Ordinul de luptă al armatei franceze în campania de la Waterloo
ARMEE DU NORD
Comandant suprem: Napoleon Bonaparte
Marele Mareșal al Palatului: generalul Henri Gatien Bertrand
Asistenți: generalii Charles de la Bédoyère , Lebrun, Drouot, Corbineau, de Flahaut, Dejean, Bernard
Ofițeri de ordine: colonelul Gaspard Gourgaud și doisprezece ofițeri
Șef de Stat Major ( general-maior ): Mareșalul Nicolas Soult
Șef al Statului Major General: generalul François Gédéon Bailly de Monthion
Comandant al artileriei: generalul Charles-Étienne-François Ruty
Șef de ingineri: generalul Rogniat
Comandant al serviciului de topografie: colonelul Bonne
Comandantul jandarmeriei: generalul Radet
Comandant al Serviciului de Sănătate: Chirurg-comandant Percy
Comandantul aripii stângi a armatei: mareșalul Michel Ney
Comandantul aripii drepte a armatei: mareșalul Emmanuel de Grouchy
Garda Imperială
Comandant: generalul Antoine Drouot
- Bătrân paznic
- Grenadieri (generalii Louis Friant și François Roguet )
- Regimentul 1 Grenadier (General Petit)
- Regimentul 2 Grenadieri (general Christiani)
- Regimentul 3 Grenadier (General Poret de Morvan)
- Regimentul 4 Grenadier (General Harlet), numai Batalionul 1
- Vânătorii (generalii Charles Antoine Morand și Claude-Étienne Michel )
- Regimentul 1 Vânători (generalul Pierre Cambronne )
- Regimentul 2 Vânători (General Pelet)
- Regimentul 3 Vânătoare (General Mallet)
- Regimentul 4 Vânătoare (General Henrion)
- Grenadieri (generalii Louis Friant și François Roguet )
- Tânăra gardă (generalii Guillaume Philibert Duhesme și Pierre Barrois )
- Brigada 1 (general Chartrand)
- Regimentul 1 Tirailleurs
- Regimentul 1 Voltigeurs
- Brigada 2 (generalul Guye)
- Regimentul 3 Tirailleurs
- Regimentul 3 Voltigeurs
- Brigada 1 (general Chartrand)
- Cavaleria Gărzii (Mareșalul Édouard Adolphe Casimir Joseph Mortier , absent din cauza bolii)
- Cavalerie ușoară (generalul Charles Lefebvre-Desnouettes )
- Lancieri (General de Colbert)
- Vânătorii călare (generalul Lallemand)
- Cavalerie de rezervă (generalul Claude Étienne Guyot )
- Grenadieri de cai (generalul Dubois)
- Dragoni (generalul Ornano)
- Jandarmi aleși (generalul d'Autancourt)
- Cavalerie ușoară (generalul Charles Lefebvre-Desnouettes )
- Artileria de gardă (generalul Desvaux de Saint-Maurice)
- Artilerie de picior (generalul Lallemand)
- treisprezece baterii
- Artilerie de cai (colonel Duchand)
- trei baterii
- Artilerie de picior (generalul Lallemand)
Corpul 1 Armată
Comandant: generalul Jean-Baptiste Drouet d'Erlon
- Divizia 1 (generalul Jacques Alexandre Allix de Vaux , absent și înlocuit de generalul Joachim Jérôme Quiot du Passage )
- Brigada Quiot
- Regimentul 54 al Liniei
- Regimentul 55 al Liniei
- Brigada Burgheză
- Regimentul 28 al Liniei
- 105 Regimentul Liniei
- Brigada Quiot
- Divizia 2 (generalul François-Xavier Donzelot )
- Brigada Schmitz
- Regimentul 13 Lumina
- Regimentul 17 al Liniei
- Brigada Aulard
- Regimentul 19 Linie
- Regimentul 31 Linie
- Brigada Schmitz
- Divizia a 3-a (generalul Pierre-Louis Binet de Marcognet )
- Brigada Nogués
- Regimentul 21 de Linie
- Regimentul 46 al Liniei
- Brigada Grenier
- Regimentul 25 al Liniei
- Regimentul 45 al Liniei
- Brigada Nogués
- Divizia a 4-a (generalul Pierre François Joseph Durutte )
- Brigada Pégot
- Regimentul 8 al Liniei
- Regimentul 29 al Liniei
- Brigada Brue
- Regimentul 85 al Liniei
- Regimentul 95 al Liniei
- Brigada Pégot
- Divizia 1 Cavalerie (generalul Charles-Claude Jaquinot )
- Brigada Bruno
- Regimentul 7 husari
- Regimentul 3 de vânători călare
- Brigada Gobrecht
- Regimentul 3 Lancieri
- Regimentul 4 Lancieri
- Brigada Bruno
- Artilerie (General Desales)
- șase baterii
Corpul II Armată
Comandant: generalul Honoré Charles Reille
- Divizia 5 (generalul Gilbert Desiree Joseph Bachelu )
- Brigada Husson
- Regimentul 2 Lumina
- Regimentul 61 Linie
- Brigada Câmpurilor
- Regimentul 72 de linie
- 108 Regimentul Liniei
- Brigada Husson
- Divizia a 6-a (Prințul Jerome Bonaparte )
- Brigada Bauduin
- Regimentul 1 Lumina
- Regimentul 3 al Liniei
- Brigada Soye
- Regimentul 1 Linie
- Regimentul 2 Linie
- Brigada Bauduin
- Divizia a 7-a (generalul Jean-Baptiste Girard )
- Brigada de Villiers
- Regimentul 11 Lumina
- Regimentul 82 de linie
- Brigada Piat
- Regimentul 12 Lumina
- Regimentul 4 Linie
- Brigada de Villiers
- Divizia 9 (generalul Maximilien Sébastien Foy )
- Brigada Gauthier
- Regimentul 92 Linie
- Regimentul 93 Linie
- Brigada Jamin
- Regimentul 4 Lumina
- Regimentul 100 al Liniei
- Brigada Gauthier
- Divizia 2 Cavalerie (General Hippolyte Piré )
- Brigada Hubert
- Regimentul 1 de vânători călare
- Regimentul 6 de vânători călare
- Brigada Wathiez
- Regimentul 5 Lancieri
- Regimentul 6 Lancieri
- Brigada Hubert
- Artilerie (General Pelletier)
- șase baterii
Corpul III Armată
Comandant: generalul Dominique-Joseph René Vandamme
- Divizia a 8-a (generalul Étienne Nicolas Lefol )
- Brigada de biliard
- Regimentul 15 Lumina
- Regimentul 23 Linie
- Brigada Corsin
- Regimentul 6 Linie
- Regimentul 37 al liniei
- Brigada de biliard
- Divizia 10 (generalul Pierre Joseph Habert )
- Brigada Gengoult
- Regimentul 34 al Liniei
- 88 Regimentul Liniei
- Brigada Dupeyroux
- Regimentul 70 al Liniei
- Regimentul 2 străin (elvețian)
- Brigada Gengoult
- Divizia a 11-a (generalul Pierre Berthezène )
- Brigada Dufour
- Regimentul 12 al Liniei
- Regimentul 56 al Liniei
- Brigada Lagarde
- Regimentul 33 al Liniei
- Regimentul 86 al Liniei
- Brigada Dufour
- Divizia a 3-a de cavalerie (generalul Jean-Simon Domon )
- Brigada Dommanget
- Regimentul 4 de vânători călare
- Regimentul 9 de vânători călare
- Brigada Vinot
- Regimentul 12 de vânători călare
- Regimentul 6 Lancieri
- Brigada Dommanget
- Artilerie (generalul Doguereau)
- cinci baterii
Corpul IV de armată
Comandant: generalul Étienne Maurice Gérard
- Divizia 12 (generalul Marc Nicolas Louis Pécheux )
- Brigada Romei
- Regimentul 30 al Liniei
- Regimentul 96 al Liniei
- Brigada Schoeffer
- Regimentul 6 Lumina
- Regimentul 63 de Linie
- Brigada Romei
- Divizia a 13-a (generalul Louis Joseph Vichery )
- Brigada Le Capitaine
- Regimentul 59 al Liniei
- Regimentul 76 al Liniei
- Brigada Desprez
- Regimentul 48 al liniei
- Regimentul 69 Linie
- Brigada Le Capitaine
- Divizia 14 (generalul Jacques-Louis Hulot , în locul generalului Louis Auguste de Bourmont , a trecut la inamic la 15 iunie)
- Brigada Hulot
- Regimentul 9 Lumina
- Regimentul 111 al Liniei
- Brigada Toussaint
- Regimentul 44 al Liniei
- Regimentul 50 al Liniei
- Brigada Hulot
- Divizia a 7-a de cavalerie (generalul Antoine Maurin )
- Brigada Vallin
- Regimentul 6 husari
- Regimentul 8 de vânători călare
- Brigada Berruyer
- Regimentul 6 Dragoon
- Regimentul 17 Dragoon
- Brigada Vallin
- Artilerie (generalul Baltus)
- cinci baterii
VI Corpul Armatei
Comandant: generalul Georges Mouton, contele de Lobau
- Divizia 19 (generalul Francois-Martin-Valentin Simmer )
- Brigada Bellair
- Regimentul 5 Linie
- Regimentul 11 al Liniei
- Brigada Jamin
- Regimentul 27 al Liniei
- Regimentul 84 al Liniei
- Brigada Bellair
- Divizia 20 (general Jean-Baptiste Jeanin )
- Brigada Bony
- Regimentul 5 Lumina
- Regimentul 10 al Liniei
- Brigada de Tromelin
- Regimentul 107 al Liniei
- Brigada Bony
- Divizia 21 (generalul François Antoine Teste )
- Brigada Laffitte
- Regimentul 8 Lumina
- Brigada Penne
- Regimentul 65 al Liniei
- Regimentul 75 al Liniei
- Brigada Laffitte
- Artilerie (General Noury)
- patru baterii
REZERVARE CAVALERIE
I Corpul
Comandant: generalul Pierre Claude Pajol
- Divizia a 4-a de cavalerie (generalul Pierre Benoît Soult )
- Brigada Houssin de St-Laurent
- Regimentul 1 Husar
- Regimentul 4 husari
- Brigada Ameil
- Regimentul 5 husari
- Brigada Houssin de St-Laurent
- Divizia a 5-a de cavalerie (generalul Jacques Gervais, baronul de Subervie )
- Brigada De Colbert
- Regimentul 1 Lancers
- Regimentul 2 Lancers
- Brigada Merlin de Douai
- Regimentul 11 de vânători călare
- Brigada De Colbert
Corpul II
Comandant: generalul Rémi Joseph Isidore Exelmans
- Divizia a 9-a de cavalerie (generalul Jean Baptiste Alexandre Strolz )
- Brigada Burthe
- Regimentul 5 Dragoon
- Regimentul 11 Dragoon
- Brigada Vincent
- Regimentul 15 Dragoon
- Regimentul 20 de dragoni
- Brigada Burthe
- Divizia a 10-a de cavalerie (generalul Louis Pierre Aimé Chastel )
- Brigada Bonnemains
- Regimentul 4 Dragoon
- Regimentul 12 Dragoon
- Brigada Berton
- Regimentul 14 Dragoon
- Regimentul 17 Dragoon
- Brigada Bonnemains
III Corpul
Comandant: generalul François Étienne Kellermann
- Divizia 11 Cavalerie (generalul Samuel-François Lhéritier )
- Brigada Picquet
- Regimentul 2 Dragoon
- Regimentul 7 Dragoon
- Brigada Guiton
- Regimentul 8 Cuirassiers
- Regimentul 11 Cuirassiers
- Brigada Picquet
- A 12-a divizie de cavalerie (generalul Nicolas-François Roussel d'Hurbal )
- Brigada Blancard
- Regimentul 1 Carabinieri
- Regimentul 2 Carabinieri
- Brigada Donop
- Regimentul 2 Cuirassiers
- Regimentul 3 Cuirassiers
- Brigada Blancard
Corpul IV
Comandant: generalul Édouard Jean-Baptiste Milhaud
- Divizia a 13-a de cavalerie (generalul Pierre Watier )
- Brigada Dubois
- Regimentul 1 Cuirassiers
- Regimentul 4 Cuirassiers
- Brigada Travers
- Regimentul 7 Cuirassiers
- Regimentul 12 Cuirassiers
- Brigada Dubois
- Divizia a 14-a de cavalerie (generalul Jacques-Antoine-Adrien Delort )
- Brigada flaconului
- Regimentul 5 Cuirassiers
- Regimentul 10 Cuirassiers
- Brigada Făină
- Regimentul 6 Cuirassiers
- Regimentul 9 Cuirassiers
- Brigada flaconului
Bibliografie
- ( FR ) Henry Houssaye, Waterloo 1815 , Christian Debarthelat editeur, 1987 [1896] , ISBN 2-905563-18-4 .
- ( FR ) Henri Lachouque, Waterloo , Stock, 1972.