Campionatul European de scrimă 2003
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune despre garduri nu menționează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Cea de - a 16 -a ediție a campionatului european de scrimă a avut loc în perioada 27 iunie - 3 iulie 2003 la Bourges , Franța .
Rezultate
Bărbați
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Cazma | ||||||
Sabie individuală | Gábor Boczkó | Pavel Kolobkov | Tomasz Motyka Hugues Obry | |||
Sabia echipei | Franţa Hugues Obry Gauthier Grumier Benoît Janvier Jean-Michel Lucenay | Ucraina Dmytro Karjučenko Dmytro Čumak Vitalij Ošarov Oleksandr Horbačuk | Italia Davide Schaier Alessandro Bossalini Diego Confalonieri Giacomo Falcini | |||
Folie | ||||||
Folie individuală | Simon Senft | João Gomes | Richard Breutner Jean-Noël Ferrari | |||
Folie de echipă | Franţa Jean-Noël Ferrari Erwann Le Péchoux Antoine Mercier Terence Joubert | Ungaria Attila Juhász Ádám Vizler Bence Juhász Márk Marsi | Rusia Vadim Ajupov Vjačeslav Pozdnjakov Ruslan Nasibulin Aleksandr Stukalin | |||
Sabre | ||||||
Sabie individuală | Stanislav Pozdniakov | Alexei Jakimenko | Boris Sanson Luigi Tarantino | |||
Sabia echipei | Rusia Alexei Frosin Alexei D'jačenko Stanislav Pozdnjakov Alexei Jakimenko | Italia Luigi Tarantino Aldo Montano Giampiero Pastore Alessandro Cavaliere | Polonia Marcin Koniusz Arkadiusz Nowinowski Adam Skrodzki Maciej Tomczak |
femei
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Cazma | ||||||
Sabie individuală | Tatiana Logunova | Maarika Võsu | Claire Augros Ildikó Mincza | |||
Sabia echipei | Rusia Tatiana Logunova Oksana Ermakova Anna Sivkova Tatiana Fachrutdinova | Estonia Maarika Võsu Heidi Rohi Olga Aleksejeva Irina Embrich | Italia Silvia Rinaldi Sara Cristina Cometti Carul alb Francesca Quondamcarlo | |||
Folie | ||||||
Folie individuală | Gabriella Varga | Valentina Vezzali | Svetlana Bojko Ekaterina Juševa | |||
Folie de echipă | Polonia Sylwia Gruchała Magdalena Mroczkiewicz Anna Rybicka Małgorzata Wojtkowiak | Italia Valentina Vezzali Margherita Granbassi Ilaria Salvatori Frida Scarpa | Rusia Svetlana Bojko Ekaterina Juševa Evgenija Lamonova Viktorija Nikišina | |||
Sabre | ||||||
Sabie individuală | Ilaria Bianco | Natalia Makeeva | Edina Csaba Elena Nečaeva | |||
Sabia echipei | Rusia Natalia Makeeva Elena Nečaeva Ekaterina Fedorkina Sof'ja Velikaja | Franţa Cécile Argiolas Léonore Perrus Pascale Vignaux Anne-Lise Touya | Azerbaidjan Elena Zhemaeva Janna Siukajeva Jelena Amirova Anjela Volkova |
Tabel de medalii
Poziţie | Țară | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 5 | 3 | 5 | 13 |
2 | Franţa | 2 | 1 | 4 | 7 |
3 | Ungaria | 2 | 1 | 2 | 5 |
4 | Italia | 1 | 3 | 3 | 7 |
5 | Polonia | 1 | 0 | 2 | 3 |
6 | Germania | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | Estonia | 0 | 2 | 0 | 2 |
8 | Portugalia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ucraina | 0 | 1 | 0 | 1 | |
10 | Azerbaidjan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 12 | 12 | 18 | 42 |