Cupa Rusiei 2013 (volei feminin)
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Rusiei 2013 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Rusiei | ||||
Sport | Volei | ||||
Ediție | XXI | ||||
Administrator | ВФВ | ||||
La tine acasa | din 2 octombrie 2013 începând cu 31 ianuarie 2014 | ||||
Participanți | 23 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Dinamo Moscova (Al treilea titlu) | ||||
Conform | Dinamo-Kazan | ||||
Al treilea | Dynamo Krasnodar | ||||
Al patrulea | Zareč și Odincovo | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 65 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Rusiei 2013 a avut loc în perioada 2 octombrie 2013 - 31 ianuarie 2014: 25 de echipe de cluburi rusești au participat la turneu, iar victoria finală a fost pentru Ženskij volejbol'nyj klub Dinamo Moskva pentru a treia oară.
Regulament
Competiția este împărțită în două faze: în prima fază echipele sunt împărțite în patru grupe, din care trec 6 cluburi la runda următoare, primele patru clasificate și cei doi cei mai buni subcampioni; în Final Six echipele sunt împărțite în două grupe de câte trei echipe, primele două clasate trecând în semifinale; câștigătorii trec în finală, în timp ce cei doi învinși participă la finală pentru locul al treilea.
Echipe participante
|
Turneu
Faza preliminară
Zona 1 | Zona 2 | Zona 3 | Zona 4 |
---|---|---|---|
Dinamo-Kazan | Avtodor-Metar | Chara Morin | Loko-Angara |
Politech Kursk | Dinamo Moscova | Dynamo Krasnodar | Severstal |
Sahalin | Fakel | Aenisei | Sparta |
Nadejda Serpuhov | Impul's-Sport | Leningradka | Uraločka |
Tyumen | Proton | Omička | Zareč și Odincovo |
Ufimočka | Voronej | Primoročka | - |
Zona 1
Rezultate
2 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Tyumen | 3 - 0 | Sahalin | 25-22, 25-20, 25-19 |
2 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Ufimočka | 3 - 0 | Nadejda Serpuhov | 25-10, 25-15, 25-18 |
2 octombrie 2013 , Tyumen Durata: - Spectatori: | Dinamo-Kazan | 3 - 0 | Politech Kursk | 25-18, 25-13, 25-18 |
3 octombrie 2013 , Tyumen Durata: - Spectatori: | Dinamo-Kazan | 3 - 0 | Tyumen | 25-18, 25-19, 25-16 |
3 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Sahalin | 0 - 3 | Ufimočka | 14-25, 16-25, 17-25 |
3 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Politech Kursk | 3 - 1 | Nadejda Serpuhov | 23-25, 25-20, 25-21, 25-12 |
4 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Tyumen | 3 - 1 | Politech Kursk | 25-19, 24-26, 25-13, 25-19 |
4 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Ufimočka | 0 - 3 | Dinamo-Kazan | 17-25, 22-25, 20-25 |
4 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Nadejda Serpuhov | 0 - 3 | Sahalin | 24-26, 13-25, 19-25 |
6 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Tyumen | 3 - 0 | Ufimočka | 25-18, 25-23, 25-18 |
6 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Politech Kursk | 1 - 3 | Sahalin | 23-25, 25-20, 23-25, 14-25 |
6 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Dinamo-Kazan | 3 - 0 | Nadejda Serpuhov | 25-16, 25-13, 25-16 |
7 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Nadejda Serpuhov | 0 - 3 | Tyumen | 9-25, 20-25, 15-25 |
7 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Ufimočka | 3 - 0 | Politech Kursk | 25-15, 25-19, 25-23 |
7 octombrie 2013 , Tjumen Durata: - Spectatori: | Sahalin | 0 - 3 | Dinamo-Kazan | 18-25, 15-25, 18-25 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dinamo-Kazan | 15 | 5 | 5 | 0 | 15 | 0 | - | - | - | - |
2 | Tyumen | 12 | 5 | 4 | 1 | 12 | 4 | - | - | - | - |
3 | Ufimočka | 9 | 5 | 3 | 2 | 9 | 6 | - | - | - | - |
4 | Sahalin | 6 | 5 | 2 | 3 | 6 | 10 | - | - | - | - |
5 | Politech Kursk | 3 | 5 | 1 | 4 | 5 | 13 | - | - | - | - |
6 | Nadejda Serpuhov | 0 | 5 | 0 | 5 | 1 | 15 | - | - | - | - |
Zona 2
Rezultate
2 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Dinamo Moscova | 3 - 0 | Impul's-Sport | |
2 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Proton | 3 - 2 | Voronej | |
2 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Fakel | 3 - 1 | Avtodor-Metar | |
3 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Impul's-Sport | 1 - 3 | Voronej | |
3 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Dinamo Moscova | 3 - 1 | Fakel | |
3 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Avtodor-Metar | 0 - 3 | Proton | |
4 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Fakel | 3 - 0 | Impul's-Sport | |
4 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Voronej | 1 - 3 | Avtodor-Metar | |
4 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Proton | 0 - 3 | Dinamo Moscova | |
6 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Impul's-Sport | 0 - 3 | Avtodor-Metar | |
6 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Fakel | 2 - 3 | Proton | |
6 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Dinamo Moscova | 3 - 0 | Voronej | |
7 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Proton | 3 - 0 | Impul's-Sport | |
7 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Avtodor-Metar | 0 - 3 | Dinamo Moscova | |
7 octombrie 2013 , Volgodonsk Durata: - Spectatori: | Voronej | 0 - 3 | Fakel |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dinamo Moscova | 15 | 5 | 5 | 0 | 15 | 1 | - | - | - | - |
2 | Proton | 10 | 5 | 4 | 1 | 12 | 7 | - | - | - | - |
3 | Fakel | 10 | 5 | 3 | 2 | 12 | 7 | - | - | - | - |
4 | Avtodor-Metar | 6 | 5 | 2 | 3 | 7 | 10 | - | - | - | - |
5 | Voronej | 4 | 5 | 1 | 4 | 6 | 13 | - | - | - | - |
6 | Impul's-Sport | 0 | 5 | 0 | 5 | 1 | 15 | - | - | - | - |
Zona 3
Rezultate
2 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Chara Morin | 3 - 2 | Aenisei | 26-28, 25-18, 11-25, 25-17, 16-14 |
2 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Omička | 3 - 0 | Primoročka | 25-19, 25-19, 25-22 |
2 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Dynamo Krasnodar | 3 - 0 | Leningradka | 25-19, 25-18, 25-17 |
3 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Primoročka | 1 - 3 | Aenisei | 22-25, 25-21, 17-25, 15-25 |
3 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Leningradka | 3 - 1 | Chara Morin | 26-24, 29-27, 32-34, 25-20 |
3 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Omička | 3 - 1 | Dynamo Krasnodar | 18-25, 25-12, 25-17, 25-16 |
4 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Aenisei | 2 - 3 | Leningradka | 27-29, 25-13, 25-23, 18-25, 9-15 |
4 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Dynamo Krasnodar | 3 - 0 | Primoročka | 25-16, 25-15, 25-13 |
4 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Chara Morin | 0 - 3 | Omička | 23-25, 16-25, 15-25 |
6 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Omička | 3 - 1 | Aenisei | 19-25, 25-23, 25-19, 25-13 |
6 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Primoročka | 0 - 3 | Leningradka | 18-25, 24-26, 13-25 |
6 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Dynamo Krasnodar | 3 - 0 | Chara Morin | 25-22, 25-16, 25-14 |
7 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Aenisei | 0 - 3 | Dynamo Krasnodar | 19-25, 11-25, 16-25 |
7 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Leningradka | 3 - 0 | Omička | 21-25, 17-25, 21-25 |
7 octombrie 2013 , Krasnoyarsk Durata: - Spectatori: | Chara Morin | 0 - 3 | Primoročka | 27-25, 25-22, 25-17 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Omička | 15 | 5 | 5 | 0 | 15 | 2 | - | - | - | - |
2 | Dynamo Krasnodar | 12 | 5 | 4 | 1 | 13 | 3 | - | - | - | - |
3 | Leningradka | 8 | 5 | 3 | 2 | 9 | 9 | - | - | - | - |
4 | Chara Morin | 5 | 5 | 2 | 3 | 7 | 11 | - | - | - | - |
5 | Aenisei | 5 | 5 | 1 | 4 | 8 | 13 | - | - | - | - |
6 | Primoročka | 0 | 5 | 0 | 5 | 1 | 15 | - | - | - | - |
Zona 4
Rezultate
2 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Uraločka | 3 - 0 | Loko-Angara | 25-11, 25-16, 25-19 |
2 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Zareč și Odincovo | 3 - 0 | Sparta | 25-13, 25-17, 25-16 |
3 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Uraločka | 3 - 0 | Zareč și Odincovo | 25-23, 25-23, 25-22 |
3 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Loko-Angara | 1 - 3 | Severstal | 19-25, 18-25, 27-25, 24-26 |
4 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Zareč și Odincovo | 3 - 0 | Loko-Angara | 25-22, 25-14, 25-15 |
4 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Severstal | 3 - 0 | Sparta | 25-15, 25-15, 25-14 |
5 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Loko-Angara | 1 - 3 | Sparta | 23-25, 21-25, 25-14, 21-25 |
6 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Severstal | 0 - 3 | Zareč și Odincovo | 21-25, 17-25, 23-25 |
6 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Sparta | 0 - 3 | Uraločka | 22-25, 21-25, 20-25 |
7 octombrie 2013 , Ekaterinburg Durata: - Spectatori: | Uraločka | 3 - 0 | Severstal | 25-16, 25-16, 25-14 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Uraločka | 12 | 4 | 4 | 0 | 12 | 0 | - | - | - | - |
2 | Zareč și Odincovo | 9 | 4 | 3 | 1 | 9 | 3 | - | - | - | - |
3 | Severstal | 6 | 4 | 2 | 2 | 6 | 7 | - | - | - | - |
4 | Sparta | 3 | 4 | 1 | 3 | 3 | 10 | - | - | - | - |
5 | Loko-Angara | 0 | 4 | 0 | 4 | 2 | 12 | - | - | - | - |
Final Six
Grupa A | Grupa B. |
---|---|
Dinamo-Kazan | Dynamo Krasnodar |
Uraločka | Dinamo Moscova |
Zareč și Odincovo | Omička |
Grupa A
Rezultate
27 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durată: ? - Spectatori :? | Dinamo-Kazan | 3 - 0 | Uraločka | 25-19, 25-22, 25-20 |
28 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durată: ? - Spectatori :? | Zareč și Odincovo | 0 - 3 | Dinamo-Kazan | 12-25, 19-25, 15-25 |
29 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durată: ? - Spectatori :? | Uraločka | 2 - 3 | Zareč și Odincovo | 25-22, 26-24, 22-25, 16-25, 10-15 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dinamo-Kazan | 6 | 2 | 2 | 0 | 6 | 0 | - | - | - | - |
2 | Zareč și Odincovo | 2 | 2 | 1 | 1 | 3 | 5 | - | - | - | - |
3 | Uraločka | 1 | 2 | 0 | 2 | 2 | 6 | - | - | - | - |
Grupa B.
Rezultate
27 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durată: ? - Spectatori :? | Dinamo Moscova | 3 - 2 | Omička | 23-25, 25-22, 25-23, 21-25, 15-8 |
28 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durată: ? - Spectatori :? | Dynamo Krasnodar | 2 - 3 | Dinamo Moscova | 17-25, 25-21, 28-30, 30-28, 12-15 |
29 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durată: ? - Spectatori :? | Omička | 1 - 3 | Dynamo Krasnodar | 22-25, 12-25, 25-15, 12-25 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dinamo Moscova | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 4 | - | - | - | - |
2 | Dynamo Krasnodar | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | - | - | - | - |
3 | Omička | 1 | 2 | 0 | 2 | 3 | 6 | - | - | - | - |
Semifinale și finală
Semifinale | Locul 1/2 | ||||||
Dinamo-Kazan | 3 | ||||||
Dynamo Krasnodar | 0 | ||||||
Dinamo-Kazan | 1 | ||||||
Dinamo Moscova | 3 | ||||||
Locul 3/4 | |||||||
Dinamo Moscova | 3 | Zareč și Odincovo | 0 | ||||
Zareč și Odincovo | 2 | Dynamo Krasnodar | 3 |
Semifinale
30 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durata: - Spectatori: | Dinamo-Kazan | 3 - 0 | Dynamo Krasnodar | 25-20, 25-22, 25-13 |
30 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durata: - Spectatori: | Dinamo Moscova | 3 - 2 | Zareč și Odincovo | 20-25, 21-25, 25-23, 25-14, 15-6 |
Locul 3 final
31 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durata: - Spectatori: | Zareč și Odincovo | 0 - 3 | Dynamo Krasnodar | 21-25, 19-25, 20-25 |
Finala
31 ianuarie 2014 Sportkompleks Olimp , Krasnodar Durata: - Spectatori: | Dinamo-Kazan | 1 - 3 | Dinamo Moscova | 22-25, 25-23, 23-25, 22-25 |
Premii individuale
Premiu | Jucător | Echipă |
---|---|---|
MVP | Tatiana Košeleva | Dinamo Moscova |
Cel mai bun atacant | Ekaterina Gamova | Dinamo-Kazan |
Cel mai bun zid | Julija Sedova | Dinamo Moscova |
Cel mai bun serviciu | Lyubov 'Sokolova | Dynamo Krasnodar |
Cel mai bun setter | Evgenija Starceva | Dinamo-Kazan |
Cel mai bun gratuit | Anna Malova | Dinamo Moscova |
linkuri externe
- ( RU ) BФB - Site oficial , pe volley.ru .