Cupa Belgiei 2017-2018
Această intrare sau secțiune despre subiectul edițiilor competiției de fotbal nu citează sursele necesare sau cei prezenți sunt insuficienți . |
Cupa Belgiei 2017-2018 Croky Cup 2017-2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Belgiei | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 63ª | ||||
Administrator | URBSFA / KBVB | ||||
La tine acasa | din 28 iulie 2017 începând cu 17 martie 2018 | ||||
Loc | Belgia | ||||
Participanți | 312 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Standard Liege (Titlul 8) | ||||
Conform | Genk | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Belgiei 2017-2018 a fost cea de-a 63-a ediție a Cupei naționale de fotbal din Belgia . Începe pe 28 iulie 2017 și se încheie pe 17 martie 2018 cu finalul. Zulte Waregem este echipa deținătoare a trofeului.
Format
Toate rundele Cupei Belgiei, cu excepția semifinalelor, se joacă în meciuri de knockout într-un singur sens. Echipele aparținând Ligii Pro intră în optimi. La competiție participă 312 de echipe:
- 224 de echipe din ligile provinciale;
- 64 de echipe din Derde klasse ;
- 8 echipe din clasa Tweede ;
- 16 echipe din Liga Pro .
Prima runda
În prima rundă participă 224 de echipe aparținând seriei provinciale și promoției.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
28 iulie 2017 | ||
Messancy | 1 - 7 | Bertrix |
Gedinnois | 3 - 0 | Mai mult |
29 iulie 2017 | ||
Elene-Grotenberge | 2 - 1 | Lochristi |
Herentals | 3 - 1 | Meerle |
Standard Elen | 0 - 4 | Leopoldsburg |
Vorselaar | 1-2 | Racing Mechelen |
Ekeren | 0 - 2 | Brasschaat |
Verbroedering Balen | 2 - 0 | Sporting Wijchmaal |
Banneux | 0 - 0 (3-4 dcr ) | Verlaine |
Francs Borains | 1 - 0 | Standardul Flawinne |
Tournai | 2 - 0 | Rumbeke |
Ninove | 8 - 0 | Jette |
Herent | 0 - 4 | Diegem |
Esperanza Pelt | 0 - 0 (4-2 dcr ) | Achel |
Racing Peer | 0 - 2 | Tervant |
Stade Bierbeek | 3 - 3 (7-6 dcr ) | Ganshoren |
Huvo Jeuk | 2 - 1 | Retie |
Givry | 0 - 1 | Mai mult II |
Lorrain Arlon | 1-2 | Bertrix II |
Flavion Sport | 1 - 1 (5-6 dcr ) | Libramont |
Spion | 2 - 1 | Piersici |
Couvin-Mariembourg | 0 - 1 | Nismes |
30 iulie 2017 | ||
Reet | 1 - 6 | Robur |
Zepperen-Brustem | 2 - 4 | Tongeren |
Eendracht Wervik | 4 - 0 | Eernegem |
Vlamertinge | 0 - 3 | RC Lauwe |
Brielen | 0 - 4 | Menen |
Belœil | 1 - 1 (6-5 dcr ) | Wielsbeke |
Estaimbourg | 0 - 3 | Voorwaarts Zwevezele |
Lauwe | 0 - 1 | Havinnes |
Poperinge | 2 - 4 | Sassport Boezinge |
Taintignies | 0 - 6 | Racing Waregem |
Oostnieuwkerke | 2 - 0 | Kortemark |
Harchies-Bernissart | 0 - 1 | Oostduinkerke |
Péruwelz | 6 - 0 | Westrozebeke |
Drongen | 1 - 5 | Haide |
Jong Lede | 2 - 1 | Maldegem |
Westkapelle | 5 - 0 | Dikkelvenne |
Ardennen | 0 - 2 | Merelbeke |
Chièvres | 5 - 0 | Băutură |
Oostkamp | 0 - 0 (6-5 dcr ) | Eendracht Aalter |
De Jeugd Lovendegem | 0 - 4 | Zelzate |
Sporting Sint-Gillis-Waas | 4 - 1 | Sint-Kruis-Winkel |
Varsenare | 0 - 2 | Blankenberge |
Ternesse | 3 - 1 | Eendracht Buggenhout |
Bonheiden | 1-2 | FC Lebbeke |
Gierle | 0 - 5 | Houtvenne |
Putte | 1 - 4 | Repede Melsele |
Mariekerke | 1 - 1 (5-6 dcr ) | Eendracht Zele |
Jong Vlaanderen Kruibeke | 0 - 0 (3-2 dcr ) | Lille |
Berlaar-Heikant | 3 - 4 | Walem |
Sint-Job | 4 - 2 | Opozitori |
Mariaburg | 0 - 2 | Hamme-Zogge |
SC Aarschot | 2 - 0 | Wolvertem |
Betekom | 2 - 2 (7-6 dcr ) | Racing Jet Wavre |
Union Lasne-Ohain | 2 - 2 (3-6 dcr ) | Hoeilaart |
Waterloo | 1 - 1 (7-6 dcr ) | KDN United |
Sterrebeek | 2 - 1 | Strombeek |
Tollembeek | 0 - 0 (5-4 dcr ) | Kampenhout |
Appelterre-Eichem | 0 - 1 | Eppegem |
Huizingen | 5 - 2 | Léopold |
Woluwe Zaventem | 5 - 1 | Eendracht Mazenzele |
Voorde | 1-2 | Sporting Bruxelles |
Braine | 4 - 0 | Wemmel |
Liedekerke | 1 - 0 | Ternat |
Sint-Dymphna | 1 - 4 | Eendracht Termien |
KFC Diest | 3 - 1 | Alken |
Helson Helchteren | 2 - 0 | Wellen |
Zutendaal | 1 - 3 | HIH Hoepertingen |
Flandria Paal | 1-2 | KMR Biesen |
Wezel | 2 - 1 | Herk |
Sporting Budingen | 1-2 | Grimbie |
Vlijtingen | 5 - 1 | Beringen |
Ster-Francorchamps | 1 - 0 | Stockay-Warfusée |
Huy | 4 - 0 | Verviétois |
Bütgenbach | 0 - 5 | Tilleur |
Namur | 2 - 1 | Pontisse Cité |
Richelle United | 4 - 0 | Dalhem |
Herstal | 6 - 0 | Fernelmont-Hemptinne |
Loyers II | 0 - 4 | Aywaille |
Weywertz | 1 - 1 (6-5 dcr ) | Cointe-Liège |
Ougrée | 0 - 4 | URSL Visé |
Jamboise | 3 - 2 | Andennais |
Calamina II | 0 - 3 | UCE Liege |
Stade Disonais | 2 - 0 | Verviers |
Queue-du-Bois | 1 - 3 | Assesse |
Malmundaria | 1 - 1 (5-3 dcr ) | Amay |
Tilffois | 0 - 2 | Loyers |
Onhaye | 5 - 2 | Habay-la-Vieille |
Mormont | 4 - 0 | Melreux |
Poupehan | 0 - 2 | Habay-la-Neuve |
La Roche | 3 - 1 | Lierneux |
Champlon | 1 - 1 (4-6 dcr ) | Marloie Sport |
Nassogne | 1 - 1 (5-3 dcr ) | Rochefort |
Wellin | 1 - 0 | Gouvy |
Florenville | 0 - 3 | ES de la Molignée |
Pâturages | 1 - 5 | Albert Quévy-Mons |
Villers-La-Ville | 1 - 1 (5-4 dcr ) | Stade Brainois |
Mont-Saint-Guibert | 2 - 3 | Administra |
Binche | 0 - 1 | PAC Buzet |
Malonne | 1 - 8 | Aische |
RAS Monceau | 0 - 1 | Centrul La Louvière |
Rhisnes | 2 - 4 | Solre-sur-Sambre |
Montignies II | 0 - 5 | Tamine |
Anderlues | 1 - 0 | Saint-Ghislain Tertre-Hautrage |
Chastre | 2 - 1 | Givry |
Rapid Symphorinois | 7 - 1 | Le Roeulx |
Flénu | 1 - 4 | Grand-Leez |
Bambrugge | 1 - 1 (5-3 dcr ) | Wetteren-Kwatrecht |
Katelijne-Waver | 2 - 1 | Nijlen |
Grimbergen | 3 - 2 | Nederhasselt |
Zonhoven | 0 - 2 | Bilzerse Waltwilder |
Runda a doua
Cele 112 echipe câștigătoare din prima rundă și 48 de echipe din Derde klasse participă la runda a doua.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
5 august 2017 | ||
Hamoir | 1 - 0 | Merelbeke |
Helson Helchteren | 0 - 2 | Centrul La Louvière |
Libramont | 0 - 5 | Boom |
Solre-sur-Sambre | 0 - 0 (4-2 dcr ) | Walem |
Houtvenne | 4 - 0 | Ster-Francorchamps |
Turnhout | 3 - 0 | Belœil |
Marloie Sport | 0 - 3 | Hoogstraten |
RWD Molenbeek | 3 - 1 | Leopoldsburg |
Robur | 2 - 2 (6-5 dcr ) | Bornem |
Brasschaat | 1 - 4 | Pirații orașului |
Zwarte Leeuw | 4 - 0 | Racing Waregem |
Esperanza Neerpelt | 0 - 0 (5-4 dcr ) | Acest sport |
Spion | 0 - 3 | Cappellen |
Huy | 2 - 0 | UCE Liege |
Timpul overijse | 2 - 1 | Namur |
Racing Mechelen | 1-2 | Olsa Brakel |
La Louvière | 0 - 0 (6-7 dcr ) | Londerzeel |
6 august 2017 | ||
Elene-Grotenberge | 0 - 3 | KFC Diest |
Waterloo | 1 - 4 | Tienen |
Hoeilaart | 0 - 1 | RFCB Sprimont |
RC Lauwe | 1 - 4 | RFC Liege |
Acren | 2 - 1 | Woluwe Zaventem |
Duffel | 4 - 1 | Braine |
RES Durbuy | 1 - 0 | Verbroedering Balen |
Haide | 0 - 2 | Hasselt |
Ternesse | 1 - 3 | Spouwen-Mopertingen |
Malmundaria | 0 - 3 | Olympic Charleroi |
URSL Visé | 2 - 4 | Sint-Eloois-Winkel |
Olympia Wijgmaal | 3 - 1 | Jong Vlaanderen Kruibeke |
Habay-la-Neuve | 0 - 6 | Westhoek |
Valonia Walhain | 4 - 0 | Westkapelle |
White Star Bruxelles | 1 - 1 (8-7 dcr ) | La Roche |
Aywaille | 2 - 1 | Izegem |
Eendracht Zele | 1 - 4 | Bocholt |
Gullegem | 2 - 0 | Wellin |
Stade Bierbeek | 2 - 1 | Solières Sport |
Vlijtingen | 3 - 1 | Sint-Niklase |
Liedekerke | 1 - 7 | Gent-Zeehaven |
Union La Calamine | 1 - 1 (5-6 dcr ) | Grimbergen |
Wallonne Ciney | 2 - 2 (4-6 dcr ) | Ninove |
Chastre | 1 - 3 | Harelbeke |
Waremme | 3 - 0 | Oostnieuwkerke |
Nassogne | 0 - 2 | Sparta Petegem |
Pepingen | 2 - 0 | Sterrebeek |
Meux | 0 - 1 | Bilzerse Waltwilder |
Péruwelz | 2 - 2 (7-6 dcr ) | Rebeccoaz |
Hades | 0 - 1 | Bambrugge |
Torhout | 9 - 0 | Assesse |
Menen | 1 - 1 (11-10 d.Hr. ) | Vosselaar |
Blankenberge | 1 - 1 (5-6 dcr ) | Se temea |
Sint-Lenaarts | 1 - 0 | Sassport Boezinge |
Sporting Sint-Gillis-Waas | 0 - 3 | Ronse |
Jong Lede | 4 - 1 | Wezel |
Tilleur | 5 - 1 | SC Aarschot |
Albert Quévy-Mons | 5 - 1 | Hamme-Zogge |
Francs Borains | 5 - 1 | Herstal |
Havinnes | 1 - 5 | Rapid Symphorinois |
Sporting Bruxelles | 3 - 2 | Villers-La-Ville |
Grand-Leez | 1-2 | Eppegem |
Oostduinkerke | 1-2 | PAC Buzet |
Tollembeek | 0 - 4 | ES de la Molignée |
Grimbie | 0 - 2 | Mormont |
Administra | 2 - 2 (5-7 dcr ) | Huvo Jeuk |
Sint-Job | 2 - 3 | KMR Biesen |
Tervant | 2 - 5 | Givry |
Voorwaarts Zwevezele | 2 - 0 | HIH Hoepertingen |
Herentals | 7 - 0 | Gedinnois |
Loyers | 3 - 3 (11-12 d.Hr. ) | Onhaye |
Betekom | 1 - 0 | Verlaine |
Bertrix | 0 - 1 | Eendracht Wervik |
Aische | 0 - 1 | Anderlues |
Richelle United | 2 - 0 | Nismes |
Tournai | 1 - 3 | Eendracht Termien |
Huizingen | 0 - 5 | FC Lebbeke |
Tamine | 2 - 2 (6-4 dcr ) | Diegem |
Weywertz | 7 - 0 | Jamboise |
Repede Melsele | 1 - 1 (5-6 dcr ) | Zelzate |
Chièvres | 2 - 1 | Tongeren |
Oostkamp | 1 - 0 | Stade Disonais |
Bertrix II | 0 - 6 | Katelijne-Waver |
A treia rundă
Cele 80 de echipe câștigătoare din runda a doua și alte 16 echipe din Derde klasse participă la runda a treia.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
12 august 2017 | ||
Tilleur | 2 - 0 | Deinze |
Eendracht Wervik | 1 - 0 | Ninove |
Lommel | 4 - 0 | Gullegem |
Spouwen-Mopertingen | 2 - 4 | Knokke |
Solre-sur-Sambre | 0 - 1 | Geel |
Robur | 2 - 1 | Katelijne-Waver |
RWD Molenbeek | 1 - 0 | Londerzeel |
Turnhout | 2 - 0 | Anderlues |
Timpul overijse | 1 - 0 | Vlijtingen |
Dessel Sport | 2 - 2 (8-7 dcr ) | Gent-Zeehaven |
Patro Eisden | 0 - 3 | Centrul La Louvière |
Boom | 1 - 1 (6-5 dcr ) | Virton |
Bocholt | 1 - 1 (5-4 dcr ) | Sporting Châtelet |
Oosterzonen Oosterwijk | 1 - 0 | Stade Bierbeek |
13 august 2017 | ||
Oostkamp | 1-2 | FC Lebbeke |
Aywaille | 1 – 1 (6-4 dcr ) | Huy |
Duffel | 3 – 2 | Tamines |
Acren | 2 – 1 | Westhoek |
Richelle United | 2 – 2 (7-5 dcr ) | Bambrugge |
Péruwelz | 0 – 0 (4-2 dcr ) | Eendracht Termien |
Bilzerse Waltwilder | 2 – 0 | Rapid Symphorinois |
Houtvenne | 1 – 2 | Menen |
RFC Liegi | 2 – 1 | Zwarte Leeuw |
Jong Lede | 1 – 3 | Oudenaarde |
Givry | 1 – 6 | Berchem |
KFC Diest | 0 – 0 (3-4 dcr ) | Pepingen |
Eppegem | 0 – 1 | Temse |
Hoogstraten | 1 – 0 | Huvo Jeuk |
White Star Bruxelles | 0 – 8 | Sporting Bruxelles |
Olsa Brakel | 1 – 2 | City Pirates |
Wingene | 2 – 0 | Ronse |
Waremme | 2 – 2 (8-7 dcr ) | Wallonia Walhain |
Mormont | 2 – 1 | Tienen |
Dender | 4 – 0 | KMR Biesen |
Heist | 4 – 2 | Zelzate |
Sint-Eloois-Winkel | 1 – 1 (3-5 dcr ) | Seraing |
Hasselt | 3 – 1 | Francs Borains |
Albert Quévy-Mons | 2 – 1 | ES de la Molignée |
Harelbeke | 0 – 0 (5-3 dcr ) | Olympic Charleroi |
VW Hamme | 2 – 1 | Voorwaarts Zwevezele |
RES Durbuy | 2 – 1 | Hamoir |
Onhaye | 3 – 1 | Betekom |
Weywertz | 1 – 3 | Grimbergen |
RFCB Sprimont | 2 – 3 | Sparta Petegem |
Eendracht Aalst | 2 – 0 | Torhout |
Esperanza Neerpelt | 6 – 2 | PAC Buzet |
Olympia Wijgmaal | 4 – 2 | Cappellen |
Sint-Lenaarts | 1 – 0 | Herentals |
Quarto turno
Al quarto turno partecipano le 48 squadre vincenti il terzo turno.
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
19 agosto 2017 | ||
Sint-Lenaarts | 1 – 0 | Grimbergen |
RWD Molenbeek | 3 – 0 | VW Hamme |
Turnhout | 2 – 2 (6-5 dcr ) | Harelbeke |
Dessel Sport | 5 – 0 | Hasselt |
La Louvière Centre | 3 – 0 | Albert Quévy-Mons |
Lommel | 7 – 0 | Mormont |
20 agosto 2017 | ||
Olympia Wijgmaal | 3 – 0 | Esperanza Neerpelt |
Tilleur | 2 – 1 ( dts ) | Hoogstraten |
RFC Liegi | 2 – 0 | Wingene |
Péruwelz | 0 – 1 | Menen |
Acren | 3 – 5 | Geel |
Temse | 2 – 0 | FC Lebbeke |
Duffel | 4 – 2 | Waremme |
Aywaille | 0 – 4 | Knokke |
Richelle United | 1 – 2 | Eendracht Wervik |
RES Durbuy | 4 – 0 | Berchem |
Oudenaarde | 2 – 0 | Dender |
Eendracht Aalst | 3 – 0 | Pepingen |
Boom | 3 – 1 | Onhaye |
Sporting Bruxelles | 0 – 4 | Oosterzonen Oosterwijk |
Bilzerse Waltwilder | 3 – 1 | Robur |
Heist | 2 – 1 ( dts ) | City Pirates |
Bocholt | 2 – 1 | Seraing |
Tempo Overijse | 3 – 3 (7-5 dcr ) | Sparta Petegem |
Quinto turno
Al quinto turno partecipano le 24 squadre vincenti il quarto turno e le 8 squadre appartenenti alla Tweede klasse .
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
24 agosto 2017 | ||
Cercle Bruges | 3 – 1 ( dts ) | Temse |
26 agosto 2017 | ||
Tilleur | 1 – 4 | Union Saint-Gilloise |
Sint-Lenaarts | 0 – 2 | Lierse |
Eendracht Wervik | 2 – 3 | Boom |
RWD Molenbeek | 1 – 1 (4-5 dcr ) | La Louvière Centre |
Oudenaarde | 3 – 3 (6-7 dcr ) | Tubize |
Roeselare | 3 – 1 | Bilzerse Waltwilder |
Oosterzonen Oosterwijk | 2 – 3 | Beerschot |
Lommel | 2 – 0 | Dessel Sport |
Tempo Overijse | 2 – 3 | RES Durbuy |
27 agosto 2017 | ||
Olympia Wijgmaal | 0 – 1 | Bocholt |
Westerlo | 4 – 0 | Menen |
OH Lovanio | 8 – 0 | Turnhout |
Geel | 3 – 0 | Duffel |
Eendracht Aalst | 1 – 2 | RFC Liegi |
Knokke | 2 – 5 | Heist |
Sedicesimi di finale
Ai sedicesimi di finale partecipano le 16 squadre vincenti il quinto turno e le 16 squadre della Pro League .
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
19 settembre 2017 | ||
Kortrijk | 5 – 3 | RES Durbuy |
Anversa | 2 – 0 | Lierse |
Sint-Truiden | 4 – 2 ( dts ) | OH Lovanio |
20 settembre 2017 | ||
Malines | 3 – 0 | Bocholt |
RFC Liegi | 2 – 3 | Zulte Waregem |
Ostenda | 3 – 1 | Union Saint-Gilloise |
Lommel | 1 – 2 | Waasland-Beveren |
Cercle Bruges | 0 – 1 | Genk |
RE Mouscron | 3 – 1 | Tubize |
Lokeren | 2 – 0 | Beerschot |
Roeselare | 1 – 5 | Club Bruges |
Geel | 2 – 3 | Gent |
Eupen | 3 – 2 | Boom |
Westerlo | 0 – 1 | Anderlecht |
Standard Liegi | 4 – 0 | Heist |
21 settembre 2017 | ||
Charleroi | 4 – 0 | La Louvière Centre |
Ottavi di finale
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
28 novembre 2017 | ||
Ostenda | 2 – 0 | Sint-Truiden |
RE Mouscron | 0 – 1 | Charleroi |
29 novembre 2017 | ||
Kortrijk | 4 – 2 | Anversa |
Malines | 1 – 1 (4-5 dcr ) | Genk |
Gent | 2 – 1 | Lokeren |
Waasland-Beveren | 2 – 0 | Eupen |
Anderlecht | 0 – 1 | Standard Liegi |
30 novembre 2017 | ||
Zulte Waregem | 2 – 3 ( dts ) | Club Bruges |
Quarti di finale
Squadra 1 | Risultato | Squadra 2 |
---|---|---|
12 dicembre 2017 | ||
Kortrijk | 4 – 1 | Gent |
Ostenda | 2 – 3 | Standard Liegi |
13 dicembre 2017 | ||
Genk | 3 – 3 (4-2 dcr ) | Waasland-Beveren |
16 gennaio 2018 | ||
Club Bruges | 5 – 1 | Charleroi |
Semifinali
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
30 gennaio 2018 / 6 febbraio 2018 | ||||
Kortrijk | 3 – 3 (gt ) | Genk | 3 – 2 | 0 – 1 |
31 gennaio 2018 / 8 febbraio 2018 | ||||
Standard Liegi | 6 – 4 | Club Bruges | 4 – 1 | 2 – 3 |
Finale
Bruxelles 17 marzo 2018, ore 20:45 CET | Genk | 0 – 1 ( dts ) referto | Standard Liegi | Stadio Re Baldovino (44.807 spett.)
| ||||||
|
Collegamenti esterni
- Scheda su SoccerWay , su it.soccerway.com .