Campionatul Mondial feminin de volei sub 20 ani 2015
Campionatul Mondial sub 20 de ani 2015 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatul Mondial sub 20 de ani | ||||
Sport | Volei | ||||
Ediție | XVIII | ||||
Administrator | FIVB | ||||
La tine acasa | din 11 septembrie 2015 începând cu 19 septembrie 2015 | ||||
Loc | Puerto Rico | ||||
Participanți | 16 | ||||
Facilitate / I. | Vezi lista | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Rep. Dominicane (Primul titlu) | ||||
Conform | Brazilia | ||||
Al treilea | Italia | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Brayelin Martínez | ||||
Meciuri organizate | 66 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatul Mondial U20 2015 de volei feminin a avut loc în perioada 11-19 septembrie 2015 în Caguas , Gurabo , Juncos și Maunabo , Puerto Rico : șaisprezece echipe naționale sub 20 au participat la turneu și victoria finală a fost pentru prima dată în Republica Dominicană .
Calificări
La turneu au participat: echipa națională a țării organizatoare, o echipă națională africană , calificată prin campionatul continental 2015 , două echipe naționale din Asia și Oceania , toate calificate prin campionatul continental 2014 , două echipe naționale europene , toate calificate prin grupe de calificare, o echipă națională nord-americană , calificată prin campionatul continental 2014 , două echipe naționale sud-americane , toate calificate prin campionatul continental 2014 și șapte echipe naționale calificate prin poziționarea în clasamentul mondial .
Instalatii
Coliseo Héctor Solá Bezares Oraș: Caguas Capacitate: 7 500 Anul deschiderii: - | Coliseo Municipal Fernando Hernández Oraș: Gurabo Capacitate: 3.500 Anul deschiderii: - | Coliseo Rafael G. Amalbert Oraș: Juncos Capacitate: 3.500 Anul deschiderii: - |
Coliseo Municipal Maunabo Oraș: Maunabo Capacitate: 2 500 Anul deschiderii: - |
Regulament
Formulă
Echipele au jucat o primă fază a grupelor cu formula grupei italiene ; la sfârșitul primei faze, primele două clasificate din fiecare grupă au intrat în grupele E și F, în timp ce ultimele două clasificate din fiecare grupă au intrat în grupele G și H. Echipele au jucat o a doua etapă a grupelor cu formula grupei toate ' Italiană; la sfârșitul celei de-a doua faze:
- Primii doi clasificați din grupele E și F au intrat în faza finală pentru primul loc, structurată în semifinale, finală pentru locul trei și finală.
- Ultimele două clasificate din grupele E și F au intrat în faza finală pentru locul cinci, structurată în semifinale, finală pentru locul șapte și finală pentru locul cinci.
- Primii doi clasificați din grupele G și H au intrat în faza finală pentru locul nouă, structurată în semifinale, finală pentru locul unsprezece și finală pentru locul nouă.
- Ultimii doi clasificați în grupele G și H au intrat în faza finală pentru locul 13, structurată în semifinale, finală pentru locul 15 și finală pentru locul 13.
Criterii de clasare
Dacă rezultatul final a fost 3-0 sau 3-1, s-au acordat 3 puncte echipei câștigătoare și 0 la acea înfrângere, dacă rezultatul final a fost 3-2, s-au acordat 2 puncte echipei câștigătoare și 1 acelei echipe. înfrângere.
Ordinea de clasare a fost definită pe baza:
- Numărul de jocuri câștigate;
- Puncte;
- Raportul seturilor câștigate / pierdute;
- Raportul punctelor marcate / suferite;
- Rezultatele confruntărilor directe.
Echipe participante
Formații
Turneu
Primul stagiu
Grupurile au fost extrase la 1 iulie 2015 în Carolina .
Grupa A | Grupa B | Grupa C | Grupa D |
---|---|---|---|
Cuba | China | Egipt | Brazilia |
Bulgaria | Mexic | Japonia | Republica Cehă |
Puerto Rico | Peru | Italia | Rep. Dominicane |
Rusia | Serbia | Taipei-ul chinezesc | curcan |
Grupa A
Rezultate
11 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durată: 1 oră: 19 - Spectatori: 1 000 | Cuba | 0 - 3 | Rusia | 9-25, 22-25, 17-25 |
11 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durată: 2h: 10 - Spectatori: 3 500 | Puerto Rico | 1 - 3 | Bulgaria | 25-23, 17-25, 19-25, 21-25 |
12 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h: 50 - Spectatori: 250 | Cuba | 1 - 3 | Bulgaria | 19-25, 26-24, 19-25, 16-25 |
12 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durată: 1 oră: 33 - Spectatori: 2 100 | Puerto Rico | 0 - 3 | Rusia | 14-25, 17-25, 21-25 |
13 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h: 19 - Spectatori: 250 | Rusia | 3 - 0 | Bulgaria | 25-19, 25-15, 25-19 |
13 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 2h: 08 - Spectatori: 2 700 | Puerto Rico | 2 - 3 | Cuba | 14-25, 20-25, 25-20, 25-11, 7-15 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 9 | 3 | 3 | 0 | 9 | 0 | MAX | 225 | 153 | 1.470 |
2 | Bulgaria | 6 | 3 | 2 | 1 | 6 | 5 | 1.200 | 250 | 237 | 1.054 |
3 | Cuba | 2 | 3 | 1 | 2 | 4 | 8 | 0,500 | 224 | 265 | 0,845 |
4 | Puerto Rico | 1 | 3 | 0 | 3 | 3 | 9 | 0,333 | 225 | 269 | 0,836 |
Grupa B
Rezultate
11 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h: 20 - Spectatori: 120 | China | 3 - 0 | Mexic | 25-18, 25-13, 25-23 |
11 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h: 33 - Spectatori: 250 | Peru | 3 - 0 | Serbia | 25-18, 25-21, 28-26 |
12 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h: 20 - Spectatori: 120 | Mexic | 0 - 3 | Serbia | 19-25, 8-25, 15-25 |
12 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h: 48 - Spectatori: 500 | Peru | 3 - 0 | China | 26-24, 25-21, 27-25 |
13 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 2h: 02 - Spectatori: 90 | China | 2 - 3 | Serbia | 20-25, 25-14, 25-18, 17-25, 5-15 |
13 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h: 35 - Spectatori: 280 | Mexic | 0 - 3 | Peru | 14-25, 22-25, 23-25 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Peru | 9 | 3 | 3 | 0 | 9 | 0 | MAX | 231 | 194 | 1.190 |
2 | Serbia | 5 | 3 | 2 | 1 | 6 | 5 | 1.200 | 237 | 212 | 1.117 |
3 | China | 4 | 3 | 1 | 2 | 5 | 6 | 0,833 | 237 | 229 | 1.034 |
4 | Mexic | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 9 | 0,000 | 155 | 225 | 0,688 |
Grupa C
Rezultate
11 septembrie 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h: 11 - Spectatori: 100 | Japonia | 3 - 0 | Egipt | 25-12, 25-8, 25-10 |
11 septembrie 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h: 15 - Spectatori: 150 | Taipei-ul chinezesc | 0 - 3 | Italia | 22-25, 12-25, 21-25 |
12 septembrie 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h: 18 - Spectatori: 125 | Italia | 3 - 0 | Egipt | 25-15, 25-15, 25-18 |
12 septembrie 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h: 24 - Spectatori: 200 | Japonia | 3 - 0 | Taipei-ul chinezesc | 25-18, 25-17, 26-24 |
13 septembrie 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durată: 1 oră: 58 - Spectatori: 125 | Egipt | 1 - 3 | Taipei-ul chinezesc | 26-24, 17-25, 18-25, 17-25 |
13 septembrie 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durată: 1 oră: 44 - Spectatori: 175 | Japonia | 1 - 3 | Italia | 25-21, 21-25, 9-25, 24-26 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 9 | 3 | 3 | 0 | 9 | 1 | 9.000 | 247 | 182 | 1.357 |
2 | Japonia | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 3 | 2.333 | 230 | 186 | 1.236 |
3 | Taipei-ul chinezesc | 3 | 3 | 1 | 2 | 3 | 7 | 0,428 | 213 | 230 | 0,926 |
4 | Egipt | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 9 | 0,111 | 157 | 249 | 0,630 |
Grupa D
Rezultate
11 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 1h: 23 - Spectatori: 438 | Brazilia | 3 - 0 | Republica Cehă | 25-18, 25-11, 25-17 |
11 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 1h: 19 - Spectatori: 428 | Rep. Dominicane | 3 - 0 | curcan | 25-20, 25-14, 25-20 |
12 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durată: 1 oră: 56 - Spectatori: 550 | Rep. Dominicane | 3 - 1 | Republica Cehă | 25-20, 24-26, 25-19, 25-14 |
12 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 1h: 26 - Spectatori: 600 | Brazilia | 3 - 0 | curcan | 25-19, 25-17, 25-17 |
13 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 2h: 09 - Spectatori: 850 | curcan | 3 - 1 | Republica Cehă | 25-19, 23-25, 25-19, 25-15 |
13 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durată: 1 oră: 32 - Spectatori: 1 500 | Rep. Dominicane | 3 - 0 | Brazilia | 25-22, 25-22, 25-19 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rep. Dominicane | 9 | 3 | 3 | 0 | 9 | 1 | 9.000 | 249 | 196 | 1.270 |
2 | Brazilia | 6 | 3 | 2 | 1 | 6 | 3 | 2.000 | 213 | 174 | 1.224 |
3 | curcan | 3 | 3 | 1 | 2 | 3 | 7 | 0,428 | 205 | 228 | 0,899 |
4 | Republica Cehă | 0 | 3 | 0 | 3 | 2 | 9 | 0,222 | 203 | 272 | 0,746 |
A doua fază
Grupa E | Grupa F | Grupa G | Grupa H |
---|---|---|---|
Brazilia | Bulgaria | Cuba | China |
Italia | Japonia | Mexic | Egipt |
Rusia | Peru | Republica Cehă | Puerto Rico |
Serbia | Rep. Dominicane | Taipei-ul chinezesc | curcan |
Grupa E
Rezultate
15 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 1h: 45 - Spectatori: 350 | Rusia | 1 - 3 | Serbia | 25-20, 18-25, 16-25, 18-25 |
15 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durată: 1 oră: 59 - Spectatori: 550 | Italia | 1 - 3 | Brazilia | 11-25, 22-25, 27-25, 20-25 |
16 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 2h: 23 - Spectatori: 480 | Rusia | 2 - 3 | Brazilia | 25-19, 8-25, 25-21, 16-25, 7-15 |
16 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 2h: 07 - Spectatori: 495 | Italia | 3 - 1 | Serbia | 19-25, 25-21, 25-20, 25-13 |
17 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durată: 1 oră: 31 - Spectatori: 450 | Rusia | 0 - 3 | Italia | 18-25, 24-26, 15-25 |
17 septembrie 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 2h: 01 - Spectatori: 550 | Brazilia | 3 - 1 | Serbia | 25-14, 27-25, 27-29, 25-20 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brazilia | 8 | 3 | 3 | 0 | 9 | 4 | 2.250 | 309 | 249 | 1.240 |
2 | Italia | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 4 | 1.750 | 250 | 238 | 1.050 |
3 | Serbia | 3 | 3 | 1 | 2 | 5 | 7 | 0,714 | 264 | 275 | 0,960 |
4 | Rusia | 1 | 3 | 0 | 3 | 3 | 9 | 0,333 | 215 | 276 | 0,778 |
Grupa F
Rezultate
15 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h: 18 - Spectatori: 80 | Rep. Dominicane | 3 - 0 | Japonia | 25-22, 25-15, 25-14 |
15 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h: 33 - Spectatori: 330 | Peru | 3 - 0 | Bulgaria | 25-21, 25-21, 25-12 |
16 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h: 14 - Spectatori: 100 | Rep. Dominicane | 3 - 0 | Bulgaria | 25-11, 25-17, 25-18 |
16 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durată: 1 oră: 33 - Spectatori: 320 | Peru | 0 - 3 | Japonia | 20-25, 24-26, 17-25 |
17 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h: 22 - Spectatori: 130 | Japonia | 3 - 0 | Bulgaria | 25-16, 25-12, 28-26 |
17 septembrie 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h: 38 - Spectatori: 350 | Peru | 0 - 3 | Rep. Dominicane | 14-25, 22-25, 26-28 |
Clasament
Pos | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rep. Dominicane | 9 | 3 | 3 | 0 | 9 | 0 | MAX | 228 | 159 | 1.433 |
2 | Japonia | 6 | 3 | 2 | 1 | 6 | 3 | 2.000 | 205 | 190 | 1.078 |
3 | Peru | 3 | 3 | 1 | 2 | 3 | 6 | 0,500 | 198 | 208 | 0,951 |
4 | Bulgaria | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 9 | 0,000 | 154 | 228 | 0,675 |
Grupa G
Rezultate
15 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h: 26 - Spectatori: 100 | Taipei-ul chinezesc | 3 - 0 | Mexic | 25-13, 25-20, 25-16 |
15 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h: 34 - Spectatori: 225 | Cuba | 0 - 3 | Republica Cehă | 29-31, 13-25, 22-25 |
16 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 2h: 10 - Spectatori: 100 | Taipei-ul chinezesc | 3 - 2 | Republica Cehă | 25-23, 15-25, 24-26, 25-13, 15-9 |
16 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h: 11 - Spectatori: 200 | Cuba | 3 - 2 | Mexic | 20-25, 25-23, 26-24, 27-29, 15-10 |
17 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h: 13 - Spectatori: 100 | Taipei-ul chinezesc | 3 - 0 | Cuba | 25-19, 25-22, 25-16 |
17 septembrie 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durată: 1 oră: 54 - Spectatori: 450 | Rep. Ceca | 3 - 1 | Messico | 25-18, 17-25, 25-20, 25-15 |
Classifica
Pos | Squadra | Pt | G | V | P | SV | SP | Ratio | PF | PS | Ratio |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Taipei Cinese | 8 | 3 | 3 | 0 | 9 | 2 | 4.500 | 254 | 202 | 1.257 |
2 | Rep. Ceca | 7 | 3 | 2 | 1 | 8 | 4 | 2.000 | 269 | 246 | 1.093 |
3 | Cuba | 2 | 3 | 1 | 2 | 3 | 8 | 0.375 | 234 | 267 | 0.876 |
4 | Messico | 1 | 3 | 0 | 3 | 3 | 9 | 0.333 | 238 | 280 | 0.850 |
Girone H
Risultati
15 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h:17 - Spettatori: 100 | Cina | 3 - 0 | Egitto | 25-16, 25-16, 25-17 |
15 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 2h:20 - Spettatori: 350 | Turchia | 3 - 2 | Porto Rico | 22-25, 25-18, 23-25, 25-18, 15-12 |
16 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h:52 - Spettatori: 100 | Turchia | 3 - 1 | Egitto | 25-16, 25-23, 18-25, 25-21 |
16 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h:16 - Spettatori: 200 | Cina | 3 - 0 | Porto Rico | 25-20, 25-20, 25-14 |
17 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 2h:01 - Spettatori: 100 | Cina | 1 - 3 | Turchia | 25-16, 20-25, 20-25, 23-25 |
17 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 2h:23 - Spettatori: 225 | Porto Rico | 3 - 2 | Egitto | 25-16, 25-10, 18-25, 23-25, 18-16 |
Classifica
Pos | Squadra | Pt | G | V | P | SV | SP | Ratio | PF | PS | Ratio |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Turchia | 8 | 3 | 3 | 0 | 9 | 4 | 2.250 | 294 | 271 | 1.084 |
2 | Cina | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 3 | 2.333 | 238 | 194 | 1.226 |
3 | Porto Rico | 3 | 3 | 1 | 2 | 5 | 8 | 0.625 | 261 | 277 | 0.942 |
4 | Egitto | 1 | 3 | 0 | 3 | 3 | 9 | 0.333 | 226 | 277 | 0.815 |
Fase finale
Finali 1º e 3º posto
Semifinali | Finale 1º/2º posto | ||||||
Brasile | 3 | ||||||
Giappone | 0 | ||||||
Brasile | 2 | ||||||
Rep. Dominicana | 3 | ||||||
Finale 3º/4º posto | |||||||
Rep. Dominicana | 3 | Giappone | 0 | ||||
Italia | 2 | Italia | 3 |
Semifinali
18 settembre 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 2h:28 - Spettatori: 1 800 | Rep. Dominicana | 3 - 2 | Italia | 25-20, 19-25, 25-22, 24-26, 15-7 |
18 settembre 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 1h:31 - Spettatori: 610 | Brasile | 3 - 0 | Giappone | 25-18, 25-15, 25-21 |
Finale 3º posto
19 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h:32 - Spettatori: 100 | Giappone | 0 - 3 | Italia | 26-28, 22-25, 19-25 |
Finale 1º posto
19 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 2h:39 - Spettatori: 1 200 | Brasile | 2 - 3 | Rep. Dominicana | 25-17, 21-25, 17-25, 26-24, 14-16 |
Finali 5º e 7º posto
Semifinali | Finale 5º/6º posto | ||||||
Serbia | 3 | ||||||
Bulgaria | 0 | ||||||
Serbia | 3 | ||||||
Perù | 1 | ||||||
Finale 7º/8º posto | |||||||
Perù | 3 | Bulgaria | 2 | ||||
Russia | 1 | Russia | 3 |
Semifinali
18 settembre 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h:35 - Spettatori: 60 | Serbia | 3 - 0 | Bulgaria | 25-23, 25-20, 29-27 |
18 settembre 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 1h:58 - Spettatori: 150 | Perù | 3 - 1 | Russia | 12-25, 25-21, 25-16, 25-22 |
Finale 7º posto
19 settembre 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 2h:25 - Spettatori: 70 | Bulgaria | 2 - 3 | Russia | 22-25, 25-23, 26-24, 18-25, 9-15 |
Finale 5º posto
19 settembre 2015 Coliseo Rafael G. Amalbert , Juncos Durata: 2h:05 - Spettatori: 220 | Serbia | 3 - 1 | Perù | 18-25, 26-24, 25-23, 25-23 |
Finali 9º e 11º posto
Semifinali | Finale 9º/10º posto | ||||||
Taipei Cinese | 0 | ||||||
Cina | 3 | ||||||
Cina | 3 | ||||||
Turchia | 1 | ||||||
Finale 11º/12º posto | |||||||
Turchia | 3 | Taipei Cinese | 3 | ||||
Rep. Ceca | 0 | Cina | 1 |
Semifinali
18 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h:03 - Spettatori: 100 | Taipei Cinese | 0 - 3 | Cina | 12-25, 21-25, 11-25 |
18 settembre 2015 Coliseo Héctor Solá Bezares , Caguas Durata: 1h:10 - Spettatori: 125 | Turchia | 3 - 0 | Rep. Ceca | 25-9, 25-19, 25-13 |
Finale 9º posto
19 settembre 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h:51 - Spettatori: 150 | Taipei Cinese | 3 - 1 | Rep. Ceca | 26-24, 25-15, 22-25, 25-19 |
Finale 11º posto
19 settembre 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h:50 - Spettatori: 150 | Cina | 3 - 1 | Turchia | 25-20, 17-25, 25-19, 26-24 |
Finali 13º e 15º posto
Semifinali | Finale 13º/14º posto | ||||||
Cuba | 3 | ||||||
Egitto | 0 | ||||||
Cuba | 3 | ||||||
Porto Rico | 2 | ||||||
Finale 15º/16º posto | |||||||
Porto Rico | 3 | Egitto | 1 | ||||
Messico | 1 | Messico | 3 |
Semifinali
18 settembre 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 1h:24 - Spettatori: 420 | Cuba | 3 - 0 | Egitto | 25-23, 25-18, 25-17 |
18 settembre 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 1h:51 - Spettatori: 750 | Porto Rico | 3 - 1 | Messico | 25-22, 25-16, 17-25, 25-19 |
Finale 13º posto
19 settembre 2015 Coliseo Municipal Maunabo , Maunabo Durata: 1h:56 - Spettatori: 230 | Egitto | 1 - 3 | Messico | 20-25, 25-18, 21-25, 18-25 |
Finale 15º posto
19 settembre 2015 Coliseo Fernando Hernández , Gurabo Durata: 2h:08 - Spettatori: 630 | Cuba | 3 - 2 | Porto Rico | 25-18, 22-25, 25-23, 20-25, 15-7 |
Podio
Campione
Formazione: 1 Jineiry Martínez , 3 Gaila González , 4 Vielka Peralta , 7 Maria García , 8 Natalia Martínez , 9 Angelica Hinojosa , 12 Ayleen Rivero , 13 Massiel Matos , 14 Yokaty Pérez , 17 Larysmer Martínez , 19 Lisbeth Rosario , 20 Brayelin Martínez , CT : Wagner Pacheco
Secondo posto
Formazione: 1 Drussyla Costa , 2 Lana Conceição , 4 Ariane Pinto , 5 Laiza Ferreira , 6 Gabriela da Silva , 7 Gabriela Silva , 8 Karoline Tormena , 11 Lorenne Geraldo , 12 Thais de Oliveira , 13 Lais Vasques , 14 Lyar Medeiros , 17 Maira Basso , CT : Thomas Mauricio
Terzo posto
Formazione: 1 Ilaria Bonvicini , 3 Carlotta Cambi , 6 Sofia D'Odorico , 8 Alessia Orro , 9 Sara Bonifacio , 11 Anna Danesi , 12 Anastasia Guerra , 13 Chiara De Bortoli , 14 Paola Egonu , 15 Beatrice Berti , 16 Anna Nicoletti , 18 Elisa Zanette , CT : Luca Cristofani
Classifica finale
Pos | Squadra |
---|---|
Rep. Dominicana | |
Brasile | |
Italia | |
4 | Giappone |
5 | Serbia |
6 | Perù |
7 | Russia |
8 | Bulgaria |
9 | Cina |
10 | Turchia |
11 | Taipei Cinese |
12 | Rep. Ceca |
13 | Cuba |
14 | Porto Rico |
15 | Messico |
16 | Egitto |
Premi individuali
Premio | Nome | Squadra |
---|---|---|
MVP | Brayelin Martínez | Rep. Dominicana |
Miglior palleggiatrice | Misaki Shirai | Giappone |
Miglior opposto | Lorenne Geraldo | Brasile |
Miglior schiacciatrice | Brayelin Martínez | Rep. Dominicana |
Bojana Milenković | Serbia | |
Miglior centrale | Maja Aleksić | Serbia |
Anna Danesi | Italia | |
Miglior libero | Žana Todorova | Bulgaria |
Note
- ^ Gli Stati Uniti , campioni continentali in carica, hanno rinunciato al proprio diritto di partecipazione, dando luogo al ripescaggio di Cuba .
Collegamenti esterni
- ( EN )FIVB - Sito ufficiale , su fivb.org .