Azerbaidjan la Jocurile Olimpiadei XXIX
Salt la navigare Salt la căutare
Azerbaidjan la Jocurile Olimpiadei XXIX Beijing 2008 | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cod IOC | AZE | ||||||||||
Comitetul Național | Comitetul Național Olimpic al Republicii Azerbaidiene | ||||||||||
Sportivi participanți | 44 | ||||||||||
Din care bărbați / femei | 30 - 14 | ||||||||||
Purtator de steag | Farid Mansurov (deschidere) [1] Shahin Imranov (închidere) [2] | ||||||||||
Tabel de medalii | |||||||||||
| |||||||||||
Cronologie olimpică ( rezumat ) | |||||||||||
Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
Jocurile Olimpice de iarnă | |||||||||||
Alte apariții |
Azerbaidjanul a participat la Jocurile Olimpiadei XXIX de la Beijing , desfășurate în perioada 8-24 august 2008 , cu o delegație de 44 de sportivi.
Medalii
Medalie | Atlet | Sport | Eveniment |
---|---|---|---|
Aur | Elnur Mammadli | Judo | 73 kg mascul |
Argint | Rövșən Bayramov | Lupta greco-romană | 55 kg mascul |
Argint | Vitali Rəhimov | Lupta greco-romană | 60 kg mascul |
Bronz | Movlud Miraliyev | Judo | 100 kg mascul |
Bronz | Mariya Stadnik | Lupta liberă | 48 kg femela |
Bronz | Khetag Gazyumov | Lupta liberă | 96 kg mascul |
Bronz | Shahin Imranov | Box | Greutăți de pene |
Medalii pentru disciplină
Sport | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|
Judo | 1 | 0 | 1 | 2 |
Lupta | 0 | 2 | 2 | 4 |
Box | 0 | 0 | 1 | 1 |
Atletism
Competiție | Atlet | Baterii | Sferturi | Semifinale | Finala | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
100 m | Ruslan Abbasov | 10 "58 | 5 | ||||||
200 m | Ramil Guliyev | 20 "78 | 2 | 20 "66 | 5 |
Echitaţie
Competiție | Atlet | Cal | Calificări | Finala | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda A | Runda B | Total | |||||||||
Pix. | Pos. | Pix. | Pos. | Pix. | Pos. | Pix. | Pos. | Pix. | Pos. | Pix. | Pos. | |||
Individual | Jamal Rahimov | Ionesco De Brekka | 1 | 14 | șters |
Gimnastică
Gimnastică ritmică
Atlet | Calificări | Finala | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Frânghie | Cerc | Clavi | Minge | Total | Pos. | Frânghie | Cerc | Clavi | Minge | Total | Pos. | |
Aliya Garayeva | 17,875 | 16.850 | 17,625 | 16.850 | 69.200 | 7 | 17,750 | 18.075 | 17.225 | 16,625 | 69,675 | 6 |
Dinara Gimatova | 16.275 | 16,775 | 16.600 | 16,875 | 66,525 | 11 |
Sportivi | Calificări | Finala | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 corzi | 3 cercuri, 2 cluburi | Total | Pos. | 5 corzi | 3 cercuri, 2 cluburi | Total | Pos. | |||||
Anna Bitieva Dina Gorina Vafa Huseynova Anastasiya Prasolova Alina Trepina Valeriya Yegay | 15,575 | 15,875 | 31.450 | 8 | 16.075 | 15.500 | 31,575 | 7 |
Judo
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Prima rundă | Sferturi | Semifinale | Finala | ||
66 kg | Ramil Gasimov | Alim Gadanov ( Rusia ) 0101-0120 | ||||||||
73 kg | Elnur Mammadli | Dirk van Tichelt ( Belgia ) 1000-0000 | Konstantin Semënov ( Belarus ) 1001-0001 | Kim Chol-Su ( Coreea de Nord ) 0200-0000 | Ali Maloumat ( Iran ) 1000-0000 | Wang Ki-Chun ( Coreea de Sud ) 1000-0000 | ||||
81 kg | Mehman Azizov | Ole Bischof ( Germania ) 0011-0020 | Travis Stevens ( Statele Unite ) 0001-0200 | |||||||
90 kg | Elxan Məmmədov | Nematullo Asranqulov ( Tadjikistan ) 0011-0000 | Khurshid Nabiev ( Uzbekistan ) 0110-0010 | Irakli Tsirekidze ( Georgia ) 0000-1000 | Hesham Mesbah ( Egipt ) 0010-0011 | |||||
100 kg | Movlud Miraliyev | Hassane Azzoun ( Algeria ) 1000-0001 | Levan Zhorzholiani ( Georgia ) 1010-0000 | Daniel Brata ( România ) 0110-0000 | Naidangiin Tüvshinbayar ( Mongolia ) 0010-0120 | Przemysław Matyjaszek ( Polonia ) 0110-0001 | ||||
57 kg femela | Kifayat Gasimova | pa | Aiko Sato ( Japonia ) 0100-1001 |
Lupta
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Semifinale | Finala | ||
48 kg | Mariya Stadnik | Carol Huynh ( Canada ) 3-4, 0-2 | Kim Hyung-Joo ( Coreea de Sud ) 1-0, 3-2 | Tatyana Bakatyuk ( Kazahstan ) 2-1, 8-0 | |||
55 kg | Yelena Komarova | Natalya Golts ( Rusia ) 0-4, 0-1 | |||||
63 kg | Olesia Zamula | Kaori Ichō ( Japonia ) 0-2, 0-3 | Randi Miller ( Statele Unite ) 0-2, F |
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Sferturi | Semifinale | Finala | |||
55 kg | Rövșən Bayramov | pa | Mostafa Mohamed ( Egipt ) 4-0, 8-0 | Yagnier Hernandez (Cuba ) 5-0, 1-2, 4-0 | Roman Amoyan ( Armenia ) 7-2, 4-1 | Nazyr Mankiev ( Rusia ) 3-4, 2-2 | ||||
60 kg | Vitali Rəhimov | Sheng Jiang ( China ) 3-0, 2-1 | Eusebiu Diaconu ( România ) 1-1, 0-3, 4-2 | Armen Nazarian ( Bulgaria ) 0-2, 3-0, 7-0 | Nurbakyt Tengizbayev ( Kazahstan ) 1-1, 7-0 | Islambek Albiev ( Rusia ) 0-2, 0-4 | ||||
66 kg | Farid Mansurov | pa | Armen Vardanyan ( Ucraina ) 0-3, 0-3 | |||||||
74 kg | Ilgar Abdulov | Șeref Tüfenk ( Turcia ) 2-1, 1-1 | Varteres Samourgachev ( Rusia ) F. | |||||||
84 kg | Shalva Gadabadze | pa | Haykel Achouri ( Tunisia ) 5-0, 5-0 | Zoltán Fodor ( Ungaria ) 1-1, 0-3, 1-1 | Ma Sanyi ( China ) 3-3, 2-3 | |||||
120 kg | Anton Botev | David Saldadze ( Uzbekistan ) 2-1, 1-2, 2-0 | Jalmar Sjoberg ( Suedia ) 0-2, 0-3 |
Eu înot
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Poziția [3] | Vreme | Poziția [3] | Vreme | Pos. | ||
50 m liber masculin | Tural Abbasov | 26 "31 | 78 | ||||
100 m bras | Oksana Hatamkhanova | 1'20 "22 | 46 |
Box
Competiție | Atlet | Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
Greutăți de zbor | Samir Mammadov | Abdelillah Nhaila ( Maroc ) 19-4 | Somjit Jongjohor ( Thailanda ) 2-10 | |||
Greutăți de pene | Shahin Imranov | Galib Jafarov ( Kazahstan ) 9-5 | Nikoloz Izoria ( Georgia ) 18-9 | Idel Torriente (Cuba ) 16-14 | Khedafi Djelkhir ( Franța ) retras |
Ridicare de greutăți
Competiție | Atlet | Rupt | Impuls | Total | Poziţie | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rez. | Pos. | Rez. | Pos. | ||||
62 kg | Sardar Hasanov | 128 | 10 | 0 | - | neîncheiat | |
69 kg | Afgan Bayramov | 145 | 9 | 175 | 6 | 320 | 7 |
Turan Mirzayev | 146 | 7 | 181 | 3 | 327 | 5 | |
85 kg | Intigam Zahirov | 166 | 8 | 195 | 10 | 361 | 9 |
94 kg | Nizami Pașaiev | 181 | 2 | 215 | 4 | 396 | 5 |
Taekwondo
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Semifinale | Finala | ||
80 kg | Rashad Ahmadov | Abdulqader Hikmat Sarhan ( Qatar ) 5-0 | Sebastien Michaud ( Canada ) 0-0 | Hadi Saei ( Iran ) 1-4 | Steven López ( Statele Unite ) 2-3 |
Lovitură
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Pos. | Scor | Punt. total | Pos. | ||
Capcană | Zemfira Meftahətdinova | 63 | 15 |
Notă
- ^ Lista Flagbearers Bejing 2008 ( PDF ), pe olympic.org , www.olympic.org. Accesat la 2 septembrie 2011 .
- ^ Ceremonia de închidere a purtătorilor de steag ( PDF ), pe olympic.org , www.olympic.org. Adus la 17 august 2011 .
- ^ a b Deoarece calificarea s-a bazat numai pe timp, este raportată poziția dintre toate probele.
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Azerbaidjan la Jocurile Olimpiadei XXIX
linkuri externe
- Pe Sport-reference , pe sports-reference.com . Accesat la 3 septembrie 2011 (arhivat din original la 18 martie 2009) .