Druga Liga 1951
Druga liga 1951 Druga savezna liga FNRJ 1951 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | 2. Savezna liga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Al 5-lea | ||||
Administrator | FSJ | ||||
La tine acasa | din 12 martie 1951 până la 4 noiembrie 1951 | ||||
Loc | Iugoslavia | ||||
Participanți | 16 | ||||
Formulă | Grup unic | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Vardar | ||||
Promoții | Vardar Rabotnički NK Zagreb [1] | ||||
Retrogradări | retrogradări anulate din cauza reformei campionatului [2] | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Kristo Hristovski , Rabotnički (21 goluri) [3] | ||||
Meciuri organizate | 240 | ||||
Goluri marcate | 835 (3,48 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Druga savezna liga FNRJ [4] 1951 , cunoscută pur și simplu drept Druga liga 1951 , a fost a 5-a ediție a diviziei a doua a campionatului iugoslav de fotbal , a 4-a grupă individuală consecutivă (dar din următoarea revine la ligile republicane, adică la diferite grupuri pe o bază „ republicană ”), al doilea care va fi disputat pe parcursul anului calendaristic.
Participanți
Următoarele echipe sunt admise în Druga Liga 1951:
- 1 retrogradat din Prva Liga 1950 :
Budućnost - 5 au păstrat categoria:
Odred , Proleter Osijek , Kvarner , Metalac Zagreb și Vardar - 4 promovat de Treća Liga 1950 (Liga a treia, în 1950 era o singură grupă):
Radnički Belgrad (1) , Velež Mostar (2) , Dinamo Pančevo (3) și NK Zagreb (4) - alte 6 din "play-off" între:
celelalte echipe din Treća Liga, ultimele două din Druga liga și cei 6 câștigători ai campionatelor republicane (nivelul 4 național în 1950)
SLOVENIA: Rudar Trbovlje (locul 11 în Liga Treća ) și Korotan Kranj (campion Slovenia) Rudar Trbovlje - Korotan Kranj 3-1 3-4
CROAȚIA: Šibenik (locul 5 în Liga Treća) și Tekstilac Varaždin (campion croat) Tekstilac Varaždin - Šibenik 3-1 0-0
BOSNIA ȘI HERZEGOVINA: Željezničar (locul 10 în Liga Druga ), Borac Banja Luka (locul 8 în Liga Treça ) și Bosna Sarajevo (campioana bosniacă) triunghiular: Željezničar 8 puncte, Borac 4, Bosna 2
SERBIA: Proleter Zrenjanin (al 7-lea în Liga Treća ) și Radnički Obrenovac (campion al Serbiei) Proleter Zrenjanin - Radnički Obrenovac 4-0 0-1
MONTENEGRO: Sutjeska Nikšić (locul 10 în Liga Treća ) și Bokelj Kotor (campion Muntenegru) Sutjeska Nikšić - Bokelj Kotor 2-0 0-3
MACEDONIA: 11 Oktomvri K. (11 în Druga Liga ), Milicionar S. (6 în Treća Liga ), Rabotnički S. (9 în Treća Liga ), Radnički B. (campion Macedonia) Rabotnički Skopje - 11 Oktomvri Kumanovo? -? 1-2 (finală; Milicionar Skopje și Radnički Bitola eliminați în semifinale)
Rudar Trbovlje , Tekstilac Varaždin , Željezničar , Proleter Zrenjanin , Rabotnički Skopje și Bokelj Kotor admiși la Druga Liga 1951
Profiluri
Echipă | Oraș | stadiu | Sezonul 1950 | |
---|---|---|---|---|
Pos. | Divizia | |||
Budućnost | Titograd | Stadion Pod Goricom | 10º | Prva liga |
Odred | Ljubljana | Bežigrad stadion | Al 5-lea | Druga liga |
Proleter Osijek | Osijek | Igralištu Kraj Drave | 6º | |
Kvarner | Râu | Stadionul Cantrida | 7º | |
Metalac Zagreb | Zagreb | ? | 8º | |
Vardar | Skopje | Gradski stadion | 9º | |
Željezničar | Sarajevo | Stadion 6. aprilie | 10º | |
Radnički Belgrad | Belgrad | Stadion FK Železničar | 1º | Treća liga |
Velež Mostar | Mostar | Stadion pod Bijelim Brijegom | 2º | |
Dinamo Pančevo | Pančevo | Gradski stadion | 3º | |
NK Zagreb | Zagreb | Stadion Zagreba | Al 4-lea | |
Proleter Zrenjanin | Zrenjanin | Parcul Stadion Karađorđev | 7º | |
Rabotnički | Skopje | Gradski stadion | 9º | |
Rudar Trbovlje | Skopje | Rudar Stadion | 11º | |
Tekstilac Varaždin | Varaždin | Gradski stadion | 1º | Hrvatska liga |
Bokelj | Kotor | Stadion pod Vrmcem | 1º | Crnogorska liga |
Origine
Slovenia | Croaţia | Bosnia Herțegovina | Serbia | Muntenegru | salata de fructe | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Voivodina | Serbia Centrală | Kosovo | |||||
|
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | QR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Vardar | 42 | 30 | 19 | 4 | 7 | 64 | 24 | 2,666 | |
2. | Rabotnički | 41 | 30 | 17 | 7 | 6 | 70 | 36 | 1.944 | |
3. | Budućnost | 40 | 30 | 18 | 4 | 8 | 58 | 30 | 1.933 | |
4. | Velež Mostar | 37 | 30 | 15 | 7 | 8 | 60 | 38 | 1,578 | |
5. | Radnički Belgrad | 36 | 30 | 14 | 8 | 8 | 69 | 45 | 1,533 | |
6. | Metalac Zagreb | 34 | 30 | 13 | 8 | 9 | 45 | 32 | 1,406 | |
7. | Proleter Osijek | 34 | 30 | 15 | 4 | 11 | 60 | 53 | 1.132 | |
8. | Odred | 33 | 30 | 15 | 3 | 12 | 62 | 38 | 1.631 | |
9. | Dinamo Pančevo | 32 | 30 | 14 | 4 | 12 | 60 | 57 | 1,052 | |
10. | Kvarner | 30 | 30 | 13 | 4 | 13 | 68 | 57 | 1.192 | |
11. | Željezničar | 29 | 30 | 11 | 7 | 12 | 43 | 47 | 0,914 | |
12. | Proleter Zrenjanin | 26 | 30 | 10 | 6 | 14 | 42 | 50 | 0,840 | |
13. | NK Zagreb [1] | 26 | 30 | 10 | 6 | 14 | 35 | 45 | 0,777 | |
14. | Rudar Trbovlje | 15 | 30 | 6 | 3 | 21 | 35 | nouăzeci și doi | 0,380 | |
15. | Tekstilac Varaždin | 13 | 30 | 4 | 5 | 21 | 38 | 74 | 0,513 | |
16. | Bokelj | 12 | 30 | 3 | 6 | 21 | 26 | 117 | 0,222 | |
Sursa: HRnogomet |
Legendă:
Promovat în Liga Prva 1952 .
Participă la play-off-urile de promovare / retrogradare.
Retrasă în a treia divizie iugoslavă din 1952 .
Exclus din campionat.
Notă:
- Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- În cazul sosirii a două sau mai multe echipe cu puncte egale, clasamentul se întocmește în funcție de raportul obiectivelor dintre echipele în cauză.
Golgheteri
Rețele | Marker | Echipă |
---|---|---|
21 | Kristo Hristovski | Rabotnički |
19 | Stojan Osojnjak | Kvarner |
19 | Rebac | Velež Mostar |
18 | Opresnik | Rudar Trbovlje |
17 | Kumar | Odred |
17 | Đorđe Cincijevski | Vardar |
17 | Zelenika | Velež Mostar |
Sursa: sportnet.rtl.hr |
Play-off-uri
Era de așteptat ca ultimii 6 clasați și cei 6 câștigători ai campionatelor republicane să joace în play-off-ul [5] (în decembrie 1951) din care să iasă cele două companii admise în Druga Liga 1952 (va exista o reducere de la 16 la 12 echipe):
- ultimele 6 clasate Druga Liga 1951
- Željezničar (11º)
- Proleter Zrenjanin (12º)
- NK Zagreb (locul 13)
- Rudar Trbovlje (14º)
- Tekstilac Varaždin (15)
- Bokelj (16)
- Campioni republicani 1951
- Korotan Kranj (campion Slovenia)
- Sibenik (campion croat)
- Borac Banja Luka (campion bosniac)
- Sloga Rankovićevo (campion sârb)
- Radnički Ivangrad (campion din Muntenegru)
- Rabotnik Bitola (campion al Macedoniei)
După o primă fază eliminatorie , s-au jucat două triunghiuri, dintre care câștigătorii au fost Rudar Trbovlje și Sloga Rankovićevo . Ulterior, Federația de Fotbal din Iugoslavia a decis să desființeze grupa unică și să restabilească campionatele republicane ca nivel 2, astfel încât Druga Liga 1952 va avea 21 de grupuri „regionale” (aproape ca un campionat italian de excelență actual). În consecință, retrogradările lui Željezničar , Proleter Zrenjanin , Tekstilac Varaždin și Bokelj au fost anulate. [2]
Notă
- ^ a b Fuzionează cu Borac Zagreb și își dobândește titlul sportiv în Prva Liga 1952 .
- ^ a b Kvalifikacije ispale nepotrebne zbog odluke or neformiranju druge lige
- ^ Lista Strelaca
- ^ Din 1945 până în 1963, Iugoslavia a fost numită „Federativna Narodna Republika Yugoslavija” (Republica Federală Populară Iugoslavia).
- ^ rezultatele pe exYUfudbal , pe exyufudbal.in.rs . Adus la 10 iunie 2017 (arhivat din original la 20 septembrie 2017) .
Elemente conexe
linkuri externe
- ( HR ) Sezonul 1951 pe HRnogomet
- ( HR ) Ligaški vremeplov pe HRnogomet
- ( SR ) Sezoanele 1944-1955 pe FSG Zrenjanin
- ( SR ) sezonul 1951 pe exYUfudbal