Polonia la Jocurile Olimpiadei XXIX
Salt la navigare Salt la căutare
Polonia la Jocurile Olimpiadei XXIX Beijing 2008 | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cod IOC | POL | ||||||||||
Comitetul Național | Polski Komitet Olimpijski | ||||||||||
Sportivi participanți | 257 în 23 de discipline | ||||||||||
Din care bărbați / femei | 156 - 101 | ||||||||||
Purtator de steag | Marek Twardowski (deschidere) [1] Tomasz Majewski (închidere) [2] | ||||||||||
Tabel de medalii | |||||||||||
| |||||||||||
Cronologie olimpică ( rezumat ) | |||||||||||
Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
Jocurile Olimpice de iarnă |
Polonia a participat la Jocurile celei de-a XXIX-a olimpiade de la Beijing , desfășurate în perioada 8-24 august 2008 , cu o delegație de 257 de sportivi.
Medalii
Atletism
Competiții masculine
Competiție | Atlet | Baterii | Sferturi | Semifinale | Finala | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
100 m | Dariusz Kuć | 10 "44 | 5 | 10 "46 | 7 | ||||
200 m | Marcin Jędrusiński | 20 "64 | 2 | 20 "58 | 4 | ||||
800 m | Marcin Lewandowski | 1'45 "89 | 4 | 1'47 "24 | 7 | ||||
Paweł Czapiewski | 1'47 "66 | 3 | |||||||
110 m obstacole | Artur Noga | 13 "53 | 1 | 13 "36 | 2 | 13 "34 | 2 | 13 "37 | 5 |
400 m obstacole | Marek Plawgo | 49 "17 | 3 | 48 "75 | 4 | 48 "52 | 6 | ||
3000 de gard viu | Tomasz Szymkowiak | 8'29 "37 | 7 | ||||||
Releu 4x100 m | Marcin Nowak Łukasz Chyła Marcin Jędrusiński Dariusz Kuć | neîncheiat | |||||||
Releu 4x400m | Marek Plawgo Piotr Klimczak Piotr Wiaderek Daniel Dąbrowski Rafał Wieruszewski Piotr Kędzia | 3'00 "74 | 5 | 3'00 "32 | 7 |
Competiție | Atlet | Vreme | Poziţie |
---|---|---|---|
Maraton | Arkadiusz Sowa | 2h 24'48 " | 54 |
Henryk Szost | 2h 19'43 " | 34 | |
Mergeți 20 km | Jakub Jelonek | 1h 30'37 " | 46 |
Rafał Augustyn | 1h 24'25 " | 29 | |
Mergeți 50 km | Rafał Fedaczyński | 3h 46'51 " | 8 |
Grzegorz Sudoł | 3h 47'18 " | 9 | |
Artur Brzozowski | descalificat |
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Măsura | Pos. | Măsura | Pos. | ||
Săritură mare | Michał Bieniek | 2,20 m | 20 | ||
Boltă cu stâlp | Przemysław Czerwiński | 5,65 m | 2 | 5,45 m | 11 |
Saritura lunga | Marcin Starzak | 7,62 m | 33 | ||
Shot de greutate | Tomasz Majewski | 21,04 m | 1 | 21,51 m | |
Aruncare de disc | Piotr Małachowski | 65,94 m | 1 | 67,82 m | |
Aruncare cu ciocanul | Szymon Ziółkowski | 79,55 m | 2 | 79,22 m | 7 |
Aruncare cu javelină | Igor Janik | 77,62 m | 16 |
Competiții feminine
Competiție | Atlet | Baterii | Sferturi | Semifinale | Finala | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
100 m | Daria Korczyńska | 11 "22 | 3 | 11 "41 | 5 | ||||
200 m | Marta Jeschke | 23 "59 | 7 | ||||||
400 m | Monika Bejnar | 52 "80 | 5 | ||||||
800 m | Anna Rostkowska | 2'02 "11 | 3 | 1'58 "84 | 5 | ||||
1500 m | Sylwia Ejdys | 4'08 "37 | 6 | ||||||
Anna Jakubczak | 4'07 "33 | 7 | |||||||
Lidia Chojecka | 4'19 "57 | 10 | |||||||
100 m obstacole | Aurelia Trywiańska | 12 "98 | 1 | 12 "96 | 3 | ||||
400 m obstacole | Anna Jesień | 55 "35 | 2 | 54 "36 | 3 | 54 "29 | 5 | ||
3000 de gard viu | Katarzyna Kowalska | 9'47 "02 | 7 | ||||||
Wioletta Frankiewicz | 9'21 "88 | 3 | 9'21 "76 | 8 | |||||
Releu 4x100 m | Daria Korczyńska Dorota Jędrusińska Marta Jeschke Ewelina Klocek Joanna Kocielnik | 43 "47 | 5 | descalificat | - | ||||
Releu 4x400m | Grażyna Prokopek-Janacek Jolanta Wójcik Agnieszka Karpiesiuk Izabela Kostruba Anna Jesień | 3'28 "23 | 6 |
Competiție | Atlet | Vreme | Poziţie |
---|---|---|---|
Maraton | Monika Drybulska | 2h 32'39 " | 24 |
Dorota Gruca | 2h 33'32 " | 30 | |
Mergeți 20 km | Sylwia Korzeniowska | 1h 31'19 " | 21 |
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Măsura | Pos. | Măsura | Pos. | ||
Boltă cu stâlp | Monika Pyrek | 4,50 m | 8 | 4,70 m | 5 |
Anna Rogowska | 4,50 m | 8 | 4,45 m | 10 | |
Joanna Piwowarska | 4,30 m | 19 | |||
Shot de greutate | Krystyna Zabawska | fără măsură | - | ||
Aruncare de disc | Wioletta Potępa | 59,44 m | 17 | ||
Joanna Wiśniewska | 59,40 m | 18 | |||
Żaneta Glanc | fără măsură | - | |||
Aruncare cu ciocanul | Anita Włodarczyk | 71,76 m | 6 | 71,56 m | 6 |
Kamila Skolimowska | 69,79 m | 10 | fără măsură | 12 | |
Małgorzata Zadura | 64,13 m | 38 | |||
Aruncare cu javelină | Barbara Madejczyk | 62,81 m | 6 | 62,02 m | 7 |
Urszula Jasińska | 59,28 m | 14 |
Proces | Karolina Tymińska | Kamila Chudzik | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Puncte | Poziția [3] | Rezultat | Puncte | Poziția [3] | |
100 de metri obstacole | 13 "62 | 1033 | 14 | 13 "79 | 1008 | 22 |
Săritură mare | 1,77 m | 941 | 22 | 1,77 m | 941 | 19 |
Shot de greutate | 14,08 m | 799 | 10 | 14,34 m | 817 | 7 |
200 de metri | 23 "39 | 1040 | 3 | 25 "36 | 854 | 30 |
Saritura lunga | 6,53 m | 1017 | 2 | 5,97 m | 840 | 25 |
Aruncare cu javelină | 35,97 m | 590 | 33 | 52,05 m | 900 | 1 |
800 de metri | 2'07 "08 | 1008 | 2 | 2'21 "97 | 797 | 30 |
Total | 6428 | 7 | 6157 | 15 |
Badminton
Competiție | Atlet | Runda 1 | Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Bărbat singur | Przemysław Wacha | Raul Must ( Estonia ) 21-14, 21-15 | Christian Bösiger ( Elveția ) 21-12, 11-12, 21-19 | Bao Chunlai ( China ) 11-21, 21-19, 13-21 | |||
Bărbat dublu | Michał Łogosz Robert Mateusiak | Glenn Warfe Ross Smith ( Australia ) 21-13, 21-16 | Lars Paaske Jonas Rasmussen ( Danemarca ) 21-17, 11-21, 15-21 | ||||
Femelă singură | Kamila Augustyn | Jun Jae-youn ( Coreea de Sud ) 15-21, 5-21 | |||||
Dublu mixt | Robert Mateusiak Nadieżda Kostiuczyk | Georgie Cupidon Juliette Ah-Wan ( Seychelles ) 21-8, 21-19 | El Hanbin Yu Yang ( China ) 20-22, 21-23 |
Canoe / caiac
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
C1 500 m | Paweł Baraszkiewicz | 1'50 "463 | 3 | 1'51 "744 | 3 | 1'50 "048 | 8 |
C1 1000 m | Marcin Grzybowski | 4'02 "010 | 3 | 4'00 "226 | 4 | ||
C2 500 m | Daniel Jędraszko Roman Rynkiewicz | 1'42 "309 | 3 | pa | 1'44 "389 | 9 | |
C2 1000 m | Paweł Baraszkiewicz Wojciech Tyszyński | 3'42 "177 | 5 | 3'42 "435 | 1 | 3'42 "845 | 7 |
K1 500 m | Marek Twardowski | 1'39 "437 | 4 | 1'43 "733 | 5 | ||
K2 500 m | Marek Twardowski Adam Wysocki | 1'32 "107 | 6 | 1'31 "481 | 2 | 1'31 "869 | 8 |
K2 1000 m | Mariusz Kujawski Adam Seroczyński | 3'18 "282 | 2 | pa | descalificat pentru dopaj [4] | ||
K4 1000 m | Paweł Baumann Tomasz Mendelski Marek Twardowski Adam Wysocki | 2'59 "290 | 3 | pa | 2'59 "505 | 6 |
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
K1 500 m | Małgorzata Chojnacka | 1'53 "635 | 6 | 1'55 "619 | 8 | ||
K2 500 m | Aneta Konieczna Fericitul Mikołajczyk | 1'44 "631 | 2 | pa | 1'42 "902 | ||
K4 500 m | Edyta Dzieniszewska Aneta Konieczna Dorota Kuczkowska Fericitul Mikołajczyk | 1'36 "497 | 2 | pa | 1'34 "752 | 4 |
Competiție | Atlet | Preliminarii | Semifinale | Finala | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rulați 1 | Run 2 | Total | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Total | Pos. | ||
C1 mascul | Krzysztof Bieryt | 95 "39 | 87 "90 | 183 "29 | 12 | 90 "08 | 3 | 110 "13 | 8 | 200 "21 | 10 |
C2 mascul | Marcin Pochwała Paweł Sarna | 98 "38 | 100 "37 | 198 "75 | 7 | 105 "32 | 8 | ||||
K1 mascul | Dariusz Popiela | 85 "51 | 85 "51 | 171 "02 | 5 | 88 "49 | 7 | 91 "19 | 7 | 179 "68 | 8 |
K1 feminin | Agnieszka Stanuch | 101 "16 | 101 "76 | 202 "92 | 8 | 116 "46 | 9 | 104 "62 | 4 | 221 "08 | 5 |
Plimbare cu barca
Competiție | Atlet | Baterii | Sferturi / Repescare | Semifinale | Finala | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
2 fără mascul | Jarosław Godek Piotr Hojka | 7'01 "90 | 4 | 6'44 "19 | 5 | 6'53 "68 | 2 (C final) | ||
4 fără mascul | Miłosz Bernatajtys Bartłomiej Pawełczak Łukasz Pawłowski Paweł Rańda | 5'52 "06 | 3 | pa | 6'06 "60 | 1 | 5'49 "39 | ||
4 din cuplul masculin | Michał Jeliński Marek Kolbowicz Adam Korol Konrad Wasielewski | 5'38 "76 | 1 | pa | 5'51 "29 | 1 | 5'41 "33 | ||
Bărbat opt | Patryk Brzeziński Piotr Buchalski Mikołaj Burda Wojciech Gutorski Rafał Hejmej Sebastian Kosiorek Sławomir Kruszkowski Michał Stawowski Daniel Trojanowski | 5'34 "95 | 2 | 5'42 "92 | 4 | 5'31 "42 | 5 | ||
Femelă singură | Julia Michalska | 7'41 "16 | 2 | 7'31 "90 | 2 | 7'38 "04 | 3 | 7'43 "44 | 6 |
Ciclism
Pe pistă
Competiție | Atlet | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Preliminarii | Prima runda | Runda a doua | Sferturi | Semi finala | Finala | |||||||
Vreme | Pos. | |||||||||||
Viteza masculină | Łukasz Kwiatkowski | 10 "504 | 17 | Jason Kenny ( Marea Britanie ) Pierdut (10 "672) Al treilea în repescare | ||||||||
Echipe masculine | Maciej Bielecki Kamil Kuczyński Łukasz Kwiatkowski | 45 "266 | 13 |
Competiție | Atlet | Puncte | Pos. |
---|---|---|---|
Cursa punctelor masculine | Rafał Ratajczyk | 10 | 11 |
Atlet | Preliminarii | Repescare | Semi finala | Finala |
---|---|---|---|---|
Kamil Kuczyński | 5 | 1 | 6 | 11 |
Pe șosea și pe țară
Competiție | Atlet | Vreme | Poziţie |
---|---|---|---|
Cursa online masculină | Tomasz Marczyński | 6h 49'59 " | 84 |
Jacek Morajko | 6h 34'26 " | 55 | |
Przemysław Niemiec | 6h 24'11 " | 16 | |
Cronometru pentru bărbați | Przemysław Niemiec | 1h 08ì43 " | 34 |
Cursa online pentru femei | Paulina Brzeźna | 3h 18'46 " | 8 |
Cross country masculin | Marek Galiński | 2h 01'29 " | 13 |
Cross country pentru femei | Aleksandra Dawidowicz | 1h 51'21 " | 10 |
Maja Włoszczowska | 1h 45'52 " |
Echitaţie
Competiție | Atlet | Cal | Dresaj | Cross Country | A sari | Salt final | Total | Poziţie |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Individual | Paweł Spisak | Weriusz | 48,70 | 34,00 | 0 | 4 | 82,70 | 19 |
Artur Społowicz | Wag | 57,00 | 74,40 | 23 |
Competiție | Atlet | Cal | Test | Test special | Freestyle | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Pos. | Puncte | Pos. | Puncte | Pos. | Puncte | Pos. | |||
Individual | Michał Rapcewicz | Randon | 67.500 | 16 | 65.120 | 23 |
Gimnastică
Gimnastica artistica
Competiție | Atlet | Boltire | Corp liber | Cal cu mânere | Inele | Paralel | Bar | Grinzi | Total | Poziția [5] | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Calificări masculine | Leszek Blanik | 16.700 | - | - | - | - | - | 16.700 | 94 | boltire | |
Calificări feminine | Marta Pihan | 13,625 | 14.125 | 14,375 | 13,525 | 55,650 | 46 | nici unul |
Competiție | Atlet | Scor | Poziţie |
---|---|---|---|
Boltire masculină | Leszek Blanik | 16.537 |
Gimnastică ritmică
Atlet | Calificări | Finala | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Frânghie | Cerc | Clavi | Minge | Total | Pos. | Frânghie | Cerc | Clavi | Minge | Total | Pos. | |
Joanna Mitrosz | 15.950 | 16.250 | 16.025 | 16.000 | 64.225 | 16 |
Judo
Competiție | Atlet | Preliminarii | Tablou principal | Repescare | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Prima rundă | Sferturi | Semifinale | Finala | |||
66 kg | Tomasz Adamiec | pa | Arash Miresmaeil ( Iran ) 0000-0001 | ||||||||
73 kg | Krzysztof Wiłkomirski | Vsevolods Zelonijs ( Letonia ) 0020-0010 | Dashdayaa Gantumur ( Mongolia ) 0010-0012 | ||||||||
81 kg | Robert Krawczyk | pa | Matthew Jago ( Africa de Sud ) 0120-0000 | Kim Jae-Bum ( Coreea de Sud ) 0001-1100 | Serguei Shundikov ( Belarus ) 0011-0010 | João Neto ( Portugalia ) 1000-0000 | Damdinsürengiin Nyamkhüü ( Mongolia ) 0001-1010 | ||||
100 kg | Przemysław Matyjaszek | Shao Ning ( China ) 1101-0000 | Eduardo Costa ( Argentina ) 1001-0000 | Henk Grol ( Olanda ) 0000-1000 | Luciano Correa ( Brazilia ) 1000-0000 | Daniel Hadfi ( Ungaria ) 0011-0010 | Movlud Miraliyev ( Azerbaidjan ) 0001-0110 | ||||
+100 kg | Janusz Wojnarowicz | pa | Bayarjavkhlan Makhgal ( Mongolia ) 1000-0000 | Abdullo Tangriev ( Uzbekistan ) 0000-0010 | Andreas Tölzer ( Germania ) 0010-01000 |
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Prima rundă | Sferturi | Semifinale | Finala | ||
70 kg | Katarzyna Piłocik | pa | Ronda Rousey ( Statele Unite ) 0000-1000 | |||||||
+78 kg | Urszula Sadkowska | Golzhan Issanova ( Kazahstan ) 0010-0101 |
Lupta
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Sferturi | Semifinale | Finala | |||
74 kg | Krystian Brzozowski | Arsen Gitinov ( Kârgâzstan ) 1 -1, 1-3, 0-1 | ||||||||
84 kg | Radosław Horbik | Reza Yazdani ( Iran ) 0-1, 1-3 | ||||||||
96 kg | Mateusz Gucman | Khetag Gazyumov ( Azerbaidjan ) 0-3, 0-3 | ||||||||
120 kg | Bartłomiej Bartnicki | Liang Lei ( China ) 1- 1, 2- 2 |
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Sferturi | Semifinale | Finala | ||
63 kg | Monika Michalik | pa | Volha Khilko ( Belarus ) 0-1, 1-0, F | Lise Golliot-Legrand ( Franța ) 1-0, 0-3, 1-3 | |||||
72 kg | Agnieszka Wieszczek | Laure Ali Annabel ( Camerun ) 1-0, 6-0 | Anita Schätzle ( Germania ) 1 -1, 0-2, 4-1 | Stanka Zlateva ( Bulgaria ) 0-3, 0-5 | Maider Unda ( Spania ) 2-1, 1-0 |
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Sferturi | Semifinale | Finala | |||
74 kg | Julian Kwit | pa | Aleh Mikhalovich ( Belarus ) 1-3, 3-0, 2-3 | |||||||
84 kg | Artur Michalkiewicz | Ara Abrahamian ( Suedia ) 0-4, 1- 1 | ||||||||
120 kg | Marek Mikulski | Jalmar Sjöberg ( Svezia ) 4-0, 0-5, 0-3 |
Nuoto
Gara | Atleta | Batterie | Semifinali | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. [6] | Tempo | Pos. [6] | Tempo | Pos. | ||
50 m stile libero | Bartosz Kizierowski | 22"15 | 15 | 22"12 | 15 | ||
200 m stile libero | Łukasz Gąsior | 1'49"25 | 34 | ||||
400 m stile libero | Przemysław Stańczyk | 3'48"11 | 19 | ||||
Paweł Korzeniowski | 3'48"78 | 22 | |||||
1500 m stile libero | Mateusz Sawrymowicz | 14'50"30 | 9 | ||||
Maciej Hreniak | 15'16"16 | 24 | |||||
200 m farfalla | Paweł Korzeniowski | 1'55"21 | 5 | 1'55"35 | 8 | 1'54"60 | 6 |
200 m misti | Łukasz Wójt | 2'01"54 | 26 | ||||
Staffetta 4x200 m stile libero | Łukasz Gąsior Łukasz Wójt Michał Rokicki Przemysław Stańczyk | 7'18"09 | 14 |
Gara | Atleta | Batterie | Semifinali | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tempo | Pos. [6] | Tempo | Pos. [6] | Tempo | Pos. | ||
50 m stile libero | Agata Korc | 25"14 | 17 | ||||
100 m stile libero | Agata Korc | 55"14 | 20 | ||||
200 m stile libero | Paulina Barzycka | 2'00"92 | 32 | ||||
400 m stile libero | Otylia Jędrzejczak | 4'05"50 | 9 | ||||
800 m stile libero | Karolina Szczepaniak | 9'08"87 | 35 | ||||
100 m dorso | Zuzanna Mazurek | 1'02"77 | 36 | ||||
200 m dorso | Zuzanna Mazurek | 2'12"46 | 21 | ||||
100 m farfalla | Otylia Jędrzejczak | 58"53 | 17 | ||||
200 m farfalla | Otylia Jędrzejczak | 2'06"91 | 5 | 2'06"78 | 4 | 2'07"02 | 4 |
200 m misti | Katarzyna Baranowska | 2'12"47 | 9 | 2'12"13 | 7 | 2'13"36 | 8 |
400 m misti | Katarzyna Baranowska | 4'36"95 | 9 | ||||
Staffetta 4x200 m stile libero | Katarzyna Wilk Paulina Barzycka Karolina Szczepaniak Katarzyna Baranowska | 8'07"40 | 15 |
Pallamano
Torneo maschile
La nazionale polacca si è qualificata per i Giochi nel primo torneo preolimpico.
Squadra
La squadra era formata da:
- Karol Bielecki ( terzino sinistro)
- Mateusz Jachlewski ( ala sinistra)
- Bartłomiej Jaszka ( centrale )
- Mariusz Jurasik (ala destra)
- Bartosz Jurecki ( pivot )
- Michał Jurecki (terzino sinistro)
- Krzysztof Lijewski (terzino destro)
- Marcin Lijewski (terzino destro)
- Paweł Piwko (ala destra)
- Artur Siódmiak (pivot)
- Sławomir Szmal ( portiere )
- Grzegorz Tkaczyk (centrale)
- Tomasz Tłuczyński (ala sinistra)
- Marcin Wichary (portiere)
L'allenatore era Bogdan Wenta .
Prima fase
10 agosto , ore 19:00 | Polonia | 33 – 19 referto | Cina | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
12 agosto , ore 15:45 | Spagna | 30 – 29 referto | Polonia | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
14 agosto , ore 10:45 | Polonia | 28 – 25 referto | Brasile | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
16 agosto , ore 19:00 | Croazia | 24 – 27 referto | Polonia | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
18 agosto , ore 20:45 | Polonia | 30 – 30 referto | Francia | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
Squadra | Giocate | Vinte | Pareggiate | Perse | Gol fatti | Gol subiti | Differenza reti | Punti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Francia | 5 | 4 | 1 | 0 | 148 | 115 | 33 | 9 |
2. Polonia | 5 | 3 | 1 | 1 | 147 | 128 | 19 | 7 |
3. Croazia | 5 | 3 | 0 | 2 | 140 | 115 | 25 | 6 |
4. Spagna | 5 | 3 | 0 | 2 | 152 | 145 | 7 | 6 |
5. Brasile | 5 | 1 | 0 | 4 | 129 | 153 | -24 | 2 |
6. Cina | 5 | 0 | 0 | 5 | 104 | 164 | -64 | 0 |
Seconda fase
- Quarti di finale
20 agosto , ore 14:15 | Polonia | 30 – 32 referto | Islanda | Olympic Sports Centre Gymnasium
| ||||||
|
- Semifinale 5º-8º posto
22 agosto , ore 14:15 | Polonia | 29 – 26 referto | Corea del Sud | Beijing National Indoor Stadium
| ||||||
|
- Finale 5º-6º posto
24 agosto , ore 10:15 | Russia | 28 – 29 referto | Polonia | Beijing National Indoor Stadium
| ||||||
|
Pallavolo
Torneo maschile
La nazionale polacca si è qualificata per i Giochi nel primo torneo preolimpico mondiale.
Squadra
La squadra era formata da:
- Michał Winiarski
- Piotr Gruszka
- Daniel Pliński
- Paweł Zagumny
- Marcin Wika
- Mariusz Wlazły
- Łukasz Kadziewicz
- Paweł Woicki
- Sebastian Świderski
- Krzysztof Gierczyński
- Krzysztof Ignaczak
- Marcin Możdżonek
L'allenatore era Raúl Lozano .
Prima fase
Data | Incontri | Risultati | Set | Punti totali | Durata | Spettatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
10 agosto | Polonia - Germania | 3 - 0 | 25:17 | 33:31 | 25:20 | 83 - 68 | 1h:50 | 5.700 | ||
12 agosto | Egitto - Polonia | 0 - 3 | 21:25 | 18:25 | 10:25 | 49 - 75 | 1h:11 | 3.000 | ||
14 agosto | Polonia - Serbia | 3 - 1 | 31:29 | 22:25 | 25:22 | 25:21 | 103 - 97 | 2h:04 | 7.000 | |
16 agosto | Brasile - Polonia | 3 - 0 | 30:28 | 25:19 | 25:19 | 80 - 66 | 1h:27 | 12.500 | ||
18 agosto | Polonia - Russia | 3 - 2 | 17.25 | 26:24 | 24:26 | 25:23 | 15:12 | 107 - 110 | 2h:17 | 12000 |
Pos | Nazione | Punti | Partite | Set | Ratio | Punti | Ratio | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Giocate | Vinte | Perse | Vinti | Persi | Fatti | Subiti | |||||
1 | Brasile | 9 | 5 | 4 | 1 | 13 | 4 | 3.250 | 427 | 373 | 1.145 |
2 | Russia | 9 | 5 | 4 | 1 | 14 | 7 | 2.000 | 496 | 447 | 1.110 |
3 | Polonia | 9 | 5 | 4 | 1 | 12 | 6 | 2.000 | 434 | 404 | 1.074 |
4 | Serbia | 7 | 5 | 2 | 3 | 9 | 10 | 0.900 | 440 | 439 | 1.002 |
5 | Germania | 6 | 5 | 1 | 4 | 6 | 12 | 0.500 | 418 | 440 | 0.950 |
6 | Egitto | 5 | 5 | 0 | 5 | 0 | 15 | 0.000 | 267 | 379 | 0.704 |
Seconda fase
Data | Incontri | Risultati | Set | Punti totali | Durata | Spettatori | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Quarti di finale | ||||||||||
20-08-08 | Italia - Polonia | 3 - 2 | 25:19 | 25:22 | 18:25 | 26:28 | 17:15 | 111 - 109 | 2h:19 | 8.000 |
Torneo femminile
La nazionale polacca si è qualificata per i Giochi nel secondo torneo preolimpico mondiale.
Squadra
N° | Nome | Ruolo | Data di nascita | Squadra |
---|---|---|---|---|
- | Marco Bonitta | All | 5 settembre 1963 | - |
1 | Katarzyna Skowrońska | O | 30 giugno 1983 | Robursport Pesaro |
2 | Mariola Barbachowska | L | 3 luglio 1982 | Muszynianka |
4 | Katarzyna Biel | C | 21 settembre 1981 | BKS |
6 | Anna Podolec | O | 30 ottobre 1985 | Balakovskaja AES |
7 | Małgorzata Glinka | S | 30 settembre 1978 | CAV Murcia |
9 | Agnieszka Bednarek | C | 20 febbraio 1986 | PTPS |
11 | Anna Barańska | S | 15 maggio 1984 | Calisia |
12 | Milena Sadurek | P | 18 ottobre 1984 | PTPS |
13 | Milena Rosner | S | 4 gennaio 1980 | Bergamo |
14 | Maria Liktoras | C | 20 febbraio 1975 | Dinamo Mosca |
17 | Joanna Kaczor | S | 16 settembre 1984 | Muszynianka |
18 | Katarzyna Skorupa | P | 16 settembre 1984 | BKS |
Prima fase
Data | Incontri | Risultati | Set | Punti totali | Durata | Spettatori | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
09-08-08 | Polonia - Cuba | 1 - 3 | 25:21 | 17:25 | 20:25 | 17:25 | 79 - 96 | 1h:37 | 14.000 | |
11-08-08 | Cina - Polonia | 3 - 1 | 22:25 | 25:15 | 25:20 | 25:22 | 97 - 82 | 1h:46 | 12.000 | |
13-08-08 | Polonia - Giappone | 2 - 3 | 21:25 | 20:25 | 25:18 | 25:23 | 11:15 | 102 - 106 | 2h:06 | 5.400 |
15-08-08 | Venezuela - Polonia | 0 - 3 | 12:25 | 12:25 | 20:25 | 44 - 75 | 1h:07 | 11.000 | ||
17-08-08 | Polonia - Stati Uniti | 2 - 3 | 25:18 | 21:25 | 25:19 | 19:25 | 13:15 | 103 - 102 | 2h:13 | 11.000 |
Pos | Nazione | Punti | Partite | Set | Ratio | Punti | Ratio | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Giocate | Vinte | Perse | Vinti | Persi | Fatti | Subiti | |||||
1 | Cuba | 10 | 5 | 5 | 0 | 15 | 3 | 5.000 | 426 | 371 | 1.148 |
2 | Stati Uniti | 9 | 5 | 4 | 1 | 12 | 9 | 1.333 | 459 | 441 | 1.041 |
3 | Cina | 8 | 5 | 3 | 2 | 13 | 7 | 1.857 | 467 | 395 | 1.182 |
4 | Giappone | 7 | 5 | 2 | 3 | 7 | 11 | 0.636 | 381 | 389 | 0.979 |
5 | Polonia | 6 | 5 | 1 | 4 | 9 | 12 | 0.750 | 441 | 445 | 0.991 |
6 | Venezuela | 5 | 5 | 0 | 5 | 1 | 15 | 0.067 | 262 | 395 | 0.663 |
Pentathlon moderno
Gara | Atleta | Tiro | Scherma | Nuoto | Equitazione | Corsa | Punteggio totale | Posizione | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Punti | Punt. | Vittorie | Punt. | Tempo | Punt. | Punti | Punt. | Tempo | Punt. | ||||
Maschile | Marcin Horbacz | 185 | 1156 | 14 | 736 | 2'03"52 | 1320 | 65,46 | 1088 | 9'49"27 | 1044 | 5344 | 13 |
Bartosz Majewski | 176 | 1048 | 18 | 832 | 2'09"14 | 1252 | 112,29 | 900 | 9'17"61 | 1180 | 5212 | 22 | |
Femminile | Paulina Boenisz | 183 | 1132 | 21 | 904 | 2'24"08 | 1192 | 83,27 | 1096 | 10'20"95 | 1240 | 5564 | 6 |
Sylwia Czwojdzińska | 174 | 1024 | 21 | 904 | 2'18"76 | 1256 | 83,30 | 1040 | 10'52"41 | 1112 | 5336 | 17 |
Pugilato
Gara | Atleta | Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|
Pesi mosca leggeri | Łukasz Maszczyk | Saidu Kargbo ( Sierra Leone ) RSC | Japhet Uutoni ( Namibia ) +5-5 | Paddy Barnes ( Irlanda ) 5-11 | ||
Pesi mosca | Rafał Kaczor | Mirat Sarsembayev ( Kazakistan ) 5-14 |
Scherma
Gara | Atleta | Turno 1 | Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Fioretto individuale | Sławomir Mocek | Nontapat Panchan ( Thailandia ) 15-7 | Lei Sheng ( Cina ) 8-15 | ||||
Sciabola individuale | Marcin Koniusz | Carlos Bravo ( Venezuela ) 15-10 | Nicolas Limbach ( Germania ) 7-15 | ||||
Spada individuale | Tomasz Motyka | Aissam Rami ( Marocco ) 15-11 | Diego Confalonieri ( Italia ) 10-15 | ||||
Adam Wiercioch | Li Guojie ( Cina ) 11-15 | ||||||
Radosław Zawrotniak | bye | Joaquim Videira ( Portogallo ) 15-9 | Yin Lianchi ( Cina ) 13-15 | ||||
Spada a squadre | Tomasz Motyka Adam Wiercioch Radosław Zawrotniak Robert Andrzejuk | Ucraina 45-37 | Cina 45-44 | Francia 29-45 |
Gara | Atleta | Turno 1 | Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Fioretto individuale | Sylwia Gruchała | bye | Aida Chanaeva ( Russia ) 11-12 | ||||
Magdalena Mroczkiewicz | Olga Leleiko ( Ucraina ) 15-9 | Valentina Vezzali ( Italia ) 3-15 | |||||
Małgorzata Wojtkowiak | bye | Zhang Lei ( Cina ) 8-15 | |||||
Sciabola individuale | Bogna Jóźwiak | bye | Alejandra Benítez ( Venezuela ) 15-11 | Mariel Zagunis ( Stati Uniti ) 13-15 | |||
Aleksandra Socha | bye | Olena Khomrova ( Ucraina ) 11-15 | |||||
Irena Więckowska | Siobhan Claire Byrne ( Irlanda ) 15-8 | Elena Nechaeva ( Russia ) 15-12 | Bao Yingying ( Cina ) 6-15 | ||||
Fioretto a squadre | Sylwia Gruchała Magdalena Mroczkiewicz Małgorzata Wojtkowiak | Stati Uniti 30-31 | |||||
Sciabola a squadre | Bogna Jóźwiak Aleksandra Socha Irena Więckowska | Cina 25-45 |
Sollevamento pesi
Gara | Atleta | Strappo | Slancio | Totale | Posizione | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ris. | Pos. | Ris. | Pos. | ||||
77 kg | Krzysztof Szramiak | 161 | 6 | 191 | 9 | 352 | 8 |
94 kg | Batłomiej Bonk | 175 | 8 | 0 | - | non concluso | |
Szymon Kołecki | 179 | 5 | 224 | 2 | 403 | ||
105 kg | Marcin Dołęga | 195 | 2 | 225 | 7 | 420 | 4 |
Robert Dołęga | 184 | 7 | 221 | 10 | 405 | 8 | |
+105 kg | Grzegorz Kleszcz | 185 | 7 | 234 | 5 | 419 | 7 |
Gara | Atleta | Strappo | Slancio | Totale | Posizione | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ris. | Pos. | Ris. | Pos. | ||||
48 kg | Marzena Karpińska | 79 | 9 | 92 | 9 | 171 | 9 |
58 kg | Marieta Gotfryd | 90 | 9 | 110 | 10 | 200 | 10 |
Aleksandra Klejnowska | 95 | 7 | 120 | 6 | 215 | 7 | |
63 kg | Dominika Misterska | 94 | 11 | 117 | 11 | 211 | 11 |
Tennis
Gara | Atleta | Trentaduesimi | Sedicesimi | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Doppio maschile | Mariusz Fyrstenberg Marcin Matkowski | Yu Xinyuan Zeng Shaoxuan ( Cina ) 6-3 6-4 | Martin Damm Pavel Vízner ( Rep. Ceca ) 1-6 7-6 3 7-5 | Simon Aspelin Thomas Johansson ( Svezia ) 6 5 -7 4-6 | |||
Singolare femminile | Marta Domachowska | Cvetana Pironkova ( Bulgaria ) 3-6 4-6 | |||||
Agnieszka Radwańska | Yung-jan Chan ( Taipei Cinese ) 6-1 7-6 6 | Francesca Schiavone ( Italia ) 3-6 6 6 -7 | |||||
Doppio femminile | Marta Domachowska Agnieszka Radwańska | Al'ona Bondarenko Kateryna Bondarenko ( Ucraina ) 3-6 2-6 | |||||
Klaudia Jans-Ignacik Alicja Rosolska | Lindsay Davenport Liezel Huber ( Stati Uniti ) 2-6 1-6 |
Tennis tavolo
Gara | Atleta | Preliminari | Turno 1 | Turno 2 | Turno 3 | Turno 4 | Quarti | Semifinali | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Singolo maschile | Lucjan Błaszczyk | bye | Suraju Saka ( Rep. del Congo ) 4-0 (11-9, 11-3, 13-11, 11-2) | Petr Korbe ( Rep. Ceca ) 4-2 (11-9, 11-9, 7-11, 11-4, 10-12, 11-8) | Wang Liqin ( Cina ) 0-4 (2-11, 6-11, 7-11, 8-11) | ||||
Singolo femminile | Jie Xu | bye | Xian Yi Fang ( Francia ) 3-4 (6-11, 4-11, 11-6, 9-11, 11-8, 11-8, 7-11) | ||||||
Li Qian | bye | Tatyana Kostromina ( Bielorussia ) 2-4 (7-11, 9-11, 6-11, 11-5, 11-9, 10-12) |
Gara a squadre femminile
La squadra era composta da Jie Xu , Li Qian e Natalia Partyka .
Prima fase
13 agosto 2008 | Hong Kong | 3 – 0 | Polonia |
14 agosto 2008 | Germania | 1 – 3 | Polonia |
14 agosto 2008 | Polonia | 2 – 3 | Romania |
Squadra | P.ti | G | V | P | GV | GP |
---|---|---|---|---|---|---|
Hong Kong | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 0 |
Romania | 5 | 3 | 2 | 1 | 6 | 5 |
Polonia | 4 | 3 | 1 | 2 | 5 | 7 |
Germania | 3 | 3 | 0 | 3 | 1 | 9 |
Tiro
Gara | Atleta | Qualificazioni | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Punteggio | Pos. | Punteggio | Punt. totale | Pos. | ||
Carabina 10 m aria compressa | Robert Kraskowski | 589 | 33 | |||
Carabina 50 ma terra | Robert Kraskowski | 591 | 25 | |||
Carabina 50 m tre posizioni | Robert Kraskowski | 1156 | 33 | |||
Pistola 10 m aria compressa | Wojciech Knapik | 577 | 24 | |||
Pistola 50 m | Wojciech Knapik | 543 | 39 |
Gara | Atleta | Qualificazioni | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Punteggio | Pos. | Punteggio | Punt. totale | Pos. | ||
Carabina 10 m aria compressa | Sylwia Bogacka | 397 | 7 | 98,7 | 495,7 | 8 |
Agnieszka Staroń | 393 | 25 | ||||
Carabina 50 m tre posizioni | Sylwia Bogacka | 582 | 10 | |||
Agnieszka Staroń | 581 | 11 | ||||
Pistola 10 m aria compressa | Mirosława Sagun-Lewandowska | 384 | 7 | 97,3 | 481,3 | 5 |
Sławomira Szpek | 378 | 30 | ||||
Pistola 25 m | Mirosława Sagun-Lewandowska | 574 | 30 | |||
Sławomira Szpek | 575 | 27 |
Tiro con l'arco
Gara | Atleta | Turno di qualificazione | Turno 1 | Turno 2 | Ottavi | Quarti | Semifinali | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Punteggio | Pos. | ||||||||
Individuale maschile | Rafał Dobrowolski | 667 | 13 | Nay Myo Aung ( Birmania ) 110-106 | Oleksandr Serdyuk ( Ucraina ) 111(+9)-111(+8) | Park Kyung-Mo ( Corea del Sud ) 105-113 | |||
Piotr Piątek | 649 | 43 | Ryuichi Moriya ( Giappone ) 109(+9)-109(+10) | ||||||
Jacek Proć | 661 | 19 | Li Wenquan ( Cina ) 116-111 | Sky Kim ( Australia ) 111-110 | Viktor Ruban ( Ucraina ) 108-114 | ||||
Squadre maschile | Rafał Dobrowolski Piotr Piątek Jacek Proć | 1977 | 8 | Australia 223-218 | Corea del Sud 222-224 | ||||
Individuale femminile | Iwona Marcinkiewicz | 620 | 43 | Laishram Bombaya Devi ( India ) 103-101 | Natalia Erdyniyeva ( Russia ) 103-104 | ||||
Justyna Mospinek | 643 | 19 | Sayoko Kitabatake ( Giappone ) 101-103 | ||||||
Małgorzata Ćwienczek | 645 | 13 | Louise Laursen ( Danimarca ) 113-100 | Mariana Avitia ( Messico ) 100-109 | |||||
Squadre femminile | Iwona Marcinkiewicz Justyna Mospinek Małgorzata Ćwienczek | 1908 | 4 | bye | Francia 211-218 |
Triathlon
Gara | Atleta | Nuoto | Ciclismo | Corsa | Tempo totale | Posizione |
---|---|---|---|---|---|---|
Gara maschile | Marek Jaskółka | 18'55" | doppiato | - | - | - |
Gara femminile | Maria Cześniak | 20'02" | 1h 06'58" | 38'05" | 2h 06'12"02 | 35 |
Ewa Dederko | 21'02" | 1h 05'24" | 37'42" | 2h 05'09"85 | 30 |
Vela
Gara | Atleta | Regata | Punteggio | Pos. | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M | ||||
Windsurf maschile | Przemysław Miarczyński | 17 | 21 | 20 | 15 | 2 | 7 | 1 | 15 | 18 | 116 | 16 | |||||||
Windsurf femminile | Zofia Klepacka | 16 | 17 | 5 | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 17 | 16 | 82 | 7 | ||||||
Laser maschile | Maciej Grabowski | 9 | 19 | 22 | 18 | 16 | 23 | 20 | 4 | cancellata | 131 | 16 | |||||||
Laser Radial femminile | Katarzyna Szotyńska | 5 | 21 | 11 | 21 | 5 | 2 | 20 | 12 | cancellata | 12 | 109 | 9 | ||||||
470 maschile | Patryk Piasecki Kacper Ziemiński | 20 | 9 | 20 | 23 | 17 | 16 | 8 | 23 | 15 | 151 | 19 | |||||||
Star | Mateusz Kusznierewicz Dominik Życki | 5 | 6 | 8 | 2 | 10 | 9 | 3 | 5 | 9 | 2 | 59 | 4 | ||||||
Finn | Rafał Szukiel | 3 | 2 | 19 | 12 | 10 | 14 | 12 | 10 | 82 | 10 | ||||||||
49er | Marcin Czajkowski Krzysztof Kierkowski | 19 | 15 | 6 | 12 | 15 | 14 | 18 | 18 | 16 | 9 | 6 | cancellate | 147 | 16 |
Note
- ^ List of Flagbearers Bejing 2008 ( PDF ), su olympic.org , www.olympic.org. URL consultato il 18 novembre 2011 .
- ^ Closing Cerimony Flag Bearers ( PDF ), su olympic.org , www.olympic.org. URL consultato il 18 novembre 2011 .
- ^ a b Tra tutti i concorrenti
- ^ ( EN ) IOC takes decisions on three doping cases , in olympic.org , 11 dicembre 2008. URL consultato il 7 dicembre 2011 .
- ^ Come concorso completo
- ^ a b c d Poiché la qualificazione era basata solo sul tempo, viene riportata la posizione tra tutte le batterie.
Collegamenti esterni
- Su Sport-reference , su sports-reference.com . URL consultato il 7 dicembre 2011 (archiviato dall' url originale il 6 febbraio 2009) .