Albania la Jocurile Olimpiadei XXIX
Salt la navigare Salt la căutare
Albania la Jocurile Olimpiadei XXIX Beijing 2008 | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cod IOC | ALB | ||||||||||
Comitetul Național | Komiteti Olimpik Kombetar Shqiptar | ||||||||||
Sportivi participanți | 11 în 6 discipline | ||||||||||
Din care bărbați / femei | 7 - 4 | ||||||||||
Purtator de steag | Sahit Prizreni (deschidere [1] și închidere [2] ) | ||||||||||
Tabel de medalii | |||||||||||
| |||||||||||
Cronologie olimpică ( rezumat ) | |||||||||||
Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
Jocurile Olimpice de iarnă |
Albania a participat la Jocurile celei de-a XXIX Olimpiade de la Beijing , desfășurate în perioada 8-24 august 2008 , cu o delegație formată din 11 sportivi.
Atletism
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | Vreme | Pos. | ||
400 m feminin | Klodiana Shala | 54 "84 | 7 |
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Măsura | Pos. | Măsura | Pos. | ||
Aruncare cu ciocanul masculin | Dorian Çollaku | 70,98 m | 28 |
Judo
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Prima rundă | Sferturi | Semifinale | Finala | ||
81 kg | Edmond Topalli | João Neto ( Portugalia ) 0000-1001 |
Lupta
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Sferturi | Semifinale | Finala | ||
60 kg | Sahit Prizreni | pa | Bazarguruev Bazaar ( Kârgâzstan ) 0-1, 0-2 |
Competiție | Atlet | Tablou principal | Repescare | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Al șaisprezecelea | Optimi | Sferturi | Semifinale | Finala | Sferturi | Semifinale | Finala | ||
96 kg | Elis Guri | pa | Karam Gaber ( Egipt ) 2-4, 2-1, 1-1 | Mirko Englich ( Germania ) 1-1, 0-6, 1-1 | Han Tae-Young ( Coreea de Sud ) 1-1, 1-1, 1-3 |
Eu înot
Competiție | Atlet | Baterii | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vreme | Poziția [3] | Vreme | Poziția [3] | Vreme | Pos. | ||
50 m liber masculin | Sidni Hoxha | 24 "56 | 63 | ||||
50 m liber feminin | Rovena Marku | 28 "15 | 58 |
Ridicare de greutăți
Competiție | Atlet | Rupt | Impuls | Total | Poziţie | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rez. | Pos. | Rez. | Pos. | ||||
69 kg | Gert Trasha | 0 | - | neîncheiat | |||
77 kg | Erkand Qerimaj | 154 | 12 | 187 | 13 | 341 | 13 |
Competiție | Atlet | Rupt | Impuls | Total | Poziţie | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rez. | Pos. | Rez. | Pos. | ||||
58 kg | Romela Begaj | 98 | 3 | 118 | 7 | 216 | 6 |
Lovitură
Competiție | Atlet | Calificări | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Pos. | Scor | Punt. total | Pos. | ||
Pistol cu aer comprimat de 10 m | Lindita Kodra | 370 | 40 | |||
Arma de 25 m | 570 | 35 |
Notă
- ^ Lista Flagbearers Bejing 2008 ( PDF ), pe olympic.org , www.olympic.org. Accesat la 2 septembrie 2011 .
- ^ Ceremonia de închidere a purtătorilor de steag ( PDF ), pe olympic.org , www.olympic.org. Accesat la 2 septembrie 2011 .
- ^ a b Deoarece calificarea s-a bazat numai pe timp, este raportată poziția dintre toate probele.
linkuri externe
- Pe Sport-reference , pe sports-reference.com . Accesat la 2 septembrie 2011 (arhivat din original la 10 septembrie 2015) .