Pervyj divizion 2000
Pervyj divizion 2000 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Pervyj divizion | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 9 | ||||
Administrator | Federația de Fotbal din Rusia | ||||
La tine acasa | din 9 aprilie 2000 începând cu 4 noiembrie 2000 | ||||
Loc | Rusia | ||||
Participanți | 20 | ||||
Formulă | Rotund în stil italian | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Sokol Saratov | ||||
Promoții | Sokol Saratov Torpila-ZIL | ||||
Retrogradări | Nosta Novotroick Žemčužina-Soči Metallurg Lipetsk Spartak-Čukotka Moscova Lokomotiv SP | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Andrei Fed'kov (26) | ||||
Meciuri organizate | 380 | ||||
Goluri marcate | 976 (2,57 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Divizia Pervyj 2000 a fost a noua ediție a celei de-a doua serii a campionatului rus de fotbal . A văzut victoria finală a lui Sokol Saratov , care a fost promovată în Vysšaja Divizion împreună cu Torpedo-ZIL .
Sezon
Anunțuri
Din divizia Pervyj din 1999 , Anži și Fakel Voronež au fost promovate la Divizia Vysšaja , în timp ce Tyumen , Тorpédo-Viktórija , Lada-Simbirsk , Dinamo Stavropol ' și Spartak-Orechovo au fost retrogradate în divizia Vtoroj . Din Divizia Vysšaja Žemčužina-Soči și Šinnik au fost retrogradate, în timp ce din Divizia Vtoroj au fost promovate Lada Togliatti , Spartak-Čukotka Moscova și Nosta Novotroick , câștigători ai play-off-urilor de promovare.
Formulă
Numărul echipelor participante a scăzut de la 22 la 20, care s-au confruntat într-o rundă italiană cu meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 38 de zile: s-au acordat trei puncte pentru victorie, una pentru remiză și zero pentru înfrângere. Primele două poziții au fost promovate direct la Vysšaja Divizion , în timp ce primele cinci clasate au fost retrogradate direct la Vtoroj divizion fără niciun play-off de promovare / retrogradare.
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sokol Saratov | 89 | 38 | 28 | 5 | 5 | 78 | 27 | +51 | |
2. | Torpila-ZIL | 80 | 38 | 24 | 8 | 6 | 62 | 28 | +34 | |
3. | Rubin | 78 | 38 | 24 | 6 | 8 | 61 | 28 | +33 | |
4. | Šinnik | 71 | 38 | 20 | 11 | 7 | 58 | 33 | +25 | |
5. | Kristall Smolensk | 61 | 38 | 19 | 4 | 15 | 63 | 49 | +14 | |
6. | Amkar Perm ' | 60 | 38 | 17 | 9 | 12 | 53 | 38 | +15 | |
7. | Gazovik-Gazprom | 59 | 38 | 18 | 5 | 15 | 55 | 52 | +3 | |
8. | Lokomotiv Čita | 53 | 38 | 16 | 5 | 17 | 50 | 51 | -1 | |
9. | Lada Togliatti | 52 | 38 | 14 | 10 | 14 | 58 | 49 | +9 | |
10. | Tom 'Tomsk | 52 | 38 | 14 | 10 | 14 | 36 | 28 | +8 | |
11. | Arsenal Tula | 52 | 38 | 13 | 13 | 12 | 45 | 39 | +6 | |
12. | Baltika | 51 | 38 | 15 | 6 | 17 | 40 | 46 | -6 | |
13. | Volgar'-Gazprom | 51 | 38 | 13 | 12 | 13 | 46 | 39 | +7 | |
14. | Metallurg Krasnoyarsk | 50 | 38 | 15 | 5 | 18 | 40 | 49 | -9 | |
15. | Spartak Nal'čik | 48 | 38 | 13 | 9 | 16 | 37 | 44 | -7 | |
16. | Nosta Novotroick | 46 | 38 | 12 | 10 | 16 | 44 | 51 | -7 | |
17. | Žemčužina-Soči | 43 | 38 | 12 | 7 | 19 | 48 | 70 | -22 | |
18. | Metallurg Lipetsk | 39 | 38 | 10 | 9 | 19 | 43 | 53 | -10 | |
19. | Spartak-Čukotka Moscova | 16 | 38 | 4 | 4 | 30 | 29 | 115 | -86 | |
20. | Lokomotiv SP (-6) | 7 | 38 | 3 | 4 | 31 | 30 | 87 | -57 |
Legendă:
- Promovat în Vysšaja Divizion 2001 .
- Retrasă în divizia Vtoroj 2001 .
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Rezultate
Sok | ToZ | Freca | Păcat | Kri | Amk | GaG | Este | LaT | Tom | Artă | Bal | VoG | MeK | SpN | Nr | Žem | MeL | SCM | LSP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sokol Saratov | –––– | 2-0 | 1-2 | 2-0 | 6-2 | 3-1 | 5-0 | 2-1 | 2-1 | 3-0 | 3-0 | 1-0 | 1-0 | 3-0 | 3-0 | 2-0 | 3-1 | 5-2 | 3-0 | 2-1 |
Torpila-ZIL | 2-2 | –––– | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 4-1 | 2-0 | 1-0 | 4-1 | 2-0 | 1-0 | 4-1 | 1-0 | 2-0 | 3-0 | 2-1 | 1-1 | 3-1 |
Rubin Kazan ' | 2-0 | 2-0 | –––– | 3-1 | 3-0 | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 4-0 | 3-1 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 3-1 | 2-0 | 3-1 | 5-0 |
Šinnik | 0-0 | 1-0 | 2-0 | –––– | 2-0 | 1-0 | 3-1 | 1-1 | 3-1 | 1-1 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 3-1 | 3-2 | 5-0 | 2-1 | 1-0 | 3-0 | 1-0 |
Kristall Smolensk | 1-3 | 2-3 | 3-0 | 0-1 | –––– | 1-2 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 2-1 | 2-1 | 3-1 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 3-0 | 1-1 | 2-1 | 3-0 | 3-1 |
Amkar Perm ' | 0-1 | 1-1 | 2-0 | 1-1 | 0-2 | –––– | 4-2 | 1-1 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 5-1 | 2-1 | 3-1 | 1-1 | 3-1 | 3-0 | 3-0 |
Gazovik-Gazprom | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 0-2 | 3-1 | 2-1 | –––– | 3-1 | 2-1 | 1-2 | 1-0 | 2-0 | 1-1 | 4-1 | 4-1 | 0-0 | 3-1 | 0-1 | 3-0 | 2-1 |
Lokomotiv Čita | 2-1 | 1-0 | 1-2 | 0-0 | 2-0 | 1-2 | 1-3 | –––– | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 4-1 | 4-3 | 1-0 | 1-0 | 7-0 | 2-0 |
Lada Togliatti | 3-4 | 0-1 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 1-3 | 3-0 | –––– | 2-0 | 2-2 | 1-0 | 1-1 | 1-2 | 3-1 | 2-1 | 4-0 | 3-1 | 3-3 | 3-1 |
Tom 'Tomsk | 1-2 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 3-2 | –––– | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 3-0 | 1-0 | 3-0 | 3-0 |
Arsenal Tula | 0-0 | 0-0 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 3-1 | 0-1 | 2-0 | 2-2 | 1-0 | –––– | 3-0 | 1-0 | 0-0 | 0-2 | 0-2 | 4-2 | 2-1 | 3-0 | 2-0 |
Baltika | 1-0 | 0-1 | 2-1 | 1-2 | 4-3 | 1-0 | 4-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 2-1 | –––– | 2-1 | 1-2 | 2-2 | 1-0 | 1-2 | 2-1 | 1-1 | 1-3 |
Volgar'-Gazprom | 0-1 | 1-3 | 1-3 | 2-2 | 4-3 | 0-0 | 0-0 | 3-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | –––– | 3-1 | 1-1 | 3-0 | 2-1 | 2-1 | 3-0 | 1-0 |
Metallurg Krasnoyarsk | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 2-1 | 0-2 | 0-1 | 3-0 | 3-1 | 0-2 | 1-0 | 1-0 | 0-2 | 1-0 | –––– | 1-0 | 0-0 | 4-1 | 0-1 | 3-1 | 2-0 |
Spartak Nal'čik | 0-0 | 3-0 | 3-2 | 0-1 | 0-1 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 0-0 | 0-2 | 1-0 | –––– | 0-1 | 1-0 | 1-0 | 3-0 | 2-0 |
Nosta Novotroick | 1-3 | 1-3 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 0-1 | 4-2 | 0-2 | 0-0 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 2-0 | 2-2 | –––– | 2-2 | 1-1 | 6-1 | 3-0 |
Žemčužina-Soči | 0-2 | 1-0 | 0-1 | 0-3 | 0-4 | 0-1 | 3-2 | 3-2 | 2-2 | 1-1 | 1-3 | 1-0 | 2-1 | 2-0 | 4-0 | 1-0 | –––– | 1-1 | 3-0 | 4-3 |
Metallurg Lipetsk | 0-0 | 0-2 | 0-0 | 3-2 | 0-3 | 1-1 | 1-0 | 4-2 | 0-1 | 1-0 | 0-2 | 2-1 | 2-0 | 2-2 | 0-0 | 0-1 | 1-1 | –––– | 3-0 | 6-1 |
Spartak-Čukotka Moscova | 1-4 | 0-3 | 0-3 | 1-3 | 1-3 | 3-2 | 2-4 | 0-3 | 0-3 | 0-3 | 2-2 | 0-3 | 3-7 | 0-3 | 1-0 | 0-3 | 3-1 | 3-2 | –––– | 0-3 |
Lokomotiv SP | 0-2 | 1-4 | 0-2 | 2-2 | 1-3 | 0-4 | 1-2 | 0-2 | 1-1 | 0-0 | 0-2 | 1-2 | 0-1 | 0-1 | 0-3 | 1-2 | 2-3 | 2-2 | 3-1 | –––– |
Statistici
Clasamentul marcatorilor
Obiective | Jucător | Echipă | ||
---|---|---|---|---|
23 | Andrei Fed'kov | Sokol Saratov | ||
19 | Nail 'Galimov | Lokomotiv Čita | ||
17 | Konstantin Paramonov | Amkar Perm ' | ||
15 | Valerij Soljanik | Kristall Smolensk | ||
13 | Leonid Markevič | Sokol Saratov |
Notă
Elemente conexe
linkuri externe
- ( EN ) Campionatele Ruse din 2000 , pe rsssf.com .
- ( EN , RU ) Pervyj divizion 2000 , pe wildstat.com .