Cupa mondială de fotbal feminin 2019
Cupa mondială de fotbal feminin 2019 Championnat du monde féminin de football 2019 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatul mondial de fotbal feminin | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A 8-a | ||||
Administrator | FIFA | ||||
La tine acasa | din 7 iunie 2019 până la 7 iulie 2019 | ||||
Loc | Franţa | ||||
Participanți | 24 | ||||
Facilitate / I. | 9 etape | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Statele Unite (Titlul 4) | ||||
Conform | Olanda | ||||
Al treilea | Suedia | ||||
Al patrulea | Anglia | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Megan Rapinoe | ||||
Cel mai bun marcator | Ellen White (6) Alex Morgan (6) Megan Rapinoe (6) | ||||
Cel mai bun portar | Sari van Veenendaal | ||||
Meciuri organizate | 52 | ||||
Goluri marcate | 146 (2,81 pe meci) | ||||
Public | 1 131 312 (21 756 pe ședință) | ||||
Naționala SUA sărbătorește triumful campionatului mondial, al doilea la rând | |||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Mondială Feminină din 2019 a fost a opta ediție oficială a evenimentului și a avut loc în Franța în perioada 7 iunie - 7 iulie 2019 [1] . Echipa națională a Statelor Unite , în a treia finală consecutivă, a confirmat titlul mondial câștigat cu patru ani mai devreme [2] . Statele Unite sunt astfel egale cu Germania, care a câștigat două ediții consecutive în 2003 și 2007.
A fost prima ediție a unui campionat mondial de fotbal feminin în care a fost folosit arbitrul asistent video (VAR) [3] . Două recorduri principale, stabilite anterior la nivel masculin, au egalat în această ediție a treia finală consecutivă atinsă de Statele Unite (ca Germania de Vest și Brazilia în rândul bărbaților) și prezența a șapte din opt echipe europene în sferturile de finală, ca și în campionatul mondial din 1994 (în ambele cazuri singura echipă non-europeană a câștigat). De asemenea, trebuie remarcat faptul că pentru a șasea oară (a patra la rând) în opt ediții echipa națională a țării gazdă (în acest caz Franța) a fost eliminată în sferturile de finală. Jillian Ellis , la conducerea Statelor Unite, devine prima femeie care a câștigat două campionate mondiale consecutive ca antrenor, egalând rezultatul obținut de Vittorio Pozzo la nivel masculin, care a câștigat două campionate mondiale consecutive ca antrenor al Italiei în 1934 și 1938.
Selectarea națiunii gazdă
Cei doi candidați au fost:
La 19 martie 2015, FIFA a anunțat Franța drept țara gazdă [4] .
Stadioane
Meciurile turneului se joacă în nouă stadioane selectate pe 14 iunie 2017 [5] .
Décines-Charpieu ( Lyon ) | Paris | Grozav | Montpellier | |
---|---|---|---|---|
Parc Olympique Lyonnais | Parcul Prinților | Riviera Allianz | Stadionul Mosson | |
Capacitate: 59 186 | Capacitate: 48 583 | Capacitate: 35 624 | Capacitate: 32 900 | |
Rennes | ||||
Parcul Roazhon | ||||
Capacitate: 29 778 | ||||
Le havre | Valenciennes | Reims | Grenoble | |
Stade Océane | Stade du Hainaut | Stadionul Auguste Delaune | Stade des Alpes | |
Capacitate: 25 178 | Capacitate: 25 172 | Capacitate: 21 127 | Capacitate: 20 068 | |
Calificări
Numărul echipelor participante a fost de 24, cu un număr de meciuri jucate egal cu 52. Distribuirea locurilor pentru cele șase federații a fost aprobată de FIFA în consiliul din 13-14 octombrie 2016 și oficializată cu o circulară specială din 11 noiembrie. 2016 [6] . Singura modificare față de ediția anterioară este în federația organizatoare a turneului: CONCACAF pentru Canada în 2015, UEFA pentru Franța în 2019 [7] .
- AFC (Asia): 5 locuri,
- CAF (Africa): 3 locuri,
- CONCACAF (America Centrală și de Nord, Caraibe): 3 locuri,
- CONMEBOL (America de Sud): 2 locuri,
- OFC (Oceania): 1 loc,
- UEFA (Europa): 8 locuri,
- națiune gazdă (Franța): 1 loc,
- Play-off între CONCACAF și CONMEBOL: 1 loc.
Echipe participante
Arbitri
La 3 decembrie 2018, FIFA a anunțat lista arbitrilor și asistenților selectați [8] [9] . La 2 mai 2019, FIFA a anunțat lista suplimentară a oficialilor de meci cu atribuții numai VAR [10] [11] .
Confederaţie | Arbitri | Asistenți | Arbitrii VAR |
---|---|---|---|
AFC | Kate Jacewicz | Makoto Bozono, Maiko Hagio | Chris Beath |
Qin Liang | Fang Yan | Mohammed Abdulla Hassan | |
Casey Reibelt | Kim Kyoung-min, Lee Seoul-gi | ||
Ri Hyang-ok | Hong Kum-nyo | ||
Yoshimi Yamashita | Naomi Teshirogi | ||
CAF | Lidya Tafesse Abebe | Bernadettar Kwimbira, Mary Njoroge | |
Gladys Lengwe | Lidwine Rakotozafinoro | ||
Salima Mukansanga | Queency Victoire | ||
CONCACAF | Marie-Soleil Beaudoin | Chantal Boudreau, Shirley Perello | Drew Fischer |
Melissa Borjas | Prințesa Brown, Stephanie-Dale Yee Sing | ||
Ekaterina Koroleva | Felisha Mariscal, Kathryn Nesbitt | ||
Lucila Venegas | Enedina Caudillo, Mayte Chávez | ||
CONMEBOL | Edina Alves Batista | Neuza Back, Tatiane Sacilotti | Mauro Vigliano |
María Carvajal | Loreto Toloza, Leslie Vásquez | ||
Laura Fortunato | Mariana De Almeida, Mónica Amboya | ||
Claudia Umpiérrez | Luciana Mascaraña, Mary Blanco | ||
OFC | Anna-Marie Keighley | Sarah Jones, Maria Salamasina | |
UEFA | Jana Adámková | Lucie Ratajová, Mária Súkeníková | Massimiliano Irrati , Paolo Valeri |
Sandra Braz | Kylie Cockburn, Michelle O'Neill | Tiago Martins | |
Stéphanie Frappart | Manuela Nicolosi, Chrysoula Kourompylia | Clément Turpin | |
Riem Hussein | Katrin Rafalski, Julia Magnusson | Bastian Dankert , Sascha Stegemann | |
Katalin Kulcsár | Katalin Török, Sanja Rođak-Karšić | Paweł Gil | |
Kateryna Monzul ' | Oleksandra Ardaševa, Maryna Striletska | Carlos del Cerro Grande | |
Anastasija Pustovojtova | Ekaterina Kurochkina, Susanne Küng | Danny Makkelie | |
Esther Staubli | Sian Massey, Lisa Rashid | José María Sánchez Martínez | |
Bibiana Steinhaus | Petruța Iugulescu, Mihaela Tepusa | Felix Zwayer |
A desena
Tragerea pentru a defini compoziția grupurilor a avut loc la 8 decembrie 2018 la centrul „La Seine Musicale” situat pe insula Île Seguin , lângă Boulogne-Billancourt din regiunea Île-de-France [12] [13] .
Cele 24 de echipe participante au fost distribuite în patru poturi conform clasamentului mondial feminin FIFA publicat la 7 decembrie 2018, Franța fiind inclusă în potul 1 cu poziția A1 [14] . Fiecare grupă nu poate conține mai multe echipe aparținând aceleiași confederații, cu excepția UEFA care prezintă nouă echipe naționale la competiție [15] .
Urne
Urna 1 | Urna 2 | Urna 3 | Urna 4 |
---|---|---|---|
Convocări
Fiecare echipă națională trebuie să furnizeze FIFA o echipă preliminară de 23 - 50 de jucători până la 26 aprilie 2019, care nu trebuie publicată. Din echipa preliminară, fiecare echipă națională trebuie să furnizeze o listă finală de 23 de jucători (dintre care trei în rol de portar) într-un termen anunțat. Jucătorii din ultima echipă pot fi înlocuiți de un jucător din echipa preliminară din cauza unei accidentări grave sau a unei boli cu până la 24 de ore înainte de începerea primului său meci. [16]
Etapa grupelor
Programul meciurilor a fost anunțat pe 8 februarie 2018 [17] . Ora tuturor meciurilor este CEST [18] .
Primii doi clasați din fiecare dintre cele șase grupe plus cele mai bune patru echipe clasate pe locul trei se califică pentru faza eliminatorie [16] .
În cazul unei egalități între două sau mai multe echipe din același grup, pozițiile din clasament vor fi determinate luând în considerare, în ordine, următoarele criterii [16] :
- diferență de gol mai bună;
- număr mai mare de goluri marcate;
- număr mai mare de puncte în meciurile directe dintre echipele în cauză (clasificare detașată);
- diferență mai bună de goluri în meciurile directe dintre echipele în cauză (clasificare detașată);
- numărul mai mare de goluri marcate în meciurile directe dintre echipele în cauză (clasificare detașată);
- clasamentul fair-play:
- cartonaș galben: -1 punct,
- cartonaș galben dublu: -3 puncte,
- cartonaș roșu direct: -4 puncte,
- cartonaș galben și cartonaș roșu direct: -5 puncte,
- a desena.
Grupa A
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Franţa | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 |
2. | Norvegia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
3. | Nigeria | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 |
4. | Coreea de Sud | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | -7 |
Rezultate
Paris 7 iunie 2019, ora 21:00 CEST meciul 1 | Franţa | 4 - 0 raport | Coreea de Sud | Parco dei Principi (45 261 spect.)
| ||||||
|
Reims 8 iunie 2019, ora 21:00 CEST meciul 2 | Norvegia | 3 - 0 raport | Nigeria | Stadionul Auguste Delaune (11 058 spect.)
| ||||||
|
Grenoble 12 iunie 2019, ora 15:00 CEST meciul 14 | Nigeria | 2 - 0 raport | Coreea de Sud | Stade des Alpes (11 252 spect.)
| ||||||
|
Grozav 12 iunie 2019, ora 21:00 CEST meciul 13 | Franţa | 2 - 1 raport | Norvegia | Riviera Allianz (34 872 spect.)
| ||||||
|
Rennes 17 iunie 2019, ora 21:00 CEST meciul 25 | Nigeria | 0 - 1 raport | Franţa | Parcul Roazhon (28 267 spect.)
| ||||||
|
Reims 17 iunie 2019, ora 21:00 CEST meciul 26 | Coreea de Sud | 1-2 raport | Norvegia | Stadionul Auguste Delaune (13 034 spect.)
| ||||||
|
Grupa B.
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Germania | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 |
2. | Spania | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 |
3. | China | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
4. | Africa de Sud | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | -7 |
Rezultate
Rennes 8 iunie 2019, ora 15:00 CEST meciul 3 | Germania | 1 - 0 raport | China | Parcul Roazhon (15 283 spect.)
| ||||||
|
Le havre 8 iunie 2019, ora 18:00 CEST meciul 4 | Spania | 3 - 1 raport | Africa de Sud | Stade Océane (12 044 spect.)
| ||||||
|
Valenciennes 12 iunie 2019, ora 18:00 CEST meciul 15 | Germania | 1 - 0 raport | Spania | Stade du Hainaut (20 761 spect.)
| ||||||
|
Paris 13 iunie 2019, ora 21:00 CEST meciul 16 | Africa de Sud | 0 - 1 raport | China | Parco dei Principi (20 011 spect.)
| ||||||
|
Montpellier 17 iunie 2019, ora 18:00 CEST meciul 27 | Africa de Sud | 0 - 4 raport | Germania | Stadionul Mosson (15 502 spect.)
| ||||||
|
Le havre 17 iunie 2019, ora 18:00 CEST meciul 28 | China | 0 - 0 raport | Spania | Stade Océane (11 814 spect.)
|
Grupa C
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Italia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 |
2. | Australia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 |
3. | Brazilia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
4. | Jamaica | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 12 | -11 |
Rezultate
Valenciennes 9 iunie 2019, ora 13.00 CEST meciul 5 | Australia | 1-2 raport | Italia | Stade du Hainaut (15 380 spect.)
| ||||||
|
Grenoble 9 iunie 2019, ora 15:30 CEST meciul 6 | Brazilia | 3 - 0 raport | Jamaica | Stade des Alpes (17 668 spect.)
| ||||||
|
Montpellier 13 iunie 2019, ora 18:00 CEST meciul 17 | Australia | 3 - 2 raport | Brazilia | Stadionul Mosson (17 032 spect.)
| ||||||
|
Reims 14 iunie 2019, ora 18:00 CEST meciul 18 | Jamaica | 0 - 5 raport | Italia | Stadionul Auguste Delaune (12 016 spect.)
| ||||||
|
Grenoble 18 iunie 2019, ora 21:00 CEST meciul 29 | Jamaica | 1 - 4 raport | Australia | Stade des Alpes (17 402 spect.)
| ||||||
|
Valenciennes 18 iunie 2019, ora 21:00 CEST meciul 30 | Italia | 0 - 1 raport | Brazilia | Stade du Hainaut (21 669 spect.)
| ||||||
|
Gruppo D
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Inghilterra | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 |
2. | Giappone | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
3. | Argentina | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 |
4. | Scozia | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 |
Risultati
Nizza 9 giugno 2019, ore 18:00 CEST partita 7 | Inghilterra | 2 – 1 referto | Scozia | Allianz Riviera (13 188 spett.)
| ||||||
|
Parigi 10 giugno 2019, ore 18:00 CEST partita 8 | Argentina | 0 – 0 referto | Giappone | Parco dei Principi (25 055 spett.)
|
Rennes 14 giugno 2019, ore 15:00 CEST partita 20 | Giappone | 2 – 1 referto | Scozia | Roazhon Park (13 201 spett.)
| ||||||
|
Le Havre 14 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 19 | Inghilterra | 1 – 0 referto | Argentina | Stade Océane (20 294 spett.)
| ||||||
|
Nizza 19 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 31 | Giappone | 0 – 2 referto | Inghilterra | Allianz Riviera (14 319 spett.)
| ||||||
|
Parigi 19 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 32 | Scozia | 3 – 3 referto | Argentina | Parco dei Principi (28 205 spett.)
| ||||||
|
Gruppo E
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Paesi Bassi | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 |
2. | Canada | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 |
3. | Camerun | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 |
4. | Nuova Zelanda | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 |
Risultati
Montpellier 10 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 9 | Canada | 1 – 0 referto | Camerun | Stadio della Mosson (10 710 spett.)
| ||||||
|
Le Havre 11 giugno 2019, ore 15:00 CEST partita 10 | Nuova Zelanda | 0 – 1 referto | Paesi Bassi | Stade Océane (10 654 spett.)
| ||||||
|
Valenciennes 15 giugno 2019, ore 15:00 CEST partita 22 | Paesi Bassi | 3 – 1 referto | Camerun | Stade du Hainaut (22 423 spett.)
| ||||||
|
Grenoble 15 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 21 | Canada | 2 – 0 referto | Nuova Zelanda | Stade des Alpes (14 856 spett.)
| ||||||
|
Reims 20 giugno 2019, ore 18:00 CEST partita 33 | Paesi Bassi | 2 – 1 referto | Canada | Stadio Auguste Delaune (19 277 spett.)
| ||||||
|
Montpellier 20 giugno 2019, ore 18:00 CEST partita 34 | Camerun | 2 – 1 referto | Nuova Zelanda | Stadio della Mosson (8 009 spett.)
| ||||||
|
Gruppo F
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Stati Uniti | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 18 | 0 | +18 |
2. | Svezia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 |
3. | Cile | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 |
4. | Thailandia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 20 | -19 |
Risultati
Rennes 11 giugno 2019, ore 18:00 CEST partita 12 | Cile | 0 – 2 referto | Svezia | Roazhon Park (15 875 spett.)
| ||||||
|
Reims 11 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 11 | Stati Uniti | 13 – 0 referto | Thailandia | Stadio Auguste Delaune (18 591 spett.)
| ||||||
|
Nizza 16 giugno 2019, ore 15:00 CEST partita 24 | Svezia | 5 – 1 referto | Thailandia | Allianz Riviera (9 354 spett.)
| ||||||
|
Parigi 16 giugno 2019, ore 18:00 CEST partita 23 | Stati Uniti | 3 – 0 referto | Cile | Parco dei Principi (45 594 spett.)
| ||||||
|
Le Havre 20 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 35 | Svezia | 0 – 2 referto | Stati Uniti | Stade Océane (22 418 spett.)
| ||||||
|
Rennes 20 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 36 | Thailandia | 0 – 2 referto | Cile | Roazhon Park (13 567 spett.)
| ||||||
|
Confronto tra le terze classificate
Le quattro squadre con la miglior classifica si qualificano agli ottavi di finale. I criteri usati per determinare il miglior piazzamento sono, nell'ordine:
- maggior numero di punti;
- miglior differenza reti ;
- maggior numero di reti segnate;
- classifica del fair play;
- sorteggio.
Pos. | Gr. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | C | Brasile | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 |
2. | B | Cina | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
3. | E | Camerun | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 |
4. | A | Nigeria | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 |
5. | F | Cile | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 |
6. | D | Argentina | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 |
Fase a eliminazione diretta
Tabellone
Ottavi di finale | Quarti di finale | Semifinali | Finale | |||||||||||
22 giugno - 21:00 (CEST) | ||||||||||||||
2A. Norvegia ( dcr ) | 1 (4) | |||||||||||||
27 giugno - 21:00 (CEST) | ||||||||||||||
2C. Australia | 1 (1) | |||||||||||||
Norvegia | 0 | |||||||||||||
23 giugno - 17:30 (CEST) | ||||||||||||||
Inghilterra | 3 | |||||||||||||
1D. Inghilterra | 3 | |||||||||||||
2 luglio - 21:00 (CEST) | ||||||||||||||
3E. Camerun | 0 | |||||||||||||
Inghilterra | 1 | |||||||||||||
23 giugno - 21:00 (CEST) | ||||||||||||||
Stati Uniti | 2 | |||||||||||||
1A. Francia ( dts ) | 2 | |||||||||||||
28 giugno - 21:00 (CEST) | ||||||||||||||
3C. Brasile | 1 | |||||||||||||
Francia | 1 | |||||||||||||
24 giugno - 18:00 (CEST) | ||||||||||||||
Stati Uniti | 2 | |||||||||||||
2B. Spagna | 1 | |||||||||||||
7 luglio - 17:00 (CEST) | ||||||||||||||
1F. Stati Uniti | 2 | |||||||||||||
Stati Uniti | 2 | |||||||||||||
25 giugno - 18:00 (CEST) | ||||||||||||||
Paesi Bassi | 0 | |||||||||||||
1C. Italia | 2 | |||||||||||||
29 giugno - 15:00 (CEST) | ||||||||||||||
3B. Cina | 0 | |||||||||||||
Italia | 0 | |||||||||||||
25 giugno - 21:00 (CEST) | ||||||||||||||
Paesi Bassi | 2 | |||||||||||||
1E. Paesi Bassi | 2 | |||||||||||||
3 luglio - 21:00 (CEST) | ||||||||||||||
2D. Giappone | 1 | |||||||||||||
Paesi Bassi ( dts ) | 1 | |||||||||||||
22 giugno - 17:30 (CEST) | ||||||||||||||
Svezia | 0 | Finale 3° posto | ||||||||||||
1B. Germania | 3 | |||||||||||||
29 giugno - 18:30 (CEST) | 6 luglio - 17:00 (CEST) | |||||||||||||
3A. Nigeria | 0 | |||||||||||||
Germania | 1 | Inghilterra | 1 | |||||||||||
24 giugno - 21:00 (CEST) | ||||||||||||||
Svezia | 2 | Svezia | 2 | |||||||||||
2F. Svezia | 1 | |||||||||||||
2E. Canada | 0 | |||||||||||||
Ottavi di finale
Grenoble 22 giugno 2019, ore 17:30 UTC+2 partita 38 | Germania | 3 – 0 referto | Nigeria | Stade des Alpes (17 988 spett.)
| ||||||
|
Nizza 22 giugno 2019, ore 21:00 UTC+2 partita 37 | Norvegia | 1 – 1 ( dts ) referto | Australia | Allianz Riviera (12 229 spett.)
| |||||||||
|
Valenciennes 23 giugno 2019, ore 17:30 UTC+2 partita 39 | Inghilterra | 3 – 0 referto | Camerun | Stade du Hainaut (20 148 spett.)
| ||||||
|
Le Havre 23 giugno 2019, ore 21:00 UTC+2 partita 40 | Francia | 2 – 1 ( dts ) referto | Brasile | Stade Océane (23 965 spett.)
| ||||||
|
Reims 24 giugno 2019, ore 18:00 UTC+2 partita 41 | Spagna | 1 – 2 referto | Stati Uniti | Stadio Auguste Delaune (19 633 spett.)
| ||||||
|
Parigi 24 giugno 2019, ore 21:00 UTC+2 partita 42 | Svezia | 1 – 0 referto | Canada | Parco dei Principi (38 078 spett.)
| ||||||
|
Montpellier 25 giugno 2019, ore 18:00 UTC+2 partita 43 | Italia | 2 – 0 referto | Cina | Stadio della Mosson (17 492 spett.)
| ||||||
|
Rennes 25 giugno 2019, ore 21:00 UTC+2 partita 44 | Paesi Bassi | 2 – 1 referto | Giappone | Roazhon Park (21 076 spett.)
| ||||||
|
Quarti di finale
Le Havre 27 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 45 | Norvegia | 0 – 3 referto | Inghilterra | Stade Océane (21 111 spett.)
| ||||||
|
Parigi 28 giugno 2019, ore 21:00 CEST partita 46 | Francia | 1 – 2 referto | Stati Uniti | Parco dei Principi (45 595 spett.)
| ||||||
|
Valenciennes 29 giugno 2019, ore 15:00 CEST partita 47 | Italia | 0 – 2 referto | Paesi Bassi | Stade du Hainaut (22 600 spett.)
| ||||||
|
Rennes 29 giugno 2019, ore 18:30 CEST partita 48 | Germania | 1 – 2 referto | Svezia | Roazhon Park (25 301 spett.)
| ||||||
|
Semifinali
Lione 2 luglio 2019, ore 21:00 CEST partita 49 | Inghilterra | 1 – 2 referto | Stati Uniti | Parc Olympique Lyonnais (53 512 spett.)
| ||||||
|
Lione 3 luglio 2019, ore 21:00 CEST partita 50 | Paesi Bassi | 1 – 0 ( dts ) referto | Svezia | Parc Olympique Lyonnais (48 452 spett.)
| ||||||
|
Finale terzo posto
Nizza 6 luglio 2019, ore 17:00 CEST partita 51 | Inghilterra | 1 – 2 referto | Svezia | Allianz Riviera (20 316 spett.)
| ||||||
|
Finale
Lione 7 luglio 2019, ore 17:00 CEST partita 52 | Stati Uniti | 2 – 0 referto | Paesi Bassi | Parc Olympique Lyonnais (57 900 spett.)
| ||||||
|
Statistiche
Classifica marcatrici
- 6 reti
- 5 reti
- 4 reti
- Wendie Renard (1 rig.)
- 3 reti
- Sara Däbritz (1 rig.)
- Aurora Galli
- Cristiana Girelli (1 rig.)
- Vivianne Miedema
- Jennifer Hermoso (2 rig.)
- Rose Lavelle
- 2 reti
- Marta (2 rig.)
- Ajara Nchout
- Valérie Gauvin
- Amandine Henry
- Eugénie Le Sommer (1 rig.)
- Lina Magull
- Alexandra Popp
- Barbara Bonansea
- Isabell Herlovsen (1 rig.)
- Lieke Martens (1 rig.)
- 1 rete
- Florencia Bonsegundo (1 rig.)
- Milagros Menéndez
- Caitlin Foord
- Elise Kellond-Knight
- Chloe Logarzo
- Thaisa Moreno
- Gabrielle Onguéné
- Kadeisha Buchanan
- Jessie Fleming
- Nichelle Prince
- Christine Sinclair
- María José Urrutia
- Li Ying
- Yeo Min-ji
- Giulia Gwinn
- Melanie Leupolz
- Lea Schüller
- Havana Solaun
- Yui Hasegawa
- Mana Iwabuchi
- Yuika Sugasawa (1 rig.)
- Lucy Bronze
- Alex Greenwood
- Steph Houghton
- Fran Kirby
- Nikita Parris (1 rig.)
- Jill Scott
- Jodie Taylor
- Valentina Giacinti
- Asisat Oshoala
- Caroline Graham Hansen (1 rig.)
- Guro Reiten
- Lisa-Marie Karlseng Utland
- Lineth Beerensteyn
- Dominique Bloodworth
- Anouk Dekker
- Stefanie van der Gragt
- Jackie Groenen
- 1 autorete
- Mônica (pro Australia)
- Aurelle Awona (pro Nuova Zelanda)
- Kim Do-yeon (pro Nigeria)
- Wendie Renard (pro Norvegia)
- Osinachi Ohale (pro Norvegia)
- Lee Alexander (pro Argentina)
- Jonna Andersson (pro Stati Uniti)
- Waraporn Boonsing (pro Cile)
Qualificazioni alle Olimpiadi estive
Il campionato mondiale viene utilizzato dalla UEFA per qualificare tre squadre al torneo femminile di calcio dei Giochi olimpici estivi di Tokyo 2020 [19] . Se le squadre in competizione per uno dei tre posti vengono eliminate nello stesso turno, si procede con uno spareggio da disputare all'inizio del 2020 [20] . Comunque, un massimo di quattro squadre potrà partecipare a questi eventuali spareggi perché è disponibile solo una finestra di partite internazionali [20] . Per la prima volta, grazie a un accordo tra le federazioni britanniche, è stato deciso che la qualificazione del Regno Unito al torneo olimpico sarà legata ai risultati della nazionale inglese [21] .
Per i Giochi Olimpici si sono qualificate le nazionali del Regno Unito , dei Paesi Bassi e della Svezia , tutte e tre qualificate alle semifinali del campionato mondiale (il Regno Unito attraverso le prestazioni dell' Inghilterra ).
Note
- ^ ( EN ) OC for FIFA Competitions approves procedures for the Final Draw of the 2018 FIFA World Cup , su fifa.com , 14 settembre 2017. URL consultato il 10 giugno 2018 .
- ^ Mondiale calcio donne, le stelle che protestano per il "pay equality" e la novità Giamaica , su repubblica.it , 2 giugno 2019.
- ^ ( EN ) FIFA Council decides on key steps , su fifa.com , 15 marzo 2019. URL consultato il 6 aprile 2019 .
- ^ ( EN ) France to stage 2019 Women's World Cup , su uefa.com , 19 marzo 2015. URL consultato il 20 aprile 2017 .
- ^ ( EN ) The nine host cities confirmed , su fifa.com , 14 giugno 2017. URL consultato il 10 giugno 2018 .
- ^ ( EN ) Circular no. 1565 ( PDF ), su resources.fifa.com , 11 novembre 2016. URL consultato il 10 giugno 2018 (archiviato dall' url originale il 21 marzo 2019) .
- ^ ( EN ) FIFA leaves berths unchanged for 2019 Women's World Cup , su apnews.com , 15 ottobre 2016. URL consultato il 10 giugno 2018 .
- ^ ( EN ) Match officials appointed for FIFA Women's World Cup France 2019 , su fifa.com , 3 dicembre 2018. URL consultato il 10 maggio 2019 .
- ^ ( EN ) FIFA Women's World Cup France 2019, List of match officials ( PDF ), su resources.fifa.com , 3 dicembre 2018. URL consultato il 10 maggio 2019 .
- ^ ( EN ) Fifteen video match officials appointed for France 2019 , su fifa.com , 2 maggio 2019. URL consultato il 10 maggio 2019 .
- ^ ( EN ) FIFA Women's World Cup France 2019, Selected Referees/Support Referees, Assistant Referees & VARs ( PDF ), su img.fifa.com , 2 maggio 2019. URL consultato il 10 maggio 2019 .
- ^ ( FR ) Le calendrier du mondial 2019 dévoilé , su fff.fr , 8 febbraio 2018. URL consultato il 10 giugno 2018 .
- ^ ( EN ) FIFA Women's World Cup France 2019™ match schedule confirmed , su fifa.com , 8 dicembre 2018. URL consultato il 9 dicembre 2018 .
- ^ ( EN ) Draw pots confirmed by latest Women's Ranking , su fifa.com , 7 dicembre 2018. URL consultato il 7 dicembre 2018 .
- ^ ( EN ) Organising Committee takes important decisions on FIFA Women's World Cup , su fifa.com , 1º ottobre 2018. URL consultato il 7 dicembre 2018 .
- ^ a b c ( EN ) Regulations FIFA Women's World Cup 2019 ( PDF ), su resources.fifa.com . URL consultato il 9 dicembre 2018 .
- ^ ( EN ) Match schedule for FIFA Women's World Cup France 2019 announced , su fifa.com , 8 febbraio 2018. URL consultato il 10 giugno 2018 .
- ^ ( EN ) Match schedule FIA Women's World Cup France 2019 ( PDF ), su resources.fifa.com , 8 febbraio 2018. URL consultato il 10 giugno 2018 (archiviato dall' url originale il 22 maggio 2018) .
- ^ ( EN ) Olympic Football Tournaments Tokyo 2020 - Women , su fifa.com . URL consultato il 23 giugno 2019 .
- ^ a b ( EN ) FIFA Women's World Cup fixtures/results , su uefa.com , 16 giugno 2019. URL consultato il 23 giugno 2019 .
- ^ ( EN ) Tokyo 2020 Olympics: Home nations agree to GB women's football team , su bbc.com , 1º ottobre 2018. URL consultato il 23 giugno 2019 .
Altri progetti
- Wikimedia Commons contiene immagini o altri file su campionato mondiale di calcio femminile 2019
Collegamenti esterni
- ( EN ) Sito ufficiale , su fifa.com .