Navigarea către Jocurile Olimpiadei a VIII-a - 6 metri
Salt la navigare Salt la căutare
6 metri Paris 1924 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Informații generale | ||||||||||
Loc | Le havre | |||||||||
Perioadă | în perioada 21-26 iulie 1924 | |||||||||
Participanți | 27 din 9 națiuni | |||||||||
Podium | ||||||||||
| ||||||||||
Ediția anterioară și următoarea | ||||||||||
|
Navigați a Paris 1924 |
---|
Monotip olimpic |
Clasa 6 metri |
Clasa de 8 metri |
Competiția categoriei de 6 metri de navigație la Jocurile Olimpiadei a VIII- a a avut loc în perioada 21-26 iulie 1924 la Le Havre .
Eliminatoriu
Toate bărcile au participat la toate cele trei curse de calificare. În fiecare regată, doar primii doi s-au calificat în runda finală.
Prima regată
A avut loc pe 21 iulie.
Pos. | Țară | Numele bărcii - Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Danemarca | Bonzo Vilhelm Vett , Knud Degn , Christian Nielsen | 2h13'04 " |
2 | Olanda | Willem-Six Joop Carp , Anthonij Guépin , Jan Vreede | 2h15'21 " |
3 | Norvegia | Elisabeta a V-a Anders Lundgren , Eugen Lunde , Christopher Dahl | 2h15'45 " |
4 | Suedia | Aloha II Nils Rinman , Olle Rinman , Magnus Hellström | 2h17'53 " |
5 | Italia | Mebi Carlo Nasi , Cencio Massola , Roberto Moscatelli | 2h18'25 " |
6 | Belgia | Ciss Léon Huybrechts , John Klotz , Léopold Standaert | 2h18'29 " |
7 | Spania | Amolgavar Arturo Masbové , Santiago Amat , Pedro Pi | 2h21'35 " |
8 | Franţa | Sandra Édouard Moussié , Georges Herpin , Henri Louit | 2h23'28 " |
- | Cuba | Hatuey Enrique Conill , Pedro Cisneros , Antonio Saavedra | DNF |
Regata a 2-a
A avut loc pe 22 iulie.
Pos. | Țară | Numele bărcii - Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Norvegia | Elisabeta a V-a Anders Lundgren , Eugen Lunde , Christopher Dahl | 4h34'00 " |
2 | Danemarca | Bonzo Vilhelm Vett , Knud Degn , Christian Nielsen | 4h35'53 " |
3 | Franţa | Sandra Édouard Moussié , Georges Herpin , Henri Louit | 4h36'56 " |
4 | Suedia | Aloha II Nils Rinman , Olle Rinman , Magnus Hellström | 4h40'35 " |
5 | Italia | Mebi Carlo Nasi , Cencio Massola , Roberto Moscatelli | 4h45'38 " |
6 | Spania | Amolgavar Arturo Masbové , Santiago Amat , Pedro Pi | 4h53'47 " |
7 | Belgia | Ciss Léon Huybrechts , John Klotz , Léopold Standaert | 4h54'15 " |
8 | Cuba | Hatuey Enrique Conill , Pedro Cisneros , Antonio Saavedra | 5h09'25 " |
B.C | Olanda | Willem-Six Joop Carp , Anthonij Guépin , Jan Vreede | DNF |
Regata a 3-a
A avut loc la 23 iulie.
Pos. | Țară | Numele bărcii - Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Norvegia | Elisabeta a V-a Anders Lundgren , Eugen Lunde , Christopher Dahl | 1h46'42 " |
2 | Olanda | Willem-Six Joop Carp , Anthonij Guépin , Jan Vreede | 1h50; 14 " |
3 | Belgia | Ciss Léon Huybrechts , John Klotz , Léopold Standaert | 1h51'14 " |
4 | Suedia | Aloha II Nils Rinman , Olle Rinman , Magnus Hellström | 1h53'13 " |
5 | Franţa | Sandra Édouard Moussié , Georges Herpin , Henri Louit | 2h07'08 " |
- | Danemarca | Bonzo Vilhelm Vett , Knud Degn , Christian Nielsen | DNF |
- | Italia | Mebi Carlo Nasi , Cencio Massola , Roberto Moscatelli | DNF |
- | Spania | Amolgavar Arturo Masbové , Santiago Amat , Pedro Pi | DNF |
- | Olanda | Willem-Six Joop Carp , Anthonij Guépin , Jan Vreede | DNF |
Faza finală
Prima regată
A avut loc pe 25 iulie.
Pos. | Țară | Numele bărcii - Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Norvegia | Elisabeta a V-a Anders Lundgren , Eugen Lunde , Christopher Dahl | 2h18'25 " |
2 | Olanda | Willem-Six Joop Carp , Anthonij Guépin , Jan Vreede | 2h19'35 " |
3 | Danemarca | Bonzo Vilhelm Vett , Knud Degn , Christian Nielsen | 2h23'06 " |
Regata a 2-a
A avut loc pe 26 iulie.
Pos. | Țară | Numele bărcii - Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Norvegia | Elisabeta a V-a Anders Lundgren , Eugen Lunde , Christopher Dahl | 2h02'57 " |
2 | Danemarca | Bonzo Vilhelm Vett , Knud Degn , Christian Nielsen | 2h05'22 " |
3 | Olanda | Willem-Six Joop Carp , Anthonij Guépin , Jan Vreede | 2h06'26 " |
Clasament final
Pos. | Țară | Numele bărcii - Sportivi | Faza finală | Faza eliminatorie | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Primul | Al 2-lea | Total | Primul | Al 2-lea | A treia | Total | |||
Norvegia | Elisabeta a V-a Anders Lundgren , Eugen Lunde , Christopher Dahl | 1 | 1 | 2 | 3 | 1 | 1 | 5 | |
Danemarca | Bonzo Vilhelm Vett , Knud Degn , Christian Nielsen | 3 | 2 | 5 | 1 | 2 | 8 | 11 | |
Olanda | Willem-Six Joop Carp , Anthonij Guépin , Jan Vreede | 2 | 3 | 5 | 2 | 8 | 2 | 12 | |
4 | Suedia | Aloha II Nils Rinman , Olle Rinman , Magnus Hellström | 4 | 4 | 4 | 12 | |||
5 | Belgia | Ciss Léon Huybrechts , John Klotz , Léopold Standaert | 6 | 7 | 3 | 16 | |||
Franţa | Sandra Édouard Moussié , Georges Herpin , Henri Louit | 8 | 3 | 5 | 16 | ||||
7 | Italia | Mebi Carlo Nasi , Cencio Massola , Roberto Moscatelli | 5 | 5 | 8 | 18 | |||
8 | Spania | Amolgavar Arturo Masbové , Santiago Amat , Pedro Pi | 7 | 6 | 8 | 21 | |||
9 | Cuba | Hatuey Enrique Conill , Pedro Cisneros , Antonio Saavedra | 8 | 8 | 8 | 24 |
Bibliografie
- ( FR ) Comité olympique français ( Comitetul olimpic francez ), Yachting ( PDF ), în Les Jeux de la VIII și Olympiade. Paris 1924. Rapport officiel , Paris, Librairie de France, 1924, pp. 580-600. Adus la 17 octombrie 2013 .
linkuri externe
- ( RO ) Foaie pe Sports-reference.com , pe Sports-reference.com . Adus la 27 octombrie 2015 (arhivat din original la 2 iunie 2011) .