Norgesmesterskapet 2000
Salt la navigare Salt la căutare
Norgesmesterskapet 2000 NM menn 2000 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Norvegiei | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | |||||
Administrator | NFF | ||||
La tine acasa | din 4 mai 2000 începând cu 30 octombrie 2000 | ||||
Loc | Norvegia | ||||
Participanți | 32 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Ciudat (Titlul 12) | ||||
Conform | Viking | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 127 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Norgesmesterskapet 2000 este cea de-a 95-a ediție a evenimentului. A început pe 4 mai 2000 și s-a încheiat pe 30 octombrie 2000 cu finala la Ullevaal Stadion . Echipa campioană a fost Rosenborg .
Formulă
Competiția este cu o singură eliminare. Toate rundele au loc într-un singur meci, cu orice timp suplimentar și lovituri de pedeapsă.
Calendar
Prima runda
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Strømsgodset | 3-1 | Birkebeineren | 23 mai la ora 19.00 |
Ørn-Horten | 5-0 | Sarpsborg | 23 mai la ora 19.00 |
Sunndal | 0-3 | Træff | 23 mai la ora 19.00 |
Fredrikstad | 1-0 | Skjetten | 24 mai la ora 18.00 |
Sogndal | 1-0 | Fjøra | 24 mai la ora 18.00 |
Skarp | 1-2 | Înalt | 24 mai la ora 18.00 |
Raufoss | 1-0 | Gjøvik | 24 mai la 18.30 |
Giv Akt | 0-8 | Mandalskameratene | 24 mai la 18.30 |
Staal | 0-2 | Vidar | 24 mai la 18.30 |
Hødd | 1-0 | Skarbøvik | 24 mai la 18.30 |
Tornadă | 1-0 | Aalesund | 24 mai la 18.30 |
Lofoten | 8-1 | Finnsnes | 24 mai la 18.30 |
Østsiden | 3-5 | Skeid | 24 mai la 19.00 |
Sparta Undom | 2-5 | Lyn Oslo | 24 mai la 19.00 |
Strømmen | 2-3 | Bærum | 24 mai la 19.00 |
Grei | 1-0 | Întrebător | 24 mai la 19.00 |
Ullern | 1-2 | Drøbak / Frogn | 24 mai la 19.00 |
Kjelsås | 2-0 | Mercantil | 24 mai la 19.00 |
Sør-Aurdal | 1-6 | Hønefoss | 24 mai la 19.00 |
Kongsvinger | 4-0 | Lørenskog | 24 mai la 19.00 |
Vardal | 3-1 | Elverum | 24 mai la 19.00 |
Larvik Turn | 0-2 | Eik-Tønsberg | 24 mai la 19.00 |
Skarphedin | 0-1 | Sandefjord | 24 mai la 19.00 |
Tollnes | 5-1 | Vindbjart | 24 mai la 19.00 |
Vard Haugesund | 5-2 | Sandnes Ulf | 24 mai la 19.00 |
Hundvåg | 1-4 | Randaberg | 24 mai la 19.00 |
Follese | 3-0 | Fyllingen | 24 mai la 19.00 |
Os | 1-0 | Gneist | 24 mai la 19.00 |
Åsane | 0-1 | Stord | 24 mai la 19.00 |
Orkla | 2-3 | Levanger | 24 mai la 19.00 |
Tiller | 0-2 | Steinkjer | 24 mai la 19.00 |
Ranheim | 2-4 | Strindheim | 24 mai la 19.00 |
Byåsen | 2-0 | NTNUI | 24 mai la 19.00 |
Fauske / Sprint | 5-7 | Stålkameratene | 24 mai la 19.00 |
Tromsdalen | 7-2 | Senja | 24 mai la 19.00 |
Lillehammer | 0-1 | HamKam | 25 mai la 18.30 |
Runda a doua
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Stord | 2-1 | Vard Haugesund | 7 iunie la ora 18.00 |
Os | 1-2 | Tornadă | 7 iunie la ora 18.00 |
Stålkameratene | 2-4 | Lofoten | 7 iunie la ora 18.00 |
Sandefjord | 4-1 | Mandalskameratene | 7 iunie la 18.30 |
Follese | 0-5 | Sogndal | 7 iunie la 18.30 |
Hønefoss | 0-3 | HamKam | 7 iunie la ora 19.00 |
Vardal | 1-2 | Kongsvinger | 7 iunie la ora 19.00 |
Eik-Tønsberg | 3-0 | Ørn-Horten | 7 iunie la ora 19.00 |
Tollnes | 7-6 | Kjelsås | 7 iunie la ora 19.00 |
Randaberg | 0-3 | Vidar | 7 iunie la ora 19.00 |
Træff | 3-1 | Hødd | 7 iunie la ora 19.00 |
Steinkjer | 0-1 | Strindheim | 7 iunie la ora 19.00 |
Levanger | 0-1 | Byåsen | 7 iunie la ora 19.00 |
Înalt | 4-2 | Tromsdalen | 7 iunie la ora 19.00 |
Drøbak / Frogn | 0-2 | Lyn Oslo | 8 iunie la ora 19.00 |
Raufoss | 2-0 | Grei | 8 iunie la ora 19.00 |
Skeid | 4-0 | Fredrikstad | 8 iunie la ora 19.00 |
Bærum | 1-3 | Strømsgodset | 8 iunie la 19.30 |
A treia rundă
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Vidar | 2-0 | Haugesund | 27 iunie la ora 18.00 |
mușchi | 2-1 | Raufoss | 28 iunie la ora 18.00 |
Lyn Oslo | 3-0 | Sandefjord | 28 iunie la ora 18.00 |
Stabæk | 0-2 | Træff | 28 iunie la ora 18.00 |
HamKam | 2-4 | Lillestrøm | 28 iunie la ora 18.00 |
Kongsvinger | 0-3 | start | 28 iunie la ora 18.00 |
Strømsgodset | 2-0 | Skeid | 28 iunie la ora 18.00 |
Odd Grenland | 6-1 | Tollnes | 28 iunie la ora 18.00 |
Viking | 2-1 | Byåsen | 28 iunie la ora 18.00 |
Brann | 2-0 | Stord | 28 iunie la ora 18.00 |
Sogndal | 0-7 | Vålerenga | 28 iunie la ora 18.00 |
Tornadă | 0-5 | Molde | 28 iunie la ora 18.00 |
Lofoten | 1-5 | Bodø / Glimt | 28 iunie la ora 18.00 |
Tromsø | 4-1 | Înalt | 28 iunie la ora 18.00 |
Bryne | 7-8 | Eik-Tønsberg | 28 iunie, 18.30 |
Strindheim | 1-0 | Rosenborg | 28 iunie la 19.00 |
A patra rundă
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Vålerenga | 6-0 | Vidar | 19 iulie la 19.00 |
Eik-Tønsberg | 1-5 | Bodø / Glimt | 19 iulie la 19.00 |
Træff | 0-5 | Viking | 19 iulie la 19.00 |
Strindheim | 0-5 | Odd Grenland | 19 iulie la 19.00 |
Lyn Oslo | 0-3 | mușchi | 20 iulie la 19.00 |
Lillestrøm | 3-0 | Strømsgodset | 20 iulie la 19.00 |
Molde | 3-0 | Brann | 20 iulie la 20.15 |
start | 3-2 | Tromsø | 20 iulie la 20.15 |
Runda a cincea
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Bodø / Glimt | 2-0 | Lillestrøm | 5 septembrie la ora 17.30 |
Odd Grenland | 11-10 | mușchi | 6 septembrie la ora 17.30 |
start | 0-0 [1] | Molde | 5 septembrie la ora 19.00 |
Viking | 3-2 | Vålerenga | 6 septembrie la ora 19.00 |
Semifinale
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Odd Grenland | 4-0 | Bodø / Glimt | 23 septembrie la 15.15 |
Viking | 4-0 | start | 24 septembrie la 15:15 |
Finala
Oslo 29 octombrie 2000, ora 13:15 CEST | Odd Grenland | 2 - 1 ( Aet ) raport | Viking | Ullevaal Stadion (24.864 spect.)
| ||||||
|
Formații
|
|
Notă
linkuri externe
- ( RO ) Pagina de pe site-ul RSSSF.no , pe rsssf.no .