Campionatul European de scrimă din 1999
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune despre garduri nu menționează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Cea de-a XII -a ediție a campionatului european de scrimă a avut loc în perioada 21-27 iunie 1999 la Bolzano , Italia .
Rezultate
Bărbați
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Cazma | ||||||
Sabie individuală | Rémy Delhomme | Alfredo Rota | Pavel Kolobkov Bartłomiej Kurowski | |||
Sabia echipei | Italia Sandro Cuomo Paolo Milanoli Alfredo Rota Davide Schaier | Franţa Hugues Obry Éric Srecki Jean-François Di Martino Rémy Delhomme | Germania Arnd Schmitt Mark Steifensand Jörg Fiedler Michael Flegler | |||
Folie | ||||||
Folie individuală | Salvatore Sanzo | Sławomir Mocek | Javier Menéndez Márk Marsi | |||
Folie de echipă | Italia Salvatore Sanzo Alessandro Puccini Daniele Crosta Gianmarco Amore | Franţa Antoine Mercier Laurent Bel Franck Boidin Jérôme Weibel | Polonia Adam Krzesiński Piotr Kiełpikowski Sławomir Mocek Wojciech Szuchnicki | |||
Sabre | ||||||
Sabie individuală | Wiradech Kothny | Luigi Tarantino | Julien Pillet Victor Găureanu | |||
Sabia echipei | Franţa Mathieu Gourdain Julien Pillet Cédric Séguin Damien Touya | România Victor Găureanu Florin Lupeică Constantin Sandu Mihai Covaliu | Italia Raphael Caserta Giampiero Pastore Luigi Tarantino Antonio Terenzi |
femei
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Cazma | ||||||
Sabie individuală | Imke Duplitzer | Elisa Uga | Claudia Bokel Denise Holzkamp | |||
Sabia echipei | Italia Cristiana Cascioli Elisa Uga Sara Cometti Margherita Zalaffi | Rusia Marija Mazina Natalia Ivanova Tatiana Fachrutdinova | Ungaria Adrienn Hormay Tímea Nagy Hajnalka Tóth Emese Takács | |||
Folie | ||||||
Folie individuală | Valentina Vezzali | Monika Weber | Laura Badea Annamaria Giacometti | |||
Folie de echipă | Italia Diana Bianchedi Annamaria Giacometti Giovanna Trillini Valentina Vezzali | România Roxana Scarlat Reka Szabo Laura Badea Claudia Vanță | Ungaria Aida Mohamed Edina Knapek Gabriella Lantos Katalin Varga | |||
Sabre | ||||||
Sabie individuală | Elena Zhemaeva | Cécile Argiolas | Natalia Makeeva Edina Csaba |
Tabel de medalii
Poziţie | Țară | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 6 | 3 | 2 | 11 |
2 | Franţa | 2 | 3 | 1 | 6 |
3 | Germania | 2 | 1 | 3 | 6 |
4 | Azerbaidjan | 1 | 0 | 0 | 1 |
5 | România | 0 | 2 | 2 | 4 |
6 | Polonia | 0 | 1 | 2 | 3 |
Rusia | 0 | 1 | 2 | 3 | |
8 | Ungaria | 0 | 0 | 4 | 4 |
9 | Spania | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 11 | 11 | 17 | 39 |