Campionatul European de handbal masculin 2020
Campionatul European de handbal masculin 2020 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatul European de handbal masculin | ||||
Sport | Handbal | ||||
Ediție | 14 | ||||
Administrator | EHF | ||||
La tine acasa | din 9 ianuarie 2020 până la 26 ianuarie 2020 | ||||
Loc | Austria Norvegia Suedia | ||||
Națiunilor | 24 | ||||
Facilitate / I. | 6 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Spania (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Croaţia | ||||
Al treilea | Norvegia | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Domagoj Duvnjak | ||||
Cel mai bun marcator | Sander Sagosen (65) | ||||
Meciuri organizate | 65 | ||||
Goluri marcate | 3.562 (54,8 pe meci) | ||||
Public | 485 558 (7 470 pe ședință) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatul European de handbal masculin din 2020 a fost a 14-a ediție a turneului de handbal de top pentru echipele naționale masculine , organizat de Federația Europeană de handbal (EHF). Turneul a avut loc în perioada 9-26 ianuarie 2020 în Austria , Norvegia și Suedia [1] . Pentru prima dată, 24 de echipe [1] participă la turneu. Campionatul a fost câștigat de Spania pentru a doua ediție consecutivă, după ce a învins Croația în finală [2] .
Premiul turneului
Austria , Norvegia și Suedia au obținut organizarea turneului pe 20 septembrie 2014 , în cadrul Congresului Federației Europene de Handbal desfășurat la Dublin [1] .
Instalatii
Turneul are loc în șase locuri: Stockholm , Göteborg , Malmö , Viena , Graz și Trondheim [1] .
Stockholm | Göteborg | Malmö |
---|---|---|
Tele2 Arena Capacitate: 35 000 | Scandinavium Capacitate: 12 000 | Malmö Arena Capacitate: 13 000 |
Viena | Graz | Trondheim |
Wiener Stadthalle Capacitate: 12 000 | Stadthalle Graz Capacitate: 6 000 | Trondheim Arena Capacitate: 8 000 |
Calificări
Calificările pentru campionatul european au fost dezvoltate pe două etape. La prima fază au participat 9 echipe naționale, care au jucat două runde italiene cu meciuri într-un singur sens, la finalul cărora primele echipe clasificate au obținut acces la faza a doua [3] . 32 de echipe naționale participă la a doua fază, sau 26 de echipe naționale admise direct plus cei trei câștigători ai primei faze plus cele trei cele mai bune echipe dintre echipele naționale emergente, împărțite în opt grupe de câte patru echipe [4] . În fiecare grupă se joacă o grupă italiană cu meciuri de acasă și în deplasare, iar primele două clasificate din fiecare grupă sunt admise în faza finală a campionatului european [4] .
Echipe participante
Țară | Calificat ca | Data calificării | Dețineri anterioare 1 , 2 |
---|---|---|---|
Austria | Țara organizatoare | 2014 | 20 septembrie3 2010 , 2014 , 2018 ) | (
Norvegia | Țara organizatoare | 2014 | 20 septembrie8 2000 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Suedia | Țara organizatoare | 2014 | 20 septembrie12 1994 , 1996 , 1998 , 2000 , 2002 , 2004 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Spania | Campion în funcție | 2018 | 26 ianuarie13 1994 , 1996 , 1998 , 2000 , 2002 , 2004 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Germania | Câștigător grupa 1 | 2019 | 14 aprilie12 1994 , 1996 , 1998 , 2000 , 2002 , 2004 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2016 , 2018 ) | (
Slovenia | Câștigătorul grupei 4 | 2019 | 14 aprilie12 1994 , 1996 , 2000 , 2002 , 2004 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Croaţia | Câștigătorul grupei 2 | 2019 | 14 aprilie13 1994 , 1996 , 1998 , 2000 , 2002 , 2004 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Macedonia de Nord | Câștigătorul grupei 3 | 2019 | 12 iunie5 1998 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Danemarca | Câștigătorul grupei 8 | 2019 | 12 iunie13 1994 , 1996 , 1998 , 2000 , 2002 , 2004 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Ungaria | Câștigătorul grupei 7 | 2019 | 12 iunie11 1994 , 1996 , 1998 , 2004 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Letonia | Al doilea grup clasificat 4 | 2019 | 12 iunieDebut |
Portugalia | Al doilea grup clasificat 6 | 2019 | 12 iunie5 1994 , 2000 , 2002 , 2004 , 2006 ) | (
Franţa | Câștigătorul grupei 6 | 2019 | 12 iunie13 1994 , 1996 , 1998 , 2000 , 2002 , 2004 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 ) | (
Rusia | Al doilea grup clasificat 7 | 2019 | 13 iunie12 1994 , 1996 , 1998 , 2000 , 2002 , 2004 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Republica Cehă | Câștigătorul grupei 5 | 2019 | 13 iunie9 1996 , 1998 , 2002 , 2004 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Bielorusia | Al doilea grup clasificat 5 | 2019 | 13 iunie5 1994 , 2008 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Polonia | Al doilea grup clasificat 1 | 2019 | 13 iunie4 1994 , 2008 , 2014 , 2016 ) | (
elvețian | Al doilea grup clasificat 2 | 2019 | 16 iunie3 2002 , 2004 , 2006 ) | (
Islanda | Al doilea grup clasificat 3 | 2019 | 16 iunie10 2000 , 2002 , 2004 , 2006 , 2008 , 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Muntenegru | Al doilea grup clasificat 8 | 2019 | 16 iunie4 2008 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Bosnia si Hertegovina | Al treilea grup clasificat 5 | 2019 | 16 iunieDebut |
Serbia | Al treilea grup clasificat 2 | 2019 | 16 iunie5 2010 , 2012 , 2014 , 2016 , 2018 ) | (
Olanda | Al treilea grup clasificat 4 | 2019 | 16 iunieDebut |
Ucraina | Al treilea grup clasificat 8 | 2019 | 16 iunie5 2000 , 2002 , 2004 , 2006 , 2010) | (
- 1 Bold indică victoria turneului
- 2 Cursivele indică dacă a fost țara gazdă a turneului
Convocări
Arbitri
Perechile de arbitri au fost anunțate pe 21 august 2019. [5] La 27 decembrie 2019, federația europeană a înlocuit duetul sârb Nenad Nikolić și Dušan Stojković cu duo leton Zigmārs Sondors și Renārs Līcis, din cauza unei accidentări a lui Nikolić în octombrie. [6]
Runda preliminară | ||
---|---|---|
Țară | Arbitri | |
Austria | Radojko Brkić Andrej Jusufhodžić | |
Croaţia | Dalibor Jurinović Marko Mrvica | |
Danemarca | Jesper Madsen Henrik Mortensen | |
Franţa | Charlotte Bonaventura Julie Bonaventura | |
Germania | Robert Schulze Tobias Tönnies | |
Islanda | Jónas Elíasson Anton Palsson | |
Letonia | Zigmārs Sondors Renārs Līcis | |
Norvegia | Lars Jørum Håvard Kleven | |
Slovacia | Michal Baďura Jaroslav Ondogrecula | |
Slovenia | Bojan Lah David Sok | |
Spania | Andreu Marín Ignacio García |
Runda preliminară și runda principală | ||
---|---|---|
Țară | Arbitri | |
Republica Cehă | Václav Horáček Jiří Novotný | |
Lituania | Vaidas Mažeika Mindaugas Gatelis | |
Muntenegru | Ivan Pavićević Miloš Ražnatović | |
Macedonia de Nord | Gjorgi Nachevski Sclavul Nikolov | |
Portugalia | Duarte Santos Ricardo Fonseca | |
Suedia | Mirza Kurtagic Mattias Wetterwik | |
elvețian | Arthur Brunner Morad Salah |
A desena
Tragerea la sorți a avut loc pe 17 iunie 2019 la Campusul Erste Bank din Viena [7] .
Urna 1 | Urna 2 | Urna 3 | Urna 4 |
---|---|---|---|
Primul stagiu
Grupa A
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Croaţia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 82 | 65 | +17 |
2. | Bielorusia | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 94 | 88 | +6 |
3. | Muntenegru | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 70 | 84 | -14 |
4. | Serbia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 72 | 81 | -9 |
Rezultate
Graz 9 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Bielorusia | 35 - 30 (16-15) raport | Serbia | Stadthalle Graz (3.806 spect.)
| ||||||
|
Graz 9 ianuarie 2020, 20:30 UTC + 1 | Croaţia | 27 - 21 (12-13) raport | Muntenegru | Stadthalle Graz (5.630 spect.)
| ||||||
|
Graz 11 ianuarie 2020, ora 16:00 UTC + 1 | Croaţia | 31 - 23 (15-10) raport | Bielorusia | Stadthalle Graz (6.000 spect.)
| ||||||
|
Graz 11 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Muntenegru | 22 - 21 (11-10) raport | Serbia | Stadthalle Graz (5 500 spect.)
| ||||||
|
Graz 13 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Muntenegru | 27 - 36 (11-17) raport | Bielorusia | Stadthalle Graz (5 000 spect.)
| ||||||
|
Graz 13 ianuarie 2020, 20:30 UTC + 1 | Serbia | 21 - 24 (10-8) raport | Croaţia | Stadthalle Graz (6 500 spect.)
| ||||||
|
Grupa B
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Austria | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 98 | 87 | +11 |
2. | Republica Cehă | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 79 | 76 | +3 |
3. | Macedonia de Nord | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 79 | 84 | -5 |
4. | Ucraina | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 74 | 83 | -9 |
Rezultate
Viena 10 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Republica Cehă | 29 - 32 (14-13) raport | Austria | Wiener Stadthalle
| ||||||
|
Viena 10 ianuarie 2020, 20:30 UTC + 1 | Macedonia de Nord | 26 - 25 (13-10) raport | Ucraina | Wiener Stadthalle (7 070 spect.)
| ||||||
|
Viena 12 ianuarie 2020, 16:00 UTC + 1 | Republica Cehă | 27 - 25 (9-11) raport | Macedonia de Nord | Wiener Stadthalle (6 642 spect.)
| ||||||
|
Viena 12 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Austria | 34 - 30 (18-17) raport | Ucraina | Wiener Stadthalle (7 078 spect.)
| ||||||
|
Viena 14 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Austria | 32 - 28 (18-12) raport | Macedonia de Nord | Wiener Stadthalle (7623 spect.)
| ||||||
|
Viena 14 ianuarie 2020, 20:30 UTC + 1 | Ucraina | 19 - 23 (10-9) raport | Republica Cehă | Wiener Stadthalle (4 097 spect.)
| ||||||
|
Grupa C
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Spania | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 102 | 73 | +29 |
2. | Germania | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 88 | 83 | +5 |
3. | Olanda | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 80 | 94 | -14 |
4. | Letonia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 73 | 93 | -20 |
Rezultate
Trondheim 9 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Germania | 34 - 23 (15-13) raport | Olanda | Trondheim Spektrum (4 057 spect.)
| ||||||
|
Trondheim 9 ianuarie 2020, 20:30 UTC + 1 | Spania | 33 - 22 (14-11) raport | Letonia | Trondheim Spektrum (4 524 spect.)
| ||||||
|
Trondheim 11 ianuarie 2020, ora 16:00 UTC + 1 | Letonia | 24 - 32 (10-16) raport | Olanda | Trondheim Spektrum (5.942 spect.)
| ||||||
|
Trondheim 11 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Spania | 33 - 26 (14-11) raport | Germania | Trondheim Spektrum (6 558 spect.)
| ||||||
|
Trondheim 13 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Letonia | 27 - 28 (11-16) raport | Germania | Trondheim Spektrum ( 3540 spect.)
| ||||||
|
Trondheim 13 ianuarie 2020, 20:30 UTC + 1 | Olanda | 25 - 36 (13-17) raport | Spania | Trondheim Spektrum (3.809 spect.)
| ||||||
|
Grupa D
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Norvegia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 94 | 80 | +14 |
2. | Portugalia | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 83 | 83 | 0 |
3. | Franţa | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 82 | 79 | +3 |
4. | Bosnia si Hertegovina | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 73 | 90 | -17 |
Rezultate
Trondheim 10 ianuarie 2020, ora 18:15 UTC + 1 | Franţa | 25 - 28 (11-12) raport | Portugalia | Trondheim Spektrum (7 507 spect.)
| ||||||
|
Trondheim 10 ianuarie 2020, 20:30 UTC + 1 | Norvegia | 32 - 26 (17-12) raport | Bosnia si Hertegovina | Trondheim Spektrum (8 232 spect.)
| ||||||
|
Trondheim 12 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Portogallo | 27 – 24 (12-11) referto | Bosnia ed Erzegovina | Trondheim Spektrum (7 936 spett.)
| ||||||
|
Trondheim 12 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Francia | 26 – 28 (15-14) referto | Norvegia | Trondheim Spektrum (8 932 spett.)
| ||||||
|
Trondheim 14 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Bosnia ed Erzegovina | 23 – 31 (13-14) referto | Francia | Trondheim Spektrum (7 937 spett.)
| ||||||
|
Trondheim 14 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Portogallo | 28 – 34 (14-16) referto | Norvegia | Trondheim Spektrum (9 069 spett.)
| ||||||
|
Girone E
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Ungheria | 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | 74 | 67 | +5 |
2. | Islanda | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 83 | 77 | +6 |
3. | Danimarca | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 85 | 83 | +2 |
4. | Russia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 76 | 91 | -15 |
Risultati
Malmö 11 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Ungheria | 26 – 25 (14-13) referto | Russia | Malmö Arena (9 202 spett.)
| ||||||
|
Malmö 11 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Danimarca | 30 – 31 (15-15) referto | Islanda | Malmö Arena (10 593 spett.)
| ||||||
|
Malmö 13 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Islanda | 34 – 23 (18-11) referto | Russia | Malmö Arena (7 099 spett.)
| ||||||
|
Malmö 13 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Danimarca | 24 – 24 (11-13) referto | Ungheria | Malmö Arena (8 377 spett.)
| ||||||
|
Malmö 15 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Islanda | 18 – 24 (12-9) referto | Ungheria | Malmö Arena (7 587 spett.)
| ||||||
|
Malmö 15 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Russia | 28 – 31 (15-12) referto | Danimarca | Malmö Arena (8 978 spett.)
| ||||||
|
Girone F
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Slovenia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 76 | 67 | +9 |
2. | Svezia | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 81 | 68 | +13 |
3. | Svizzera | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 77 | 87 | -10 |
4. | Polonia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 73 | 85 | -12 |
Risultati
Göteborg 10 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Slovenia | 26 – 23 (13-11) referto | Polonia | Scandinavium (7 276 spett.)
| ||||||
|
Göteborg 10 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Svezia | 34 – 21 (20-13) referto | Svizzera | Scandinavium (11 644 spett.)
| ||||||
|
Göteborg 12 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Svizzera | 31 – 24 (14-12) referto | Polonia | Scandinavium (8 061 spett.)
| ||||||
|
Göteborg 12 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Svezia | 19 – 21 (9-10) referto | Slovenia | Scandinavium (11 896 spett.)
| ||||||
|
Göteborg 14 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Svizzera | 25 – 29 (10-16) referto | Slovenia | Scandinavium (6 731 spett.)
| ||||||
|
Göteborg 14 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Polonia | 26 – 28 (13-14) referto | Svezia | Scandinavium (11 061 spett.)
| ||||||
|
Seconda fase
Gruppo I
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Spagna | 9 | 5 | 4 | 1 | 0 | 153 | 127 | +26 |
2. | Croazia | 9 | 5 | 4 | 1 | 0 | 127 | 113 | +14 |
3. | Germania | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 141 | 125 | +16 |
4. | Austria | 3 | 5 | 1 | 1 | 3 | 139 | 156 | -17 |
5. | Bielorussia | 3 | 5 | 1 | 1 | 3 | 138 | 160 | -22 |
6. | Rep. Ceca | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 122 | 139 | -17 |
Risultati
Vienna 16 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Spagna | 31 – 25 (14-9) referto | Rep. Ceca | Wiener Stadthalle (3 986 spett.)
| ||||||
|
Vienna 16 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Croazia | 27 – 23 (13-8) referto | Austria | Wiener Stadthalle (8 217 spett.)
| ||||||
|
Vienna 16 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Bielorussia | 23 – 31 (11-18) referto | Germania | Wiener Stadthalle (5 267 spett.)
| ||||||
|
Vienna 18 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Bielorussia | 28 – 25 (13-11) referto | Rep. Ceca | Wiener Stadthalle (6 007 spett.)
| ||||||
|
Vienna 18 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Spagna | 30 – 26 (17-16) referto | Austria | Wiener Stadthalle (9 232 spett.)
| ||||||
|
Vienna 18 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Croazia | 25 – 24 (11-14) referto | Germania | Wiener Stadthalle (9 307 spett.)
| ||||||
|
Vienna 20 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Croazia | 22 – 21 (11-9) referto | Rep. Ceca | Wiener Stadthalle (6 862 spett.)
| ||||||
|
Vienna 20 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Bielorussia | 28 – 37 (16-17) referto | Spagna | Wiener Stadthalle (6 149 spett.)
| ||||||
|
Vienna 20 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Austria | 22 – 34 (13-16) referto | Germania | Wiener Stadthalle (9 037 spett.)
| ||||||
|
Vienna 22 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Croazia | 22 – 22 (11-12) referto | Spagna | Wiener Stadthalle (7 891 spett.)
| ||||||
|
Vienna 22 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Bielorussia | 36 – 36 (19-17) referto | Austria | Wiener Stadthalle (6 897 spett.)
| ||||||
|
Vienna 22 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Rep. Ceca | 22 – 26 (10-13) referto | Germania | Wiener Stadthalle (5 000 spett.)
| ||||||
|
Gruppo II
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Norvegia | 10 | 5 | 5 | 0 | 0 | 157 | 135 | +22 |
2. | Slovenia | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 138 | 132 | +6 |
3. | Portogallo | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 146 | 142 | +4 |
4. | Svezia | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 120 | 122 | -2 |
5. | Ungheria | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 126 | 140 | -14 |
6. | Islanda | 2 | 5 | 1 | 0 | 4 | 126 | 142 | -16 |
Risultati
Malmö 17 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Slovenia | 30 – 27 (15-14) referto | Islanda | Malmö Arena (6 026 spett.)
| ||||||
|
Malmö 17 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Norvegia | 36 – 29 (20-12) referto | Ungheria | Malmö Arena (8 078 spett.)
| ||||||
|
Malmö 17 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Portogallo | 35 – 25 (15-12) referto | Svezia | Malmö Arena (10 135 spett.)
| ||||||
|
Malmö 19 gennaio 2020, ore 14:00 UTC+1 | Portogallo | 25 – 28 (12-12) referto | Islanda | Malmö Arena (6 199 spett.)
| ||||||
|
Malmö 19 gennaio 2020, ore 16:15 UTC+1 | Slovenia | 28 – 29 (16-13) referto | Ungheria | Malmö Arena (8 304 spett.)
| ||||||
|
Malmö 19 gennaio 2020, ore 18:30 UTC+1 | Norvegia | 23 – 20 (12-8) referto | Svezia | Malmö Arena (10 141 spett.)
| ||||||
|
Malmö 21 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Portogallo | 24 – 29 (15-14) referto | Slovenia | Malmö Arena (3 001 spett.)
| ||||||
|
Malmö 21 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Norvegia | 31 – 28 (19-12) referto | Islanda | Malmö Arena (4 725 spett.)
| ||||||
|
Malmö 21 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Ungheria | 18 – 24 (9-10) referto | Svezia | Malmö Arena (6 977 spett.)
| ||||||
|
Malmö 22 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Portogallo | 34 – 26 (16-14) referto | Ungheria | Malmö Arena (2 930 spett.)
| ||||||
|
Malmö 22 gennaio 2020, ore 18:15 UTC+1 | Norvegia | 33 – 30 (14-14) referto | Slovenia | Malmö Arena (4 824 spett.)
| ||||||
|
Malmö 22 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Islanda | 25 – 32 (11-18) referto | Svezia | Malmö Arena (7 153 spett.)
| ||||||
|
Fase finale
Tabellone
Semifinali | Finale | ||||||
24 gennaio 2020 | |||||||
Spagna | 34 | ||||||
Slovenia | 32 | ||||||
26 gennaio 2020 | |||||||
Spagna | 22 | ||||||
Croazia | 20 | ||||||
Finale 3º posto | |||||||
24 gennaio 2020 | 25 gennaio 2020 | ||||||
Norvegia | 28 | Slovenia | 20 | ||||
Croazia | 29 | Norvegia | 28 |
Semifinali
Stoccolma 24 gennaio 2020, ore 18:00 UTC+1 | Norvegia | 28 – 29 ( dts ) (10-12; 23-23; 26-26) referto | Croazia | Tele2 Arena (16 573 spett.)
| ||||||
|
Stoccolma 24 gennaio 2020, ore 20:30 UTC+1 | Spagna | 34 – 32 (20-15) referto | Slovenia | Tele2 Arena (16 573 spett.)
| ||||||
|
Finale 5º posto
Stoccolma 25 gennaio 2020, ore 16:00 UTC+1 | Germania | 29 – 27 (14-13) referto | Portogallo | Tele2 Arena (7 710 spett.)
| ||||||
|
Finale 3º posto
Stoccolma 25 gennaio 2020, ore 18:30 UTC+1 | Slovenia | 20 – 28 (9-12) referto | Norvegia | Tele2 Arena (13 094 spett.)
| ||||||
|
Finale
Stoccolma 26 gennaio 2020, ore 16:30 UTC+1 | Spagna | 22 – 20 (12-11) referto | Croazia | Tele2 Arena (17 769 spett.)
| ||||||
|
Classifica finale
Pos. | Nazione |
---|---|
Spagna | |
Croazia | |
Norvegia | |
4 | Slovenia |
5 | Germania |
6 | Portogallo |
7 | Svezia 1 |
8 | Austria |
9 | Ungheria |
10 | Bielorussia |
11 | Islanda |
12 | Rep. Ceca |
13 | Danimarca 2 |
14 | Francia 1 |
15 | Macedonia del Nord |
16 | Svizzera |
17 | Paesi Bassi |
18 | Montenegro |
19 | Ucraina |
20 | Serbia |
21 | Polonia |
22 | Russia |
23 | Bosnia ed Erzegovina |
24 | Lettonia |
Qualificata ai campionati mondiali 2021 e ai Giochi della XXXII Olimpiade | |
Qualificata al campionati mondiali 2021 |
1 Qualificato per il torneo di qualificazione olimpico come una delle prime sei classificate ai campionati mondiali 2019
2 Qualificato per il Campionato mondiale di pallamano maschile 2021 e per i Giochi della XXXII Olimpiade come vincitore del campionato mondiale di pallamano maschile 2019
Statistiche
All-Star Team
L'all-star team è stato annunciato il 26 gennaio 2020. [8]
Ruolo | Giocatore |
---|---|
Portiere | Gonzalo Pérez de Vargas |
Ala destra | Blaž Janc |
Terzino destro | Jorge Maqueda |
Centrale | Igor Karačić |
Terzino sinistro | Sander Sagosen |
Ala sinistra | Magnus Jøndal |
Pivot | Bence Bánhidi |
Premi
Premio | Giocatore |
---|---|
MVP | Domagoj Duvnjak |
Miglior difensore | Hendrik Pekeler |
Capocannoniere | Sander Sagosen (65 goal) |
Classifica marcatori
Pos. | Giocatore | Goal | Tiri | % |
---|---|---|---|---|
1 | Sander Sagosen | 65 | 104 | 63 |
2 | Mikita Vailupau | 47 | 63 | 75 |
3 | Nikola Bilyk | 46 | 64 | 72 |
4 | Jure Dolenec | 42 | 66 | 64 |
5 | Artsem Karalek | 37 | 50 | 74 |
Ondřej Zdráhala | 59 | 63 | ||
7 | Alex Dujshebaev | 36 | 58 | 62 |
Domagoj Duvnjak | 54 | 67 | ||
Magnus Jøndal | 50 | 72 | ||
10 | Igor Karačić | 35 | 61 | 57 |
Robert Weber | 48 | 73 |
Fonte: Sportresult [9]
Note
- ^ a b c d Men's EHF EURO 2020 bigger and larger than ever before , su eurohandball.com , 20 settembre 2014. URL consultato il 24 dicembre 2019 (archiviato dall' url originale il 6 luglio 2019) .
- ^ Spain successfully defend their EHF EURO title , su eurohandball.com , 26 gennaio 2020. URL consultato il 26 gennaio 2020 (archiviato dall' url originale il 26 gennaio 2020) .
- ^ Faroe Islands receive first right to organise qualification tournament en route to Men's EHF EURO 2020 [ collegamento interrotto ] , su eurohandball.com , 19 luglio 2016. URL consultato il 24 dicembre 2019 .
- ^ a b Qualifiers drawn in Trondheim for Men's EHF EURO 2020 , su eurohandball.com , 12 aprile 2018. URL consultato il 24 dicembre 2019 .
- ^ ( EN ) Referees named for Men's EHF EURO 2020 , su eurohandball.com , 21 agosto 2019.
- ^ ( EN ) New pair of referees nominated for EHF EURO 2020 , su eurohandball.com , 27 dicembre 2019. URL consultato il 9 gennaio 2020 (archiviato dall' url originale il 14 gennaio 2020) .
- ^ ( EN ) Men's EHF EURO 2020 preliminary round groups drawn in Vienna , su men2020.ehf-euro.com , 28 giugno 2019. URL consultato il 24 dicembre 2019 .
- ^ EHF , All-star Team: Duvnjak scoops MVP , su men2020.ehf-euro.com , 26 Gennaio 2020.
- ^ Sportresult, Statistiche ( PDF ), su livecache.sportresult.com , 26 gennaio 2020.
Collegamenti esterni
- ( EN ) Sito ufficiale EHF , su eurohandball.com .
- ( EN ) Sito ufficiale campionato europeo 2020 , su men2020.ehf-euro.com . URL consultato il 24 dicembre 2019 (archiviato dall' url originale il 13 gennaio 2020) .