Campionatele Mondiale de Biathlon Junior 2019
Salt la navigare Salt la căutare
Campionatele Mondiale de Biathlon Junior 2019 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionate mondiale de biatlon junior | ||||
Sport | Biatlon | ||||
Ediție | A 53-a pisică. Juniori A 18-a pisică. Tineri | ||||
La tine acasa | 27 ianuarie - 3 februarie 2019 | ||||
Loc | Osrblie | ||||
Disciplinele | 16 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele Mondiale de Biathlon Junior 2019 au avut loc în perioada 27 ianuarie - 3 februarie la Osrblie , Slovacia . Competițiile masculine și feminine au fost împărțite în cele două categorii „tineri” (până la 19 ani) și „juniori” (până la 21 de ani).
Calendar
Rezultate
Bărbați
Categoria „Tineret”
Sprint 7,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Alex Cisar | Slovenia | 20: 27.3 |
2 | Lovro Planko | Slovenia | 20: 57.9 |
3 | Otto Invenius | Finlanda | 20: 58.7 |
4 | Vladislav Kireev | Kazahstan | 21: 04.7 |
5 | Tomáš Mikyska | Republica Cehă | 21: 09.0 |
6 | Vetle Paulsen | Norvegia | 21: 09.7 |
7 | Maksim Fomin | Lituania | 21: 10.7 |
8 | Rémi Broutier | Franţa | 21: 13.7 |
9 | Oscar Lombardot | Franţa | 21: 16.8 |
10 | George Marian Coltea | România | 21: 18.9 |
1 februarie
Urmărire de 10 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Alex Cisar | Slovenia | 27: 59,7 |
2 | Rémi Broutier | Franţa | 28: 59.3 |
3 | Vetle Paulsen | Norvegia | 29: 42,8 |
4 | Tommaso Giacomel | Italia | 29: 56.4 |
5 | Oscar Lombardot | Franţa | 29: 59.4 |
6 | Niklas Hartweg | elvețian | 30: 15.9 |
7 | Otto Invenius | Finlanda | 30: 18.5 |
8 | Maksim Fomin | Lituania | 30: 34.2 |
9 | Tomáš Mikyska | Republica Cehă | 30: 44.3 |
10 | Lovro Planko | Slovenia | 30: 49.1 |
3 februarie
Individual 12,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Niklas Hartweg | elvețian | 35: 37.1 |
2 | Trym Gerhardsen | Norvegia | 36: 02.4 |
3 | Jakub Kocián | Republica Cehă | 36: 10.8 |
4 | Vladislav Kireev | Kazahstan | 36: 14.0 |
5 | Hans Köllner | Germania | 36: 43.4 |
6 | Iacopo Leonesio | Italia | 36: 48,8 |
7 | Anton Vidmar | Slovenia | 36: 57.7 |
8 | Alex Cisar | Slovenia | 37: 06.5 |
9 | Ivan Tulacin | Bielorusia | 37: 18.9 |
10 | Otto Invenius | Finlanda | 37: 21.7 |
27 ianuarie
Releu 3x7,5 km
Pos. | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Germania | Hendrik Rudolph Darius Philipp Lodl Hans Köllner | 1: 01: 50.6 |
2 | Slovenia | Anton Vidmar Lovro Planko Alex Cisar | 1: 08: 31.5 |
3 | Italia | Iacopo Leonesio Tommaso Giacomel Didier Bionaz | 1: 02: 31.9 |
4 | Kazahstan | Kiril Bauer Nikita Akimov Vladislav Kireev | 1: 02: 32.1 |
5 | Ucraina | Vladyslav Romančič Dmytro Hruščak Roman Borovyk | 1: 03: 22.4 |
29 ianuarie
Categoria „Juniores”
Sprint 10 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Vebjørn Sørum | Norvegia | 25: 42.9 |
2 | A spus Karimulla Khalili | Rusia | 25: 57.3 |
3 | Sivert Guttorm Bakken | Norvegia | 26: 19.2 |
4 | Cimbal Bogdan | Ucraina | 26: 24.8 |
5 | Tuuka Invenius | Finlanda | 26: 25.1 |
6 | Jaakko Ranta | Finlanda | 26: 31.0 |
7 | Julian Hollandt | Germania | 26: 32.6 |
8 | Il'naz Muchamedžanov | Rusia | 26: 38.0 |
9 | Dzmitryj Lazouski | Bielorusia | 26: 39.2 |
10 | Jakub Štvrtecký | Republica Cehă | 26: 42.3 |
2 februarie
Urmărire de 12,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Vebjørn Sørum | Norvegia | 32: 47.2 |
2 | Martin Bourgeois République | Franţa | 32: 53.4 |
3 | Sivert Guttorm Bakken | Norvegia | 32: 59,8 |
4 | A spus Karimulla Khalili | Rusia | 33: 00.1 |
5 | Tim Grotian | Germania | 33: 21.9 |
6 | Daniele Cappellari | Italia | 33: 27.1 |
7 | Danilo Riethmüller | Germania | 33: 35.9 |
8 | Émilien Claude | Franţa | 33: 40.4 |
9 | Bogdan Zymbal | Ucraina | 33: 47.1 |
10 | Jakub Štvrtecký | Republica Cehă | 33: 47.5 |
3 februarie
Individual 15 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Martin Bourgeois République | Franţa | 44: 30.1 |
2 | Mikita Labastaŭ | Bielorusia | 44: 33,0 |
3 | Danilo Riethmüller | Germania | 44: 34.3 |
4 | Julian Hollandt | Germania | 44: 37.7 |
5 | Sebastian Stalder | elvețian | 45: 31.2 |
6 | Danil Beletsky | Kazahstan | 45: 38.7 |
7 | Nico Salutt | elvețian | 45: 51,9 |
8 | Patrick Braunhofer | Italia | 45: 59.3 |
9 | Tim Grotian | Germania | 46: 02.2 |
10 | Fredrik Grusd | Norvegia | 46: 14.9 |
28 ianuarie
Ștafetă 4x7,5 km
Pos. | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Rusia | A spus Karimulla Khalili Il'naz Muchamedžanov Vadim Istamgulov Vasily Tomsin | 1: 20: 13.5 |
2 | Germania | Julian Hollandt Tim Grotian Philipp Lipowitz Danilo Riethmüller | 1: 20: 14.5 |
3 | Italia | Michael Durand Patrick Braunhofer Cedric Christille Daniele Cappellari | 1: 20: 15.3 |
4 | Norvegia | Jørgen Brendengen Krogsæter Fredrik Grusd Vebjørn Sørum Sivert Guttorm Bakken | 1: 21: 51.3 |
5 | Franţa | Sébastien Mahon Thomas Briffaz Martin Bourgeois République Émilien Claude | 1: 22: 06.5 |
30 ianuarie
femei
Categoria „Tineret”
Sprint 6 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Maren Bakken | Norvegia | 17: 31.6 |
2 | Amy Baserga | elvețian | 17: 56.4 |
3 | Marte Møller | Norvegia | 18: 01.1 |
4 | Anna Gandler | Austria | 18: 12.0 |
5 | Anne Bünemann de Besche | Norvegia | 18: 17.9 |
6 | Ukaleq Astri Slettemark | Groenlanda | 18: 18.3 |
7 | Camille Bened | Franţa | 18: 19.6 |
8 | Laura Boucaud | Franţa | 18: 36,5 |
9 | Tereza Jandová | Republica Cehă | 18: 42.9 |
10 | Zuzana Remeňová | Slovacia | 18: 44.2 |
1 februarie
Urmărire de 7,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Amy Baserga | elvețian | 24: 15.6 |
2 | Tereza Voborníková | Republica Cehă | 24: 23.8 |
3 | Maren Bakken | Norvegia | 24: 29.4 |
4 | Ukaleq Astri Slettemark | Groenlanda | 24: 39.7 |
5 | Anne Bünemann de Besche | Norvegia | 24: 48.7 |
6 | Synne Owren | Norvegia | 25: 03.0 |
7 | Marte Møller | Norvegia | 25: 07.8 |
8 | Oksana Moskalenko | Ucraina | 25: 33.0 |
9 | Anna Gandler | Austria | 25: 35.6 |
10 | Anastasija Batmanova | Rusia | 25: 45.2 |
3 februarie
Individual 10 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Ukaleq Astri Slettemark | Groenlanda | 31: 49.3 |
2 | Tereza Voborníková | Republica Cehă | 33: 04.1 |
3 | Heidi Nikkinen | Finlanda | 33: 09.6 |
4 | Tereza Jandová | Republica Cehă | 33: 20.1 |
5 | Beatrice Trabucchi | Italia | 33: 26.1 |
6 | Camille Bened | Franţa | 33: 34.8 |
7 | Amy Baserga | elvețian | 33: 41,8 |
8 | Hanna-Michéle Hermann | Germania | 33: 51.7 |
9 | Amina Ivanova | Rusia | 33: 54.2 |
10 | Rebecca Passler | Italia | 34: 25,9 |
27 ianuarie
Releu 3x6 km
Pos. | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Norvegia | Maren Bakken Marte Møller Anne Bünemann de Besche | 57: 19.2 |
2 | Germania | Lisa Maria Spark Mareike Braun Hanna-Michéle Hermann | 57: 36.9 |
3 | Franţa | Laura Boucaud Coline Pasteur Paula Botet | 58: 44,6 |
4 | Polonia | Karolina Janko Daria Gembicka Patrycja Stanek | 59: 02.7 |
5 | Slovenia | Lena Repinc Kaja Zorč Živa Klemenčič | 59: 09.5 |
29 ianuarie
Categoria „Juniores”
Sprint 7,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Ekaterina Bech | Ucraina | 21: 03.6 |
2 | Kamila Żuk | Polonia | 21: 15.7 |
3 | Hanna Kebinger | Germania | 21: 17.6 |
4 | Elvira Öberg | Suedia | 21: 17.8 |
5 | Sophie Chauveau | Franţa | 21: 18.6 |
6 | Milena Todorova | Bulgaria | 21: 26.6 |
7 | Irina Kazakevich | Rusia | 21: 30.2 |
8 | Fanqi Meng | China | 21: 30.4 |
9 | Juliane Frühwirt | Germania | 21: 31.3 |
10 | Anna Kryvonos | Ucraina | 24: 34.9 |
2 februarie
Urmărire de 10 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Ekaterina Bech | Ucraina | 31: 23.8 |
2 | Hanna Kebinger | Germania | 31: 32.9 |
3 | Sophie Chauveau | Franţa | 31: 40.2 |
4 | Nadia Moser | Canada | 31: 51.5 |
5 | Lou Jeanmonnot | Franţa | 32: 03.9 |
6 | Marthe Krakstad Johansen | Norvegia | 32: 08.7 |
7 | Hilde Fosse | Norvegia | 32: 13.6 |
8 | Nika Vindišar | Slovenia | 32: 23.1 |
9 | Joanna Jakieła | Polonia | 32: 24.2 |
10 | Chloe Levins | Statele Unite | 32: 30.0 |
3 februarie
Individual 12,5 km
Pos. | Atlet | Țară | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Fanqi Meng | China | 40: 06.7 |
2 | Juliane Frühwirt | Germania | 41: 14.5 |
3 | Franziska Pfnür | Germania | 41: 42,5 |
4 | Tatiana Voronova | Rusia | 41: 52.3 |
5 | Mari Wetterhus | Norvegia | 42: 09.4 |
6 | Tamara Steiner | Austria | 42: 13.1 |
7 | Kamila Żuk | Polonia | 42: 15.5 |
8 | Samuela Comola | Italia | 42: 20.6 |
9 | Hanna Kebinger | Germania | 42: 30.1 |
10 | Irene Lardschneider | Italia | 42: 46.0 |
28 ianuarie
Releu 3x6 km
Pos. | Țară | Sportivi | Vreme |
---|---|---|---|
1 | Franţa | Camille Bened Sophie Chauveau Lou Jeanmonnot | 54: 26.4 |
2 | Germania | Franziska Pfnür Hanna Kebinger Juliane Frühwirt | 54: 41.5 |
3 | Suedia | Amanda Lundström Annie Lind Elvira Öberg | 55: 03.0 |
4 | Italia | Samuela Comola Irene Lardschneider Michela Carrara | 55: 03.8 |
5 | Norvegia | Mari Wetterhus Hilde Fosse Juni Arnekleiv | 55: 04.3 |
30 ianuarie
Tabel de medalii pentru națiuni
Pos. | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norvegia | 4 | 1 | 5 | 10 |
2 | Franţa | 2 | 2 | 2 | 6 |
3 | Slovenia | 2 | 2 | 0 | 4 |
4 | elvețian | 2 | 1 | 0 | 3 |
5 | Ucraina | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | Germania | 1 | 5 | 3 | 9 |
7 | Rusia | 1 | 1 | 0 | 2 |
8 | China | 1 | 0 | 0 | 1 |
Groenlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Republica Cehă | 0 | 2 | 1 | 3 |
11 | Bielorusia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Polonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13 | Finlanda | 0 | 0 | 2 | 2 |
Italia | 0 | 0 | 2 | 2 | |
15 | Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 |
linkuri externe
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul oficial IBU la biathlonresults.com . Adus la 17 ianuarie 2019 .