Norgesmesterskapet 1993
Salt la navigare Salt la căutare
Norgesmesterskapet 1993 NM menn 1993 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Norvegiei | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 88ª | ||||
Administrator | NFF | ||||
Loc | Norvegia | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Bodø / Glimt (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Strømsgodset | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Norgesmesterskapet de fotbal din 1993 a fost a 88-a ediție a turneului . Echipa câștigătoare a fost Bodø / Glimt , care a câștigat finala împotriva lui Strømsgodset cu scorul de 2-0.
Rezultate
Prima runda
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Lyngbø | 0 - 1 | Os |
Voss | 0 - 1 | Brann |
Åndalsnes | 3 - 1 | Lom |
Steinkjer | 2 - 1 | Nardo |
Hana | 6 - 3 ( dcr ) | Vidar |
Djerv 1919 | 4 - 3 | Åkra |
Ålgård | 0 - 4 | Viking |
Ulf-Sandnes | 1 - 0 | Figgjo |
Vedavåg | 1-2 | Haugar |
Stord | 1 - 5 | Fana |
Kvinesdal | 0 - 4 | start |
Jerv | 3 - 1 | Vindbjart |
Byåsen | 5 - 0 | Melhus |
Clausenengen | 1 - 6 | Molde |
Orkdal | 3 - 0 | Kolstad |
Strindheim | 7 - 0 | Nessegutten |
NTHI | 0 - 2 | Stjørdals-Blink |
Turnul Eidsvold | 0 - 1 | Elverum |
Stålkameratene | 3 - 4 | Bodø / Glimt |
Selbak | 1-2 | Sarpsborg |
Drøbak / Frogn | 3 - 1 | Runar |
Ørsta | 0 - 5 | Hødd |
Averøykameratene | 7 - 2 | KIL / Hemne |
Ramfjord | 3 - 5 | Lyngen / Karnes |
Înalt | 0 - 7 | Tromsø |
Salangen | 0 - 7 | Mjølner |
Grovfjord | 4 - 2 | Finnsnes |
Prăji | 2 - 0 | Stovnerkameratene |
Sandefjord | 5 - 3 ( dts ) | Fredrikstad |
Grue | 0 - 3 | Kongsvinger |
Stabæk | 2 - 0 | Bærum |
Volda | 2 - 1 | Skarbøvik |
Aalesund | 2 - 1 | Kristiansund FK |
Høland | 3 - 1 | Sprint-Jeløy |
Vålerenga | 7 - 2 | Galterud |
Pors | 0 - 1 | Øyestad |
Eiger | 1 - 4 | Bryne |
Ørn | 2 - 3 | Strømsgodset |
Kjelsås | 5 - 2 | Holmen |
Liv / Fossekallen | 1 - 0 | Grei |
Holmestrand | 1 - 7 | Eik-Tønsberg |
Skjold IL | 1 - 0 | Vard Haugesund |
Åsane | 1 - 0 | Bjørnar |
Nybergsund | 3 - 0 | Raufoss |
Lillehammer | 0 - 3 | HamKam |
Åssiden | 0 - 2 | Fram Larvik |
Solberg | 0 - 1 | Mjøndalen |
Larvik Turn | 1 - 6 | Ciudat |
mușchi | 3 - 0 | Falk |
Stryn | 0 - 4 | Sogndal |
Ullern | 3 - 1 | Skeid |
Sørumsand | 2 - 1 | Strømmen |
Jevnaker | 2 - 1 | Lyn Oslo |
Cuib | 0 - 2 | Fyllingen |
Løv-Ham | 2 - 1 | Vadmyra |
Rælingen | 1 - 4 | Lørenskog |
Oct. | 0 - 2 | Lillestrøm |
Råde | 1-2 | Torp |
Schi | 2 - 0 | Kolbotn |
Mosjøen | 1 - 4 | Namsos |
Vuku | 0 - 15 | Rosenborg |
Norild | 0 - 2 | Honningsvåg |
Tromsdalen | 5 - 1 | Skarp |
Runda a doua
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Os | 1 - 3 | Brann |
Åndalsnes | 1 - 0 | Steinkjer |
Hana | 1 - 0 | Djerv 1919 |
Viking | 2 - 1 | Ulf-Sandnes |
Haugar | 1 - 3 | Fana |
start | 9 - 4 | Jerv |
Byåsen | 0 - 3 | Molde |
Orkdal | 0 - 2 | Strindheim |
Stjørdals-Blink | 1 - 0 | Elverum |
Bodø / Glimt | 8 - 0 | Gevir Bodø |
Sarpsborg | 0 - 2 | Drøbak / Frogn |
Hødd | 3 - 0 | Averøykameratene |
Lyngen / Karnes | 0 - 3 | Tromsø |
Mjølner | 5 - 2 | Grovfjord |
Prăji | 2 - 3 | Sandefjord |
Kongsvinger | 7 - 0 | Stabæk |
Volda | 2 - 4 | Aalesund |
Høland | 0 - 9 | Vålerenga |
Øyestad | 9 - 8 ( dcr ) | Bryne |
Strømsgodset | 5 - 0 | Kjelsås |
Liv / Fossekallen | 2 - 3 | Eik-Tønsberg |
Skjold IL | 1-2 | Åsane |
Nybergsund | 2 - 3 | HamKam |
Fram Larvik | 4 - 3 | Mjøndalen |
Ciudat | 5 - 3 ( dts ) | mușchi |
Sogndal | 2 - 1 | Ullern |
Sørumsand | 1 - 3 | Jevnaker |
Fyllingen | 2 - 1 | Løv-Ham |
Lørenskog | 0 - 7 | Lillestrøm |
Torp | 0 - 2 | Schi |
Namsos | 1 - 4 | Rosenborg |
Honningsvåg | 0 - 4 | Tromsø |
A treia rundă
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Brann | 2 - 0 | Åndalsnes |
Hana | 0 - 2 | Viking |
Fana | 2 - 1 ( dts ) | start |
Molde | 1 - 0 | Strindheim |
Stjørdals-Blink | 1-2 | Bodø / Glimt |
Drøbak / Frogn | 2 - 1 | Hødd |
Tromsø | 5 - 1 | Mjølner |
Sandefjord | 1 - 0 | Kongsvinger |
Aalesund | 1 - 4 | Vålerenga |
Øyestad | 0 - 5 | Strømsgodset |
Eik-Tønsberg | 5 - 4 | Fram Larvik |
HamKam | 1 - 0 | Åsane |
Ciudat | 1 - 3 | Sogndal |
Jevnaker | 2 - 4 | Fyllingen |
Lillestrøm | 3 - 0 | Schi |
Rosenborg | 6 - 0 | Tromsdalen |
A patra rundă
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Viking | 2 - 2 ( dts ) | Brann |
Fana | 0 - 6 | Molde |
Bodø / Glimt | 2 - 1 | Drøbak / Frogn |
Tromsø | 2 - 1 ( dts ) | Sandefjord |
Vålerenga | 1 - 3 | Strømsgodset |
Eik-Tønsberg | 0 - 2 | HamKam |
Sogndal | 3 - 4 | Fyllingen |
Lillestrøm | 3 - 1 | Rosenborg |
Repetiţie
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Brann | 1 - 0 | Viking |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Brann | 2 - 0 | Molde |
Bodø / Glimt | 3 - 0 | Tromsø |
Strømsgodset | 2 - 1 | HamKam |
Fyllingen | 1 - 0 | Lillestrøm |
Semifinale
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Brann | 2 - 4 | Bodø / Glimt |
Strømsgodset | 2 - 1 | Fyllingen |
Finala
Oslo 24 octombrie 1993, ora 13:15 | Bodø / Glimt | 2 - 0 (0 - 0) raport | Strømsgodset | Ullevaal Stadion (26.315 spect.)
| ||||||
|
Formații
|
|
linkuri externe
- ( NU ) Rezultate pe RSSSF.no , pe rsssf.no (arhivat din original la 25 martie 2008) .