Volleyball Nations League masculin 2019
Liga Națiunilor Volei 2019 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Liga Națiunilor de Volei | ||||
Sport | Volei | ||||
Ediție | Al 2-lea | ||||
Administrator | FIVB | ||||
La tine acasa | din 31 mai 2019 până la 14 iulie 2019 | ||||
Participanți | 16 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Rusia (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Statele Unite | ||||
Al treilea | Polonia | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Matthew Anderson | ||||
Meciuri organizate | 130 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Liga Națiunilor Volei 2019 a avut loc în perioada 31 mai - 14 iulie 2019: șaisprezece echipe naționale au participat la turneu, iar victoria finală a revenit Rusiei pentru a doua oară consecutiv [1] .
Regulament
Formulă
Echipele au fost împărțite în două categorii, cea principală și cea secundară (cea din urmă, în această ediție, a inclus Australia , Bulgaria , Canada și Portugalia ): cu toate acestea, echipele au jucat un singur turneu fără nicio distincție.
Echipele au jucat o primă fază a grupelor cu formula grupei italiene ; la sfârșitul primei faze:
- Primii cinci clasificați și echipa țării organizatoare (în cazul în care era printre primele cinci clasificate, a șasea clasificată calificată) au intrat în faza finală structurată cu o etapă a grupelor cu formula grupei italiene, unde primele două Clasificații din fiecare grupă au intrat în Final Four, structurat în semifinale, final pentru locul trei și finală.
- Ultimul clasat dintre echipele din categoria secundară este retrogradat.
Criterii de clasare
Dacă rezultatul final a fost 3-0 sau 3-1, s-au acordat 3 puncte echipei câștigătoare și 0 la acea înfrângere, dacă rezultatul final a fost 3-2, s-au acordat 2 puncte echipei câștigătoare și 1 acelei echipe. înfrângere.
Ordinea de clasare a fost definită pe baza:
- Numărul de jocuri câștigate;
- Puncte;
- Raportul seturilor câștigate / pierdute;
- Raportul punctelor marcate / suferite;
- Rezultatele confruntărilor directe.
Echipe participante
Formații
Turneu
Etapa grupelor
Prima săptămână
Grupa 1 | Grupa 2 | Grupa 3 | Grupa 4 |
---|---|---|---|
China | Argentina | Australia | Franţa |
Germania | Bulgaria | Brazilia | Japonia |
Iran | Canada | Polonia | Rusia |
Italia | Portugalia | Statele Unite | Serbia |
Grupa 1
31 mai 2019 Centrul de sport Jiangmen Gym , Jiangmen Durata: 2h: 17 - Spectatori: 2 040 | Iran | 3 - 1 | Italia | 20-25, 25-23, 25-23, 25-23 |
31 mai 2019 Centrul sportiv Jiangmen Gym , Jiangmen Durata: 2h: 14 - Spectatori: 3 130 | China | 2 - 3 | Germania | 21-25, 21-25, 25-19, 25-19, 11-15 |
1 iunie 2019 Centrul sportiv Jiangmen Gym , Jiangmen Durată: 1 oră: 51 - Spectatori: 2 337 | Italia | 3 - 0 | Germania | 25-21, 30-28, 25-23 |
1 iunie 2019 Centrul sportiv Jiangmen Gym , Jiangmen Durată: 1 oră: 28 - Spectatori: 4814 | China | 0 - 3 | Iran | 22-25, 18-25, 21-25 |
2 iunie 2019 Centrul de sport Jiangmen Gym , Jiangmen Durată: 1 oră: 54 - Spectatori: 2 141 | Germania | 0 - 3 | Iran | 28-30, 27-29, 20-25 |
2 iunie 2019 Centrul sportiv Jiangmen Gym , Jiangmen Durată: 1 oră: 32 - Spectatori: 4 180 | China | 0 - 3 | Italia | 21-25, 13-25, 24-26 |
Grupa 2
31 mai 2019 Aconcagua Arena , Mendoza Durată: 1 oră: 44 - Spectatori: 1 600 | Canada | 1 - 3 | Bulgaria | 20-25, 24-26, 25-19, 17-25 |
31 mai 2019 Aconcagua Arena , Mendoza Durată: 1 oră: 20 - Spectatori: 3 000 | Argentina | 3 - 0 | Portugalia | 25-17, 25-21, 25-21 |
1 iunie 2019 Aconcagua Arena , Mendoza Durată: 1 oră: 28 - Spectatori: 2 000 | Canada | 3 - 0 | Portugalia | 25-20, 25-23, 25-16 |
1 iunie 2019 Aconcagua Arena , Mendoza Durată: 1 oră: 24 - Spectatori: 4 500 | Argentina | 3 - 0 | Bulgaria | 25-16, 25-21, 25-23 |
2 iunie 2019 Aconcagua Arena , Mendoza Durata: 2h: 00 - Spectatori: 2 000 | Portugalia | 3 - 1 | Bulgaria | 25-21, 19-25, 28-26, 25-23 |
2 iunie 2019 Aconcagua Arena , Mendoza Durata: 2h: 08 - Spectatori: 4000 | Argentina | 1 - 3 | Canada | 21-25, 27-29, 25-16, 24-26 |
Grupa 3
31 mai 2019 Spodek , Katowice Durată: 1 oră: 33 - Spectatori: 5 672 | Statele Unite | 0 - 3 | Brazilia | 22-25, 22-25, 23-25 |
31 mai 2019 Spodek , Katowice Durată: 1 oră: 50 - Spectatori: 7 916 | Polonia | 3 - 1 | Australia | 25-15, 24-26, 25-21, 25-14 |
1 iunie 2019 Spodek , Katowice Durată: 2h: 21 - Spectatori: 4 562 | Brazilia | 3 - 2 | Australia | 32-34, 25-16, 25-19, 27-29, 15-13 |
1 iunie 2019 Spodek , Katowice Durata: 2h: 47 - Spectatori: 8 952 | Statele Unite | 2 - 3 | Polonia | 25-17, 32-34, 28-26, 23-25, 9-15 |
2 iunie 2019 Spodek , Katowice Durată: 1 oră: 45 - Spectatori: 4 320 | Australia | 1 - 3 | Statele Unite | 25-19, 25-27, 16-25, 16-25 |
2 iunie 2019 Spodek , Katowice Durată: 1 oră: 55 - Spectatori: 9 836 | Brazilia | 3 - 1 | Polonia | 22-25, 25-15, 25-21, 25-17 |
Grupa 4
31 mai 2019 SPC Voivodina , Novi Sad Durata: 1h: 51 - Spectatori: 750 | Serbia | 1 - 3 | Japonia | 17-25, 12-25, 26-24, 17-25 |
31 mai 2019 SPC Voivodina , Novi Sad Durata: 1h: 53 - Spectatori: 350 | Franţa | 3 - 1 | Rusia | 25-19, 25-22, 20-25, 25-23 |
1 iunie 2019 SPC Voivodina , Novi Sad Durata: 2h: 07 - Spectatori: 425 | Japonia | 1 - 3 | Rusia | 22-25, 25-23, 19-25, 23-25 |
1 iunie 2019 SPC Voivodina , Novi Sad Durată: 1 oră: 44 - Spectatori: 3 390 | Serbia | 1 - 3 | Franţa | 12-25, 22-25, 25-20, 20-25 |
2 iunie 2019 SPC Voivodina , Novi Sad Durată: 1 oră: 48 - Spectatori: 595 | Japonia | 1 - 3 | Franţa | 22-25, 27-25, 19-25, 15-25 |
2 iunie 2019 SPC Voivodina , Novi Sad Durata: 2h: 22 - Spectatori: 4 250 | Rusia | 3 - 2 | Serbia | 20-25, 26-24, 25-23, 22-25, 15-10 |
A doua saptamana
Grupa 5 | Grupa 6 | Grupa 7 | Grupa 8 |
---|---|---|---|
Bulgaria | Italia | Argentina | Australia |
China | Portugalia | Brazilia | Canada |
Franţa | Rusia | Japonia | Germania |
Polonia | Statele Unite | Iran | Serbia |
Grupa 5
7 iunie 2019 Beilun Gymnasium , Ningbo Durată: 1 oră: 55 - Spectatori: 2 100 | Franţa | 3 - 1 | Polonia | 28-26, 25-23, 24-26, 25-20 |
7 iunie 2019 Beilun Gymnasium , Ningbo Durată: 1 oră: 21 - Spectatori: 5820 | China | 3 - 0 | Bulgaria | 26-24, 25-20, 25-17 |
8 iunie 2019 Beilun Gymnasium , Ningbo Durată: 1 oră: 56 - Spectatori: 3 160 | Polonia | 3 - 1 | Bulgaria | 22-25, 25-19, 27-25, 25-20 |
8 iunie 2019 Beilun Gymnasium , Ningbo Durată: 1 oră: 21 - Spectatori: 6 560 | China | 0 - 3 | Franţa | 16-25, 23-25, 20-25 |
9 iunie 2019 Beilun Gymnasium , Ningbo Durată: 1 oră: 55 - Spectatori: 2910 | Bulgaria | 3 - 2 | Franţa | 18-25, 23-25, 25-21, 25-23, 15-11 |
9 iunie 2019 Beilun Gymnasium , Ningbo Durată: 1 oră: 20 - Spectatori: 6 550 | China | 0 - 3 | Polonia | 22-25, 13-25, 15-25 |
Grupa 6
7 iunie 2019 Ufa Arena , Ufa Durată: 1 oră: 57 - Spectatori: 2 710 | Italia | 3 - 1 | Statele Unite | 25-23, 13-25, 25-20, 25-23 |
7 iunie 2019 Ufa Arena , Ufa Durata: 1h: 22 - Spectatori: 6 070 | Rusia | 3 - 0 | Portugalia | 25-19, 25-22, 25-20 |
8 iunie 2019 Ufa Arena , Ufa Durata: 1h: 14 - Spectatori: 2 770 | Italia | 3 - 0 | Portugalia | 25-13, 25-20, 25-11 |
8 iunie 2019 Ufa Arena , Ufa Durata: 1h: 21 - Spectatori: 8 080 | Rusia | 3 - 0 | Statele Unite | 25-22, 25-19, 25-15 |
9 iunie 2019 Ufa Arena , Ufa Durata: 1h: 50 - Spectatori: 2 800 | Portugalia | 1 - 3 | Statele Unite | 20-25, 25-22, 22-25, 17-25 |
9 iunie 2019 Ufa Arena , Ufa Durata: 1h: 20 - Spectatori: 7600 | Rusia | 3 - 0 | Italia | 29-27, 25-16, 25-18 |
Grupa 7
7 iunie 2019 Musashino Forest Sport Plaza , Tokyo Durata: 2h: 31 - Spectatori: 2 100 | Brazilia | 3 - 2 | Iran | 23-25, 25-16, 21-25, 33-31, 15-10 |
7 iunie 2019 Musashino Forest Sport Plaza , Tokyo Durată: 1 oră: 30 - Spectatori: 4 200 | Japonia | 3 - 0 | Argentina | 25-16, 25-16, 33-31 |
8 iunie 2019 Musashino Forest Sport Plaza , Tokyo Durata: 2h: 22 - Spectatori: 3 050 | Argentina | 1 - 3 | Iran | 19-25, 25-20, 22-25, 32-34 |
8 iunie 2019 Musashino Forest Sport Plaza , Tokyo Durată: 1 oră: 31 - Spectatori: 7 200 | Japonia | 0 - 3 | Brazilia | 22-25, 19-25, 21-25 |
9 iunie 2019 Musashino Forest Sport Plaza , Tokyo Durata: 2h: 18 - Spectatori: 2 800 | Argentina | 2 - 3 | Brazilia | 20-25, 25-21, 28-26, 23-25, 12-15 |
9 iunie 2019 Musashino Forest Sport Plaza , Tokyo Durată: 1 oră: 34 - Spectatori: 6 000 | Japonia | 0 - 3 | Iran | 22-25, 21-25, 19-25 |
Grupa 8
7 iunie 2019 TD Place Arena , Ottawa Durată: 2h: 09 - Prezență: 1 471 | Germania | 3 - 2 | Serbia | 25-20, 16-25, 26-28, 26-24, 15-9 |
7 iunie 2019 TD Place Arena , Ottawa Durata: 1h: 23 - Spectatori: 3 013 | Canada | 3 - 0 | Australia | 25-23, 25-17, 25-18 |
8 iunie 2019 TD Place Arena , Ottawa Durată: 1 oră: 54 - Spectatori: 2 492 | Serbia | 3 - 2 | Australia | 22-25, 14-25, 25-21, 25-21, 15-9 |
8 iunie 2019 TD Place Arena , Ottawa Durată: 2h: 25 - Spectatori: 3 555 | Canada | 3 - 2 | Germania | 23-25, 29-27, 25-18, 23-25, 15-12 |
9 iunie 2019 TD Place Arena , Ottawa Durata: 1h: 14 - Spectatori: 2 043 | Australia | 3 - 0 | Germania | 25-20, 25-20, 25-16 |
9 iunie 2019 TD Place Arena , Ottawa Durată: 2h: 20 - Spectatori: 3 596 | Canada | 2 - 3 | Serbia | 17-25, 26-24, 21-25, 28-26, 12-15 |
A treia săptămână
Grupa 9 | Grupa 10 | Grupa 11 | Grupa 12 |
---|---|---|---|
Brazilia | Australia | Canada | Argentina |
China | Bulgaria | Iran | Franţa |
Portugalia | Japonia | Polonia | Germania |
Serbia | Italia | Rusia | Statele Unite |
Grupa 9
14 iunie 2019 Multiusos de Gondomar , Gondomar Durata: 2h: 01 - Spectatori: 2 375 | Brazilia | 2 - 3 | Serbia | 25-17, 22-25, 25-17, 20-25, 12-15 |
14 iunie 2019 Multiusos de Gondomar , Gondomar Durată: 1 oră: 28 - Spectatori: 4 100 | Portugalia | 3 - 0 | China | 25-22, 25-17, 25-23 |
15 iunie 2019 Multiusos de Gondomar , Gondomar Durată: 1 oră: 25 - Spectatori: 2 500 | Brazilia | 3 - 0 | China | 25-15, 25-18, 25-22 |
15 iunie 2019 Multiusos de Gondomar , Gondomar Durata: 2h: 21 - Spectatori: 4 400 | Portugalia | 2 - 3 | Serbia | 25-21, 15-25, 22-25, 32-30, 9-15 |
16 iunie 2019 Multiusos de Gondomar , Gondomar Durată: 1 oră: 51 - Spectatori: 1 600 | China | 1 - 3 | Serbia | 17-25, 22-25, 27-25, 18-25 |
16 iunie 2019 Multiusos de Gondomar , Gondomar Durată: 1 oră: 23 - Spectatori: 4 500 | Portugalia | 0 - 3 | Brazilia | 19-25, 21-25, 18-25 |
Grupa 10
14 iunie 2019 Palatul Culturii și Sportului , Varna Durata: 2h: 07 - Spectatori: 700 | Japonia | 1 - 3 | Italia | 25-23, 15-25, 27-29, 21-25 |
14 iunie 2019 Palatul Culturii și Sportului , Varna Durata: 2h: 18 - Spectatori: 3 300 | Bulgaria | 3 - 2 | Australia | 20-25, 29-27, 22-25, 25-21, 15-13 |
15 iunie 2019 Palatul Culturii și Sportului , Varna Durata: 2h: 01 - Spectatori: 580 | Australia | 1 - 3 | Italia | 18-25, 32-30, 18-25, 15-25 |
15 iunie 2019 Palatul Culturii și Sportului , Varna Durata: 2h: 22 - Spectatori: 4 200 | Bulgaria | 2 - 3 | Japonia | 25-22, 19-25, 25-16, 19-25, 19-21 |
16 iunie 2019 Palatul Culturii și Sportului , Varna Durata: 2h: 17 - Spectatori: 400 | Japonia | 3 - 2 | Australia | 25-18, 25-27, 23-25, 25-22, 17-15 |
16 iunie 2019 Palatul Culturii și Sportului , Varna Durată: 1 oră: 54 - Spectatori: 5 000 | Italia | 3 - 1 | Bulgaria | 25-14, 25-20, 23-25, 25-21 |
Grupa 11
14 iunie 2019 Complexul sportiv Al Ghadir , Urmia Durata: 2h: 06 - Spectatori: 4 500 | Rusia | 3 - 1 | Polonia | 24-26, 25-20, 25-22, 25-19 |
14 iunie 2019 Complexul sportiv Al Ghadir , Urmia Durata: 1h: 30 - Spectatori: 4 600 | Iran | 3 - 0 | Canada | 25-15, 26-24, 25-16 |
15 iunie 2019 Complexul sportiv Al Ghadir , Urmia Durată: 1 oră: 59 - Spectatori: 3 900 | Rusia | 3 - 1 | Canada | 25-23, 22-25, 25-20, 25-23 |
15 iunie 2019 Complexul sportiv Al Ghadir , Urmia Durată: 2h: 34 - Spectatori: 4 600 | Iran | 3 - 2 | Polonia | 25-20, 21-25, 18-25, 25-17, 15-8 |
16 iunie 2019 Complexul sportiv Al Ghadir , Urmia Durata: 2h: 05 - Spectatori: 4 200 | Polonia | 3 - 1 | Canada | 25-20, 25-27, 25-20, 28-26 |
16 iunie 2019 Complexul sportiv Al Ghadir , Urmia Durată: 1 oră: 54 - Spectatori: 4600 | Iran | 3 - 0 | Rusia | 25-20, 26-24, 25-23 |
Grupa 12
14 iunie 2019 Palais des Victoires , Cannes Durata: 1h: 59 - Spectatori: 389 | Statele Unite | 3 - 1 | Argentina | 25-22, 25-19, 21-25, 25-21 |
14 iunie 2019 Palais des Victoires , Cannes Durată: 1 oră: 58 - Spectatori: 1 150 | Franţa | 3 - 1 | Germania | 24-26, 25-20, 25-19, 25-20 |
15 iunie 2019 Palais des Victoires , Cannes Durata: 1h: 57 - Spectatori: 390 | Statele Unite | 3 - 1 | Germania | 25-22, 21-25, 25-19, 25-20 |
15 iunie 2019 Palais des Victoires , Cannes Durată: 1 oră: 46 - Spectatori: 1 100 | Franţa | 1 - 3 | Argentina | 18-25, 17-25, 25-19, 20-25 |
16 iunie 2019 Palais des Victoires , Cannes Durata: 2h: 26 - Spectatori: 550 | Argentina | 3 - 2 | Germania | 25-19, 23-25, 23-25, 25-23, 15-10 |
16 iunie 2019 Palais des Victoires , Cannes Durată: 2h: 14 - Spectatori: 1 850 | Franţa | 1 - 3 | Statele Unite | 25-23, 22-25, 26-28, 25-27 |
A patra săptămână
Grupa 13 | Grupa 14 | Grupa 15 | Grupa 16 |
---|---|---|---|
Canada | Argentina | Australia | Brazilia |
China | Italia | Francia | Bulgaria |
Giappone | Polonia | Iran | Germania |
Stati Uniti | Serbia | Portogallo | Russia |
Girone 13
21 giugno 2019 Sears Centre Arena , Hoffman Estates Durata: 1h:57 - Spettatori: 1 205 | Canada | 3 - 1 | Cina | 25-19, 25-23, 22-25, 25-17 |
21 giugno 2019 Sears Centre Arena , Hoffman Estates Durata: 1h:12 - Spettatori: 4 925 | Stati Uniti | 3 - 0 | Giappone | 25-15, 25-19, 25-19 |
22 giugno 2019 Sears Centre Arena , Hoffman Estates Durata: 1h:27 - Spettatori: 875 | Cina | 0 - 3 | Giappone | 19-25, 20-25, 23-25 |
22 giugno 2019 Sears Centre Arena , Hoffman Estates Durata: 1h:51 - Spettatori: 5 125 | Stati Uniti | 1 - 3 | Canada | 22-25, 25-22, 23-25, 17-25 |
23 giugno 2019 Sears Centre Arena , Hoffman Estates Durata: 2h:11 - Spettatori: 648 | Canada | 3 - 2 | Giappone | 25-18, 26-24, 23-25, 21-25, 15-13 |
23 giugno 2019 Sears Centre Arena , Hoffman Estates Durata: 1h:14 - Spettatori: 4 569 | Stati Uniti | 3 - 0 | Cina | 25-20, 25-19, 25-19 |
Girone 14
21 giugno 2019 PalaLido , Milano Durata: 2h:32 - Spettatori: 1 150 | Polonia | 3 - 2 | Argentina | 25-21, 25-23, 25-27, 20-25, 19-17 |
21 giugno 2019 PalaLido , Milano Durata: 1h:25 - Spettatori: 2 850 | Italia | 3 - 0 | Serbia | 26-24, 25-19, 25-22 |
22 giugno 2019 PalaLido , Milano Durata: 2h:18 - Spettatori: 1 750 | Polonia | 3 - 2 | Serbia | 32-30, 21-25, 25-21, 19-25, 15-11 |
22 giugno 2019 PalaLido , Milano Durata: 2h:00 - Spettatori: 3 200 | Italia | 1 - 3 | Argentina | 22-25, 25-23, 19-25, 19-25 |
23 giugno 2019 PalaLido , Milano Durata: 1h:18 - Spettatori: 1 700 | Argentina | 3 - 0 | Serbia | 25-17, 25-23, 25-18 |
23 giugno 2019 PalaLido , Milano Durata: 2h:46 - Spettatori: 3 850 | Italia | 2 - 3 | Polonia | 25-23, 22-25, 25-23, 21-25, 23-25 |
Girone 15
21 giugno 2019 Rezazadeh Hall , Ardabil Durata: 1h:16 - Spettatori: 4 500 | Francia | 3 - 0 | Australia | 25-23, 25-22, 25-22 |
21 giugno 2019 Rezazadeh Hall , Ardabil Durata: 2h:10 - Spettatori: 6 000 | Iran | 3 - 1 | Portogallo | 23-25, 27-25, 25-17, 25-18 |
22 giugno 2019 Rezazadeh Hall , Ardabil Durata: 1h:31 - Spettatori: 3 300 | Francia | 3 - 0 | Portogallo | 25-23, 26-24, 25-23 |
22 giugno 2019 Rezazadeh Hall , Ardabil Durata: 1h:15 - Spettatori: 6 000 | Iran | 3 - 0 | Australia | 25-19, 25-19, 25-14 |
23 giugno 2019 Rezazadeh Hall , Ardabil Durata: 1h:33 - Spettatori: 3 200 | Portogallo | 0 - 3 | Australia | 23-25, 22-25, 25-27 |
23 giugno 2019 Rezazadeh Hall , Ardabil Durata: 1h:27 - Spettatori: 6 000 | Iran | 0 - 3 | Francia | 18-25, 24-26, 21-25 |
Girone 16
21 giugno 2019 Aecim Tocantins , Cuiabá Durata: 1h:49 - Spettatori: 1 850 | Germania | 1 - 3 | Russia | 25-22, 21-25, 19-25, 14-25 |
21 giugno 2019 Aecim Tocantins , Cuiabá Durata: 1h:55 - Spettatori: 3 656 | Brasile | 3 - 1 | Bulgaria | 25-20, 21-25, 25-19, 25-14 |
22 giugno 2019 Aecim Tocantins , Cuiabá Durata: 1h:20 - Spettatori: 3 123 | Bulgaria | 0 - 3 | Russia | 20-25, 20-25, 21-25 |
22 giugno 2019 Aecim Tocantins , Cuiabá Durata: 2h:18 - Spettatori: 1 750 | Brasile | 3 - 2 | Germania | 20-25, 21-25, 25-21, 19-25, 15-11 |
23 giugno 2019 Aecim Tocantins , Cuiabá Durata: 2h:23 - Spettatori: 3 765 | Germania | 2 - 3 | Bulgaria | 28-26, 25-18, 23-25, 19-25, 10-15 |
23 giugno 2019 Aecim Tocantins , Cuiabá Durata: 1h:35 - Spettatori: 6 267 | Brasile | 3 - 0 | Russia | 25-17, 25-21, 28-26 |
Quinta settimana
Girone 17 | Girone 18 | Girone 19 | Girone 20 |
---|---|---|---|
Argentina | Brasile | Bulgaria | Germania |
Australia | Canada | Iran | Giappone |
Cina | Francia | Serbia | Polonia |
Russia | Italia | Stati Uniti | Portogallo |
Girone 17
28 giugno 2019 Queensland State Netball Centre , Brisbane Durata: 1h:48 - Spettatori: 1 800 | Cina | 1 - 3 | Argentina | 17-25, 25-20, 21-25, 19-25 |
28 giugno 2019 Queensland State Netball Centre , Brisbane Durata: 1h:16 - Spettatori: 2 200 | Australia | 0 - 3 | Russia | 20-25, 15-25, 18-25 |
29 giugno 2019 Queensland State Netball Centre , Brisbane Durata: 2h:06 - Spettatori: 2 100 | Argentina | 2 - 3 | Russia | 19-25, 25-22, 18-25, 25-21, 11-15 |
29 giugno 2019 Queensland State Netball Centre , Brisbane Durata: 1h:53 - Spettatori: 2 500 | Australia | 3 - 1 | Cina | 24-26, 25-15, 25-22, 25-18 |
30 giugno 2019 Queensland State Netball Centre , Brisbane Durata: 1h:31 - Spettatori: 1 700 | Cina | 0 - 3 | Russia | 23-25, 23-25, 26-28 |
30 giugno 2019 Queensland State Netball Centre , Brisbane Durata: 1h:26 - Spettatori: 2 200 | Australia | 0 - 3 | Argentina | 23-25, 18-25, 24-26 |
Girone 18
28 giugno 2019 Ginásio Nilson Nelson , Brasilia Durata: 1h:50 - Spettatori: 2 676 | Italia | 1 - 3 | Canada | 25-15, 20-25, 22-25, 18-25 |
28 giugno 2019 Ginásio Nilson Nelson , Brasilia Durata: 1h:54 - Spettatori: 7 504 | Brasile | 3 - 1 | Francia | 23-25, 25-18, 25-23, 25-23 |
29 giugno 2019 Ginásio Nilson Nelson , Brasilia Durata: 1h:49 - Spettatori: 3 153 | Francia | 3 - 1 | Italia | 27-25, 25-19, 21-25, 25-20 |
29 giugno 2019 Ginásio Nilson Nelson , Brasilia Durata: 1h:19 - Spettatori: 7 122 | Brasile | 3 - 0 | Canada | 25-20, 25-19, 25-19 |
30 giugno 2019 Ginásio Nilson Nelson , Brasilia Durata: 1h:30 - Spettatori: 4 090 | Canada | 0 - 3 | Francia | 22-25, 26-28, 23-25 |
30 giugno 2019 Ginásio Nilson Nelson , Brasilia Durata: 2h:04 - Spettatori: 9 446 | Brasile | 3 - 1 | Italia | 26-28, 25-22, 25-18, 25-18 |
Girone 19
28 giugno 2019 Kolodruma , Plovdiv Durata: 2h:10 - Spettatori: 1 015 | Iran | 3 - 1 | Serbia | 25-23, 26-28, 25-22, 25-19 |
28 giugno 2019 Kolodruma , Plovdiv Durata: 1h:59 - Spettatori: 5 600 | Bulgaria | 3 - 1 | Stati Uniti | 21-25, 25-19, 25-23, 25-23 |
29 giugno 2019 Kolodruma , Plovdiv Durata: 1h:54 - Spettatori: 950 | Stati Uniti | 3 - 1 | Serbia | 14-25, 25-20, 29-27, 26-24 |
29 giugno 2019 Kolodruma , Plovdiv Durata: 1h:36 - Spettatori: 5 100 | Bulgaria | 0 - 3 | Iran | 25-23, 25-23, 25-21 |
30 giugno 2019 Kolodruma , Plovdiv Durata: 1h:22 - Spettatori: 980 | Iran | 0 - 3 | Stati Uniti | 25-27, 21-25, 20-25 |
30 giugno 2019 Kolodruma , Plovdiv Durata: 1h:25 - Spettatori: 5 750 | Serbia | 3 - 0 | Bulgaria | 25-23, 25-12, 25-18 |
Girone 20
28 giugno 2019 Arena Leipzig , Lipsia Durata: 2h:02 - Spettatori: 1 115 | Polonia | 3 - 1 | Giappone | 22-25, 25-19, 27-25, 25-20 |
28 giugno 2019 Arena Leipzig , Lipsia Durata: 2h:06 - Spettatori: 1 275 | Germania | 3 - 1 | Portogallo | 28-26, 20-25, 25-10, 25-23 |
29 giugno 2019 Arena Leipzig , Lipsia Durata: 2h:03 - Spettatori: 3 879 | Germania | 1 - 3 | Polonia | 19-25, 25-21, 14-25, 23-25 |
29 giugno 2019 Arena Leipzig , Lipsia Durata: 2h:00 - Spettatori: 2 437 | Portogallo | 1 - 3 | Giappone | 20-25, 22-25, 25-22, 20-25 |
30 giugno 2019 Arena Leipzig , Lipsia Durata: 2h:17 - Spettatori: 1 403 | Germania | 2 - 3 | Giappone | 17-25, 25-23, 25-21, 18-25, 9-15 |
30 giugno 2019 Arena Leipzig , Lipsia Durata: 1h:18 - Spettatori: 1 195 | Polonia | 3 - 0 | Portogallo | 25-18, 25-21, 25-20 |
Classifica
Pos | Squadra | Pt | G | V | P | SV | SP | Ratio | PF | PS | Ratio |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasile | 39 | 15 | 14 | 1 | 44 | 15 | 2,933 | 1 408 | 1 218 | 1,155 |
2 | Iran | 36 | 15 | 12 | 3 | 38 | 15 | 2,533 | 1 276 | 1 173 | 1,087 |
3 | Russia | 34 | 15 | 12 | 3 | 37 | 17 | 2,176 | 1 284 | 1 164 | 1,103 |
4 | Francia | 34 | 15 | 11 | 4 | 38 | 18 | 2,111 | 1 341 | 1 251 | 1,071 |
5 | Polonia | 30 | 15 | 11 | 4 | 38 | 25 | 1,520 | 1 465 | 1 397 | 1,048 |
6 | Stati Uniti | 28 | 15 | 9 | 6 | 32 | 24 | 1,333 | 1 317 | 1 258 | 1,046 |
7 | Argentina | 26 | 15 | 8 | 7 | 33 | 26 | 1,269 | 1 363 | 1 304 | 1,045 |
8 | Italia | 25 | 15 | 8 | 7 | 31 | 25 | 1,240 | 1 316 | 1 263 | 1,041 |
9 | Canada | 23 | 15 | 8 | 7 | 29 | 29 | 1,000 | 1 313 | 1 321 | 0,993 |
10 | Giappone | 19 | 15 | 7 | 8 | 27 | 32 | 0,843 | 1 318 | 1 326 | 0,993 |
11 | Serbia | 17 | 15 | 6 | 9 | 28 | 36 | 0,777 | 1 393 | 1 417 | 0,983 |
12 | Bulgaria | 13 | 15 | 5 | 10 | 21 | 38 | 0,552 | 1 268 | 1 372 | 0,924 |
13 | Australia | 13 | 15 | 3 | 12 | 20 | 37 | 0,540 | 1 217 | 1 334 | 0,912 |
14 | Germania | 12 | 15 | 3 | 12 | 23 | 41 | 0,560 | 1 349 | 1 470 | 0,917 |
15 | Portogallo | 7 | 15 | 2 | 13 | 12 | 40 | 0,300 | 1 095 | 1 268 | 0,863 |
16 | Cina | 4 | 15 | 1 | 14 | 9 | 42 | 0,214 | 1 047 | 1 234 | 0,848 |
Qualificata alla fase finale | Retrocessa |
Fase finale
Fase a gironi
Girone A | Girone B |
---|---|
Francia | Brasile |
Russia | Iran |
Stati Uniti | Polonia |
Girone A
Risultati
10 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 1h:43 - Spettatori: 2 879 | Stati Uniti | 3 - 1 | Francia | 25-16, 25-22, 23-25, 25-21 |
11 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 1h:15 - Spettatori: 1 869 | Russia | 3 - 0 | Francia | 25-16, 25-23, 25-17 |
12 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 1h:16 - Spettatori: 2 869 | Stati Uniti | 3 - 0 | Russia | 25-21, 25-17, 25-20 |
Classifica
Pos | Squadra | Pt | G | V | P | SV | SP | Ratio | PF | PS | Ratio |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stati Uniti | 6 | 2 | 2 | 0 | 6 | 1 | 6,000 | 173 | 142 | 1,218 |
2 | Russia | 3 | 2 | 1 | 1 | 3 | 3 | 1,000 | 133 | 131 | 1,015 |
3 | Francia | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 6 | 0,166 | 140 | 173 | 0,809 |
Girone B
Risultati
10 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 2h:21 - Spettatori: 4 250 | Brasile | 2 - 3 | Polonia | 23-25, 25-23, 21-25, 25-21, 9-15 |
11 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 1h:56 - Spettatori: 3 280 | Iran | 1 - 3 | Polonia | 25-21, 18-25, 20-25, 22-25 |
12 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 2h:32 - Spettatori: 4 215 | Brasile | 3 - 2 | Iran | 25-20, 25-23, 24-26, 20-25, 15-10 |
Classifica
Pos | Squadra | Pt | G | V | P | SV | SP | Ratio | PF | PS | Ratio |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Polonia | 5 | 2 | 2 | 0 | 6 | 3 | 2,000 | 205 | 188 | 1,090 |
2 | Brasile | 3 | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 1,000 | 212 | 213 | 0,995 |
3 | Iran | 1 | 2 | 0 | 2 | 3 | 6 | 0,500 | 189 | 205 | 0,921 |
Final Four
Semifinali | Finale | ||||||
Polonia | 1 | ||||||
Russia | 3 | ||||||
Russia | 3 | ||||||
Stati Uniti | 1 | ||||||
3º posto | |||||||
Stati Uniti | 3 | Polonia | 3 | ||||
Brasile | 2 | Brasile | 0 |
Semifinali
13 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 2h:09 - Spettatori: 4 025 | Stati Uniti | 3 - 2 | Brasile | 25-21, 17-25, 21-25, 25-20, 15-9 |
13 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 2h:03 - Spettatori: 4 125 | Polonia | 1 - 3 | Russia | 19-25, 26-24, 22-25, 21-25 |
Finale 3º posto
14 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 1h:24 - Spettatori: 4 340 | Polonia | 3 - 0 | Brasile | 25-17, 25-23, 25-21 |
Finale
14 luglio 2019 Credit Union 1 Arena , Chicago Durata: 1h:58 - Spettatori: 4 375 | Russia | 3 - 1 | Stati Uniti | 25-23, 20-25, 25-21, 25-20 |
Podio
Campione
Formazione: 3 Dmitrij Kovalëv , 4 Denis Zemčënok , 7 Dmitrij Volkov , 8 Anton Sëmyšev , 9 Ivan Jakovlev , 10 Fëdor Voronkov , 11 Igor' Filippov , 14 Jaroslav Podlesnych , 15 Viktor Poletaev , 18 Egor Kljuka , 20 Il'jas Kurkaev , 22 Roman Martynjuk , 24 Igor' Kobzar' , 27 Valentin Golubev , CT : Tuomas Sammelvuo
Secondo posto
Formazione: 1 Matthew Anderson , 2 Aaron Russell , 3 Taylor Sander , 4 Jeffrey Jendryk , 7 Kawika Shoji , 11 Micah Christenson , 12 Maxwell Holt , 13 Benjamin Patch , 14 Micah Ma'a , 17 Thomas Jaeschke , 18 Garrett Muagututia , 20 David Smith , 22 Erik Shoji , 30 George Huhmann , CT : John Speraw
Terzo posto
Formazione: 2 Maciej Muzaj , 4 Marcin Komenda , 5 Łukasz Kaczmarek , 8 Jędrzej Gruszczyński , 16 Bartłomiej Bołądź , 18 Bartosz Kwolek , 19 Marcin Janusz , 21 Tomasz Fornal , 22 Bartosz Bednorz , 23 Jakub Popiwczak , 27 Piotr Łukasik , 77 Karol Kłos , 88 Andrzej Wrona , 99 Norbert Huber , CT : Jakub Bednaruk
Classifica finale
Pos | Squadre |
---|---|
Russia | |
Stati Uniti | |
Polonia | |
4 | Brasile |
5 | Iran |
6 | Francia |
7 | Argentina |
8 | Italia |
9 | Canada |
10 | Giappone |
11 | Serbia |
12 | Bulgaria |
13 | Australia |
14 | Germania |
15 | Portogallo |
16 | Cina |
Premi individuali
Premio | Nome | Squadra |
---|---|---|
MVP | Matthew Anderson | Stati Uniti |
Miglior palleggiatore | Micah Christenson | Stati Uniti |
Miglior opposto | Matthew Anderson | Stati Uniti |
Miglior schiacciatore | Bartosz Bednorz | Polonia |
Dmitrij Volkov | Russia | |
Egor Kljuka | Russia | |
Miglior centrale | Ivan Jakovlev | Russia |
Maxwell Holt | Stati Uniti | |
Miglior libero | Erik Shoji | Stati Uniti |
Note
- ^ Giacomo Tarsi, VNL: La Russia fa il bis. USA ko 3-1 in finale , su volleyball.it , 15 luglio 2019. URL consultato il 16 luglio 2019 .
Collegamenti esterni
- ( EN ) Sito ufficiale , su volleyball.world .