De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Divizia Națională B 2011-2012 a fost primul sezon al celui de-al patrulea nivel al campionatului italian de baschet , după schimbarea numelui campionatelor de amatori din vara anului 2011 .
Campionatul a fost cunoscut anterior sub numele de Serie B Amateur și mai devreme ca Serie B2.
Regulament Sezon regulat Există 3 grupe formate din 17 echipe fiecare. Conform prevederilor Federației Italiene de Baschet [1] , echipele din fiecare grupă se confruntă reciproc în meciurile de acasă și în deplasare. Inițial erau 54 de echipe (18 pe grupă), dar renunțările ulterioare la Edera Sassari (grupa A), Osimo (grupa B) și Patti (grupa C) au dus la o reducere a numărului de echipe participante.
La 25 noiembrie, după 10 zile deja jucate, FIP a exclus Falconstar Monfalcone din campionat: din acel moment doar grupa B a fost limitată la 16 echipe [2] . În ianuarie, după primul meci retur, Robur Sassari se retrage din grupa A [3] , aducându-l și la 16 echipe.
După prima fază, vor avea loc play-off-uri și play-out-uri.
Echipele clasate de la locul 1 la locul 8 participă la play-off, în timp ce cele de la locul 11 la locul 16 participă la play-out. Echipele clasificate pe locurile 9 și 10 nu joacă niciun meci și păstrează categoria. Ultima clasată a echipei (locul 17) este retrogradată direct în Divizia Națională C. Echipe Grupa A Baschet Cecina Baschet Fiorentina Robur et Fides Sassari Baschet Costa Volpino Coș Sangiorgese Grupa B Grupa C Sezon regulat Grupa A Clasamentul sezonului regulat PT G. V. P. PF PS 1. Royal Legnano 52 30 26 4 2323 1983 2. Deci.Ge.Ma Bologna 50 30 25 5 2293 1943 3. ArcAnthea Lucca 44 30 22 8 2344 2190 4. General Dynamics Mirandola 40 30 20 10 2426 2239 5. KopaEngineering CUS Torino 34 30 17 13 2104 2013 6. LTC Sangiorgese Bk 32 30 16 14 2061 2080 7. SC 1949 Montecatini Terme 32 30 16 14 2255 2194 8. Tâmplarii Castelfiorentino 28 30 14 16 2168 2198 9. Computer Gross Empoli 28 30 14 16 2070 2126 10. Electromecanică modernă Cecina 26 30 13 17 2082 2080 11. ABC Utensili Varese 24 30 12 18 2133 2226 12. Don Bosco Livorno 24 30 12 18 2120 2277 13. Vivigas Costa Volpino 22 30 11 19 2040 2156 14. Coopsette Castelnovo 20 30 10 20 2071 12296 15. Baschet Fiorentina 14 30 7 23 1989 2181 16. Minorconsumo.it Prato 10 30 5 25 1926 2223 17. Robur et Fides Sassari [nota 1] - - - - - -
^ Robur et Fides Sassari s-a retras în timpul campionatului din cauza problemelor economice. Toate meciurile jucate de echipă au fost anulate. Grupa B Clasamentul sezonului regulat PT G. V. P. PF PS 1. Mobyt Ferrara 50 30 25 5 2200 1857 2. Calligaris Corno di Rosazzo 46 30 23 7 2279 2197 3. Baschet Rimini Crabs 40 30 20 10 2076 1998 4. Goldengas Senigallia 36 30 18 12 2184 2070 5. Zepa Marostica 34 30 17 13 2140 2040 6. ACMAR Ravenna 32 30 16 14 2173 2095 7. Remet Fossombrone 32 30 16 14 2096 2164 8. Ateliere creative Montegranaro 32 30 16 14 2121 2084 9. GS Riva Del Garda 28 30 14 16 2313 2287 10. Tosoni Villafranca 28 30 14 16 2061 2088 11. Fiorese Bassano 24 30 12 18 2014 2075 12. Naturino Civitanova 22 30 11 19 2054 2130 13. Texa Roncade 20 30 10 20 2000 2126 14. Baschet Rovereto 20 30 10 20 2022 2138 15. GSA Udine 18 30 9 21 2131 2335 16. GraphiStudio Spilimbergo 18 30 9 21 1972 2152 17. Falconstar Monfalcone [nota 1] - - - - - -
^ Falconstar Monfalcone a fost exclus în timpul campionatului actual, din cauza implicitelor economii. Toate meciurile jucate de echipă au fost anulate. Grupa C Rezultate Calendarul grupului A Prima zi
25 sept. 2011 14 ian 2012 79-64 Varese-Prato 79-75 68-61 Castelnovo-Montecatini 70-77 62-58 Empoli-Bologna 69-73 80-84 Castelfiorentino-Cecina 85-78 80-74 Lucca-Torino 74-72 72-51 Castellanza-Fiorentina 63-56 95-64 Mirandola-Costa Volpino 73-74 62-81 Livorno-Sassari [A 1] 91-76 Odihna: Sangiorgese
A doua zi
2 octombrie 2011 21 ian 2012 78-75 Bologna-Mirandola 70-75 59-52 Sangiorgese-Castelnovo 50-58 64-78 Fiorentina-Lucca 61-70 75-61 Torino-Castelfiorentino 64-71 72-58 Costa Volpino-Empoli 63-70 76-78 Prato-Castellanza 60-70 87-64 Cecina-Livorno 68-58 77-90 Sassari-Varese [A 1] Odihna: Montecatini
A treia zi
9 oct 2011 28 ian 2012 80-67 Empoli-Prato 80-69 80-69 Castelfiorentino-Varese 83-85 78-74 Lucca-Cecina 63-83 52-75 Costa Volpino-Bologna 62-82 72-68 Livorno-Castelnovo 81-88 81-74 Mirandola-Sangiorgese 70-77 64-77 Montecatini-Castellanza 71-91 85-75 Fiorentina-Sassari [A 1] Odihna: Torino
A patra zi
16 oct 2011 5 februarie 2012 55-77 Varese-Cecina 72-65 75-70 Bologna-Montecatini 83-81 63-61 Torino-Costa Volpino 61-55 78-57 Castellanza-Empoli 79-72 78-76 Livorno-Mirandola 92-116 75-80 Prato-Fiorentina 51-65 90-70 Sangiorgese-Lucca 66-68 80-83 Sassari-Castelfiorentino [A 1] Odihna: Castelnovo
A cincea zi
23 oct 2011 12 februarie 2012 63-55 Empoli-Sangiorgese 51-67 58-81 Castelfiorentino-Castellanza 58-76 90-56 Lucca-Castelnovo 75-77 53-64 Fiorentina-Varese 76-78 79-74 Costa Volpino-Livorno 49-65 63-52 Montecatini-Torino 76-70 68-69 Cecina-Bologna 45-56 80-57 Sassari-Prato [A 1] Odihna: Mirandola
A șasea zi
27 oct 2011 16 februarie 2012 86-61 Castellanza-Cecina 86-56 67-96 Castelnovo-Mirandola 74-97 74-68 Varese-Empoli 66-69 76-69 Torino-Fiorentina 73-71 65-54 Sangiorgese-Costa Volpino 71-50 86-73 Castelfiorentino-Montecatini 50-77 76-69 Lucca-Livorno 85-70 49-90 Prato-Bologna 62-71 Odihna: Sassari
A șaptea zi
30 octombrie 2011 19 februarie 2012 70-76 Castelnovo-Empoli 75-74 86-74 Bologna-Fiorentina 65-59 81-58 Torino-Varese 74-64 49-75 Sangiorgese-Castelfiorentino 69-67 81-52 Costa Volpino-Montecatini 62-74 85-91 Mirandola-Lucca 72-91 71-63 Cecina-Prato 69-70 72-80 Sassari-Castellanza [A 1] Odihna: Livorno
A opta zi
6 noiembrie 2011 25 februarie 2012 71-59 Varese-Livorno 79-62 66-80 Empoli-Mirandola 70-79 65-50 Fiorentina-Cecina 63-80 83-69 Costa Volpino-Castelnovo 72-80 75-62 Castellanza-Torino 77-68 61-67 Prato-Castelfiorentino 73-78 54-51 Montecatini-Sangiorgese 74-81 74-56 Bologna-Sassari [A 1] Odihna: Lucca
A noua zi
13 nov. 2011 4 mar. 2012 108-83 Lucca-Costa Volpino 80-65 68-75 Varese-Castellanza 66-87 84-79 Castelnovo-Fiorentina 70-77 68-72 Torino-Sangiorgese 62-69 75-67 Castelfiorentino-Bologna 55-71 72-56 Livorno-Prato 59-63 92-78 Mirandola-Montecatini 77-82 100-81 Cecina-Sassari [A 1] Odihna: Empoli
Ziua a zecea
20 nov. 2011 11 mar. 2012 72-87 Sangiorgese-Cecina 69-73 97-58 Bologna-Varese 77-68 80-78 Empoli-Lucca 73-99 57-68 Fiorentina-Castelfiorentino 61-84 76-84 Castellanza-Mirandola 96-95 82-75 Prato-Castelnovo 66-65 88-59 Montecatini-Livorno 91-80 69-63 Sassari-Torino [A 1] Odihna: Costa Volpino
A unsprezecea zi
27 nov. 2011 21 mar. 2012 73-65 Castelnovo-Varese 66-86 80-67 Torino-Bologna 72-88 71-62 Castelfiorentino-Empoli 65-71 79-61 Castellanza-Costa Volpino 76-70 77-73 Livorno-Sangiorgese 76-70 81-68 Mirandola-Prato 71-59 63-70 Cecina-Montecatini 70-82 82-77 Lucca-Sassari [A 1] Odihna: Fiorentina
A douăsprezecea zi
4 decembrie 2011 25 mar. 2012 62-65 Varese-Lucca 67-76 61-72 Fiorentina-Mirandola 73-72 85-79 Sangiorgese-Mirandola 65-78 64-61 Empoli-Montecatini 71-78 81-88 Castelfiorentino-Livorno 73-71 54-75 Prato-Costa Volpino 65-79 54-55 Cecina-Torino 64-65 69-74 Sassari-Castelnovo [A 1] Odihna: Bologna
A treisprezecea zi
8 dec. 2011 1 apr. 2012 77-71 Mirandola-Cecina 71-64 68-76 Sangiorgese-Bologna 52-100 72-70 Lucca-Castellanza 57-75 92-82 Castelnovo-Castelfiorentino 75-76 69-74 Costa Volpino-Fiorentina 80-67 75-67 Livorno-Empoli 77-74 77-55 Torino-Prato 72-60 83-76 Montecatini-Sassari [A 1] Odihna: Varese
A paisprezecea zi
11 dec. 2011 15 apr. 2012 74-75 Varese-Costa Volpino 75-66 82-55 Bologna-Castelnovo 81-66 56-61 Castelfiorentino-Lucca 98-88 64-66 Fiorentina-Sangiorgese 75-85 79-67 Castellanza-Livorno 75-70 82-69 Prato-Montecatini 57-83 62-71 Empoli-Torino 58-66 94-82 Sassari-Mirandola [A 1] Odihna: Cecina
A cincisprezecea zi
18 decembrie 2011 22 apr. 2012 68-67 Castelnovo-Torino 59-88 71-62 Empoli-Cecina 79-71 71-63 Lucca-Prato 65-49 83-79 Costa Volpino-Castelfiorentino 79-58 56-86 Livorno-Bologna 57-79 92-86 Mirandola-Varese 79-69 81-56 Montecatini-Fiorentina 71-85 62-61 Sangiorgese-Sassari [A 1] Odihna: Castellanza
A șaisprezecea zi
5 ian 2012 25 apr. 2012 79-63 Torino-Livorno 75-84 61-72 Varese-Sangiorgese 85-67 78-87 Castelfiorentino-Mirandola 70-71 97-89 Lucca-Montecatini 94-92 61-67 Fiorentina-Empoli 66-86 77-72 Castellanza-Bologna 57-64 82-77 Cecina-Castelnovo 65-57 81-73 Sassari-Costa Volpino [A 1] Odihna: Prato
A șaptesprezecea zi
8 ian 2012 28 apr. 2012 83-77 Bologna-Lucca 72-67 78-67 Sangiorgio-Prato 74-65 58-69 Castelnovo-Castellanza 59-86 49-61 Costa Volpino-Cecina 73-79 78-68 Livorno-Fiorentina 67-58 73-72 Mirandola-Torino 62-70 95-86 Montecatini-Varese 78-64 68-65 Empoli-Sassari [A 1] Odihna: Castelfiorentino
^ a b c d e f g h i j k l m n o p Robur Sassari s-a retras după a 18-a zi de meci, toate meciurile jucate de echipă au fost anulate Programul grupei B. Prima zi
25 sept. 2011 14 ian 2012 57-41 Rovereto-Bassano 80-75 76-63 Fossombrone-Udine 56-68 51-61 Marostica-Montegranaro 75-83 74-83 Senigallia-Riva del Garda 84-99 75-77 Civitanova-Corno di Rosazzo 61-70 47-57 Rimini-Roncade 74-77 75-58 Ferrara-Villafranca 87-48 66-81 Livorno-Sassari [B 1] Odihna: Ravenna
A doua zi
2 octombrie 2011 21 ian 2012 58-55 Cornul lui Rosazzo-Ravenna 82-76 56-62 Roncade-Ferrara 60-83 59-57 Bassano-Fossombrone 58-60 58-66 Montegranaro-Rimini 85-63 73-80 Udine-Rovereto 87-86 53-55 Villafranca-Marostica 77-69 80-75 Riva del Garda-Civitanova 80-62 77-67 Monfalcone-Senigallia [B 1] Odihna: Spilimbergo
A treia zi
9 oct 2011 28 ian 2012 60-64 Spilimbergo-Riva del Garda 56-68 66-62 Rovereto-Montegranaro 56-65 61-67 Fossombrone-Villafranca 58-67 77-68 Roncade-Ravenna 50-68 90-79 Udine-Bassano 93-86 71-63 Rimini-Marostica 58-64 65-56 Ferrara-Senigallia 66-71 67-65 Cornul lui Rosazzo-Monfalcone [B 1] Odihna: Civitanova
A patra zi
16 oct 2011 5 februarie 2012 68-60 Marostica-Rovereto 67-55 72-75 Bassano-Corno di Rosazzo 77-92 50-60 Senigallia-Rimini 45-68 65-69 Civitanova-Ferrara 57-68 75-63 Ravenna-Fossombrone 70-75 84-79 Villafranca-Spilimbergo 62-73 61-77 Riva del Garda-Montegranaro 87-75 95-79 Monfalcone-Udine [B 1] Odihna: Roncade
A cincea zi
23 oct 2011 12 februarie 2012 68-72 Rovereto-Ferrara 64-76 71-52 Montegranaro-Spilimbergo 66-51 68-65 Fossombrone-Civitanova 66-65 59-74 Marostica-Ravenna 80-60 54-73 Roncade-Senigallia 72-83 76-80 Udine-Corno di Rosazzo 75-87 68-62 Rimini-Villafranca 52-63 76-67 Bassano-Monfalcone [B 1] Odihna: Riva del Garda
A șasea zi
27 oct 2011 16 februarie 2012 84-74 Corno di Rosazzo-Marostica 86-71 87-83 Civitanova-Roncade 55-63 60-53 Spilimbergo-Udine 76-90 77-58 Senigallia-Rovereto 63-61 91-65 Ravenna-Bassano 63-68 70-47 Ferrara-Fossombrone 91-72 80-87 Riva del Garda-Rimini 85-89 67-58 Monfalcone-Montegranaro [B 1] Odihna: Villafranca
A șaptea zi
30 octombrie 2011 19 februarie 2012 73-67 Rovereto-Civitanova 74-59 72-51 Montegranaro-Udine 79-93 65-53 Spilimbergo-Ravenna 58-85 69-65 Marostica-Senigallia 63-72 63-69 Roncade-Fossombrone 69-70 78-74 Rimini-Ferrara 52-60 65-70 Villafranca-Corno di Rosazzo 78-82 67-76 Riva del Garda-Bassano 49-54 Resturi: Monfalcone
A opta zi
6 noiembrie 2011 25 februarie 2012 83-74 Cornul lui Rosazzo-Riva del Garda 77-94 67-60 Fossombrone-Rovereto 78-69 69-74 Roncade-Marostica 53-61 59-61 Senigallia-Montegranaro 66-78 66-65 Civitanova-Rimini 57-80 73-78 Udine-Villafranca 68-82 76-57 Ferrara-Spilimbergo 70-66 95-89 Monfalcone-Ravenna [B 1] Odihna: Bassano
A noua zi
13 nov. 2011 4 mar. 2012 76-67 Spilimbergo-Bassano 61-58 73-76 Marostica-Ferrara 63-65 81-61 Senigallia-Fossombrone 87-95 91-69 Ravenna-Udine 85-96 90-83 Montegranaro-Roncade 68-77 72-68 Rimini-Rovereto 58-78 67-73 Villafranca-Civitanova 75-62 89-71 Riva del Garda-Monfalcone [B 1] Odihna: Corno di Rosazzo
Ziua a zecea
20 nov. 2011 11 mar. 2012 79-70 Cornul lui Rosazzo-Spilimbergo 78-72 57-64 Rovereto-Roncade 73-69 60-63 Fossombrone-Rimini 71-75 61-76 Bassano-Senigallia 86-72 85-73 Civitanova-Marostica 65-82 80-76 Ravenna-Riva del Garda 76-88 72-57 Ferrara-Montegranaro 68-62 64-66 Monfalcone-Villafranca [B 1] Odihna: Udine
A unsprezecea zi
27 nov. 2011 21 mar. 2012 72-83 Rovereto-Ravenna 63-87 64-55 Riva del Garda-Udine 75-70 85-63 Marostica-Fossombrone 90-63 73-80 Roncade-Spilimbergo 62-77 82-54 Senigallia-Civitanova 73-68 58-68 Rimini-Corno di Rosazzo 87-84 69-60 Villafranca-Bassano 56-59 Ferrara-Monfalcone [B 1] Odihna: Montegranaro
A douăsprezecea zi
4 decembrie 2011 25 mar. 2012 70-75 Spilimbergo-Civitanova 67-78 84-76 Fossombrone-Montegranaro 88-83 74-62 Cornul lui Rosazzo-Rovereto 78-67 76-64 Bassano-Roncade 64-58 79-74 Ravenna-Senigallia 67-88 57-66 Udine-Rimini 56-71 88-94 Villafranca-Riva del Garda 84-83 Monfalcone-Marostica [B 1] Odihna: Ferrara
A treisprezecea zi
8 dec. 2011 1 apr. 2012 65-73 Roncade-Corno di Rosazzo 66-77 73-57 Marostica-Spilimbergo 67-53 64-48 Senigallia-Villafranca 82-73 71-66 Montegranaro-Bassano 56-75 64-62 Rimini-Ravenna 69-77 69-66 Rovereto-Riva del Garda 84-105 95-64 Ferrara-Udine 69-61 Civitanova-Monfalcone [B 1] Odihna: Fossombrone
A paisprezecea zi
11 dec. 2011 15 apr. 2012 79-76 Cornul lui Rosazzo-Montegranaro 77-82 72-74 Riva del Garda-Roncade 74-75 76-63 Spilimbergo-Fossombrone 64-80 69-61 Bassano-Civitanova 68-58 74-70 Ravenna-Ferrara 61-80 70-88 Udine-Marostica 80-74 75-74 Villafranca-Rovereto 72-53 Monfalcone-Rimini [B 1] Odihna: Senigallia
A cincisprezecea zi
18 decembrie 2011 22 apr. 2012 81-71 Fossombrone-Corno di Rosazzo 77-86 89-91 Marostica-Riva del Garda 84-76 51-65 Roncade-Villafranca 66-76 70-56 Senigallia-Spilimbergo 89-80 96-79 Civitanova-Udine 84-52 57-62 Montegranaro-Ravenna 61-76 71-58 Ferrara-Bassano 64-73 Rovereto-Monfalcone [B 1] Odihna: Rimini
A șaisprezecea zi
5 ian 2012 25 apr. 2012 73-83 Riva del Garda-Ferrara 57-70 69-78 Spilimbergo-Rovereto 64-57 71-76 Bassano-Rimini 73-76 74-83 Cornul lui Rosazzo-Senigallia 72-75 84-76 Ravenna-Villafranca 68-59 66-64 Montegranaro-Civitanova 68-82 69-79 Udine-Roncade 61-71 Monfalcone-Fossombrone [B 1] Odihna: Marostica
A șaptesprezecea zi
8 ian 2012 28 apr. 2012 86-72 Fossombrone-Riva del Garda 81-76 71-56 Marostica-Bassano 65-59 82-66 Senigallia-Udine 68-73 71-67 Civitanova-Ravenna 62-56 69-56 Rimini-Spilimbergo 94-71 70-80 Villafranca-Montegranaro 64-65 91-38 Ferrara-Corno di Rosazzo 62-68 Roncade-Monfalcone [B 1] Odihna: Rovereto
^ a b c d e f g h i j k l m n o p Monfalcone exclus după 10 zile, toate meciurile jucate de echipă au fost anulate Calendarul grupului C. Prima zi
25 sept. 2011 14 ian 2012 81-74 Roma-Reggio Calabria 69-88 82-78 Potenza-Martina Franca 62-78 57-64 Francavilla-Agrigento 77-86 85-95 Scauri-Rieti 64-68 64-82 Pescara-Roseto 77-83 79-63 Bisceglie-Giugliano 53-51 81-61 Campobasso-Corato 56-65 107-105 Palestrina-Bernalda 78-84 Odihna: Agropoli
A doua zi
2 octombrie 2011 21 ian 2012 97-87 Roseto-Roma 68-95 86-70 Agrigento-Scauri 77-57 85-93 Bernalda-Pescara 74-84 70-85 Corato-Agropoli 67-83 100-88 Reggio Calabria-Potenza 73-87 42-68 Giugliano-Campobasso 53-76 86-45 Martina Franca-Palestrina 64-54 88-68 Rieti-Bisceglie 61-66 Odihna: Francavilla
A treia zi
9 oct 2011 28 ian 2012 67-65 Roma-Potenza 90-80 68-75 Giugliano-Corato 51-52 62-87 Agropoli-Reggio Calabria 73-80 92-66 Francavilla-Bernalda 78-71 108-99 Pescara-Palestrina 77-71 56-68 Rieti-Martina Franca 67-71 77-69 Bisceglie-Roseto 64-68 78-81 Campobasso-Agrigento 64-84 Odihna: Scauri
A patra zi
16 oct 2011 5 februarie 2012 81-61 Potenza-Agropoli 73-77 70-86 Roseto-Scauri 56-65 98-57 Agrigento-Giugliano 103-60 59-74 Corato-Rieti 60-88 99-78 Reggio Calabria-Pescara 85-84 79-58 Martina Franca-Roma 54-80 65-61 Palestrina-Francavilla 72-95 64-62 Bernalda-Campobasso 91-68 Odihna: Bisceglie
A cincea zi
23 oct 2011 12 februarie 2012 67-70 Roma-Francavilla 81-97 60-81 Giugliano-Roseto 63-103 71-79 Agropoli-Martina Franca 63-76 52-102 Corato-Agrigento 54-79 83-68 Scauri-Palestrina 88-65 74-82 Pescara-Potenza 78-91 88-71 Rieti-Bernalda 74-75 64-76 Bisceglie-Reggio Calabria 67-64 Odihna: Campobasso
A șasea zi
27 oct 2011 16 februarie 2012 75-48 Roseto-Corato 77-73 78-84 Potenza-Palestrina 90-82 97-80 Francavilla-Agropoli 61-85 87-78 Reggio Calabria-Scauri 75-59 100-77 Pescara-Roma 60-82 79-61 Martina Franca-Campobasso 90-74 96-50 Rieti-Giugliano 86-63 80-66 Bernalda-Bisceglie 60-81 Odihna: Agrigento
A șaptea zi
30 octombrie 2011 19 februarie 2012 90-95 Roma-Bernalda 67-81 80-59 Agrigento-Roseto 65-81 75-81 Agropoli-Pescara 72-99 64-48 Francavilla-Martina Franca 74-86 61-71 Scauri-Potenza 84-68 66-46 Bisceglie-Corato 77-54 63-78 Palestrina-Reggio Calabria 78-87 62-64 Campobasso-Rieti 64-89 Odihna: Giugliano
A opta zi
6 noiembrie 2011 25 februarie 2012 68-96 Giugliano-Scauri 41-70 75-56 Roseto-Campobasso 71-70 92-57 Agrigento-Bisceglie 77-60 82-83 Bernalda-Agropoli 89-95 77-90 Corato-Potenza 75-84 70-57 Reggio Calabria-Francavilla 65-70 86-61 Martina Franca-Pescara 92-75 71-76 Palestrina-Roma 77-81 Odihna: Rieti
A noua zi
13 nov. 2011 4 mar. 2012 61-75 Potenza-Bernalda 68-75 86-76 Agropoli-Palestrina 78-81 76-80 Francavilla-Roseto 67-76 91-60 Scauri-Corato 59-55 72-70 Reggio Calabria-Martina Franca 62-69 74-63 Pescara-Giugliano 97-83 85-87 Rieti-Agrigento 67-85 68-73 Bisceglie-Campobasso 74-56 Odihna: Roma
Ziua a zecea
20 nov. 2011 11 mar. 2012 79-67 Roseto-Rieti 68-62 84-83 Potenza-Francavilla 85-91 85-62 Agrigento-Roma 84-81 77-67 Corato-Reggio Calabria 52-72 107-99 Scauri-Bisceglie 56-61 82-65 Martina Franca-Bernalda 69-60 73-82 Campobasso-Agropoli 80-91 89-57 Palestrina-Giugliano 80-73 Odihna: Pescara
A unsprezecea zi
27 nov. 2011 21 mar. 2012 66-87 Giugliano-Martina Franca 40-101 87-92 Pescara-Agrigento 66-85 72-71 Bisceglie-Palestrina 59-56 90-81 Agropoli-Roma 66-87 60-64 Bernalda-Reggio Calabria 60-90 90-69 Francavilla-Corato 80-67 89-101 Rieti-Potenza 83-84 67-65 Campobasso-Scauri 59-67 Odihna: Roseto
A douăsprezecea zi
4 decembrie 2011 25 mar. 2012 92-60 Roma-Giugliano 79-57 71-77 Agropoli-Rieti 72-66 75-74 Scauri-Bernalda 67-66 93-80 Reggio Calabria-Campobasso 85-69 66-75 Martina Franca-Agrigento 83-95 66-63 Palestrina-Roseto 72-80 82-70 Potenza-Bisceglie 49-83 60-58 Pescara-Francavilla 60-62 Odihna: Corato
A treisprezecea zi
8 dec. 2011 1 apr. 2012 72-63 Roseto-Agropoli 52-66 91-59 Agrigento-Palestrina 76-68 85-63 Bernalda-Corato 64-59 86-57 Francavilla-Scauri 86-92 50-80 Giugliano-Reggio Calabria 43-121 75-81 Rieti-Roma 83-82 85-75 Bisceglie-Pescara 60-66 80-75 Campobasso-Potenza 74-76 Odihna: Martina Franca
A paisprezecea zi
11 dec. 2011 15 apr. 2012 75-82 Roma-Scauri 66-81 81-57 Potenza-Giugliano 103-77 81-76 Agropoli-Bisceglie 71-50 76-84 Bernalda-Agrigento 56-61 91-78 Francavilla-Campobasso 105-83 87-90 Reggio Calabria-Roseto 67-60 74-73 Pescara-Rieti 64-93 86-53 Martina Franca-Corato 86-72 Odihna: Palestrina
A cincisprezecea zi
18 decembrie 2011 22 apr. 2012 72-91 Giugliano-Bernalda 42-115 85-92 Campobasso-Pescara 106-99 70-60 Roseto-Martina Franca 66-84 74-63 Agrigento-Reggio Calabria 55-68 82-71 Corato-Palestrina 73-80 105-71 Scauri-Agropoli 71-76 73-65 Rieti-Francavilla 71-55 74-64 Bisceglie-Roma 53-56 Odihna: Putere
A șaisprezecea zi
5 ian 2012 25 apr. 2012 85-62 Palestrina-Campobasso 91-78 80-72 Potenza-Roseto 67-80 88-78 Agropoli-Agrigento 81-95 89-69 Francavilla-Giugliano 99-68 75-78 Reggio Calabria-Rieti 67-80 78-77 Pescara-Scauri 79-89 73-48 Martina Franca-Bisceglie 66-75 96-61 Roma-Corato 59-61 Odihna: Bernalda
A șaptesprezecea zi
8 ian 2012 28 apr. 2012 56-86 Giugliano-Agropoli 55-95 76-97 Campobasso-Roma 60-80 89-79 Roseto-Bernalda 73-85 85-75 Agrigento-Potenza 90-68 71-77 Corato-Pescara 85-76 72-88 Scauri-Martina Franca 76-64 75-84 Rieti-Palestrina 80-75 58-66 Bisceglie-Francavilla 64-70 Odihna: Reggio Calabria
Simula Cel mai bun din trei meciuri: Echipa care câștigă două meciuri se califică. Echipa cu cea mai bună poziție din clasament joacă primul și al treilea meci de acasă. Echipa care câștigă play-off-urile fiecărei grupe este promovată în Divizia Națională A. Grupa A Sferturi de finala Date: 6 mai, 9-10 mai, 12-13 mai.
Semifinale Date: 20-23 mai, 23-27 mai, 30 mai.
Finala Date: 5 iunie, 7 iunie, 10 iunie.
Grupa B Sferturi de finala Date: 5-6 mai, 9-10 mai, 13 mai.
Semifinale Date: 19-23 mai, 23-25 mai, 26-27 mai.
Finala Date: 3 iunie, 6 iunie, 10 iunie.
Echipa # 1 Total Echipa # 2 Cursa 1 Cursa 2 Cursa 3 Mobyt Ferrara 2-1 Calligaris Corno di Rosazzo 86-47 55-66 67-56
Grupa C Sferturi de finala Date: 6 mai, 10 mai, 13 mai.
Semifinale Date: 20 mai, 24 mai, 27 mai.
Finala Date: 3 iunie, 7 iunie, 10 iunie.
Promovarea concentrării Echipele participante sunt cei 3 învinși ai fiecărei promoții finale. În grupa cu 3 echipe, fiecare echipă se confruntă cu celelalte în meciuri cu sens unic. Echipa care câștigă grupa este promovată. Date: 15 iunie, 16 iunie, 17 iunie la PalaPostePay-Arena Altero Felici din Roma .
Clasament Play-out Prima runda Echipele cu cea mai bună poziție în clasament joacă primul și al treilea meci de acasă. Echipele care au pierdut sunt retrogradate în Divizia Națională C. Echipele câștigătoare sunt admise în runda a doua. Date: 5-6 mai, 9-10 mai, 12-13 mai.
Echipa # 1 Total Echipa # 2 Cursa 1 Cursa 2 Cursa 3 Vivigas Costa Volpino 2-1 Minorconsumo.it Prato 50-52 78-77 64-59 Coopsette Castelnovo 2-1 Baschet Fiorentina 73-68 52-65 70-66 Texa Roncade 0-2 GraphiStudio Spilimbergo 52-59 77-79 Baschet Rovereto 2-0 GSA Udine 72-70 75-74 Baschet Bernalda 2-0 Pasta Granoro Corato 71-64 65-63 ITOP Palestrina 2-1 Mens Sana Campobasso 91-73 75-77 86-65
Runda a doua Echipele cu cea mai bună poziție în clasament joacă primul și al treilea meci de acasă. Echipele câștigătoare rămân în această categorie. Echipele care pierd au intrat în Concentrarea retrogradării. Date: 19-20 mai, 23-24 mai, 27 mai.
Echipa # 1 Total Echipa # 2 Cursa 1 Cursa 2 Cursa 3 Vivigas Costa Volpino 2-1 Coopsette Castelnovo 73-55 55-76 72-65 GraphiStudio Spilimbergo 0-2 Baschet Rovereto 71-74 90-101 Baschet Bernalda 2-0 ITOP Palestrina 81-72 68-66
Concentramento Retrocessione Nel girone da 3 squadre, ogni squadra affronta le altre in gare di sola andata. Viene retrocessa la squadra che termina all'ultimo posto del mini girone. Date: 8 giugno, 9 giugno, 10 giugno, al PalaCingolani di Recanati
Squadra 1 Risultato Squadra 2 Coopsette Castelnovo 87-56 GraphiStudio Spilimbergo ITOP Palestrina 64-79 Coopsette Castelnovo ITOP Palestrina 66-76 GraphiStudio Spilimbergo
Classifica Concentramento retrocessione PT G V P PF PS 1. Coopsette Castelnovo 4 2 2 0 166 120 2. GraphiStudio Spilimbergo 2 2 1 1 132 153 3. ITOP Palestrina 0 2 0 2 130 155
Verdetti Note Voci correlate Collegamenti esterni