Germania la XXI Jocurile Olimpice de iarnă
Salt la navigare Salt la căutare
Germania la XXI Jocurile Olimpice de iarnă Vancouver 2010 | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cod IOC | GER | ||||||||||
Comitetul Național | Deutscher Olympischer Sportbund | ||||||||||
Sportivi participanți | 153 în 15 discipline | ||||||||||
Din care bărbați / femei | 95 - 58 | ||||||||||
Purtator de steag | André Lange [1] | ||||||||||
Tabel de medalii | |||||||||||
| |||||||||||
Cronologie olimpică ( rezumat ) | |||||||||||
Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
Jocurile Olimpice de iarnă | |||||||||||
Alte apariții Echipa Unificată Germană (1956-1964) Saar (1952) |
Germania a participat la XXI Jocuri Olimpice de Iarnă de la Vancouver , care au avut loc în perioada 12-28 februarie 2010 , cu o delegație de 153 de sportivi.
Medalii
Medalie pentru discipline
Sport | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|
ski alpin | 3 | 0 | 0 | 3 |
Biatlon | 2 | 1 | 2 | 5 |
Sloganul | 2 | 1 | 2 | 5 |
Schi fond | 1 | 4 | 0 | 5 |
Patinaj de viteză | 1 | 3 | 0 | 4 |
Bob | 1 | 2 | 0 | 3 |
Schelet | 0 | 1 | 1 | 2 |
Sărituri cu schiurile | 0 | 1 | 0 | 1 |
Patinaj artistic | 0 | 0 | 1 | 1 |
Nordic combinat | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 10 | 13 | 7 | 30 |
Medalii de aur
Medalii de argint
Medalii de bronz
Biatlon
Competiție | Atlet | Penalizare | Timpul sosirii | Poziţie |
---|---|---|---|---|
10 km sprint | Andreas Birnbacher | 1 (0 + 1) | 26'06 "4 | 23 |
Michael Greis | 3 (1 + 2) | 25'56 "0 | 21 | |
Arnd Peiffer | 2 (1 + 1) | 26'29 "1 | 37 | |
Christoph Stephan | 1 (0 + 1) | 25'51 "1 | 19 | |
Urmărire de 12,5 km | Andreas Birnbacher | 2 (1 + 0 + 1 + 0) | 35'03 "4 | 13 |
Michael Greis | 1 (0 + 0 + 0 + 1) | 34'29 "6 | 5 | |
Arnd Peiffer | 4 (0 + 0 + 1 + 3) | 36'44 "9 | 37 | |
Christoph Stephan | 4 (1 + 0 + 1 + 2) | 36'02 "3 | 30 | |
Linie de plecare de 15 km | Andreas Birnbacher | 3 (0 + 1 + 2 + 0) | 36'30 "2 | 15 |
Michael Greis | 3 (0 + 0 + 1 + 2) | 36'10 "7 | 10 | |
Arnd Peiffer | 2 (0 + 0 + 2 + 0) | 36'44 "5 | 17 | |
Christoph Stephan | 4 (0 + 1 + 1 + 2) | 37'11 "4 | 23 | |
20 km individual | Andreas Birnbacher | 2 (2 + 0 + 0 + 0) | 50'43 "5 | 12 |
Michael Greis | 2 (0 + 2 + 0 + 0) | 50'37 "6 | 10 | |
Christoph Stephan | 3 (1 + 0 + 0 + 2) | 52'33 "4 | 29 | |
Alexander Wolf | 2 (1 + 0 + 0 + 1) | 52'09 "0 | 24 | |
Ștafetă 4x7,5 km | Simon Schempp Andreas Birnbacher Arnd Peiffer Michael Greis | 0 + 0 2 + 7 | 1h 23'16 "0 | 5 |
Competiție | Atlet | Penalizare | Timpul sosirii | Poziţie |
---|---|---|---|---|
7,5 km sprint | Simone Hauswald | 2 (1 + 1) | 21'14 "1 | 26 |
Andrea Henkel | 2 (1 + 1) | 21'15 "7 | 27 | |
Magdalena Neuner | 1 (0 + 1) | 19'57 "1 | ||
Kati Wilhelm | 3 (2 + 1) | 21'27 "2 | 30 | |
Urmărire de 10 km | Simone Hauswald | 4 (1 + 0 + 1 + 2) | 31'58 "6 | 12 |
Andrea Henkel | 3 (1 + 0 + 1 + 1) | 31'40 "5 | 10 | |
Magdalena Neuner | 2 (0 + 0 + 1 + 1) | 30'16 "0 | ||
Kati Wilhelm | 1 (0 + 0 + 0 + 1) | 31'43 "3 | 12 | |
12,5 km pleacă în linie | Simone Hauswald | 2 (0 + 0 + 2 + 0) | 35'26 "9 | |
Andrea Henkel | 1 (1 + 0 + 0 + 0) | 36'13 "5 | 9 | |
Magdalena Neuner | 2 (1 + 0 + 1 + 0) | 35'19 "6 | ||
Kati Wilhelm | 5 (1 + 3 + 1 + 0) | 38'37 "7 | 25 | |
15 km individual | Martina Beck | 2 (0 + 2 + 0 + 0) | 44'12 "0 | 29 |
Andrea Henkel | 2 (0 + 0 + 1 + 1) | 42'32 "4 | 6 | |
Magdalena Neuner | 3 (1 + 2 + 0 + 0) | 42'42 "1 | 10 | |
Kati Wilhelm | 1 (0 + 0 + 1 + 0) | 41'57 "3 | 4 | |
Ștafetă 4x6 km | Kati Wilhelm Simone Hauswald Martina Beck Andrea Henkel | 0 + 2 0 + 3 | 1h 10'13 "4 |
Bob
Competiție | Echipaj | Rulați 1 | Rulați 2 | Rulați 3 | Rulați 4 | Total | Poziţie |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Bob cu doi bărbați masculin | André Lange Kevin Kuske | 51 "59 | 51 "72 | 51 "57 TR | 51 "77 | 3'26 "65 | |
Thomas Florschütz Richard Adjei | 51 "57 TR | 51 "85 | 51 "62 | 51 "83 | 3'26 "87 | ||
Karl Angerer Gregor Bermbach | 52 "23 | 52 "43 | 52 "19 | 52 "44 | 3'29 "29 | 9 | |
Bob în patru masculin | André Lange Kevin Kuske Alexander Rödiger Martin Putze | 51 "14 | 51 "05 | 51 "29 | 51 "36 | 3'24 "84 | |
Thomas Florschütz Ronny Listner Andreas Barucha Richard Adjei | 51 "14 | 51 "36 | 51 "45 | 51 "63 | 3'25 "58 | 4 | |
Karl Angerer Andreas Bredau Alex Mann Gregor Bermbach | 51 "18 | 51 "41 | 51 "70 | 51 "77 | 3'26 "06 | 7 | |
Bob cu doi bărbați Femeie | Sandra Kiriasis Christin Senkel | 53 "41 | 53 "23 | 53 "58 | 53 "59 | 3'33 "81 | 4 |
Cathleen Martini Romy Logsch | 53 "28 | 53 "32 | 53 "39 | descalificat | - | - | |
Claudia Schramm Janine Tischer | 53 "65 | 53 "57 | 53 "81 | 53 "65 | 3'34 "68 | 7 |
Nordic combinat
Competiție | Atlet | A sari | Fond | Poziţie | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Lungime | Puncte | Pos. | Vreme | Timp + postare | |||
NH + 10 km | Tino Edelmann | 98,5 | 119.0 | 16 | 25'41 "6 | 26'47 "6 | 18 |
Eric Frenzel | 98,0 | 119.0 | 16 | 25'17 "2 | 26'23 "2 | 10 | |
Björn Kircheisen | 98,0 | 118,5 | 19 | 26'01 "3 | 27'09 "8 | 22 | |
Johannes Rydzek | 95,5 | 112.0 | 30 | 25'51 "3 | 27'25 "3 | 28 | |
LH + 10 km | Tino Edelmann | 109,5 | 86.3 | 35 | 25'52 "0 | 28'35 "0 | 29 |
Eric Frenzel | 104,5 | 74.2 | 41 | 26'12 "6 | 29'43 "6 | 40 | |
Georg Hettich | 121,5 | 108,8 | 17 | 26'32 "5 | 27'55 "5 | 24 | |
Björn Kircheisen | 123,5 | 108,8 | 12 | 26'33 "5 | 27'46 "5 | 20 | |
Competiție pe echipe | Johannes Rydzek Tino Edelmann Eric Frenzel Björn Kircheisen | - | 473.3 | 6 | 49'06 "1 | 49'51 "1 |
Curling
Turneul masculin
Echipa a fost formată din:
- Andreas Kapp (săriți)
- Andreas Lang (al treilea)
- Holger Höhne (al doilea)
- Andreas Kempf (plumb)
- Daniel Herberg (supleant)
Primul stagiu
Sesiune | Echipe | Finala | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite | 5 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Germania | 7 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | |
2 | Canada | 9 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | X |
Germania | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | |
3 | Germania | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Suedia | 6 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | |
4 | Germania | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Norvegia | 7 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | |
6 | Germania | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 |
elvețian | 6 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | |
7 | Franţa | 4 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X |
Germania | 9 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 2 | X | X | |
9 | Danemarca | 9 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X |
Germania | 5 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | |
10 | Germania | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 |
China | 6 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | |
11 | Germania | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X |
Regatul Unit | 8 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X |
- Clasament
Echipe | G. | V. | P. | PF | PS |
---|---|---|---|---|---|
Canada | 9 | 9 | 0 | 75 | 37 |
Norvegia | 9 | 7 | 2 | 64 | 43 |
elvețian | 9 | 6 | 3 | 53 | 44 |
Suedia | 9 | 5 | 4 | 50 | 52 |
Regatul Unit | 9 | 5 | 4 | 57 | 44 |
Germania | 9 | 4 | 5 | 48 | 60 |
Franţa | 9 | 3 | 6 | 37 | 63 |
China | 9 | 2 | 7 | 52 | 60 |
Danemarca | 9 | 2 | 7 | 45 | 63 |
Statele Unite | 9 | 2 | 7 | 43 | 59 |
Turneul feminin
Echipa a fost formată din:
- Monika Wagner (săriți)
- Andrea Schopp (a treia)
- Melanie Robillard (a doua)
- Stella Heiß (plumb)
- Corinna Scholz (supleant)
Primul stagiu
Sesiune | Echipe | Finala | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 9 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | |
Rusia | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | ||
2 | Germania | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | |
Statele Unite | 5 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | ||
4 | Canada | 6 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Germania | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | |
5 | Germania | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | |
Regatul Unit | 7 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | ||
7 | Germania | 7 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
China | 9 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | |
8 | Germania | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | |
Danemarca | 6 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | ||
9 | Japonia | 6 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | |
Germania | 7 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | ||
11 | elvețian | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | |
Germania | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | ||
12 | Suedia | 8 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | |
Germania | 7 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 |
- Clasament
Echipe | G. | V. | P. | PF | PS |
---|---|---|---|---|---|
Canada | 9 | 8 | 1 | 56 | 37 |
Suedia | 9 | 7 | 2 | 56 | 52 |
China | 9 | 6 | 3 | 61 | 47 |
elvețian | 9 | 6 | 3 | 67 | 48 |
Danemarca | 9 | 4 | 5 | 49 | 61 |
Germania | 9 | 3 | 6 | 52 | 56 |
Regatul Unit | 9 | 3 | 6 | 54 | 59 |
Japonia | 9 | 3 | 6 | 64 | 70 |
Rusia | 9 | 3 | 6 | 53 | 60 |
Statele Unite | 9 | 2 | 7 | 43 | 65 |
Freestyle
Competiție | Atlet | Calificări | Optimi de finală [2] | Trimestrul [2] | Semifinale [2] | Finala | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Cros de schi masculin | Martin Fiala | 1'15 "88 | 29 | 3 | |||
Simon Stickl | 1'13 "49 | 8 | 3 | ||||
Cros de schi pentru femei | Julia Manhard | 1'21 "10 | 24 | 3 | |||
Anna Wörner | 1'18 "45 | 7 | 4 | ||||
Heidi Zacher | 1'20 "35 | 19 | 4 |
Hochei pe gheata
Turneul masculin
Lista
- Dennis Endras
- Thomas Greiss
- Dimitri Pätzold
- Michael Bakos
- Christian Ehrhoff
- Jakub Ficenec
- Jason Holland
- Korbinian Holzer
- Chris Schmidt
- Dennis Seidenberg
- Alexander Sulzer
- Alexandru Barta
- Sven Felski
- Marcel Goc
- Thomas Greilinger
- Jochen Hecht
- Manuel Klinge
- Marcel Müller
- Travis James Mulock
- André Rankel
- Marco Sturm
- John Tripp
- Michael Wolf
Primul stagiu
Vancouver 17 februarie 2010, ora 16:30 UTC-8 | Suedia | 2 - 0 (0-0, 2-0, 0-0) raport | Germania | Canada Hockey Place |
Vancouver 19 februarie 2010, ora 21:00 UTC-8 | Finlanda | 5 - 0 (1-0, 2-0, 2-0) raport | Germania | Canada Hockey Place |
Vancouver 20 februarie 2010, ora 21:00 UTC-8 | Germania | 3 - 5 (1-1, 0-1, 2-3) raport | Bielorusia | Canada Hockey Place |
- Clasament
Echipe | Puncte | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DG |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Suedia | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 |
Finlanda | 6 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 |
Bielorusia | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 8 | 12 | -4 |
Germania | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 12 | -9 |
Faza eliminatorie
- Playoff-uri
Vancouver 23 februarie 2010, ora 16:30 UTC-8 | Canada | 8 - 2 (1-0, 3-1, 4-1) raport | Germania | Canada Hockey Place |
Patinaj artistic
Competiție | Atlet | Obligatoriu | Scurt / Original | Liber | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Pos, | Puncte | Pos, | Puncte | Pos, | Puncte | Pos, | ||
Individ masculin | Stefan Lindemann | 68,50 | 17 | 103,48 | 23 | 171.98 | 22 | ||
Individ feminin | Sarah Hecken | 49.04 | 23 | 94,90 | 15 | 143,94 | 18 | ||
Cursa în perechi | Maylin Hausch Daniel Wende | 45,46 | 17 | 93,28 | 15 | 138,74 | 17 | ||
Aljona Savchenko Robin Szolkowy | 75,96 | 2 | 134,64 | 3 | 210,60 | ||||
Dans de gheață | Christina Beier William Beier | 30.31 | 16 | 46,42 | 18 | 72,91 | 18 | 149,64 | 18 |
Patinaj de viteză
Competiție | Atlet | Timpul 1 | Timpul 2 | Total | Poziţie |
---|---|---|---|---|---|
500 m | Monique Angermüller | 38 "761 | 38 "830 | 1'17 "59 | 11 |
Judith Hesse | 39 "357 | 39 "486 | 1'18 "84 | 28 | |
Jenny Wolf | 38 "307 | 37 "838 | 1'16 "14 | ||
1000 m | Monique Angermüller | 1'18 "179 | 22 | ||
Anii Friesinger | 1'17 "71 | 14 | |||
Jenny Wolf | 1'17 "91 | 17 | |||
1500 m | Monique Angermüller | 1'59 "46 | 13 | ||
Daniela Anschütz-Thoms | 1'58 "85 | 10 | |||
Anii Friesinger | 1'58 "67 | 9 | |||
Isabell Ost | 2'01 "69 | 22 | |||
3000 m | Daniela Anschütz-Thoms | 4'04 "87 | 4 | ||
Stephanie Beckert | 4'04 "62 | ||||
Katrin Mattscherodt | 4'13 "72 | 13 | |||
5000 m | Daniela Anschütz-Thoms | 6'58 "64 | 4 | ||
Stephanie Beckert | 6'51 "39 | ||||
Katrin Mattscherodt | descalificat |
Sferturi de finala | |||
Germania Daniela Anschütz-Thoms Stephanie Beckert Anii Friesinger | 3'01 "95 | Olanda Renate Groenewold Diane Valkenburg Ireen Wüst | 3'03 "38 |
Semi finala | |||
Germania Daniela Anschütz-Thoms Stephanie Beckert Anni Friesinger-Postma | 3'03 "55 | Statele Unite Jennifer Rodriguez Jilleanne Rookard Nancy Swider-Peltz, Jr. | 3'03 "78 |
Finala A | |||
Germania Daniela Anschütz-Thoms Stephanie Beckert Katrin Mattscherodt | 3'02 "82 | Japonia Masako Hozumi Nao Kodaira Maki Tabata | 3'02 "84 |
Competiție | Atlet | Timpul 1 | Timpul 2 | Total | Poziţie |
---|---|---|---|---|---|
500 m | Nico Ihle | 35 "532 | 35 "539 | 1'11 "07 | 18 |
Samuel Schwarz | 35 "795 | 35 "715 | 1'11 "51 | 23 | |
1000 m | Nico Ihle | 1'11 "04 | 25 | ||
Samuel Schwarz | 1'10 "45 | 16 | |||
1500 m | Samuel Schwarz | 1'50 "07 | 32 | ||
5000 m | Patrick Beckert | 6'36 "02 | 22 | ||
Robert Lehmann | 6'43! 77 | 26 | |||
Marco Weber | 6'36 "45 | 23 | |||
10000 m | Marco Weber | 13'35 "73 | 10 |
Sărituri cu schiurile
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | Poziţie | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lungime | Puncte | Pos. | Lungime Prima săritură | Puncte prima săritură | Lungime A doua săritură | 2 puncte de salt | Puncte totale | |||
Trambulină normală | Pascal Bodmer | 100,5 | 123,5 | 18 | 95,5 | 112,5 | 112,5 | 31 | ||
Michael Neumayer | 105,5 | 135,0 | 3 | 101.0 | 125,0 | 99,5 | 122.0 | 247,0 | 16 | |
Martin Schmitt | 103,5 | 132,5 | 9 | 99,5 | 123,0 | 103,5 | 133,0 | 256,0 | 10 | |
Michael Uhrmann | 106,0 | 138,5 | 1 | 103,5 | 133,0 | 102.0 | 129,5 | 262,5 | 5 | |
Trambulină lungă | Michael Neumayer | 136,0 | 129,3 | 12 | 130,0 | 122.5 | 130,0 | 123,0 | 245,5 | 6 |
Martin Schmitt | 128,0 | 118,9 | 25 | 122.5 | 108,0 | 108,0 | 74.4 | 182.4 | 30 | |
Michael Uhrmann | precalificat | 122.5 | 108,0 | 116,5 | 94,7 | 202.7 | 25 | |||
Andreas Wank | 137,5 | 138,0 | 3 | 127,5 | 118,0 | 110.0 | 82,5 | 200,5 | 28 | |
Competiție pe echipe | Michael Neumayer Andreas Wank Martin Schmitt Michael Uhrmann | - | 509.3 | - | 526,5 | 1035,8 |
ski alpin
Competiție | Atlet | Prima căldură | A doua căldură | Timpul total | Poziţie |
---|---|---|---|---|---|
Slalom | Felix Neureuther | neterminat | |||
Gigant | Felix Neureuther | 1'18 "24 | 1'20 "82 | 2'39 "06 | 8 |
Super-g | Stephan Keppler | neterminat | |||
Coborâre | Stephan Keppler | 1'56 "11 | 24 | ||
Supercombinat | Stephan Keppler | 1'56 "09 | 53 "70 | 2'49 "79 | 24 |
Competiție | Atlet | Prima căldură | A doua căldură | Timpul total | Poziţie |
---|---|---|---|---|---|
Slalom | Fanny Chmelar | 52 "12 | neterminat | ||
Christina Geiger | 52 "10 | 53 "52 | 1'45"62 | 14 | |
Maria Riesch | 50"75 | 52"14 | 1'42"89 | ||
Susanne Riesch | 51"46 | non finito | |||
Gigante | Kathrin Hölzl | 1'15"81 | 1'11"77 | 2'27"58 | 6 |
Viktoria Rebensburg | 1'15"47 | 1'11"64 | 2'27"11 | ||
Maria Riesch | 1'15"60 | 1'12"37 | 2'27"97 | 10 | |
Super-g | Viktoria Rebensburg | 1'25"23 | 28 | ||
Maria Riesch | 1'21"46 | 8 | |||
Gina Stechert | 1'22"21 | 15 | |||
Discesa | Maria Riesch | 1'46"26 | 8 | ||
Gina Stechert | 1'46"93 | 10 | |||
Supercombinata | Maria Riesch | 1'24"49 | 44"65 | 2'09"14 | |
Gina Stechert | 1'25"44 | non finito |
Sci di fondo
Gara | Atleta | Tempo d'arrivo | Posizione |
---|---|---|---|
15 km a tecnica libera | Tobias Angerer | 34'28"5 | 7 |
Tom Reichelt | 35'50"4 | 46 | |
René Sommerfeldt | 35'31"3 | 36 | |
Axel Teichmann | 35'47"0 | 44 | |
30 km inseguimento | Tobias Angerer | 1h 15'13"5 | |
Jens Filbrich | 1h 15'25"0 | 6 | |
Tom Reichelt | 1h 21'13"2 | 35 | |
René Sommerfeldt | 1h 17'11"9 | 21 | |
50 km con partenza in linea | Tobias Angerer | 2h 05'37"0 | 4 |
Jens Filbrich | 2h 06'07"8 | 16 | |
René Sommerfeldt | 2h 06'52"5 | 21 | |
Axel Teichmann | 2h 05'35"8 | ||
Staffetta 4x10 km | Jens Filbrich Axel Teichmann René Sommerfeldt Tobias Angerer | 1h 45'49"4 | 6 |
Gara | Atleta | Qualificazioni | Quarti di finale | Semifinali | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. | Tempo | Pos. [3] | Tempo | Pos. [3] | Tempo | Posizione | ||
Individuale | Tim Tscharnke | 3'42"03 | 33 | ||||||
Josef Wenzl | 3'41"88 | 31 | |||||||
Sprint di squadra | Tim Tscharnke Axel Teichmann | 18'48"9 | 3 | 19'02"3 |
Gara | Atleta | Tempo d'arrivo | Posizione |
---|---|---|---|
10 km a tecnica libera | Stefanie Böhler | 26'19"2 | 23 |
Miriam Gössner | 26'14"8 | 21 | |
Claudia Nystad | 25'59"8 | 16 | |
Evi Sachenbacher-Stehle | 25'57"7 | 12 | |
15 km inseguimento | Stefanie Böhler | 43'17"9 | 36 |
Nicole Fessel | 42'25"1 | 22 | |
Evi Sachenbacher-Stehle | 41'37"9 | 11 | |
Katrin Zeller | 42'26"9 | 24 | |
30 km con partenza in linea | Stefanie Böhler | 1h 34'08"7 | 18 |
Evi Sachenbacher-Stehle | 1h 31'52"9 | 4 | |
Katrin Zeller | 1h 34'18"1 | 20 | |
Staffetta 4x5 km | Katrin Zeller Evi Sachenbacher-Stehle Miriam Gössner Claudia Nystad | 55'44"1 |
Gara | Atleta | Qualificazioni | Quarti di finale | Semifinali | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. | Tempo | Pos. [3] | Tempo | Pos. [3] | Tempo | Posizione | ||
Individuale | Nicole Fessel | 3'44"79 | 9 | 3'41"2 | 4 | ||||
Hanna Kolb | 3'50"29 | 29 | 3'41"6 | 5 | |||||
Katrin Zeller | 3'48"63 | 24 | 3'43"0 | 3 | |||||
Sprint di squadra | Evi Sachenbacher-Stehle Claudia Nystad | 18'43"5 | 3 | 18'03"7 |
Short track
Gara | Atleta | Batterie | Quarti di finale | Semifinali | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. [3] | Tempo | Pos. [3] | Tempo | Pos. [3] | Tempo | Pos. | ||
500 m | Tyson Heung | 41"835 | 2 | 48"554 | 3 | 41"455 | 3 | 42"307 | 5 [4] |
Robert Seifert | 42"181 | 4 | |||||||
1000 m | Paul Herrmann | 1'26"739 | 3 | ||||||
Tyson Heung | 1'25"938 | 2 | 1'26"098 | 4 | |||||
1500 m | Paul Herrmann | 2'16"782 | 6 | ||||||
Tyson Heung | 2'14"461 | 4 | |||||||
Sebastian Praus | 2'17"058 | 3 | 2'16"240 | 3 | 2'20"374 | 11 [5] | |||
5000 m staffetta | Robert Becker Tyson Heung Sebastian Praus Robert Seifert | 6'47"289 | 3 | 6'50"119 | 7 [4] |
Gara | Atleta | Batterie | Quarti di finale | Semifinali | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. [3] | Tempo | Pos. [3] | Tempo | Pos. [3] | Tempo | Pos. | ||
500 m | Aika Klein | 45"186 | 4 | ||||||
1000 m | 1'58"857 | 3 | 1'51"552 | 4 | |||||
1500 m | squalificata |
Skeleton
Gara | Atleta | Manche 1 | Manche 2 | Manche 3 | Manche 4 | Totale | Posizione |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Singolo femminile | Anja Huber | 54"17 | 54"21 | 54"10 | 53"88 | 3'36"36 | |
Kerstin Szymkowiak | 54"15 | 54"11 | 53"91 | 54"03 | 3'36"20 | ||
Marion Trott | 54"53 | 54"53 | 53"88 | 54"17 | 3'37"11 | 8 | |
Singolo maschile | Mirsad Halilovic | 53"09 | 53"87 | 52"92 | 53"24 | 3'33"12 | 13 |
Frank Rommel | 52"90 | 53"25 | 52"55 | 52"70 | 3'31"40 | 7 | |
Sandro Stielicke | 53"18 | 53"24 | 52"64 | 53"02 | 3'32"08 | 10 |
Slittino
Gara | Atleta | Manche 1 | Manche 2 | Manche 3 | Manche 4 | Totale | Posizione |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Singolo femminile | Natalie Geisenberger | 41"743 | 41"657 | 41"800 | 41"901 | 2'47"101 | |
Tatjana Hüfner | 41"760 | 41"481 | 41"666 | 41"617 | 2'46"524 | ||
Anke Wischnewski | 41"785 | 41"685 | 41"894 | 41"889 | 2'47"253 | 5 | |
Singolo maschile | Andi Langenhan | 48"629 | 48"658 | 48"869 | 48"473 | 3'14"629 | 5 |
Felix Loch | 48"168 | 48"402 | 48"344 | 48"171 | 3'13"085 | ||
David Möller | 48"341 | 48"511 | 46"582 | 48"330 | 3'13"764 | ||
Doppio | Patric Leitner Alexander Resch | 41"566 | 41"474 | 1'23"040 | |||
André Florschütz Torsten Wustlich | 41"545 | 41"645 | 1'23"190 | 5 |
Snowboard
Gara | Atleta | Qualificazioni | Semifinali | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Punteggio | Pos. [3] | Punteggio | Pos. | Punteggio | Posizione | ||
Halfpipe maschile | Christophe Schmidt | 32,3 | 11 |
Gara | Atleta | Qualificazioni | Ottavi | Quarti | Semifinale | Finale | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gigante parallelo maschile | Patrick Bussler | 1'18"49 | 14 | P. Bussler | +22"06 | ||||||
Schoch | |||||||||||
Gigante parallelo femminile | Selina Jörg | 1'24"63 | 14 | S. Jörg | S. Jörg | S. Jörg | DSQ | S. Jörg | +2"29 [6] | ||
D. Guenther | +0"41 | I. Meschik | +0"08 | N. Sauerbreij | M. Kreines | ||||||
Anke Karstens | 1'23"90 | 8 | A. Karstens | A. Karstens | +8"34 | 5 | |||||
A. Loo | +0"01 | M. Kreiner | |||||||||
Amelie Kober | 1'24"59 | 12 | A. Kober | A. Kober | DSQ | 8 | |||||
Y. Tudegesheva | DSQ | Y. Ilyukhina | |||||||||
Isabella Laböck | 1'24"96 | 15 | I. Laböck | +17"98 | |||||||
N. Sauerbreij |
Gara | Atleta | Qualificazioni | Ottavi [2] | Quarti [2] | Semifinali [2] | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Snowboard cross maschile | Konstantin Schad | 1'26"69 | 33 | ||||
David Speiser | 1'23"92 | 26 | 2 | 2 | 4 | 8 [7] |
Note
- ^ Complete list of 2010 Vancouver Winter Olympic flag-bearers , The Vancouver Sun , 12 febbraio 2010. URL consultato il 14 febbraio 2010 (archiviato dall' url originale il 16 febbraio 2010) .
- ^ a b c d e f Posizione nella propria batteria
- ^ a b c d e f g h i j k nella propria batteria.
- ^ a b Secondo posto nella finale B.
- ^ Quinto posto nella finale B.
- ^ Finale per il terzo posto.
- ^ Quarto posto nella finale B.
Altri progetti
- Wikimedia Commons contiene immagini o altri file su Germania ai XXI Giochi olimpici invernali