Pervyj divizion 1999
Pervyj divizion 1999 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Pervyj divizion | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | A 8-a | ||||
Administrator | Federația de Fotbal din Rusia | ||||
La tine acasa | din 29 martie 1999 începând cu 7 noiembrie 1999 | ||||
Loc | Rusia | ||||
Participanți | 22 | ||||
Formulă | Rotund în stil italian | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Dimpotriva | ||||
Promoții | Dimpotriva Fakel Voronezh | ||||
Retrogradări | Tyumen Тorpédo-Viktórija Lada-Simbirsk Dinamo Stavropol ' Spartak-Orechovo | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Konstantin Paramonov (23) | ||||
Meciuri organizate | 462 | ||||
Goluri marcate | 1 091 (2,36 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Divizia Pervyj 1999 a fost a opta ediție a celei de-a doua serii a campionatului rus de fotbal . A văzut victoria finală a lui Anži , care a fost promovat în Vysšaja Divizion împreună cu Fakel Voronež .
Sezon
Anunțuri
Din 1998 Pervyj Divizion , Saturn și Lokomotiv Nižnij Novgorod au fost promovate la Vysšaja Divizion , în timp ce Neftechimik , Družba Majkop , Lada-Togliatti-VAZ , Kuban ' , Irtyš Omsk și KAMAZally au fost retrogradate în Vtoraja liga . Tjumen și Baltika au fost retrogradate din Divizia Vysšaja , în timp ce Torpedo-ZIL , Spartak-Orechovo , Volgar'-Gazprom , Тorpédo-Viktórija , Amkar Perm și Metallurg Krasnojarsk au fost promovate din Vtoraja liga .
Înainte de începerea campionatului, Lada-Grad și-a schimbat numele în Lada-Simbirsk .
Formulă
Cele 22 de echipe participante s-au confruntat într-o rundă italiană cu meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 42 de zile: s-au acordat trei puncte pentru victorie, una pentru remiză și zero pentru înfrângere. Primele două poziții au fost promovate direct în Vysšaja Divizion , în timp ce primele cinci clasate au fost retrogradate direct în Vtoroj divizion fără niciun play-off de promovare / retrogradare.
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Dimpotriva | 86 | 42 | 26 | 8 | 8 | 55 | 20 | +35 | |
2. | Fakel Voronezh | 85 | 42 | 26 | 7 | 9 | 65 | 31 | +34 | |
3. | Sokol Saratov | 82 | 42 | 25 | 7 | 10 | 74 | 39 | +26 | |
4. | Torpila-ZIL | 82 | 42 | 23 | 13 | 6 | 67 | 27 | +40 | |
5. | Baltika | 74 | 42 | 22 | 8 | 12 | 60 | 37 | +23 | |
6. | Amkar Perm ' | 70 | 42 | 20 | 10 | 12 | 65 | 49 | +16 | |
7. | Rubin | 66 | 42 | 18 | 12 | 12 | 56 | 49 | +7 | |
8. | Gazovik-Gazprom | 64 | 42 | 20 | 4 | 18 | 50 | 47 | +3 | |
9. | Arsenal Tula | 64 | 42 | 19 | 7 | 16 | 61 | 51 | +10 | |
10. | Lokomotiv Čita | 62 | 42 | 19 | 5 | 18 | 48 | 50 | -2 | |
11. | Kristall Smolensk | 58 | 42 | 17 | 7 | 18 | 44 | 49 | -5 | |
12. | Tom 'Tomsk | 58 | 42 | 17 | 7 | 18 | 48 | 54 | -6 | |
13. | Spartak Nal'čik | 56 | 42 | 17 | 5 | 20 | 49 | 61 | -12 | |
14. | Metallurg Krasnoyarsk | 54 | 42 | 14 | 12 | 16 | 38 | 43 | -5 | |
15. | Metallurg Lipetsk | 53 | 42 | 15 | 8 | 19 | 51 | 53 | -2 | |
16. | Lokomotiv SP | 51 | 42 | 14 | 9 | 19 | 35 | 51 | -16 | |
17. | Volgar'-Gazprom | 50 | 42 | 14 | 8 | 20 | 41 | 49 | -8 | |
18. | Tyumen | 48 | 42 | 13 | 9 | 20 | 43 | 59 | -16 | |
19. | Тorpédo-Viktórija | 43 | 42 | 11 | 10 | 21 | 47 | 67 | -20 | |
20. | Lada-Simbirsk | 40 | 42 | 12 | 4 | 26 | 37 | 69 | -32 | |
21. | Dinamo Stavropol ' | 39 | 42 | 10 | 9 | 23 | 31 | 50 | -19 | |
22. | Spartak-Orechovo | 13 | 42 | 2 | 7 | 33 | 25 | 85 | -60 |
Legendă:
- Promovat în Vysšaja Divizion 2000 .
- Relegat la Vtoroj divizion 2000 .
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Rezultate
Anž | Fak | Sok | ToZ | Bal | Amk | Freca | GaG | Artă | Este | Kri | Tom | SpN | MeK | MeL | LSP | VoG | Tju | ToV | LSD | Dis | SpO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dimpotriva | –––– | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 5-0 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 5-0 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 3-0 | 3-1 | 2-0 | 0-0 |
Fakel Voronezh | 1-0 | –––– | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 2-3 | 2-1 | 1-0 | 3-0 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 4-1 | 3-0 | 0-0 | 2-0 | 2-1 | 2-0 | 4-0 | 2-1 | 3-1 |
Sokol Saratov | 2-2 | 1-0 | –––– | 1-1 | 2-1 | 1-3 | 1-0 | 0-1 | 2-0 | 3-0 | 5-1 | 4-2 | 2-0 | 0-0 | 2-1 | 2-0 | 3-0 | 3-1 | 2-0 | 4-3 | 1-0 | 1-0 8-0 |
Torpila-ZIL | 1-0 | 1-1 | 1-0 | –––– | 2-2 | 2-0 | 1-0 | 4-0 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 3-2 | 3-1 | 5-0 | 4-0 | 1-1 | 1-1 | 3-0 | 3-0 | 2-0 | 0-0 |
Baltika | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | –––– | 1-0 | 3-2 | 2-0 | 1-1 | 6-0 | 3-0 | 3-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 0-2 | 4-1 | 1-0 | 0-0 | 3-0 |
Amkar Perm ' | 0-1 | 3-1 | 0-1 | 3-2 | 1-0 | –––– | 4-3 | 1-1 | 4-1 | 3-1 | 1-2 | 0-0 | 1-0 | 2-2 | 3-1 | 2-0 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 3-0 | 3-0 | 4-1 |
Rubin Kazan ' | 2-0 | 0-0 | 2-2 | 0-0 | 2-2 | 0-0 | –––– | 2-1 | 4-0 | 1-1 | 1-1 | 0-2 | 4-2 | 2-1 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 3-1 | 1-0 | 1-0 | 2-0 |
Gazovik-Gazprom | 1-2 | 0-3 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | –––– | 3-1 | 1-0 | 0-0 | 1-2 | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 2-2 | 2-1 | 2-1 | 0-1 | 1-0 | 2-0 |
Arsenal Tula | 1-0 | 2-3 | 1-1 | 0-3 | 1-2 | 2-2 | 5-0 | 3-2 | –––– | 2-0 | 1-0 | 3-1 | 3-1 | 0-0 | 1-0 | 4-0 | 2-1 | 3-0 | 4-1 | 4-0 | 2-0 | 3-2 |
Lokomotiv Čita | 0-0 | 2-1 | 0-2 | 1-0 | 1-0 | 0-1 | 3-0 | 2-0 | 1-1 | –––– | 4-0 | 2-0 | 2-0 | 1-1 | 3-0 | 2-1 | 1-0 | 1-2 | 1-0 | 3-0 | 0-2 | 1-0 |
Kristall Smolensk | 0-2 | 0-2 | 1-2 | 1-2 | 0-1 | 4-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 3-1 | –––– | 3-1 | 6-2 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 3-1 | 1-0 |
Tom 'Tomsk | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 2-1 | 3-3 | 1-2 | 3-0 | 2-1 | 1-2 | 2-1 | –––– | 1-3 | 1-2 | 4-2 | 0-0 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | 3-0 | 1-0 | 1-0 |
Spartak Nal'čik | 1-1 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 0-1 | 4-1 | 2-1 | 0-3 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | –––– | 2-1 | 2-1 | 3-1 | 0-1 | 1-2 | 3-0 | 2-0 | 2-2 | 1-0 |
Metallurg Krasnoyarsk | 0-0 | 2-1 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-2 | 2-3 | 1-2 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | –––– | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 2-1 |
Metallurg Lipetsk | 0-2 | 1-0 | 2-2 | 3-3 | 4-0 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 3-1 | 0-0 | 2-1 | –––– | 3-1 | 4-0 | 3-0 | 1-1 | 3-0 | 2-0 | 3-0 |
Lokomotiv SP | 0-0 | 0-0 | 1-2 | 0-3 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 3-2 | 0-1 | 3-1 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | –––– | 0-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 4-1 | 1-0 |
Volgar'-Gazprom | 1-0 | 0-1 | 2-3 | 1-2 | 0-2 | 1-1 | 0-2 | 2-1 | 2-0 | 1-3 | 0-1 | 0-2 | 3-1 | 2-0 | 0-1 | 3-0 | –––– | 4-0 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 2-0 |
Tyumen | 1-2 | 3-4 | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 0-2 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 0-2 | 1-0 | 0-0 | 3-1 | 0-3 | 0-0 | –––– | 1-1 | 3-0 | 0-3 | 5-0 |
Тorpédo-Viktórija | 2-2 | 1-2 | 0-3 | 0-0 | 2-1 | 1-2 | 2-0 | 3-2 | 1-0 | 0-1 | 3-1 | 0-1 | 3-0 | 3-0 | 1-3 | 1-1 | 2-2 | 5-3 | –––– | 3-0 | 1-0 | 1-0 |
Lada-Simbirsk | 1-2 | 1-0 | 1-1 | 0-2 | 1-2 | 2-0 | 1-2 | 2-1 | 3-1 | 2-0 | 0-0 | 3-0 | 0-2 | 2-1 | 4-1 | 0-2 | 1-2 | 4-0 | 2-0 | –––– | 0-0 | 0-0 |
Dinamo Stavropol ' | 1-0 | 0-1 | 0-2 | 0-1 | 2-1 | 0-2 | 1-1 | 1-2 | 0-0 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 1-2 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 2-0 | 0-2 | 1-1 | 3-0 | –––– | 3-1 |
Spartak-Orechovo | 0-2 | 0-1 | 1-3 | 1-3 | 1-4 | 2-2 | 0-0 | 0-2 | 1-3 | 0-2 | 0-0 | 2-3 | 1-2 | 0-1 | 1-2 | 1-2 | 3-2 | 1-1 | 1-2 | 3-1 | –––– |
Statistici
Golgheteri
Obiective | Jucător | Echipă | ||
---|---|---|---|---|
23 | Konstantin Paramonov | Amkar Perm ' | ||
19 | Mikheil Jishkariani | Sokol Saratov | ||
18 | Edi Andradina | Arsenal Tula | ||
16 | Andrei Fed'kov | Baltika |
Notă
Elemente conexe
linkuri externe
- ( EN ) Campionatele Ruse din 1999 , pe rsssf.com .
- ( EN , RU ) Pervyj divizion 1999 , pe wildstat.com .