UNICEF Open 2010
UNICEF Open 2010 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Sport | Tenis | ||||
Data | 13 iunie - 19 iunie | ||||
Ediție | 21a | ||||
Categorie | ATP World Tour 250 | ||||
Suprafaţă | Iarbă | ||||
Locație | 's-Hertogenbosch , Olanda | ||||
Campioni | |||||
Masculin singular Serhij Stachovs'kyj | |||||
Femelă singulară Justine Henin | |||||
Bărbat dublu Robert Lindstedt / Horia Tecău | |||||
Femelă dublă Alla Kudrjavceva / Anastasija Rodionova | |||||
|
Openul UNICEF 2010 a fost un turneu de tenis jucat pe iarbă. A fost cea de-a 21-a ediție a UNICEF Open , până în 2009 cunoscută sub numele de Order Open , care face parte din categoria seriei ATP World Tour 250 ca parte a ATP World Tour 2010 și categoria Internațională ca parte a WTA Tour 2010 . A fost un eveniment combinat masculin și feminin și a avut loc în Parcul Autotron din 's-Hertogenbosch , Olanda , în perioada 13-19 iunie 2010.
Participanții la ATP
Capete însămânțate
Jucător | Naţionalitate | Clasament * | Semințele |
---|---|---|---|
Ivan Ljubičić | Croaţia | 15 | 1 |
Marcos Baghdatis | Cipru | 26 | 2 |
Tommy Robredo | Spania | 36 | 3 |
Viktor Troicki | Serbia | 39 | 4 |
Philipp Petzschner | Germania | 41 | 5 |
Thiemo de Bakker | Olanda | 44 | 6 |
Janko Tipsarević | Serbia | 50 | 7 |
Benjamin Becker | Germania | 52 | 8 |
- Semințele se bazează pe clasamentul din 7 iunie 2010.
Alți participanți
Următorii jucători au primit un wild card :
Următorii jucători au progresat din calificări:
- Dustin Brown
- Rameez Junaid
- Rajeev Ram (ca Lucky Loser)
- Simon Stadler
- Kristof Vliegen
Participanți la WTA
Capete însămânțate
Jucător | Naţionalitate | Clasament * | Semințele |
---|---|---|---|
Justine Henin | Belgia | 18 | 1 |
Dinara Safina | Rusia | 20 | 2 |
Marija Kirilenko | Rusia | 28 | 3 |
Jaroslava Švedova | Kazahstan | 32 | 4 |
Alexandra Dulgheru | România | 31 | 5 |
Sara Errani | Italia | 33 | 6 |
Andrea Petković | Germania | 34 | 7 |
Anabel Medina Garrigues | Spania | 38 | 8 |
- Semințele se bazează pe clasamentul din 7 iunie 2010.
Alți participanți
Următorii jucători au primit un wild card :
Următorii jucători au progresat de la calificare:
Campioni
Masculin singular
Serhij Stachovs'kyj a bătut în finală Janko Tipsarević 6-3, 6-0
Femelă singulară
Justine Henin a bătut în finală Andrea Petković , 3-6, 6-3, 6-4
Bărbat dublu
Robert Lindstedt / Horia Tecău a bătut în finală Lukáš Dlouhý / Leander Paes 1-6, 7-5, [10-7]
Femelă dublă
Alla Kudrjavceva / Anastasija Rodionova a bătut în finală Vania King / Jaroslava Švedova 3-6, 6-3, [10-6]
linkuri externe
- Single masculin , pe youplayoff.com .
- Single feminin , pe youplayoff.com .