Kubok Rossii 1999-2000
Kubok Rossii 1999-2000 Кубок России 1999-2000 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Kubok Rossii | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A 8-a | ||||
Administrator | Federația de Fotbal din Rusia | ||||
La tine acasa | din 8 mai 1999 începând cu 26 mai 2000 | ||||
Loc | Rusia | ||||
Participanți | 136 | ||||
Formulă | 10 runde de eliminare simplă | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Lokomotiv Moscova (Al treilea titlu) | ||||
Conform | CSKA Moscova | ||||
Semifinalisti | Spartak Moscova Uralan | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 173 | ||||
Goluri marcate | 351 (2,03 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Rusiei 1999-2000 ( rusă : Кубок России ?, Transliterată : Kubok Rossii ) a fost a 8-a ediție a principalului turneu de eliminare individuală din fotbalul rus . Turneul a început la 25 aprilie 1999 și s-a încheiat la 21 mai 2000, cu finala disputată pe stadionul Dinamo (Moscova) . Lokomotiv Moscova a câștigat cupa, a treia din istoria sa, învingând CSKA Moscova în finală.
Formulă
Cupa s-a desfășurat pe parcursul a 10 runde, toate jucate într-un singur meci: în caz de egalitate la sfârșitul celor nouăzeci de minute s-a jucat prelungirea; în cazul unei noi egalități, s-au executat loviturile de pedeapsă.
Primele patru runde au implicat doar echipe din divizia Vtoroj 1999 : doar 98 de echipe din 108 din această categorie au participat la turneu.
Pervyj divizion 1999 formațiuni au intrat în scenă în runda a cincea.
Cele șaisprezece echipe din Divizia Vysšaja 1999 , pe de altă parte, au intrat în joc în runda a șasea ( optimi ), jucând toate în afara casei.
Prima runda
Meciurile s-au jucat între 25 și 29 aprilie 1999.
Doar echipele din divizia Vtoroj din 1999 au luat parte la această rundă: în special, au debutat cele 16 echipe din grupul Est, cele 16 din grupul Urali și două echipe din grupurile de sud, Volga și Centru.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Iskra Ėngel's | 2 - 1 | Balakovo |
Beštau | 1 - 1 (3-2 dcr ) | Nart Nartkala |
Zvezda Irkutsk | 3-2 ( aet ) | Selenga |
Uralmaš | 0 - 2 | Zenit Chelyabinsk |
Reformatsiya Abakan | 2 - 0 | Sibirjak Bratsk |
Okean | 0 - 1 | Luč Vladivostok |
Neftyanik Pokhvistnevo | 3 - 2 | Sodovik |
Neftechimik | 1 - 0 | KAMAZ-Čally |
Metallurg-Metiznik | 1 - 1 (2-1 dcr ) | UralAZ Miass |
Kuzbass Kemerovo | 0-0 (3-4 la pixuri ) | Tsarja Leninsk-Kuznetsky |
Irtyš Tobolsk | 2 - 0 | Kurgan |
Gazovik Orenburg | 0 - 1 | Nosta Novotroick |
Ėnergija Ceaikovski | 1-2 ( dts ) | Dynamo Izhevsk |
Dynamo Perm | 1 - 0 | Uralec Nizhny Tagil |
Dinamo Barnaul | 1 - 3 | Metallurg Novokuzneck |
Čkalovec | [1] | Samotlor-XXI |
Amur-Ėnergija Blagoveshchensk | 3 - 2 | SKA-Ėnergija |
Irtyš Omsk | 0 - 1 | Dynamo Omsk |
Arsenal-2 Tula | 0 - 0 (3-5 dcr ) | Don Novomoskovsk |
Runda a doua
Meciurile s-au jucat între 7 și 9 mai 1999.
La această rundă au participat cei 19 câștigători ai turului precedent, alături de restul echipelor din diferitele grupe ale diviziei Vtoroj din 1999 .
A treia rundă
Meciurile s-au jucat între 21 și 26 mai 1999.
Au participat cele 39 de echipe din runda precedentă și Spartak-Telekom Shuya.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Zvezda Irkutsk | 3-2 ( aet ) | Amur-Ėnergija Blagoveshchensk |
Zenit Chelyabinsk | 0 - 2 | Metallurg-Metiznik |
Neftechimik | 1 - 1 (3-0 dcr ) | Nosta Novotroick |
Metallurg Novokuzneck | 2 - 1 | Dynamo Omsk |
Lada Togliatti | 2 - 0 | Biokhimik-Mordovia Saransk |
Chimik Dzeržinsk | 1-2 | Energiya Ulyanovsk |
Iskra Ėngel's | 4 - 0 | Zenit Penza |
Ėnergetik Uren ' | 1 - 0 | Metallurg Vyksa |
Torpedo Taganrog | 0 - 1 | Družba Majkop |
Sportakademklub | 1 - 3 | Dynamo St. Petersburg |
Spartak-Telekom Shuja | 0 - 3 | Spartak-Chukotka Moscova |
SKA Rostov | 1-2 | Kuban ' |
Mosėnergo | 1 - 0 ( dts ) | Oazis Yartsevo |
Mozdok | 0 - 2 | Avtodor Vladikavkaz |
Kolomna | 2-3 ( dts ) | Spartak Ryazan ' |
Don Novomoskovsk | 1 - 1 (3-1 dcr ) | Dynamo Bryansk |
Khimki | 4 - 3 | Dinamo Vologda |
Avtomobilist Noginsk | 0 - 1 | Kosmos Ėlektrostal ' |
Avangard Kursk | 1 - 1 (4-3 dcr ) | Spartak Tambov |
Angušt Nazran ' | 3 - 1 | Beštau |
A patra rundă
Meciurile s-au jucat între 6 și 7 iunie 1999.
La aceasta au participat cele 20 de echipe promovate din runda precedentă.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Lada Togliatti | 3 - 0 | Iskra Ėngel's |
Ėnergetik Uren ' | 3 - 0 | Energiya Ulyanovsk |
Zvezda Irkutsk | 1 - 0 | Metallurg Novokuzneck |
Spartak-Chukotka Moscova | 1 - 0 ( dts ) | Spartak Ryazan ' |
Mosėnergo | 2 - 2 (4-3 dcr ) | Kosmos Ėlektrostal ' |
Metallurg-Metiznik | 0 - 3 | Neftechimik |
Khimki | 2 - 0 | Dynamo St. Petersburg |
Družba Majkop | 2 - 0 ( dts ) | Kuban ' |
Don Novomoskovsk | 3 - 0 | Avangard Kursk |
Angušt Nazran ' | 0 - 1 | Avtodor Vladikavkaz |
Runda a cincea
Toate meciurile au fost disputate pe 28 iunie 1999.
Cele zece promovate din runda precedentă și cele 22 de echipe înscrise în divizia Pervyj din 1999 au participat la această rundă.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Zvezda Irkutsk | 0 - 3 | Tom 'Tomsk |
Torpila-ZIL | 0 - 1 | Spartak-Chukotka Moscova |
Spartak Nal'čik | 3 - 1 | Lada-Simbirsk |
Sokol Saratov | 8 - 1 | Družba Majkop |
Rubin | 1 - 3 | Arsenal Tula |
Neftechimik | 1-2 | Amkar Perm ' |
Mosėnergo | 2 - 1 | Spartak-Orechovo |
Metallurg Lipetsk | 2 - 0 | Ėnergetik Uren ' |
Metallurg Krasnoyarsk | 0 - 3 | Lokomotiv Čita |
Lada Togliatti | 3 - 0 | Don Novomoskovsk |
Gazovik-Gazprom | 2 - 1 | Tyumen |
Khimki | 1-2 ( dts ) | Lokomotiv SP |
Fakel Voronezh | 2 - 1 | Тorpédo-Viktórija |
Dinamo Stavropol ' | 4 - 0 | Volgar'-Gazprom |
Baltika | 4 - 0 | Kristall Smolensk |
Dimpotriva | 4 - 0 | Avtodor Vladikavkaz |
Runda a 32-a
Meciurile s-au jucat între 18 iulie și 30 octombrie 1999. Cele 16 echipe promovate din runda precedentă și restul de 16 echipe militante din Vysšaja Divizion din 1999 au participat la această rundă; acestea din urmă s-au jucat toate departe de casă.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Lada Togliatti | 0 - 2 | Spartak Moscova |
Metallurg Lipetsk | 1 - 0 | Alanija Vladikavkaz |
Dimpotriva | 3 - 1 | Torpila Moscova |
Tom 'Tomsk | 0 - 5 | CSKA Moscova |
Spartak Nal'čik | 4 - 0 | Žemčužina-Soči |
Spartak-Chukotka Moscova | 1 - 0 | Lokokomtiv Nizhny Novg. |
Lokomotiv Čita | 0 - 1 | Uralan |
Gazovik-Gazprom | 2 - 1 | Zenit St. Petersburg |
Amkar Perm ' | 2 - 2 (4-5 dcr ) | Rotor |
Mosėnergo | 0 - 0 (5-6 dcr ) | Dinamo Moscova |
Lokomotiv SP | 1 - 5 | Lokomotiv Moscova |
Fakel Voronezh | 3 - 2 | Rostsel'maš |
Dinamo Stavropol ' | 2 - 1 ( dts ) | Čern. Novorossijsk |
Sokol Saratov | 1 - 0 | Šinnik |
Arsenal Tula | 1 - 3 | Saturn |
Baltika | 2 - 0 | Krylya Sovetov Samara |
Optimi
Meciurile s-au jucat între 13 noiembrie 1999 și 21 martie 2000.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Metallurg Lipetsk | 4 - 0 | Dinamo Stavropol ' |
CSKA Moscova | 3 - 0 | Spartak-Chukotka Moscova |
Uralan | 3 - 0 | Fakel Voronezh |
Lokomotiv Moscova | 2 - 1 | Baltika |
Dimpotriva | 2 - 0 | Gazovik-Gazprom |
Dinamo Moscova | 1 - 0 ( dts ) | Spartak Nal'čik |
Sokol Saratov | 0 - 1 ( dts ) | Spartak Moscova |
Rotor | 0 - 1 | Saturn |
Sferturi de finala
Meciurile s-au jucat între 4 și 12 aprilie 2000.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Spartak Moscova | 1 - 0 | Saturn |
Metallurg Lipetsk | 1-2 | Lokomotiv Moscova |
Dimpotriva | 1 - 1 (3-5 dcr ) | CSKA Moscova |
Uralan | 1 - 0 | Dinamo Moscova |
Semifinale
Meciurile s-au jucat pe 3 și 4 mai 2000.
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Uralan | 1 - 4 ( dts ) | Lokomotiv Moscova |
CSKA Moscova | 3 - 1 | Spartak Moscova |
Finala
a zbura 21 mai 2000 | Lokomotiv Moscova | 3 - 2 ( Aet ) raport | CSKA Moscova | Stadionul Dinamo (Moscova) (26.000 spect.)
| ||||||
|
Notă
- ^ Pentru retragerea Čkalovec Novosibirsk.
linkuri externe
- ( RU , EN ) Sezonul pe Wildstat , pe wildstat.com .
- ( EN ) Sezonul Cupei pe RSSSF.com