Finlanda la Jocurile Olimpiadei XXIX
Salt la navigare Salt la căutare
Finlanda la Jocurile Olimpiadei XXIX Beijing 2008 | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cod IOC | FIN | ||||||||||
Comitetul Național | Comitetul olimpic finlandez | ||||||||||
Sportivi participanți | 57 în 14 discipline | ||||||||||
Din care bărbați / femei | 31 - 26 | ||||||||||
Purtator de steag | Juha Hirvi (deschidere) [1] Tero Pitkämäki (închidere) [2] | ||||||||||
Tabel de medalii | |||||||||||
| |||||||||||
Cronologie olimpică ( rezumat ) | |||||||||||
Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
Jocurile Olimpice de iarnă |
Finlanda a participat la Jocurile Olimpiadei XXIX de la Beijing , care au avut loc în perioada 8-24 august 2008 , cu o delegație de 57 de sportivi.
Medalii
Medalie | Atlet | Sport | Eveniment |
---|---|---|---|
Aur | Satu Mäkelä-Nummela | Lovitură | Capcană pentru femei |
Argint | Minna Nieminen Sanna Stén | Plimbare cu barca | 2 dintr-o pereche de greutăți ușoare pentru femei |
Bronz | Henri Häkkinen | Lovitură | Carabină cu aer comprimat masculin de 10 m |
Bronz | Tero Pitkämäki | Atletism | Aruncarea cu javelină masculină |
Atletism
Competiție | Atlet | Baterii | Sferturi | Semifinale | Finala | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
200 m | Visa Hongisto | 20 "62 | 4 | 20 "76 | 6 | ||||
800 m | Mikko Lahtio | 1'47 "20 | 8 |
Competiție | Atlet | Vreme | Poziţie |
---|---|---|---|
Maraton | Janne Holmén | 2h 14'44 " | 19 |
Francis Kirwa | 2h 14'22 " | 17 | |
Mergeți 50 km | Antti Kempas | 3h 55'29 " | 20 |
Jarkko Kinnunen | 3h 52'25 " | 15 |
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Măsura | Pos. | Măsura | Pos. | ||
Săritură mare | Mikko Latvala | 5,45 m | 22 | ||
Saritura lunga | Jaakko Evilä | 7,88 m | 17 | ||
Shot de greutate | Robert Häggblom | fără măsură | - | ||
Aruncare de disc | Frantz Kruger | 62,48 m | 12 | 61,98 m | 11 |
Aruncare cu ciocanul | Olli-Pekka Karjalainen | 77,07 m | 7 | 79,59 m | 4 |
Aruncare cu javelină | Tero Pitkämäki | 82,61 m | 3 | 86,16 m | |
Tero Järvenpää | 82,34 m | 4 | 83,95 m | 4 | |
Teemu Wirkkala | 79,79 m | 10 | 83,46 m | 5 |
Proces | Mikko Halvari | ||
---|---|---|---|
Rezultat | Puncte | Poziția [3] | |
100 de metri | 11 "18 | 821 | 25 |
Saritura lunga | 6,88 m | 785 | 29 |
Shot de greutate | 13,72 m | 711 | 25 |
Săritură mare | 1,93 m | 740 | 23 |
400 de metri | 50,60 m | 787 | 22 |
110 metri obstacole | 16,25 m | 705 | 29 |
Aruncare de disc | 47,71 m | 823 | 7 |
Boltă cu stâlp | fără măsură | 0 | 25 |
Aruncare cu javelină | 55,11 m | 665 | 18 |
1500 de metri | 5'20 "26 | 449 | 26 |
Total | 6486 | 26 |
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Măsura | Pos. | Măsura | Pos. | ||
Boltă cu stâlp | Vanessa Vandy | 4,00 m | 32 | ||
Aruncare cu ciocanul | Merja Korpela | 66,29 m | 30 | ||
Aruncare cu javelină | Mikaela Ingberg | 58,82 m | 17 |
Proces | Niina Kelo | ||
---|---|---|---|
Rezultat | Puncte | Poziția [3] | |
100 de metri obstacole | 13 "95 | 985 | 28 |
Săritură mare | 1,65 m | 795 | 38 |
Shot de greutate | 14,82 m | 849 | 5 |
200 de metri | 25 "90 | 806 | 36 |
Saritura lunga | 5,76 m | 777 | 32 |
Aruncare cu javelină | 51,48 m | 889 | 3 |
800 de metri | 2'20 "97 | 810 | 27 |
Total | 5911 | 23 |
Badminton
Competiție | Atlet | Runda 1 | Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Bărbat singur | Villas Lång | Vladislav Druzchenko ( Ucraina ) 21-12, 21-19 | Raju Rai ( Statele Unite ) 21-9, 21-16 | Sony Dwi Kuncoro ( Indonezia ) 13-21, 18-21 | |||
Femelă singură | Anu Nieminen | pa | Xu Huaiwen ( Germania ) 17-21, 8-21 |
Canoe / caiac
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
K2 500 m | Mika Hokajärvi Kalle Mikkonen | 1'33 "785 | 7 | 1'34 "994 | 8 | ||
K2 1000 m | Mika Hokajärvi Kalle Mikkonen | 3'23 "475 | 6 | 3'27 "018 | 6 |
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
K1 500 m | Anne Rikala | 1'54 "294 | 7 | 1'54 "025 | 4 | ||
K2 500 m | Anne Rikala Jenni Mikkonen | 1'45 "735 | 4 | 1'44 "624 | 2 | 1'44 "176 | 7 |
Plimbare cu barca
Competiție | Atlet | Baterii | Sferturi / Repescare | Semifinale | Finala | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
2 perechi de greutăți ușoare | Minna Nieminen Sanna Stén | 6'56 "61 | 4 | 7'23 "80 | 2 | 7'03 "91 | 2 | 6'56 "03 |
Echitaţie
Competiție | Atlet | Cal | Test | Test special | Freestyle | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Pos. | Puncte | Pos. | Puncte | Pos. | Puncte | Pos. | |||
Individual | Kyra Kyrklund | Max | 70,583 | 6 | 69,720 | 10 | 74.250 | 6 | 71.985 | 8 |
Judo
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Prima rundă | Sferturi | Semifinale | Finala | ||
57 kg | Nina Koivumäki | pa | Xu Yan ( China ) 0000-0020 | Lila Latrous ( Algeria ) 0001-0000 | Aiko Sato ( Japonia ) 0000-1011 | |||||
63 kg | Johanna Ylinen | Wang Chin-Fang ( Taipei chinezesc ) 0000-1011 |
Lupta
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Sferturi | Semifinale | Finala | ||
60 kg | Jarkko Ala-Huikku | pa | Ruslan Tumenbaev ( Kârgâzstan ) 1-3, 0-4 |
Eu înot
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Poziția [4] | Vreme | Poziția [4] | Vreme | Pos. | ||
50m liber | Matti Rajakylä | 22 "48 | 29 | ||||
100 m liber | Matti Rajakylä | 49 "91 | 41 |
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Poziția [4] | Vreme | Poziția [4] | Vreme | Pos. | ||
50m liber | Hanna-Maria Seppälä | 25 "06 | 15 | 25 "19 | 16 | ||
100 m liber | Hanna-Maria Seppälä | 53 "60 | 1 | 53 "84 | 3 | 53 "97 | 4 |
400 m liber | Eva Lehtonen | 4'20 "07 | 35 | ||||
800 m liber | Eva Lehtonen | 8'53 "50 | 33 | ||||
100 m înapoi | Hanna-Maria Seppälä | 1'02 "39 | 30 | ||||
200 m bras | Noora Laukkanen | 2'38 "97 | 39 | ||||
100 m fluture | Emilia Pikkarainen | 1'02 "31 | 46 |
Ridicare de greutăți
Competiție | Atlet | Rupt | Impuls | Total | Poziţie | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rez. | Pos. | Rez. | Pos. | ||||
+105 kg | Antti Everi | 171 | 10 | 195 | 11 | 366 | 11 |
Tenis
Competiție | Atlet | Treizeci de secunde | Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Masculin singular | Jarkko Nieminen | Thomas Johansson ( Suedia ) 6-4, 4-6, 4-6 |
Lovitură
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Pos. | Scor | Punt. total | Pos. | ||
Carabină cu aer comprimat de 10 m | Henri Häkkinen | 598 | 1 | 101.4 | 699,4 | |
Pușcă de sol de 50 m | Henri Häkkinen | 586 | 47 | |||
Juha Hirvi | 595 | 5 | 103,5 | 698,5 | 7 | |
Pușcă 50 m trei poziții | Henri Häkkinen | 1161 | 28 | |||
Juha Hirvi | 1168 | 12 | ||||
Pistol cu aer comprimat de 10 m | Kai Jahnsson | 574 | 30 | |||
Arma de 50 m | Kai Jahnsson | 553 | 22 |
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Pos. | Scor | Punt. total | Pos. | ||
Carabină cu aer comprimat de 10 m | Hanna Etula | 394 | 21 | |||
Marjo Yli-Kiikka | 389 | 38 | ||||
Pușcă 50 m trei poziții | Hanna Etula | 577 | 24 | |||
Marjo Yli-Kiikka | 579 | 14 | ||||
Pistol cu aer comprimat de 10 m | Mira Nevansuu | 384 | 8 | 96,5 | 480,5 | 7 |
Skeet | Marjut Heinonen | 61 | 17 | |||
Capcană | Satu Mäkelä-Nummela | 70 | 2 | 21 | 91 |
TIR cu arcul
Competiție | Atlet | Runda de calificare | Runda 1 | Runda 2 | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Pos. | ||||||||
Individ masculin | Matti Hatava | 619 | 58 | Simon Terry ( Marea Britanie ) 105-104 | Cheng Chu Sian ( Malaezia ) 103-110 |
Scufundări
Competiție | Atlet | Preliminarii | Semi finala | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Pos. | Puncte | Pos. | Puncte | Pos. | ||
Trambulină 3 m | Joona Puhakka | 469,45 | 5 | 451,95 | 13 |
Naviga
Competiție | Atlet | Regată | Scor | Pos. | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M. | ||||
Windsurfing feminin | Tuuli Petäjä | 14 | 11 | 7 | 16 | 16 | 12 | 16 | 11 | 14 | 117 | 16 | ||
Laser masculin | Pierre Collura | 25 | 10 | 18 | 41 | 23 | 25 | 20 | 33 | DNF | șters | 198 | 30 | |
Laser radial pentru femei | Tuula Tenkanen | 10 | 16 | 21 | 17 | 20 | 20 | 9 | 15 | șters | 128 | 22 | ||
470 masculin | Heikki Elomaa Niklas Lindgren | 28 | 22 | 27 | DSQ | 25 | 19 | 14 | 23 | 17 | 21 | 196 | 27 | |
Răcnind | Silja Lehtinen Maria Klemetz Livia Väresmaa | 6 | 6 | 3 | 8 | 10 | OCS | 15 | 12 | șters | 60 | 11 | ||
Finn | Tapio Nirkko | 18 | 9 | 9 | 9 | 19 | 16 | 22 | 102 | 18 |
Notă
- ^ Lista Flagbearers Bejing 2008 ( PDF ), pe olympic.org , www.olympic.org. Accesat la 2 septembrie 2011 .
- ^ Ceremonia de închidere a purtătorilor de steag ( PDF ), pe olympic.org , www.olympic.org. Adus la 17 august 2011 .
- ^ a b Dintre toți concurenții
- ^ a b c d Deoarece calificarea s-a bazat numai pe timp, este raportată poziția dintre toate căldurile.
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Finlanda la Jocurile Olimpiadei XXIX
linkuri externe
- Pe Sport-reference , pe sports-reference.com . Adus pe 29 octombrie 2011 (arhivat din original la 18 martie 2009) .