Taut | 1 | 5 |
7. | Luxemburg | Jörg Moeser | 1 | 5 |
Bielorusia | ––– | 5-6 | 12-1 | 5-4 | 13-2 | 13-1 | 2-8 |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Croaţia | 6-5 | ––– | 6-3 | 8-1 | 7-3 | 9-1 | 6-5 |
Islanda | 1-12 | 3-6 | ––– | 7-9 | 7-5 | 12-6 | 5-9 |
Luxemburg | 4-5 | 1-8 | 9-7 | ––– | 5-6 | 3-9 | 3-8 |
România | 2-13 | 3-7 | 5-7 | 6-5 | ––– | 7-8 | 2-8 |
Slovenia | 1-13 | 1-9 | 6-12 | 9-3 | 8-7 | ––– | 5-11 |
curcan | 8-2 | 5-6 | 9-5 | 8-3 | 8-2 | 11-5 | ––– |
Simula | |||
Slovenia | 7 | ||
Islanda | 6 | ||
Playoff-uri
Semifinale | Locul 2 final | Califica | |||||||||||
1 | Croaţia | 3 | |||||||||||
2 | curcan | 4 | 2 | curcan | |||||||||
1 | Croaţia | 9 | 1 | Croaţia | |||||||||
4 | Slovenia | 2 | |||||||||||
3 | Bielorusia | 5 | |||||||||||
4 | Slovenia | 6 |
femei
Grupa A
Primul stagiu
Legendă | |
---|---|
Calificați-vă pentru playoff și Cupa Mondială | |
Califică-te la Cupa Mondială | |
Retrasă în Grupa B |
Pos. | Țară | Ocolire | V. | P. |
---|---|---|---|---|
1. | Suedia | Margareta Sigfridsson | 7 | 2 |
2. | Scoţia | Eve Muirhead | 7 | 2 |
3. | Rusia | Anna Sidorova | 7 | 2 |
4. | Danemarca | Lene Nielsen | 6 | 3 |
5. | elvețian | Mirjam oct | 6 | 3 |
6. | Italia | Diana Gaspari | 4 | 5 |
7. | Germania | Andrea Schopp | 3 | 6 |
8. | Republica Cehă | Linda Klímová | 3 | 6 |
9. | Ungaria | Ildikó Szekeres | 1 | 8 |
10. | Finlanda | Anne Malmi | 1 | 8 |
Danemarca | ––– | 9-1 | 8-7 | 6-7 | 5-3 | 2-8 | 2-9 | 8-4 | 8-6 | 7-3 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Finlanda | 1-9 | ––– | 2-11 | 8-7 | 6-10 | 4-8 | 5-11 | 2-9 | 4-9 | 4-7 |
Germania | 7-8 | 11-2 | ––– | 2-9 | 7-6 | 3-7 | 3-7 | 4-6 | 5-10 | 9-2 |
Italia | 7-6 | 7-8 | 9-2 | ––– | 7-3 | 7-12 | 2-8 | 2-11 | 4-10 | 10-5 |
Republica Cehă | 3-5 | 10-6 | 6-7 | 3-7 | ––– | 7-12 | 2-10 | 7-5 | 0-7 | 8-5 |
Rusia | 8-2 | 8-4 | 7-3 | 12-7 | 12-7 | ––– | 5-6 | 2-12 | 9-3 | 8-3 |
Scoţia | 9-2 | 11-5 | 7-3 | 8-2 | 10-2 | 6-5 | ––– | 2-9 | 3-5 | 8-5 |
Suedia | 4-8 | 9-2 | 6-4 | 11-2 | 5-7 | 12-2 | 9-2 | ––– | 8-5 | 8-6 |
elvețian | 6-8 | 9-4 | 10-5 | 10-4 | 7-0 | 3-9 | 5-3 | 5-8 | ––– | 8-1 |
Ungaria | 3-7 | 7-4 | 2-9 | 5-10 | 5-8 | 3-8 | 5-8 | 6-8 | 1-8 | ––– |
Locul 4 play-off | |||
4 | Danemarca | 6 | |
5 | elvețian | 3 | |
Locul 7 play-off | |||
7 | Germania | 5 | |
8 | Republica Cehă | 4 | |
Playoff-uri
Semifinale | Final preliminar | Finala | |||||||||||
1 | Suedia | 3 | |||||||||||
2 | Scoţia | 9 | 2 | Scoţia | 5 | ||||||||
1 | Suedia | 6 | 3 | Rusia | 6 | ||||||||
3 | Rusia | 8 | |||||||||||
3 | Rusia | 7 | |||||||||||
4 | Danemarca | 6 |
Locul 3 final | |||
1 | Suedia | 9 | |
4 | Danemarca | 3 | |
Grupa B.
Legendă | |
---|---|
Califică-te pentru play-off | |
Retrasă în Grupa C |
Primul stagiu
Pos. | Țară | Ocolire | V. | P. |
---|---|---|---|---|
1. | Norvegia | Linn Githmark | 9 | 0 |
2. | Estonia | Maile Mölder | 7 | 2 |
3. | Letonia | Iveta Staša-Šaršūne | 6 | 3 |
4. | Austria | Karina Toth | 5 | 4 |
5. | Polonia | Elzbieta Ran | 4 | 5 |
6. | curcan | Elif Kızılkaya | 4 | 5 |
7. | Anglia | Fiona Hawker | 3 | 6 |
8. | Spania | Irantzu García | 3 | 6 |
9. | Slovacia | Daniela Matulová | 2 | 7 |
10. | Bielorusia | Kacjarina Kirylava | 2 | 7 |
Austria | ––– | 10-2 | 4-5 | 11-4 | 6-7 | 2-7 | 3-14 | 10-4 | 7-4 | 8-7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bielorusia | 2-10 | ––– | 1-4 | 9-5 | 6-7 | 3-9 | 4-7 | 8-3 | 6-10 | 4-8 |
Estonia | 5-4 | 4-1 | ––– | 4-6 | 9-4 | 6-7 | 8-7 | 10-4 | 6-4 | 12-5 |
Anglia | 4-11 | 5-9 | 6-4 | ––– | 4-11 | 4-9 | 5-11 | 0-9 | 9-4 | 7-6 |
Letonia | 7-6 | 7-6 | 4-9 | 11-4 | ––– | 2-8 | 8-4 | 8-7 | 4-3 | 5-6 |
Norvegia | 7-2 | 9-3 | 7-6 | 9-4 | 8-2 | ––– | 7-1 | 7-4 | 12-7 | 9-3 |
Polonia | 14-3 | 7-4 | 7-8 | 11-5 | 4-8 | 1-7 | ––– | 2-10 | 9-3 | 10-11 |
Slovacia | 4-10 | 3-8 | 4-10 | 9-0 | 7-8 | 4-7 | 10-2 | ––– | 3-8 | 2-8 |
Spania | 4-7 | 10-6 | 4-6 | 4-9 | 3-4 | 7-12 | 3-9 | 8-3 | ––– | 9-1 |
curcan | 7-8 | 8-4 | 5-12 | 6-7 | 6-5 | 3-9 | 11-10 | 8-2 | 1-9 | ––– |
Playoff-uri
Semifinale | Final preliminar | Finala | |||||||||||
1 | Norvegia | 10 | |||||||||||
2 | Estonia | 5 | 1 | Norvegia | 4 | ||||||||
2 | Estonia | 3 | 3 | Letonia | 7 | ||||||||
3 | Letonia | 9 | |||||||||||
3 | Letonia | 9 | |||||||||||
4 | Austria | 4 |
Locul 3 final | |||
2 | Estonia | 5 | |
4 | Austria | 8 | |
Grupa C
Primul stagiu
Pos. | Țară | Ocolire | V. | P. |
---|---|---|---|---|
1. | curcan | Öznur Polat | 5 | 0 |
2. | Bielorusia | Kacjarina Kirylava | 3 | 2 |
3. | Olanda | Marianne Neeleman | 3 | 2 |
4. | Croaţia | Melani Lušić | 2 | 3 |
5. | România | Daiana Raluca Colceriu | 1 | 4 |
6. | Slovenia | Valentina Jurinčič | 1 | 4 |
Bielorusia | ––– | 8-3 | 7-3 | 9-0 | 6-7 | 0-7 |
---|---|---|---|---|---|---|
Croaţia | 3-8 | ––– | 5-8 | 8-4 | 10-3 | 3-9 |
Olanda | 3-7 | 8-5 | ––– | 11-1 | 7-5 | 1-14 |
România | 0-9 | 4-8 | 1-11 | ––– | 8-5 | 2-12 |
Slovenia | 7-6 | 3-10 | 5-7 | 5-8 | ––– | 5-8 |
curcan | 7-0 | 9-3 | 14-1 | 12-2 | 8-5 | ––– |
Playoff-uri
Semifinale | Locul 2 final | Califica | |||||||||||
1 | curcan | 6 | |||||||||||
2 | Bielorusia | 10 | 2 | Bielorusia | |||||||||
1 | curcan | 8 | 1 | curcan | |||||||||
3 | Olanda | 4 | |||||||||||
3 | Olanda | 11 | |||||||||||
4 | Croaţia | 3 |
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe ecc2012.curlingevents.com . Accesat la 27 noiembrie 2012 (depus de „Adresa URL originală la 27 noiembrie 2012).
- Site-ul oficial al Grupului C , pe emcc-ecc2012.org . Adus la 18 octombrie 2012 (arhivat din original la 29 octombrie 2012) .
- Federația Europeană de Curling , pe europeancurling.com .