2001 Campionatul Mondial de volei feminin sub 18 ani
Salt la navigare Salt la căutare
VII campionatul mondial pre-junior de volei feminin 2001 | |
---|---|
Competiție | Campionatul Mondial de volei sub 18 ani feminin |
Sport | Volei |
Ediție | |
Administrator | FIVB |
La tine acasa | 22 septembrie 2001 - 30 septembrie 2001 |
Loc | Croaţia (2 orașe) |
Participanți | 16 |
Facilitate / I. | 2 |
Rezultate | |
Câştigător | China (Primul titlu) |
Conform | Brazilia |
Al treilea | Polonia |
Statistici | |
Meciuri organizate | 40 |
Cel de- al 7-lea Campionat Mondial Pre-Junior feminin de volei a avut loc în perioada 22-30 septembrie 2001 la Pula și Rijeka , Croația . La competiție au participat 16 echipe naționale pre-juniori, iar victoria finală a revenit Chinei pentru prima dată.
Echipe participante
Formații
Grupuri
Grupa A | Grupa B | Grupa C | Grupa D |
---|---|---|---|
Primul stagiu
Grupa A - Râu
Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
22-09-01 | Taipei chinezesc - Spania | 3 - 0 | 25:19 | 25:13 | 25:21 | 75 - 53 | - | - | ||
22-09-01 | Croația - Kenya | 3 - 0 | 25:15 | 25:16 | 25: 8 | 75 - 39 | - | - | ||
23-09-01 | Taipei chinezesc - Kenya | 3 - 0 | 25:15 | 25:17 | 30:28 | 80 - 60 | - | - | ||
23-09-01 | Croația - Spania | 3 - 1 | 25:12 | 25:21 | 19:25 | 25:22 | 94 - 80 | - | - | |
24-09-01 | Spania - Kenya | 3 - 0 | 25:15 | 25:12 | 25:19 | 75 - 47 | - | - | ||
24-09-01 | Taipei chinezesc - Croaţia | 3 - 0 | 25:22 | 25:16 | 25:20 | 75 - 58 | - | - |
Clasament
Pos | Țară | Puncte | Chibrituri | A stabilit | Raport | Puncte | Raport | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Joaca | Castigat | Pierdut | Castigat | Pierdut | Fapte | Imediat | |||||
1 | Taipei-ul chinezesc | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 0 | MAX | 230 | 171 | 1.345 |
2 | Croaţia | 5 | 3 | 2 | 1 | 6 | 3 | 2.000 | 227 | 194 | 1.170 |
3 | Spania | 4 | 3 | 1 | 2 | 4 | 6 | 0,666 | 208 | 216 | 0,962 |
4 | Kenya | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 9 | 0,000 | 146 | 230 | 0,634 |
Grupa B - Pula
Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
22-09-01 | Japonia - Bielorusia | 3 - 1 | 25:18 | 25:22 | 20:25 | 25:18 | 95 - 83 | - | - | |
22-09-01 | Rusia - Rep. Dominicane | 3 - 1 | 16:25 | 25: 7 | 25:15 | 25:19 | 75 - 39 | - | - | |
23-09-01 | Rep. Dominicane - Japonia | 3 - 2 | 23:25 | 21:25 | 25:22 | 25:16 | 15:12 | 109 - 100 | - | - |
23-09-01 | Rusia - Bielorusia | 3 - 0 | 25:20 | 25:23 | 25:23 | 75 - 66 | - | - | ||
24-09-01 | Rusia - Japonia | 3 - 2 | 25:22 | 15:25 | 24:26 | 25:22 | 15:10 | 104 - 105 | - | - |
24-09-01 | Belarus - Rep. Dominicane | 3 - 2 | 25:15 | 25:23 | 26:28 | 16:25 | 15:10 | 107 - 101 | - | - |
Clasament
Pos | Țară | Puncte | Chibrituri | A stabilit | Raport | Puncte | Raport | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Joaca | Castigat | Pierdut | Castigat | Pierdut | Fapte | Imediat | |||||
1 | Rusia | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 3 | 3.000 | 270 | 237 | 1.139 |
2 | Japonia | 4 | 3 | 1 | 2 | 7 | 7 | 1.000 | 300 | 296 | 1,013 |
3 | Rep. Dominicane | 4 | 3 | 1 | 2 | 6 | 8 | 0,750 | 276 | 298 | 0,926 |
4 | Bielorusia | 4 | 3 | 1 | 2 | 4 | 5 | 0,800 | 256 | 271 | 0,944 |
Grupa C - Pula
Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
22-09-01 | Polonia - Republica Cehă | 3 - 0 | 27:25 | 25:23 | 25:19 | 77 - 67 | - | - | ||
22-09-01 | Brazilia - Italia | 3 - 2 | 25:23 | 19:25 | 21:25 | 25:19 | 15:10 | 105 - 102 | - | - |
23-09-01 | Polonia - Italia | 3 - 0 | 25:21 | 25:17 | 25:15 | 75 - 53 | - | - | ||
23-09-01 | Brazilia - Republica Cehă | 3 - 0 | 26:24 | 25:20 | 25:17 | 76 - 61 | - | - | ||
24-09-01 | Italia - Republica Cehă | 3 - 1 | 25:27 | 25:22 | 25:18 | 25:23 | 100 - 90 | - | - | |
24-09-01 | Brazilia - Polonia | 3 - 2 | 25:20 | 25:16 | 23:25 | 16:25 | 15:13 | 103 - 99 | - | - |
Clasament
Pos | Țară | Puncte | Chibrituri | A stabilit | Raport | Puncte | Raport | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Joaca | Castigat | Pierdut | Castigat | Pierdut | Fapte | Imediat | |||||
1 | Brazilia | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 4 | 2.250 | 284 | 262 | 1,083 |
2 | Polonia | 5 | 3 | 2 | 1 | 8 | 3 | 2,666 | 251 | 223 | 1.125 |
3 | Italia | 4 | 3 | 1 | 2 | 5 | 7 | 0,714 | 255 | 270 | 0,944 |
4 | Republica Cehă | 3 | 3 | 0 | 3 | 1 | 9 | 0,111 | 218 | 253 | 0,861 |
Grupa D - Râu
Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
22-09-01 | Argentina - Coreea de Sud | 3 - 0 | 25:17 | 25:23 | 25:21 | 75 - 61 | - | - | ||
23-09-01 | China - Argentina | 3 - 0 | 25:22 | 25:23 | 25:20 | 75 - 65 | - | - | ||
24-09-01 | China - Coreea de Sud | 3 - 2 | 25:18 | 22:25 | 17:25 | 25:16 | 15:13 | 104 - 97 | - | - |
Clasament
Pos | Țară | Puncte | Chibrituri | A stabilit | Raport | Puncte | Raport | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Joaca | Castigat | Pierdut | Castigat | Pierdut | Fapte | Imediat | |||||
1 | China | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 2 | 4.500 | 179 | 162 | 1.104 |
2 | Argentina | 3 | 2 | 1 | 1 | 3 | 3 | 1.000 | 140 | 136 | 1,029 |
3 | Coreea de Sud | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 | 6 | 0,333 | 158 | 179 | 0,882 |
A doua fază
Play-off la 8
Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
26-09-01 | Polonia - Spania | 3 - 1 | 23:25 | 25:22 | 25:14 | 25:18 | 98 - 79 | - | - | |
26-09-01 | Italia - Argentina | 3 - 0 | 25:18 | 25:23 | 25:18 | 75 - 59 | - | - | ||
26-09-01 | Japonia - Coreea de Sud | 3 - 1 | 22:25 | 25:15 | 22:21 | 25:17 | 97 - 78 | - | - | |
26-09-01 | Rep. Dominicane - Croaţia | 3 - 1 | 25:21 | 20:25 | 25:23 | 25:17 | 95 - 88 | - | - |
Echipe calificate
Etapa finală - Pula
Finale locul 1 și 3
Sferturi | Semi finala | Finala | ||||||||
Polonia | 3 | |||||||||
Rusia | 0 | |||||||||
Polonia | 1 | |||||||||
Brazilia | 3 | |||||||||
Brazilia | 3 | |||||||||
Rep. Dominicane | 1 | |||||||||
Brazilia | 1 | |||||||||
China | 3 | |||||||||
Taipei-ul chinezesc | 1 | |||||||||
Italia | 3 | |||||||||
China | 3 | Locul 3 | ||||||||
Italia | 1 | |||||||||
China | 3 | Polonia | 3 | |||||||
Japonia | 0 | Italia | 2 | |||||||
Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
27-09-01 | Brazilia - Rep. Dominicane | 3 - 1 | 22:25 | 25:13 | 25:22 | 25:18 | 97 - 78 | - | - | |
27-09-01 | Polonia - Rusia | 3 - 0 | 27:25 | 25:21 | 25:18 | 77 - 64 | - | - | ||
27-09-01 | Italia - Taipei-ul chinezesc | 3 - 1 | 25:17 | 25:22 | 22:25 | 25:22 | 97 - 86 | - | - | |
27-09-01 | China - Japonia | 3 - 0 | 25:23 | 25:17 | 25:23 | 75 - 63 | - | - | ||
29-09-01 | Brazilia - Polonia | 3 - 1 | 22:25 | 25:22 | 25:17 | 25:22 | 97 - 86 | - | - | |
29-09-01 | China - Italia | 3 - 1 | 25:22 | 18:25 | 25:16 | 25:15 | 93 - 78 | - | - | |
30.09.01 | Polonia - Italia | 3 - 2 | 25:12 | 22:25 | 25:22 | 23:25 | 15:10 | 110 - 94 | - | - |
30.09.01 | China - Brazilia | 3 - 1 | 25:23 | 25:21 | 25:27 | 25:22 | 100 - 93 | - | - |
Finala locurilor 5 și 7
Semifinale | Locul 5/6 final | ||||||
Rep. Dominicane | 1 | ||||||
Rusia | 3 | ||||||
Rusia | 0 | ||||||
Japonia | 3 | ||||||
Locul 7/8 final | |||||||
Japonia | 3 | Taipei-ul chinezesc | 3 | ||||
Taipei-ul chinezesc | 0 | Rep. Dominicane | 1 |
Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
29-09-01 | Rusia - Rep. Dominicane | 3 - 1 | 30:28 | 23:25 | 25:18 | 25:19 | 103 - 90 | - | - | |
29-09-01 | Japonia - Taipei-ul chinezesc | 3 - 0 | 25:22 | 25:19 | 25:20 | 75 - 61 | - | - | ||
30.09.01 | Taipei chinezesc - Rep. Dominicane | 3 - 1 | 25:19 | 31:29 | 14:25 | 25:19 | 95 - 92 | - | - | |
30.09.01 | Japonia - Rusia | 3 - 0 | 25:17 | 25:19 | 25:20 | 75 - 56 | - | - |
Podium
Probă
China
(Primul titlu)
(Primul titlu)
Locul doi
Locul al treilea
Premii individuale
Premiu | Nume | Echipă |
---|---|---|
Cel mai bun marcator | Huang Huiping | China |
Cel mai bun atacant | Fabiana Claudino | Brazilia |
Cel mai bun zid | Fabiana Claudino | Brazilia |
Cel mai bun serviciu | Ayako Sana | Japonia |
Cel mai bun setter | Sara Paris | Italia |
Cel mai bun receptor | Raquele Lenartowicz | Brazilia |
Clasament final
Clasament | Echipe |
---|---|
China | |
Brazilia | |
Polonia | |
4 | Italia |
5 | Japonia |
6 | Rusia |
7 | Taipei-ul chinezesc |
8 | Croaţia |
9 | Argentina |
Coreea de Sud | |
Spania | |
Bielorusia | |
13 | Republica Cehă |
Kenya | |
Puerto Rico |
linkuri externe
- ( EN )FIVB - Site oficial , pe fivb.org .