Liga europeană masculină de volei 2018
Liga Europeană 2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Liga Europeană | ||||
Sport | Volei | ||||
Ediție | XV | ||||
Administrator | CEV | ||||
La tine acasa | din 19 mai 2018 începând cu 16 iunie 2018 | ||||
Participanți | 20 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Estonia (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Republica Cehă | ||||
Al treilea | curcan | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Renee Teppan | ||||
Meciuri organizate | 68 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Liga europeană masculină de volei 2018 a avut loc în perioada 19 mai - 16 iunie 2018: douăzeci de echipe naționale europene au participat la turneu, iar victoria finală a fost pentru a doua oară în Estonia .
Regulament
Formulă
Echipele, împărțite în două grupe (Liga de Aur și Liga de Argint), au jucat o primă fază a grupelor cu formula grupei italiene , cu meciuri acasă și în deplasare; la sfârșitul primei faze:
- Primul loc în fiecare grupă a Ligii de Argint, cel mai bun subcampion din Liga de Argint și echipa din țara organizatoare (în cazul în care s-a clasat pe primul loc sau cel mai bun subcampion, al doilea cel mai bun subcampion calificat ) au intrat în faza finală structurată în semifinale, finală pentru locul trei și finală: câștigătorul este promovat în Liga de Aur pentru ediția din 2019 .
- Primii clasificați din fiecare grupă a Ligii de Aur și echipa țării organizatoare (în cazul în care era printre primii clasificați, cel mai bun clasificat al doilea clasificat) au intrat în faza finală structurată în semifinale, finală pentru locul trei și finală: doi finaliști s-au calificat la Cupa Challanger 2018 .
- Cel mai rău ultim loc din Liga de Aur este retrogradat în Liga de Argint pentru ediția din 2019 (în cazul în care cel mai rău ultim loc este echipa țării organizatoare a finalelor, al doilea cel mai rău ultim loc este retrogradat) [1] .
Criterii de clasare
Dacă rezultatul final a fost 3-0 sau 3-1, s-au acordat 3 puncte echipei câștigătoare și 0 la acea înfrângere, dacă rezultatul final a fost 3-2, s-au acordat 2 puncte echipei câștigătoare și 1 acelei echipe. înfrângere.
Ordinea de clasare a fost definită pe baza:
- Numărul de jocuri câștigate;
- Puncte;
- Raportul seturilor câștigate / pierdute;
- Raportul punctelor marcate / suferite;
- Rezultatele confruntărilor directe.
Echipe participante
Formații
Turneu
Etapa grupelor
Liga de Aur
Grupa A | Grupa B | Grupa C |
---|---|---|
Belgia | Olanda | Finlanda |
Estonia | Slovenia | Portugalia |
Slovacia | curcan | Republica Cehă |
Suedia | Ucraina | Spania |
Grupa A
Rezultate
19 mai 2018 Forum Örkelljunga , Örkelljunga Durata: 1h: 34 - Spectatori: 271 | Suedia | 1 - 3 | Belgia | 20-25, 25-23, 21-25, 17-25 |
19 mai 2018 Aréna Poprad , Poprad Durata: 1h: 45 - Spectatori: 1 300 | Slovacia | 1 - 3 | Estonia | 22-25, 26-24, 19-25, 17-25 |
23 mai 2018 Rakvere Spordikeskus , Rakvere Durată: 1 oră: 45 - Spectatori: 2 000 | Estonia | 3 - 1 | Belgia | 25-16, 25-20, 27-29, 25-17 |
23 mai 2018 Aréna Poprad , Poprad Durata: 1h: 40 - Spectatori: 850 | Slovacia | 3 - 1 | Suedia | 25-23, 25-18, 19-25, 25-16 |
26 mai 2018 Sportcentrum Schotte , Aalst Durata: 2h: 14 - Spectatori: 830 | Belgia | 3 - 2 | Slovacia | 25-22, 25-17, 22-25, 25-27, 15-13 |
26 mai 2018 Rakvere Spordikeskus , Rakvere Durată: 1 oră: 45 - Spectatori: 2 000 | Estonia | 3 - 1 | Suedia | 25-22, 18-25, 25-23, 25-17 |
30 mai 2018 Aegon Arena , Bratislava Durată: 1 oră: 19 - Spectatori: 2 000 | Slovacia | 0 - 3 | Belgia | 23-25, 18-25, 17-25 |
30 mai 2018 Nyköpings Arenor , Nyköping Durata: 1h: 08 - Spectatori: 300 | Suedia | 0 - 3 | Estonia | 17-25, 17-25, 20-25 |
3 iunie 2018 Sportcampus Lange Munte , Kortrijk Durata: 1h: 18 - Spectatori: 1 190 | Belgia | 3 - 0 | Estonia | 29-27, 25-19, 25-19 |
2 iunie 2018 Nyköpings Arenor , Nyköping Durata: 1h: 32 - Spectatori: 350 | Suedia | 3 - 0 | Slovacia | 27-25, 32-30, 25-21 |
6 iunie 2018 Rakvere Spordikeskus , Rakvere Durată: 1 oră: 09 - Spectatori: 2 000 | Estonia | 3 - 0 | Slovacia | 25-14, 25-15, 25-20 |
6 iunie 2018 Sportcampus Lange Munte , Kortrijk Durata: 1h: 13 - Spectatori: 875 | Belgia | 0 - 3 | Suedia | 22-25, 15-25, 18-25 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Estonia | 15 | 6 | 5 | 1 | 15 | 6 | 2.500 | 509 | 435 | 1.170 |
2 | Belgia | 11 | 6 | 4 | 2 | 13 | 9 | 1.444 | 501 | 487 | 1.028 |
3 | Suedia | 6 | 6 | 2 | 4 | 9 | 12 | 0,750 | 465 | 491 | 0,947 |
4 | Slovacia | 4 | 6 | 1 | 5 | 6 | 16 | 0,375 | 465 | 527 | 0,882 |
Grupa B
Rezultate
20 mai 2018 11 Nisan Spor Kompleksi , Șanlıurfa Durată: 1 oră: 19 - Spectatori: 1 500 | curcan | 3 - 0 | Ucraina | 25-23, 25-23, 25-20 |
20 mai 2018 SaZa Topsporthal , Doetinchem Durata: 1h: 44 - Spectatori: 800 | Olanda | 3 - 1 | Slovenia | 25-12, 24-26, 25-15, 25-22 |
23 mai 2018 Nur Tatar Spor Salonu , Van Durata: 2h: 04 - Spectatori: 5 350 | curcan | 3 - 2 | Olanda | 25-23, 21-25, 25-20, 20-25, 15-12 |
23 mai 2018 Complexul Ed. Fizică , Ivano-Frankivs'k Durată: 1 oră: 31 - Spectatori: 1 200 | Ucraina | 3 - 0 | Slovenia | 25-23, 25-23, 25-18 |
26 mai 2018 Omnisport Apeldoorn , Apeldoorn Durata: 2h: 02 - Spectatori: 650 | Olanda | 2 - 3 | Ucraina | 25-15, 20-25, 25-20, 24-26, 13-15 |
27 mai 2018 Dvorana Tabor , Maribor Durata: 1h: 16 - Spectatori: 350 | Slovenia | 0 - 3 | curcan | 21-25, 20-25, 16-25 |
30 mai 2018 Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu , Samsun Durată: 1 oră: 16 - Spectatori: 2 500 | curcan | 3 - 0 | Slovenia | 25-22, 25-15, 25-19 |
30 mai 2018 Complexul Ed. Fizică , Ivano-Frankivs'k Durata: 2h: 08 - Spectatori: 1 350 | Ucraina | 2 - 3 | Olanda | 25-22, 17-25, 20-25, 25-23, 10-15 |
3 iunie 2018 Dvorana Tabor , Maribor Durata: 2h: 00 - Spectatori: 250 | Slovenia | 3 - 2 | Ucraina | 25-20, 21-25, 21-25, 25-23, 16-14 |
2 iunie 2018 Sporthal De Basis , Sliedrecht Durata: 2h: 06 - Spectatori: 850 | Olanda | 3 - 2 | curcan | 24-26, 25-21, 25-22, 23-25, 15-9 |
6 iunie 2018 Dvorana Tabor , Maribor Durata: 1h: 40 - Spectatori: 250 | Slovenia | 1 - 3 | Olanda | 19-25, 23-25, 25-23, 14-25 |
6 iunie 2018 Complexul Ed. Fizică , Ivano-Frankivs'k Durată: 2h: 11 - Spectatori: 1 500 | Ucraina | 3 - 2 | curcan | 31-29, 23-25, 23-25, 25-19, 15-11 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | curcan | 13 | 6 | 4 | 2 | 16 | 8 | 2.000 | 543 | 513 | 1.058 |
2 | Olanda | 12 | 6 | 4 | 2 | 16 | 12 | 1.333 | 631 | 563 | 1.120 |
3 | Ucraina | 9 | 6 | 3 | 3 | 13 | 13 | 1.000 | 563 | 573 | 0,982 |
4 | Slovenia | 2 | 6 | 1 | 5 | 5 | 17 | 0,294 | 441 | 529 | 0,833 |
Grupa C
Rezultate
19 mai 2018 Pavilhão Municipal , Santo Tirso Durată: 1 oră: 49 - Spectatori: 1 000 | Portugalia | 3 - 1 | Spania | 25-18, 25-20, 22-25, 25-22 |
19 mai 2018 Saimaa Stadiumi , Mikkeli Durata: 1h: 21 - Spectatori: 2 043 | Finlanda | 3 - 0 | Republica Cehă | 25-20, 25-20, 27-25 |
23 mai 2018 Palacio Multiusos , Guadalajara Durată: 1 oră: 31 - Spectatori: 700 | Spania | 3 - 0 | Portugalia | 27-25, 25-17, 29-27 |
23 mai 2018 Aréna Sparta , Praga Durata: 1h: 51 - Spectatori: 800 | Republica Cehă | 1 - 3 | Finlanda | 23-25, 25-21, 19-25, 21-25 |
26 mai 2018 Aréna Sparta , Praga Durată: 1 oră: 39 - Spectatori: 1 000 | Republica Cehă | 3 - 1 | Spania | 25-12, 25-18, 19-25, 27-25 |
26 mai 2018 Tampere Ice Arena , Tampere Durata: 2h: 02 - Spectatori: 2 186 | Finlanda | 2 - 3 | Portugalia | 25-17, 15-25, 19-25, 25-21, 13-15 |
30 mai 2018 Kupittaan urheiluhalli , Turku Durata: 2h: 00 - Spectatori: 1 768 | Finlanda | 3 - 2 | Spania | 25-23, 22-25, 25-20, 21-25, 15-11 |
30 mai 2018 Aréna Sparta , Praga Durata: 2h: 08 - Spectatori: 600 | Republica Cehă | 2 - 3 | Portugalia | 25-19, 25-19, 27-29, 21-25, 13-15 |
3 iunie 2018 Polideportivul Huerta del Rey , Valladolid Durata: 1h: 45 - Spectatori: 852 | Spania | 1 - 3 | Republica Cehă | 25-22, 24-26, 21-25, 21-25 |
3 iunie 2018 Centro de Desportos , Matosinhos Durată: 2h: 14 - Spectatori: 2 000 | Portugalia | 3 - 2 | Finlanda | 25-22, 21-25, 25-21, 28-30, 15-10 |
6 iunie 2018 Pabellón Los Pajaritos , Soria Durată: 1 oră: 47 - Spectatori: 1 100 | Spania | 3 - 1 | Finlanda | 31-29, 25-22, 19-25, 25-18 |
6 iunie 2018 Centro de Desportos , Matosinhos Durată: 1 oră: 47 - Spectatori: 2 000 | Portugalia | 3 - 1 | Republica Cehă | 19-25, 27-25, 25-21, 25-19 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugalia | 12 | 6 | 5 | 1 | 15 | 11 | 1.363 | 586 | 572 | 1.024 |
2 | Finlanda | 10 | 6 | 3 | 3 | 14 | 12 | 1.166 | 580 | 574 | 1,010 |
3 | Spania | 7 | 6 | 2 | 4 | 11 | 13 | 0,846 | 542 | 562 | 0,964 |
4 | Republica Cehă | 7 | 6 | 2 | 4 | 10 | 14 | 0,714 | 548 | 548 | 1.000 |
Liga de Argint
Grupa A | Grupa B |
---|---|
Austria | Albania |
Kosovo | Bielorusia |
Letonia | Croaţia |
Macedonia de Nord | Ungaria |
Grupa A
Rezultate
6 iunie 2018 SRC Kale , Skopje Durata: 1h: 05 - Spectatori: 525 | Macedonia de Nord | 3 - 0 | Kosovo | 25-17, 25-10, 25-21 |
19 mai 2018 Sportpark Klagenfurt , Klagenfurt Durată: 1 oră: 39 - Spectatori: 584 | Austria | 1 - 3 | Letonia | 21-25, 25-21, 17-25, 22-25 |
23 mai 2018 Centrul Olimpic Daugavpils , Daugavpils Durata: 1h: 13 - Spectatori: 650 | Letonia | 3 - 0 | Macedonia de Nord | 25-17, 25-16, 25-19 |
23 mai 2018 Selishta Gym - Petriti , Gjilan Durata: 1h: 06 - Spectatori: 50 | Kosovo | 0 - 3 | Austria | 18-25, 12-25, 17-25 |
27 mai 2018 SRC Kale , Skopje Durată: 1 oră: 55 - Spectatori: 500 | Macedonia de Nord | 1 - 3 | Austria | 18-25, 25-22, 20-25, 31-33 |
26 mai 2018 Centrul Olimpic Daugavpils , Daugavpils Durata: 0h: 59 - Spectatori: 600 | Letonia | 3 - 0 | Kosovo | 25-12, 25-8, 25-14 |
30 mai 2018 Pallati i Rinisë dhe Sporteve , Pristina Durata: 1h: 12 - Spectatori: 350 | Kosovo | 0 - 3 | Letonia | 21-25, 9-25, 20-25 |
30 mai 2018 Johann-Pölz-Halle , Amstetten Durata: 1h: 50 - Spectatori: 700 | Austria | 3 - 1 | Macedonia de Nord | 25-20, 23-25, 26-24, 25-20 |
3 iunie 2018 SRC Kale , Skopje Durata: 1h: 19 - Spectatori: 500 | Macedonia de Nord | 0 - 3 | Letonia | 26-28, 27-29, 17-25 |
2 iunie 2018 Sporthalle Enns , Enns Durata: 1h: 02 - Spectatori: 800 | Austria | 3 - 0 | Kosovo | 25-11, 25-12, 25-20 |
20 mai 2018 Sala Bill Clinton , Ferizaj Durata: 1h: 32 - Spectatori: 300 | Kosovo | 1 - 3 | Macedonia de Nord | 25-20, 16-25, 17-25, 14-25 |
6 iunie 2018 Centrul Olimpic Zemgales , Jelgava Durată: ? - Spectatori: 1 200 | Letonia | 3 - 2 | Austria | 25-23, 25-20, 20-25, 23-25, 15-13 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Letonia | 17 | 6 | 6 | 0 | 18 | 3 | 6.000 | 511 | 397 | 1.287 |
2 | Austria | 13 | 6 | 4 | 2 | 15 | 8 | 1.875 | 545 | 477 | 1.142 |
3 | Macedonia de Nord | 6 | 6 | 2 | 4 | 8 | 13 | 0,615 | 475 | 481 | 0,987 |
4 | Kosovo | 0 | 6 | 0 | 6 | 1 | 18 | 0,055 | 294 | 470 | 0,625 |
Grupa B
Rezultate
20 mai 2018 Čyžoŭka-Arena , Minsk Durata: 1h: 21 - Spectatori: 950 | Bielorusia | 3 - 0 | Albania | 25-23, 25-23, 25-21 |
19 mai 2018 Dvorana Gripe , Split Durata: 1h: 09 - Spectatori: 350 | Croaţia | 3 - 0 | Ungaria | 25-12, 25-16, 25-14 |
23 mai 2018 Čyžoŭka-Arena , Minsk Durată: 1 oră: 51 - Spectatori: 1 100 | Bielorusia | 1 - 3 | Croaţia | 25-21, 17-25, 19-25, 20-25 |
23 mai 2018 Egyetem Sportcsarnok , Budapesta Durată: 1 oră: 47 - Spectatori: 500 | Ungaria | 1 - 3 | Albania | 25-22, 21-25, 21-25, 23-25 |
26 mai 2018 Čyžoŭka-Arena , Minsk Durata: 1h: 07 - Spectatori: 960 | Bielorusia | 3 - 0 | Ungaria | 25-17, 25-18, 25-15 |
26 mai 2018 Dvorana Gripe , Split Durata: 1h: 17 - Spectatori: 170 | Croaţia | 3 - 0 | Albania | 25-15, 25-23, 25-21 |
30 mai 2018 Parku Olimpik i Tiranes , Tirana Durata: 1h: 14 - Spectatori: 300 | Albania | 0 - 3 | Bielorusia | 17-25, 22-25, 14-25 |
30 mai 2018 Don Bosco Sportközpont , Kazincbarcika Durata: 1h: 09 - Spectatori: 550 | Ungaria | 0 - 3 | Croaţia | 17-29, 19-25, 18-25 |
2 iunie 2018 Dvorana Gripe , Split Durata: 1h: 40 - Spectatori: 200 | Croaţia | 1 - 3 | Bielorusia | 25-18, 17-25, 16-25, 21-25 |
2 iunie 2018 Parku Olimpik i Tiranes , Tirana Durata: 2h: 23 - Spectatori: 150 | Albania | 2 - 3 | Ungaria | 26-28, 19-25, 25-21, 29-27, 9-15 |
6 iunie 2018 Érd Aréna , Érd Durata: 1h: 11 - Spectatori: 600 | Ungaria | 0 - 3 | Bielorusia | 16-25, 12-25, 17-25 |
6 iunie 2018 Parku Olimpik i Tiranes , Tirana Durata: 1h: 56 - Spectatori: 220 | Albania | 2 - 3 | Croaţia | 11-25, 18-25, 29-27, 25-21, 11-15 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bielorusia | 15 | 6 | 5 | 1 | 16 | 4 | 4.000 | 474 | 390 | 1.215 |
2 | Croaţia | 14 | 6 | 5 | 1 | 16 | 6 | 2,666 | 513 | 423 | 1.212 |
3 | Albania | 5 | 6 | 1 | 5 | 7 | 16 | 0,437 | 478 | 544 | 0,878 |
4 | Ungaria | 2 | 6 | 1 | 5 | 4 | 17 | 0,235 | 397 | 505 | 0,786 |
Stadiu final
Liga de Aur
Semifinale | Finala | ||||||
Estonia | 3 | ||||||
Portugalia | 0 | ||||||
Estonia | 3 | ||||||
Republica Cehă | 0 | ||||||
Locul 3 | |||||||
curcan | 0 | Portugalia | 2 | ||||
Republica Cehă | 3 | curcan | 3 |
Semifinale
13 iunie 2018 KV Arena , Karlovy Vary Durată: 1 oră: 25 - Spectatori: 1 000 | Estonia | 3 - 0 | Portugalia | 26-24, 26-24, 25-18 |
13 iunie 2018 KV Arena , Karlovy Vary Durată: 1 oră: 28 - Spectatori: 2 000 | curcan | 0 - 3 | Republica Cehă | 22-25, 25-27, 20-25 |
Locul 3 final
14 iunie 2018 KV Arena , Karlovy Vary Durata: 2h: 06 - Spectatori: 750 | Portugalia | 2 - 3 | curcan | 16-25, 25-21, 14-25, 25-22, 11-15 |
Finala
14 iunie 2018 KV Arena , Karlovy Vary Durata: 2h: 21 - Spectatori: 2 100 | Estonia | 3 - 0 | Republica Cehă | 25-21, 25-22, 25-21 |
Silver League
Semifinali | Finale | ||||||
Bielorussia | 3 | ||||||
Lettonia | 0 | ||||||
Bielorussia | 1 | ||||||
Croazia | 3 | ||||||
3º posto | |||||||
Croazia | 3 | Lettonia | 3 | ||||
Macedonia del Nord | 2 | Macedonia del Nord | 1 |
Semifinali
15 giugno 2018 SRC Kale , Skopje Durata: 1h:26 - Spettatori: 100 | Bielorussia | 3 - 0 | Lettonia | 25-18, 25-22, 25-15 |
15 giugno 2018 SRC Kale , Skopje Durata: 2h:16 - Spettatori: 1 100 | Croazia | 3 - 2 | Macedonia del Nord | 21-25, 22-25, 25-22, 25-20, 15-9 |
Finale 3º posto
16 giugno 2018 SRC Kale , Skopje Durata: 1h:43 - Spettatori: 113 | Lettonia | 3 - 1 | Macedonia del Nord | 25-20, 25-16, 23-25, 28-26 |
Finale
16 giugno 2018 SRC Kale , Skopje Durata: 1h:55 - Spettatori: 100 | Bielorussia | 1 - 3 | Croazia | 16-25, 25-20, 24-26, 23-25 |
Podio
Campione
Formazione: 1 Robert Viiber , 5 Kert Toobal , 7 Renee Teppan , 8 Karli Allik , 9 Robert Täht , 10 Silver Maar , 11 Oliver Venno , 12 Kristo Kollo , 14 Rait Rikberg , 17 Timo Tammemaa , 18 Rauno Tamme , 19 Andri Aganits , 20 Mart Naaber , 22 Markkus Keel , CT : Gheorghe Creţu
Secondo posto
Formazione: 1 Milan Moník , 2 Jan Hadrava , 3 Marek Beer , 4 Donovan Džavoronok , 5 Pavel Bartoš , 6 Michal Finger , 7 Petr Michálek , 11 Petr Šulista , 12 Daniel Pfeffer , 14 Adam Bartoš , 15 Vladimír Sobotka , 16 Jakub Janouch , 17 Adam Zajíček , 20 Vojtěch Patočka , CT : Michal Nekola
Terzo posto
Formazione: 1 Mert Matıç , 4 Alperay Demirciler , 5 Burak Güngör , 6 Yasin Aydın , 7 Emre Savaş , 9 Hakkı Çapkınoğlu , 10 Mustafa Koç , 12 Adis Lagumdzija , 15 Metin Toy , 16 Burak Mert , 17 Murat Yenipazar , 18 Gökhan Gökgöz , 19 Oğulcan Yatgın , 22 Abdullah Çam , CT : Nedim Özbey
Classifica finale
Premi individuali
Premio | Nome | Squadra |
---|---|---|
MVP | Renee Teppan | Estonia |
Miglior palleggiatore | Kert Toobal | Estonia |
Miglior opposto | Michal Finger | Rep. Ceca |
Miglior schiacciatore | Oliver Venno | Estonia |
Donovan Džavoronok | Rep. Ceca | |
Miglior centrale | Emre Savaş | Turchia |
Andri Aganits | Estonia | |
Miglior libero | Milan Monik | Rep. Ceca |
Note
- ^ ( EN ) CEV and 26 National Federations join forces to deliver record-breaking European League , su cev.lu . URL consultato il 28 febbraio 2018 (archiviato dall' url originale il 25 dicembre 2017) .
Collegamenti esterni
- ( EN ) CEV - Sito ufficiale , su cev.lu .
- ( EN ) Golden League - Sito ufficiale , su cev.lu .
- ( EN ) Silver League - Sito ufficiale , su cev.lu .