Liga europeană feminină de volei 2017
Liga Europeană 2017 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Liga Europeană | ||||
Sport | Volei | ||||
Ediție | IX | ||||
Administrator | CEV | ||||
La tine acasa | din 9 iunie 2017 începând cu 9 iulie 2017 | ||||
Participanți | 12 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Ucraina (Primul titlu) | ||||
Conform | Finlanda | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Anna Stepanjuk | ||||
Meciuri organizate | 42 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Liga europeană feminină de volei 2017 a avut loc în perioada 9 iunie - 9 iulie 2017: douăsprezece echipe naționale europene au participat la turneu, iar victoria finală a fost pentru prima dată în Ucraina .
Regulament
Formulă
Echipele au jucat o primă fază a grupelor cu formula grupei italiene , cu meciuri acasă și în deplasare; la sfârșitul primei faze, primul clasat din fiecare grupă și cel mai bun al doilea clasat au intrat în faza finală, structurată în semifinale și finală, ambele jucate cu meciuri de acasă și în deplasare (în faza finală, cu scoruri de 3-0 și 3 -1 3 puncte au fost acordate echipei câștigătoare și 0 echipei care a pierdut, cu un scor de 3-2 2 puncte au fost acordate echipei câștigătoare și 1 echipei care a pierdut; în caz de puncte egale după cele două jocuri, un set aurit ).
Criterii de clasare
Dacă rezultatul final a fost 3-0 sau 3-1, s-au acordat 3 puncte echipei câștigătoare și 0 la acea înfrângere, dacă rezultatul final a fost 3-2, s-au acordat 2 puncte echipei câștigătoare și 1 acelei echipe. înfrângere.
Ordinea de clasare a fost definită pe baza:
- Numărul de jocuri câștigate;
- Puncte;
- Raportul seturilor câștigate / pierdute;
- Raportul punctelor marcate / suferite;
- Rezultatele confruntărilor directe.
Echipe participante
Echipă | Calificare | Ultima participare |
---|---|---|
Albania | Wild card | Liga Europeană 2016 |
Austria | Wild card | Debut |
Bielorusia | Wild card | Liga Europeană 2016 |
Finlanda | Wild card | Debut |
Franţa | Wild card | Liga Europeană 2016 |
Georgia | Wild card | Liga Europeană 2015 |
Muntenegru | Wild card | Liga Europeană 2016 |
Portugalia | Wild card | Debut |
Slovacia | Wild card | Liga Europeană 2016 |
Spania | Wild card | Liga Europeană 2016 |
Suedia | Wild card | Debut |
Ucraina | Wild card | Debut |
Formații
Turneu
Etapa grupelor
Grupa A | Grupa B | Grupa C |
---|---|---|
Albania | Franţa | Portugalia |
Austria | Georgia | Slovacia |
Bielorusia | Muntenegru | Spania |
Finlanda | Ucraina | Suedia |
Grupa A
Rezultate
9 iunie 2017 Parku Olimpik i Tiranës , Tirana Durata: 1h: 18 - Spectatori: 100 | Austria | 0 - 3 | Bielorusia | 12-25, 13-25, 22-25 |
9 iunie 2017 Parku Olimpik i Tiranës , Tirana Durata: 1h: 21 - Spectatori: 550 | Albania | 0 - 3 | Finlanda | 15-25, 20-25, 22-25 |
10 iunie 2017 Parku Olimpik i Tiranës , Tirana Durata: 1h: 21 - Spectatori: 100 | Bielorusia | 0 - 3 | Finlanda | 20-25, 15-25, 15-25 |
10 iunie 2017 Parku Olimpik i Tiranës , Tirana Durata: 1h: 50 - Spectatori: 500 | Austria | 1 - 3 | Albania | 18-25, 25-20, 19-25, 22-25 |
11 iunie 2017 Parku Olimpik i Tiranës , Tirana Durata: 1h: 24 - Spectatori: 150 | Finlanda | 3 - 0 | Austria | 25-17, 25-19, 25-20 |
11 iunie 2017 Parku Olimpik i Tiranës , Tirana Durata: 2h: 02 - Spectatori: 520 | Bielorusia | 1 - 3 | Albania | 25-22, 22-25, 24-26, 23-25 |
16 iunie 2017 Chizhovka-Arena , Minsk Durata: 1h: 20 - Spectatori: 150 | Albania | 0 - 3 | Finlanda | 19-25, 23-25, 20-25 |
16 iunie 2017 Chizhovka-Arena , Minsk Durata: 1h: 06 - Spectatori: 400 | Bielorusia | 3 - 0 | Austria | 25-8, 25-7, 25-20 |
17 iunie 2017 Chizhovka-Arena , Minsk Durata: 1h: 22 - Spectatori: 150 | Finlanda | 3 - 0 | Austria | 25-23, 25-22, 25-19 |
17 iunie 2017 Chizhovka-Arena , Minsk Durata: 1h: 13 - Spectatori: 400 | Albania | 0 - 3 | Bielorusia | 22-25, 12-25, 23-25 |
18 iunie 2017 Chizhovka-Arena , Minsk Durata: 1h: 24 - Spectatori: 150 | Austria | 3 - 1 | Albania | 25-16, 25-16, 18-25, 25-23 |
18 iunie 2017 Chizhovka-Arena , Minsk Durata: 2h: 02 - Spectatori: 520 | Finlanda | 3 - 0 | Bielorusia | 25-21, 25-23, 27-25 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Finlanda | 18 | 6 | 6 | 0 | 18 | 0 | MAX | 452 | 358 | 1.262 |
2 | Bielorusia | 9 | 6 | 3 | 3 | 10 | 9 | 1.111 | 438 | 389 | 1.126 |
3 | Albania | 6 | 6 | 2 | 4 | 7 | 14 | 0,500 | 449 | 496 | 0,905 |
4 | Austria | 3 | 6 | 1 | 5 | 4 | 16 | 0,250 | 379 | 475 | 0,797 |
Grupa B
Rezultate
16 iunie 2017 Palatul Sportului din Tbilisi , Tbilisi Durata: 1h: 18 - Spectatori: 120 | Muntenegru | 0 - 3 | Ucraina | 17-25, 20-25, 14-25 |
16 iunie 2017 Palatul Sportului din Tbilisi , Tbilisi Durata: 1h: 12 - Spectatori: 350 | Georgia | 0 - 3 | Franţa | 20-25, 11-25, 21-25 |
17 iunie 2017 Palatul Sportului din Tbilisi , Tbilisi Durata: 1h: 19 - Spectatori: 100 | Ucraina | 3 - 0 | Franţa | 25-23, 25-14, 25-17 |
17 iunie 2017 Palatul Sportului din Tbilisi , Tbilisi Durata: 1h: 51 - Spectatori: 300 | Muntenegru | 3 - 1 | Georgia | 18-25, 25-21, 25-16, 25-18 |
18 iunie 2017 Palatul Sportului din Tbilisi , Tbilisi Durată: 1 oră: 54 - Spectatori: 100 | Franţa | 3 - 1 | Muntenegru | 28-26, 25-17, 24-26, 25-18 |
18 iunie 2017 Palatul Sportului din Tbilisi , Tbilisi Durata: 1h: 07 - Spectatori: 250 | Ucraina | 3 - 0 | Georgia | 25-12, 25-21, 25-20 |
23 iunie 2017 Salle de la Trocardière , Rezé Durata: 1h: 04 - Spectatori: 115 | Muntenegru | 0 - 3 | Ucraina | 11-25, 12-25, 15-25 |
23 iunie 2017 Salle de la Trocardière , Rezé Durata: 1h: 21 - Spectatori: 1 050 | Franţa | 3 - 0 | Georgia | 25-21, 25-20, 25-17 |
24 iunie 2017 Salle de la Trocardière , Rezé Durata: 1h: 08 - Spectatori: 350 | Ucraina | 3 - 0 | Georgia | 25-16, 25-15, 25-14 |
24 iunie 2017 Salle de la Trocardière , Rezé Durata: 2h: 12 - Spectatori: 1 050 | Muntenegru | 1 - 3 | Franţa | 21-25, 27-25, 23-25, 24-26 |
25 iunie 2017 Salle de la Trocardière , Rezé Durata: 1h: 18 - Spectatori: 260 | Georgia | 0 - 3 | Muntenegru | 18-25, 20-25, 17-25 |
25 iunie 2017 Salle de la Trocardière , Rezé Durată: 1 oră: 39 - Spectatori: 910 | Ucraina | 3 - 1 | Franţa | 25-13, 18-25, 25-14, 25-14 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ucraina | 18 | 6 | 6 | 0 | 18 | 1 | 18.000 | 468 | 307 | 1.524 |
2 | Franţa | 12 | 6 | 4 | 2 | 13 | 8 | 1.625 | 473 | 460 | 1.028 |
3 | Muntenegru | 6 | 6 | 2 | 4 | 8 | 13 | 0,615 | 439 | 488 | 0,899 |
4 | Georgia | 0 | 6 | 0 | 6 | 1 | 18 | 0,055 | 343 | 468 | 0,732 |
Grupa C
Rezultate
9 iunie 2017 Polideportivul Huerta del Rey , Valladolid Durata: 1h: 16 - Spectatori: 50 | Portugalia | 0 - 3 | Slovacia | 18-25, 20-25, 20-25 |
9 iunie 2017 Polideportivul Huerta del Rey , Valladolid Durata: 1h: 14 - Spectatori: 550 | Spania | 3 - 1 | Suedia | 25-17, 25-13, 22-25, 25-19 |
10 iunie 2017 Polideportivul Huerta del Rey , Valladolid Durata: 1h: 06 - Spectatori: 50 | Slovacia | 3 - 0 | Suedia | 25-15, 25-11, 25-18 |
10 iunie 2017 Polideportivul Huerta del Rey , Valladolid Durată: 1 oră: 54 - Spectatori: 580 | Portugalia | 1 - 3 | Spania | 25-19, 22-25, 23-25, 25-27 |
11 iunie 2017 Polideportivul Huerta del Rey , Valladolid Durata: 1h: 37 - Spectatori: 65 | Suedia | 1 - 3 | Portugalia | 16-25, 25-19, 21-25, 23-25 |
11 iunie 2017 Polideportivul Huerta del Rey , Valladolid Durata: 1h: 25 - Spectatori: 510 | Slovacia | 0 - 3 | Spania | 20-25, 19-25, 24-26 |
16 iunie 2017 Centro de Desportos , Matosinhos Durata: 1h: 20 - Spectatori: 70 | Slovacia | 0 - 3 | Spania | 21-25, 13-25, 23-25 |
16 iunie 2017 Centro de Desportos , Matosinhos Durata: 1h: 31 - Spectatori: 300 | Portugalia | 3 - 0 | Suedia | 25-17, 31-29, 25-23 |
17 iunie 2017 Centro de Desportos , Matosinhos Durata: 2h: 03 - Spectatori: 70 | Spania | 2 - 3 | Suedia | 25-15, 24-26, 25-21, 22-25, 13-15 |
17 iunie 2017 Centro de Desportos , Matosinhos Durata: 1h: 44 - Spectatori: 460 | Slovacia | 3 - 1 | Portugalia | 25-21, 19-25, 25-19, 25-20 |
18 iunie 2017 Centro de Desportos , Matosinhos Durata: 1h: 08 - Spectatori: 50 | Suedia | 0 - 3 | Slovacia | 12-25, 16-25, 19-25 |
18 iunie 2017 Centro de Desportos , Matosinhos Durata: 1h: 16 - Spectatori: 510 | Spania | 3 - 0 | Portugalia | 25-13, 25-20, 25-20 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | 16 | 6 | 5 | 1 | 17 | 5 | 3.400 | 528 | 444 | 1.189 |
2 | Slovacia | 12 | 6 | 4 | 2 | 12 | 7 | 1.714 | 439 | 385 | 1.140 |
3 | Portugalia | 6 | 6 | 2 | 4 | 8 | 13 | 0,615 | 466 | 494 | 0,943 |
4 | Suedia | 2 | 6 | 1 | 5 | 5 | 17 | 0,294 | 421 | 531 | 0,792 |
Stadiu final
Semifinale | Finala | |||||||||
1A | Finlanda | 3 | 3 | |||||||
2C | Slovacia | 2 | 0 | |||||||
1A | Finlanda | 1 | 1 | |||||||
1B | Ucraina | 3 | 3 | |||||||
1C | Spania | 1 | 3 | |||||||
1B | Ucraina | 3 | 2 |
Semifinale
Plecat
28 iunie 2017 Aréna Poprad , Poprad Durata: 2h: 01 - Spectatori: 400 | Slovacia | 2 - 3 | Finlanda | 23-25, 25-15, 25-20, 17-25, 12-15 |
28 iunie 2017 Complexul Ed. Fizică , Ivano-Frankivs'k Durată: 1 oră: 56 - Spectatori: 1 150 | Ucraina | 3 - 1 | Spania | 25-19, 25-21, 24-26, 25-21 |
Întoarcere
2 iulie 2017 Pasila Sport Hall , Helsinki Durata: 1h: 17 - Spectatori: 810 | Finlanda | 3 - 0 | Slovacia | 25-16, 25-18, 25-21 |
2 iulie 2017 Palacio Multiusos , Guadalajara Durata: 2h: 09 - Spectatori: 857 | Spania | 3 - 2 | Ucraina | 22-25, 25-23, 23-25, 25-20, 15-5 |
Finala
Plecat
5 iulie 2017 Pasila Sport Hall , Helsinki Durată: 1 oră: 56 - Spectatori: 1 017 | Finlanda | 1 - 3 | Ucraina | 20-25, 27-29, 25-22, 11-25 |
Întoarcere
9 iulie 2017 Complexul Ed. Fizică , Ivano-Frankivs'k Durată: 1 oră: 48 - Spectatori: 1 500 | Ucraina | 3 - 1 | Finlanda | 17-25, 25-23, 27-25, 25-16 |
Podium
Probă
Aliniere : 2 Maryna Degtiarova , 3 Iryna Truškina , 5 Karyna Denysova , 8 Anastasija Černuha , 9 Julija Herasymova , 11 Anna Stepanjuk , 12 Alina Stepančuk , 13 Olena Novgorodčenko , 14 Chrystyna Niemtseva , 15 Tetiana Yatsdaževa , 16 Nade , 16 Nade 16 Nadejaževa , 16 Nadejaževa , 16 Nadejaževa , 16 Nadejaževa 19 Diana Karpets ' , CT : Garij Jegiazarov
Locul doi
Aliniere : 2 Iida Paananen , 4 Noora Kosonen , 5 Suvi Kokkonen , 8 Kaisa Alanko , 9 Saana Koljonen , 10 Laura Pihlajamäki , 11 Salla Karhu , 12 Piia Korhonen , 13 Ronja Heikkiniemi , 14 Roosa Laakkonen , 15 Daniela Öhman , 17 Hillaäelina Mäntyl 18 Lotta Piesanen , 20 Rosa Bjärregård-Madsen , CT : Tapio Kangasniemi
Clasament final
Pos | Echipă |
---|---|
Ucraina | |
Finlanda | |
3 | Slovacia |
Spania | |
5 | Franţa |
6 | Bielorusia |
7 | Portugalia |
8 | Muntenegru |
9 | Albania |
10 | Austria |
11 | Suedia |
12 | Georgia |
linkuri externe
- ( EN ) CEV - Site oficial , pe cev.lu. Adus la 1 februarie 2017 (arhivat din original la 29 decembrie 2017) .