Primetime Creative Arts Emmy Awards 2013
Ceremonia Premiilor Emmy Creative Arts 2013 a avut loc pe 15 septembrie 2013 la Teatrul Nokia din Los Angeles [1] . Punctele culminante ale ceremoniei sunt difuzate în Statele Unite pe canalul FXX pe 21 septembrie, în ajunul celei de-a 65-a ceremonii a Premiilor Emmy Primetime .
Printre artiștii chemați să cânte și / sau să anunțe câștigătorii au alternat: Heidi Klum ; Tim Gunn și Jon Murray ; Joel Mchale și Dan Harmon ; Margo Martindale ; Mark Burnett și Roma Downey ; Scott Bakula și Jerry Weintraub ; Nolan Gould ; Mark Cuban ; Daymond John ; Kevin O'Leary ; Lori Greiner și Robert Herjavec ; Cobie Smulders și Pamela Fryman ; Joelle Carter și Graham Yost ; Yeardley Smith ; Gilbert Gottfried ; Chris Parnell ; Robert Smigel ; Mckenzie Westmore ; Jamie Hyneman și Adam Savage ; Linda Cardellini , Rupert Friend , Katharine McPhee , Rickey Minor ; Matthew Weiner ; și Neil Patrick Harris [2] .
Nominalizările au fost anunțate la 18 iulie 2013 [1] .
Mai jos este lista completă a categoriilor cu candidații lor respectivi. Câștigătorii sunt indicați cu caractere aldine în partea de sus a listei fiecărei categorii.
Programe de televiziune
Cel mai bun program de animație
- South Park , pentru episodul Raising The Bar
- Bob's Burgers , pentru episodul OT: Toaleta exterioară
- Kung Fu Panda - Aventuri mitice , pentru episodul Enter the Dragon
- Emisiune regulată , pentru episodul The Christmas Special
- Simpsonii , pentru episodul Fear Makes Ninety XXIII
Cel mai bun program pentru copii
- Nick News cu Linda Ellerbee
- Good Luck Charlie ( Good Luck Charlie )
- iCarly
- Greutatea națiunii pentru copii: Quiz Ed!
- O clasă de masterat YoungArts
Cel mai bun reality show
Cel mai bun program documentar sau non-ficțiune
Cel mai bun special
- Premiul Tony 2012
- Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpiadei XXX
- Globul de Aur 2013
- Premiile Oscar 2013
- Rodgers & Hammerstein's Carousel (Live from Lincoln Center)
Cel mai bun documentar sau non-ficțiune specială
Cel mai bun program sau special informativ
Cel mai bun scurtmetraj de acțiune live
- Spitalul pentru copii Cartoon Network
- 30 Rock: Webisodurile NBC.com
- Între două ferigi de FunnyOrDie.com
- Burning Love de pe Yahoo.com
- Corespondenții din emisiunea zilnică sunt explicați de TheDailyShow.com
- Spectacol Beyoncé la pauză în Super Bowl XLVII
Cel mai bun scurtmetraj non-ficțiune
- Amintindu-ne de 11 septembrie de pe History.com
- 30 Rock: Ultimul sezon de NBC.com
- Comedianți în mașini care primesc cafea de la Crackle.com
- Garajul lui Jay Leno de JayLenosGarage.com
- Biroul: Adio de NBC.com
- Top Chef: Last Chance Kitchen de BravoTV.com
Cel mai bun scurtmetraj animat
- Mickey Mouse Croissant de Triomphe
- O grămadă de gâște crescute de spectacol regulat
- Clarence de la CartoonNetwork.com
- Robot Chicken's ATM Special de Crăciun de Robot Chicken
- Simon & Marcy din Adventure Time
Actorie, dublare și difuzare de televiziune
Cel mai bun actor invitat dintr-un serial dramatic
- Dan Bucatinsky , pentru rolul lui James Novack în Scandal
- Prieten Rupert , pentru rolul lui Peter Quinn în Homeland - Spy Hunt
- Harry Hamlin , pentru rolul lui Jim Cutler în Mad Men
- Michael J. Fox , pentru rolul lui Louis Canning în The Good Wife
- Nathan Lane , pentru rolul lui Clarke Hayden în The Good Wife
- Robert Morse , pentru rolul lui Bertram Cooper în Mad Men
Cea mai bună actriță invitată dintr-un serial dramatic
- Carrie Preston , pentru rolul Elsbeth Tascioni în The Good Wife
- Linda Cardellini , pentru că a jucat-o pe Sylvia Rosen în Mad Men
- Joan Cusack , pentru că a jucat-o pe Sheila Jackson înShameless
- Jane Fonda , pentru că a jucat-o pe Leona Lansing în The Newsroom
- Margo Martindale , pentru rolul Claudiei în The Americans
- Diana Rigg , pentru rolul Olennei Tyrell în Game of Thrones
Cel mai bun actor invitat într-un serial TV de comedie
- Bob Newhart , pentru rolul lui Arthur Jeffries (Prof. Proton) în The Big Bang Theory
- Bobby Cannavale , pentru rolul lui Mike Cruz în Nurse Jackie - Shock Therapy
- Louis CK , pentru participarea la un episod din Saturday Night Live
- Will Forte , pentru rolul lui Paul în 30 Rock
- Nathan Lane , pentru rolul lui Pepper Saltzman în Modern Family
- Justin Timberlake , pentru participarea la un episod din Saturday Night Live
Cea mai bună actriță invitată dintr-un serial TV de comedie
- Melissa Leo , pentru că a jucat-o pe Laurie în Louie
- Dot-Marie Jones , pentru rolul lui Shannon Beiste în Glee
- Melissa McCarthy , pentru că a participat la un episod din Saturday Night Live
- Molly Shannon , pentru că a jucat Eileen Foliente în Iluminat
- Kristen Wiig , pentru participarea la un episod din Saturday Night Live
- Elaine Stritch , pentru rolul lui Colleen Donaghy în 30 Rock
Cel mai bun actor de voce
- Lily Tomlin , pentru povestirea An Apology to Elephants
- Bob Bergen , pentru exprimarea lui Porky Pig în spectacolul The Looney Tunes Show
- Alex Borstein , pentru că a exprimat-o pe Lois Griffin și Tricia Takanawa în Family Guy (Family Guy)
- Sam Elliott , pentru povestirea episodului Hurtled from a Helicopter Into a Speeding Train de Robot Chicken
- Seth Green , pentru exprimarea diferitelor personaje Robot Chicken
- Seth MacFarlane , pentru exprimarea lui Brian Griffin , Stewie Griffin și Peter Griffin în Family Guy
Cel mai bun prezentator al unui reality show
Coafuri
Cele mai bune coafuri pentru o serie cu o singură cameră
- Francesca Paris , Lisa Dellechiaie și Sarah Stamp , pentru episodul Resolution of Boardwalk Empire.
- Kevin Alexander , Candice Banks, Rosalia Culora, Gary Machin și Dana Kalder, pentru episodul The Second Sons of Game of Thrones
- Stefano Ceccarelli , Claudia Catini, Sevlene Roddy și Judit Halasz, pentru episodul Lupul și mielul de I Borgia
- Theresa Rivers , Arturo Rojas, David Blair și Jules Holdren, pentru Mad Men episodul The Doorway
- Magi Vaughan și Vanya Pell, pentru episodul 3x04 din Downton Abbey
Cele mai bune coafuri pentru o cameră multiplă sau o serie specială
- Bettie O. Rogers , Jodi Mancuso, Inga Thrasher, Jennifer Serio Stauffer și Cara Hannah Sullivan , pentru episodul cu Jennifer Lawrence din Saturday Night Live
- Mary Guerrero , Kimi Messina, Jennifer Mazursky, Sean Smith, Cyndra Dunn și Gail Ryan, pentru episodul 16x08 din Dancing with the Stars
- Shawn Finch , Jerilynn Stephens, Renee DiPinto Ferruggia, Cheryl Marks, Cory Hill și Kathleen Leonard, pentru spectacolele live (partea 1) din The Voice
- Anthony Wilson , Barbara Cantu, coafor, Maria Valdivia, Cynthia Romo, Luke O'Connor, pentru Oscarurile din 2013
- Faye R. Woods , Sylvia Surdu și Louise Dowling, pentru episodul The Bakersfield Expedition of The Big Bang Theory
Cele mai bune coafuri pentru o miniserie sau film
- Marie Larkin , Yvette Stone, Kerrie Smith și Kay Georgiou , pentru Behind the Candelabra ( În spatele candelabrelor )
- Beatrice Marie De Alba , LeeAnn Brittenham și Richard De Alba, pentru Liz & Dick
- Stanley Steve Hall , Cydney Cornell și Michael Kriston, pentru Phil Spector
- Monte C. Haught , Natalie Driscoll, Janis Clark, Michelle Ceglia și Stacey K. Black, pentru American Horror Story: Asylum
- Susan Lipson și Deena Adair, pentru Ring of Fire
- Mary Ann Valdes , Nancy Stimac și Qodi Armstrong pentru Animalele politice
Turnare
Cel mai bun casting pentru un serial de comedie
- Jennifer McNamara-Shroff , pentru 30 Rock
- Jennifer Euston , pentru fete
- Jeff Greenberg , pentru Modern Family
- Allison Jones , pentru Veep
- Julie Tucker și Ross Meyerson , pentru asistenta Jackie - Terapie de șoc
Cea mai bună distribuție pentru un serial dramatic
- Laray Mayfield și Julie Schubert , pentru House of Cards
- Nina Gold și Robert Sterne , pentru Game of Thrones
- Judy Henderson , Craig Fincannon și Lisa Mae Fincannon , pentru Homeland - Spy Hunt
- Mark Saks , pentru Soția bună
- Jill Trevellick , pentru Downton Abbey
Cel mai bun casting pentru o miniserie, film sau special
- Carmen Cuba , pentru Behind the Candelabra (În spatele candelabrelor)
- Eric Dawson și Robert Ulrich , pentru American Horror Story: Asylum
- Kirsty McGregor și Tina Cleary , pentru Top of the Lake
- David Rubín și Diane Heery , pentru Animale politice
- Jill Trevellick , pentru Ora
Coloana sonoră
Cea mai bună compoziție muzicală pentru un serial TV
- John Lunn , pentru episodul 3x06 din Downton Abbey
- Jeff Beal , pentru episodul pilot din House of Cards
- Robert Duncan , pentru episodul Căpitanul din ultima stațiune
- Charlie Mole , pentru episodul pilot al domnului Selfridge
- Trevor Morris , pentru episodul The Prince de I Borgia
- David Schwartz , pentru Zborul Phoenix - Arrested Development - Meet the Parents
Cea mai bună compoziție muzicală pentru o miniserie, film sau special
- Mychael Danna , pentru episodul Medieval Life and Death din Mondo senza fine ( Lumea fără sfârșit )
- Lorne David Balfe , pentru al doilea episod din Restless
- Dirk Brossé , pentru al cincilea episod din Parade's End
- Ivor Guest și Robert Logan , pentru Mea Maxima Culpa: tăcerea în casa lui Dumnezeu
- Philip Miller , pentru Fata - Diva lui Hitchcock
- Anton Sanko , pentru Ring of Fire
Cea mai bună regie muzicală
- Elliot Lawrence , pentru Premiile Tony 2012
- Rob Berman și Rob Mathes , pentru Premiile Kennedy Center 2012
- Rob Fisher , pentru Rodgers & Hammerstein's Carousel (Live from Lincoln Center)
- William Ross , pentru premiile Oscar 2013
- Ian Fraser , de Crăciun la Washington
Cea mai bună muzică și versuri originale
- Adam Schlesinger și David Javerbaum , pentru piesa If I Had Time , au fost folosite în ceremonia de decernare a Premiului Tony 2012
- Sarah Jane Buxton și Kate York , pentru piesa Nothing in This World Will Ever Break My Heart Again , conținută în episodul I'll Never Get Out of This World Alive din Nashville
- Andrew McMahon , pentru piesa I Hear Your Voice in a Dream , conținută în episodul The True Leader of Smash
- Alan Menken și Glenn Slater , pentru piesa More or Less the Kind of Thing You May or May Possibly Possible See on Broadway , conținută în episodul Sing Like a Larry Bird of Neighbours of the kind kind
- Jeff Richmond , Tina Fey și Tracey Wigfield , pentru piesa Rural Juror , conținută în episoadele Hogcock! și Last Lunch by 30 Rock
- Marc Shaiman și Scott Wittman , pentru piesa Hang the Moon , conținută în episodulParents of Smash
Cea mai bună temă originală pentru o melodie tematică
- Bear McCreary , pentru piesa tematică a demonilor lui Da Vinci
- Nathan W. Barr , pentru piesa tematică a americanilor
- Nathan W. Barr , pentru piesa tematică Hemlock Grove
- Jeff Beal , pentru piesa tematică House of Cards
- Sean P. Callery , pentru piesa tematică a Elementary
- Brian A. Keane , pentru piesa tematică de cupru
Coregrafie
În mod tradițional, parte a premiilor Primetime Creative Arts Emmy, premiul pentru cea mai bună coregrafie este acordat pentru prima dată la ceremonia principală [3] .
Costume
Cele mai bune costume pentru un serial TV
- Gabriella Pescucci, Uliva Pizzetti și Gabor Homonnay , pentru episodul The Gunpowder Plot de I Borgia
- Eduardo Castro și Monique McRae, pentru episodul Queen of hearts of Once Upon a Time (A fost odată)
- Michele Clapton , Alexander Fordham și Chloe Aubry, pentru episodul The Path of Death from Game of Thrones
- John Dunn (designer de costume) , Lisa Padovani și Maria Zamansky, pentru episodul Resolution of Boardwalk Empire.
- Caroline McCall și Dulcie Scott, pentru episodul 3x04 din Downton Abbey
Cele mai bune costume pentru o miniserie, film sau special
- Ellen Mirojnick și Robert Q. Mathews, pentru Behind the Candelabra (În spatele candelabrelor)
- Diana Cilliers și Melissa Moritz, pentru The Girl - diva lui Hitchcock
- Lou Eyrich și Marcy Lavender, pentru episodul The End of the Games of American Horror Story: Asylum
- Amy Andrews Harrell și Renee Jones, pentru Killing Lincoln
- Debra McGuire și Lorraine Calvert, pentru Phil Spector
- Sheena Napier și Jenna McGranaghan, pentru al treilea episod din Parade's End
Direcția artistică
Cea mai bună direcție artistică pentru o serie cu mai multe camere
- John Janavs , Robert Frye și Heidi Miller , pentru episodul 3x20 din MasterChef
- Stephan G. Olson și Susan Eschelbach, pentru episoadele din Farhampton , PS Te iubesc și ultima pagină (partea 2) din How I Met Your Mother
- Glenda Rovello și Amy Feldman, pentru episoadele și adevărul ursului , și caritatea nu atât de dulce și partenerul tăcut al celor două fete rupte
- John Shaffner , Francoise Cherry-Cohen și Ann Shea, pentru episoadele The Dating Variable , The Bakersfield Expedition și The Love Spell Potential of the Big Bang Theory
- John Shaffner , Francoise Cherry-Cohen și Ann Shea, pentru episoadele Avoid the Chinese Mustard , Grab a Feather and Get in Line și My Bodacious Vidalia de la doi bărbați și jumătate
Cea mai bună direcție artistică pentru o serie cu o singură cameră
- Bill Groom , Adam Scher și Carol Silverman , pentru episoadele Sunday Best , Two Imposters și Margate Sands din Boardwalk Empire.
- Jonathan McKinstry , Adam O'Neill și Judit Varga, pentru episodul Siblings din The Borgias
- Donal Woods , Mark Kebby și Gina Cromwell, pentru episodul 3x07 din Downton Abbey
- Gemma Jackson , Andy Thomson și Robert Cameron, pentru episoadele Valar Dohaeris și Kissed by Fire din Game of Thrones
- Suzuki Ingerslev , Cat Smith și Ron V. Franco, pentru negocierile , urmele trecutului și episoadele Fairy Hunt din True Blood
Cea mai bună regie de artă pentru o miniserie sau un film
- Howard Cummings , Patrick M. Sullivan Jr. și Barbara Munch Cameron, pentru Behind the Candelabra (În spatele candelabrelor)
- Mark Worthington , Edward L. Rubin și Ellen Brill, pentru episodul Welcome to Briarcliff of American Horror Story: Asylum
- Mark Worthington , Edward L. Rubin și Ellen Brill, pentru episodul I am Anne Frank (a doua parte) din American Horror Story: Asylum
- Patrizia Von Brandenstein , Fredda Slavin și Diane Lederman, pentru Phil Spector
- Guy Barnes , Rosario Provenza și Wendy Ozols-Barnes, pentru SEAL Team Six: The Raid on Osama Bin Laden
Cea mai bună regie de artă pentru un program de varietate sau non-ficțiune
- Mark Tildesley , Suttirat Anne Larlarb și Danny Boyle , pentru ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpiadei XXX
- Eugene Lee , Akira Yoshimura e Keith Ian Raywood , per le puntate del Saturday Night Live con Justin Timberlake , Martin Short e Ben Affleck
- James Yarnell , David Edwards e Jason Howard, per le puntate 16x08 e 16x10 di Dancing with The Stars
- Derek McLane e Joe Celli , per i premi Oscar 2013
- Anton Goss , James Pearse Connelly e Zeya Maurer per The Voice
Effetti visivi
Migliori effetti speciali visivi
- Joe Bauer , Jörn Grosshans , Doug Campbell , Steve Kullback, Stuart Brisdon, Sven Martin, Jabbar Raisani, Tobias Mannewitz e Adam Chazen , per l'episodio Valar Dohaeris de Il Trono di Spade
- David Altenau, Tim Jacobsen, Tiffany Smith, Matt Von Brock, Aldo Ruggiero, Bruce Coy, Ignacio Garceron, Jason Fotter e Brian Williams, per l'episodio Il capitano di Last Resort
- Gary Hutzel, Michael Gibson, David Takemura Sr., Doug Drexler, Davey Morton, Kyle Toucher, Derek Ledbetter e Heather McAuliff e Jesse Siglow, per Battlestar Galactica: Blood & Chrome
- Gary Hutzel, Michael Gibson, Doug Drexler, Davey Morton, Neal Sopata, Kyle Toucher, Sean Jackson, Douglas Graves e Derek Ledbetter, per l' episodio pilota di Defiance
- Chris Jones , Jon Massey , Sean Joseph Tompkins, Sallyanne Massimini, Michael Kirylo, Jacob Long, Chris Barsamian, Colin Feist e Kyle Spiker, per l'episodio Children of the Night di Hemlock Grove
- Andrew Orloff , Curt Miller , Suzanne MacLennan, Leah Garner, Dan Keeler, Julian Fitzpatrick, James Hattin, Dylan Yastremski e Graeme Baitz, per l'episodio Mondi diversi di Falling Skies
Migliori effetti speciali visivi di supporto
- Armen V. Kevorkian , Mark E. Skowronski, Jane Sharvina, Rick Ramirez, Jeremy Jozwik, Mike Oakley, Nick Sinnott, Gevork Babityan, Andranik Taranyan , per l' episodio pilota di Banshee
- Dennis Berardi , Julian Parry , Bill Halliday, Wilson Cameron, Dominic Remane, Jim Maxwell, Ovidiu Cinazan, Maria Gordon e Mike Borrett, per l'episodio Dispossessed di Vikings
- Kevin Blank , Simon Frame, Shalena Oxley-Butler, Jonathan Hodgson, Oliver Arnold, Davey Jones, Oliver Zangenberg, Ante Dekovic e Matt Conway, per l'episodio Gli amanti di Da Vinci's Demons
- Lesley Robson-Foster , Paul Graff, John Bair, Steve Kirshoff, Parker Chehak, Aaron Raff, Tim Van Horn, Gregory S. Scribner, Brian Sales, per l'episodio The Pony di Boardwalk Empire - L'impero del crimine
- Jay Worth, Mark Stetson, Elizabeth Castro, Eric Chauvin, Johnny R. Banta, John Lindstein, Colin Feist, Alfredo Tognetti e Christopher Jason Lance, per l'episodio Blackout di Revolution
- Wojciech Zielinski , JP Giamos, Gabor Kiszelly, James Chretien, Ahmed Shehata, Chris Ankli, Jordan Nieuwland, Adrian Sutherland e Amanda Lynn Hollingworth, per l'episodio The Prince de I Borgia
Fotografia
Miglior fotografia per una serie multi-camera
- Christian La Fountaine , per l'episodio The Final Page (Part 2) di How I Met Your Mother
- Gary Baum , per l'episodio Il compleanno di Molly di Mike & Molly
- Christian La Fountaine , per l'episodio And the Psychic Shakedown di 2 Broke Girls
- George Mooradian , per l'episodio Pirates of the Care of Eden di The Exes
- Steven V. Silver , per l'episodio Grab a Feather and Get in Line di Due uomini e mezzo
Miglior fotografia per una serie single-camera
- Eigil Bryld , per l' episodio pilota di House of Cards
- Bill Coleman , per l'episodio Margate Sands di Boardwalk Empire - L'impero del crimine
- Nelson Cragg , per l'episodio Ritorno a Beirut di Homeland - Caccia alla spia
- Chris Manley , per l'episodio The Doorway di Mad Men
- Rob McLachlan , per l'episodio Mhysa de Il Trono di Spade
- Michael Slovis , per l'episodio Volare alto di Breaking Bad
Miglior fotografia per una miniserie o film
- Adam Arkapaw , per la prima puntata di Top of the Lake
- Peter Andrews , per Dietro i candelabri ( Behind the Candelabra )
- Mike Eley , per la quinta puntata di Parade's End
- Michael Goi , per l'episodio Io sono Anna Frank (2ª parte) di American Horror Story: Asylum
- John Pardue , per The Girl
Miglior fotografia per un programma non-fiction
Miglior fotografia per un reality
- Fotografi di Deadliest Catch , per la puntata Mutiny on the Bering Sea
- Ari Boles , per la puntata Glacial Gourmand di Top Chef
- Gustavo Dominguez , per la puntata A Times Square Anniversary Party di Project Runway
- Fotografi di The Amazing Race , per la puntata Be Safe and Don't Hit a Cow
- Fotografi di Survivor , per la puntata Create a Little Chaos
Illuminazione
Miglior illuminazione per un varietà
- Oscar Dominguez, Daniel Boland, Samuel Barker e Craig Housenick , per le Live Final Performances di The Voice
- Robert Barnhart, Matt Firestone, Patrick Boozer e Pete Radice, per il finale di stagione di So You Think You Can Dance
- Kieran Healy e Joshua Hutchings, per la puntata Finale di American Idol
- Phil Hymes, Geoff Amoral e Rick McGuinness, per la puntata con Martin Short del Saturday Night Live
- Simon Miles, Matthew Cotter e Suzanne Sotelo, per la puntata 16x05 di Dancing with the Stars
Miglior illuminazione per uno speciale varietà
- Al Gurdon, Robert Barnhart, Dave Grill e Michael Owen , per lo spettacolo di Beyoncé durante l'intervallo del Super Bowl XLVII
- Robert Barnhart e David Grillper, per Andrea Bocelli: Love in Portofino
- Allen Branton, Kevin Lawson e Felix Peralta, per la 2013 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony
- Robert A. Dickinson, Jon Kusner, Travis Hagenbuch e Harrison Lippman, per i Grammy Awards 2013
- Robert A. Dickinson, Robert Barnhart, Jon Kusner e Andy O'Reilly, per i premi Oscar 2013
- Patrick Woodroffe, Adam Bassett, Al Gurdon e Tim Routledge, per la cerimonia di apertura dei Giochi della XXX Olimpiade
Montaggio
Montaggio video
Miglior montaggio video per una serie drammatica single-camera
- Kelley Dixon , per l'episodio Volare alto di Breaking Bad
- Kirk Baxter , per l' episodio pilota di House of Cards
- Chris Figler , per l'episodio The Collaborators di Mad Men
- Skip MacDonald , per l'episodio Rapina al treno di Breaking Bad
- Oral Ottey , per l'episodio Le piogge di Castamere de Il Trono di Spade
Miglior montaggio video per una serie commedia single-camera
- David Rogers e Claire Scanlon , per l'episodio Finale di The Office
- Kabir Akhtar e AJ Dickerson , per l'episodio Flight of the Phoenix di Arrested Development - Ti presento i miei
- Ryan Case , per l'episodio Gelosia di Modern Family
- Susan E. Morse , per l'episodio Daddy's Girlfriend (Part 2) di Louie
- Meg Reticker e Ken Eluto , per gli episodi Hogcock! e Last Lunch di 30 Rock
Miglior montaggio video per una serie commedia multi-camera
- Sue Federman , per l'episodio PS I Love You di How I Met Your Mother
- Christein Aromando e Andrew Matheson , per la puntata 9x82 di The Colbert Report
- Rob Ashe , Dan Dome , Dave Grecu e Chris Heller , per la puntata Occupy Conan di Conan
- Peter Chakos , per l'episodio The Love Spell Potential di The Big Bang Theory
- Ronald A. Volk , per l'episodio Magic Diet Candy di Hot in Cleveland
Miglior montaggio video per una miniserie o film single-camera
- Mary Ann Bernard , per Dietro i candelabri ( Behind the Candelabra )
- Fabienne Bouville , per l'episodio Notte di tempesta di American Horror Story: Asylum
- Alexandre de Franceschi e Scott Gray , per la quinta puntata di Top of the Lake
- Steve Polivka , per Killing Lincoln
- Barbara Tulliver , per Phil Spector
Miglior montaggio video per corti e speciali varietà
- Einar Westerlund , per Australia & Gun Control's Aftermath (Part 3) di The Daily Show with Jon Stewart
- Jason Baker , per CGI University di The Colbert Report
- Louis CK , per Louis CK: Oh My God
- Sascha Dhillon , per il segmento Happy & Glorious della cerimonia di apertura dei Giochi della XXX Olimpiade
- Adam Epstein , per il segmento Lincoln nella puntata con Louis CK del Saturday Night Live
Miglior montaggio video per un programma non-fiction
- Sloane Klevin , per Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
- Asako Ushio e Robert Trachtenberg , per la puntata Mel Brooks: Make a Noise di American Masters
- Conor O'Neill e Stuart Levy , per Crossfire Hurricane
- Azin Samari , per Ethel
- Chris A. Peterson , per Richard Pryor: Omit the Logic
Miglior montaggio video per un reality
- Montatori di Deadliest Catch , per la puntata Mutiny on the Bering Sea
- Montatori di The Amazing Race , per la puntata Be Safe and Don't Hit a Cow
- Montatori di Project Runway , per la puntata A Times Square Anniversary Party
- Montatori di Project Runway , per la puntata Europe, Here We Come
- Montatori di Survivor , per la puntata Zipping Over The Cuckoo's Nest
Montaggio audio
Miglior montaggio audio per una serie tv
- Montatori di Boardwalk Empire - L'impero del crimine , per l'episodio The Milkmaid's Lot
- Montatori di Breaking Bad , per l'episodio Rapina al treno
- Montatori de Il Trono di Spade , per l'episodio E ora la sua guardia si è conclusa
- Montatori di Nikita , per l'episodio Il giorno dopo
- Montatori di Vikings , per l'episodio Trial
Miglior montaggio audio per una miniserie, film o speciale
- Montatori di American Horror Story: Asylum , per l'episodio Benvenuti a Briarcliff
- Montatori di Battlestar Galactica: Blood & Chrome
- Montatori di La Bibbia ( The Bible ), per la puntata Beginnings
- Montatori di SEAL Team Six: The Raid on Osama Bin Laden
- Montatori di Mondo senza fine ( World Without End ), per la puntata Medieval Life and Death
Miglior montaggio audio per un programma non-fiction (single o multi-camera)
- Montatori di The Men Who Built America , per la puntata Bloody Battles
- Montatori di The Amazing Race , per la puntata Be Safe and Don't Hit a Cow
- Montatori di Crossfire Hurricane
- Montatori di The Dust Bowl , per la puntata The Great Plow Up
- Montatori di History of the Eagles
- Montatori di Survivor , per la puntata Create a Little Chaos
Missaggio
Miglior missaggio per una serie drammatica o commedia (episodi di un'ora)
- Frank Stettner , Tom Fleischman e George A. Lara , per l'episodio The Milkmaid's Lot di Boardwalk Empire - L'impero del crimine
- Peter Bentley , Ken Teaney e Alec St. John, per l'episodio The Flood di Mad Men
- Darryl L. Frank , Jeffrey Perkins e Eric Justen, per l'episodio Rapina al treno di Breaking Bad
- Ronan Hill , Onnalee Blank e Mathew Waters, per l'episodio E ora la sua guardia si è conclusa de Il Trono di Spade
- Larry Long , Nello Torri, Alan Decker e Larold Rebhun, per l'episodio Ritorno a Beirut di Homeland - Caccia alla spia
Miglior missaggio per una serie drammatica o commedia (episodi di mezz'ora) e d'animazione
- Jan McLaughlin e Peter Waggoner , per l'episodio Teachable Moments di Nurse Jackie - Terapia d'urto
- Steve Morantz , John W. Cook e Ken Kobett, per l'episodio Leslie e Ben di Parks and Recreation
- Ben Patrick , John W. Cook e Rob Carr, per l'episodio Finale di The Office
- Griffin Richardson e Tony Pipitone, per l'episodio Mazel Tov, Dummies! di 30 Rock
- Stephen A. Tibbo , Brian R. Harman e Dean Okrand, per l'episodio Serata di beneficenza di Modern Family
Miglior missaggio per una miniserie o film
- Dennis Towns , Larry Blake e Thomas Vicari , per Dietro i candelabri ( Behind the Candelabra )
- Gary Alper , Roy Waldspurger e Michael Barry per Phil Spector
- Rick Bal , Daniel Colman, John W. Cook II e Peter Nusbaum, per Battlestar Galactica: Blood & Chrome
- Dan Johnson e Scott Jones, per la puntata Beginnings di La Bibbia ( The Bible )
- Sean Rush , Joe Earle, e Doug Andham, per l'episodio Benvenuti a Briarcliff di American Horror Story: Asylum
Miglior missaggio per un varietà o speciale
- Ingegneri dei Grammy Awards 2013
- Ingegneri di American Idol per la puntata Finale
- Ingegneri di The Colbert Report per la puntata 8x137
- Ingegneri di The Daily Show with Jon Stewart per la puntata 17x153
- Ingegneri dei premi Oscar 2013
Miglior missaggio per un programma non-fiction
- Tom Fleischman, Bret Johnson, Richard Davis e Elliot Scheiner , per History of the Eagles
- Bob Bronow, per la puntata Mutiny On The Bering Sea di Deadliest Catch
- Terry Dwyer, per la puntata Create a Little Chaos di Survivor
- Jason W. Jennings e Steve Pederson, per Crossfire Hurricane
- Benny Mouthon, per la puntata Myanmar di Anthony Bourdain: Parts Unknown
- Jim Ursulak, Dean Gaveau, Jerry Chabane e Troy Smith, per la puntata Be Safe and Don't Hit a Cow di The Amazing Race
Pubblicità
Miglior pubblicità commerciale
- Inspired di Canon
- The Chase di Grey Poupon
- Jess Time di Google Chrome
- Jogger della Nike
Regia
Miglior regia per uno speciale varietà
- Louis J. Horvitz , per i Kennedy Center Honors 2012
- Louis CK , per lo speciale Louis CK: Oh My God
- Michael Dempsey , per il concerto benefico 12-12-12: The Concert for Sandy Relief
- Bucky Gunts e Hamish Hamilton , per la cerimonia di apertura dei Giochi della XXX Olimpiade
- Don Mischer , per i premi Oscar 2013
Miglior regia per un programma non-fiction
- Robert Trachtenberg , per la puntata Mel Brooks: Make A Noise di American Masters
- Alex Gibney , per Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
- Rory Kennedy , per Ethel
- Michael Simon , per la puntata Live Finale and Reunion (Philippines) di Survivor
- Glenn Weiss , per la puntata Live Finale and Reunion (Caramoan: Fans Vs. Favorites) di Survivor
Riprese
Miglior direzione tecnica, operazioni di ripresa e controllo video per una serie tv
- Troupe di The Big Bang Theory , per l'episodio L'osservazione del bosone di Higgs
- Troupe di The Daily Show with Jon Stewart , per la puntata 18x20
- Troupe di Dancing with the Stars , per la puntata 16x10
- Troupe di Jimmy Kimmel Live! , per la puntata numero 1.776
- Troupe del Saturday Night Live , per la puntata con Martin Short
- Troupe di The Voice , per la puntata delle Live Final Performances
Miglior direzione tecnica, operazioni di ripresa e controllo video per una miniserie, film o speciale
- Troupe dei Tony Award 2012
- Troupe dei Kennedy Center Honors 2012
- Troupe dei premi Oscar 2013
- Troupe della 2013 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony
- Troupe dello spettacolo di Beyoncé durante l'intervallo del Super Bowl XLVII
Sceneggiatura
Miglior sceneggiatura per uno speciale varietà
- Louis CK , per lo speciale Louis CK: Oh My God
- Autori dei Golden Globe 2013
- Autori dello speciale Night of Too Many Stars: America Comes Together for Autism Programs
- Autori dello speciale Saturday Night Live: Weekend Update Thursday
- Autori dei Tony Award 2012
Miglior sceneggiatura per un programma non-fiction
- Alex Gibney , per Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
- Mark Bailey , per Ethel
- Anthony Bourdain , per la puntata Libya di Anthony Bourdain: Parts Unknown
- Stephen David , Patrick Reams , David C. White , Keith Palmer e Randy Counsman , per The Men Who Built America
- Dayton Duncan , per la puntata The Great Plow Up di The Dust Bowl
Sigla
Miglior design di una sigla
- Paul McDonnell , Hugo Moss , Nathan Mckenna e Tamsin McGee , per Da Vinci's Demons
- Simon Clowes , Benji Bakshi , Kyle Cooper e Nate Park , per Elementary
- Kyle Cooper , Ryan Murphy , Juan Ruiz-Anchia e Kate Berry , per American Horror Story: Asylum
- Heiko Schneck, Fabian Poss, Csaba Letay e Jan Bitzer, per Halo 4: Forward Unto Dawn
- Michael Riley, Denny Zimmerman, Cory Shaw e Justine Gerenstein, per The Newsroom
- Rama Allen , Audrey Davis , Ryan McKenna e Westley Sarokin, per Vikings
Stunt
Miglior coordinamento stunt per una serie drammatica, miniserie o film
- Jeff Wolfe , per l'episodio Solo colpa mia di Revolution
- Cort L. Hessler III , per l'episodio Segreti e bugie di Blue Bloods
- Diamond Farnsworth , per l'episodio Revenge di NCIS - Unità anticrimine
- Peewee Piemonte , per l'episodio Bleed Out di Southland
Miglior coordinamento stunt per una serie commedia o varietà
- Hiro Koda , per Supah Ninjas
- Marc Scizak , per C'è sempre il sole a Philadelphia
- Jim Sharp , per Modern Family
- Jim Vickers , per Workaholics
Trucco
Miglior trucco per una serie single-camera (non prostetico)
- Paul Engelen , Melissa Lackersteen, Daniel Lawson Johnston e Martina Byrne , per l'episodio Baciata dal fuoco de Il Trono di Spade
- Sarah Graham , Juliana Vit e Naomi Bakstad, per l'episodio La regina cattiva di C'era una volta ( Once Upon a Time )
- Lana Horochowski , Ron Pipes, Ken Neiderbaumer, Maurine Burke e Cyndilee Rice, per l'episodio The Doorway di Mad Men
- Enzo Mastrantonio , Katia Sisto e Federico Laurenti, per l'episodio The Gunpowder Plot de I Borgia
- Kelley Mitchell , Jennifer Greenberg, Melissa Buell e Tanya Cookingham, per l'episodio Passioni segrete di Glee
- Michele Paris , Steven Lawrence e Anette Lian-Williams, per l'episodio Resolution di Boardwalk Empire - L'impero del crimine
Miglior trucco per una serie multi-camera o speciale (non prostetico)
- Louie Zakarian , Josh Turi, Amy Tagliamonti, Daniela Zivcovic e Melanie Demitri , per la puntata con Justin Timberlake del Saturday Night Live
- Bruce Grayson , Barbara Fonte, Patty Bunch, Farah Bunch, Ken Schoenfeld e Eryn Krueger Mekash, per i premi Oscar 2013
- Zena Shteysel , Angela Moos, Patti Ramsey Bortoli, Barbara Fonte, Sarah Woolf e Julie Socash, per la puntata 16x03 di Dancing with the Stars
- Jennifer L. Turchi Nigh , Megan Moore Grimes, Brian Sipe, Cheryl Calo e Renee Napolitano, per l'episodio PS I Love You di How I Met Your Mother
- Scott Wheeler e Suzy Diaz, per la puntata 2x09 di Key & Peele
Miglior trucco per una miniserie o film (non prostetico)
- Kate Biscoe , Deborah Rutherford, Deborah Lamia Denaver, Chrissie Beveridge e Todd Kleitsch , per Dietro i candelabri ( Behind the Candelabra )
- Chris Bingham , Hildie Ginsberg e John Caglione, per Phil Spector
- Eryn Krueger Mekash , Kim Ayers, Silvina Knight e John Elliot, per American Horror Story: Asylum
- Eryn Krueger Mekash , Kim Ayers e Myriam Arougheti, per Liz & Dick
- Jay Wejebe , Susan Ransom e Kim Jones, per Ring of Fire
Miglior trucco prostetico per una serie, miniserie, film o speciale
- Kate Biscoe , Hiroshi Yada, Jamie Kelman, Stephen Kelley, Chrissie Beveridge, Todd Kleitsch e Christien Tinsley , per Behind the Candelabra
- Paul Engelen , Conor O'Sullivan e Rob Trenton, per l'episodio Valar Dohaeris de Il Trono di Spade
- Eryn Krueger Mekash , Mike Mekash, Hiroshi Yada, Christopher Nelson, Kim Ayers, Silvina Knight, Christien Tinsley e Jason Hamer, per American Horror Story: Asylum
- Greg Nicotero , Jake Garber, Andy Schoneberg, Garrett Immel, Kevin Wasner, Gino Crognale, Carey Jones e Derek Krout, per l'episodio L'inganno di The Walking Dead
- Louie Zakarian , Josh Turi, Tom Denier Jr. e Craig Lindberg, per la puntata con Jennifer Lawrence del Saturday Night Live
Media interattivi
Miglior programma interattivo
- Night of Too Many Stars: America Comes Together for Autism Programs di ComedyCentral.com
- Bravo's Top Chef Interactive Experience di BravoTV.com
- Game of Thrones Season Three Enhanced Digital Experience di HBO.com
- The Homeland SHO Sync Experience di SHO.com
- Killing Lincoln diNatGeoTV.com
- The Team Coco Sync Multi-Screen Experience di TeamCoco.com
- The Walking Dead Story Sync di AMCTV.com
Governors Award
Premi della giuria
I vincitori dei premi della giuria, anch'essi assegnati durante la cerimonia dei Creative Arts Emmy Awards, sono stati annunciati durante il mese di agosto 2013 [5] [6] . Tali premi non prevedono candidature ufficiali: le opere proposte dagli addetti ai lavori vengono giudicate da una ristretta e selezionata giuria di professionisti, i quali decidono se il lavoro visionato è meritevole di un premio Emmy. Per l'assegnazione di un premio la decisione deve essere unanime.
Miglior realizzazione individuale nell'animazione
- Andy Bialk , disegnatore, per l'episodio Siamo una famiglia di Dragons - I cavalieri di Berk
- Jenny Gase-Baker , disegnatore di sfondi, per l'episodio Croissant de Triomphe di Topolino
- Joseph Holt , direttore artistico, per l'episodio Croissant de Triomphe di Topolino
- Alberto Mielgo , direttore artistico, per l'episodio The Stranger , di Tron - La serie
- Andy Ristaino , disegnatore, per l'episodio Puhoy di Adventure Time
- Paul Wee , animatore, per l'episodio La paura fa novanta XXIII de I Simpson
Migliori costumi per un varietà o speciale
- Sarah Beers, Rachael Leah Greene e Lisa Faibish , per la puntata Bloody Battles di The Men Who Built America
- Amanda Needham e Monika Schmidt , per la puntata Blackout di Portlandia
- Marina Toybina e Courtney Webster , per la cerimonia dei Grammy Awards 2013
Eccezionali meriti nella produzione di documentari
- Alex Gibney, Todd Wider, Jedd Wider e Sheila Nevins , produttori di Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
Miglior realizzazione creativa nell'interattività multimediale
- Sottocategoria narrazione multipiattaforma: Top Chef's Last Chance Kitchen di BravoTV.com
- Sottocategoria programma interattivo originale: The Lizzie Bennet Diaries
- Sottocategoria esperienza social: Oprah's Lifeclass di Oprah.com
- Sottocategoria esperienza utente e progettazione visiva: The Nick App di Nickelodeon
Note
- ^ a b ( EN ) 2013 Primetime Emmy Awards Calendar ( PDF ), su emmys.tv , Academy of Television Arts & Sciences. URL consultato il 10 giugno 2013 .
- ^ ( EN ) Creative Arts Emmy Presenter List Grows , in Emmys.com , Academy of Television Arts & Sciences, 10 settembre 2013. URL consultato il 16 settembre 2013 .
- ^ ( EN ) Renee Camus, Dance on TV Gets its "Chorus Line" Moment , in Los Angeles Magazine , 16 settembre 2013. URL consultato il 17 settembre 2013 .
- ^ ( EN ) June Foray to be Honored with Governors Award , in Emmys.com , Academy of Television Arts & Sciences, 27 agosto 2013. URL consultato il 5 settembre 2013 .
- ^ ( EN ) First Juried Winners Announced , in Emmys.tv , Academy of Television Arts & Sciences, 13 agosto 2013. URL consultato il 9 settembre 2013 .
- ^ ( EN ) Release: Immersive and Interactive Digital Media Programs to Receive Emmys , in Emmys.tv , Academy of Television Arts & Sciences, 22 agosto 2013. URL consultato il 9 settembre 2013 .
Collegamenti esterni
- ( EN ) Nikke Finke, 2013 Primetime Emmy Nominations , in Deadline , 18 luglio 2013.
- ( EN ) Nellie Andreeva, HBO, 'Behind The Candelabra' Lead Creative Arts Emmy Awards; Bob Newhart, Dan Bucatinsky, Melissa Leo, Carrie Preston, Heidi Klum & Tim Gunn, 'Undercover Boss', 'South Park' & Tony Awards Among Winners , in Deadline , 15 settembre 2013.