Campionatul mondial de fotbal de masă 2000
Salt la navigare Salt la căutare
Această intrare sau secțiune despre subiectul jocurilor de masă nu citează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Campionatul mondial de fotbal de masă | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | |||||
Sport | fotbal de masă | ||||
Ediție | |||||
La tine acasa | 2000 | ||||
Loc | Austria Viena | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatul Mondial de Fotbal de Masă din 2000 a avut loc la Viena .
Tabel de medalii
Pos. | țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Belgia | 5 | 1 | 4 | 10 |
2 | Portugalia | 2 | 2 | 0 | 4 |
3 | Franţa | 1 | 3 | 6 | 10 |
4 | Italia | 1 | 3 | 1 | 5 |
5 | Austria | 1 | 0 | 5 | 6 |
6 | Germania | 0 | 1 | 0 | 1 |
7 | Grecia | 0 | 0 | 1 | 1 |
- | Olanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
Categorie deschisă
Rezultate
- Individual
Aur | Massimo Bolognino | Italia |
Argint | Stefano De Francesco | Italia |
Bronz | Giancarlo Giulianini Gil Delogne | Italia Belgia |
- Echipe
Aur | Belgia David Ruelle , Antonio Mettivoeri , Alain Hanotiaux , Gil Delogne | Belgia |
Argint | Portugalia Filipe Maia , Hugo Carvalho , Norberto Miguel , Vasco Guimaraes | Portugalia |
Bronz | Franţa ... , ... , ... , ... Grecia ... , ... , ... , ... | Franţa Grecia |
Categoria sub 19 ani
Rezultate
- Individual
Aur | Nicolas Wlodarczyk | Franţa |
Argint | Jean-Guillaume Einsle | Franţa |
Bronz | Rémi Soret Mickaël Casciano | Franţa Belgia |
- Echipe
Aur | Portugalia Vitor Lopes , João Pereira, Tiago Sousa , Nelson Fonseca | Portugalia |
Argint | Franţa Jean-Guillaume Einsle , Rémi Soret , Cédric Garnier , Nicolas Wlodarczyk , Julien Quere | Franţa |
Bronz | Belgia ... , ... , ... , ... Austria ... , ... , ... , ... | Belgia Austria |
Categoria sub 15 ani
Rezultate
- Individual
Aur | Simao Fonseca | Portugalia |
Argint | Bruno Magalhães | Portugalia |
Bronz | Irene Lincquercq Ahmed Choukri | Franţa Belgia |
- Echipe
Aur | Belgia Ahmed Choukri , Benoit Lagneau , Benoît Heunders , Christophe Dheur | Belgia |
Argint | Germania Leif Banscherus , Ramadan Omer , Peter Latka | Germania |
Bronz | Austria ... , ... , ... , ... | Austria |
Categoria veteranilor
Rezultate
- Individual
Aur | Horst Deimel | Austria |
Argint | Massimo Conti | Italia |
Bronz | Gerhard Ecker Renè Bolte | Austria Olanda |
- Echipe
Aur | Belgia Jos Ceulemans , Steve Grégoire , Christian Piron , Fabrice Mazzaglia | Belgia |
Argint | Italia Massimo Conti , Francesco Ranieri , Enrico Tecchiati , Fabrizio Sonnino | Italia |
Bronz | Franţa ... , ... , ... , ... Austria ... , ... , ... , ... | Franţa Austria |
Categorie feminină
Rezultate
- Individual
Aur | Delphine Dieudonné | Belgia |
Argint | Cynthia Bouchez | Belgia |
Bronz | Stéphanie Garnier Francoise Guyot | Franţa Franţa |
- Echipe
Aur | Belgia Delphine Dieudonné , Jessica Hardenne , Cynthia Bouchez , Virginie Campione | Belgia |
Argint | Franţa Irène Lincquercq , Francoise Guyot , Stéphanie Garnier , Claire Lesage | Franţa |
Bronz | Austria ... , ... , ... , ... | Austria |