Druga Liga 1946-1947
Salt la navigare Salt la căutare
Druga Liga 1946-1947 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | 2. Savezna liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Primul | ||||
Administrator | FSJ | ||||
Loc | Iugoslavia | ||||
Participanți | 78 | ||||
Formulă | 8 runde italiene | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Sarajevo | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Liga Druga 1946-1947 a fost prima ediție a diviziei a doua a campionatului iugoslav de fotbal . S-a jucat pe o bază regională (fiecare republică avea propriul său grup sau mai multe).
Ligile Republicane
Slovenia
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | QR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Železničar Ljubljana | 21 | 13 | 10 | 1 | 2 | 40 | 12 | 3.333 |
2 | Svoboda Ljubljana | 19 | 13 | 9 | 1 | 3 | 41 | 15 | 2.733 |
3 | Rudar Trbovlje | 18 | 13 | 7 | 4 | 2 | 31 | 13 | 2.384 |
4 | Železničar Maribor | 16 | 13 | 7 | 2 | 4 | 43 | 24 | 1.791 |
5 | FD Celje | 16 | 13 | 7 | 2 | 4 | 34 | 28 | 1.214 |
6 | Krim Ljubljana | 15 | 13 | 7 | 1 | 5 | 39 | 27 | 1.444 |
7 | Polet Maribor | 15 | 13 | 7 | 1 | 5 | 33 | 25 | 1.320 |
8 | FD Kranj | 15 | 13 | 7 | 1 | 5 | 34 | 32 | 1,062 |
9 | Gregorčič Jesenice | 14 | 13 | 7 | 0 | 6 | 30 | 26 | 1.153 |
10 | Borec Ljubljana | 12 | 13 | 5 | 2 | 6 | 20 | 21 | 0,952 |
11 | Olimp Celje | 11 | 13 | 4 | 3 | 6 | 30 | 27 | 1.111 |
12 | Murska Sobota | 5 | 13 | 2 | 1 | 10 | 18 | 35 | 0,514 |
13 | Edinost Ljubljana | 4 | 14 | 1 | 2 | 11 | 6 | 65 | 0,092 |
14 | FD Novo Mesto | 3 | 14 | 0 | 3 | 11 | 9 | 58 | 0,155 |
La începutul primăverii a existat o fuziune între unele cluburi: Železničar și Partizan în Brastvo Triglav [1] Borec, Svoboda și Udarnik în Enotnost Ljubljana [2] Krim și Edinost în Krim Ljubljana Olimp și Celje și Kladivar Celje | |||||||||
ULTIMA RUNDA | |||||||||
1 | Enotnost | 27 | 18 | 13 | 1 | 4 | 56 | 18 | 3.111 |
2 | Triglav Ljubljana | 26 | 18 | 12 | 2 | 4 | 52 | 20 | 2.600 |
3 | Kladivar Celje | 26 | 18 | 12 | 2 | 4 | 45 | 28 | 1,607 |
4 | Rudar Trbovlje | 23 | 18 | 9 | 5 | 4 | 40 | 20 | 2.000 |
5 | Krim Ljubljana | 17 | 18 | 1 | 8 | 9 | 46 | 48 | 0,958 |
6 | Železničar Maribor | 16 | 18 | 7 | 2 | 9 | 43 | 39 | 1.102 |
Enotnost și Triglav s-au calificat în etapa finală |
Croaţia
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | QR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Metalac Zagreb | 23 | 14 | 11 | 1 | 2 | 45 | 13 | 3,461 |
2. | NK Zagreb | 18 | 14 | 8 | 2 | 4 | 45 | 21 | 2.142 |
3. | RNK Split | 17 | 14 | 8 | 1 | 5 | 32 | 20 | 1.600 |
4. | Tekstilac Varaždin | 16 | 14 | 7 | 2 | 5 | 32 | 19 | 1,684 |
5. | Slaven Borovo | 16 | 14 | 7 | 2 | 5 | 21 | 25 | 0,840 |
6. | Naprijed Sisak | 12 | 14 | 4 | 4 | 6 | 17 | 26 | 0,653 |
7. | UTILIZAȚI Pula | 10 | 14 | 3 | 4 | 7 | 23 | 37 | 0,621 |
8. | Proleter Belišće | 0 | 14 | 0 | 0 | 14 | 9 | 61 | 0,147 |
9. | Udarnik Karlovac | 5 | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 14 | 0,500 |
Metalac , Zagreb , Split și Tekstilac s-au calificat în etapa finală Udarnik s-a retras după 8 zile |
Bosnia Herțegovina
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | QR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Velež Mostar | 23 | 14 | 11 | 1 | 2 | 40 | 7 | 5.714 |
2. | Torpedo Sarajevo | 22 | 14 | 11 | 0 | 3 | 43 | 21 | 2.047 |
3. | Borac Banja Luka | 19 | 14 | 9 | 1 | 4 | 42 | 14 | 3.000 |
4. | Čelik Zenica | 17 | 14 | 8 | 1 | 5 | 27 | 21 | 1.285 |
5. | Sloboda Tuzla | 10 | 14 | 4 | 2 | 8 | 26 | 34 | 0,764 |
6. | Brastvo Travnik | 9 | 14 | 4 | 1 | 9 | 18 | 31 | 0,580 |
7. | Jedinstvo Bihać | 6 | 14 | 3 | 0 | 11 | 23 | 60 | 0,383 |
8. | Proleter Teslić | 5 | 14 | 2 | 1 | 11 | 14 | 32 | 0,437 |
9. | Udarnik Sarajevo [3] | 9 | 8 | 4 | 1 | 3 | 20 | 21 | 0,952 |
Velež și Torpedo s-au calificat în etapa finală |
Serbia
Zona I
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | QR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Dislocă Novi Sad | 38 | 22 | 18 | 2 | 2 | 87 | 22 | 3.954 |
2. | Dinamo Pančevo | 33 | 22 | 16 | 1 | 5 | 70 | 35 | 2.000 |
3. | Sloboda Subotica | 27 | 22 | 12 | 3 | 7 | 57 | 30 | 1.900 |
4. | Srem | 27 | 22 | 13 | 1 | 8 | 56 | 32 | 1.750 |
5. | Millionar | 22 | 22 | 9 | 4 | 9 | 35 | 48 | 0,729 |
6. | Polet Sombor | 20 | 22 | 7 | 6 | 9 | 41 | 47 | 0,872 |
7. | Željezničar Zrenjanin | 20 | 22 | 8 | 4 | 10 | 43 | 56 | 0,767 |
8. | FD Zrenjanin | 16 | 22 | 7 | 2 | 13 | 51 | 65 | 0,784 |
9. | FK Belgrad | 16 | 22 | 7 | 2 | 13 | 35 | 57 | 0,614 |
10. | Eđšeg Novi Sad | 15 | 22 | 5 | 5 | 12 | 34 | 53 | 0,641 |
11. | Jedinstvo Vršac | 15 | 22 | 6 | 3 | 13 | 37 | 62 | 0,596 |
12. | Jedinstvo Bačka Palanka | 15 | 22 | 5 | 5 | 12 | 34 | 73 | 0,465 |
Sloga și Dinamo Pančevo s-au calificat în etapa finală |
Zona II
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | QR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Podrinje Šabac | 26 | 16 | 11 | 4 | 1 | 64 | 13 | 4.923 |
2. | Jedinstvo Smederevo | 22 | 16 | 10 | 2 | 4 | 51 | 21 | 2.428 |
3. | Radnički Belgrad | 22 | 16 | 10 | 2 | 4 | 49 | 31 | 1.580 |
4. | Borac Čačak | 19 | 16 | 8 | 3 | 5 | 28 | 23 | 1.217 |
5. | Sloboda Užice | 15 | 16 | 4 | 7 | 5 | 29 | 27 | 1,074 |
6. | Nikčević Svetozarevo [4] | 14 | 16 | 6 | 2 | 8 | 24 | 27 | 0,888 |
7. | Budućnost Valjevo [5] | 12 | 16 | 5 | 2 | 9 | 19 | 41 | 0,463 |
8. | Mladi Radnik Požarevac | 8 | 16 | 3 | 2 | 11 | 24 | 64 | 0,375 |
9. | Sandžak Novi Pazar | 6 | 16 | 2 | 2 | 12 | 14 | 54 | 0,259 |
Podrinje s-a calificat în etapa finală |
Zona III
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | QR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Radnički Kragujevac [6] | 25 | 16 | 11 | 3 | 2 | 51 | 16 | 3.187 |
2. | Napredak Kruševac | 21 | 16 | 10 | 1 | 5 | 50 | 30 | 1.666 |
3. | Topličanin Prokuplje | 17 | 16 | 6 | 5 | 5 | 31 | 28 | 1.107 |
4. | Kosta Stamenković Leskovac | 17 | 16 | 6 | 5 | 5 | 28 | 32 | 0,875 |
5. | Proleter Pirot [7] | 16 | 16 | 7 | 2 | 7 | 30 | 27 | 1.111 |
6. | Jedinstvo Priština | 14 | 16 | 5 | 4 | 7 | 26 | 37 | 0,702 |
7. | Bor | 12 | 15 | 5 | 3 | 8 | 22 | 35 | 0,628 |
8. | Buducnost Peć | 12 | 16 | 3 | 2 | 11 | 17 | 35 | 0,485 |
9. | Dinamo Vranje [8] | 7 | 15 | 2 | 3 | 10 | 22 | 52 | 0,423 |
10. | Jedinstvo Niš [9] | 10 | 11 | 4 | 2 | 5 | 24 | 23 | 1,043 |
Radnički Kragujevac s-a calificat în finală |
Muntenegru
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | QR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sutjeska | 13 | 8 | 6 | 1 | 1 | 11 | 6 | 1,833 |
2. | Bokelj | 11 | 8 | 5 | 1 | 2 | 14 | 14 | 1.000 |
3. | Lovćen | 9 | 8 | 4 | 1 | 3 | 21 | 13 | 1.615 |
4. | Arsenal Tivat | 5 | 8 | 2 | 1 | 5 | 13 | 20 | 0,650 |
5. | Jakić Pljevlja | 2 | 8 | 1 | 0 | 7 | 5 | 16 | 0,312 |
Sutjeska și Bokelj s-au calificat în etapa finală |
salata de fructe
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | QR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Makedonija Skopje | 33 | 18 | 16 | 1 | 1 | 80 | 16 | 5.000 |
2. | Rabotnički | 27 | 18 | 11 | 5 | 2 | 45 | 16 | 2.812 |
3. | Ljuboten Tetovo | 22 | 18 | 10 | 2 | 6 | 39 | 36 | 1,083 |
4. | Goce Delčev | 20 | 18 | 9 | 2 | 7 | 39 | 34 | 1.147 |
5. | 11. Oktomvri Kumanovo | 17 | 18 | 7 | 3 | 8 | 34 | 28 | 1.214 |
6. | Zafer | 17 | 18 | 8 | 1 | 9 | 30 | 39 | 0,769 |
7. | Pelister | 17 | 18 | 7 | 3 | 8 | 26 | 37 | 0,702 |
8. | Napredok Titov Veles | 13 | 18 | 5 | 3 | 10 | 25 | 42 | 0,595 |
9. | Edinstvo Skopje | 7 | 18 | 2 | 3 | 13 | 22 | 44 | 0,500 |
10. | Makedonija Kočani | 7 | 18 | 3 | 1 | 14 | 11 | 59 | 0,186 |
Makedonija și Rabotnički s-au calificat în finală |
Etapa finală pentru titlu și promovare
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
OPTIMA FINALĂ | 11.05.1947 | 18.05.1947 | ||
Enotnost | 3 - 3 3 - 1 („frumos”) | Triglav Ljubljana | 2 - 1 | 1-2 |
Tekstilac Varaždin | 1 - 0 | NK Zagreb | 0 - 0 | 1 - 0 |
Metalac Zagreb | 5 - 2 | RNK Split | 4 - 1 | 1 - 1 |
Velež Mostar | 3 - 4 | Torpedo Sarajevo | 2 - 1 | 1 - 3 |
Dinamo Pančevo | 5 - 2 | Podrinje Šabac | 4 - 0 | 1-2 |
Radnički Kragujevac | 0 - 5 | Dislocă Novi Sad | 0 - 4 | 0 - 1 |
Makedonija Skopje | 3 - 1 | Rabotnički | 1 - 1 | 2 - 0 |
Sutjeska | 4 - 3 | Bokelj | 3 - 1 | 1-2 |
SFERTURI DE FINALA | 25.05.1947 | 01.06.1947 | ||
Enotnost | 0 - 5 | Metalac Zagreb | 0 - 4 | 0 - 1 |
Dislocă Novi Sad | 3 - 2 | Tekstilac Varaždin | 2 - 0 | 1-2 |
Sutjeska | 3 - 8 | Torpedo Sarajevo | 2 - 2 | 1 - 6 |
Makedonija Skopje | 3 - 3 1-2 („frumos”) | Dinamo Pančevo | 3 - 1 | 0 - 2 |
SEMIFINALE | 15.06.1947 | 22.06.1947 | ||
Dislocă Novi Sad | 3 - 1 | Metalac Zagreb | 2 - 0 | 1 - 1 |
Dinamo Pančevo | 3 - 5 | Torpedo Sarajevo | 2 - 1 | 1 - 4 |
FINALA | 20.07.1947 | 31.07.1947 | ||
Torpedo Sarajevo | 8 - 4 | Dislocă Novi Sad | 5 - 1 | 3 - 3 |
- Torpedo , care apoi își schimbă numele în FK Sarajevo , a promovat în Prva Liga 1947-1948
- Sloga Novi Sad merge în play-off împotriva optimi din Prva Liga 1946-1947 (Vardar) pentru un loc în divizia superioară
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
FILMARE | ||||
Vardar | 2 - 1 | Dislocă Novi Sad | 1 - 0 | 1 - 1 |
- Sloga Novi Sad rămâne în Druga Liga
Spre grupa unică Druga Liga
La reuniunea Asociației Iugoslave de Gimnastică ( Federația de Fotbal a Iugoslaviei s-a format ulterior), care a avut loc la 3 și 4 iulie 1947, s-a decis ca Liga Prva 1947-1948 și Druga să fie formate din câte 10 echipe.
Acestea sunt componentele celei de-a doua serii:
- Budućnost - retrogradat din Prva liga
- Kvarner - retrogradat din Prva liga după play-off
- Sloga Novi Sad , Dinamo Pančevo și Metalac Zagreb - semifinaliste nereușite în finala ligii Druga 1946-47
- Naša krila - reprezentant al Forțelor Aeriene Iugoslave
- Mornar Split - reprezentant al marinei iugoslave
- câștigătorul unui turneu de calificare întreRadnički Kragujevac , Tekstilac Varaždin , Proleter Osijek și Podrinje Šabac
- câștigătorul unui turneu de calificare între Velež Mostar , Sutjeska , 14 Oktobar Niš și Rabotnički
- Enotnost - reprezentant al Sloveniei
Notă
- ^ Păstrarea punctelor Železničar.
- ^ Păstrarea pașilor Svoboda.
- ^ La sfârșitul anului 1946 se fuzionează cu Sloboda Sarajevo pentru a forma Torpedo . Acestea sunt punctele din momentul fuziunii.
- ^ A început campionatul ca „Polet”, în decembrie și-a schimbat numele în Nikčević (numit după eroul rezistenței partizanilor sârbi „Radislav Nikčević”).
- ^ La sfârșitul sezonului, FK Valjevo și Budućnost Valjevo fuzionează pentru a forma Valjevsko društvo FD Budućnost .
- ^ Născut la 08.12.1946 din fuziunea dintre Zakić (care începuse campionatul), Bažda și 14 Oktobar (toate echipele din Kragujevac ).
- ^ Născut în octombrie 1946 din fuziunea dintre Radnički și Crvena Zvezda (ambii din Pirot ).
- ^ Născut la 24.01.1947 din fuziunea dintre Sima Pogačarević și FK Vranje .
- ^ În timpul sezonului, el a fuzionat cu Radnički și Železničar (toate echipele Niš ) pentru a forma militantul 14 Oktobar în Liga Prva 1946-1947 .
Elemente conexe
linkuri externe
- ( HR ) Sezonul 1946-47 pe HRnogomet
- ( SR ) Sezoanele 1944-1955 pe FSG Zrenjanin
- ( SR ) Sezonul 1946-47 pe exYUfudbal