De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Salt la navigare Salt la căutare |
200 liber masculin Seul 1988 |
---|
Informații generale |
---|
Loc | Piscina interioară Jamsil |
---|
Perioadă | 18 septembrie (incalziri) 19 septembrie (finale) |
---|
Participanți | 63 din 41 de națiuni |
---|
Podium |
---|
|
Ediția anterioară și următoarea |
---|
|
63 de sportivi au participat la manșele de calificare: primii 8 s-au calificat în finala A, următorii 8 s-au calificat în finala B.
Baterii de calificare
18 septembrie 1988
- Q = Calificați-vă pentru A finală
- q = calificat pentru B finală
Poziţie | Atlet | țară | Vreme | Notă |
---|
1 | Artur Wojdat | Polonia | 1: 48.02 | Î |
2 | Matt Biondi | Statele Unite | 1: 48,39 | Î |
3 | Michael Gross | Germania de vest | 1: 48,55 | Î |
4 | Duncan Armstrong | Australia | 1: 48,86 | Î |
5 | Troy Dalbey | Statele Unite | 1: 48,96 | Î |
6 | Thomas Fahrner | Germania de vest | 1: 49.02 | Î |
7 | Steffen Zesner | Germania de Est | 1: 49.13 | Î |
8 | Anders Holmertz | Suedia | 1: 49,28 | Î |
9 | Roberto Gleria | Italia | 1: 49,51 | q |
10 | Thomas Flemming | Germania de Est | 1: 49,52 | q |
11 | Stéphan Caron | Franţa | 1: 49,66 | |
12 | Giorgio Lamberti | Italia | 1: 50,47 | |
13 | Alexei Kouznetsov | Uniunea Sovietică | 1: 50,84 | q |
14 | Mariusz Podkoscielny | Polonia | 1: 50,95 | q |
15 | Thomas Stachewicz | Australia | 1: 51.02 | q |
16 | Shigeo Ogata | Japonia | 1: 51,14 | q |
17 | Franz Mortensen | Danemarca | 1: 51,15 | q |
18 | Paul Howe | Regatul Unit | 1: 51,22 | q |
19 | Carlos Scanavino | Uruguay | 1: 51,42 | |
20 | Alberto Bottini | elvețian | 1: 51,45 | |
21 | Tommy Werner | Suedia | 1: 51,96 | |
22 | louri Bachkatov | Uniunea Sovietică | 1: 52.04 | |
23 | Christian Michelena | Brazilia | 1: 52,34 | |
24 | Patrick Dybiona | Olanda | 1: 52,67 | |
25 | Stefan Volery | elvețian | 1: 52,94 | |
26 | Rodrigo Gonzalez | Mexic | 1: 52,99 | |
27 | Michael Green | Regatul Unit | 1: 53.03 | |
28 | Daniel Serra | Spania | 1: 53.05 | |
29 | Magnus Olafsson | Islanda | 1: 53.05 | |
30 | Julio Lopez | Brazilia | 1: 53,16 | |
31 | Jan Patvel Larsen | Danemarca | 1: 53,61 | |
32 | Ignacio Escamilla | Mexic | 1: 53,63 | |
33 | Jean-Marie Arnould | Belgia | 1: 53,73 | |
34 | Zoltan Szilagyi | Ungaria | 1: 53,75 | |
35 | Ludovic Depickere | Franţa | 1: 53,81 | |
36 | Salvador Vassallo | Puerto Rico | 1: 53,82 | |
37 | Norbert Agh | Ungaria | 1: 54,72 | |
38 | Yves Clausse | Luxemburg | 1: 54,90 | |
39 | Xie Jun | China | 1: 55.04 | |
40 | Rinichi cu Cepcion | Filipine | 1: 55,58 | |
41 | Alexandru Placheta | Austria | 1: 56.11 | |
42 | Vaughan Andren Smith | Zimbabwe | 1: 56,13 | |
43 | David Lim | Singapore | 1: 56,44 | |
44 | Joseph Eric Buhain | Filipine | 1: 56,84 | |
45 | Kwon Sang-Won | Coreea de Sud | 1: 56,88 | |
46 | Oon Jin Gee | Singapore | 1: 57,28 | |
47 | Mostafa Amer | Egipt | 1: 57,50 | |
48 | Richard Sam Bera | Indonezia | 1: 57,60 | |
49 | Jonathan Sakovich | Guam | 1: 57,72 | |
50 | Stephen Cullen | Irlanda | 1: 57,90 | |
51 | Arthur Li | Hong Kong | 1: 58.10 | |
52 | Hakan Eskioglu | curcan | 1: 58,45 | |
53 | Kuan Seng Jeffrey Ong | Malaezia | 1: 58,62 | |
54 | Kwon Soon-Kun | Coreea de Sud | 1: 58,95 | |
55 | Wu Ming-Hsun | Taipei-ul chinezesc | 2: 00.43 | |
56 | Tsang Yi Ming | Hong Kong | 2: 01.02 | |
57 | Richard Gheel | Irlanda | 2: 01.73 | |
58 | Hans Foerster | Insulele Virgine SUA | 2: 01.94 | |
59 | Kristan Singleton | Insulele Virgine SUA | 2: 06.45 | |
60 | Jason Chute | Fiji | 2: 09.05 | |
61 | Mohammed Binabid | Emiratele Arabe Unite | 2: 09.43 | |
62 | Ahmad Faraj | Emiratele Arabe Unite | 2: 13.21 | |
63 | Émile Lahoud | Liban | 2: 16.39 | |
Finala A
19 septembrie 1988
Finala B
Bibliografie
- Raport oficial al Comitetului de organizare pentru jocurile celei de-a XXIV-a olimpiade Seul 1988 Volumul 2 - Rezumatul competiției și rezultate ( versiune digitalizată )