Norgesmesterskapet 2017
Salt la navigare Salt la căutare
Norgesmesterskapet 2017 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Norgesmesterskapet | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 112ª | ||||
Administrator | NFF | ||||
La tine acasa | 11 martie 2017 Cu 3 luna decembrie în 2017 | ||||
Loc | Norvegia | ||||
Participanți | 128 (272 în calificări) | ||||
Site-ul web | Fotball.no - NM 2017 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Lillestrøm (Titlul 6) | ||||
Conform | Sarpsborg 08 | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Vilhjálmsson (8) | ||||
Meciuri organizate | 121 | ||||
Goluri marcate | 445 (3,68 pe meci) | ||||
Ullevaal Stadion din Oslo , sediul finalei. | |||||
Cronologia concursului | |||||
|
Fotbalul Norgesmesterskapet 2017 a fost a 112-a ediție a turneului. Competiția a început la 11 martie 2017 cu prima rundă preliminară și s-a încheiat la 3 decembrie următoare cu finală. [1]
Titularul turneului este Rosenborg , care a marcat o dublă în sezonul trecut. Victoria finală i-a revenit lui Lillestrøm , care a luat trofeul pentru a 6-a oară în istoria sa datorită celor 3-2 provocate lui Sarpsborg 08 . [2]
Calendar
Schimb | La tine acasa | N. Întâlniri | Echipe |
---|---|---|---|
Prima rundă de calificare | 11-29 martie 2017 | 96 | 272 → 176 |
A doua rundă de calificare | 2-4 aprilie 2017 | 48 | 176 → 128 |
Prima runda | 25-27 aprilie 2017 | 64 | 128 → 64 |
Runda a doua | 24-25 mai 2017 | 32 | 64 → 32 |
A treia rundă | 31 mai-21 iunie 2017 | 16 | 32 → 16 |
Optimi | 9-10 august 2017 | 8 | 16 → 8 |
Sferturi de finala | 26-27 august 2017 | 4 | 8 → 4 |
Semifinale | 20-21 septembrie 2017 | 2 | 4 → 2 |
Finala | 3 decembrie 2017 | 1 | 2 → 1 |
Întâlniri
Runde de calificare
Prima rundă de calificare
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
11 martie 2017 | ||
Kirkenes | 4 - 1 | Bossekop |
16 martie 2017 | ||
Klepp | 2 - 4 ( dts ) | Lura |
Redalen | 3 - 3 (11-10 d.Hr. ) | Kolbu / KK |
Hinna | 3 - 3 (7-4 dcr ) | Madla |
17 martie 2017 | ||
Blaker | 2 - 5 | Skedsmo |
18 martie 2017 | ||
Eidsvold | 1 - 4 | Fu / Vo |
Tverrelvdalen | 2 - 4 | Bjørnevatn |
20 martie 2017 | ||
Åssiden | 5 - 2 | rege |
22 martie 2017 | ||
Søgne | 0 - 1 | Donn |
Sandnessjøen | 3 - 4 | Mosjøen |
23 martie 2017 | ||
Djerv 1919 | 3 - 4 | Åkra |
Folkets Klubb Grenland | 2 - 2 (12-13 dcr ) | Halsen |
Junkeren | 10 - 1 | Innstranden |
24 martie 2017 | ||
Frøyland | 4 - 0 | Midtbygdens |
Varhaug | 4 - 3 | Vaulen |
Langevåg | 4 - 5 ( dts ) | Bergsøy |
Randaberg | 5 - 1 | Ålgård |
Eiger | 1 - 5 | Brodd |
Gata | 3 - 2 ( dts ) | Årvoll |
25 martie 2017 | ||
Fløya | 4 - 1 | Burfjord |
Eik-Tønsberg | 3 - 1 | Svelvik |
Honningsvåg | 1-2 | Hammerfest |
Riska | 2 - 1 | Vardeneset |
Skånland | 4 - 0 | Morild |
Os | 4 - 0 | Odda |
Rilindja | 8 - 2 | Sarpsborg |
Drøbak / Frogn | 4 - 1 | La fel de |
Staal | 5 - 2 | Austrått |
Tydal | 1 - 5 | Orkla |
Randesund | 3 - 2 | Mandalskameratene |
Buvik | 1-2 | Verdal |
Vuku | 3 - 1 ( dts ) | Namsos |
Raumnes & Årnes | 0 - 3 | Turnul Eidsvold |
Landsås | 2 - 6 | Medkila |
Oct. | 0 - 0 (4-5 dcr ) | Grozav |
26 martie 2017 | ||
Mjølner | 4 - 1 | Melbo |
Stålkameratene | 2 - 0 | Brønnøysund |
Årdal | 3 - 1 | Eid |
Follebu | 3 - 2 | Valdres |
Stakkevollan | 3 - 4 | Salangen |
Råde | 2-3 ( dts ) | Sprint-Jeløy |
Lokomotiv Oslo | 1 - 0 ( dts ) | Grei |
28 martie 2017 | ||
Sandviken | 1 - 6 | Sotra |
Fauske / Sprint | 4 - 1 | Grand Bodø |
29 martie 2017 | ||
Tillerbyen | 3 - 1 | Charlottenlund |
Doamne | 1 - 3 | Turma |
Vigoare | 2 - 1 | Lyngdal |
NTNUI | 1 - 1 (3-5 dcr ) | Kolstad |
Steaua Manglerud | 1 - 0 | Hasle-Løren |
Kattem | 1 - 0 | Trygg / Lade |
Tomrefjord | 0 - 4 | Spjelkavik |
Lyngbø | 2 - 3 | Austevoll |
Sortland | 3 - 1 | Lofoten |
Heimdal | 3 - 2 ( dts ) | KIL / Hemne |
Skarbøvik | 1 - 3 | Rollon |
Vestsiden-Askøy | 1 - 0 | NHH |
Vadmyra | 2 - 4 ( dts ) | Trott |
Hei | 4 - 3 | Skarphedin |
Lommedalen | 0 - 4 | Vestfossen |
Duminică | 1 - 3 | Arna-Bjørnar |
Varegg | 2 - 0 | Gneist |
Tertnes | 2 - 2 (6-5 dcr ) | Loddefjord |
Skavøypoll | 0 - 5 | Fjøra |
Urædd | 3 - 1 | Husøy & Foynland |
Cremene | 3 - 0 | Slemmestad |
Gjelleråsen | 4 - 0 | Aurskog-Høland |
Skoppum | 0 - 4 | Modum |
Stathelle | 4 - 4 (6-8 dcr ) | EXPRESUL |
Øystese | 1 - 3 | Bjarg |
Sparta Sarpsborg | 1 - 3 | Holmlia |
Røa | 1 - 7 | Lyn |
Eide / Omegn | 2 - 0 | Kristiansund FK |
Rørvik | 0 - 4 | Steinkjer |
Sunndal | 1 - 5 | Træff |
Stryn | 1-2 | Volda |
Hauerseter | 0 - 1 | Skjetten |
Ishavsbyen | 4 - 8 | Skjervøy |
Voss | 5 - 2 | Nordhordland |
Alvdal | 0 - 3 | Meldal |
Lille Tøyen | 1 - 4 | Korsvoll |
Hallingdal | 2 - 0 | Jevnaker |
Løten | 3 - 1 | Trysil |
Faaberg | 1 - 0 | Lillehammer |
Storhamar | 2 - 3 | Flisa |
Sander | 0 - 1 | Toten |
Romsås | 1 - 3 | Holmen |
Østsiden | 2 - 0 | Rakkestad |
Averøykameratene | 1 - 0 | Supernadal |
Heming | 3 - 2 | Fagerborg |
Oslojuvelene | 6 - 1 | Trosvik |
Sverresborg | 2 - 3 | Kvik |
Skarp | 2 - 2 (5-7 dcr ) | Lyngen / Karnes |
A doua rundă de calificare
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
2 aprilie 2017 | ||
Medkila | 1 - 3 | Sortland |
Randesund | 4 - 1 | Frøyland |
Skånland | 2 - 5 | Mjølner |
Turnul Eidsvold | 4 - 5 ( dts ) | Fløya |
3 aprilie 2017 | ||
Lura | 1 - 0 | Hinna |
Brodd | 2 - 0 | Randaberg |
Spjelkavik | 2 - 1 | Rollon |
Fauske / Sprint | 3 - 2 | Junkeren |
Trott | 3 - 2 | Tertnes |
4 aprilie 2017 | ||
Sotra | 4 - 2 | Vestsiden-Askøy |
Austevoll | 1 - 1 (5-4 dcr ) | Varegg |
Staal | 3 - 0 | Varhaug |
Orkla | 6 - 0 | Heimdal |
Skjetten | 3 - 0 | Lokomotiv Oslo |
Turma | nouăzeci și doi | Eide / Omegn |
Fjøra | 3 - 1 | Årdal |
Kongsberg | 1-2 | Åssiden |
Halsen | 4 - 1 | Eik-Tønsberg |
Østsiden | 3 - 1 | Rilindja |
Modum | 0 - 1 | Redalen |
Træff | 7 - 2 | Averøykameratene |
Heming | 1 - 3 | Kråkerøy |
Bjørnevatn | 1 - 1 (5-4 dcr ) | Kirkenes |
Korsvoll | 1 - 3 | Drøbak / Frogn |
Holmlia | 2 - 0 | Gata |
Kolstad | 8 - 1 | Kattem |
Volda | 5 - 4 ( dts ) | Bergsøy |
Cremene | 3 - 0 | Urædd |
Lyn | 1 - 0 | Gjelleråsen |
Bjarg | 4 - 4 (8-7 dcr ) | Voss |
Sprint-Jeløy | 5 - 0 | Steaua Manglerud |
Meldal | 0 - 3 | Tillerbyen |
EXPRESUL | 1-2 ( dts ) | Hei |
Arna-Bjørnar | 1-2 | Os |
Skedsmo | 4 - 2 | Fu / Vo |
Mosjøen | 2 - 1 ( dts ) | Stålkameratene |
Flisa | 6 - 3 ( dts ) | Faaberg |
Vestfossen | 2 - 1 | Hallingdal |
Grozav | 3 - 3 (7-6 dcr ) | Follebu |
Toten | 3 - 6 | Løten |
Kvik | 1 - 3 | Steinkjer |
Åkra | 0 - 1 | Riska |
Donn | 2 - 1 | Vigoare |
Verdal | 2 - 0 | Vuku |
Hammerfest | 2 - 6 | Lyngen / Karnes |
Salangen | 2 - 1 | Skjervøy |
Holmen | 4 - 1 | Oslojuvelene |
Stadiu final
Prima runda
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
25 aprilie 2017 | ||
Løten | 0 - 4 | Kongsvinger |
Tynset | 3 - 1 | Orkla |
26 aprilie 2017 | ||
Steinkjer | 1 - 3 | Levanger |
Tønsberg | 3-5 ( dts ) | Arendal |
Os | 1 - 4 | Nest-Sotra |
Halsen | 1-2 ( dts ) | Notodden |
Strindheim | 0 - 2 | Rosenborg |
Kråkerøy | 1 - 0 | Fredrikstad |
Trott | 0 - 4 | Åsane |
Flekkerøy | 2 - 0 | Vindbjart |
Lura | 1 - 4 ( dts ) | Sandnes Ulf |
Singur | 1 - 4 | Vard Haugesund |
Bjarg | 0 - 1 | Fana |
Lyngen / Karnes | 0 - 2 | Tromsdalen |
Kjelsås | 4 - 0 | Prăji |
mușchi | 3 - 2 ( dts ) | Sprint-Jeløy |
Træff | 1-2 ( dts ) | Ranheim |
Grorud | 4 - 1 | Follo |
Riska | 1 - 4 | Viking |
HamKam | 2 - 2 (6-7 dcr ) | Nybergsund |
Bjørnevatn | 0 - 5 | Tromsø |
Volda | 2 - 3 | Molde |
Staal | 0 - 2 | Egersund |
Vestfossen | 2-3 ( dts ) | Mjøndalen |
Holmlia | 0 - 9 | Stabæk |
Hei | 0-10 | Ciudat |
Kvik Halden | 4 - 1 | Østsiden |
Stord | 0 - 1 | Lysekloster |
Tillerbyen | 1-2 | Byåsen |
Flisa | 0 - 6 | Elverum |
Åssiden | 1 - 3 | Strømsgodset |
Gjøvik-Lyn | 0 - 4 | Brumunddal |
Mo | 2-3 ( dts ) | Mosjøen |
Brattvåg | 0 - 3 | Kristiansund BK |
Holmen | 2-3 ( dts ) | Întrebător |
Înalt | 5 - 1 | Senja |
Lørenskog | 1 - 5 | Strømmen |
Skjetten | 0 - 2 | Lillestrøm |
Cremene | 1-2 | Sandefjord |
Redalen | 1 - 5 | Raufoss |
Fauske / Sprint | 0 - 7 | Bodø / Glimt |
Fyllingsdalen | 2 - 1 | Sotra |
Austevoll | 0 - 7 | Brann |
Donn | 0 - 2 | Jerv |
Ullern | 1 - 3 | KFUM Oslo |
Bryne | 4 - 0 | Brodd |
Ørn-Horten | 2 - 0 | Hønefoss |
Randesund | 1 - 5 | start |
Drøbak / Frogn | 1 - 10 | Sarpsborg 08 |
Skedsmo | 1 - 4 | Ullensaker / Kisa |
Fjøra | 1 - 6 | Sogndal |
Mjølner | 2-3 ( dts ) | Finnsnes |
Turma | 3-5 ( dts ) | Aalesund |
Kolstad | 3 - 4 | Verdal |
Hødd | 4 - 1 | Spjelkavik |
Harstad | 0 - 1 ( dts ) | Sortland |
Grozav | 0 - 8 | Vålerenga |
Fløya | 4 - 3 | Salangen |
27 aprilie 2017 | ||
Skeid | 2 - 1 | Lyn |
Vidar | 0 - 3 | Haugesund |
Stjørdals-Blink | 2 - 0 | Lyn |
Pors Grenland | 2 - 0 | Fram Larvik |
Førde | 0 - 2 | Florø |
Bærum | 1 - 0 | Oppsal |
Runda a doua
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
24 mai 2017 | ||
Åsane | 1 - 0 | Fyllingsdalen |
Verdal | 0 - 4 | Kristiansund BK |
Ullensaker / Kisa | 2 - 0 | Înalt |
Florø | 5 - 1 | Fana |
Nest-Sotra | 2 - 0 | Sandnes Ulf |
Lysekloster | 0 - 2 | Brann |
Kråkerøy | 2 - 2 (4-5 dcr ) | Vålerenga |
Skeid | 2 - 4 ( dts ) | Strømsgodset |
Fløya | 5 - 3 ( dts ) | Tromsdalen |
Vard Haugesund | 0 - 6 | Haugesund |
Jerv | 2 - 1 | Bryne |
Byåsen | 0 - 2 | Aalesund |
Raufoss | 0 - 2 | Sogndal |
Mjøndalen | 3 - 1 | Kvik Halden |
Pors Grenland | 1 - 3 | Ciudat |
KFUM Oslo | 4 - 0 | Bærum |
Strømmen | 0 - 1 | Kjelsås |
mușchi | 1 - 3 | Sarpsborg 08 |
Mosjøen | 0 - 5 | Levanger |
Flekkerøy | 4 - 3 | start |
Ørn-Horten | 3 - 1 | Sandefjord |
Ranheim | 3 - 1 | Stjørdals-Blink |
Brumunddal | 1 - 3 | Lillestrøm |
Finnsnes | 0 - 2 | Tromsø |
Hødd | 1-2 | Molde |
Sortland | 1 - 3 | Bodø / Glimt |
Grorud | 0 - 1 | Elverum |
Tynset | 1 - 9 | Rosenborg |
25 mai 2017 | ||
Arendal | 1-2 | Notodden |
Întrebător | 0 - 5 | Stabæk |
Egersund | 3 - 1 | Viking |
Nybergsund | 0 - 1 | Kongsvinger |
A treia rundă
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
31 mai 2017 | ||
Bodø / Glimt | 2 - 2 (6-7 dcr ) | Elverum |
Ranheim | 0 - 2 | Kristiansund BK |
Egersund | 1-2 ( dts ) | Haugesund |
Fløya | 1 - 3 | Tromsø |
Kjelsås | 0 - 1 | Aalesund |
Florø | 2 - 1 | Sogndal |
Notodden | 1 - 4 ( dts ) | Stabæk |
Levanger | 2 - 4 | Rosenborg |
Ullensaker / Kisa | 2 - 4 | Lillestrøm |
Ørn-Horten | 0 - 1 ( dts ) | Vålerenga |
Kongsvinger | 0 - 4 | Sarpsborg 08 |
Nest-Sotra | 0 - 2 | Brann |
Flekkerøy | 0 - 3 | Ciudat |
1 iunie 2017 | ||
KFUM Oslo | 1-2 | Molde |
Mjøndalen | 2 - 1 | Strømsgodset |
21 iunie 2017 | ||
Jerv | 2 - 1 | Åsane |
Optimi
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
9 august 2017 | ||
Jerv | 1-2 | Rosenborg |
Lillestrøm | 1 - 0 | Tromsø |
Kristiansund BK | 1 - 0 | Florø |
Haugesund | 0 - 2 | Molde |
Sarpsborg 08 | 4 - 0 | Ciudat |
Mjøndalen | 1 - 0 | Brann |
10 august 2017 | ||
Stabæk | 3 - 0 | Aalesund |
Vålerenga | 1 - 0 | Elverum |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
26 august 2017 | ||
Mjøndalen | 1-2 | Sarpsborg 08 |
Lillestrøm | 3 - 1 | Stabæk |
27 august 2017 | ||
Molde | 2 - 1 | Kristiansund BK |
Rosenborg | 1-2 | Vålerenga |
Semifinale
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
20 septembrie 2017 | ||
Vålerenga | 0 - 3 | Sarpsborg 08 |
21 septembrie 2017 | ||
Molde | 0 - 3 | Lillestrøm |
Finala
Oslo 3 decembrie 2017, ora 13:15 | Lillestrøm | 3 - 2 raport | Sarpsborg 08 | Ullevaal Stadion (25.091 spect.)
| ||||||
|
Formații
|
|
Statistici
Golgheteri
Date actualizate la 3 decembrie 2017. [3]
Obiective | Jucător | Echipă. | ||
---|---|---|---|---|
8 | Matthías Vilhjálmsson | Rosenborg | ||
5 | Krépin Diatta | Sarpsborg 08 | ||
5 | Oliver Berg | Ciudat | ||
4 | Adnan Cirak | Elverum | ||
4 | Erton Fejzullahu | Sarpsborg 08 | ||
4 | Rashad Muhammed | Sarpsborg 08 |
Notă
- ^ ( NU ) a spus lagene spiller NM menn i 2017 , pe fotball.no .
- ^ ( NO ) Kippe: - Dette topper det meste , pe fotball.no . Accesat la 3 decembrie 2017 .
- ^ ( NO ) Toppscorer, gule og røde kort , pe fotball.no .
Elemente conexe
linkuri externe
- ( NU ) Rezultatele rundelor de calificare , pe fotball.no .
- ( NU ) Rezultatele fazei finale , pe fotball.no .