2021 Campionatul Mondial de handbal masculin
2021 Campionatul Mondial de handbal masculin | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatul Mondial de handbal masculin | ||||
Sport | Handbal | ||||
Ediție | XXVII | ||||
Administrator | IHF | ||||
La tine acasa | din 13 ianuarie 2021 începând cu 31 ianuarie 2021 | ||||
Loc | Egipt | ||||
Participanți | 32 | ||||
Site-ul web | http://www.handballegypt2021.com | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Danemarca (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Suedia | ||||
Al treilea | Spania | ||||
Al patrulea | Franţa | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Mikkel Hansen [1] | ||||
Cel mai bun marcator | Frankis March (58) | ||||
Meciuri organizate | 102 | ||||
Goluri marcate | 5 803 (56,89 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatul Mondial de handbal masculin din 2021 a fost primul turneu de handbal pentru echipele naționale masculine , organizat de Federația Internațională de handbal (IHF). A avut loc în Egipt în perioada 13 - 31 ianuarie 2021. Turneul a fost câștigat pentru a doua oară de Danemarca , care a depășit Suedia în finală [2] .
Misiune
Șapte națiuni s-au arătat interesate să găzduiască Cupa Mondială din 2021: [3]
Cu o selecție, doar trei națiuni au rămas în dispută pentru acordarea evenimentului, iar pe 15 aprilie 2015 au prezentat documentația necesară: [4]
Decizia a fost programată pentru 4 iunie 2015, dar Congresul s-a întâlnit abia pe 6 noiembrie 2015. Egiptul a fost ales ca gazdă a evenimentului. [5]
Format
Formatul turneului a fost modificat în comparație cu ediția din 2019 , deoarece numărul echipelor participante a crescut de la 24 la 32. Cele 32 de echipe naționale participante joacă un tur preliminar, în care sunt împărțite în opt grupe de câte patru echipe fiecare [6] . Primii trei din fiecare grupă intră în runda principală, în care sunt împărțiți în patru grupe de câte șase echipe fiecare [6] . Primii doi clasați merg în sferturile de finală pentru a câștiga titlul [6] . Echipele clasate de pe locul al treilea la locul șase în runda principală sunt clasate de pe locul nouă până la douăzeci și patru pe locul final, în ordine, în funcție de punctele câștigate, apoi de diferența de goluri, apoi pe baza golurilor marcate în runda preliminară și, în cele din urmă, prin tragere [6] . Echipele s-au clasat pe locul patru în runda preliminară, trecând la Cupa președintelui, unde sunt împărțite în două grupe de câte patru echipe: la sfârșitul etapei grupelor, echipele concurează pentru ultimele douăzeci și cinci până la treizeci și douăzeci de locuri în funcție de destinații de plasare [6] .
Instalatii
Cairo | Viitoarea capitală a Egiptului | |
---|---|---|
Complexul sportiv al stadionului internațional din Cairo | Palatul Sportului viitoarei capitale | |
Capacitate: 16 200 | Capacitate: 7 000 | |
Borg El Arab | Orașul din 6 octombrie | |
Palatul Sportului Borg El Arab | Palatul Sportului din 6 octombrie | |
Capacitate: 5 000 | Capacitate: 4 500 | |
Arbitri
Perechile de arbitri au fost selectate pe 4 ianuarie 2021. [7]
Arbitri | |
---|---|
Algeria | Youcef Belkhiri Sid Ali Hamidi |
Argentina | Julian Grillo Sebastián Lenci |
Croaţia | Matija Gubica Boris Milošević |
Republica Cehă | Václav Horáček Jiří Novotný |
Danemarca | Mads Hansen Jesper Madsen |
Egipt | Alaa Emam Hossam Hedaia |
Franţa | Charlotte Bonaventura Julie Bonaventura |
Germania | Robert Schulze Tobias Tönnies |
Iran | Majid Kolahdouzan Alireza Mousaviannazhad |
Macedonia de Nord | Gjorgji Nachevski Sclavul Nikolov |
Muntenegru | Ivan Pavićević Miloš Ražnatović |
Norvegia | Håvard Kleven Lars Jørum |
Portugalia | Duarte Santos Ricardo Fonseca |
Slovenia | Bojan Lah David Sok |
Spania | Óscar Raluy López Ángel Sabroso Ramírez |
Suedia | Mirza Kurtagic Mattias Wetterwik |
elvețian | Arthur Brunner Morad Salah |
Tunisia | Samir Krichen Samir Makhlouf |
Echipe participante
Cele 32 de locuri sunt atribuite de IHF după cum urmează:
- Țara gazdă: 1 loc
- Campion mondial în funcție: 1 loc
- Africa: 6 locuri
- Asia: 4 locuri
- Europa: 13 locuri
- Pan America: 5 locuri
- America de Nord și Caraibe: 1 loc
- America de Sud și Centrală: 3 locuri
- Calificări America de Sud și Centrală: 1 loc
- Oceania / Wild Card suplimentar [8] : 1 loc
- Wild card: 1 loc
La 12 ianuarie, în urma renunțărilor din partea Cehiei și a Statelor Unite din cauza pandemiei COVID-19 , IHF a numit Macedonia de Nord și Elveția ca înlocuitori ai retragerilor [9] [10] .
Pe baza deciziei luate la 17 decembrie 2020 de Tribunalul Arbitral pentru Sport de a reduce pedeapsa impusă Rusiei, cu efect de doi ani, după ce Agenția Mondială Antidoping (WADA) interzisese Rusiei să participe la evenimente sportive internaționale majore timp de 4 ani pentru după falsificarea testelor de dopaj ale sportivilor săi [11] , IHF a comunicat condițiile pentru participarea echipei naționale ruse la campionatul mondial [12] : numele este „Echipa federației ruse de handbal”, acronimul este RHF, steagul și logo-ul federației fără text, care este afișat și pe uniformele de competiție [12] .
Competiție | Data | Locuri | Califica |
---|---|---|---|
Țară gazdă | 6 noiembrie 2015 | 1 | Egipt |
Campionatul mondial de handbal masculin 2019 | 10-27 ianuarie 2019 | 1 | Danemarca |
Campionatul European de handbal masculin 2020 | 9-26 ianuarie 2020 | 3 | Spania Croaţia Norvegia |
Cupa Asiei 2020 | 16-27 ianuarie 2020 | 4 | Qatar Coreea de Sud Bahrain Japonia |
Cupa Africii 2020 | 16-26 ianuarie 2020 | 6 | Tunisia Angola Algeria Maroc RD Congo capul Verde |
Cupa Americii de Sud 2020 | 21-25 ianuarie 2020 | 3 | Argentina Brazilia Uruguay |
| 2 noiembrie 2020 | 1 | |
America Centrală și de Sud (anulată) | 10 noiembrie 2020 | 1 | Chile |
Europa (anulată) | 5 iulie 2020 (anulat) | 10 | Austria Bielorusia Franţa Germania Ungaria Portugalia Slovenia Suedia Ungaria Macedonia de Nord (pescuit) Elveția (pescuit) |
Comodul | 9 iulie 2020 | 1 + 1 | Polonia Echipa Federației Ruse de handbal (RHF) |
A desena
Tragerea la sorți a avut loc la 5 septembrie 2020 la Giza [13] [14] .
Benzile de extracție au fost comunicate în schimb pe 23 iulie [15]
Prima trupă | A doua bandă | A treia bandă | A patra bandă |
---|---|---|---|
Danemarca Spania Croaţia Norvegia Slovenia Germania Portugalia Suedia | Egipt Argentina Austria Ungaria Tunisia Algeria Qatar Bielorusia | Islanda Brazilia Uruguay Franţa Coreea de Sud Japonia Bahrain Macedonia de Nord [16] | Angola capul Verde Maroc Chile RD Congo Polonia RHF Elveția [17] |
Convocări
Runda preliminară
Pentru calificare, urmați aceste criterii:
- puncte câștigate;
- puncte în meciurile directe;
- diferența de goluri în meciurile directe;
- goluri marcate în meciuri directe;
- diferența de gol.
Grupa A
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Ungaria | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 107 | 73 | +34 |
2. | Germania | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 81 | 43 | +38 |
3. | Uruguay | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 42 | 87 | -45 |
4. | capul Verde | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 27 | 54 | -27 |
Rezultate
Orașul din 6 octombrie 15 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Germania | 43 - 14 (16-4) raport | Uruguay | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Orașul din 6 octombrie 15 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Ungaria | 34 - 27 (19-14) raport | capul Verde | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Orașul din 6 octombrie 17 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | capul Verde | 0-10 [18] | Germania | Palatul Sportului din 6 octombrie |
Orașul din 6 octombrie 17 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Ungaria | 44 - 18 (16-8) raport | Uruguay | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Orașul din 6 octombrie 19 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Uruguay | 10 - 0 [19] | capul Verde | Palatul Sportului din 6 octombrie |
Orașul din 6 octombrie 19 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Germania | 28 - 29 (14-15) raport | Ungaria | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Grupa B
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Spania | 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | nouăzeci și doi | 85 | +7 |
2. | Polonia | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 89 | 78 | +11 |
3. | Brazilia | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 84 | 94 | -10 |
4. | Tunisia | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 90 | 98 | -8 |
Rezultate
Viitoarea capitală a Egiptului 15 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Spania | 29 - 29 (16-13) raport | Brazilia | Palatul Sportului viitoarei capitale
| ||||||
|
Viitoarea capitală a Egiptului 15 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Tunisia | 28 - 30 (17-17) raport | Polonia | Palatul Sportului viitoarei capitale
| ||||||
|
Viitoarea capitală a Egiptului 17 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Tunisia | 32 - 32 (20-16) raport | Brazilia | Palatul Sportului viitoarei capitale
| ||||||
|
Viitoarea capitală a Egiptului 17 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Polonia | 26 - 27 (11-14) raport | Spania | Palatul Sportului viitoarei capitale
| ||||||
|
Viitoarea capitală a Egiptului 19 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Spania | 36 - 30 (17-14) raport | Tunisia | Palatul Sportului viitoarei capitale
| ||||||
|
Viitoarea capitală a Egiptului 19 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Brazilia | 23 - 33 (11-13) raport | Polonia | Palatul Sportului viitoarei capitale
| ||||||
|
Grupa C
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Croaţia | 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | 83 | 73 | +10 |
2. | Qatar | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 85 | 80 | +5 |
3. | Japonia | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 88 | 89 | -1 |
4. | Angola | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 74 | 88 | -14 |
Rezultate
Borg El Arab 15 ianuarie 2021, 16:30 UTC + 2 | Qatar | 30 - 25 (14-13) raport | Angola | Palatul Sportului Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 15 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Croaţia | 29 - 29 (14-17) raport | Japonia | Palatul Sportului Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 17 ianuarie 2021, 16:30 UTC + 2 | Qatar | 31 - 29 (15-16) raport | Japonia | Palatul Sportului Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 17 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Angola | 20 - 28 (11-12) raport | Croaţia | Palatul Sportului Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 19 ianuarie 2021, 16:30 UTC + 2 | Japonia | 30 - 29 (16-12) raport | Angola | Palatul Sportului Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 19 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Croaţia | 26 - 24 (13-11) raport | Qatar | Palatul Sportului Borg El Arab
| ||||||
|
Grupa D
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Danemarca | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 104 | 59 | +45 |
2. | Argentina | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 72 | 74 | -2 |
3. | Bahrain | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 75 | 85 | -10 |
4. | RD Congo | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 68 | 101 | -33 |
Rezultate
Cairo 15 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Argentina | 28 - 22 (13-14) raport | RD Congo | Complexul Sportiv Stadionul Cairo
| ||||||
|
Cairo 15 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Danemarca | 34 - 20 (19-10) raport | Bahrain | Complexul Sportiv Stadionul Cairo
| ||||||
|
Cairo 17 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Argentina | 24 - 21 (12-10) raport | Bahrain | Complexul Sportiv Stadionul Cairo
| ||||||
|
Cairo 17 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | RD Congo | 19 - 39 (10-23) raport | Danemarca | Complexul Sportiv Stadionul Cairo
| ||||||
|
Cairo 19 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Bahrain | 34 - 27 (14-12) raport | RD Congo | Complexul Sportiv Stadionul Cairo
| ||||||
|
Cairo 19 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Danemarca | 31 - 20 (15-10) raport | Argentina | Complexul Sportiv Stadionul Cairo
| ||||||
|
Grupa E
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Franţa | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 88 | 76 | +12 |
2. | Norvegia | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 93 | 82 | +11 |
3. | elvețian | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 77 | 81 | -4 |
4. | Austria | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 82 | 101 | -19 |
Rezultate
Orașul din 6 octombrie 14 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Austria | 25 - 28 (13-13) raport | elvețian | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Orașul din 6 octombrie 14 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Norvegia | 24 - 28 (13-13) raport | Franţa | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Orașul din 6 octombrie 16 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Austria | 28 - 35 (13-17) raport | Franţa | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Orașul din 6 octombrie 16 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | elvețian | 25 - 31 (13-17) raport | Norvegia | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Orașul din 6 octombrie 18 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Franţa | 25 - 24 (14-14) raport | elvețian | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Orașul din 6 octombrie 18 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Norvegia | 38 - 29 (20-17) raport | Austria | Palatul Sportului din 6 octombrie
| ||||||
|
Grupa F
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Portugalia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 84 | 62 | +22 |
2. | Islanda | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 93 | 72 | +21 |
3. | Algeria | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 67 | 88 | -21 |
4. | Maroc | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 66 | 88 | -22 |
Rezultate
Viitoarea capitală a Egiptului 14 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Algeria | 24 - 23 (8-15) raport | Maroc | Palatul Sportului viitoarei capitale
| ||||||
|
Viitoarea capitală a Egiptului 14 ianuarie 2021, 21:30 UTC + 2 | Portugalia | 25 - 23 (11-10) raport | Islanda | Palatul Sportului viitoarei capitale
| ||||||
|
Viitoarea capitală a Egiptului 16 ianuarie 2021, 19:00 UTC + 2 | Maroc | 20 - 33 (12-12) raport | Portogallo | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 16 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Algeria | 24 – 39 (10-22) referto | Islanda | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 18 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Portogallo | 26 – 19 (14-9) referto | Algeria | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 18 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Islanda | 31 – 23 (15-10) referto | Marocco | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Girone G
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Svezia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 97 | 69 | +28 |
2. | Egitto | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 96 | 72 | +24 |
3. | Macedonia del Nord | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 99 | -28 |
4. | Cile | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 84 | 108 | -24 |
Risultati
Il Cairo 13 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Egitto | 35 – 29 (18-11) referto | Cile | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 14 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Svezia | 32 – 20 (16-11) referto | Macedonia del Nord | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 16 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Egitto | 38 – 19 (20-6) referto | Macedonia del Nord | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 16 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Cile | 26 – 41 (16-20) referto | Svezia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 18 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Macedonia del Nord | 32 – 29 (16-17) referto | Cile | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 18 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Svezia | 24 – 23 (9-12) referto | Egitto | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Girone H
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | RHF | 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | 93 | 83 | +10 |
2. | Slovenia | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 105 | 85 | +20 |
3. | Bielorussia | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 89 | 85 | +4 |
4. | Corea del Sud | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 79 | 113 | -34 |
Risultati
Borg El Arab 14 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Bielorussia | 32 – 32 (15-15) referto | RHF | Palazzo dello sport di Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 14 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Slovenia | 51 – 29 (25-16) referto | Corea del Sud | Palazzo dello sport di Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 16 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Bielorussia | 32 – 24 (15-9) referto | Corea del Sud | Palazzo dello sport di Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 16 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | RHF | 31 – 25 (16-13) referto | Slovenia | Palazzo dello sport di Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 18 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Corea del Sud | 26 – 30 (15-15) referto | RHF | Palazzo dello sport di Borg El Arab
| ||||||
|
Borg El Arab 18 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Slovenia | 29 – 25 (15-15) referto | Bielorussia | Palazzo dello sport di Borg El Arab
| ||||||
|
Coppa del Presidente
Gruppo I
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Tunisia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 82 | 51 | +31 |
2. | RD del Congo | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 64 | 69 | -5 |
3. | Angola | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 70 | 66 | +4 |
4. | Capo Verde | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 30 | -30 |
Risultati
Città del 6 ottobre 21 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Capo Verde | 0 – 10 [19] | Tunisia | Palazzo dello sport del 6 ottobre |
Città del 6 ottobre 21 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Angola | 31 – 32 (15-13) referto | RD del Congo | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 23 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Capo Verde | 0 – 10 [19] | Angola | Palazzo dello sport del 6 ottobre |
Città del 6 ottobre 23 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Tunisia | 38 – 22 (17-13) referto | RD del Congo | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 25 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | RD del Congo | 10 – 0 [19] | Capo Verde | Palazzo dello sport del 6 ottobre |
Città del 6 ottobre 25 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Tunisia | 34 – 29 (14-13) referto | Angola | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Gruppo II
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Austria | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 105 | 82 | +23 |
2. | Cile | 4 | 3 | 1 | 0 | 1 | 103 | 83 | +20 |
3. | Marocco | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 89 | -18 |
4. | Corea del Sud | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 87 | 112 | -25 |
Risultati
Futura capitale dell'Egitto 20 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Cile | 44 – 33 (24-17) referto | Corea del Sud | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 20 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Austria | 36 – 22 (17-14) referto | Marocco | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 22 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Marocco | 32 – 25 (15-14) referto | Corea del Sud | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 22 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Austria | 33 – 31 (14-15) referto | Cile | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 24 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Marocco | 17 – 28 (12-14) referto | Cile | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 24 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Corea del Sud | 29 – 36 (14-18) referto | Austria | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Finale 31º posto
Città del 6 ottobre 27 gennaio 2021, ore 16:00 UTC+2 | Capo Verde | 0 – 10 [19] | Corea del Sud | Palazzo dello sport del 6 ottobre |
Finale 29º posto
Città del 6 ottobre 27 gennaio 2021, ore 18:30 UTC+2 | Angola | 29 – 30 ( dcr ) (14-13; 13-14; 2-3) referto | Marocco | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Finale 27º posto
Futura capitale dell'Egitto 27 gennaio 2021, ore 16:00 UTC+2 | RD del Congo | 30 – 35 (13-18) referto | Cile | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Finale 25º posto
Futura capitale dell'Egitto 27 gennaio 2021, ore 18:30 UTC+2 | Tunisia | 37 – 33 (19-16) referto | Austria | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Turno principale
Gruppo I
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Spagna | 9 | 5 | 4 | 1 | 0 | 162 | 134 | +28 |
2. | Ungheria | 8 | 5 | 4 | 0 | 1 | 160 | 131 | +29 |
3. | Germania | 5 | 5 | 2 | 1 | 2 | 153 | 122 | +31 |
4. | Polonia | 5 | 5 | 2 | 1 | 2 | 138 | 119 | +19 |
5. | Brasile | 3 | 5 | 1 | 1 | 3 | 136 | 139 | -3 |
6. | Uruguay | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 88 | 192 | -104 |
Risultati
Futura capitale dell'Egitto 21 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Uruguay | 16 – 30 (9-14) referto | Polonia | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 21 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Ungheria | 29 – 23 (16-11) referto | Brasile | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 21 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Spagna | 32 – 28 (16-13) referto | Germania | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 23 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Uruguay | 23 – 38 (12-24) referto | Spagna | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 23 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Polonia | 26 – 30 (10-16) referto | Ungheria | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 23 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Germania | 31 – 24 (16-12) referto | Brasile | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 25 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Brasile | 37 – 17 (18-7) referto | Uruguay | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 25 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Spagna | 36 – 28 (21-14) referto | Ungheria | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 25 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Polonia | 23 – 23 (12-11) referto | Germania | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Gruppo II
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Danimarca | 10 | 5 | 5 | 0 | 0 | 169 | 116 | +53 |
2. | Qatar | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 132 | 135 | -3 |
3. | Argentina | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 120 | 121 | -1 |
4. | Croazia | 5 | 5 | 2 | 1 | 2 | 128 | 132 | -4 |
5. | Giappone | 3 | 5 | 1 | 1 | 3 | 138 | 147 | -9 |
6. | Bahrein | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 107 | 143 | -36 |
Risultati
Il Cairo 21 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Giappone | 24 – 28 (13-17) referto | Argentina | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 21 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Croazia | 28 – 18 (13-8) referto | Bahrein | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 21 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Danimarca | 32 – 23 (17-12) referto | Qatar | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 23 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Qatar | 28 – 23 (13-14) referto | Bahrein | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 23 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Argentina | 23 – 19 (12-12) referto | Croazia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 23 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Giappone | 27 – 34 (17-19) referto | Danimarca | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 25 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Bahrein | 25 – 29 (12-19) referto | Giappone | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 25 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Argentina | 25 – 26 (13-12) referto | Qatar | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 25 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Danimarca | 38 – 26 (17-15) referto | Croazia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Gruppo III
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Francia | 10 | 5 | 5 | 0 | 0 | 142 | 123 | +19 |
2. | Norvegia | 8 | 5 | 4 | 0 | 1 | 155 | 137 | +18 |
3. | Portogallo | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 135 | 132 | +3 |
4. | Svizzera | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 125 | 131 | -6 |
5. | Islanda | 2 | 5 | 1 | 0 | 4 | 139 | 132 | +7 |
6. | Algeria | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 116 | 157 | -41 |
Risultati
Città del 6 ottobre 20 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Svizzera | 20 – 18 (10-9) referto | Islanda | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 20 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Francia | 29 – 26 (16-14) referto | Algeria | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 20 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Portogallo | 28 – 29 (14-16) referto | Norvegia | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 22 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Svizzera | 29 – 33 (15-17) referto | Portogallo | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 22 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Islanda | 26 – 28 (14-16) referto | Francia | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 22 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Norvegia | 36 – 23 (17-11) referto | Algeria | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 24 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Algeria | 24 – 27 (13-15) referto | Svizzera | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 24 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Islanda | 33 – 35 (18-18) referto | Norvegia | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Città del 6 ottobre 24 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Portogallo | 23 – 32 (12-16) referto | Francia | Palazzo dello sport del 6 ottobre
| ||||||
|
Gruppo IV
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Svezia | 8 | 5 | 3 | 2 | 0 | 144 | 117 | +27 |
2. | Egitto | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 149 | 117 | +32 |
3. | Slovenia | 6 | 5 | 2 | 2 | 1 | 138 | 130 | +8 |
4. | RHF | 5 | 5 | 2 | 1 | 2 | 138 | 139 | -1 |
5. | Bielorussia | 4 | 5 | 1 | 2 | 2 | 139 | 148 | -9 |
6. | Macedonia del Nord | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 106 | 163 | -57 |
Risultati
Il Cairo 20 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Macedonia del Nord | 21 – 31 (9-13) referto | Slovenia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 20 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | RHF | 23 – 28 (8-15) referto | Egitto | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 20 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Svezia | 26 – 26 (11-15) referto | Bielorussia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 22 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Macedonia del Nord | 20 – 32 (9-19) referto | RHF | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 22 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Egitto | 35 – 26 (21-14) referto | Bielorussia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 22 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Slovenia | 28 – 28 (14-15) referto | Svezia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 24 gennaio 2021, ore 16:30 UTC+2 | Bielorussia | 30 – 26 (14-14) referto | Macedonia del Nord | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 24 gennaio 2021, ore 19:00 UTC+2 | Slovenia | 25 – 25 (12-8) referto | Egitto | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 24 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | RHF | 20 – 34 (8-17) referto | Svezia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Fase finale
Quarti di finale | Semifinali | Finale | ||||||||
27 gennaio | ||||||||||
Spagna | 31 | |||||||||
29 gennaio | ||||||||||
Norvegia | 26 | |||||||||
Spagna | 33 | |||||||||
27 gennaio | ||||||||||
Danimarca | 35 | |||||||||
Danimarca ( rig ) | 39 | |||||||||
31 gennaio | ||||||||||
Egitto | 38 | |||||||||
Danimarca | 26 | |||||||||
27 gennaio | ||||||||||
Svezia | 24 | |||||||||
Francia ( dts ) | 35 | |||||||||
29 gennaio | ||||||||||
Ungheria | 32 | |||||||||
Francia | 26 | Finale 3º posto | ||||||||
27 gennaio | ||||||||||
Svezia | 32 | |||||||||
Svezia | 35 | Spagna | 35 | |||||||
Qatar | 23 | Francia | 29 | |||||||
31 gennaio | ||||||||||
Quarti di finale
Il Cairo 27 gennaio 2021, ore 18:30 UTC+2 | Danimarca | 39 – 38 ( dts ) ( dcr ) (16-13; 12-15; 6-6; 1-1; 4-3) referto | Egitto | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 27 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Svezia | 35 – 23 (14-10) referto | Qatar | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Futura capitale dell'Egitto 27 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Spagna | 31 – 26 (21-15) referto | Norvegia | Palazzo dello sport della futura capitale
| ||||||
|
Borg El Arab 27 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Francia | 35 – 32 ( dts ) (12-14; 18-16; 5-2) referto | Ungheria | Palazzo dello sport di Borg El Arab
| ||||||
|
Semifinali
Il Cairo 29 gennaio 2021, ore 18:30 UTC+2 | Francia | 26 – 32 (13-16) referto | Svezia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Il Cairo 29 gennaio 2021, ore 21:30 UTC+2 | Spagna | 33 – 35 (16-18) referto | Danimarca | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Finale 3º posto
Il Cairo 31 gennaio 2021, ore 15:30 UTC+2 | Spagna | 35 – 29 (16-13) referto | Francia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Finale
Il Cairo 31 gennaio 2021, ore 18:30 UTC+2 | Danimarca | 26 – 24 (13-13) referto | Svezia | Complesso sportivo dello stadio del Cairo
| ||||||
|
Classifica finale
Pos. | Nazione |
---|---|
Danimarca | |
Svezia | |
Spagna | |
4 | Francia |
5 | Egitto |
6 | Ungheria |
7 | Norvegia |
8 | Qatar |
9 | Slovenia |
10 | Portogallo |
11 | Argentina |
12 | Germania |
13 | Polonia |
14 | RHF |
15 | Croazia |
16 | Svizzera |
17 | Bielorussia |
18 | Brasile |
19 | Giappone |
20 | Islanda |
21 | Bahrein |
22 | Algeria |
23 | Macedonia del Nord |
24 | Uruguay |
25 | Tunisia |
26 | Austria |
27 | Cile |
28 | RD del Congo |
29 | Marocco |
30 | Angola |
31 | Corea del Sud |
32 | Capo Verde [19] |
Statistiche
Classifica marcatori
Fonte: sito ufficiale IHF [20] .
Pos. | Nome | Nazionale | Reti | Tiri | % |
---|---|---|---|---|---|
1 | Frankis Marzo | Qatar | 58 | 90 | 60% |
2 | Sander Sagosen | Norvegia | 54 | 83 | 65% |
3 | Hampus Wanne | Svezia | 53 | 71 | 74% |
4 | Erwin Feuchtmann | Cile | 49 | 78 | 63% |
5 | Mikkel Hansen | Danimarca | 48 | 69 | 69% |
6 | Andy Schmid | Svizzera | 44 | 80 | 55% |
7 | Mohamed Darmoul | Tunisia | 40 | 49 | 82% |
8 | Kim Jin-young | Corea del Sud | 39 | 72 | 54% |
Rodrigo Salinas Muñoz | Cile | 59 | 66% | ||
10 | Hugo Descat | Francia | 38 | 48 | 79% |
Bjarki Már Elísson | Islanda | 52 | 73% | ||
Mathias Gidsel | Danimarca | 47 | 81% |
Premi individuali
Migliori giocatori del torneo [1] .
Ruolo | Giocatore |
---|---|
Migliore giocatore | Mikkel Hansen |
Portiere | Andreas Palicka |
Ala sinistra | Hampus Wanne |
Terzino sinistro | Mikkel Hansen |
Centrale | Jim Gottfridsson |
Terzino destro | Mathias Gidsel |
Ala destra | Ferran Solé |
Pivot | Ludovic Fabregas |
Note
- ^ a b ( EN ) Egypt 2021 All-Star Team , su ihf.info , 31 gennaio 2021. URL consultato il 31 gennaio 2021 .
- ^ ( EN ) Denmark Claim Second Straight Men's World Championship Gold , su ihf.info , 31 gennaio 2021. URL consultato il 31 gennaio 2021 .
- ^ ( EN ) Bidding process for the 2021/2023 Men's and Women's World Championships , su ihf.info , 18 febbraio 2015.
- ^ ( EN ) Applications for Men's World Championships 2021/2023 , su ihf.info , 15 Aprile 2015. URL consultato il 6 maggio 2015 .
- ^ ( EN ) 2021 and 2023 IHF Men's World Championships Awarded , su ihf.info , 6 novembre 2015. URL consultato il 6 novembre 2015 .
- ^ a b c d e ( EN ) Regulations for IHF Competitions ( PDF ), su ihf.info , 9 dicembre 2020. URL consultato il 17 gennaio 2021 .
- ^ ( EN ) IHF CONFIRMS REFEREES FOR EGYPT 2021 , su ihf.info , 4 gennaio 2021.
- ^ Se Australia e Nuova Zelanda, partecipanti alla Coppa d'Asia 2020, non si classificano nei primi cinque posti, il posto riservato all'Oceania si trasforma in Wild card
- ^ ( EN ) Egypt 2021 – North Macedonia replace Czech Republic , su ihf.info , 12 gennaio 2021.
- ^ ( EN ) Egypt 2021 – Switzerland replace USA , su ihf.info , 12 gennaio 2021.
- ^ Doping, Russia squalificata per due anni: Olimpiadi e Mondiali senza nome, bandiera e inno , su gazzetta.it , 17 dicembre 2020. URL consultato il 17 gennaio 2021 .
- ^ a b ( EN ) Appearance of Russian Handball Federation at 27th IHF Men's World Championship , su ihf.info , 25 dicembre 2020. URL consultato il 17 gennaio 2021 .
- ^ ( EN ) Giza Pyramids Plateau hosts Egypt 2021 Draw Ceremony [ collegamento interrotto ] , su handballegypt2021.com .
- ^ ( EN ) Groups set for Egypt 2021 , su ihf.info , 5 Settembre 2020.
- ^ ( EN ) IHF publish pots for Egypt 2021 , su handball-planet.com , 23 luglio 2020.
- ^ Partecipa al posto della REpubblica Ceca
- ^ Partecipa al posto degli USA
- ^ Partita cancellata e data vinta alla Germania a causa del contagio da COVID-19 che ha colpito la squadra capoverdiana. Cfr. ( EN ) Match Cancellation: Cape Verde vs Germany , su ihf.info , 17 gennaio 2021. URL consultato il 17 gennaio 2021 .
- ^ a b c d e f Partita cancellata e data vinta all'Uruguay in seguito al ritiro di Capo Verde dal torneo per essere rimasto senza il minimo numero di giocatori richiesto, conseguentemente al contagio da COVID-19 che ha colpito la squadra capoverdiana. Cfr. ( EN ) Cape Verde withdraw from the 27th IHF Men's World Championship , su ihf.info , 18 gennaio 2021. URL consultato il 18 gennaio 2021 .
- ^ ( EN ) Classifica marcatori al campionato mondiale 2021 , su ihf.info . URL consultato il 31 gennaio 2021 .
Collegamenti esterni
- ( EN , AR ) Sito ufficiale , su handballegypt2021.com .
- ( EN ) Sito ufficiale , su ihf.info .