Premiile Emmy de zi din 1977
Salt la navigare Salt la căutare
A patra ceremonie anuală de premiere Emmy Daytime a avut loc în 1977 și a onorat cele mai bune emisiuni TV și personaje din 1976. [1]
Ceremonia a avut loc la Green Restaurant situat în Central Park din New York și a fost prezentată de Peter Marshall , Chuck Woolery , Victoria Wyndham , Jack Gilford și Soupy Sales .
Premii și nominalizări
Telenovelă
Cel mai bun serial dramatic
- The Ryan ( Ryan's Hope ), difuzat pe ABC
- The Edge of Night (The Edge of Night), care a fost difuzat pe ABC
- Destini ( Another World ), difuzat pe NBC
- Days of Our Lives (Zilele vieților noastre), difuzat de NBC
- Valea Pinilor ( Toți copiii mei ), difuzată pe ABC
Cel mai bun actor principal într-un serial dramatic
- Val Dufour , pentru rolul lui John Wyatt în Căutarea mâine (Căutarea mâine)
- Farley Granger , pentru rolul lui Will Vernon în One Life to Live (One Life to Live)
- Larry Haines , pentru rolul lui Stu Bergman în Waiting for Tomorrow
- Larry Keith , pentru rolul lui Nick Davis în Valea Pinilor
- James Pritchett , pentru rolul lui Matt Powers în The Doctors
Cea mai bună actriță dintr-un serial dramatic
- Helen Gallagher , pentru rolul lui Maeve Ryan în I Ryan
- Nancy Addison , pentru rolul lui Jill Coleridge în Ryan
- Beverlee McKinsey , pentru rolul Iris Carrington în Destini
- Mary Stuart , pentru că a jucat-o pe Joanne Gardner în Waiting for Tomorrow
- Ruth Warrick , pentru că a jucat-o pe Phoebe Tyler în Valea Pinilor
Cel mai bun regizor sau echipă de regizori ai unui serial dramatic [2]
- Lela Swift pentru Ryan
- Joseph Behar pentru timpul vieții noastre
- Ira Cirker pentru Destinies
- Paul E. Davis și Leonard Valenta As the World Turns (As the World Turns)
- Al Rabin pentru Timpul vieții noastre
- John Sedwick pentru Sfârșitul nopții
Cea mai bună echipă de scriitori dintr-un serial dramatic
- Claire Labine, Paul Avila Mayer și Mary Ryan pentru I Ryan
- Sheri Anderson, William J. Bell, Wanda Coleman, Pat Falken Smith, Kay Lenard, Bill Rega și Margaret Stewart pentru The Time of Our Lives
- Theodore Apstein, Ralph Ellis, Eugenie Hunt, Robert Soderberg, Edith R. Sommer, Gillian Spencer pentru Cum se întoarce lumea
- Barry Berg, Kathy Callaway, Arthur Giron, Tom King, Harding Lemay, Jan Merlin și Peter Swet pentru Destini
- Kathryn McCabe, Agnes Nixon , Wisner Washam, Mary K. Wells și Jack Wood pentru Valley of the Pines
Serii și programe speciale
Cea mai bună serie de divertisment pentru copii
- Special Treat for the Big Henry și episodul Polka Dot Kid , difuzat pe NBC
- Speciale ABC Afterschool pentru episodul Francesca, Baby , difuzat pe ABC
- ABC Afterschool Specials pentru episodul Blind Sunday , difuzat pe ABC
- Speciale ABC Afterschool pentru episodul PJ și Fiul președintelui , difuzat pe ABC
- CBS Festival of Lively Arts for Young People pentru episodul The Original Rompin 'Stompin' Hot And Heavy, Cool And Groove All Star Jazz Show , difuzat la CBS
- Tratament special pentru episodul Luke Was There , difuzat pe NBC
- Tratament special pentru episodul A Piece of Cake , difuzat pe NBC
Cel mai bun serial sau program de informații speciale pentru copii
- Speciale ABC Afterschool pentru episodul Mama mea având un copil , difuzat pe ABC
Programe de divertisment
Cel mai bun program de discuții, emisiuni de știri sau alt program de divertisment
- The Merv Griffin Show , difuzat în sindicalizare
- Dinah! , difuzat de CBS
- The Gong Show , difuzat pe NBC
- Mike Douglas Show , difuzat în sindicalizare
Cel mai bun spectacol de joc
- Family Feud , difuzat pe ABC
- Piramida de 20.000 de dolari , difuzată pe ABC
- Hollywood Squares , care a fost difuzat pe NBC
- Match Game , difuzat pe CBS
- Tattletales , difuzat la CBS
Cel mai bun program pentru copii
- Zoom , difuzat de PBS
- Căpitanul cangur , difuzat la CBS
- Once Upon a Classic pentru episoadele David Copperfield , Heidi și The Prince and the Pauper , difuzate pe PBS
Cel mai bun program educațional pentru copii
- The Electric Company , difuzat de PBS
- Revista ABC Minute , difuzată pe ABC
- Animale, Animale, Animale , difuzat pe ABC
- Rock Schoolhouse! , difuzat pe ABC
Cel mai bun prezentator al unui talk show, program de știri sau alt program de divertisment
- Phil Donahue , pentru prezentarea spectacolului Phil Donahue
- Dinah Shore , pentru introducerea Dinei!
- Mike Douglas , pentru că a prezentat The Mike Douglas Show
- Merv Griffin , pentru prezentarea The Merv Griffin Show
Cel mai bun prezentator al unui Game Show
- Bert Convy , pentru introducerea Tattletales
- Dick Clark , pentru că a prezentat Piramida de 20.000 de dolari
- Gene Rayburn , pentru prezentarea Match Game
Cel mai bun regizor al unui talk show, știri sau alt program de divertisment
- Don Roy King pentru emisiunea Mike Douglas
- Dick Carson pentru The Merv Griffin Show
- John Dorsey pentru The Gong Show
- Glen Swanson pentru Dinah!
Cel mai bun regizor al unui Game Show
- Mike Gargiulo pentru Piramida de 20.000 de dolari
- Joseph Behar pentru Let's Make a Deal
Notă
- ^ (EN) 1977 Daytime Emmy Award pe awardsandwinners.com. Adus pe 23 martie 2019 .
- ^ ( EN ) 1976-1977: Al patrulea premiu anual Emmy Daytime Emmy , pe soapcentral.com . Adus pe 26 martie 2019 .
linkuri externe
- (EN) 1977 Daytime Emmy Award pe awardsandwinners.com.
- ( EN ) 1976-1977: Al patrulea premiu anual Emmy Daytime , pe soapcentral.com .