Cupa CEV 2008-2009 (feminin)
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa CEV 2008-2009 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa CEV | ||||
Sport | Volei | ||||
Ediție | 37 | ||||
Administrator | CEV | ||||
La tine acasa | din 4 noiembrie 2008 începând cu 15 martie 2009 | ||||
Participanți | 32 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Asistel (Primul titlu) | ||||
Conform | Uraločka | ||||
Al treilea | Fenerbahçe | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Cristina Barcellini | ||||
Cel mai bun marcator | Seda Tokatlıoğlu | ||||
Meciuri organizate | 60 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa de volei feminin CEV 2008-2009 a fost a 29-a ediție a celui de-al doilea turneu european de volei pentru cluburi; care a început pe 4 noiembrie 2008 și s-a încheiat cu finala patru la Novara , Italia , pe 15 martie 2009 . 32 de echipe au participat la competiție, iar victoria finală a revenit pentru a doua oară la Asystel Novara .
Echipe participante
Runda a 32-a
Runda - Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
08.04.08 | BKS - Panathīnaïkos | 3 - 1 | 25:21 | 24:26 | 25:19 | 25:15 | 99 - 81 | 1h: 52 | - | |
08.04.08 | Azərreyl - Longa'59 | 2 - 3 , | 22:25 | 25:23 | 25:15 | 16:15 | 15:17 | 103 - 95 | 2h: 14 | 2.000 |
08.04.08 | Džynestra - USSP Albi | 3 - 1 | 25:12 | 23:25 | 25:13 | 25:20 | 98 - 70 | 1h: 28 | 500 | |
11.05.08 | Albacete - Spartak Omsk | 0 - 3 | 23:25 | 23:25 | 21:25 | 67 - 75 | 1h: 24 | 400 | ||
11.05.08 | Köniz - Dinamo București | 3 - 1 | 25:17 | 15:25 | 25:17 | 25:14 | 90 - 73 | 1h: 35 | 680 | |
11.05.08 | Datovoc Tongeren - Fenerbahçe | 0 - 3 | 18:25 | 18:25 | 10:25 | 46 - 75 | 1h: 09 | 300 | ||
11.05.08 | Asystel - Klagenfurt | 3 - 0 | 25:17 | 25:11 | 25:21 | 75 - 49 | 1h: 09 | 500 | ||
11.05.08 | Știința Bacău - Slávia Bratislava | 3 - 0 | 25:20 | 25:23 | 25:23 | 75 - 66 | 1h: 21 | 700 | ||
11.05.08 | Steaua Roșie - Bratislavský | 3 - 0 | 25:22 | 25:21 | 25:20 | 75 - 63 | 1h: 14 | 800 | ||
11.05.08 | Karșıyaka - Sliedrecht | 1 - 3 | 17:25 | 25:18 | 19:25 | 15:25 | 76 - 93 | 1h: 43 | - | |
11.05.08 | Dinamo Pančevo - Kruh Cherkasy | 3 - 0 | 25:22 | 25:19 | 25:16 | 75 - 57 | 1h: 16 | 350 | ||
11.05.08 | Le Cannet - Uraločka | 3 - 1 | 25:20 | 23:25 | 25:21 | 25:20 | 98 - 86 | 1h: 47 | 650 | |
11.05.08 | Kanti - Pleavă | 3 - 0 | 25:17 | 25:17 | 25:14 | 75 - 48 | 1h: 07 | 435 | ||
11.05.08 | Ribeirense - Osijek | 3 - 0 | 25: 9 | 25:17 | 25:15 | 75 - 41 | 1h: 31 | 400 | ||
08.06.08 | Madeira - Atlant Baranoviči | 2 - 3 , | 31:29 | 25:21 | 15:25 | 12:25 | 9:15 am | 92 - 115 | 2h: 12 | 321 |
08.06.08 | Asteríx Kieldrecht - Vilsbiburg | 0 - 3 | 20:25 | 9:25 | 24:26 | 53 - 76 | 1h: 22 | 400 |
Returnare - Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
11-11-08 | Panathīnaïkos - BKS | 0 - 3 | 17:25 | 13:25 | 14:25 | 44 - 75 | 1h: 13 | 550 | ||
11-11-08 | Vilsbiburg - Asteríx Kieldrecht | 3 - 1 | 25:17 | 25: 7 | 21:25 | 25:16 | 96 - 65 | 1h: 34 | 1,020 | |
08.11.12 | USSP Albi - Džynestra | 0 - 3 | 22:25 | 24:26 | 15:25 | 61 - 76 | 1h: 14 | 850 | ||
08.11.12 | Dinamo București - Köniz | 2 - 3 , | 25:19 | 25:22 | 17:25 | 18:25 | 11:15 | 96 - 106 | 2h: 04 | 270 |
08.11.12 | Fenerbahçe - Datovoc Tongeren | 3 - 0 | 25:20 | 25:15 | 25:14 | 75 - 49 | 1h: 12 | 450 | ||
08.11.12 | Klagenfurt - Asistel | 0 - 3 | 20:25 | 17:25 | 12:25 | 49 - 75 | 1h: 09 | 250 | ||
08.11.12 | Slávia Bratislava - Știința Bacău | 0 - 3 | 19:25 | 21:25 | 25:27 | 65 - 77 | 1h: 16 | 600 | ||
08.11.12 | Sliedrecht - Karșıyaka | 3 - 0 | 25:12 | 25:15 | 25:18 | 75 - 45 | 1h: 16 | 1.100 | ||
08.11.12 | Kruh Cherkasy - Dinamo Pančevo | 3 - 0 | 25:21 | 26:24 | 25:20 | 76 - 65 | 1h: 28 | 270 | ||
08.11.12 | Pula - Kanti | 0 - 3 | 14:25 | 19:25 | 13:25 | 46 - 75 | 1h: 08 | 200 | ||
08.11.12 | Osijek - Ribeirense | 3 - 2 | 26:28 | 22:25 | 31:29 | 25:19 | 15:13 | 119 - 114 | 2h: 16 | 300 |
08-11-08 | Longa'59 - Azərreyl | 3 - 2 | 22:25 | 19:25 | 25:17 | 27:25 | 15:13 | 108 - 105 | 2h: 10 | 900 |
08-11-08 | Spartak Omsk - Albacete | 3 - 0 | 25:20 | 25:13 | 25:14 | 75 - 47 | 1h: 21 | 3.000 | ||
08-11-08 | Bratislavský - stea roșie | 0 - 3 | 20:25 | 18:25 | 19:25 | 57 - 75 | 1h: 10 | 500 | ||
08-11-08 | Uraločka - Le Cannet | 3 - 0 | 25:16 | 25:18 | 25:19 | 75 - 53 | 1h: 08 | 1.300 | ||
08-11-08 | Atlant Baranoviči - Madeira | 3 - 2 | 21:25 | 22:25 | 25:12 | 25:14 | 15:10 | 108 - 86 | 1h: 59 | 1.000 |
Echipe calificate
* Calificat prin setul de aur
Optimi
Runda - Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
08-09-08 | Spartak Omsk - Köniz | 3 - 0 | 25:19 | 25:19 | 25:18 | 75 - 56 | 1h: 04 | 2.500 | ||
08-12-08 | BKS - Dinamo Pančevo | 3 - 0 | 25:17 | 27:25 | 25:13 | 77 - 55 | 1h: 24 | 1.000 | ||
12-10-08 | Atlant Baranoviči - Fenerbahçe | 1 - 3 | 21:25 | 18:25 | 25:23 | 17:25 | 81 - 98 | 1h: 45 | 1.200 | |
12-10-08 | Asystel - Știința Bacău | 3 - 0 | 25:20 | 25:17 | 25:22 | 75 - 59 | 1h: 14 | 300 | ||
12-10-08 | Kanti - Ribeirense | 2 - 3 , | 22:25 | 25:18 | 25:12 | 24:26 | 13:15 | 109 - 96 | 2h: 06 | 557 |
12-10-08 | Vilsbiburg - Džynestra | 3 - 0 | 25:21 | 25:15 | 25:15 | 75 - 51 | 1h: 10 | 947 | ||
12-12-08 | Steaua Roșie - Sliedrecht | 3 - 0 | 25:19 | 25:19 | 25:17 | 75 - 55 | 1h: 10 | 950 | ||
12-12-08 | Longa'59 - Uraločka | 3 - 0 | 20:25 | 17:25 | 11:25 | 48 - 75 | 1h: 06 | 850 |
Returnare - Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
12-12-08 | Ribeirense - Kanti | 0 - 3 | 22:25 | 17:25 | 24:26 | 63 - 76 | 1h: 22 | 300 | ||
12-12-08 | Uraločka - Longa'59 | 3 - 0 | 25:15 | 25:15 | 25:20 | 75 - 50 | 1h: 11 | 900 | ||
17-12-08 | Köniz - Spartak Omsk | 0 - 3 | 18:25 | 22:25 | 20:25 | 60 - 75 | 1h: 05 | 890 | ||
17-12-08 | Dinamo Pančevo - BKS | 0 - 3 | 25:17 | 25:20 | 25:14 | 75 - 51 | 1h: 16 | 400 | ||
17-12-08 | Džynestra - Vilsbiburg | 3 - 2 | 20:25 | 20:25 | 25:23 | 26:24 | 15:10 | 106 - 107 | 1h: 59 | 820 |
17-12-08 | Sliedrecht - stea roșie | 3 - 1 | 25:21 | 15:25 | 25:18 | 25:20 | 90 - 84 | 1h: 45 | 1.100 | |
18-12-08 | Fenerbahçe - Atlant Baranoviči | 3 - 1 | 25:16 | 21:25 | 25:13 | 25:19 | 96 - 73 | 1h: 35 | 1.400 | |
18-12-08 | Stiinta Bacau - Asistel | 0 - 3 | 18:25 | 11:25 | 24:26 | 53 - 76 | 1h: 10 | 650 |
Echipe calificate
Sferturi de finala
Runda - Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
01-01-09 | BKS - Uraločka | 0 - 3 | 15:25 | 19:25 | 29:31 | 63 - 81 | 1h: 23 | 1.800 | ||
14-01-09 | Spartak Omsk - Fenerbahçe | 3 - 1 | 17:25 | 25:21 | 25:16 | 25:21 | 92 - 83 | 1h: 45 | 3.100 | |
14-01-09 | Asystel - stea roșie | 3 - 1 | 25:17 | 27:29 | 25:21 | 25:15 | 102 - 82 | 1h: 47 | 422 | |
14-01-09 | Kanti - Vilsbiburg | 3 - 2 | 23:25 | 25:23 | 19:25 | 25:22 | 16:14 | 108 - 109 | 2h: 18 | 1.050 |
Returnare - Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
20-01-09 | Vilsbiburg - Kanti | 3 - 0 | 25:17 | 25:16 | 25:21 | 75 - 54 | 1h: 14 | 1.411 | ||
21-01-09 | Uraločka - BKS | 3 - 0 | 27:25 | 25:23 | 25:15 | 77 - 63 | 1h: 13 | 500 | ||
21-01-09 | Fenerbahçe - Spartak Omsk | 3 - 0 | 25:23 | 25:13 | 25: 6 | 75 - 42 | 1h: 08 | 700 | ||
21-01-09 | Steaua Roșie - Asistel | 0 - 3 | 23:25 | 18:25 | 22:25 | 63 - 75 | 1h: 17 | 700 |
Echipe calificate
Final-patru
Ultimele patru au avut loc la Novara ( Italia ) și meciurile au avut loc la Palatul Sportiv . Semifinalele s-au jucat pe 14 martie, în timp ce finala pentru locul 3/4 și marea finală s-au jucat pe 15 martie.
Finale locul 1 și 3
Semifinale | Finala | ||||||
Fenerbahçe | 0 | ||||||
Asistel | 3 | ||||||
Asistel | 3 | ||||||
Uraločka | 0 | ||||||
Locul 3/4 final | |||||||
Uraločka | 3 | Fenerbahçe | 3 | ||||
Vilsbiburg | 2 | Vilsbiburg | 1 |
Rezultate
Data | Întâlniri | Rezultate | A stabilit | Puncte totale | Durată | Spectatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
14-03-09 | Fenerbahçe - Asistel | 0 - 3 | 18:25 | 22:25 | 22:25 | 62 - 75 | 1h: 14 | 2.300 | ||
14-03-09 | Uraločka - Vilsbiburg | 3 - 2 | 25:19 | 26:24 | 25:27 | 15:25 | 15: 8 | 106 - 103 | 1h: 56 | 650 |
15-03-09 | Fenerbahçe - Vilsbiburg | 3 - 1 | 25:23 | 25:19 | 23:25 | 25:13 | 98 - 80 | 1h: 40 | 1.250 | |
15-03-09 | Asystel - Uraločka | 3 - 0 | 25:18 | 25:21 | 25:13 | 75 - 52 | 1h: 04 | 3.200 |
Premii individuale
Premiu | Nume | Echipă |
---|---|---|
MVP | Cristina Barcellini | Asistel |
Cel mai bun marcator | Seda Tokatlıoğlu | Fenerbahçe |
Cel mai bun atacant | Katja Wühler | Vilsbiburg |
Cel mai bun zid | Paola Paggi | Asistel |
Cel mai bun serviciu | Marija Duskrjadčenko | Uraločka |
Cel mai bun setter | Feng Kun | Asistel |
Cel mai bun receptor | Valeriya Korotenko | Fenerbahçe |
linkuri externe
- ( EN ) CEV - Site oficial , pe cev.lu.