Germania la Jocurile Olimpiadei XXIX
Germania la Jocurile Olimpiadei XXIX Beijing 2008 | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cod IOC | GER | ||||||||||
Comitetul Național | Deutscher Olympischer Sportbund | ||||||||||
Sportivi participanți | 420 în 30 de discipline | ||||||||||
Din care bărbați / femei | 237 - 183 | ||||||||||
Purtator de steag | Dirk Nowitzki (deschidere) [1] Katrin Wagner-Augustin (închidere) [2] | ||||||||||
Tabel de medalii | |||||||||||
| |||||||||||
Cronologie olimpică ( rezumat ) | |||||||||||
Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
Jocurile Olimpice de iarnă | |||||||||||
Alte apariții Echipa Unificată Germană (1956-1964) Saar (1952) |
Germania a participat la Jocurile celei de-a XXIX-a olimpiade de la Beijing , desfășurate în perioada 8-24 august 2008 , cu o delegație de 420 de sportivi.
Medalii
Medalii pentru disciplină
Sport | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|
Canoe / caiac | 3 | 2 | 3 | 8 |
Echitaţie | 3 | 1 | 1 | 5 |
Eu înot | 2 | 0 | 1 | 3 |
Împrejmuire | 2 | 0 | 0 | 2 |
Ciclism | 1 | 1 | 1 | 3 |
Hochei pe iarbă | 1 | 0 | 0 | 1 |
Judo | 1 | 0 | 0 | 1 |
Pentatlon modern | 1 | 0 | 0 | 1 |
Ridicare de greutăți | 1 | 0 | 0 | 1 |
Triatlon | 1 | 0 | 0 | 1 |
Lovitură | 0 | 1 | 3 | 4 |
Plimbare cu barca | 0 | 1 | 1 | 2 |
Gimnastică | 0 | 1 | 1 | 2 |
Scufundări | 0 | 1 | 1 | 2 |
Lupta | 0 | 1 | 0 | 1 |
Tenis de masa | 0 | 1 | 0 | 1 |
Atletism | 0 | 0 | 1 | 1 |
Fotbal | 0 | 0 | 1 | 1 |
Naviga | 0 | 0 | 1 | 1 |
Multi-medaliate
Atlet | Sport | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
Hinrich Romeike | Echitaţie | 2 | 0 | 0 | 2 |
Britta Steffen | Eu înot | 2 | 0 | 0 | 2 |
Isabell Werth | Echitaţie | 1 | 1 | 0 | 2 |
Heike Kemmer | Echitaţie | 1 | 0 | 1 | 2 |
Katrin Wagner-Augustin | Canoe / caiac | 1 | 0 | 1 | 2 |
Christian Gille | Canoe / caiac | 0 | 1 | 1 | 2 |
Tomasz Wylenzek | Canoe / caiac | 0 | 1 | 1 | 2 |
Atletism
Competiții masculine
Competiție | Atlet | Baterii | Sferturi | Semifinale | Finala | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
100 m | Tobias Unger | 10 "46 | 4 | 10 "36 | 7 | ||||
1500 m | Carsten Schlangen | 3'36 "34 | 6 | 3'37 "94 | 8 | ||||
Releu 4x100 m | Marius Broening Până la Helmke Martin Keller Alexander Kosenkow Ronny Ostwald Tobias Unger | 38 "93 | 3 | 38 "58 | 5 | ||||
Releu 4x400m | Ruwen Faller Kamghe Gaba Simon Kirch Florian Seitz Swillims Bastian | 3'03 "49 | 4 |
Competiție | Atlet | Vreme | Poziţie |
---|---|---|---|
Mergeți 20 km | André Höhne | 1h 23'13 " | 25 |
Mergeți 50 km | André Höhne | 3h 49'52 " | 12 |
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Măsura | Pos. | Măsura | Pos. | ||
Săritură mare | Raúl Spank | 2,29 m | 5 | 2,32 m | 5 |
Boltă cu stâlp | Danny Ecker | 5,65 m | 9 | 5,70 m | 6 |
Raphael Holzdeppe | 5,65 m | 3 | 5,60 m | 8 | |
Tim Lobinger | 5,55 m | 16 | |||
Saritura lunga | Sebastian Bayer | 7,77 m | 23 | ||
Shot de greutate | Peter Sack | 20,01 m | 13 | ||
Aruncare cu ciocanul | Markus Esser | 77,60 m | 6 | 77,10 m | 7 |
Aruncare cu javelină | Stephan Steding | 70,05 m | 32 | ||
Alexander Vieweg | 67,49 m | 35 |
Proces | Arthur Abel | André Niklaus | Michael Schrader | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Puncte | Poziția [3] | Rezultat | Puncte | Poziția [3] | Rezultat | Puncte | Poziția [3] | |
100 de metri | 10 "90 | 883 | 9 | 11 "12 | 834 | 19 | 10 "80 | 906 | 6 |
Saritura lunga | 6,47 m | 691 | 37 | 7,29 m | 883 | 11 | 7,70 m | 985 | 3 |
Shot de greutate | 13,55 m | 701 | 28 | 13,23 m | 681 | 33 | 13,67 m | 708 | 26 |
Săritură mare | 1,90 m | 714 | 28 | 2,05 m | 850 | 6 | 1,99 m | 794 | 11 |
400 de metri | nu a plecat | 49 "65 | 831 | 17 | 48 "47 | 886 | 7 | ||
110 metri obstacole | 14 "37 | 927 | 12 | 14 "71 | 885 | 21 | |||
Aruncare de disc | 45,36 m | 775 | 13 | 40,41 m | 673 | 23 | |||
Boltă cu stâlp | 5,20 m | 972 | 1 | 4,80 m | 849 | 8 | |||
Aruncare cu javelină | 60,21 m | 741 | 17 | 60,27 m | 742 | 15 | |||
1500 de metri | 4'32 "90 | 726 | 8 | 4'26 "77 | 766 | 1 | |||
Total | neîncheiat | 8220 | 8 | 8194 | 10 |
Competiții feminine
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||||||
100 m obstacole | Carolin Nytra | 12 "95 | 4 | 12 "99 | 7 | ||||||
3000 de gard viu | Antje Möldner | 9'29 "86 | 7 | ||||||||
Releu 4x100 m | Anne Möllinger Mareike Peters Verena Sailer Cathleen Tschirch Marion Wagner Katja Wakan | 43 "59 | 3 | 43 "28 | 5 | ||||||
Releu 4x400m | Jonna Tilgner Sorina Nwachukwu Florența Ekpo-Umoh Claudia Hoffmann Esther Cremer | 3'25 "55 | 4 | 3'28 "45 | 8 |
Competiție | Atlet | Vreme | Poziţie |
---|---|---|---|
10000 m | Sabrina Mockenhaupt | 31'14 "21 | 13 |
Maraton | Susanne Hahn | 2h 38'31 " | 52 |
Melanie Kraus | 2h 35'17 " | 30 | |
Mergeți 20 km | Melanie Seeger | 1h 31'57 " | 23 |
Sabine Zimmer | 1h 30'19 " | 15 |
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Măsura | Pos. | Măsura | Pos. | ||
Săritură mare | Ariane Friedrich | 1,93 m | 2 | 1,96 m | 7 |
Boltă cu stâlp | Carolin Hingst | 4,50 m | 6 | 4,65 m | 6 |
Anastasija Reiberger | 4,40 m | 8 | |||
Silke Spiegelburg | 4,50 m | 6 | 4,65 m | 7 | |
Shot de greutate | Denise Hinrichs | 18,36 m | 19 | ||
Nadine Kleinert | 18,52 m | 10 | 19,01 m | 7 | |
Christina Schwanitz | 19,09 m | 7 | 18,27 m | 11 | |
Aruncare cu ciocanul | Betty Heidler | 71,51 m | 7 | 70,06 m | 9 |
Kathrin Klaas | 67,54 m | 22 | |||
Aruncare cu javelină | Katharina Molitor | 60,92 m | 9 | 59,64 m | 8 |
Steffi Nerius | 63,94 m | 3 | 65,29 m | 5 | |
Christina Obergföll | 67,52 m | 2 | 66,13 m |
Proces | Sonja Kesselschläger | Jennifer Oeser | Lilli Schwarzkopf | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Puncte | Poziția [3] | Rezultat | Puncte | Poziția [3] | Rezultat | Puncte | Poziția [3] | |
100 de metri obstacole | 13 "50 | 1050 | 7 | 13 "57 | 1040 | 12 | 13 "73 | 1017 | 18 |
Săritură mare | 1,77 m | 941 | 17 | 1,80 m | 978 | 12 | 1,80 m | 978 | 11 |
Shot de greutate | 14,33 m | 816 | 8 | 13,62 m | 769 | 16 | 14,61 m | 835 | 6 |
200 de metri | 25 "50 | 841 | 35 | 24 "67 | 917 | 20 | 25 "25 | 864 | 29 |
Saritura lunga | 6,04 m | 862 | 22 | 6,16 m | 899 | 11 | 5,96 m | 837 | 27 |
Aruncare cu javelină | 44,28 m | 750 | 13 | 47,53 m | 812 | 8 | 51,88 m | 897 | 2 |
800 de metri | 2'15 "94 | 880 | 19 | 2'11 "33 | 945 | 7 | 2'10 "91 | 951 | 6 |
Total | 6140 | 16 | 6360 | 11 | 6379 | 8 |
Badminton
Competiție | Atlet | Runda 1 | Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Bărbat singur | Marc Zwiebler | Scott Evans ( Irlanda ) 21-18, 18-21, 21-19 | Andrew Smith ( Marea Britanie ) 16-21, 21-13, 21-17 | Hyunil Lee ( Coreea de Sud ) 13-21, 11-21 | |||
Femelă singură | Juliane Schenk | Maria Kristin Yulianti ( Indonezia ) 21-18, 13-21, 20-22 | |||||
Xu Huaiwen | pa | Anu Nieminen ( Finlanda ) 21-17, 21-8 | Tracey Hallam ( Marea Britanie ) 21-10, 21-7 | Xie Xingfang ( China ) 19-21, 20-22 | |||
Dublu mixt | Kristof Hopp Birgit Overzier | Flandy Limpele Vita Marissa ( Indonezia ) 12-21, 12-21 |
volei pe plajă
Turneul masculin
Germania a fost reprezentată de două cupluri: primul format din Julius Brink și Christoph Dieckmann , al doilea de David Klemperer și Eric Koreng .
Primul stagiu
- Grupa E
9 august | 230,00 | Klemperer - Koreng | 2-1 (19-21, 22-20, 15-7) | Kjemperud - Skarlund | Teren de volei pe plajă |
11 august | Ora 23:00 | Klemperer - Koreng | 0-2 (15-21, 15-21) | Laciga M. - Schnider | Teren de volei pe plajă |
13 august | 20:00 | Nummerdor - Schuil | 2-0 (21-16, 21-16) | Klemperer - Koreng | Teren de volei pe plajă |
poziţie | echipă | G. | W | P. | Sv | Sp | Pf | Ps | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nummerdor - Schuil ( Olanda ) | 3 | 3 | 0 | 6 | 1 | 133 | 106 | 6 |
2 | Laciga M. - Schnider ( Elveția ) | 3 | 2 | 1 | 4 | 2 | 113 | 102 | 5 |
3 | Klemperer - Koreng (Germania) | 3 | 1 | 2 | 2 | 5 | 118 | 132 | 4 |
4 | Kjemperud - Skarlund ( Norvegia ) | 3 | 0 | 3 | 2 | 6 | 123 | 147 | 3 |
- Grupa F
10 august | 20.00 | Brink - Dieckmann Ch. | 2-0 (21-18, 21-18) | Asahi - Shiratori | Teren de volei pe plajă |
12 august | 22:00 | Brink - Dieckmann Ch. | 0-2 (15-21, 13-21) | Gibb - Rosenthal | Teren de volei pe plajă |
14 august | 20:00 | Brink - Dieckmann Ch. | 0-2 (16-21, 20-22) | Boersma E. - Ronnes | Teren de volei pe plajă |
poziţie | echipă | G. | W | P. | Sv | Sp | Pf | Ps | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gibb - Rosenthal ( Statele Unite ) | 3 | 3 | 0 | 6 | 1 | 142 | 111 | 6 |
2 | Asahi - Shiratori (Japonia ) | 3 | 1 | 2 | 3 | 5 | 147 | 151 | 4 |
3 | Boersma E. - Ronnes ( Olanda ) | 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 125 | 137 | 4 |
4 | Brink - Dieckmann Ch. (Germania) | 3 | 1 | 2 | 2 | 4 | 106 | 121 | 4 |
- Repescare
14 august | Ora 22.00 | Boersma E. - Ronnes | 0-2 (16-21, 25-27) | Klemperer - Koreng | Teren de volei pe plajă |
A doua fază
Optimi | |||||
---|---|---|---|---|---|
16 august | 10.00 | Xu - Wu | 0-2 (15-21, 18-21) | Klemperer - Koreng | Teren de volei pe plajă |
Sferturi de finala | |||||
18 august | 10.00 | Klemperer - Koreng | 0-2 (13-21, 23-25) | Rogers - Dalhausser | Teren de volei pe plajă |
Turneul feminin
Două cupluri germane au participat la Jocuri: primul format din Sara Goller și Laura Ludwig , al doilea de Stephanie Pohl și Okka Rau .
Primul stagiu
- Grupa D
10 august | Ora 18.00 | Goller - Ludwig | 2-0 (21-12, 21-14) | Augoustides - Nel | Teren de volei pe plajă |
12 august | 19:00 | Xue - Zhang Xi | 2-0 (21-14, 21-18) | Goller - Ludwig | Teren de volei pe plajă |
14 august | Ora 14:00 | Goller - Ludwig | 2-0 (24-22, 21-12) | Koutroumanidou - Tsiartsiani | Teren de volei pe plajă |
poziţie | echipă | G. | W | P. | Sv | Sp | Pf | Ps | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Xue - Zhang Xi ( China ) | 3 | 3 | 0 | 6 | 1 | 139 | 105 | 6 |
2 | Goller - Ludwig (Germania) | 3 | 2 | 1 | 4 | 2 | 119 | 102 | 5 |
3 | Koutroumanidou - Tsiartsiani ( Grecia ) | 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 127 | 120 | 4 |
4 | Augoustides - Nel ( Africa de Sud ) | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 68 | 126 | 3 |
- Grupa E
08.08.2008 | Ora 19.00 | Pohl - Rau | 2-0 (21-17, 21-19) | Esteves Ribalta - M. Crespo | Teren de volei pe plajă |
11 august | Ora 18:00 | Branagh - Youngs | 2-0 (21-17, 21-16) | Pohl - Rau | Teren de volei pe plajă |
13 august | Ora 23:00 | Pohl - Rau | 2-0 (21-19, 21-18) | Kadijk R. - Mooren | Teren de volei pe plajă |
poziţie | echipă | G. | W | P. | Sv | Sp | Pf | Ps | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Branagh - Youngs ( Statele Unite ) | 3 | 3 | 0 | 6 | 1 | 139 | 129 | 6 |
2 | Pohl - Rau (Germania) | 3 | 2 | 1 | 4 | 2 | 117 | 115 | 5 |
3 | Esteves Ribalta - M. Crespo ( Cuba ) | 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 130 | 117 | 4 |
4 | Kadijk R. - Mooren ( Olanda ) | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 107 | 132 | 3 |
A doua fază
Optimi | |||||
---|---|---|---|---|---|
15 august | Ora 18.00 | Goller - Ludwig | 1-2 (21-23, 21-11, 16-18) | Schwaiger - Schwaiger | Teren de volei pe plajă |
15 august | Ora 21.00 | Larissa - Ana Paula | 2-0 (21-18, 21-14) | Pohl - Rau | Teren de volei pe plajă |
Fotbal
Turneul feminin
Echipă
Antrenor: Silvia Neid
Prima fase
Shenyang 6 agosto 2008, ore 17:00 UTC+8 | Germania | 0 – 0 referto | Brasile | Stadio Olimpico (20.703 spett.)
|
Shenyang 9 agosto 2008, ore 17:00 UTC+8 | Nigeria | 0 – 1 referto | Germania | Stadio Olimpico (19.266 spett.)
| ||||||
|
Tientsin 12 agosto 2008, ore 17:00 UTC+8 | Corea del Nord | 0 – 1 referto | Germania | Tianjin Olympic Centre Stadium (12.387 spett.)
| ||||||
|
Squadra | P.ti | G | V | N | P | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brasile | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 |
Germania | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 |
Corea del Nord | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 |
Nigeria | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | -4 |
Seconda fase
- Quarti di finale
Shenyang 15 agosto 2008, ore 21:00 UTC+8 | Svezia | 0 – 2 ( dts ) referto | Germania | Stadio Olimpico (17.209 spett.)
| ||||||
|
- Semifinale
Shanghai 18 agosto 2008, ore 18:00 UTC+8 | Brasile | 4 – 1 referto | Germania | Shanghai Stadium (26.976 spett.)
| ||||||
|
- Finale per il bronzo
Pechino 21 agosto 2008, ore 18:00 UTC+8 | Germania | 2 – 0 referto | Giappone | Stadio dei Lavoratori (49.285 spett.)
| ||||||
|
Canoa/kayak
Gara | Atleta | Batterie | Semifinali | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | ||
C1 500 m | Andreas Dittmer | 1049"527 | 4 | 1'53"182 | 4 | ||
C1 1000 m | Andreas Dittmer | 4'00"505 | 2 | 3'58"595 | 2 | 3'57"894 | 8 |
C2 500 m | Christian Gille Thomasz Wylenzek | 1'41"513 | 1 | bye | 1'41"964 | ||
C2 1000 m | Christian Gille Thomasz Wylenzek | 3'40"939 | 1 | bye | 3'36"588 | ||
K1 500 m | Jonas Ems | 1'38"819 | 2 | 1'44"717 | 6 | ||
K1 1000 m | Max Hoff | 3'30"316 | 3 | 3'32"847 | 1 | 3'29"391 | 5 |
K2 500 m | Ronald Rauhe Tim Wieskötter | 1'28"736 | 1 | bye | 1'28"827 | ||
K2 1000 m | Martin Hollstein Andreas Ihle | 3'15"987 | 1 | bye | 3'11"809 | ||
K4 1000 m | Lutz Altepost Norman Bröckl Torsten Eckbrett Bjorn Hogel Goldschmidt | 2'57"148 | 1 | bye | 2'56"676 |
Gara | Atleta | Batterie | Semifinali | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | ||
K1 500 m | Katrin Wagner-Augustin | 1'48"875 | 1 | bye | 1'51"022 | ||
K2 500 m | Fanny Fischer Nicole Reinhardt | 1'43"212 | 1 | bye | 1'42"899 | 4 | |
K4 500 m | Fanny Fischer Carolin Martina Leonhardt Nicole Reinhardt Katrin Wagner-Augustin | 1'33"912 | 1 | bye | 1'32"231 |
Gara | Atleta | Preliminari | Semifinali | Finale | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Manche 1 | Manche 2 | Totale | Pos. | Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | Totale | Pos. | ||
C1 maschile | Jan Benzien | 85"92 | 84"58 | 170"50 | 2 | 95"15 | 12 | ||||
C2 maschile | Felix Michel Sebastian Piersig | 96"04 | 96"33 | 192"37 | 5 | 94"38 | 1 | 110"05 | 6 | 204"43 | 6 |
K1 maschile | Alexander Grimm | 84"90 | 84"36 | 169"26 | 4 | 87"31 | 4 | 84"39 | 1 | 171"70 | |
K1 femminile | Jennifer Bongardt | 92"79 | 94"58 | 189"37 | 4 | 203"29 | 15 |
Canottaggio
Gara | Atleta | Batterie | Quarti/ Ripescaggi | Semifinali | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | ||
Singolo | Marcel Hacker | 7'26"71 | 2 | 6'48"85 | 1 | 7'03"05 | 4 | 7'07"82 | 1 (finale B) |
2 senza | Tom Lehmann Felix Drahotta | 6'48"60 | 3 | bye | 6'37"26 | 3 | 6'47"40 | 4 | |
2 di coppia | Karsten Brodowski Clemens Wenzel | 6'29"60 | 3 | bye | 6'28"46 | 6 | 6'37"97 | 3 (finale B) | |
2 di coppia pesi leggeri | Manuel Brehmer Jonathan Koch | 6'21"99 | 3 | 6'41"48 | 1 | 6'37"07 | 4 | 6'28"99 | 3 (finale B) |
4 senza | Philipp Adamski Gregor Hauffe Urs Käufer Toni Seifert | 6'00"95 | 2 | bye | 5'58"72 | 3 | 6'19"63 | 6 | |
4 di coppia | René Bertram Hans Gruhne Stephan Krüger Christian Schreiber | 5'43"48 | 2 | bye | 5'53"56 | 3 | 5'50"96 | 6 | |
4 senza pesi leggeri | Jochen Kühner Martin Kühner Jost Schömann-Finck Bastian Seibt | 5'50"16 | 1 | bye | non partiti | ||||
Otto | Florian Eichner Matthias Flach Florian Mennigen Philipp Naruhn Andreas Penkner Sebastian Schmidt Peter Thiede (timoniere) Jochen Urban Kristof Wilke | 5'37"56 | 4 | 5'47"05 | 6 | 5'36"89 | 2 (finale B) |
Gara | Atleta | Batterie | Quarti/ Ripescaggi | Semifinali | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | Tempo | Pos. | ||
2 senza | Maren Derlien Lenka Wech | 7'28"66 | 2 | 7'27"02 | 2 | 7'25"73 | 4 | ||
2 di coppia | Christiane Huth Annekatrin Thiele | 7'09"06 | 2 | 6'55"96 | 2 | 7'07"33 | |||
2 di coppia pesi leggeri | Berit Carow Marie-Louise Dräger | 6'51"96 | 1 | bye | 7'04"95 | 3 | 6'56"72 | 4 | |
Otto | Christina Hennings Elke Hippler Kerstin Naumann Katrin Reinert Annina Ruppel (timoniere) Magdalena Schmude Nadine Schmutzler Nina Wengert Nicole Zimmermann | 6'14"42 | 4 | 6'14"45 | 5 |
Ciclismo
Su pista
Gara | Atleta | Qualificazione | Secondo turno | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. | Tempo | Avversario | Pos. | Tempo | Avversario | ||
Individuale femminile | Verena Jooß | 3'34"480 | 11 |
Gara | Atleta | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Preliminari | Primo turno | Secondo turno | Quarti | Semifinale | Finale | |||
Tempo | Pos. | |||||||
Velocità maschile | Maximilian Levy | 10"199 | 6 | Teun Mulder ( Paesi Bassi ) Vinto (10"840) | Ryan Bayley ( Australia ) Vinto (10"763) | Teun Mulder ( Paesi Bassi ) 2-0 | Jason Kenny ( Gran Bretagna ) 0-2 | Mickaël Bourgain ( Francia ) 1-2 |
Stefan Nimke | 10"064 | 3 | Zhang Lei ( Cina ) Vinto (10"828) | Teun Mulder ( Paesi Bassi ) Perso (10"888) Secondo nei ripescaggi | ||||
Squadre maschile | René Enders Maximilian Levy Stefan Nimke | 44"197 | 3 | Giappone Vinto (43"699-44"437) Terzo tempo | Australia Vinto (44"014-44"022) |
Gara | Atleta | Punti | Pos. |
---|---|---|---|
Corsa a punti maschile | Roger Kluge | 58 | |
Corsa a punti femminile | Verena Jooß | non concluso | |
Madison maschile | Roger Kluge Olaf Pollack | 15 | 5 |
Atleta | Preliminari | Ripescaggi | Semifinale | Finale |
---|---|---|---|---|
Carsten Bergemann | 2 | 3 | 5 | |
Maximilian Levy | 7 | 2 |
Su strada e Cross country
Gara | Atleta | Tempo | Posizione |
---|---|---|---|
Corsa in linea maschile | Gerald Ciolek | non concluso | |
Bert Grabsch | non concluso | ||
Stefan Schumacher | non concluso | ||
Jens Voigt | non concluso | ||
Fabian Wegmann | 6h 26'17" | 21 | |
Cronometro maschile | Bert Grabsch | 1h 05'26" | 14 |
Stefan Schumacher | 1h 05'25" | 13 | |
Corsa in linea femminile | Judith Arndt | 3h 33'51" | 41 |
Hanka Kupfernagel | 3h 33'25" | 39 | |
Trixi Worrack | 3h 32'52" | 20 | |
Cronometro femminile | Judith Arndt | 35'59" | 6 |
Hanka Kupfernagel | 36'35" | 11 | |
Cross country maschile | Manuel Fumic | 2h 01'16" | 11 |
Wolfram Kurschat | -2 giri | 33 | |
Moritz Milatz | 2h 02'59" | 16 | |
Cross country femminile | Adelheid Morath | 2h 02'25" | 18 |
Sabine Spitz | 1h 45'11" |
Equitazione
Gara | Atleta | Cavallo | Dressage | Cross country | Salto | Salto di finale | Totale | Posizione |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Individuale | Andreas Dibowski | Butts Leon | 39,60 | 17,60 | 0 | 8 | 65,20 | 8 |
Ingrid Klimke | Abraxxas | 33,50 | 17,20 | 4 | 2 | 59,70 | 5 | |
Frank Ostholt | Mr. Medicott | 44,60 | 13,20 | 0 | 57,80 | 25 | ||
Hinrich Romeike | Marius | 37,40 | 12,80 | 4 | 0 | 54,20 | ||
Peter Thomsen | The Ghost of Hamish | 53,60 | 25,60 | 4 | 102,90 | 38 | ||
Squadre | Andreas Dibowski Ingrid Klimke Frank Ostholt Hinrich Romeike Peter Thomsen | v. sopra | 110,50 | 47,60 | 8 | 166,10 |
Gara | Atleta | Cavallo | Test | Special test | Freestyle | Totale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Punti | Pos. | Punti | Pos. | Punti | Pos. | Punti | Pos. | |||
Individuale | Nadine Capellmann | Elvis VA | 70,083 | 9 | 67,240 | 17 | ||||
Heike Kemmer | Bonaparte | 72,250 | 3 | 72,960 | 3 | 75,950 | 4 | 74,445 | ||
Isabell Werth | Satchmo | 76,417 | 1 | 75,200 | 1 | 78,100 | 2 | 76,650 | ||
Squadre | Nadine Capellmann Heike Kemmer Isabell Werth | v. sopra | 72,917 |
Gara | Atleta | Cavallo | Qualificazioni | Finale | Spareggio | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turno 1 | Turno 2 | Turno 3 | Turno A | Turno B | Totale | ||||||||||||
Pen. | Pos. | Pen. | Pos. | Pen. | Pos. | Pen. | Pos. | Pen. | Pos. | Pen. | Pos. | Pen. | Tempo | Pos. | |||
Individuale | Christian Ahlmann | Coster | 10 | 56 | 8 | 40 | 4 | 31 | |||||||||
Ludger Beerbaum | All Inclusive | 10 | 56 | 8 | 40 | 6 | 33 | 4 | 11 | 0 | 3 | 4 | 7 | 4 | 36,16 | 7 | |
Marco Kutscher | Cornet Obolensky | 6 | 46 | 13 | 44 | 29 | 43 | ||||||||||
Meredith Michaels-Beerbaum | Shutterfly | 6 | 46 | 4 | 26 | 4 | 16 | 4 | 11 | 0 | 3 | 4 | 3 | 0 | 35,37 | 4 | |
Squadre | Christian Ahlmann Ludger Beerbaum Marco Kutscher Meredith Michaels-Beerbaum | v. sopra | 22 | 12 | 20 | 8 | 14 | 5 | 34 | 5 |
Ginnastica
Ginnastica artistica
Gara | Atleta | Volteggio | Corpo libero | Cavallo con maniglie | Anelli | Parallele | Sbarra | Trave | Totale | Posizione [4] | Finali |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualificazioni maschili | Thomas Andergassen | - | - | 14,900 | 15,525 | 14,675 | - | 45,100 | 75 | nessuna | |
Phillip Boy | 16,200 | 14,450 | 14,675 | 14,650 | 15,125 | 14,375 | 89,475 | 21 | concorso individuale | ||
Fabian Hambüchen | 16,300 | 15,800 | 13,100 | 14,975 | 16,050 | 16,200 | 92,425 | 2 | concorso individuale, corpo libero, parallele, sbarra | ||
Robert Juckel | 15,050 | 14,850 | 14,850 | 14,425 | - | 14,750 | 73,925 | 56 | nessuna | ||
Marcel Nguyen | 16,225 | 15,425 | - | 14,850 | 14,875 | 14,450 | 75,825 | 49 | nessuna | ||
Eugen Spiridonov | 15,650 | 15,025 | 14,475 | - | 15,450 | 14,400 | 75,000 | 53 | nessuna | ||
Concorso a squadre maschile | Thomas Andergassen Phillip Boy Fabian Hambüchen Robert Juckel Marcel Nguyen Eugen Spiridonov | 64,375 | 61,100 | 58,900 | 60,000 | 61,500 | 59,800 | 365,675 | 5 | sì | |
Qualificazioni femminili | Katja Abel | 14,250 | 13,475 | 14,650 | 14,075 | 56,450 | 40 | nessuna | |||
Daria Bijak | 14,175 | 14,475 | 14,650 | 11,150 | 54,450 | 51 | nessuna | ||||
Anja Brinker | - | - | 15,125 | - | 15,125 | 94 | nessuna | ||||
Oksana Chusovitina | 15,800 | 14,450 | 14,725 | 14,400 | 59,375 | 14 | concorso individuale, volteggio | ||||
Marie-Sophie Hindermann | 14,925 | 12,400 | 13,125 | 13,425 | 53,875 | 55 | nessuna | ||||
Joeline Möbius | 13,675 | 14,275 | - | 13,925 | 41,875 | 79 | nessuna | ||||
Concorso a squadre femminile | Katja Abel Daria Bijak Anja Brinker Oksana Chusovitina Marie-Sophie Hindermann Joeline Möbius | 59,150 | 56,675 | 59,150 | 55,825 | 230,800 | 12 | no |
Gara | Atleta | Punteggio | Posizione |
---|---|---|---|
Concorso individuale maschile | Phillip Boy | 90,675 | 13 |
Fabian Hambüchen | 91,675 | 7 | |
Corpo libero maschile | Fabian Hambüchen | 15,650 | 4 |
Parallele simmetriche maschili | Fabian Hambüchen | 15,975 | 4 |
Sbarra maschile | Fabian Hambüchen | 15,650 | |
Concorso a squadre maschile | Thomas Andergassen Phillip Boy Fabian Hambüchen Robert Juckel Marcel Nguyen Eugen Spiridonov | 274,600 | 4 |
Concorso individuale femminile | Oksana Chusovitina | 60,125 | 9 |
Volteggio femminile | Oksana Chusovitina | 15,575 |
Trampolino
Gara | Atleta | Qualificazioni | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Punti | Pos. | Punti | Pos. | ||
Trampolino maschile | Henrik Stehlik | 64,60 | 18 | ||
Trampolino femminile | Anna Dogonadze | 64,30 | 7 | 18,90 | 8 |
Hockey su prato
Torneo maschile
La nazionale tedesca si è qualificata per i Giochi nell'ultimo torneo preolimpico mondiale.
Squadra
La squadra era formata da:
- Philip Witte
- Maximilian Müller
- Sebastian Biederlack
- Carlos Nevado
- Moritz Fürste
- Tobias Hauke
- Tibor Weißenborn
- Benjamin Wess
- Niklas Meinert
- Timo Weß ( capitano )
- Oliver Korn
- Christopher Zeller
- Max Weinhold ( portiere )
- Matthias Witthaus
- Florian Keller
- Philipp Zeller
Prima fase
Data | Ora locale | Partita | ||
---|---|---|---|---|
11 agosto | 8.30 | Germania | 4-1 | Cina |
13 agosto | 18.30 | Belgio | 1-1 | Germania |
15 agosto | 20.30 | Corea del Sud | 3-3 | Germania |
17 agosto | 21.00 | Germania | 1-0 | Spagna |
19 agosto | 10.30 | Germania | 3-1 | Nuova Zelanda |
Squadra | P.ti | G | V | P | S | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spagna | 12 | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 |
Germania | 11 | 5 | 3 | 2 | 0 | 12 | 6 | +6 |
Corea del Sud | 7 | 5 | 2 | 1 | 2 | 13 | 11 | +2 |
Nuova Zelanda | 7 | 5 | 2 | 1 | 2 | 10 | 9 | +1 |
Belgio | 4 | 5 | 1 | 1 | 3 | 9 | 13 | −4 |
Cina | 1 | 5 | 0 | 1 | 4 | 7 | 16 | −9 |
Seconda fase
- Semifinale
Pechino 21 agosto 2008, ore 18:00 UTC+8 | Paesi Bassi | 1 – 1 referto | Germania | Olympic Green Hockey Field
| ||||||
|
- Finale
Pechino 23 agosto 2008, ore 20:30 UTC+8 | Spagna | 0 – 1 referto | Germania | Olympic Green Hockey Field
| ||||||
|
Torneo femminile
La nazionale tedesca si è qualificata per i Giochi vincendo il campionato europeo del 2007 .
Squadra
La squadra era formata da:
- Tina Bachmann
- Mandy Haase
- Natascha Keller
- Martina Heinlein
- Eileen Hoffmann
- Marion Rodewald ( capitano )
- Katharina Scholz
- Fanny Rinne
- Anke Kuehn
- Janine Beermann
- Maike Stoeckel
- Janne Mueller-Wieland
- Christina Schuetze
- Pia Eidmann
- Julia Mueller
- Kristina Reynolds ( portiere )
Prima fase
Data | Ora locale | Partita | ||
---|---|---|---|---|
10 agosto | 21.00 | Germania | 5-1 | Gran Bretagna |
12 agosto | 21.00 | Germania | 2-1 | Nuova Zelanda |
14 agosto | 10.30 | Stati Uniti | 2-4 | Germania |
16 agosto | 18.00 | Germania | 0-4 | Argentina |
18 agosto | 08.30 | Germania | 1-0 | Giappone |
Squadra | P.ti | G | V | P | S | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Germania | 12 | 5 | 4 | 0 | 1 | 12 | 8 | +4 |
2. Argentina | 11 | 5 | 3 | 2 | 0 | 13 | 7 | +6 |
3. Gran Bretagna | 8 | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 9 | −2 |
4. Stati Uniti | 6 | 5 | 1 | 3 | 1 | 9 | 8 | +1 |
5. Giappone | 4 | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 7 | −2 |
6. Nuova Zelanda | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 6 | 13 | −7 |
Seconda fase
- Semifinale
Pechino 20 agosto 2008, ore 18:00 UTC+8 | Germania | 2 – 3 referto | Cina | Olympic Green Hockey Field
| ||||||
|
- Finale per il bronzo
Pechino 22 agosto 2008, ore 18:00 UTC+8 | Argentina | 3 – 1 referto | Germania | Olympic Green Hockey Field
| ||||||
|
Judo
Gara | Atleta | Tabellone principale | Ripescaggi | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale | 1º turno | Quarti | Semifinali | Finale | ||
81 kg | Ole Bischof | Mehman Azizov ( Azerbaigian ) 0020-0011 | Travis Stevens ( Stati Uniti ) 0011-0001 | Tiago Camilo ( Brasile ) 0200-0000 | Roman Gontiuk ( Ucraina ) 0011-0001 | Kim Jae-Bum ( Corea del Sud ) 0010-0000 | ||||
90 kg | Michael Pinske | Sergei Aschwanden ( Svizzera ) 0000-0010 | ||||||||
100 kg | Benjamin Behrla | Ruslan Gasymov ( Russia ) 1100-0001 | Naidangiin Tüvshinbayar ( Mongolia ) 0001-0021 | Keiji Suzuki ( Giappone ) 1000-0000 | Jang Sung-Ho ( Corea del Sud ) 0000-1000 | |||||
+100 kg | Andreas Tölzer | Abdullo Tangriev ( Uzbekistan ) 0000-0211 | Janusz Wojnarowicz ( Polonia ) 0100-0010 | Teddy Riner ( Francia ) 0010-0020 |
Lotta
Gara | Atleta | Tabellone principale | Ripescaggi | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale | Quarti | Semifinali | Finale | ||
84 kg | Davyd Bichinashvili | bye | Revazi Mindorashvili ( Georgia ) 4-1, 0-2, 1-3 | Harutyun Yenokyan ( Armenia ) 1-0, 1-3, 2-0 | Georgy Ketoev ( Russia ) 0-3, 2-0, 2- 2 | ||||
96 kg | Stefan Kehrer | bye | Hakan Koç ( Turchia ) 0-1, 1- 1 |
Gara | Atleta | Tabellone principale | Ripescaggi | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale | Quarti | Semifinali | Finale | ||
48 kg | Alexandra Engelhardt | bye | Tatyana Bakatyuk ( Kazakistan ) 0-1, 0-1 | ||||||
72 kg | Anita Schätzle | Audrey Prieto ( Francia ) 2-4, F | Agnieszka Wieszczek ( Polonia ) 1- 1 , 2-0, 1-4 |
Gara | Atleta | Tabellone principale | Ripescaggi | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale | Quarti | Semifinali | Finale | ||
66 kg | Markus Thätner | bye | Darkhan Bayakhmetov ( Kazakistan ) 1-2, 1-3 | ||||||
74 kg | Konstantin Schneider | bye | Messaoud Zeghdane ( Algeria ) 4-1, 4-0 | Manuchar Kvirkelia ( Georgia ) 0-3, 0-5 | Christophe Guenot ( Francia ) 1-2, 1-2 | ||||
96 kg | Mirko Englich | bye | Han Tae-Young ( Corea del Sud ) 2-1, 2 -2 | Elis Guri ( Albania ) 1- 1 , 6-0, 1 -1 | Adam Wheeler ( Stati Uniti ) 2-1, 2-1 | Aslanbek Khushtov ( Russia ) 0-6, 0-3 |
Nuoto
Gara | Atleta | Batterie | Semifinali | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. [5] | Tempo | Pos. [5] | Tempo | Pos. | ||
50 m stile libero | Steffen Deibler | 22"67 | 22 | ||||
Rafed El-Masri | 21"96 | 10 | 22"09 | 14 | |||
100 m stile libero | Steffen Deibler | 49"39 | 33 | ||||
200 m stile libero | Paul Biedermann | 1'47"09 | 10 | 1'46"51 | 5 | 1'46"00 | 5 |
400 m stile libero | Paul Biedermann | 3'48"03 | 18 | ||||
Christian Kubusch | 3'52"73 | 29 | |||||
100 m dorso | Helge Meeuw | 54"88 | 19 | ||||
Thomas Rupprath | 55"77 | 33 | |||||
200 m dorso | Helge Meeuw | 1'58"42 | 11 | 1'56"85 | 8 | ||
100 m farfalla | Thomas Rupprath | 53"56 | 44 | ||||
Benjamin Starke | 53"50 | 41 | |||||
Staffetta 4x100 m stile libero | Steffen Deibler Jens Schreiber Benjamin Starke Paul Biedermann | 3'17"99 | 15 | ||||
Staffetta 4x200 m stile libero | Paul Biedermann Benjamin Starke Christian Kubusch Stefan Herbst | 7'13"92 | 12 | ||||
Fondo 10 km | Thomas Lurz | 1h 51'53" |
Gara | Atleta | Batterie | Semifinali | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. [5] | Tempo | Pos. [5] | Tempo | Pos. | ||
50 m stile libero | Britta Steffen | 24"90 | 6 | 24"43 | 3 | 24"06 | |
100 m stile libero | Petra Dallmann | 54"70 | 16 | 55"05 | 13 | ||
Britta Steffen | 53"67 | 2 | 53"96 | 6 | 53"12 | ||
200 m stile libero | Petra Dallmann | 2'00"21 | 24 | ||||
Annika Lurz | 1'59"98 | 22 | |||||
800 m stile libero | Jaana Ehmke | 8'39"51 | 25 | ||||
100 m rana | Sarah Poewe | 1'08"69 | 20 | ||||
Sonja Schöber | 1'11"36 | 36 | |||||
200 m rana | Anne Poleska | 2'26"74 | 14 | 2'26"71 | 10 | ||
100 m farfalla | Daniela Samulski | 1'00"37 | 39 | ||||
200 m misti | Katharina Schiller | 2'18"00 | 30 | ||||
Sonja Schöber | 2'20"18 | 34 | |||||
400 m misti | Katharina Schiller | 4'51"52 | 33 | ||||
Staffetta 4x100 m stile libero | Meike Freitag Antje Buschschulte Daniela Götz Britta Steffen | 3'37"52 | 2 | 3'36"85 | 5 | ||
Staffetta 4x200 m stile libero | Meike Freitag Petra Dallmann Daniela Samulski Annika Lurz | 7'58"11 | 12 | ||||
Staffetta 4x100 m misti | Antje Buschschulte Sarah Poewe Daniela Samulski Britta Steffen | 4'02"53 | 9 | ||||
Fondo 10 km | Angela Maurer | 1h 59'31" | 4 |
Pallacanestro
Torneo maschile
La nazionale tedesca si è qualificata per i Giochi nell'ultimo torneo di qualificazione olimpica.
Squadra
La squadra era formata da:
- Patrick Femerling ( centro )
- Robert Garrett ( guardia tiratrice )
- Demond Greene ( guardia )
- Steffen Hamann (guardia)
- Jan Jagla ( ala-centro )
- Chris Kaman (centro)
- Dirk Nowitzki ( capitano , ala grande )
- Tim Ohlbrecht (ala-centro)
- Pascal Roller (guardia tiratrice)
- Sven Schultze (ala grande)
- Konrad Wysocki ( ala piccola )
- Philip Zwiener (ala piccola)
Prima fase
Data | Ora locale | Squadra | Punteggio | Squadra | Referto |
---|---|---|---|---|---|
10 agosto | 11:15 | Germania | 95 - 66 | Angola | ref |
12 agosto | 14:30 | Grecia | 87 - 74 | Germania | ref |
14 agosto | 09:00 | Germania | 59 - 72 | Spagna | ref |
16 agosto | 20:00 | Cina | 59 - 55 | Germania | ref |
18 agosto | 20:00 | Stati Uniti | 106 - 57 | Germania | ref |
Squadra | P | V | P | PF | PS | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|
Stati Uniti | 10 | 5 | 0 | 515 | 354 | +161 |
Spagna | 9 | 4 | 1 | 418 | 369 | +49 |
Grecia | 8 | 3 | 2 | 415 | 375 | +40 |
Cina | 7 | 2 | 3 | 366 | 400 | -34 |
Germania | 6 | 1 | 4 | 330 | 390 | -60 |
Angola | 5 | 0 | 5 | 321 | 477 | -156 |
Pallamano
Torneo maschile
La nazionale tedesca si è qualificata per i Giochi come campione del mondo 2007 .
Squadra
La squadra era formata da:
- Johannes Bitter ( portiere )
- Sven-Sören Christophersen ( centrale )
- Henning Fritz (portiere)
- Holger Glandorf ( terzino destro)
- Michael Haaß (centrale)
- Pascal Hens (terzino sinistro)
- Torsten Jansen ( ala sinistra)
- Florian Kehrmann (ala destra)
- Dominik Klein (ala sinistra)
- Andrej Klimovets ( pivot )
- Oliver Köhrmann (centrale)
- Michael Kraus (terzino destro)
- Oliver Roggisch (pivot)
- Christian Schwarzer (pivot)
- Christian Zeitz (terzino destro)
Prima fase
10 agosto , ore 15:45 | Germania | 27 – 23 referto | Corea del Sud | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
12 agosto , ore 20:45 | Islanda | 33 – 29 referto | Germania | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
14 agosto , ore 9:00 | Germania | 25 – 23 referto | Egitto | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
16 agosto , ore 15:45 | Russia | 24 – 24 referto | Germania | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
18 agosto , ore 19:00 | Germania | 21 – 27 referto | Danimarca | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
Squadra | Giocate | Vinte | Pareggiate | Perse | Gol fatti | Gol subiti | Differenza reti | Punti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Corea del Sud | 5 | 3 | 0 | 2 | 122 | 129 | -7 | 6 |
2. Danimarca | 5 | 2 | 2 | 1 | 137 | 131 | 6 | 6 |
3. Islanda | 5 | 2 | 2 | 1 | 151 | 146 | 5 | 6 |
4. Russia | 5 | 2 | 1 | 2 | 126 | 121 | 5 | 5 |
5. Germania | 5 | 2 | 1 | 2 | 126 | 130 | -4 | 5 |
6. Egitto | 5 | 0 | 2 | 3 | 127 | 132 | -5 | 2 |
Torneo femminile
La nazionale tedesca si è qualificata per i Giochi nel primo torneo preolimpico.
Squadra
La squadra era formata da:
- Anja Althaus ( pivot )
- Maren Baumbach ( terzino destro)
- Sabine Englert ( portiere )
- Nadine Härdter ( ala sinistra)
- Mandy Hering (ala sinistra)
- Grit Jurack (terzino destro)
- Nadine Krause (terzino sinistro)
- Anna Loerper ( centrale )
- Stefanie Melbeck (terzino destro)
- Anne Müller (pivot)
- Sabrina Neukamp (ala destra)
- Lara Steinbach (terzino sinistro)
- Nina Wörz (centrale)
- Clara Woltering (portiere)
Prima fase
9 agosto , ore 20:45 | Germania | 24 – 22 referto | Brasile | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
11 agosto , ore 15:45 | Corea del Sud | 30 – 20 referto | Germania | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
13 agosto , ore 20:45 | Germania | 24 – 25 referto | Ungheria | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
15 agosto , ore 14:00 | Germania | 26 – 27 referto | Svezia | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
17 agosto , ore 19:00 | Russia | 30 – 29 referto | Germania | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
Squadra | Giocate | Vinte | Pareggiate | Perse | Gol fatti | Gol subiti | Differenza reti | Punti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Russia | 5 | 4 | 1 | 0 | 148 | 125 | +23 | 9 |
2. Corea del Sud | 5 | 3 | 1 | 1 | 155 | 127 | +28 | 7 |
3. Ungheria | 5 | 2 | 1 | 2 | 129 | 142 | -13 | 5 |
4. Svezia | 5 | 2 | 0 | 3 | 102 | 112 | -10 | 4 |
5. Brasile | 5 | 1 | 1 | 3 | 94 | 104 | -10 | 3' |
6. Germania | 5 | 1 | 0 | 4 | 127 | 145 | -18 | 2 |
Pallanuoto
Torneo maschile
La nazionale tedesca si è qualificata per i Giochi nel torneo preolimpico mondiale.
Squadra
La squadra era formata da:
- Alexander Tchigir ( portiere )
- Florian Naroska ( centrovasca )
- Julian Real (centrovasca)
- Marko Savić (difensore)
- Marko Stamm (centrovasca)
- Marc Politze ( centroboa )
- Heiko Nossek (difensore)
- Thomas Schertwitis (centroboa)
- Tobias Kreuzmann (difensore)
- Moritz Oeler (difensore)
- Andreas Schlotterbeck (centroboa)
- Sören Mackeben (difensore)
- Michael Zellmer (portiere)
Prima fase
Data | Ora locale | Partita | ||
---|---|---|---|---|
10 agosto | 12:10 | Serbia | 11 - 7 | Germania |
12 agosto | 16:40 | Germania | 6 - 5 | Cina |
14 agosto | 09:30 | Croazia | 13 - 5 | Germania |
16 agosto | 09:30 | Germania | 8 - 7 | Italia |
18 agosto | 14:00 | Stati Uniti | 8 - 7 | Germania |
Squadra | Pti | G | V | P | S | GF | GS | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Stati Uniti | 8 | 5 | 4 | 0 | 1 | 37 | 31 | +6 |
2. | Croazia | 8 | 5 | 4 | 0 | 1 | 56 | 31 | +25 |
3. | Serbia | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 50 | 38 | +12 |
4. | Germania | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 33 | 44 | -11 |
5. | Italia | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 57 | 50 | +7 |
6. | Cina | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 25 | 64 | -39 |
Seconda fase
- Semifinali 7º-10º posto
Pechino 22 agosto 2008, ore 17:00 | Germania | 9 – 13 (3 – 3, 1 – 3, 2 – 4, 1 – 3) | Grecia | Ying Tung Natatorium
| ||||||
|
- Finale 9º-10º posto
Pechino 24 agosto 2008, ore 09:30 | Germania | 8 – 10 (3 – 4, 1 – 1, 1 – 1, 3 – 4) | Italia | Ying Tung Natatorium
| ||||||
|
Pallavolo
Torneo maschile
La nazionale tedesca si è qualificata per i Giochi nel primo torneo preolimpico.
Squadra
La squadra era formata da:
- Marcus Popp
- Simon Tischer
- Björn Andrae
- Mark Siebeck
- Marcus Böhme
- Stefan Hübner
- Jochen Schöps
- Frank Dehne
- Christian Pampel
- Ralph Bergmann
- Robert Kromm
- Thomas Kröger
Prima fase
10 agosto | 22.00 | Polonia | 3-0 (25-17, 33-31, 25-20) | Germania | Capital Indoor Stadium |
12 agosto | 10.00 | Russia | 3-2 (25-27, 25-21, 21-25, 25-23, 16-14) | Germania | Beijing Institute of Technology Gymnasium |
14 agosto | 12.00 | Germania | 3-0 (29-27, 25-21, 25-21) | Egitto | Beijing Institute of Technology Gymnasium |
16 agosto | 12.30 | Serbia | 3-1 (25-21, 27-25, 24-26, 25-23) | Germania | Capital Indoor Stadium |
18 agosto | 12.00 | Germania | 0-3 (22-25, 21-25, 23-25) | Brasile | Beijing Institute of Technology Gymnasium |
posiz | squadra | G | W | P | Sv | Sp | Quoz | Pf | Ps | Quoz | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasile | 5 | 4 | 1 | 13 | 4 | 3,250 | 427 | 373 | 1,145 | 9 |
2 | Russia | 5 | 4 | 1 | 14 | 7 | 2,000 | 496 | 447 | 1,110 | 9 |
3 | Polonia | 5 | 4 | 1 | 12 | 6 | 2,000 | 434 | 404 | 1,074 | 9 |
4 | Serbia | 5 | 2 | 3 | 9 | 10 | 0,900 | 440 | 439 | 1,002 | 7 |
5 | Germania | 5 | 1 | 4 | 6 | 12 | 0,500 | 418 | 440 | 0,950 | 6 |
6 | Egitto | 5 | 0 | 5 | 0 | 15 | 0,000 | 277 | 379 | 0,731 | 5 |
Pentathlon moderno
Gara | Atleta | Tiro | Scherma | Nuoto | Equitazione | Corsa | Punteggio totale | Posizione | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Punti | Punt. | Vittorie | Punt. | Tempo | Punt. | Punti | Punt. | Tempo | Punt. | ||||
Maschile | Steffen Gebhardt | 183 | 1132 | 18 | 832 | 2'06"84 | 1280 | 82,61 | 1128 | 9'33"97 | 1108 | 5480 | 5 |
Eric Walther | 172 | 20 | 2'00"84 | 106,18 | 9'18"55 | 5292 | 16 | ||||||
Femminile | Lena Schöneborn | 177 | 1060 | 28 | 1072 | 2'16"91 | 1280 | 68,05 | 1172 | 10'28"82 | 1208 | 5792 | |
Eva Trautmann | 168 | 952 | 9 | 616 | 2'17"17 | 1276 | 80,46 | 1024 | 10'40"25 | 1160 | 5028 | 29 |
Pugilato
Gara | Atleta | Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|
Pesi gallo | Rustamhodza Rahimov | Hoorshid Tojibaev ( Uzbekistan ) 2-11 | ||||
Pesi piuma | Wilhelm Gratschow | Alaa Shili ( Tunisia ) 5-14 | ||||
Pesi welter | Jack Culcay Keth | Kim Jungjoo ( Corea del Sud ) 11-+11 | ||||
Pesi medi | Konstantin Buga | Carlos Góngora ( Ecuador ) 7-14 |
Scherma
Gara | Atleta | Turno 1 | Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Fioretto individuale | Peter Joppich | bye | Richard Kruse ( Gran Bretagna ) 10-9 | Yūki Ōta ( Giappone ) 12-15 | |||
Benjamin Kleibrink | bye | Kenta Chida ( Giappone ) 15-10 | Lei Sheng ( Cina ) 15-7 | Zhu Jun ( Cina ) 15-4 | Yūki Ōta ( Giappone ) 15-9 | ||
Sciabola individuale | Nicolas Limbach | bye | Marcin Koniusz ( Polonia ) 15-7 | Aliaksandr Buikevich ( Bielorussia ) 14-15 |
Gara | Atleta | Turno 1 | Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Fioretto individuale | Carolin Golubytskyi | bye | Hanna Thompson ( Stati Uniti ) 13-5 | Chieko Sugawara ( Giappone ) 5-6 | |||
Anja Schache | bye | Evgenia Lamonova ( Russia ) 2-15 | |||||
Katja Wächter | Maria Luisa Doig ( Perù ) 15-4 | Cristina Stahl ( Romania ) 15-6 | Corinne Maîtrejean ( Francia ) 15-10 | Giovanna Trillini ( Italia ) 8-15 | |||
Sciabola individuale | Alexandra Bujdoso | Julie Cloutier ( Canada ) 15-2 | Tan Xue ( Cina ) 6-15 | ||||
Spada individuale | Imke Duplitzer | Jesica Jimenez Luna ( Panama ) 15-10 | Ildikó Mincza-Nébald ( Ungheria ) 11-15 | ||||
Britta Heidemann | bye | Jung Hyo-Jung ( Corea del Sud ) 12-5 | Emma Samuelsson ( Svezia ) 15-10 | Li Na ( Cina ) 15-13 | Ana Maria Brânză ( Romania ) 15-11 | ||
Fioretto a squadre | Carolin Golubytskyi Anja Schache Katja Wächter | Ungheria 31-35 |
Sollevamento pesi
Gara | Atleta | Strappo | Slancio | Totale | Posizione | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ris. | Pos. | Ris. | Pos. | ||||
69 kg | Artyom Shaloyan | 135 | 16 | 165 | 15 | 300 | 14 |
94 kg | Jürgen Spiess | 173 | 10 | 211 | 9 | 384 | 9 |
+105 kg | Matthias Steiner | 203 | 4 | 258 | 1 | 461 | |
Almir Velagic | 188 | 7 | 225 | 8 | 413 | 8 |
Gara | Atleta | Strappo | Slancio | Totale | Posizione | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ris. | Pos. | Ris. | Pos. | ||||
53 kg | Julia Rohde | 82 | 7 | 103 | 8 | 185 | 7 |
Taekwondo
Gara | Atleta | Tabellone principale | Ripescaggi | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale | Semifinali | Finale | ||
58 kg maschile | Levent Tuncat | Rohullah Nikpai ( Afghanistan ) 3-4 | |||||
68 kg maschile | Daniel Manz | Rasul Abduraim ( Kirghizistan ) 1-0 | Mark López ( Stati Uniti ) 1-3 | Nesar Ahmad Bahave ( Afghanistan ) 4-3 | Sung Yu-Chi ( Taipei Cinese ) 3-4 | ||
49 kg femminile | Sümmeye Gülec | Dalia Contreras ( Venezuela ) 2-4 | |||||
+67 kg femminile | Helena Fromm | Mariama Barry ( Guinea ) 6-1 | Asunción Ocasio ( Porto Rico ) 0-2 |
Tennis
Gara | Atleta | Trentaduesimi | Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Singolare maschile | Nicolas Kiefer | Maks Mirny ( Bielorussia ) 6-3, 6-1 | Kevin Anderson ( Sudafrica ) 6-4, 6 4 -7, 6-4 | Paul-Henri Mathieu ( Francia ) 3-6, 5-7 | |||
Rainer Schüttler | Kei Nishikori ( Giappone ) 6-4, 5-7, 6-3 | Novak Đoković ( Serbia ) 4-6, 2-6 | |||||
Doppio maschile | Nicolas Kiefer Rainer Schüttler | Julian Knowle Jürgen Melzer ( Austria ) 7-6 3 , 3-6, 1-6 |
Tennis tavolo
Gara | Atleta | Preliminari | Turno 1 | Turno 2 | Turno 3 | Turno 4 | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Singolo maschile | Timo Boll | bye | Kim Hyok Bong ( Corea del Nord ) 4-1 (13-11, 11-3, 11-4, 10-12, 11-8) | Oh Sang Eun ( Corea del Sud ) 1-4 (9-11, 4-11, 9-11, 11-8, 4-11) | |||||
Dimitrij Ovtcharov | bye | Adrian Crisan ( Romania ) 4-3 (8-11, 7-11, 11-7, 11-9, 11-6, 10-12, 11-8) | Ko Lai Chak ( Hong Kong ) 1-4 (4-11, 7-11, 4-11, 11-1, 1-11) | ||||||
Christian Süß | bye | János Jakab ( Ungheria ) 4-1 (11-7, 4-11, 11-8, 11-8, 11-8) | Vladimir Samsonov ( Bielorussia ) 0-4 (13-15, 6-11, 9-11, 4-11) | ||||||
Singolo femminile | Elke Schall | bye | Melek Hu ( Turchia ) 2-4 (6-11, 11-6, 10-12, 6-11, 11-6, 7-11) | ||||||
Jiaduo Wu | bye | Li Qiangbing ( Austria ) 3-4 (9-11, 12-10, 11-6, 8-11, 11-3, 9-11, 9-11) |
Gara a squadre maschile
La squadra maschile era formata da Timo Boll , Dimitrij Ovtcharov e Christian Süß .
Prima fase
13 agosto 2008 | Germania | 3 – 0 | Croazia |
14 agosto 2008 | Germania | 3 – 0 | Canada |
14 agosto 2008 | Germania | 3 – 1 | Singapore |
Squadra | P.ti | G | V | P | GV | GP |
---|---|---|---|---|---|---|
Germania | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 1 |
Croazia | 5 | 3 | 2 | 1 | 6 | 4 |
Singapore | 4 | 3 | 1 | 2 | 5 | 6 |
Canada | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 9 |
Seconda fase
- Semifinale
16 agosto 2008 | Germania | 3 – 2 | Giappone |
- Finale
18 agosto 2008 | Germania | 0 – 3 | Cina |
Gara a squadre femminile
La squadra femminile era formata da Elke Schall , Jiaduo Wu e Zhenqi Barthel .
Prima fase
13 agosto 2008 | Germania | 0 – 3 | Romania |
14 agosto 2008 | Germania | 1 – 3 | Polonia |
14 agosto 2008 | Hong Kong | 3 – 0 | Germania |
Squadra | P.ti | G | V | P | GV | GP |
---|---|---|---|---|---|---|
Hong Kong | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 0 |
Romania | 5 | 3 | 2 | 1 | 6 | 5 |
Polonia | 4 | 3 | 1 | 2 | 5 | 7 |
Germania | 3 | 3 | 0 | 3 | 1 | 9 |
Tiro
Gara | Atleta | Qualificazioni | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Punteggio | Pos. | Punteggio | Punt. totale | Pos. | ||
Carabina 10 m aria compressa | Tino Mohaupt | 593 | 25 | |||
Michael Winter | 588 | 36 | ||||
Carabina 50 m a terra | Michael Winter | 590 | 31 | |||
Maik Eckhardt | 592 | 24 | ||||
Carabina 50 m tre posizioni | Michael Winter | 1166 | 17 | |||
Maik Eckhardt | 1169 | 10 | ||||
Pistola 10 m aria compressa | Hans-Jörg Meyer | 577 | 21 | |||
Florian Schmidt | 571 | 38 | ||||
Pistola 50 m | Hans-Jörg Meyer | 557 | 13 | |||
Florian Schmidt | 549 | 29 | ||||
Pistola 25 m automatica | Christian Reitz | 579 | 6 | 200,3 | 779,3 | |
Ralf Schumann | 579 | 5 | 200,5 | 779,5 | ||
Skeet | Axel Wegner | 115 | 20 | |||
Tino Wenzel | 117 | 13 | ||||
Trap | Karsten Bindrich | 119 | 7 | |||
Stefan Rüttgeroth | 113 | 24 |
Gara | Atleta | Qualificazioni | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Punteggio | Pos. | Punteggio | Punt. totale | Pos. | ||
Carabina 10 m aria compressa | Sonja Pfeilschifter | 396 | 12 | |||
Barbara Lechner | 394 | 17 | ||||
Carabina 50 m tre posizioni | Sonja Pfeilschifter | 578 | 17 | |||
Barbara Lechner | 582 | 9 | ||||
Pistola 10 m aria compressa | Munkhbayar Dorjsuren | 379 | 24 | |||
Claudia Verdicchio | 383 | 10 | ||||
Pistola 25 m | Munkhbayar Dorjsuren | 587 | 2 | 202,2 | 789,2 | |
Stefanie Thurmann | 576 | 23 | ||||
Skeet | Christine Brinker | 70 | 4 | 23 | 93 | |
Trap | Susanne Kiermayer | 65 | 8 |
Tiro con l'arco
Gara | Atleta | Turno di qualificazione | Turno 1 | Turno 2 | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Punteggio | Pos. | ||||||||
Individuale maschile | Jens Pieper | 648 | 45 | Oleksandr Serdyuk ( Ucraina ) 105-107 | |||||
Individuale femminile | Anja Hitzler | 629 | 33 | Sophie Dodemont ( Francia ) 107-106 | Park Sung-Hyun ( Corea del Sud ) 107-112 |
Triathlon
Gara | Atleta | Nuoto | Ciclismo | Corsa | Tempo totale | Posizione |
---|---|---|---|---|---|---|
Gara maschile | Jan Frodeno | 18'14" | 59'01" | 30'46" | 1h 48'53"28 | |
Christian Prochnow | 18'23" | 58'56" | 58'56" | 1h 50'33"90 | 15 | |
Daniel Unger | 18'25" | 58'49" | 31'35" | 1h 49'43"78 | 6 | |
Gara femminile | Anja Dittmer | 20'16" | 1h 06'08" | 38'18" | 2h 05'45"86 | 33 |
Ricarda Lisk | 20'00 | 1h 04'12" | 36'46" | 2h 02'07"75 | 15 | |
Christiane Pilz | 20'00 | 1h 04'09" | 38'29 | 2h 03'46"82 | 26 |
Tuffi
Gara | Atleta | Preliminari | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Punti | Pos. | Punti | Pos. | Punti | Pos. | ||
Trampolino 3 m | Patrick Hausding | 451,65 | 11 | 481,50 | 5 | 462,05 | 8 |
Pavlo Rozenberg | 431,65 | 16 | 454,40 | 12 | 485,60 | 5 | |
Piattaforma 10 m | Patrick Hausding | 423,40 | 17 | 453,30 | 10 | 448,30 | 9 |
Sascha Klein | 453,80 | 10 | 382,85 | 18 | |||
Trampolino 3 m sincro | Pavlo Rozenberg Sascha Klein | 402,84 | 6 | ||||
Piattaforma 10 m sincro | Patrick Hausding Sascha Klein | 450,42 |
Gara | Atleta | Preliminari | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Punti | Pos. | Punti | Pos. | Punti | Pos. | ||
Trampolino 3 m | Katia Dieckow | 302,70 | 9 | 263,00 | 18 | ||
Ditte Kotzian | 282,80 | 16 | 292,25 | 15 | |||
Piattaforma 10 m | Annett Gamm | 234,30 | 29 | ||||
Christin Steuer | 290,80 | 19 | |||||
Trampolino 3 m sincro | Ditte Kotzian Heike Fischer | 318,90 | |||||
Piattaforma 10 m sincro | Stefanie Anthes Nora Subschinski | 310,29 | 4 |
Vela
Gara | Atleta | Regata | Punteggio | Pos. | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M | ||||
Star | Ingo Borkowski Marc Pickel | 2 | 1 | 8 | 3 | 8 | 14 | 10 | 6 | 10 | 8 | 70 | 7 | ||||||
Laser Radial femminile | Petra Niemann | 20 | 20 | 19 | 8 | BFD | 7 | 4 | 17 | 14 | cancellata | 109 | 15 | ||||||
470 femminile | Vivian Kussatz Stefanie Rothweiler | 7 | 6 | 11 | 9 | 5 | 12 | OCS | 8 | 8 | 12 | 12 | 90 | 9 | |||||
Yngling | Julia Bleck Ute Hoepfner Ulrike Schümann | 8 | 7 | 7 | 11 | 11 | 3 | 4 | cancellate | 4 | 56 | 4 | |||||||
49er | Hannes Peckolt Jan-Peter Peckolt | 6 | 11 | 6 | 3 | 2 | 2 | 12 | 4 | 5 | 4 | 7 | cancellate | 4 | 66 | ||||
Tornado | Johannes Polgar Florian Sparteholz | 10 | 7 | 11 | 5 | 6 | 1 | 5 | 4 | 3 | 16 DNF | 74 | 8 |
Note
- ^ List of Flagbearers Bejing 2008 ( PDF ), su olympic.org , www.olympic.org. URL consultato il 2 settembre 2011 .
- ^ Closing Cerimony Flag Bearers ( PDF ), su olympic.org , www.olympic.org. URL consultato il 17 agosto 2011 .
- ^ a b c d e f Tra tutti i concorrenti
- ^ Come concorso completo
- ^ a b c d Poiché la qualificazione era basata solo sul tempo, viene riportata la posizione tra tutte le batterie.
Altri progetti
- Wikimedia Commons contiene immagini o altri file su Germania ai Giochi della XXIX Olimpiade
Collegamenti esterni
- Su Sport-reference , su sports-reference.com . URL consultato il 7 novembre 2011 (archiviato dall' url originale il 3 marzo 2009) .