Campionatele Mondiale de Biatlon Junior 2015
Salt la navigare Salt la căutare
Campionatele Mondiale de Biatlon Junior 2015 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionate mondiale de biatlon junior | ||||
Sport | Biatlon | ||||
Ediție | A 49-a pisică. Juniori A 14-a pisică. Tineri | ||||
La tine acasa | 18 - 24 februarie 2015 | ||||
Loc | Minsk-Raubichi | ||||
Disciplinele | 16 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele Mondiale de Biatlon Junior 2015 au avut loc în perioada 18-24 februarie la Minsk-Raubichi , Belarus . Cursele, pentru bărbați și femei, au fost împărțite în cele două categorii „tineri” (până la 19 ani) și „juniori” (până la 21 de ani).
Rezultate
Bărbați
Categoria „Tineret”
Sprint 7,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Jonas Uglem Mobakken | Norvegia | 20: 38.5 | 0 + 0 |
2 | Felix Leitner | Austria | 20: 48.8 | 2 + 0 |
3 | Mattis Haug | Norvegia | 21: 04.6 | 1 + 0 |
4 | Nikita Poršnev | Rusia | ||
5 | Joscha Burkhalter | elvețian | ||
6 | Aleksandr Nasekin | Rusia | ||
7 | Erik Weick | Germania | ||
8 | Kirill Strel'cov | Rusia | ||
9 | Raman Šynkevič | Bielorusia | ||
10 | Justus Strelow | Germania |
20 februarie
Urmărire de 10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Felix Leitner | Austria | 28: 12.3 | 0 + 0 + 0 + 2 |
2 | Kirill Strel'cov | Rusia | 28: 15.3 | 1 + 0 + 1 + 0 |
3 | Mattis Haug | Norvegia | 28: 23.3 | 1 + 0 + 1 + 0 |
4 | Jonas Uglem Mobakken | Norvegia | ||
5 | Joscha Burkhalter | elvețian | ||
6 | Dmytro Ivasenko | Ucraina | ||
7 | Justus Strelow | Germania | ||
8 | Erik Weick | Germania | ||
9 | Milan Žemlička | Republica Cehă | ||
10 | Nikita Poršnev | Rusia |
22 februarie
Individual 12,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Kirill Strel'cov | Rusia | 35: 04.8 | 1 + 1 + 0 + 0 |
2 | Anders Emil Schiellerup | Danemarca | 35: 09.5 | 0 + 0 + 0 + 0 |
3 | Igor 'Šet'ko | Rusia | 35: 20.4 | 0 + 1 + 1 + 0 |
4 | Bartłomiej Filip | Polonia | ||
Andreas Kjeverud Eggen | Norvegia | |||
6 | Justus Strelow | Germania | ||
7 | Aleksandr Nasekin | Rusia | ||
8 | Raman Šynkevič | Bielorusia | ||
9 | Mattis Haug | Norvegia | ||
10 | Felix Leitner | Austria |
18 februarie
Releu 3x7,5 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Rusia | Igor 'Šet'ko Nikita Poršnev Kirill Strel'cov | 1: 04: 01.2 | 0 + 7 |
2 | Ucraina | Vitalij Truš Nazar Cebryns'kyj Dmytro Ivasenko | 1: 04: 38.9 | 0 + 8 |
3 | Norvegia | Jonas Uglem Mobakken Andreas Kjeverud Eggen Mattis Haug | 1: 06: 03.7 | 1 + 11 |
4 | Finlanda | Vili Sormunen Tero Seppälä Olli Jaakkola | ||
5 | elvețian | Joscha Burkhalter Nirando Bacchetta Sandro Bovisi |
23 februarie
Categoria „Juniores”
Sprint 10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Aleksandr Dedjuchin | Rusia | 24: 49.0 | 0 + 0 |
2 | Fabien Claude | Franţa | 24: 53.6 | 0 + 1 |
3 | Sean Doherty | Statele Unite | 24: 59.2 | 0 + 1 |
4 | Niklas Homberg | Germania | ||
5 | Aleksandr Povarnicyn | Rusia | ||
6 | Ėduard Latypov | Rusia | ||
7 | Adam Václavík | Republica Cehă | ||
8 | Aidan Millar | Canada | ||
9 | Vemund Gurigard | Norvegia | ||
10 | Aslak Nenseter | Norvegia |
21 februarie
Urmărire de 12,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Ėduard Latypov | Rusia | 35: 02.8 | 1 + 0 + 1 + 0 |
2 | Vemund Gurigard | Norvegia | 35: 27.2 | 0 + 0 + 0 + 2 |
3 | Aleksandr Povarnicyn | Rusia | 35: 30.9 | 2 + 0 + 1 + 2 |
4 | Niklas Homberg | Germania | ||
5 | Aleksandr Dedjuchin | Rusia | ||
6 | Fabien Claude | Franţa | ||
7 | Émilien Jacquelin | Franţa | ||
8 | Viktor Tretiakov | Rusia | ||
9 | Anton Mihda | Ucraina | ||
10 | Adam Václavík | Republica Cehă |
22 februarie
Individual 15 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Aristide Bègue | Franţa | 39: 12.0 | 0 + 0 + 0 + 0 |
2 | Aleksandr Dedjuchin | Rusia | 39: 15.8 | 0 + 0 + 0 + 0 |
3 | Vemund Gurigard | Norvegia | 40: 39.1 | 0 + 0 + 0 + 0 |
4 | Émilien Jacquelin | Franţa | ||
5 | Aslak Nenseter | Norvegia | ||
6 | Viktar Kryŭko | Bielorusia | ||
7 | Adam Václavík | Republica Cehă | ||
8 | Maksim Varabej | Bielorusia | ||
9 | Johannes Donhauser | Germania | ||
10 | Fredrik Mack Rørvik | Norvegia |
19 februarie
Ștafetă 4x7,5 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Rusia | Aleksandr Dedjuchin Viktor Tretiakov Ėduard Latypov Aleksandr Povarnicyn | 1: 19: 59.7 | 0 + 4 |
2 | Norvegia | Andreas Kvam Henrik Sagosen Smeby Aslak Nenseter Vemund Gurigard | 1: 21: 12.2 | 0 + 5 |
3 | Franţa | Aristide Bègue Félix Cottet-Puinel Émilien Jacquelin Fabien Claude | 1: 21: 22.3 | 0 + 8 |
4 | Germania | Marco Groß Johannes Donhauser Dominic Schmuck Niklas Homberg | ||
5 | Bielorusia | Aleh Litvinski Maksim Varabej Jaŭhen Lipaj Viktar Kryŭko |
24 februarie
femei
Categoria „Tineret”
Sprint 6 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Darya Blaško | Bielorusia | 16: 26.4 | 0 + 0 |
2 | Julia Schwaiger | Austria | 16: 31.9 | 0 + 0 |
3 | Ingrid Landmark Tandrevold | Norvegia | 16: 32.6 | 0 + 1 |
4 | Dinara Alimbekova | Bielorusia | ||
5 | Elizaveta Kaplina | Rusia | ||
Anna Singură | Bielorusia | |||
7 | Simone Kupfner | Austria | ||
8 | Ko Eun-jung | Coreea de Sud | ||
9 | Sophia Schneider | Germania | ||
10 | Julija Drozdova | Rusia |
20 februarie
Urmărire de 7,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Ingrid Landmark Tandrevold | Norvegia | 23: 26.9 | 0 + 0 + 1 + 1 |
2 | Julia Schwaiger | Austria | 24: 11.2 | 0 + 1 + 1 + 0 |
3 | Simone Kupfner | Austria | 24: 22.4 | 0 + 1 + 1 + 1 |
4 | Urška Poje | Slovenia | ||
5 | Emily Battendier | Franţa | ||
6 | Janina Hettich | Germania | ||
7 | Sophia Schneider | Germania | ||
8 | Elizaveta Kaplina | Rusia | ||
9 | Anna Kryvonos | Ucraina | ||
10 | Kristin Våga Fløttum | Norvegia |
22 februarie
Individual 10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Anna Kryvonos | Ucraina | 30: 09.1 | 0 + 1 + 0 + 0 |
2 | Ingrid Landmark Tandrevold | Norvegia | 30: 27.9 | 0 + 0 + 1 + 1 |
3 | Elizaveta Kaplina | Rusia | 30: 37,8 | 1 + 0 + 0 + 1 |
4 | Karina Talmeneva | Rusia | ||
5 | Elizaveta Bel'čenko | Kazahstan | ||
6 | Emily Battendier | Franţa | ||
7 | Simone Kupfner | Austria | ||
8 | Janina Hettich | Germania | ||
9 | Ko Eun-jung | Coreea de Sud | ||
10 | Gabrielė Leščinskaitė | Lituania |
18 februarie
Releu 3x6 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Bielorusia | Dinara Alimbekova Hanna Sola Darya Blaško | 51: 50.2 | 0 + 7 |
2 | Rusia | Elizaveta Kaplina Natalia Uškina Kristina Rezcova | 52: 04.2 | 1 + 9 |
3 | Norvegia | Kristin Våga Fløttum Eline Grue Ingrid Landmark Tandrevold | 52: 53.7 | 0 + 4 |
4 | Austria | Julia Schwaiger Theresa Wibmer Simone Kupfner | ||
5 | Kazahstan | Arina Pantova Alina Slepenko Elizaveta Bel'čenko |
23 februarie
Categoria „Juniores”
Sprint 7,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Léna Arnaud | Franţa | 20: 40.6 | 0 + 0 |
2 | Galina Višnevskaya | Kazahstan | 20: 43.0 | 0 + 0 |
3 | Chloé Chevalier | Franţa | 20: 53.7 | 0 + 0 |
4 | Marie Heinrich | Germania | ||
5 | Linn Persson | Suedia | ||
6 | Anna Magnusson | Suedia | ||
7 | Lisa Vittozzi | Italia | ||
8 | Julija Žuravok | Ucraina | ||
9 | Aita Gasparin | elvețian | ||
10 | Jaŭhenija Jakaŭleva | Bielorusia |
21 februarie
Urmărire de 10 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Marie Heinrich | Germania | 27: 58.3 | 0 + 0 + 0 + 0 |
2 | Galina Višnevskaya | Kazahstan | 28: 13.7 | 0 + 0 + 1 + 1 |
3 | Julija Žuravok | Ucraina | 28: 19,0 | 0 + 0 + 0 + 0 |
4 | Lisa Vittozzi | Italia | ||
5 | Chloé Chevalier | Franţa | ||
6 | Linn Persson | Suedia | ||
7 | Julia Simon | Franţa | ||
8 | Anastasija Merkušyna | Ucraina | ||
9 | Anna Magnusson | Suedia | ||
10 | Julie Chenevoy | Franţa |
22 februarie
Individual 12,5 km
Poziţie | Atlet | Țară | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Julija Žuravok | Ucraina | 37: 54.1 | 0 + 0 + 0 + 0 |
2 | Kinga Mitoraj | Polonia | 37: 54.3 | 0 + 0 + 0 + 0 |
3 | Galina Višnevskaya | Kazahstan | 38: 24.2 | 0 + 1 + 0 + 0 |
4 | Dunja Zdouc | Austria | ||
5 | Viktorija Slivko | Rusia | ||
6 | Ulyana Kajševa | Rusia | ||
7 | Anastasija Merkušyna | Ucraina | ||
8 | Lisa Vittozzi | Italia | ||
9 | Aita Gasparin | elvețian | ||
10 | Léna Arnaud | Franţa |
19 februarie
Releu 3x6 km
Poziţie | Țară | Sportivi | Vreme | Penalizare |
---|---|---|---|---|
1 | Franţa | Chloé Chevalier Julia Simon Léna Arnaud | 53: 27.3 | 0 + 6 |
2 | Rusia | Viktorija Slivko Natalia Gerbulova Ulyana Kajševa | 53: 54.2 | 0 + 7 |
3 | Germania | Anna Weidel Helene-Therese Hendel Marie Heinrich | 55: 01.0 | 0 + 7 |
4 | Suedia | Hanna Öberg Linn Persson Anna Magnusson | ||
5 | Austria | Susanne Hoffmann Susanna Kurzthaler Dunja Zdouc |
24 februarie
Tabel de medalii pentru națiuni
Categoria „Tineret”
Poziţie | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 2 | 2 | 2 | 6 |
2 | Norvegia | 2 | 1 | 5 | 8 |
3 | Bielorusia | 2 | 0 | 0 | 2 |
4 | Austria | 1 | 3 | 1 | 5 |
5 | Ucraina | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | Danemarca | 0 | 1 | 0 | 1 |
Categoria „Juniores”
Poziţie | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 3 | 2 | 1 | 6 |
2 | Franţa | 3 | 1 | 2 | 6 |
3 | Germania | 1 | 0 | 1 | 2 |
Ucraina | 1 | 0 | 1 | 2 | |
5 | Kazahstan | 0 | 2 | 1 | 3 |
Norvegia | 0 | 2 | 1 | 3 | |
7 | Polonia | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Statele Unite | 0 | 0 | 1 | 1 |
Elemente conexe
linkuri externe
- ( RO ) Program și rezultate pe site-ul oficial IBU , la services.biathlonresults.com . Accesat la 14 februarie 2015 (arhivat din original la 29 mai 2016) .
- Rezultate masculine la categoria „Tineret” de pe site-ul IBU :
- (EN) sprint (PDF) pe ibu.blob.core.windows.net. Adus la 20 februarie 2015 .
- Urmărirea ( EN ) ( PDF ), pe ibu.blob.core.windows.net . Adus la 22 februarie 2015 .
- ( EN ) individual ( PDF ), la ibu.blob.core.windows.net . Adus la 18 februarie 2015 .
- ( EN ) releu ( PDF ), pe ibu.blob.core.windows.net . Adus pe 27 februarie 2015 .
- Rezultate masculine la categoria „Juniores” de pe site-ul IBU :
- (EN) sprint (PDF) pe ibu.blob.core.windows.net. Adus la 22 februarie 2015 .
- Urmărirea ( EN ) ( PDF ), pe ibu.blob.core.windows.net . Adus la 22 februarie 2015 .
- ( EN ) individual ( PDF ), la ibu.blob.core.windows.net . Adus pe 19 februarie 2015 .
- ( EN ) releu ( PDF ), pe ibu.blob.core.windows.net . Adus pe 27 februarie 2015 .
- Rezultate feminine la categoria „Tineret” de pe site-ul IBU :
- (EN) sprint (PDF) pe ibu.blob.core.windows.net. Adus la 20 februarie 2015 .
- Urmărirea ( EN ) ( PDF ), pe ibu.blob.core.windows.net . Adus la 22 februarie 2015 .
- ( EN ) individual ( PDF ), la ibu.blob.core.windows.net . Adus la 18 februarie 2015 .
- ( EN ) releu ( PDF ), pe ibu.blob.core.windows.net . Adus pe 27 februarie 2015 .
- Rezultate feminine la categoria „Juniores” de pe site-ul IBU :
- (EN) sprint (PDF) pe ibu.blob.core.windows.net. Adus la 22 februarie 2015 .
- Urmărirea ( EN ) ( PDF ), pe ibu.blob.core.windows.net . Adus la 22 februarie 2015 .
- ( EN ) individual ( PDF ), la ibu.blob.core.windows.net . Adus pe 19 februarie 2015 .
- ( EN ) releu ( PDF ), pe ibu.blob.core.windows.net . Adus pe 27 februarie 2015 .