Maroc la Jocurile Olimpiadei XXIX
Salt la navigare Salt la căutare
Maroc la Jocurile Olimpiadei XXIX Beijing 2008 | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cod IOC | MAR | ||||||||||
Comitetul Național | Comitetul olimpic marocan | ||||||||||
Sportivi participanți | 47 în 7 discipline | ||||||||||
Din care bărbați / femei | 36 - 11 | ||||||||||
Purtator de steag | Abdelkader Kada | ||||||||||
Tabel de medalii | |||||||||||
| |||||||||||
Cronologie olimpică ( rezumat ) | |||||||||||
Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
Jocurile Olimpice de iarnă |
Marocul a participat la Jocurile celei de-a XXIX Olimpiade de la Beijing , desfășurate în perioada 8-24 august 2008 , cu o delegație de 47 de sportivi.
Medalii
Medalie | Atlet | Sport | Eveniment |
---|---|---|---|
Argint | Jaouad Gharib | Atletism | Maraton masculin |
Bronz | Hasna Benhassi | Atletism | 800 de metri feminin |
Atletism
Competiție | Atlet | Sferturi | Semifinale | Finala | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | |||
800 m | Yassine Bensghir | 1'46 "88 | 7 | |||||
Mouhssin Chehibi | 1'46 "75 | 5 | ||||||
Amine Laalou | 1'47 "86 | 1 | 1'46 "74 | 4 | ||||
1500 m | Youssef Baba | 3'42 "13 | 10 | |||||
Abdalaati Iguider | 3'36 "48 | 4 | 3'37 "21 | 2 | 3'34 "66 | 5 | ||
Mohamed Moustaoui | 3'34 "80 | 1 | 3'40 "90 | 9 | ||||
5000 m | Anis Selmouni | 13'43 "70 | 8 | |||||
Mourad Marofit | 14'00 "76 | 8 | ||||||
Abdelaziz Ennaji El Idrissi | 14'05 "30 | 11 | ||||||
3000 de gard viu | Hamid Ezzine | 8'27 "45 | 6 | |||||
Abdelkader Hachlaf | 8'23 "62 | 3 | 9'02 "06 | 15 | ||||
Brahim Taleb | 8'23 "09 | 9 |
Competiție | Atlet | Vreme | Poziţie |
---|---|---|---|
10000 m | Mohamed El Hachimi | neîncheiat | |
Abdellah Falil | 27'53 "14 | 16 | |
Maraton | Abderrahime Bouramdane | 2h 17'42 " | 26 |
Jaouad Gharib | 2h 07'16 " | ||
Abderrahim Goumri | 2h 15'00 " | 20 |
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Măsura | Pos. | Măsura | Pos. | ||
Saritura lunga | Yahya Berrabah | 7,88 m | 17 | ||
Tarik Bouguetaib | 7,69 m | 29 | |||
Salt triplu | Tarik Bouguetaib | fără măsură | - |
Competiție | Atlet | Sferturi | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
800 m | Hasna Benhassi | 2'00 "51 | 2 | 1'58 "03 | 2 | 1'56 "73 | |
1500 m | Bouchra Chaâbi | 4'19 "89 | 11 | ||||
Siham Hilali | 4'05 "36 | 3 | 4'05 "57 | 10 | |||
Btissam Lakhouad | 4'14 "34 | 3 | 4'07 "25 | 12 | |||
5000 m | Mariem Alaoui Selsouli | 15'21 "19 | 11 | ||||
10000 m | Asmae Leghzaoui | neîncheiat | |||||
3000 de gard viu | Hanane Ouhaddou | 9'56 "41 | 11 |
Judo
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Prima rundă | Sferturi | Semifinale | Finala | ||
60 kg | Youness Ahamdi | Paischer Ludwig ( Austria ) 0000-1010 | ||||||||
66 kg | Rachid Rguig | Denjamin Darbelet ( Franța ) 0000-1002 | ||||||||
81 kg | Safouane Attaf | Bashkaev Alibek ( Rusia ) 1000-0001 | Burton Euan ( Marea Britanie ) 0001-0010 | |||||||
90 kg | Mohammad El Assri | Benikhlef Amar ( Algeria ) 0001-0011 |
Eu înot
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Poziția [1] | Vreme | Poziția [1] | Vreme | Pos. | ||
100 m bras | Sara El Bekri | 1'08 "66 | 19 | ||||
200 m bras | Sara El Bekri | 2'30 "09 | 28 |
Box
Competiție | Atlet | Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
Greutăți ușoare | Redouane Bouchtouk | Paulo Carvalho ( Brazilia ) 7-13 | ||||
Greutăți de zbor | Abdelillah Nhaila | Samir Mammadov ( Azerbaidjan ) 4-19 | ||||
Greutăți de cocoș | Hicham Mesbahi | Jonatan Romero ( Columbia ) 11-3 | Khumiso Ikgopoleng ( Botswana ) 3-8 (RSC) | |||
Greutăți de pene | Mahdi Ouatine | Zorigtbaataryn Enkhzorig ( Mongolia ) 1-10 | ||||
Greutăți ușoare | Tahar Tamsamani | Domenico Valentino ( Italia ) 4-15 | ||||
Greutate welter ușoară | Driss Moussaid | Todd Kidd ( Australia ) 23-2 | Roniel Iglesias (Cuba ) 4-15 | |||
Greutate welter | Mehdi Khalsi | Dilshod Mahmudov ( Uzbekistan ) 3-11 | ||||
Greutati medii | A spus Rachidi | Bakhtiyar Artayev ( Kazahstan ) 2-8 | ||||
Greutăți maxime | Mohamed Arjaoui | Bradley Michael Pitt ( Australia ) 11-6 | Deontay Wilder ( Statele Unite ) 10- + 10 | |||
Super-grei | Mohamed Amanissi | Zhang Zhilei ( China ) 0-15 |
Împrejmuire
Competiție | Atlet | Runda 1 | Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Folie individuală | Aissam Rami | Tomasz Motyka ( Polonia ) 11-15 | |||||
Sabie individuală | Ali Xavier Lahoussine | Brice Guyart ( Franța ) 3-15 |
Taekwondo
Competiție | Atlet | Optimi | Tablou principal | Repescare | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sferturi | Semifinale | Finala | Semifinale | Finala | |||
+80 kg | Abdelkader Zrouri | Juan Díaz ( Venezuela ) KO | Alexandros Nikolaidis ( Grecia ) 4-5 | Arman Chilmanov ( Kazahstan ) abandon | |||
49 kg | Ghizlane Toudali | Sara Khoshjamal ( Iran ) 0-5 | |||||
67 kg | Mouna Benabderrassoul | Yoriko Okamoto ( Japonia ) 2-0 | Gwladys Épangue ( Franța ) 1-1 (SUP) |
TIR cu arcul
Competiție | Atlet | Runda de calificare | Runda 1 | Runda 2 | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Pos. | ||||||||
Individ feminin | Khadija Abbouda | 539 | 64 | Park Sung-Hyun ( Coreea de Sud ) 80-112 |
Notă
linkuri externe
- Pe Sport-reference , pe sports-reference.com . Adus la 25 aprilie 2011 (arhivat din original la 31 decembrie 2008) .