Campionatele Mondiale Junior de Biatlon 2010
Salt la navigare Salt la căutare
Campionatele Mondiale Junior de Biatlon 2010 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionate mondiale de biatlon junior | ||||
Sport | Biatlon | ||||
Ediție | A 44-a pisică. Juniori A 9-a pisică. Tineri | ||||
Loc | Torsby | ||||
Disciplinele | 16 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele Mondiale Junior Biathlon 2010 au avut loc în perioada 24 ianuarie - 3 februarie la Torsby , Suedia . Cursele, pentru bărbați și femei, au fost împărțite în cele două categorii „tineri” (până la 19 ani) și „juniori” (până la 21 de ani).
Rezultate
Bărbați
Categoria „Tineret”
Sprint 7,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Johannes Kühn | Germania | 20: 10.4 | 0 + 1 |
2 | Aleksandr Pečenkin | Rusia | 20:39 | 1 + 1 |
3 | Vetle Sjåstad Christiansen | Norvegia | 21: 02.6 | 1 + 1 |
4 | Ivan Pičužkin | Rusia | - | |
5 | Aleksandr Loginov | Rusia | - | |
6 | Kristian Ruud Nesheim | Norvegia | - | |
7 | Alexei Abromchuk | Bielorusia | - | |
8 | Dimitr Gerdzhikov | Bulgaria | - | |
9 | Gaspard Cuenot | elvețian | - | |
10 | Vili Vajanto | Finlanda | - |
30 ianuarie
Urmărire de 10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Aleksandr Pečenkin | Rusia | 27: 34.4 | 0 + 0 + 0 + 1 |
2 | Johannes Kühn | Germania | 27: 53.1 | 0 + 1 + 1 + 2 |
3 | Ivan Pičužkin | Rusia | 27: 54,5 | 0 + 0 + 1 + 2 |
4 | Aleksandr Loginov | Rusia | - | |
5 | Vetle Sjåstad Christiansen | Norvegia | - | |
6 | Florent Claude | Franţa | - | |
7 | Aleksandr Dorožka | Bielorusia | - | |
8 | Benjamin Plaickner | Italia | - | |
9 | Dimitr Gerdzhikov | Bulgaria | - | |
10 | Gaspard Cuenot | elvețian | - |
31 ianuarie
Individual 12,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Martin Maier | Austria | 38: 15.2 | 0 + 0 + 0 + 0 |
2 | Aleksandr Pečenkin | Rusia | 38: 40.1 | 0 + 2 + 0 + 1 |
3 | Vetle Sjåstad Christiansen | Norvegia | 39: 19.1 | 1 + 2 + 0 + 0 |
4 | Kristian Ruud Nesheim | Norvegia | - | |
5 | Ivan Pičužkin | Rusia | - | |
6 | Johannes Kühn | Germania | - | |
7 | Florent Claude | Franţa | - | |
8 | Jakov Nekrasov | Rusia | - | |
9 | Kevin Russi | elvețian | - | |
10 | Lorenz Wäger | Austria | - |
28 ianuarie
Releu 3x7,5 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Rusia | Aleksandr Loginov Ivan Pičužkin Aleksandr Pečenkin | 1: 04: 24.3 | 0 + 15 |
2 | Franţa | Antonio Guigonnat Florent Claude Simon Desthieux | 1: 05: 25.6 | 0 + 8 |
3 | Norvegia | Kristian Ruud Nesheim Erling Ålvik Vetle Sjåstad Christiansen | 1: 06: 07.6 | 0 + 14 |
4 | Finlanda | Vili Vajanto Olli Hiidensalo Mikko Repo | - | |
5 | Bielorusia | Alexei Abromchuk Aleksandr Marčenko Aleksandr Dorožka | - |
2 februarie
Categoria „Juniores”
Sprint 10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Evgheni Petrov | Rusia | 25: 12.5 | 0 + 0 |
2 | Manuel Müller | Germania | 25: 14.5 | 0 + 1 |
3 | Tom Barth | Germania | 25: 51,9 | 0 + 1 |
4 | Mathieu Souchal | Franţa | - | |
5 | Papusa Benedikt | Germania | - | |
6 | Leif Nordgren | Statele Unite | - | |
7 | Peter Hoffmann | Germania | - | |
8 | Remy Borgeot | Franţa | - | |
9 | Uladzimir Aljaniška | Bielorusia | - | |
10 | Dmitry Kononov | Rusia | - |
30 ianuarie
Urmărire de 12,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Manuel Müller | Germania | 35: 38.3 | 0 + 0 + 1 + 0 |
2 | Uladzimir Aljaniška | Bielorusia | 36: 28.4 | 0 + 1 + 2 + 0 |
3 | Evgheni Petrov | Rusia | 36: 28.9 | 3 + 0 + 0 + 2 |
4 | Mathieu Souchal | Franţa | - | |
5 | Leif Nordgren | Statele Unite | - | |
6 | Yann Guigonnet | Franţa | - | |
7 | Andrei Turgenev | Rusia | - | |
8 | Dominik Windisch | Italia | - | |
9 | Tom Barth | Germania | - | |
10 | Papusa Benedikt | Germania | - |
31 ianuarie
Individual 15 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Yann Guigonnet | Franţa | 43: 11.3 | 0 + 0 + 1 + 0 |
2 | Michael Galassi | Italia | 43: 51.1 | 1 + 0 + 1 + 1 |
3 | Tom Barth | Germania | 43: 59,4 | 0 + 0 + 0 + 0 |
4 | Papusa Benedikt | Germania | - | |
5 | Ondřej Exler | Republica Cehă | - | |
6 | Dominik Windisch | Italia | - | |
7 | Mario Dolder | elvețian | - | |
8 | Uladzimir Aljaniška | Bielorusia | - | |
9 | Peter Hoffmann | Germania | - | |
10 | Tomáš Hasilla | Slovacia | - |
27 ianuarie
Ștafetă 4x7,5 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Germania | Tom Barth Johannes Kühn Papusa Benedikt Manuel Müller | 1: 25: 15.2 | 0 + 12 |
2 | Franţa | Remy Borgeot Mathieu Souchal Ludwig Ehrhart Yann Guigonnet | 1: 26: 34.5 | 0 + 7 |
3 | Rusia | Nazir Rabadanov Evgheni Petrov Andrei Turgenev Dmitry Kononov | 1: 26: 50.0 | 2 + 9 |
4 | Austria | Bernhard Leitinger Albert Herzog Christian Kitzbichler Michael Hörl | - | |
5 | Suedia | Henrik Forsberg Fredrik Karlsson Mikael Persson Christofer Eriksson | - |
2 februarie
femei
Categoria „Tineret”
Sprint 6 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Elena Badanina | Rusia | 18: 28.1 | 0 + 0 |
2 | Ingela Andersson | Suedia | 18: 45.1 | 0 + 1 |
3 | Monika Hojnisz | Polonia | 18: 49,5 | 1 + 0 |
4 | Iryna Kryŭko | Bielorusia | - | |
5 | Dar ″ ja Nesterčik | Bielorusia | - | |
6 | Alexia Runggaldier | Italia | - | |
7 | Julija Briginec | Ucraina | - | |
8 | Chardine Sloof | Olanda | - | |
9 | Paulína Fialková | Slovacia | - | |
10 | Elisa Gasparin | elvețian | - |
30 ianuarie
Urmărire de 7,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Elena Badanina | Rusia | 26: 26.5 | 0 + 0 + 0 + 2 |
2 | Ingela Andersson | Suedia | 26: 32.0 | 2 + 0 + 0 + 1 |
3 | Monika Hojnisz | Polonia | 26: 38.0 | 2 + 1 + 0 + 0 |
4 | Marca Anne-Tine | Norvegia | - | |
5 | Ol'ga Galič | Rusia | - | |
6 | Julija Briginec | Ucraina | - | |
7 | Iryna Kryŭko | Bielorusia | - | |
8 | Maria Bukowska | Polonia | - | |
9 | Elisa Gasparin | elvețian | - | |
10 | Juliette Lazzarotto | Franţa | - |
31 ianuarie
Individual 10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Ol'ga Galič | Rusia | 33: 35.7 | 0 + 2 + 0 + 0 |
2 | Elena Badanina | Rusia | 35: 01.1 | 0 + 0 + 1 + 1 |
3 | Rose-Marie Côté | Canada | 35: 22.5 | 0 + 0 + 0 + 0 |
4 | Thekla Brun-Lie | Norvegia | - | |
5 | Iryna Kryŭko | Bielorusia | - | |
6 | Alexia Runggaldier | Italia | - | |
7 | Monika Hojnisz | Polonia | - | |
8 | Maria Bukowska | Polonia | - | |
9 | Natalia Šalaeva | Rusia | - | |
10 | Ingela Andersson | Suedia | - |
28 ianuarie
Releu 3x6 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Norvegia | Thekla Brun-Lie Marion Rønning Huber Marca Anne-Tine | 57: 45.6 | 0 + 4 |
2 | Rusia | Elena Badanina Natalia Šalaeva Ol'ga Galič | 58: 09.5 | 1 + 12 |
3 | Bielorusia | Iryna Kryŭko Diana Moskalenko Dar ″ ja Nesterčik | 58: 25.8 | 0 + 2 |
4 | Canada | Marie-Rose Côté Audrey Vaillancourt Julia Ransom | - | |
5 | Ucraina | Iryna Varvynec ' Anastasija Merkušyna Julija Briginec | - |
2 februarie
Categoria „Juniores”
Sprint 7,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Maren Hammerschmidt | Germania | 22: 56,6 | 0 + 0 |
2 | Sophie Boilley | Franţa | 23: 13.6 | 0 + 1 |
3 | Synnøve Solemdal | Norvegia | 23: 40.1 | 0 + 3 |
4 | Anastasija Kalina | Rusia | - | |
5 | Kaia Wøien Nicolaisen | Norvegia | - | |
6 | Kristel Viigipuu | Estonia | - | |
7 | Miriam Behringer | Germania | - | |
8 | Larisa Kuznecova | Rusia | - | |
9 | Emilija Jordanova | Bulgaria | - | |
10 | Svetlana Perminova | Rusia | - |
30 ianuarie
Urmărire de 10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Sophie Boilley | Franţa | 31: 48.9 | 1 + 1 + 1 + 0 |
2 | Anastasija Kalina | Rusia | 32: 11.0 | 0 + 0 + 0 + 0 |
3 | Synnøve Solemdal | Norvegia | 32: 22.3 | 1 + 1 + 1 + 2 |
4 | Maren Hammerschmidt | Germania | - | |
5 | Larisa Kuznecova | Rusia | - | |
6 | Kaia Wøien Nicolaisen | Norvegia | - | |
7 | Réka Ferencz | România | - | |
8 | Svetlana Perminova | Rusia | - | |
9 | Ala Talkač | Bielorusia | - | |
10 | Gabriela Soukalová | Republica Cehă | - |
31 ianuarie
Individual 12,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Réka Ferencz | România | 42: 05.1 | 0 + 0 + 0 + 0 |
2 | Karolin Horchler | Germania | 43: 06.4 | 0 + 0 + 0 + 0 |
3 | Leslie Mercier | Franţa | 43: 20.1 | 1 + 0 + 0 + 0 |
4 | Anastasija Kalina | Rusia | - | |
5 | Larisa Kuznecova | Rusia | - | |
6 | Dorothea Wierer | Italia | - | |
7 | Kristel Viigipuu | Estonia | - | |
8 | Sophie Boilley | Franţa | - | |
9 | Emilija Jordanova | Bulgaria | - | |
10 | Marie Hov | Norvegia | - |
28 ianuarie
Releu 3x6 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Rusia | Larisa Kuznecova Svetlana Perminova Anastasija Kalina | 55: 28.2 | 0 + 3 |
2 | Norvegia | Kaia Wøien Nicolaisen Marie Hov Synnøve Solemdal | 55: 57.9 | 0 + 3 |
3 | Germania | Miriam Behringer Maren Hammerschmidt Nicole Wötzel | 55: 58.1 | 0 + 6 |
4 | Franţa | Leslie Mercier Aurélie Bajard Sophie Boilley | - | |
5 | Bielorusia | Karina Savosik Ala Talkač Sofija Skardina | - |
2 februarie
Tabel de medalii pentru națiuni
Categoria „Tineret”
Poziţie | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 5 | 4 | 1 | 10 |
2 | Germania | 1 | 1 | 0 | 2 |
3 | Norvegia | 1 | 0 | 3 | 4 |
4 | Austria | 1 | 0 | 0 | 1 |
5 | Suedia | 0 | 2 | 0 | 2 |
6 | Franţa | 0 | 1 | 0 | 1 |
7 | Polonia | 0 | 0 | 2 | 2 |
8 | Bielorusia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Canada | 0 | 0 | 1 | 1 |
Categoria „Juniores”
Poziţie | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 3 | 2 | 3 | 8 |
2 | Franţa | 2 | 2 | 1 | 5 |
3 | Rusia | 2 | 1 | 2 | 5 |
4 | România | 1 | 0 | 0 | 1 |
5 | Norvegia | 0 | 1 | 2 | 3 |
6 | Bielorusia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Italia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Elemente conexe
linkuri externe
- ( EN , SV ) Site-ul oficial al evenimentului , pe torsby.se . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 10 septembrie 2010) .
- Rezultate masculine la categoria „Tineret” de pe site-ul IBU :
- ( EN ) 7,5 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 10 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 12,5 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 3x7,5 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- Rezultate masculine la categoria „Juniores” de pe site-ul IBU :
- ( EN ) 10 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 12,5 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 15 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( RO ) 4x7,5 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- Rezultate feminine la categoria „Tineret” de pe site-ul IBU :
- ( RO ) 6 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 7,5 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 10 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 3x6 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- Rezultate feminine la categoria „Juniores” de pe site-ul IBU :
- ( EN ) 7,5 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 10 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 12,5 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .
- ( EN ) 3x6 km , pe data.biathlonworld.com . Adus pe 2 iunie 2011 (arhivat din original la 3 ianuarie 2014) .