Liga J1 2015
Liga J1 2015 2015 Meiji Yasuda J1 League | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Liga J1 | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 23 | ||||
Administrator | J. Liga | ||||
La tine acasa | din 7 martie 2015 începând cu 5 decembrie 2015 | ||||
Loc | Japonia | ||||
Participanți | 18 | ||||
Formulă | campionat în două faze | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Sanfrecce Hiroshima (Al treilea titlu) | ||||
Conform | Gamba Osaka | ||||
Retrogradări | Matsumoto Yamaga Shimizu S-Pulse Montedio Yamagata | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Yoshito Ōkubo (23) | ||||
Meciuri organizate | 309 | ||||
Goluri marcate | 831 (2,69 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Liga J1 2015 , cunoscută sub numele de Meiji Yasuda J1 League 2015 din motive de sponsorizare, a fost cea de-a 23-a ediție a ligii japoneze de fotbal de top . Campionatul a început la 7 martie 2015 și s-a încheiat la 5 decembrie 2015 cu finala pentru titlu. Gamba Osaka a fost campioana actuală, câștigând titlul pentru a doua oară în sezonul trecut .
Sanfrecce Hiroshima a câștigat titlul pentru a treia oară în istoria sa, câștigând finala cu dublu titlu în fața Gamba Osaka . Golgheterul a fost câștigat de Yoshito Ōkubo , un jucător Kawasaki Frontale , care a marcat 23 de goluri. Matsumoto Yamaga , Shimizu S-Pulse și Montedio Yamagata au fost retrogradate în Liga J2 .
Sezon
Anunțuri
La sfârșitul J. League Division 1 2014, Omiya Ardija , Cerezo Osaka și Tokushima Vortis au retrogradat în J. League Division 2 . În locul lor au fost promovați Shonan Bellmare , câștigătorul J. League Division 2 2014 , Matsumoto Yamaga , subcampion și Montedio Yamagata , câștigător al playoff-urilor de promovare.
Formulă
Începând din sezonul 2015, formula de campionat a fost modificată, recuperând formula de campionat în două faze utilizate până în sezonul 2004 [1] .
Campionatul este împărțit în două faze („etapă”), timp în care cele 18 echipe se confruntă o singură dată pentru un total de 17 jocuri pe fază. Primul clasificat din fiecare fază se califică în playoff-uri pentru acordarea titlului.
La sfârșitul celor două faze, cele două clasamente sunt combinate într-un singur clasament, incluzând cele 34 de jocuri jucate. Primul clasificat se califică direct în finală pentru atribuirea titlului. Ultimele 3 clasate sunt retrogradate în J. League Division 2 .
De la 3 la 5 echipe participă la play-off pentru acordarea titlului [2] . Prima clasată în clasament, incluzând cele 34 de zile (care accesează direct finala), cei doi câștigători ai celor două faze și orice altă echipă care se numără printre primele trei din clasificarea fuzionată a celor două faze. În cazul a cinci echipe, în prima rundă într-un singur meci, echipa câștigătoare a fazei unice cu cel mai mare scor se confruntă cu a treia din clasamentul sezonului, în timp ce echipa câștigătoare a fazei unice cu cel mai mic scor se confruntă cu a doua clasamentului sezonului [2] . Cele două echipe câștigătoare se confruntă într-un singur meci pentru a decide cine va înfrunta primul clasament al sezonului [2] . În cazul a trei echipe, a doua și a treia din clasamentul general al celor două faze se confruntă într-un singur meci pentru a-l provoca pe primul din finală. Echipa finală câștigătoare este J. League Division 1 champion 2015 și se califică pentru Cupa Mondială FIFA Cluburilor 2015 , Japonia fiind țara gazdă.
Primii doi clasați în clasament, inclusiv cele 34 de zile de meci avansate în faza grupelor din Liga Campionilor AFC 2016 .
Al treilea clasat în clasament, inclusiv cele 34 de zile, accesează ultima rundă de calificare a Ligii Campionilor AFC 2016 .
Echipe participante
Primul stagiu
Clasament final
Sursa: site-ul oficial [3]
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Urawa Reds | 41 | 17 | 12 | 5 | 0 | 39 | 17 | +22 | |
2. | FC Tokyo | 35 | 17 | 11 | 2 | 4 | 24 | 18 | +6 | |
3. | Sanfrecce Hiroshima | 34 | 17 | 10 | 4 | 3 | 29 | 16 | +13 | |
4. | Gamba Osaka | 32 | 17 | 9 | 5 | 3 | 24 | 13 | +11 | |
5. | Kawasaki Frontale | 30 | 17 | 9 | 3 | 5 | 32 | 26 | +6 | |
6. | Yokohama F · M | 26 | 17 | 7 | 5 | 5 | 21 | 17 | +4 | |
7. | Vegalta Sendai | 23 | 17 | 6 | 5 | 6 | 27 | 20 | +7 | |
8. | Kashima Antlers | 22 | 17 | 6 | 4 | 7 | 27 | 25 | +2 | |
9. | Nagoya Grampus | 22 | 17 | 6 | 4 | 7 | 18 | 18 | 0 | |
10. | Shonan Bellmare | 22 | 17 | 6 | 4 | 7 | 20 | 24 | −4 | |
11. | Sagan Tosu | 20 | 17 | 5 | 5 | 7 | 22 | 32 | -10 | |
12. | Ventforet Kofu | 20 | 17 | 6 | 2 | 9 | 12 | 22 | −10 | |
13. | Vissel Kobe | 19 | 17 | 4 | 7 | 6 | 17 | 19 | -2 | |
14. | Kashiwa Reysol | 18 | 17 | 4 | 6 | 7 | 22 | 25 | −3 | |
15. | Matsumoto Yamaga | 15 | 17 | 4 | 3 | 10 | 17 | 26 | -9 | |
16. | Montedio Yamagata | 14 | 17 | 3 | 5 | 9 | 14 | 24 | −10 | |
17. | Albirex Niigata | 14 | 17 | 3 | 5 | 9 | 20 | 33 | −13 | |
18. | Shimizu S-Pulse | 13 | 17 | 3 | 4 | 10 | 22 | 32 | −10 |
Legendă:
Admis în playoff - ul pentru titlu
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Clasamentul este întocmit conform următoarelor criterii:
- Puncte câștigate
- Diferența generală de obiectiv
- Rețele totale realizate
- Puncte în meciurile de la cap la cap
- Diferența de goluri în meciurile de la cap la cap
- Goluri realizate în meciurile directe
- Clasament fair-play
- A desena
Rezultate
Alb | Gam | KaA | KaR | Kaw | Mat | Luni | Ponei | Sag | San | Shi | Sho | Tok | Ura | Veg | Vineri | Vis | Yok | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Albirex | –––– | 3-2 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 0-3 | 0-2 | 2-2 | |||||||||
Picior | 2-1 | –––– | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 3-1 | 2-2 | 1-1 | 0-0 | |||||||||
Kashima | 1-1 | –––– | 2-3 | 3-1 | 3-1 | 2-2 | 1-2 | 0-1 | 1-2 | |||||||||
Kashiwa | 1-0 | 1-3 | –––– | 2-3 | 0-0 | 0-0 | 3-3 | 1-1 | 1-2 | |||||||||
Kawasaki | 4-1 | 1-4 | –––– | 2-0 | 3-2 | 0-1 | 2-1 | 1-1 | 3-0 | 2-2 | ||||||||
Matsumoto | 1-2 | 1-3 | –––– | 1-2 | 2-3 | 1-2 | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 0-3 | ||||||||
Montedio | 1-3 | 2-2 | 3-0 | 1-0 | 0-0 | –––– | 1-2 | 0-1 | 0-1 | 1-0 | ||||||||
Nagoya | 1-1 | 1-0 | 0-1 | 3-3 | 0-0 | –––– | 0-1 | 2-0 | 3-1 | 3-0 | ||||||||
Sagan | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | –––– | 2-2 | 1-2 | 1-6 | 1-1 | ||||||||
Sanfrecce | 4-2 | 0-1 | 5-1 | –––– | 2-0 | 0-0 | 2-0 | 2-0 | 0-1 | |||||||||
Shimizu | 2-3 | 3-1 | 5-2 | 0-1 | 3-3 | 2-2 | –––– | 0-2 | 1-2 | |||||||||
Shonan | 1-3 | 4-2 | 0-0 | 4-0 | –––– | 0-1 | 1-3 | 0-0 | 1-1 | |||||||||
Tokyo | 0-1 | 2-1 | 2-1 | 0-1 | 1-2 | 3-2 | –––– | 1-0 | 0-0 | |||||||||
Urawa | 5-2 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 4-1 | –––– | 2-1 | ||||||||
Vegalta | 1-2 | 2-3 | 2-0 | 2-0 | 5-0 | 2-1 | 4-4 | –––– | 0-1 | |||||||||
Ventforet | 0-2 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 0-3 | 0-1 | 0-2 | –––– | 1-1 | |||||||||
Vissel | 0-1 | 0-1 | 1-2 | 0-2 | 1-1 | 0-1 | 4-1 | –––– | 1-1 | |||||||||
Yokohama | 1-0 | 1-1 | 0-3 | 1-3 | 2-0 | 1-0 | 1-2 | 3-0 | 1-1 | –––– |
A doua fază
Clasament final
Sursa: site-ul oficial [4]
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sanfrecce Hiroshima | 40 | 17 | 13 | 1 | 3 | 44 | 14 | +30 | |
2. | Kashima Antlers | 37 | 17 | 12 | 1 | 4 | 30 | 16 | +14 | |
3. | Gamba Osaka | 31 | 17 | 9 | 4 | 4 | 32 | 24 | +8 | |
4. | Urawa Reds | 31 | 17 | 9 | 4 | 4 | 30 | 23 | +7 | |
5. | Yokohama F · M | 29 | 17 | 8 | 5 | 4 | 24 | 15 | +9 | |
6. | FC Tokyo | 28 | 17 | 8 | 4 | 5 | 21 | 15 | +6 | |
7. | Kawasaki Frontale | 27 | 17 | 8 | 3 | 6 | 30 | 22 | +8 | |
8. | Kashiwa Reysol | 27 | 17 | 8 | 3 | 6 | 24 | 18 | +6 | |
9. | Shonan Bellmare | 26 | 17 | 7 | 5 | 5 | 20 | 20 | 0 | |
10. | Nagoya Grampus | 24 | 17 | 7 | 3 | 7 | 26 | 30 | -4 | |
11. | Albirex Niigata | 20 | 17 | 5 | 5 | 7 | 21 | 25 | -4 | |
12. | Sagan Tosu | 20 | 17 | 4 | 8 | 5 | 15 | 22 | -7 | |
13. | Vissel Kobe | 19 | 17 | 6 | 1 | 10 | 27 | 30 | -3 | |
14. | Ventforet Kofu | 17 | 17 | 4 | 5 | 8 | 14 | 21 | -7 | |
15. | Matsumoto Yamaga | 13 | 17 | 3 | 4 | 10 | 13 | 28 | -15 | |
16. | Vegalta Sendai | 12 | 17 | 3 | 3 | 11 | 17 | 28 | -11 | |
17. | Shimizu S-Pulse | 12 | 17 | 2 | 6 | 9 | 15 | 33 | -18 | |
18. | Montedio Yamagata | 10 | 17 | 1 | 7 | 9 | 10 | 29 | -19 |
Legendă:
Admis în playoff - ul pentru titlu
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Clasamentul este întocmit conform următoarelor criterii:
- Puncte câștigate
- Diferența generală de obiectiv
- Rețele totale realizate
- Puncte în meciurile de la cap la cap
- Diferența de goluri în meciurile de la cap la cap
- Goluri realizate în meciurile directe
- Clasament fair-play
- A desena
Rezultate
Alb | Gam | KaA | KaR | Kaw | Mat | Luni | Ponei | Sag | San | Shi | Sho | Tok | Ura | Veg | Vineri | Vis | Yok | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Albirex | –––– | 2-2 | 2-3 | 1-2 | 2-0 | 1-0 | 0-2 | 0-2 | 1-2 | 1-1 | ||||||||
Picior | –––– | 3-1 | 4-0 | 1-1 | 0-2 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 2-2 | ||||||||
Kashima | 1-2 | –––– | 3-2 | 3-0 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-2 | 3-2 | 2-0 | ||||||||
Kashiwa | 1-1 | –––– | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 3-1 | 2-3 | 0-1 | 2-2 | 2-0 | ||||||||
Kawasaki | 5-3 | 1-3 | –––– | 0-0 | 6-1 | 3-2 | 2-0 | 1-0 | 0-1 | |||||||||
Matsumoto | 1-1 | 2-0 | 1-3 | –––– | 2-2 | 0-1 | 1-2 | 1-0 | 1-2 | |||||||||
Montedio | 1-3 | –––– | 0-3 | 1-3 | 1-3 | 1-2 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | |||||||||
Nagoya | 4-2 | 3-2 | –––– | 0-0 | 2-1 | 0-1 | 4-2 | 2-0 | 0-3 | |||||||||
Sagan | 0-3 | 1-1 | 0-0 | –––– | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 0-1 | 1-2 | |||||||||
Sanfrecce | 0-1 | 0-3 | 2-1 | 6-0 | 5-2 | 0-0 | –––– | 5-0 | 0-1 | 2-0 | ||||||||
Shimizu | 1-1 | 0-2 | 2-2 | 1-5 | –––– | 1-2 | 1-1 | 1-4 | 0-1 | 0-5 | ||||||||
Shonan | 2-1 | 3-0 | 2-1 | 1-1 | 0-1 | 2-1 | –––– | 0-2 | 1-1 | |||||||||
Tokyo | 3-1 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 1-2 | –––– | 3-4 | 3-1 | 3-0 | ||||||||
Urawa | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | –––– | 3-1 | 1-1 | 5-2 | |||||||||
Vegalta | 0-1 | 1-3 | 0-1 | 3-1 | 3-4 | 1-1 | –––– | 1-2 | 1-3 | |||||||||
Ventforet | 0-0 | 0-1 | 1-3 | 0-1 | 0-2 | 2-2 | 0-1 | 0-0 | –––– | 1-0 | ||||||||
Vissel | 1-2 | 1-2 | 0-2 | 2-0 | 2-1 | 3-1 | 7-1 | 0-4 | 1-1 | –––– | ||||||||
Yokohama | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | 4-0 | 2-0 | 2-1 | –––– |
Clasament final
Sursa: site-ul oficial [5]
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sanfrecce Hiroshima | 74 | 34 | 23 | 5 | 6 | 73 | 30 | +43 | |
2. | Urawa Reds | 72 | 34 | 21 | 9 | 4 | 69 | 40 | +29 | |
3. | Gamba Osaka | 63 | 34 | 18 | 9 | 7 | 56 | 37 | +19 | |
4. | FC Tokyo | 63 | 34 | 19 | 6 | 9 | 45 | 33 | +12 | |
5. | Kashima Antlers | 59 | 34 | 18 | 5 | 11 | 57 | 41 | +16 | |
6. | Kawasaki Frontale | 57 | 34 | 17 | 6 | 11 | 62 | 48 | +14 | |
7. | Yokohama F · M | 55 | 34 | 15 | 10 | 9 | 45 | 32 | +13 | |
8. | Shonan Bellmare | 48 | 34 | 13 | 9 | 12 | 40 | 44 | -4 | |
9. | Nagoya Grampus | 46 | 34 | 13 | 7 | 14 | 44 | 48 | -4 | |
10. | Kashiwa Reysol | 45 | 34 | 12 | 9 | 13 | 46 | 43 | +3 | |
11. | Sagan Tosu | 40 | 34 | 9 | 13 | 12 | 37 | 54 | -17 | |
12. | Vissel Kobe | 38 | 34 | 10 | 8 | 16 | 44 | 49 | -5 | |
13. | Ventforet Kofu | 37 | 34 | 10 | 7 | 17 | 26 | 43 | -17 | |
14. | Vegalta Sendai | 35 | 34 | 9 | 8 | 17 | 44 | 48 | -4 | |
15. | Albirex Niigata | 34 | 34 | 8 | 10 | 16 | 41 | 58 | -17 | |
16. | Matsumoto Yamaga | 28 | 34 | 7 | 7 | 20 | 30 | 54 | -24 | |
17. | Shimizu S-Pulse | 25 | 34 | 5 | 10 | 19 | 37 | 65 | -28 | |
18. | Montedio Yamagata | 24 | 34 | 4 | 12 | 18 | 24 | 53 | -29 |
Legendă:
- admis în finala playoff - ului pentru titlu și în Liga Campionilor AFC 2016
- admis în faza grupelor din Liga Campionilor AFC 2016
- admis la calificarea în Liga Campionilor AFC 2016
- Retrogradat în J. League Division 2 2016
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Clasamentul este întocmit conform următoarelor criterii:
- Puncte câștigate
- Diferența generală de obiectiv
- Rețele totale realizate
- Puncte în meciurile de la cap la cap
- Diferența de goluri în meciurile de la cap la cap
- Goluri realizate în meciurile directe
- Clasament fair-play
- A desena
Play-off-uri pentru titlu
Trei echipe [2] intră în play-off pentru titlu. Sanfrecce Hiroshima, primul clasat în clasamentul sezonier, merge direct în finală. Deoarece echipele câștigătoare din prima și a doua fază au terminat în primele două locuri ale clasamentului sezonului, trei echipe intră în play-off și prima rundă este omisă [2] .
Semi finala
Saitama 28 noiembrie 2015, ora 14:00 UTC + 8 Semi finala | Urawa Reds | 1 - 3 ( Aet ) raport | Gamba Osaka | Stadionul Saitama 2002 (40.696 spect.)
| ||||||
|
Finala
Suita 2 decembrie 2015, 20:30 UTC + 9 Final - Un sens | Gamba Osaka | 2 - 3 raport | Sanfrecce Hiroshima | Stadionul Osaka Expo '70 (17.844 spect.)
| ||||||
|
Hiroshima 5 decembrie 2015, 20:30 UTC + 9 Final - Întoarcere | Sanfrecce Hiroshima | 1 - 1 raport | Gamba Osaka | Hiroshima Big Arch (36.609 spect.)
| ||||||
|
Statistici
Golgheteri
Sursa: site-ul oficial [6]
Verdicte
- Sanfrecce Hiroshima campion al Japoniei 2015.
- Sanfrecce Hiroshima (clasamentul I) și Urawa Reds (locul 2) au intrat în faza grupelor din Liga Campionilor AFC 2016 .
- Gamba Osaka (locul 3) a admis în calificările din Liga Campionilor AFC 2016 .
- Matsumoto Yamaga (locul 16), Shimizu S-Pulse (locul 17) și Montedio Yamagata (locul 18) au fost retrogradate în J. League Division 2 .
Notă
- ^ ( JA ) J. League Division 1 2015 normă ( PDF ), la jleague.jp , J. League.
- ^ a b c d e ( EN ) Meiji Yasuda 2015 J. Championship Championship , pe jleague.jp , J. League. Adus la 22 noiembrie 2015 (arhivat din original la 22 noiembrie 2015) .
- ^ ( EN ) Clasamentul primei faze , pe jleague.jp , J. League (arhivat din original la 31 mai 2016) .
- ^ ( EN ) Clasamentul fazei a doua , pe jleague.jp , J. League (arhivat din original la 12 iulie 2015) .
- ^ ( EN ) Clasament general , pe jleague.jp , J. League.
- ^ ( RO ) Golgheteri , pe jleague.jp , J. League.
linkuri externe
- ( EN , JA ) Site oficial , la jleague.jp .
- Tab pe Soccerway , la it.soccerway.com.