Turnee internaționale de șah
Salt la navigare Salt la căutare
Aceasta este o listă a turneelor internaționale de șah , jucate de la turneul din Londra din 1851 până în prezent. Pentru fiecare turneu este indicat câștigătorul (sau câștigătorii la egalitate).
Următoarele sunt excluse din listă:
- campionate mondiale și turnee conexe ( interzonale și turnee ale candidaților )
- olimpiadele de șah și alte competiții pe echipe
- toate campionatele naționale
Turneele desfășurate între sfârșitul anului și începutul următorului sunt indicate în anul în care turneul s-a încheiat.
1850–1859
- 1851 Londra : Anderssen
- 1853 Berlin: Dufresne
- 1856 Londra: Falkbeer
- 1857 Manchester: Löwenthal
- 1857 New York: Morphy
- 1859 Viena: Hamppe
1860–1869
- 1860 Cambridge: von Kolisch
- 1861 New York: Leonard J.
- 1861 Bristol: Paulsen L.
- 1861 Viena: Steinitz
- 1862 Londra : Anderssen
- 1862 Manchester: Blackburne
- 1862 Sankt Petersburg: von Kolisch
- 1862 Düsseldorf: Lange
- 1865 Dublin: Steinitz
- 1866 Londra: De Vere
- 1866 Londra: Steinitz
- 1867 Dundee: Neumann
- 1867 Paris: von Kolisch
- 1868 Varșovia: Winawer
- 1868 Hamburg: Lange
- 1869 Hamburg: Anderssen, L. Paulsen
- 1869 Bremen: Anderssen
1870–1879
- 1870 Baden-Baden: Anderssen
- 1870 Graz: Berger
- 1870 Londra: Wisker
- 1871 Wiesbaden: Göring
- 1871 Leipzig: Anderssen, Mieses
- 1872 Altona: Anderssen
- 1872 Londra: Wisker
- 1872 Londra: Steinitz
- 1873 Viena : Steinitz,
- 1876 Leipzig: Anderssen
- 1876 Londra: Blackburne
- 1876 Philadelphia: Mason
- 1876 New York: Mackenzie
- 1876 New York: Mason
- 1877 Sankt Petersburg: Čigorin
- 1877 Leipzig: Paulsen L.
- 1877 Köln: Zukertort
- 1878 Paris: Zukertort, Winawer
- 1878 Frankfurt: Paulsen L.
- 1879 Sankt Petersburg: Čigorin, Alapin
- 1879 Leipzig: engleză
1880–1889
- 1880 Wiesbaden: Blackburne, Englisch, Schwarz
- 1880 Paris: Rosenthal
- 1880 New York: Mackenzie
- 1881 Berlin: Blackburne
- 1882 Viena 1882 : Steinitz, Winawer
- 1883 Londra 1883 : Zukertort
- 1883 Londra: von Bardeleben
- 1883 Nürnberg: Winawer
- 1885 Hamburg: Gunsberg
- 1885 Londra: Gunsberg
- 1886 Londra: Blackburne
- 1886 Nottingham: Burn
- 1886 Belfast: Pollock
- 1887 Frankfurt pe Main: Mackenzie
- 1887 Londra: Burn, Gunsberg
- 1888 Nürnberg: Tarrasch
- 1888 Leipzig: Riemann, Bardeleben
- 1889 Berlin: von Scheve
- 1889 Londra: Pasăre
- 1889 Amsterdam: Burn
- 1889 New York 1889 : Weiss , Chigorin
- 1889 Breslau: Tarrasch
1890–1899
- 1890 Manchester: Tarrasch
- 1890 Viena: Weiss
- 1890 Graz: Makovetz
- 1890 Berlin: Lasker Em. , Berthold Lasker
- 1891 Berlin: Dragă
- 1892 Dresda: Tarrasch
- 1892 Londra: Lasker Em.
- 1893 Londra: Blackburne
- 1893 New York: Lasker Em.
- 1893 Viena: Schwarz
- 1894 New York: Steinitz
- 1894 Leipzig: Tarrasch
- 1895 Hastings : Pillsbury
- 1895 Viena: Marco
- 1895 Sankt Petersburg : Lasker Em.
- 1896 Viena: Schlechter , Weiss
- 1896 Budapesta: Čigorin, Charousek
- 1896 Nürnberg : Lasker Em.
- 1896 Viena: Janowski
- 1897 Berlin: Charousek
- 1897 Berlin: von Bardeleben
- 1897 Viena: Schlechter
- 1898 Viena: Marco
- 1898 Köln: Burn
- 1898 Viena : Tarrasch
- 1899 Londra : Lasker Em.
- 1899 Moscova: Čigorin
- 1899 Viena: Maróczy
1900–1909
- 1900 Paris : Emanuel Lasker
- 1900 Londra: Teichmann
- 1900 München: Maróczy, Pillsbury, Schlechter
- 1900 Viena: Schlechter
- 1900 New York: Lipschütz
- 1901 Moscova: Čigorin
- 1901 Monte Carlo: Janowski
- 1902 Monte Carlo: Maróczy
- 1902 Hanovra: Janowski
- 1903 Monte Carlo: Tarrasch
- 1903 Hilversum: Leonhardt
- 1903 Kiev: Čigorin
- 1903 Viena: Čigorin
- 1904 Cambridge Springs : Marshall
- 1904 Saint Louis: Marshall
- 1904 Londra: Napier
- 1904 Monte Carlo: Maróczy
- 1904 Coburg: von Bardeleben, Schlechter, Swiderski
- 1905 Viena: Schlechter
- 1905 Ostend: Maróczy
- 1905 Barmen: Janowski, Maróczy
- 1905 Scheveningen: Marshall
- 1906 Sankt Petersburg: Salwe
- 1906 Kiev: Duz-Chotymyrs'kyj
- 1906 Ostend: Schlechter
- 1906 Stockholm: Bernstein , Schlechter
- 1906 Nürnberg: Marshall
- 1906 München: Nimzowitsch
- 1907 Berlin: Teichmann
- 1907 Viena: Mieses
- 1907 Copenhaga: Leonhardt
- 1907 Ostend : Tarrasch
- 1907 Ostend (Turneul B): Bernstein, Rubinstein
- 1907 Carlsbad : Rubinstein
- 1908 Łódź: Rubinstein
- 1908 Viena: Maróczy, Schlechter, Duras
- 1908 Praga: Duras, Schlechter
- 1908 Düsseldorf: Marshall
- 1909 Berlin: Erich Cohn, Teichmann
- 1909 Sankt Petersburg: Lasker Em., Rubinstein
- 1909 Vilnius: Rubinstein
- 1909 Stockholm: Spielmann
- 1909 Göteborg: Vidmar
1910–1919
- 1900 Viena: Réti
- 1910 Hamburg: Schlechter
- 1910 Berlin: Teichmann
- 1910 Varșovia: Rotlewi , Rubinstein
- 1910 Odessa: Verlins'kyj
- 1911 Köln: Lowtzky
- 1911 San Remo : Fahrni
- 1911 New York: Marshall
- 1911 Moscova: Bernstein
- 1911 Kiev: Bohatyrčuk
- 1911 San Sebastián : Capablanca
- 1911 Carlsbad : Teichmann
- 1912 San Sebastián : Rubinstein
- 1912 Bad Pistyan: Rubinstein
- 1912 Breslau: Rubinstein, Duras
- 1912 Varșovia: Rubinstein
- 1912 Vilnius: Rubinstein
- 1912 Łódź: Bogoljubov
- 1912 Abbey: Spielmann
- 1912 Budapesta: Vidmar
- 1912 Budapesta: Marshall, Schlechter
- 1912 Temesvár: Breyer
- 1912 Stockholm: Alechin
- 1913 Budapesta: Spielmann
- 1913 Havana: Marshall
- 1913 New York: Capablanca
- 1913 Scheveningen: Alechin
- 1913 Viena: Schlechter
- 1914 Sankt Petersburg: (toată Rusia) Alechin, Nimzovič
- 1914 Sankt Petersburg : Em. Lasker
- 1914 Viena: Schlechter
- 1914 Baden bei Wien: Spielmann
- 1914 Mannheim: Alechin
- 1914 Baden-Baden: Flamberg
- 1915 Triberg: Bogolyubov
- 1915 Viena: Schlechter
- 1915 New York: Capablanca
- 1915 Moscova: Alechin
- 1916 New York: Chajes, Janowski
- 1916 New York: Capablanca
- 1916 Copenhaga: Johner P.
- 1916 Varșovia: Rubinstein, Lowtzky
- 1917 Łódź: Rubinstein
- 1917 Viena: Schlechter
- 1917 Varșovia: Rubinstein
- 1918 Viena: Vidmar
- 1918 Košice: Réti
- 1918 New York: Capablanca
1920–1929
- 1920 Amsterdam: Réti
- 1920 Göteborg: Réti
- 1920 Berlin: Réti
- 1920 Berlin: Sämisch
- 1921 Triberg: Alechin
- 1921 Budapesta: Alekhine
- 1921 Haga: Alekhine
- 1921 Hamburg: Ehrhardt Post
- 1922 Montevideo: Grau
- 1922 Piešťany: Bogolyubov
- 1922 Londra : Capablanca
- 1922 Hastings: Alekhine
- 1922 Viena: Rubinstein
- 1922 Teplice: Réti, Spielmann
- 1923 Carlsbad : Alekhine, Bogoljubov, Maróczy
- 1923 Viena: Tartakower
- 1923 Frankfurt pe Main: Grünfeld
- 1923 Scheveningen : Spielmann, Johner
- 1923 Margate: Grünfeld
- 1923 Märisch Ostrau: Lasker Em.
- 1923 Copenhaga: Nimzovich
- 1923 Lacul Hopatcong: Marshall, Kupchik
- 1923 Liverpool: Mieses
- 1924 New York : Lasker Em.
- 1924 Copenhaga: Nimzovich
- 1924 Merano : Grünfeld
- 1924 Paris: Matisons
- 1925 Debrecen: Kmoch
- 1925 Baden-Baden : Alechin
- 1925 Paris: Alechin
- 1925 Breslau: Bogolyubov
- 1925 Mariánské Lázně: Rubinstein, Nimzovich
- 1925 Moscova: Bogolyubov
- 1926 Budapesta : Ernst Grünfeld, Monticelli
- 1926 Semmering: Spielmann
- 1926 Lacul Hopatcong: Capablanca
- 1926 Chicago: Marshall
- 1926 Scarborough: Alekhine
- 1926 Dresda: Nimzovich
- 1926 Berlin: Bogolyubov
- 1926 München: Przepiórka
- 1926 Merano: Colle
- 1927 Bad Niendorf: Tartakower, Nimzovich
- 1927 Londra: Nimzovich, Tartakover
- 1927 Kecskemét: Alekhine
- 1927 Magdeburg: Spielmann
- 1927 Bad Homburg: Bogolyubov
- 1927 Scarborough: Colle
- 1927 New York : Capablanca
- 1928 Berlin: Nimzovich
- 1928 Budapesta: Capablanca
- 1928 Scarborough: iarna
- 1928 Brno: Sämisch, Réti
- 1928 Viena: Réti
- 1928 Giessen: Réti
- 1928 Dortmund: Sämisch
- 1928 Bad Kissingen: Bogolyubov
- 1928 Berlin: Capablanca
- 1928 Haga: Euwe
- 1929 Göteborg: Stahlberg
- 1929 Duisburg: Ahues
- 1929 Carlsbad : Nimzovich
- 1929 Rogaska Slatina: Rubinstein
- 1929 Budapesta : Capablanca
- 1929 Barcelona: Capablanca
- 1929 Ramsgate: Capablanca
1930–1939
- 1930 San Remo : Alechin
- 1930 Frankfurt pe Main: Nimzovich
- 1930 Scarborough: Colle
- 1930 Stockholm: Kashdan
- 1930 Stockholm: Erik Andersen
- 1930 Swinemünde: Sämisch
- 1930 Liege: Tartakower
- 1930 Nisa: Tartakower
- 1931 Sângerat: Alechin
- 1931 New York: Capablanca
- 1932 Bad Ems: Kieninger
- 1932 Sliač: Flohr, Vidmar
- 1932 Londra: Alechin
- 1932 Berna: Alechin
- 1932 Pasadena: Alechin
- 1933 Bad Aachen: Bogolyubov
- 1933 Scheveningen: Flohr
- 1933 Paris: Alechin
- 1934 Zürich : Alechin
- 1934 Copenhaga: Nimzovich
- 1934 Bad Niendorf: Stahlberg
- 1934 Budapesta: Eliskases
- 1934 Budapesta: Lilienthal
- 1934 Leningrad: Botvinnik
- 1935 Barcelona: Flohr, Koltanowski
- 1935 Bad Nauheim: Bogolyubov
- 1935 Łódź: Tartakower
- 1935 Örebro: Alechin
- 1935 Moscova: Botvinnik, Flohr
- 1935 Helsinki: Frydman
- 1935 Margate: Reshevsky
- 1936 Mar del Plata: Pleci
- 1936 Helsinki: Lundin
- 1936 Margate: Flohr
- 1936 Bad Nauheim: Alechin, Keres
- 1936 Zaandvoort: Sfârșit
- 1936 Amsterdam: Euwe, End
- 1936 Dresda: Alechin
- 1936 Moscova: Capablanca
- 1936 Nottingham : Botvinnik, Capablanca
- 1936 Podebrady: Flohr
- 1937 Kemeri: Flohr, Petrovs , Reshevsky
- 1937 Bad Elster: Bogolyubov, Rellstab
- 1937 Moscova: Sfârșit
- 1937 Leningrad: Sfârșit
- 1937 Margate: End, Keres
- 1937 Ostend: Fine, Grob, Keres
- 1937 Semmering-Baden: Keres
- 1937 Rogaska Slatina: Najdorf
- 1938 Viena: Steiner L.
- 1938 Montevideo: Alechin
- 1938 Łódź: Pirc
- 1938 Margate: Alechin
- 1938 Bad Elster: Bogolyubov
- 1938 Bad Harzburg: Pirc
- 1938 Noordwijk: Eliskases
- 1938 Ljubljana: Kostić
- 1938 AVRO : Keres, Fine
- 1939 Leningrad - Moscova: Flohr
- 1939 Kemeri - Riga: Flohr
- 1939 Margate: Keres
- 1939 Stuttgart: Bogolyubov
- 1939 New York: Sfârșit
- 1939 Oslo: Stahlberg, Lundin
- 1939 Bournemouth: Euwe
- 1939 Rosario: Petrovs
- 1939 Montevideo: Alechin
- 1939 Buenos Aires: Najdorf, Keres
1940–1949
- 1940 Havana: Kashdan
- 1940 New York: Reshevsky
- 1940 Dallas: Sfârșit
- 1940 Budapesta: Euwe
- 1940 Berlin: Bogolyubov
- 1941 Mar del Plata: Stahlberg
- 1941 Buenos Aires: Stahlberg, Najdorf
- 1941 Buenos Aires: Frydman P.
- 1941 Montevideo: Eliskases
- 1941 New York: Sfârșit
- 1941 Trenčianske Teplice: Foltys
- 1941 München: Stoltz
- 1942 Mar del Plata: Najdorf
- 1942 Sverdlovsk: Ragozin
- 1942 Kujbyšev: Boleslavsky
- 1942 Moscova: Bondarevsky
- 1942 Salzburg: Alechin
- 1942 München: Alechin
- 1942 Praga: Alechin, Junge
- 1943 Mar del Plata: Najdorf
- 1943 Rio de Janeiro: Eliskases
- 1943 Sverdlovsk: Botvinnik
- 1943 Praga: Alechin
- 1943 Salzburg: Keres, Alechin
- 1943 Madrid: Keres
- 1944 Mar del Plata: Pilnik, Najdorf
- 1944 La Plata: Najdorf
- 1944 Buenos Aires: Czerniak
- 1944 Gijón: Alechin
- 1945 Riga: Keres
- 1945 Mar del Plata: Najdorf
- 1945 Buenos Aires: Najdorf
- 1945 Hollywood: Reshevsky
- 1945 Madrid: Alechin
- 1945 Riga: Mikėnas
- 1946 Mar del Plata: Najdorf
- 1946 Groningen: Botvinnik
- 1946 Praga: Najdorf
- 1947 Moscova: Botvinnik
- 1947 Pärnu: Keres
- 1947 Mar del Plata: Najdorf
- 1947 Buenos Aires: Stahlberg
- 1947 Buenos Aires - La Plata: Stahlberg
- 1947 San Paolo: Eliskases
- 1947 Varșovia: Gligorić
- 1948 Karlovy Vary - Mariánské Lázně: Foltys
- 1948 Mar del Plata: Eliskases
- 1948 Buenos Aires - La Plata: Najdorf
- 1948 Veneția: Najdorf
- 1948 New York: Sfârșit
- 1949 Mar del Plata: Ruj
- 1949 Heidelberg: Unzicker
- 1949 Trenčianske Teplice: Stahlberg
- 1949 Veneția: Szabó
1950–1959
- 1950 Mar del Plata: Gligorić
- 1950 Amsterdam: Najdorf
- 1950 Salzbrunn: Keres
- 1950 Veneția : Kotov
- 1950 Gijón: Rossolimo
- 1951 New York: Reshevsky
- 1951 Madrid: Prins
- 1951 Gijón: Euwe
- 1951 Viena: Czerniak
- 1951 Birmingham: Gligorić
- 1952 Havana: Reshevsky, Najdorf
- 1952 Mar del Plata: Bolbochán iul. , Ruj
- 1952 Budapesta : Keres
- 1952 Belgrad: Pilnik
- 1953 Mar del Plata: Gligorić
- 1953 București: Toluš
- 1953 Zurich: Smyslov
- 1954 Belgrad: Bronštejn
- 1954 București: Korčnoj
- 1954 Montevideo: Letelier
- 1955 Mar del Plata: Ivkov
- 1955 Buenos Aires: Ivkov
- 1955 Zagreb: Smyslov
- 1955 Gijón: Pomar
- 1956 Mar del Plata: Bolbochán, Najdorf
- 1956 Montevideo: Najdorf
- 1956 Moscova: Botvinnik, Smyslov
- 1956 Dresda: Averbach , Cholmov
- 1957 Mar del Plata: Keres
- 1957 Dallas: Reshevsky, Gligorić
- 1957 San Paolo: Raúl Sanguinetti
- 1957 Gotha: Bronštejn
- 1957 Madrid: Klaus Darga
- 1958 Haifa - Tel Aviv: Reshevsky
- 1958 Mar del Plata: Larsen
- 1958 Bogotá: Pânză
- 1959 Moscova: Bronštejn, Smyslov, Spassky
- 1959 Mar del Plata: Najdorf, Pachman
- 1959 Santiago de Chile: Ivkov, Pachman
- 1959 Lima: Ivkov, Pachman
- 1959 Zurich: Tal '
- 1959 Dresda: Heller , Tajmanov
- 1959 Riga: Spassky
1960–1969
- 1960 Mar del Plata: Spassky, Fischer
- 1960 Buenos Aires: Korčnoj, Reshevsky
- 1961 Stockholm: Tal '
- 1961 Belgrad: Vasyukov
- 1961 Mar del Plata: Najdorf
- 1961 Bled: Tal '
- 1961 Zurich: Keres
- 1961 Dortmund: Tajmanov
- 1961 Santa Fe: Byrne R.
- 1962 Mar del Plata: Paluhaeŭski
- 1962 Berlin: Vasyukov
- 1962 Havana: Najdorf
- 1963 Los Angeles: Keres, Petrosyan
- 1963 Havana: Korčnoj
- 1963 Moscova: Smyslov
- 1963 Sarajevo: Portisch
- 1963 Miszkolc: Tal '
- 1964 Belgrad: Spassky
- 1964 Buenos Aires: Keres, Petrosyan
- 1964 Havana: Smyslov, Uhlmann
- 1965 Mar del Plata: Najdorf
- 1965 Erevan: Korčnoj
- 1965 Havana: Smyslov
- 1965 Santiago de Chile: Smyslov
- 1965 Zagreb: Ivkov, Uhlmann
- 1965 Palma de Mallorca: Pomar, O'Kelly , Darga
- 1966 Santa Monica: (Cupa Piatigorsky) Spassky
- 1966 Mar del Plata: Smyslov
- 1966 Moscova: Petrosyan
- 1966 Sochi: Korčnoj
- 1966 Kislovodsk: Heller
- 1966 Tel Aviv: Gligorić
- 1966 Palma de Mallorca: Tal '
- 1967 Monte Carlo: Fischer
- 1967 Beverwijk: Spassky
- 1967 Havana: Larsen
- 1967 Leningrad: Korčnoj
- 1967 Moscova: Štejn
- 1967 Budva: Korčnoj
- 1967 Maribor: Unzicker
- 1967 Winnipeg: Darga, Larsen
- 1967 Palma de Mallorca: Larsen
- 1967 Skopje: Fischer
- 1968 Monte Carlo: Larsen
- 1968 Bamberg: Keres
- 1968 Wijk aan Zee: Korčnoj
- 1968 Netanya: Fischer
- 1968 Vinkovci: Fischer
- 1968 Skopje: Portisch
- 1968 Palma de Mallorca: Korčnoj
- 1968 Havana: Cholmov
- 1969 Tallinn: Štejn
- 1969 Monte Carlo: Portisch, Smyslov
- 1969 Busum: Larsen
- 1969 San Juan: Spassky
- 1969 Palma de Mallorca: Larsen
- 1969 Netanya: Reshevsky
1970–1979
- 1970 Budapesta: Keres
- 1970 Lugano: Larsen
- 1970 Rovinj - Zagreb: Fischer
- 1970 Buenos Aires: Fischer
- 1970 Leiden: Spassky
- 1970 Vinkovci: Larsen
- 1970 Caracas: Štejn, Kavalek , Panno
- 1971 Mar del Plata: Paluhaeŭski
- 1971 Moscova: Karpov , Štejn
- 1971 Tallinn: Keres, Tal '
- 1971 Wijk aan Zee: Korčnoj
- 1971 Havana: Hort
- 1971 Göteborg: Andersson , Hort
- 1971 Palma de Mallorca: Panno, Ljubojević
- 1971 Vrsac: Mecking
- 1972 Teesside: Larsen
- 1972 San Antonio: Portisch, Petrosyan, Karpov
- 1972 Palma de Mallorca: Panno, Korčnoj, Smejkal
- 1973 Hilversum: Szabó, Heller
- 1973 Budapesta: Heller
- 1973 Tallinn: Tal '
- 1973 Sochi: Tal '
- 1973 Madrid: Karpov
- 1973 Netanya: Kavalek
- 1974 Montilla Moriles: Radulov
- 1974 Manila: Vasyukov
- 1974 Las Palmas: Ljubojević
- 1975 Wijk aan Zee: Portisch
- 1975 Montilla Moriles: Paluhaeŭski, Radulov
- 1975 Tallinn: Keres
- 1975 Moscova: Heller
- 1975 Portoroz - Ljubljana: Karpov
- 1975 Milano : Karpov
- 1975 Teesside: Heller
- 1975 Manila: Ljubojević
- 1976 Wijk aan Zee: Ljubojević, Ólafsson
- 1976 Amsterdam: Karpov
- 1977 Bad Lauterberg: Karpov
- 1977 Geneva: Larsen
- 1977 Leningrad: Romanyšyn , Tal '
- 1977 Portoroz - Ljubljana: Larsen
- 1977 Tilburg : Karpov
- 1978 Bugojno: Karpov, Spassky
- 1978 Niksić: Gul'ko , Timman
- 1978 Tilburg : Portisch
- 1978 Wijk aan Zee: Portisch
- 1978 Amsterdam: Timman
- 1979 Montreal: Karpov, Tal '
- 1979 Tilburg : Karpov
- 1979 Wijk aan Zee: Paluhaeŭski
- 1979 Bled - Portorož: Timman
- 1979 Biel: Korčnoj
- 1979 Amsterdam: Hort, Sax
1980–1989
- 1980 Amsterdam: Karpov
- 1980 Bad Kissingen: Karpov
- 1980 Buenos Aires: Larsen
- 1980 Bugojno: Karpov
- 1980 Londra: Andersson, Korčnoj, Miles
- 1980 Vrbas: Miles
- 1980 Baden: Spassky , Beljavs'kyj
- 1980 Tilburg : Karpov
- 1981 Wijk aan Zee: Sosonko , Timman
- 1981 Amsterdam: Timman
- 1981 Bad Kissingen: Korčnoj
- 1981 Las Palmas: Timman
- 1981 Linares: Christiansen , Karpov
- 1981 Moscova: Karpov
- 1981 Tilburg : Beljavs'kyj
- 1982 Bugojno: Kasparov
- 1982 Londra: Andersson, Karpov
- 1982 Sochi: Tal '
- 1982 Moscova: Tal ', Vahanyan
- 1982 Wijk aan Zee: Balašov , Nunn
- 1982 Chicago: Hübner
- 1982 Mar del Plata: Timman
- 1982 Tilburg : Karpov
- 1982 Torino: Andersson , Karpov
- 1983 Linares: Spassky
- 1983 Wijk aan Zee: Andersson
- 1983 Niksić: Kasparov
- 1983 Gjovik: Nunn , Adorján , Browne
- 1983 Tilburg : Karpov
- 1984 Oslo: Karpov
- 1984 Novi Sad: Nikolić
- 1984 Wijk aan Zee: Beljavs'kyj, Korčnoj
- 1984 Bugojno: Timman
- 1984 Londra: Karpov
- 1984 Sarajevo: Korčnoj, Timman
- 1984 Titograd: Velimirović , Korčnoj
- 1984 Tilburg : Miles
- 1985 Amsterdam: Karpov
- 1985 Portoroz-Ljubljana: Portisch , Ribli , Miles
- 1985 Reggio Emilia: Portisch
- 1985 Linares: Hübner, Ljubojević
- 1985 Wijk aan Zee: Timman
- 1985 Moscova: Romanyšyn
- 1985 Naestved: Vahanyan, Browne, Larsen
- 1986 Bruxelles: Karpov
- 1986 Bugojno: Karpov
- 1986 Wijk aan Zee: Scurt
- 1986 Tilburg : Beljavs'kyj
- 1986 Londra: Flear
- 1987 Belgrad: Ljubojević
- 1987 Bruxelles: Kasparov, Ljubojević
- 1987 Tilburg : Timman
- 1987 Reykjavík: Scurt
- 1987 Amsterdam: Karpov, Timman
- 1988 Belfort: (Cupa Mondială) - Kasparov
- 1988 WC Bruxelles: Karpov
- 1988 Reykjavík WC: Kasparov
- 1989 Barcelona WC: Kasparov, Ljubojević
- 1989 Linares: Ivančuk
- 1989 Rotterdam WC: Timman
- 1989 Skelleftea WC: Karpov, Kasparov
- 1989 Tilburg : Kasparov
1990-1999
- 1990 Linares: Kasparov
- 1990 Tilburg: Ivančuk, Kamsky
- 1990 Wijk aan Zee: Nunn
- 1991 Amsterdam: Salov , Scurt
- 1991 Linares: Ivančuk
- 1991 Reykjavík: Ivančuk, Karpov
- 1991 Tilburg: Kasparov
- 1992 Biel: Karpov
- 1992 Dortmund: Ivančuk, Kasparov
- 1992 Linares: Kasparov
- 1992 Moscova: Anand, Gelfand
- 1992 Wijk aan Zee: Gelfand, Salov
- 1993 Amsterdam: Anand, Kramnik , Scurt
- 1993 Belgrad: Beljavs'kyj
- 1993 Dortmund: Karpov
- 1993 Las Palmas: Ivan Morović
- 1993 Linares: Kasparov
- 1993 München: Širov
- 1993 Wijk aan Zee: Karpov
- 1994 Amsterdam: Kasparov
- 1994 Buenos Aires: Salov
- 1994 Las Palmas: Kamsky
- 1994 Linares: Karpov
- 1994 Novgorod: Ivančuk, Kasparov
- 1995 Amsterdam: Lautier
- 1995 Dortmund: Kramnik
- 1995 Dos Hermanas: Adams , Kamskij, Karpov
- 1995 Linares: Ivančuk
- 1995 Novgorod: Kasparov
- 1995 Rândul: Kasparov
- 1996 Amsterdam: Kasparov, Topalov
- 1996 Dortmund: Anand, Kramnik
- 1996 Dos Hermanas: Kramnik, Topalov
- 1996 Las Palmas : Kasparov
- 1996 León: Polgár J. , Topalov
- 1996 Madrid: Illescas Córdoba, Topalov
- 1996 Novgorod: Topalov
- 1996 Pärnu: Scurt
- 1996 Viena: Gelfand, Karpov, Topalov
- 1996 Wijk aan Zee: Ivančuk
- 1997 Belgrad: Anand, Ivančuk
- 1997 Biel: Anand
- 1997 Dortmund: Kramnik
- 1997 Dos Hermanas: Anand, Kramnik
- 1997 Linares: Kasparov
- 1997 Madrid: Širov, Topalov
- 1997 Novgorod: Kasparov
- 1997 Ter Apel: Širov
- 1997 Tilburg: Kasparov, Kramnik, Svidler
- 1997 Wijk aan Zee: Salov
- 1998 Dortmund: Adams, Kramnik, Svidler
- 1998 Linares: Anand
- 1998 Madrid: Anand
- 1998 Polanica Zdroj: Gelfand
- 1998 Tilburg: Anand
- 1998 Wijk aan Zee: Anand, Kramnik
- 1999 Dortmund: Lékó
- 1999 Dos Hermanas: Adams
- 1999 Linares: Kasparov
- 1999 Sarajevo: Kasparov
- 1999 Wijk aan Zee: (Corus) Kasparov
2000–2009
- 2000 Dortmund: Anand, Kramnik
- 2000 Linares: Kasparov, Kramnik
- 2000 Biel: Svidler
- 2000 Lviv: Ivančuk
- 2000 Mérida: Širov
- 2000 Montecatini Terme: Ivančuk
- 2000 Polanica Zdrój: Gelfand
- 2000 Sarajevo: Kasparov
- 2000 Wijk aan Zee: Kasparov
- 2001 Astana: Kasparov
- 2001 Dortmund: Kramnik, Topalov
- 2001 Linares: Kasparov
- 2001 Biel: Korčnoj
- 2001 Mérida: Anand
- 2001 Wijk aan Zee: Kasparov
- 2002 Cannes: Gelfand, Topalov
- 2002 Linares: Kasparov
- 2002 Wijk aan Zee: Bareev
- 2003 Budapesta: Scurt
- 2003 Dortmund: Bologan
- 2003 Enghien les Bains: Bareev
- 2003 Biel: Morozevič
- 2003 Hoogeveen: Polgár J.
- 2003 Linares: Kramnik, Lékó
- 2003 Wijk aan Zee: Anand
- 2004 Biel: Morozevič
- 2004 Dortmund: Anand
- 2004 Linares: Kramnik
- 2004 Poikovsky Karpov: Griščuk , Rublëvskij
- 2004 Wijk aan Zee: Anand
- 2005 Dortmund: Naiditsch
- 2005 Linares: Kasparov, Topalov
- 2005 Moscova: Rublëvskij
- 2005 Poikovsky Karpov: Bacrot , Bologan
- 2005 Sofia: Topalov
- 2005 Wijk aan Zee: Lékó
- 2006 Biel: Morozevič
- 2006 Dortmund: Kramnik, Svidler
- 2006 Foros: Rublëvskij
- 2006 Hoogeveen: Məmmədyarov , Polgár J.
- 2006 Morelia - Linares: Aronyan
- 2006 Moscova: Aronyan, Lékó, Ponomarëv
- 2006 Pamplona: Morozevič
- 2006 Poikovsky Karpov: Širov
- 2006 Sofia: Topalov
- 2006 Wijk aan Zee: Anand, Topalov
- 2007 Morelia - Linares: Anand
- 2007 Poikovsky Karpov: Jakovenko
- 2007 Sofia: Topalov
- 2007 Wijk aan Zee: (Corus) Aronyan, Rəcəbov , Topalov
- 2007 Biel: Carlsen
- 2007 Dortmund: Kramnik
- 2007 Khanty-Mansiysk: (CW Cup 2007) Kamsky
- 2007 Moscova: Kramnik
- 2008 Wijk ann Zee (Corus): Aronyan, Carlsen
- 2008 Morelia-Linares: Anand
- 2008 Baku: (Marele Premiu FIDE) Həșimov , Wang Yue , Carlsen
- 2008 Sofia: Ivančuk
- 2008 Sarajevo: Morozevič
- 2008 Foros: Carlsen
- 2008 Dortmund: Lékó
- 2008 Poikovsky Karpov: Rublëvskij, Jakovenko, Həșimov, Širov
- 2008 Erevan: Aronyan
- 2008 Biel: Alekseev
- 2008 Sochi: (Marele Premiu FIDE) Aronyan
- 2008 Moscova: Ivančuk
- 2008 Bilbao: (Grand Slam) Topalov
- 2008 Nanjing: (Spring Spring) Topalov
- Lista 2008 2008: (Marele Premiu FIDE) Rəcəbov, Jakovenko, Griščuk
- 2009 Wijk aan Zee: (Corus) Karjakin
- 2009 Linares: Griščuk, Ivančuk
- 2009 Nal'čik: (Marele Premiu FIDE 2008-2009) Aronyan
- 2009 Sofia: Širov
- 2009 Poikovsky Karpov: Motylëv
- 2009 Bazna: Ivančuk
- 2009 Dortmund: Kramnik
- 2009 San Sebastián: Nakamura
- 2009 Biel: Vachier-Lagrave
- 2009 Jermuk: (Marele Premiu FIDE) Ivančuk
- 2009 Bilbao: Aronyan
- 2009 Nanjing: (Pearl Spring) Carlsen
- 2009 Moscova: Kramnik
- 2009 Khanty-Mansiysk: (Cupa Mondială de șah) Gelfand
- 2009 Londra: Carlsen
2010-2019
- 2010 Reggio Emilia (Anul Nou): Kamskij
- 2010 Wijk aan Zee (Corus): Carlsen
- 2010 Gibraltar : Adams
- 2010 Linares : Topalov
- 2010 Havana: Ivančuk
- 2010 Bazna: Carlsen
- 2010 Dortmund : Ponomarëv
- 2010 Bilbao: Kramnik
- 2010 Nanjing (Spring Spring): Carlsen
- 2010 Hoogeveen: Vachier-Lagrave
- 2010 Moscova (Memorialul Tal): Aronyan , Karjakin , Məmmədyarov
- 2010 Londra: Carlsen
- 2011 Reggio Emilia (Anul Nou): Həșimov
- 2011 Wijk aan Zee (Tata Steel): Nakamura
- 2011 Gibraltar: Ivančuk
- 2011 San Paolo - Bilbao: Carlsen
- 2011 Hoogeveen: Kramnik
- 2011 Moscova (Memorialul Tal): Carlsen
- 2011 Londra: Kramnik
- 2012 Reggio Emilia (Anul Nou): Tururi
- 2012 Wijk aan Zee (Tata Steel): Aronyan
- 2012 Moscova: Carlsen
- 2012 Dortmund: Caruana, Karjakin
- 2012 Biel : Wang
- 2012 Londra: Topalov , Gelfand , Məmmədyarov
- 2012 San Paolo / Bilbao: Carlsen
- 2012 București: Ivančuk
- 2012 Tașkent (Marele Premiu): Karjakin, Wang Hao, Morozevich
- 2012 Londra: Carlsen
- 2013 Wijk aan Zee (Tata Steel): Carlsen
- 2013 Baden-Baden (Grenke): Anand
- 2013 Zug (Grand Prix): Topalov
- 2013 Zurich: Caruana
- 2013 Sankt Petersburg: Aronyan
- 2013 Moscova (Memorialul Tal): Gelfand
- 2013 Salonic (Marele Premiu): Perez
- 2013 Dortmund: Adams
- 2013 Londra (Turneul candidaților): Carlsen
- 2013 Beijing (Marele Premiu): Mamedyarov
- 2013 Stavanger (Norvegia Șah): Karjakin
- 2013 Tromsø : (Cupa Mondială): Kramnik
- 2013 Saint Louis (Cupa Sinquefield): Carlsen
- 2013 Bilbao: Aronian
- 2013 Paris : (Grand Prix): Caruana, Gelfand
- 2013 București: Caruana
- 2014 Wijk aan Zee (Tata Steel): Aronyan
- 2014 Zurich: Carlsen
- 2014 Khanty-Mansisyk (Turneu de candidați): Anand
- 2014 Șəmkir (Memorialul Gashimov): Carlsen
- 2014 Stavanger (Șahul Norvegiei): Karjakin
- 2014 Biel-Bienne: Vachier-Lagrave
- 2014 Dortmund: Caruana
- 2014 Saint Louis (Cupa Sinquefield): Caruana
- 2014 Baku (Marele Premiu): Caruana, Gelfand
- 2014 Tașkent (Marele Premiu): Andreikin
- 2014 Bilbao: Anand
- 2014 Moscova (Memorialul Tal): Grischuk
- 2014 Londra: Anand, Kramnik, Giri
- 2014 Doha: Yu
- 2015 Wijk aan Zee (Tata Steel): Carlsen
- 2015 Gibraltar: Nakamura
- 2015 Baden-Baden (Grenke): Carlsen
- 2015 Zurich: Nakamura
- 2015 Tbilisi (Marele Premiu):Tomaševskij
- 2015 Șəmkir: Carlsen
- 2015 Khanty-Mansisyk (Marele Premiu): Jakovenko, Caruana, Nakamura
- 2015 Stavanger (Norway Chess - Grand Chess Tour): Topalov
- 2015 Dortmund: Caruana
- 2015 Saint Louis (Marele tur de șah): Aronyan
- 2015 Las Vegas: Nakamura
- 2015 Baku (Cupa Mondială): Karjakin
- 2015 Bilbao: Știu
- 2015 Londra (Grand Chess Tour): Carlsen
- 2015 Doha: Carlsen
- 2016 Wijk aan Zee (Tata Steel): Carlsen
- 2016 Gibraltar: Nakamura
- 2016 Moscova (Turneul candidaților): Karjakin
- 2016 Stavanger (Norvegia Șah): Carlsen
- 2016 Șəmkir (Memorialul Gashimov): Mamedyarov
- 2016 Dortmund: Vachier-Lagrave
- 2016 Bilbao: Carlsen
- 2016 Saint Louis (Marele tur de șah): Deci
- 2016 Moscova (Memorialul Tal): Nepomnjašchiij
- 2016 Londra (Grand Chess Tour): Deci
- 2017 Wijk aan Zee (Tata Steel): Deci
- 2017 Gibraltar: Nakamura
- 2017 Shenzhen: Ding
- 2017 Sharjah (Marele Premiu 2017): Grischuk, Mamedyarov, Vachier-Lagrave
- 2017 Șəmkir (Memorialul Gashimov): Mamedyarov
- 2017 Karlsruhe / Baden-Baden (Grenke): Aronyan
- 2017 Moscova (Marele Premiu 2017): Ding
- 2017 Stavanger (Norvegia Șah): Aronyan
- 2017 Geneva (Marele Premiu 2017): Radjabov
- 2017 Dortmund: Wojtaszek
- 2017 Saint Louis (Marele tur de șah) Vachier-Lagrave
- 2017 Tbilisi (Cupa Mondială): Aronyan
- 2017 Insula Man: Carlsen
- 2017 Palma de Mallorca (Marele Premiu): Aronyan, Jakovenko
- 2017 Londra (Grand Chess Tour): Caruana
- 2018 Wijk aan Zee (Tata Steel): Carlsen
- 2018 Gibraltar: Aronyan
- 2018 Berlin (Turneul candidaților): Caruana
- 2018 Karlsruhe / Baden-Baden: Caruana
- 2018 Șəmkir (Memorialul Gashimov): Carlsen
- 2018 Stavanger (Norvegia Șah): Caruana
- 2018 Dortmund: Nepomnjaščij
- 2018 Biel-Bienne: Mamedyarov
- 2018 Saint Louis (Grand Chess Tour): Carlsen, Aronyan, Caruana
- 2018 Shenzhen: Vachier-Lagrave, Ding, Giri
- 2018 Insula Man: Wojtaszek
- 2018 Londra (Grand Chess Tour): Nakamura
- 2019 Wijk aan Zee (Tata Steel): Carlsen
- 2019 Gibraltar: Artemiev
- 2019 Moscova (Open Aeroflot): Külaots
- Praga 2019: Vitiugov
- 2019 Șəmkir (Memorialul Gashimov): Carlsen
- 2019 Shenzhen: Tururi
- 2019 Karlsruhe / Baden-Baden (Grenke): Carlsen
- 2019 Moscova (Marele Premiu 2019): Nepomnjašchiij
- 2019 Stavanger (Șahul Norvegiei): Carlsen
- 2019 Philadelphia (World Open): Lê
- 2019 Zagreb (Marele tur de șah): Carlsen
- 2019 Dortmund: Perez
- 2019 Riga (Marele Premiu): Mamedyarov
- 2019 Riga (RTU Open): Kovalenko
- 2019 Saint Louis (Sinquefield - Grand Chess Tour): Ding
- 2019 Khanty-Mansiysk (Cupa Mondială): Radjabov
- 2019 Isola di Man (Grand Swiss): Wang
- 2019 Amburgo (Grand Prix): Griščuk
- 2019 Londra (Grand Chess Tour): Ding
- 2019 Gerusalemme (Grand Prix): Nepomnjaščij
2020-2029
- 2020 Wijk aan Zee (Tata Steel): Caruana
- 2020 Gibilterra : Paravyan
- 2020 Praga: Firouzja
- 2020 Mosca (Open Aeroflot): Suleymanli
- 2020 Stavanger (Norway Chess): Carlsen
- 2021 Wijk aan Zee (Tata Steel): Van Foreest
Collegamenti esterni
- ( EN ) Main world tournaments and matches , su chess.gr . URL consultato il 3 febbraio 2011 (archiviato dall' url originale il 3 marzo 2016) .
- ( EN ) Philip McCready (a cura di), Tournament Crosstables (tabelle di molti tornei), su thechesslibrary.com .
- ( EN ) Strongest Tournaments in Chess History (lista opinabile dei più forti tornei di scacchi), su www3.sympatico.ca (archiviato dall' url originale il 4 luglio 2009) .