Norgesmesterskapet 2001
Salt la navigare Salt la căutare
Norgesmesterskapet 2001 NM menn 2001 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Norvegiei | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | |||||
Administrator | NFF | ||||
La tine acasa | din 8 mai 2001 începând cu 4 noiembrie 2001 | ||||
Loc | Norvegia | ||||
Participanți | 32 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Viking (Titlul 5) | ||||
Conform | Bryne | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 127 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Fotbalul Norgesmesterskapet 2001 a fost a 96-a ediție a evenimentului . A început pe 8 mai și s-a încheiat pe 4 noiembrie 2001 cu finala de la Ullevaal Stadion , câștigată de Viking cu 3-0 pe Bryne . Echipa deținută a fost Odd Grenland .
Formulă
Competiția a fost în totalitate cu o singură eliminare. Toate rundele au avut loc într-un singur meci, cu posibile prelungiri și penalti.
Calendar
Prima runda
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Sparta Undom | 0-5 | Kvik Halden | 8 mai la 18.30 |
Rosseland | 0-3 | Bryne | 8 mai la ora 19.00 |
Nidelv | 3-5 | Ranheim | 8 mai la 21.00 |
Harstad | 6-2 | Lofoten | 9 mai la ora 17.00 |
start | 3-0 | Vigoare | 9 mai la ora 18.00 |
Aalesund | 5-0 | Spjelkavik | 9 mai la ora 18.00 |
Kolstad | 1-6 | Byåsen | 9 mai la ora 18.00 |
Malvik | 1-7 | Vålerenga | 9 mai la ora 18.00 |
Stålkameratene | 1-2 | Mo | 9 mai la ora 18.00 |
Grorud | 0-6 | Stabæk | 9 mai la 18.30 |
Grei | 1-4 | Turnul Eidsvold | 9 mai la 18.30 |
Romerike | 3-0 | Ullern | 9 mai la 18.30 |
Ullensaker / Kisa | 0-3 | Lørenskog | 9 mai la 18.30 |
Aurskog / Finstadbru | 1-2 | Hønefoss | 9 mai la 18.30 |
Galterud | 0-2 | Kongsvinger | 9 mai la 18.30 |
Nybergsund | 2-1 | Bærum | 9 mai la 18.30 |
Lillehammer | 1-0 | Gjøvik-Lyn | 9 mai la 18.30 |
HamKam | 5-0 | Bășina | 9 mai la 18.30 |
Toten | 0-2 | Raufoss | 9 mai la 18.30 |
Ørn-Horten | 4-0 | Runar | 9 mai la 18.30 |
Larvik Turn | 1-5 | Odd Grenland | 9 mai la 18.30 |
Tollnes | 1-3 | Pors Grenland | 9 mai la 18.30 |
Lyngdal | 1-2 | Mandalskameratene | 9 mai la 18.30 |
Staal | 0-6 | Viking | 9 mai la 18.30 |
Vidar | 6-0 | Klepp | 9 mai la 18.30 |
Sandnes Ulf | 1-2 | Vard Haugesund | 9 mai la 18.30 |
Stord | 0-1 | Skjold IL | 9 mai la 18.30 |
Østsiden | 2-0 | Fredrikstad | 9 mai la 18.30 |
Navestad | 0-2 | Sprint-Jeløy | 9 mai la 18.30 |
Follo | 2-3 | Steaua Manglerud | 9 mai la 18.30 |
Råde | 5-6 ( dts ) | Eik-Tønsberg | 9 mai la 18.30 |
Hovding | 1-2 | Nest-Sotra | 9 mai la 18.30 |
Fyllingen | 3-2 | Gneist | 9 mai la 18.30 |
Løv-Ham | 2-0 | Lyngbø | 9 mai la 18.30 |
Førde | 2-0 | Florø | 9 mai la 18.30 |
Stranda | 0-1 | Skarbøvik | 9 mai la 18.30 |
Sandnessjøen | 0-7 | Bodø / Glimt | 9 mai la 18.30 |
Mjølner | 2-1 | Tromsdalen | 9 mai la 18.30 |
Prăji | 2-5 | Lyn Oslo | 9 mai la ora 19.00 |
Sør-Aurdal | 0-3 | Sogndal | 9 mai la ora 19.00 |
Åmot | 1-5 | Lillestrøm | 9 mai la ora 19.00 |
Kongsberg | 0-3 | Strømsgodset | 9 mai la ora 19.00 |
Cremene | 0-3 | mușchi | 9 mai la ora 19.00 |
Herkules | 0-5 | Vindbjart | 9 mai la ora 19.00 |
Urædd | 0-5 | Sandefjord | 9 mai la ora 19.00 |
Haugesund | 2-0 | Nord | 9 mai la ora 19.00 |
Jotun | 0-4 | Brann | 9 mai la ora 19.00 |
Langevåg | 1-3 | Hødd | 9 mai la ora 19.00 |
Træff | 1-3 | Clausenengen | 9 mai la ora 19.00 |
KFK Char'kov | 0-9 | Molde | 9 mai la ora 19.00 |
Strindheim | 6-1 | Tynset | 9 mai la ora 19.00 |
Levanger | 0-4 | Verdal | 9 mai la ora 19.00 |
Steinkjer | 3-0 | Stjørdals-Blink | 9 mai la ora 19.00 |
Fløya | 0-2 | Skjervøy | 9 mai la ora 19.00 |
Ramfjord | 0-8 | Tromsø | 9 mai la ora 19.00 |
Finnsnes | 1-3 | Skarp | 9 mai la ora 19.00 |
Bossekop | 0-11 | Rosenborg | 9 mai la ora 19.00 |
Kjelsås | 3-0 | Întrebător | 9 mai la 19.30 |
Fauske / Sprint | 4-1 | Steigen | 9 mai la 19.30 |
Haugerud | 1-8 | Skeid | 9 mai la 19.30 |
Mercantil | 4-1 | Bærum | 9 mai la 19.30 |
Runda a doua
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Steaua Manglerud | 3-2 | HamKam | 12 iunie la ora 19.00 |
Byåsen | 4-2 | Mjølner | 13 iunie la ora 17.00 |
Skarbøvik | 1-0 | Kongsvinger | 13 iunie la ora 17.30 |
Hønefoss | 1-0 | Strindheim | 13 iunie la ora 18.00 |
Vard Haugesund | 3-5 | Løv-Ham | 13 iunie la ora 18.00 |
Stryn | 0-4 | Molde | 13 iunie la ora 18.00 |
Nest-Sotra | 4-3 | Haugesund | 13 iunie la 18.30 |
Kvik Halden | 2-3 | mușchi | 13 iunie la ora 19.00 |
Østsiden | 0-3 | Lillestrøm | 13 iunie la ora 19.00 |
Sprint-Jeløy | 1-2 | Strømsgodset | 13 iunie la ora 19.00 |
Mercantil | 1-6 | Odd Grenland | 13 iunie la ora 19.00 |
Lyn Oslo | 4-5 | Nybergsund | 13 iunie la ora 19.00 |
Turnul Eidsvold | 1-2 | Ørn-Horten | 13 iunie la ora 19.00 |
Raufoss | 2-1 | Lillehammer | 13 iunie la ora 19.00 |
Eik-Tønsberg | 1-2 | Skeid | 13 iunie la ora 19.00 |
Sandefjord | 2-5 | Romerike | 13 iunie la ora 19.00 |
Pors Grenland | 0-2 | Vålerenga | 13 iunie la ora 19.00 |
Vindbjart | 1-6 | Viking | 13 iunie la ora 19.00 |
Mandalskameratene | 1-3 | Vidar | 13 iunie la ora 19.00 |
Bryne | 4-3 | Fyllingen | 13 iunie la ora 19.00 |
Skjold IL | 0-6 | Brann | 13 iunie la ora 19.00 |
Fana | 1-3 | start | 13 iunie la ora 19.00 |
Sogndal | 2-0 | Clausenengen | 13 iunie la ora 19.00 |
Rosenborg | 4-0 | Steinkjer | 13 iunie la ora 19.00 |
Ranheim | 2-6 | Hødd | 13 iunie la ora 19.00 |
Mo | 6-1 | Fauske / Sprint | 13 iunie la ora 19.00 |
Skjervøy | 1-3 | Bodø / Glimt | 13 iunie la ora 19.00 |
Înalt | 0-1 | Harstad | 13 iunie la ora 19.00 |
Lørenskog | 0-4 | Stabæk | 13 iunie la ora 19.00 |
Tromsø | 5-0 | Skarp | 13 iunie la ora 19.00 |
Aalesund | 1-0 | Førde | 20 iunie la ora 19.00 |
Verdal | 5-4 | Kjelsås | 20 iunie la ora 19.00 |
A treia rundă
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Skeid | 1-2 | Bryne | 27 iunie la ora 18.00 |
Strømsgodset | 5-1 | Verdal | 27 iunie la ora 18.00 |
mușchi | 3-1 | Romerike | 27 iunie la 19.00 |
Vålerenga | 1-0 | Hønefoss | 27 iunie la 19.00 |
Stabæk | 3-1 | Raufoss | 27 iunie la 19.00 |
Nybergsund | 1-4 | Lillestrøm | 27 iunie la 19.00 |
Ørn-Horten | 2-1 | Byåsen | 27 iunie la 19.00 |
Odd Grenland | 4-1 | Steaua Manglerud | 27 iunie la 19.00 |
start | 2-0 | Aalesund | 27 iunie la 19.00 |
Viking | 5-0 | Vidar | 27 iunie la 19.00 |
Brann | 6-1 | Nest-Sotra | 27 iunie la 19.00 |
Løv-Ham | 0-3 | Sogndal | 27 iunie la 19.00 |
Molde | 6-0 | Skarbøvik | 27 iunie la 19.00 |
Hødd | 6-3 | Rosenborg | 27 iunie la 19.00 |
Bodø / Glimt | 3-0 | Mo | 27 iunie la 19.00 |
Harstad | 0-1 | Tromsø | 27 iunie la 19.00 |
A patra rundă
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Brann | 6-0 | Ørn-Horten | 18 iulie la 19.00 |
Vålerenga | 2-0 | mușchi | 25 iulie la 19.00 |
Lillestrøm | 5-1 | Strømsgodset | 25 iulie la 19.00 |
Bryne | 3-2 | Molde | 25 iulie la 19.00 |
Sogndal | 2-1 | start | 25 iulie la 19.00 |
Hødd | 0-1 | Odd Grenland | 25 iulie la 19.00 |
Bodø / Glimt | 1-3 | Viking | 25 iulie la 19.00 |
Tromsø | 2-0 | Stabæk | 25 iulie la 19.00 |
Sferturi de finala
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Viking | 1-0 | Tromsø | 1 august la ora 19.00 |
Odd Grenland | 2-0 | Sogndal | 22 august la ora 17.30 |
Bryne | 3-2 | Vålerenga | 22 august la ora 17.30 |
Lillestrøm | 3-0 | Brann | 22 august la ora 17.30 |
Semifinale
Rezultat | Data | ||
---|---|---|---|
Bryne | 4-0 | Lillestrøm | 23 septembrie la 14.00 |
Viking | 2-1 | Odd Grenland | 23 septembrie la ora 19.00 |
Finala
Oslo 4 noiembrie 2001, ora 13:15 CEST | Bryne | 0 - 3 raport | Viking | Ullevaal Stadion (25.823 spect.)
| ||||||
|
Formații
|
|
linkuri externe
- ( NU ) Pagina de pe site-ul oficial al Norges Fotballforbund , pe fotball.no .