De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Liga Adriatică 2013-2014 ( denumirea oficială : Jadranska Liga 2013-2014 sau Triglav Jandranska Liga 2013-2014 din motive de sponsorizare) este a 6-a ediție a Jadranska Liga . Cursele au început pe 28 septembrie 2013 și se vor încheia în primăvara anului 2014 .
Echipele participante sunt douăsprezece, ca și în ediția anterioară, dintre care opt sunt croate, trei muntenegrene și una slovenă.
Formula competiției a fost confirmată din anul precedent, cu runda clasică italiană cu meciuri de acasă și în deplasare, plus o eliminare finală finală 4 pentru a determina câștigătorul.
Ca în fiecare an începând din sezonul 2008-09, toate echipele croate din Divizia I participă la Liga Adriatică, astfel încât meciurile disputate între cele opt echipe croate să fie considerate valabile pentru campionatul croat. Singura schimbare în comparație cu sezonul precedent este prezența slovenilor din Branik Maribor pentru a-i înlocui pe compatrioții Triglav Kranj .
Echipe participante Amplasarea facilităților de jocuri
Sezon regulat Clasament Pos. Echipă Pt G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Primorje 66 22 22 0 0 394 123 +271 2. Jug Dubrovnik 58 22 19 1 2 295 150 +145 3. Mladost 53 22 17 2 3 268 170 +98 4. Jadran HN 45 22 15 0 7 232 191 +41 5. Mornar 40 22 13 1 8 240 178 +62 6. Budva 37 22 12 1 9 222 220 +2 7. Primorac 26 22 8 2 12 203 216 -13 8. POŠK 25 22 8 1 13 184 240 -56 9. Jadran Split 19 22 6 1 15 195 247 -52 10. Medveščak 12 22 3 3 16 163 280 -117 11. Solaris 5 22 1 2 19 140 332 -192 12. Branik 3 22 1 0 21 139 328 -189
Program și rezultate Data
Și.
Prima zi
Întârziere
Data
28 sept 6-17 Branik - Mornar 3-15 13 ian 19-9 Jadran HN - Jadran ST 13-11 18 ianuarie 23-4 Jug - Šibenik 18-4 2 octombrie 12-8 Mladost - Medveščak 17-8 10-8 POŠK - Budva 7-13 28 sept 13-7 Primorje - Primorac 14-4
Data
Și.
A 4-a zi
Întârziere
Data
19 oct 20-3 Jadran HN - Šibenik 14-9 19 februarie 20 oct 7-10 Medveščak - POŠK 8-9 19 oct 17-7 Mladost - Branik 19-3 5-9 Mornar - Jug 7-12 9-10 Primorac - Budva 12-13 19-5 Primorje - Jadran ST 19-7
Data
Și.
A 7-a zi
Întârziere
Data
16 nov. 15-12 Budva - Medveščak 10-10 9 mar. 7-6 Jadran HN - Mornar 9-7 8 mar. 10-10 Jadran ST - Primorac 9-10 11-4 Jug - Mladost 10-10 19-11 POŠK - Branik 8-5 7 mar. 7-23 Šibenik - Primorje 6-22 8 mar.
Data
Și.
A 10-a zi
Întârziere
Data
4 decembrie 8-15 Branik - Budva 10-13 29 mar. 7 dec. 11-4 Jadran ST - Šibenik 14-6 14-9 Mladost - Jadran HN 12-5 30 mar. 4-12 POŠK - Jug 10-17 29 mar. 12-5 Primorac - Medveščak 8-6 14-7 Primorje - Mornar 18-8
Data
Și.
A doua zi
Întârziere
Data
5 octombrie 7-8 Budva - Jug 4-11 25 ian 11-5 Jadran HN - POŠK 10-8 16-4 Medveščak - Branik 10-7 15-10 Mornar - Jadran ST 10-5 23 ian 13-6 Primorac - Šibenik 18-7 25 ian 17-8 Primorje - Mladost 10-5
Data
Și.
A 5-a zi
Întârziere
Data
29 oct 6-17 Branik - Primorac 5-9 21 februarie 30 octombrie 6-8 Budva - Jadran HN 12-9 22 februarie 6-15 Jadran ST - Mladost 6-14 25 februarie 31 oct 4-17 Medveščak - Jug 6-19 6 mar. 30 octombrie 6-21 POŠK - Primorje 1-21 6-14 Šibenik - Mornar 4-13 22 februarie
Data
Și.
A 8-a zi
Întârziere
Data
23 nov. 3-15 Branik - Jug 10-17 30 mar. 7-8 Jadran ST - POŠK 10-4 15 mar. 4-11 Medveščak - Jadran HN 5-17 16-7 Mladost - Šibenik 15-3 8-12 Primorac - Mornar 4-16 18-2 Primorje - Budva 16-6 18 mar.
Data
Și.
Ziua a 11-a
Întârziere
Data
11 ian 9-8 Budva - Jadran ST 14-8 5 apr. 12 ian 15-5 Jadran HN - Branik 15-2 24 mar. 11 ian 16-7 Jug - Primorac 10-6 5 apr. 5-16 Medveščak - Primorje 2-29 5-5 Mornar - Mladost 9-15 9-16 Šibenik - POŠK 4-17
Data
Și.
A 3-a zi
Întârziere
Data
16 oct 4-24 Branik - Primorje 7-21 12 februarie 11-5 Jadran ST - Medveščak 8-12 13 februarie 16-6 Jug - Jadran HN 12-8 12 februarie 15-10 Mladost - Primorac 9-7 28 ian 8-12 POŠK - Mornar 4-11 13 februarie 4-14 Šibenik - Budva 9-15 29 ian
Data
Și.
A 6-a zi
Întârziere
Data
2 noiembrie 6-14 Branik - Jadran ST 9-12 22 februarie 8-8 Medveščak - Šibenik 10-10 5 mar. 10-7 Mladost - POŠK 14-5 27 februarie 12-7 Mornar - Budva 9-12 4 mar. 9-10 Primorac - Jadran HN 4-6 14-10 Primorje - Jug 13-6 27 februarie
Data
Și.
A 9-a zi
Întârziere
Data
30 noiembrie 9-11 Budva - Mladost 8-11 22 mar. 8-19 Jadran HN - Primorje 2-13 11-6 Jug - Jadran ST 15-8 21 mar. 29 nov. 18-6 Mornar - Medveščak 12-6 30 noiembrie 6-6 POŠK - Primorac 12-13 22 mar. 11-3 Šibenik - Branik 9-15
Final Four Toate meciurile au loc în centrul sportiv Višnjik din Zadar ( Croația ).
Tablou de bord Rezultate Zara 12 aprilie 2014, ora 18.00 Semi finala Jug Dubrovnik 8 - 7 (2-4; 4-0; 1-1; 1-2) raport Mladost Centru sportiv Višnjik Arbitri: Abramović Franulović
Zara 12 aprilie 2014, 19:45 Semi finala Primorje 8 - 3 (2-0; 3-1; 2-2; 1-0) raport Jadran HN Centru sportiv Višnjik
Zara 13 aprilie 2014, ora 17:15 Finala Jug Dubrovnik 7 - 8 (0-4; 2-0; 2-3; 3-1) raport Primorje Centru sportiv Višnjik
linkuri externe