De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Mai jos sunt enumerate meciurile cu rezultatul lor din Zona Africană ( CAF ) pentru calificările din Sydney 2000 .
Formulă Formula a inclus trei runde de eliminare: o rundă preliminară, o rundă eliminatorie și o etapă a grupelor.
18 echipe au participat la runda preliminară și au fost împărțite în 9 play-off-uri A / R, câștigătorii play-off-urilor au trecut runda.
În caz de egalitate după meciul retur, trecerea rundei era încredințată regulii golurilor în deplasare , dacă cele două echipe aveau același număr de goluri marcate în deplasare, trecerea rundei era încredințată obiectivului de aur .
La prima rundă au participat 24 de echipe (9 dintre acestea au fost echipele care au trecut de runda preliminară), au fost împărțite în 3 grupe de câte 8 echipe. În cadrul celor trei grupe, echipele au fost remise două câte două, astfel încât au jucat play-off-uri A / R. Câștigătorii play-off-ului au intrat în runda a doua.
La runda a doua au participat cele 12 echipe care au trecut prima rundă, au venit în 3 runde A / R a câte 4 echipe fiecare.
Cei trei câștigători ai grupei s-au calificat la Jocurile Olimpice, în timp ce cel mai bun finalist a intrat în play-off-ul intercontinental pentru a fi disputat împotriva câștigătorului grupului oceanic.
Rezultate Runda preliminară Guineea-Bissau , Libia și Sierra Leone s-au retras înainte de a juca meciurile respective.
6 decembrie 1998 Seychelles 0 - 2 Mauritius
13 decembrie 1998 Mauritius 4 - 0 Seychelles
29 noiembrie 1998 Kenya 1 - 0 Tanzania
13 decembrie 1998 Tanzania 2 - 0 ( dts ) Kenya
29 noiembrie 1998 Uganda 2 - 1 Sudan
13 decembrie 1998 Sudan 0 - 0 Uganda
29 noiembrie 1998 Botswana 3 - 0 eSwatini
13 decembrie 1998 eSwatini 2 - 2 Botswana
29 noiembrie 1998 Namibia 0 - 0 Mozambic
13 decembrie 1998 Mozambic 3 - 3 Namibia
Botswana (5-2), Gabon (retragerea Sierra Leonei ), Mali (retragerea Guineei-Bissau ), Mauritius (6-0), Namibia (3-3, se califică pentru regula golurilor în deplasare ), Rep. Congo ( 2-1), RD Congo (retragerea Libiei ), Tanzania (2-1) și Uganda (2-1).
Prima runda Grupa 1 12 iunie 1999 Uganda 1 - 0 Zambia
27 iunie 1999 Zambia 1-2 Uganda
13 iunie 1999 Nigeria 4 - 0 Namibia
27 iunie 1999 Namibia 3 - 2 Nigeria
13 iunie 1999 Angola 4 - 2 Botswana
27 iunie 1999 Botswana 0 - 4 Angola
13 iunie 1999 Zimbabwe 4 - 1 Mauritius
27 iunie 1999 Mauritius - Zimbabwe
Grupa 2 13 iunie 1999 Camerun 5 - 0 Rep. Congo
27 iunie 1999 Rep. Congo 0 - 0 Camerun
13 iunie 1999 Guineea 4 - 1 Gabon
27 iunie 1999 Gabon 0 - 1 Guineea
13 iunie 1999 Ghana 2 - 1 Tanzania
27 iunie 1999 Tanzania 1-2 Ghana
13 iunie 1999 A merge 2 - 2 Africa de Sud
27 iunie 1999 Africa de Sud 1 - 0 A merge
Grupa 3 13 iunie 1999 Tunisia 1 - 1 Senegal
27 iunie 1999 Senegal 1-2 Tunisia
13 iunie 1999 Mali 1 - 1 Egipt
27 iunie 1999 Egipt 3 - 1 Mali
13 iunie 1999 RD Congo 2 - 1 Maroc
27 iunie 1999 Maroc - RD Congo
Angola (8-2), Camerun (5-0), Coasta de Fildeș (4-2), Egipt (4-2), Ghana (4-2), Guineea (5-1), Maroc (retragerea RD Congo) ), Nigeria (6-3), Africa de Sud (3-2), Tunisia (3-2), Uganda (3-1) și Zimbabwe (retragerea Mauritius ).
Runda a doua Grupa 1 Echipă P.ti G. V. Nu. P. GF GS DR Nigeria 12 6 4 0 2 12 7 +5 Angola 12 6 4 0 2 13 9 +4 Zimbabwe 12 6 4 0 2 11 11 0 Uganda 0 6 0 0 6 3 12 -9
16 octombrie 1999 Nigeria 2 - 0 Angola
17 octombrie 1999 Uganda 0 - 3 Zimbabwe
31 octombrie 1999 Angola 3 - 1 Uganda
31 octombrie 1999 Zimbabwe 2 - 1 Nigeria
13 februarie 2000 Zimbabwe 3 - 2 Angola
19 februarie 2000 Uganda 2 - 3 Nigeria
26 februarie 2000 Nigeria 1 - 0 Uganda
26 februarie 2000 Angola 4 - 2 Zimbabwe
12 martie 2000 Angola 3 - 1 Nigeria
12 martie 2000 Zimbabwe 1 - 0 Uganda
26 martie 2000 Uganda 0 - 1 Angola
26 martie 2000 Nigeria 4 - 0 Zimbabwe
Grupa 2 17 octombrie 1999 Ghana 2 - 2 Africa de Sud
17 octombrie 2000 Guineea 0 - 3 Camerun
30 octombrie 1999 Africa de Sud 3 - 1 Guineea
5 decembrie 1999 Camerun 2 - 1 [1] Ghana
19 februarie 2000 Africa de Sud 2 - 0 Camerun
19 februarie 2000 Ghana 2 - 0 Guineea
26 februarie 2000 Camerun 2 - 0 Africa de Sud
27 februarie 2000 Guineea 1-2 Ghana
11 martie 2000 Africa de Sud 1 - 0 Ghana
12 martie 2000 Camerun 2 - 1 Guineea
26 martie 2000 Ghana 0 - 3 Camerun
26 martie 2000 Guineea 1 - 4 Africa de Sud
Grupa 3 16 octombrie 1999 Maroc 1 - 0 Egipt
17 octombrie 2000 Tunisia 1 - 1 coasta de Fildes
31 octombrie 1999 Egipt 2 - 1 Tunisia
31 octombrie 1999 coasta de Fildes 4 - 1 Maroc
20 februarie 2000 Tunisia 2 - 4 Maroc
20 februarie 2000 coasta de Fildes 3 - 3 Egipt
27 februarie 2000 Egipt 2 - 1 coasta de Fildes
27 februarie 2000 Maroc 2 - 0 Tunisia
12 martie 2000 Egipt 1 - 1 Maroc
26 martie 2000 Maroc 2 - 1 coasta de Fildes
26 martie 2000 Tunisia 0 - 3 Egipt
Camerun , Maroc și Nigeria se califică la Jocurile Olimpice; Africa de Sud se califică pentru play-off-ul intercontinental.
Notă ^ Jocul ar fi trebuit inițial să se joace pe 31 octombrie 1999 , dar în minutul 89, după 2-2, a fost suspendat din cauza vizibilității slabe. linkuri externe