Liga Campionilor EHF 2013-2014 (handbal masculin)
Salt la navigare Salt la căutare
Liga Campionilor EHF 2013-2014 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Liga Campionilor EHF | ||||
Sport | Handbal | ||||
Ediție | 54ª | ||||
Administrator | EHF | ||||
La tine acasa | 21 august 2013 1 iunie 2014 | ||||
Participanți | 24 (20 la calificări) | ||||
Site-ul web | http://www.ehfcl.com/2013-14 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Flensburg-Handewitt (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Kiel | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Aron Pálmarsson | ||||
Cel mai bun marcator | Momir Ilić (103) | ||||
Meciuri organizate | 148 | ||||
Goluri marcate | 8 338 (56,34 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Liga Campionilor EHF 2013 - 2014 , cunoscută din motive de sponsorizare ca Liga Campionilor Velux , este a 54-a ediție a celui mai înalt turneu european de handbal rezervat echipelor de cluburi. Este organizat de Federația Europeană de Handbal , federația europeană de handbal .
Competiția a început la 21 august 2013 și s-a încheiat la 1 iunie 2014 cu victoria SG Flensburg-Handewitt .
Formulă
- Runda de calificare : va fi jucată de douăzeci de echipe grupate în trei grupe de patru cluburi plus patru grupe de două cluburi; primii clasați ai fiecărei grupe se vor califica pentru etapa următoare, în timp ce celelalte echipe vor fi retrogradate în Cupa EHF .
- Faza grupelor : Patru grupe de șase echipe vor fi disputate cu meciuri de acasă și în deplasare. Primii patru din fiecare grupă se vor califica pentru etapa knock-out.
- Optimi : cele șaisprezece echipe calificate din faza anterioară vor juca optimi cu formula eliminării directe cu meciuri de acasă și în deplasare.
- Sferturi de finală : cele opt echipe calificate din runda precedentă vor juca sferturile de finală cu formula eliminării directe cu meciuri de acasă și în deplasare.
- Final Four : Final Four al turneului va fi jucat pentru a patra oară; semifinalele și finalele se vor juca pe 1 și 2 iunie pe Lanxess Arena din Köln .
Runda de calificare
Grupa 1
Echipa 1 | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere | Total |
---|---|---|---|---|
Handbal Esch | HK Drott | Luxemburg - Centru sportiv național 24 august 2013 - 18:00 | Halmstad - Halmstad Arena 31 august 2013 - 16.00 | 44 - 63 |
30 - 26 (17-15) | 14 - 37 (9-15) | |||
500 Dragă - Raportează | 1.185 Dragă - Raportează |
Verdicte :
- Calificat în faza grupelor din Liga Campionilor: HK Drott
- Calificat pentru runda a II-a Cupa EHF : Handbal Esch
Grupa 2
Semifinale
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
GK Dinamo Minsk | AEK | Prešov - Primăria Prešov 31 august 2013 - 15.30 |
25 - 21 (11-13) | ||
822 Dragă - Raportează | ||
HT Tatran Prešov | Beșiktaș Istanbul | Prešov - Primăria Prešov 31 august 2013 - 18.00 |
32 - 30 (17-12) | ||
1.723 Dragă - Raportează |
Locul 3/4 final
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
AEK | Beșiktaș Istanbul | Prešov - Primăria Prešov 1 septembrie 2013 - 15.30 |
34 - 30 (21-14) | ||
538 Dragă - Raportează |
Locul 1/2 final
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
GK Dinamo Minsk | HT Tatran Prešov | Prešov - Primăria Prešov 1 septembrie 2013 - 18.00 |
29 - 27 (14-13) | ||
3.072 Către - Raportează |
Verdicte :
- Calificat în faza grupelor din Liga Campionilor: GK Dinamo Minsk
- Calificați-vă pentru runda a 3-a Cupa EHF : HT Tatran Prešov , AEK
- Calificat pentru runda a II-a Cupa EHF : Beșiktaș Istanbul
Grupa 3
Semifinale
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
RK Borac Banja Luka | Motor Zaporižžja | Novi Sad - Sportska hala Slana Bara 31 august 2013 - 17.00 |
18 - 40 (5-20) | ||
500 Dragă - Raportează | ||
RK Voivodina | Alpla HC Hard | Novi Sad - Sportska hala Slana Bara 31 august 2013 - 19.30 |
27 - 26 (10-12) | ||
1.000 spect. - Raportează |
Locul 3/4 final
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
RK Borac Banja Luka | Alpla HC Hard | Novi Sad - Sportska hala Slana Bara 1 septembrie 2013 - 17.00 |
17-25 (7-12) | ||
200 Dragă - Raportează |
Locul 1/2 final
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
Motor Zaporižžja | RK Voivodina | Novi Sad - Sportska hala Slana Bara 1 septembrie 2013 - 19.30 |
36 - 24 (17-11) | ||
1.200 spect. - Raportează |
Verdicte :
- Calificat în faza grupelor din Liga Campionilor: Motor Zaporižžja
- Calificați-vă pentru runda a 3-a Cupa EHF : RK Voivodina , Alpla HC Hard
- Calificat pentru runda a II-a Cupa EHF : RK Borac Banja Luka
Grupa 4
Semifinale
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
FC Porto | Handbalul Elverum | Porto - Dragão Caixa 31 august 2013 - 14.00 |
29 - 28 (13-13) | ||
1.460 Dragă - Raportează | ||
HCM Constance | HV Volendam | Porto - Dragão Caixa 31 august 2013 - 16.30 |
34-25 (19-14) | ||
530 Dragă - Raportează |
Locul 3/4 final
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
Handbalul Elverum | HV Volendam | Porto - Dragão Caixa 1 septembrie 2013 - 16.30 |
32 - 24 (18-13) | ||
150 Dragă - Raportează |
Locul 1/2 final
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
FC Porto | HCM Constance | Porto - Dragão Caixa 1 septembrie 2013 - 14.00 |
26 - 22 (12-9) | ||
1.704 Către - Raportează |
Verdicte :
- Calificat în faza grupelor din Liga Campionilor: FC Porto
- Calificați-vă pentru runda a 3-a Cupa EHF : HCM Constance , Handbalul Elverum
- Calificat pentru runda a II-a Cupa EHF : HV Volendam
Grupul Wild Card
Echipa 1 | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere | Total |
---|---|---|---|---|
RK Metalurg Skopje | SC Pick Szeged | Skopje - Arena sportivă Boris Trajkovski 28 august 2013 - 19.00 | Seghedino - Varosi Sportcsarnok 1 septembrie 2013 - 19.00 | 44 - 63 |
26-16 (13-11) | 19 - 23 (7-11) | |||
5.000 Spect. - Raportează | 3.200 - Raportează | |||
Handbal Montpellier | Wisła Płock | Montpellier - Palais des Sports René Bougnol 29 august 2013 - 19.00 | Płock - Orlen Arena 1 septembrie 2013 - 16.00 | 44 - 63 |
29 - 27 (11-15) | 23 - 28 (10-13) | |||
3.000 Spect. - Raportează | 5.000 Spect. - Raportează | |||
Füchse Berlin | Hamburg | Berlin - Max Schmeling Halle 21 august 2013 - 19.00 | Hamburg - O2 World 23 august 2013 - 19.00 | 44 - 63 |
30 - 30 (18-15) | 26 - 27 (10-14) | |||
7.128 Draga - Raportează | 6.620 Att. - Raportează |
Verdicte :
- Calificarea etapei grupelor din Liga Campionilor : RK Metalurg Skopje , Wisła Płock , Hamburg
- Calificarea turului 3 al Cupei EHF : SC Pick Szeged , Handbal Montpellier , Füchse Berlin
Etapa grupelor
Grupa A
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | S. | GF | GS | D. | Notă | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | KC Veszprém | 17 | 10 | 8 | 1 | 1 | 303 | 243 | +60 | S-a calificat în optimile de finală | |
2. | Rhein-Neckar Löwen | 16 | 10 | 7 | 2 | 1 | 305 | 252 | +53 | S-a calificat în optimile de finală | |
3. | RK Celje | 9 | 10 | 4 | 1 | 5 | 269 | 272 | -3 | S-a calificat în optimile de finală | |
4. | Motor Zaporozhye | 9 | 10 | 4 | 1 | 5 | 277 | 296 | -22 | S-a calificat în optimile de finală | |
5. | RK Zagreb | 8 | 10 | 4 | 0 | 6 | 267 | 282 | -15 | ||
6. | Sankt Petersburg HC | 1 | 10 | 0 | 1 | 9 | 216 | 292 | -76 |
Grupa B
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | S. | GF | GS | D. | Notă | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | THW Kiel | 17 | 10 | 8 | 1 | 1 | 298 | 268 | +30 | S-a calificat în optimile de finală | |
2. | KIF Kolding | 14 | 10 | 7 | 0 | 3 | 249 | 240 | +9 | S-a calificat în optimile de finală | |
3. | KS Kielce | 13 | 10 | 6 | 1 | 3 | 307 | 276 | +31 | S-a calificat în optimile de finală | |
4. | Wisła Płock | 8 | 10 | 4 | 0 | 6 | 275 | 277 | -2 | S-a calificat în optimile de finală | |
5. | FC Porto | 5 | 10 | 2 | 1 | 7 | 241 | 278 | -37 | ||
6. | Dunkerque HB | 3 | 10 | 1 | 1 | 8 | 237 | 268 | -31 |
Grupa C
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | S. | GF | GS | D. | Notă | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | FC Barcelona | 17 | 10 | 8 | 1 | 1 | 348 | 256 | +92 | S-a calificat în optimile de finală | |
3. | RK Metalurg Skopje | 12 | 10 | 5 | 2 | 3 | 256 | 265 | -9 | S-a calificat în optimile de finală | |
2. | Handbal PSG | 13 | 10 | 6 | 1 | 3 | 315 | 288 | +27 | S-a calificat în optimile de finală | |
4. | RK Vardar | 10 | 10 | 4 | 2 | 4 | 269 | 263 | +6 | S-a calificat în optimile de finală | |
5. | GK Dinamo Minsk | 7 | 10 | 3 | 1 | 6 | 266 | 295 | -29 | ||
6. | Wacker Thun | 1 | 10 | 0 | 1 | 9 | 242 | 329 | -87 |
Grupa D
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | S. | GF | GS | D. | Notă | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | HSV Hamburg | 18 | 10 | 9 | 0 | 1 | 330 | 266 | +64 | S-a calificat în optimile de finală | |
2. | SG Flensburg-Handewitt | 17 | 10 | 8 | 1 | 1 | 314 | 272 | +42 | S-a calificat în optimile de finală | |
4. | Handbal Aalborg | 8 | 10 | 4 | 0 | 6 | 275 | 265 | +10 | S-a calificat în optimile de finală | |
3. | RK Gorenje Velenje | 8 | 10 | 4 | 0 | 6 | 307 | 320 | -13 | S-a calificat în optimile de finală | |
5. | Naturhouse La Rioja | 8 | 10 | 3 | 2 | 5 | 292 | 320 | -28 | ||
6. | HK Drott | 1 | 10 | 0 | 1 | 9 | 289 | 364 | -75 |
Optimi
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
HC Motor Zaporozhye | THW Kiel | Zaporizia | Kiel | 56 - 71 |
28 - 31 | 28 - 40 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
Handbal Aalborg | Barcelona | Aalborg | Barcelona | 42 - 60 |
22 - 29 | 20 - 31 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
RK Vardar | HSV Hamburg | Skopje | Hamburg | 58 - 57 |
28 - 28 | 30 - 29 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
Wisła Płock | KC Veszprém | Płock | Veszprém | 60 - 64 |
34 - 33 | 26 - 31 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
RK Gorenje Velenje | PSG HB | Velenje | Paris | 55 - 62 |
30 - 28 | 25 - 34 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
RK Celje | SG Flensburg-Handewitt | Celje | Flensburg | 53 - 55 |
26 - 25 | 27 - 30 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
RK Metalurg Skopje | KIF Kolding | Skopje | Copenhaga | 53 - 43 |
23 - 17 | 30 - 26 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
KS Kielce | Rhein-Neckar Löwen | Kielce | Mannheim | 55 - 55 |
32 - 28 | 23 - 27 |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
Rhein-Neckar Löwen | Barcelona | Mannheim | Barcelona | 62 - 62 |
38 - 31 | 24 - 31 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
SG Flensburg-Handewitt | RK Vardar | Flensburg | Skopje | 49 - 49 |
24 - 22 | 25 - 27 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
RK Metalurg Skopje | THW Kiel | Flensburg | Veszprém | 47 - 65 |
21 - 31 | 26 - 34 |
Echipa 1 | Echipa 2 | Cursa 1 | Cursa 2 | Total |
---|---|---|---|---|
PSG HB | KC Veszprém | Paris | Veszprém | 52 - 59 |
26 - 28 | 26 - 31 |
Final4
Semifinale
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
Barcelona Lassa | SG Flensburg-Handewitt | Köln , 31 mai 2014 |
39 - 41 dtr | ||
KC Veszprém | THW Kiel | Köln , 31 mai 2014 |
26 - 29 |
Locul final 3/4
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
Barcelona Lassa | KC Veszprém | Köln , 1 iun. 2014 |
26 - 25 |
Finala
Echipa 1 | Echipa 2 | Rezultat |
---|---|---|
SG Flensburg-Handewitt | THW Kiel | Köln , 1 iun. 2014 |
30 - 28 |
Statistici
Clasamentul marcatorilor
Jucător | Echipă | Rețele |
---|---|---|
Momir Ilić | Veszprém | 103 |
Renato Vugrinec | Metalurg | 95 |
Marko Vujin | Kiel | 85 |
Kiril Lazarov | Barcelona | 80 |
Gašper Marguč | Celje | 79 |
Anders Eggert | Flensburg-Handewitt | 78 |
Uwe Gensheimer | Rhein-Neckar Löwen | 77 |
Siarhei Rutenka | Barcelona | 73 |
Top7
- Cel mai bun portar: Niklas Landin Jacobsen
- Cel mai bun extremă dreaptă: Luc Abalo
- Cel mai bun spate drept: Kiril Lazarov
- Cel mai bun centru: Mikkel Hansen
- Cel mai bun spate stâng: Momir Ilić
- Cel mai bun extrem stâng: Timur Dibirov
- Cel mai bun pivot: Renato Sulić
- Cel mai bun apărător: Timuzsin Schuch
Elemente conexe
linkuri externe
- Site-ul oficial al Federației Europene de Handbal , pe eurohandball.com .
- Site-ul oficial al Ligii Campionilor EHF , la ehfcl.com .
Surse
- Arhiva Ligii Campionilor pe site-ul Todor66.com , pe todor66.com .