Campionatul masculin nord-american de volei 2010 sub 21
Campionatul nord-american sub 21 de ani din 2010 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatul nord-american sub 21 de ani | ||||
Sport | Volei | ||||
Ediție | Al 7-lea | ||||
Administrator | NORCECA | ||||
La tine acasa | din 16 august 2010 începând cu 21 august 2010 | ||||
Loc | Canada | ||||
Participanți | 11 | ||||
Facilitate / I. | Vezi lista | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Statele Unite (Primul titlu) | ||||
Conform | Canada | ||||
Al treilea | Puerto Rico | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Nicholas Hoag | ||||
Cel mai bun marcator | Jorge López | ||||
Meciuri organizate | 27 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatul nord-american sub-21 masculin de volei 2010 a avut loc în perioada 16 - 21 august la Gatineau , Canada : unsprezece echipe naționale sub 21 de ani din America de Nord au participat la turneu, iar victoria finală a mers pentru prima dată în Statele Unite .
Instalatii
Centre Sportif de Gatineau Oraș: Gatineau Capacitate: - Anul deschiderii: - |
Regulament
Formulă
Echipele au jucat o primă fază a grupelor cu formula grupei italiene ; la sfârșitul primei faze:
- Cei mai buni doi primi clasați în faza grupelor au intrat în faza finală pentru primul loc, structurat în sferturi de finală, în care doar cei mai răi primi clasați și al doilea final, semifinale, finală pentru locul cinci, finală pentru al treilea locul și finalul.
- Al treilea clasat și cel mai bun al patrulea clasat în faza grupelor au intrat în finală pentru a șaptea, structurată în semifinale, finală pentru locul nouă, finală pentru locul șapte.
- Cel de-al patrulea cel mai prost plasat în faza grupelor a ajuns în finală pentru locul zecea, unde a întâlnit partea pierdută în finală pentru locul nouă.
Criterii de clasare
În caz de victorie, se vor acorda 2 puncte, în timp ce în caz de înfrângere, se va acorda 1 punct.
Ordinea de clasare a fost definită pe baza:
- Puncte;
- Raportul punctelor marcate / suferite;
- Raportul seturilor câștigate / pierdute;
- Rezultatele confruntărilor directe.
Echipe participante
Echipă | Calificare | Ultima participare |
---|---|---|
Canada | Țara organizatoare | El Salvador 2008 |
Cuba | - | El Salvador 2008 |
Guatemala | - | El Salvador 2008 |
Honduras | - | ? |
Martinica | - | ? |
Mexic | - | El Salvador 2008 |
Puerto Rico | - | El Salvador 2008 |
Rep. Dominicane | - | El Salvador 2008 |
Sfânta Lucia | - | ? |
Statele Unite | - | El Salvador 2008 |
Trinidad și Tobago | - |
Formații
Turneu
Etapa grupelor
Grupa A | Grupa B | Grupa C |
---|---|---|
Canada | Cuba | Martinica |
Rep. Dominicane | Honduras | Mexic |
Guatemala | Puerto Rico | Statele Unite |
Sfânta Lucia | Trinidad și Tobago |
Grupa A
Rezultate
16 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 30 - Spectatori: 300 | Rep. Dominicane | 3 - 0 | Guatemala | 25-22, 25-23, 25-23 |
17 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durată: 1 oră: 56 - Spectatori: 450 | Canada | 3 - 1 | Guatemala | 25-23, 25-14, 23-25, 26-24 |
18 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 15 - Spectatori: 565 | Canada | 3 - 0 | Rep. Dominicane | 25-20, 25-14, 25-21 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Canada | 4 | 2 | 2 | 0 | ||||||
2 | Rep. Dominicane | 3 | 2 | 1 | 1 | ||||||
3 | Guatemala | 2 | 2 | 0 | 0 |
Grupa B
Rezultate
16 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 06 - Spectatori: 200 | Puerto Rico | 3 - 0 | Sfânta Lucia | 25-10, 25-13, 25-10 |
16 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 06 - Spectatori: 125 | Cuba | 3 - 0 | Honduras | 25-12, 25-19, 25-15 |
17 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 07 - Spectatori: 100 | Cuba | 3 - 0 | Sfânta Lucia | 25-10, 25-10, 25-14 |
17 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 05 - Spectatori: 100 | Puerto Rico | 3 - 0 | Honduras | 25-19, 25-13, 25-11 |
18 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 14 - Spectatori: 100 | Honduras | 3 - 0 | Sfânta Lucia | 25-20, 25-14, 25-15 |
18 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durată: 1 oră: 51 - Spectatori: 250 | Cuba | 3 - 1 | Puerto Rico | 23-25, 27-25, 25-21, 25-14 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cuba | 6 | 3 | 3 | 0 | ||||||
2 | Puerto Rico | 5 | 3 | 2 | 1 | ||||||
3 | Honduras | 4 | 3 | 1 | 2 | ||||||
4 | Sfânta Lucia | 3 | 3 | 0 | 3 |
Grupa C
Rezultate
16 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 15 - Spectatori: 250 | Mexic | 3 - 0 | Martinica | 25-15, 25-15, 25-16 |
16 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 00 - Spectatori: 175 | Statele Unite | 3 - 0 | Trinidad și Tobago | 25-9, 25-7, 25-10 |
17 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 06 - Spectatori: 100 | Mexic | 3 - 0 | Trinidad și Tobago | 25-15, 25-13, 25-9 |
17 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 05 - Spectatori: 200 | Statele Unite | 3 - 0 | Martinica | 25-14, 25-11, 25-11 |
18 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 08 - Spectatori: 100 | Trinidad și Tobago | 0 - 3 | Martinica | 12-25, 8-25, 20-25 |
18 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 13 - Spectatori: 150 | Statele Unite | 3 - 0 | Mexic | 25-22, 25-19, 25-19 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite | 6 | 3 | 3 | 0 | ||||||
2 | Mexic | 5 | 3 | 2 | 1 | ||||||
3 | Martinica | 4 | 3 | 1 | 2 | ||||||
4 | Trinidad și Tobago | 3 | 3 | 0 | 3 |
Stadiu final
Finale locul 1 și 3
Sferturi | Semifinale | Locul 1/2 final | ||||||||
- | - | |||||||||
- | - | |||||||||
Statele Unite | 3 | |||||||||
Puerto Rico | 0 | |||||||||
Puerto Rico | 3 | |||||||||
Mexic | 2 | |||||||||
Statele Unite | 3 | |||||||||
Canada | 0 | |||||||||
- | - | |||||||||
- | - | |||||||||
Cuba | 1 | Locul 3/4 final | ||||||||
Canada | 3 | |||||||||
Canada | 3 | Puerto Rico | 3 | |||||||
Rep. Dominicane | 0 | Cuba | 1 | |||||||
Sferturi de finala
19 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 2h: 11 - Spectatori: 300 | Puerto Rico | 3 - 2 | Mexic | 23-25, 21-25, 26-24, 25-21, 15-7 |
19 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 12 - Spectatori: 200 | Canada | 3 - 0 | Rep. Dominicane | 25-19, 25-15, 25-19 |
Semifinale
20 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 14 - Spectatori: 325 | Statele Unite | 3 - 0 | Puerto Rico | 25-15, 25-23, 25-16 |
20 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durată: 1 oră: 34 - Spectatori: 1 000 | Cuba | 1 - 3 | Canada | 25-22, 19-25, 7-25, 15-25 |
Locul 5 final
21 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 27 - Spectatori: 150 | Mexic | 0 - 3 | Rep. Dominicane | 24-26, 22-25, 27-29 |
Locul 3 final
21 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 46 - Spectatori: 850 | Puerto Rico | 3 - 1 | Cuba | 25-16, 22-25, 25-18, 25-22 |
Finala
21 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 14 - Spectatori: 1 200 | Statele Unite | 3 - 0 | Canada | 25-14, 25-19, 25-16 |
Finala locurilor 7 și 9
semifinale | locul 7 final | ||||||
Guatemala | 3 | ||||||
Sfânta Lucia | 0 | ||||||
Honduras | 0 | ||||||
Guatemala | 3 | ||||||
locul 9 final | |||||||
Martinica | 0 | Martinica | 3 | ||||
Honduras | 3 | Sfânta Lucia | 0 |
Semifinale
19 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 05 - Spectatori: 75 | Guatemala | 3 - 0 | Sfânta Lucia | 25-12, 25-9, 25-10 |
19 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 15 - Spectatori: 75 | Martinica | 0 - 3 | Honduras | 21-25, 23-25, 21-25 |
Locul 9 final
20 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 06 - Spectatori: 100 | Martinica | 3 - 0 | Sfânta Lucia | 25-17, 25-19, 25-17 |
Locul 7 final
20 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 23 - Spectatori: 75 | Honduras | 0 - 3 | Guatemala | 21-25, 21-25, 25-27 |
Locul 10 final
21 august 2010 Centre Sportif de Gatineau , Gatineau Durata: 1h: 11 - Spectatori: 75 | Trinidad și Tobago | 3 - 0 | Sfânta Lucia | 25-12, 26-24, 25-22 |
Podium
Probă
Compoziție : 2 Micah Christenson , 4 Brian Cook , 5 Taylor Crabb , 6 Dylan Davis , 7 Jeremy Dejno , 9 Scott Kevorken , 11 Eric Mochalski , 12 Evan Mottram , 13 Matthew West , 15 Taylor Sander , 17 Joshua Taylor , 18 Maurice Torres , CT : John Hawkes
Locul doi
Compoziție : 2 Colin Carson , 3 Matthew Schriemer , 5 Tristan Aubry , 6 Ian Perry , 7 Nicholas Hoag , 8 Justin Olmstead , 9 Tommy Bélisle , 10 Kevin Stevens , 11 Matthew McCreary , 12 Lucas Van Berkel , 14 Branden Schmidt , 15 Tyler Sanders , CT : Greg Barthel
Locul al treilea
Alineație : 2 Jorge López , 3 Ramón Burgos , 4 Ricardo Archilla , 7 Javier Pérez , 8 Noah Marrero , 9 José Ribas , 11 Emanuel Romero , 12 Cristian Rivera , 14 Carlos Acosta , 15 José Mulero , 17 Jonathan Rivera , CT : Ramón Lawrence
Clasament final
Pos | Echipă | Calificare |
---|---|---|
Statele Unite | Campionatul Mondial 2011 | |
Canada | Campionatul Mondial 2011 | |
Puerto Rico | Campionatul Mondial 2011 | |
4 | Cuba | |
5 | Rep. Dominicane | |
6 | Mexic | |
7 | Guatemala | |
8 | Honduras | |
9 | Martinica | |
10 | Trinidad și Tobago | |
11 | Sfânta Lucia |
Premii individuale
Premiu | Nume | Echipă |
---|---|---|
MVP | Nicholas Hoag | Canada |
Cel mai bun marcator | Jorge López | Puerto Rico |
Cel mai bun atacant | Taylor Crabb | Statele Unite |
Cel mai bun zid | Kelvin Campechano | Rep. Dominicane |
Cel mai bun serviciu | Brandon Legal | Trinidad și Tobago |
Cel mai bun setter | Micah Christenson | Statele Unite |
Cel mai bun receptor | Evan Mottram | Statele Unite |
Cea mai bună apărare | José Mulero | Puerto Rico |
Cel mai bun gratuit | Hugo Cardona | Guatemala |
linkuri externe
- ( EN , ES ) NORCECA - Site oficial , pe norceca.org .