Pervyj divizion 2009
Pervyj divizion 2009 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Pervyj divizion | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 18 | ||||
Administrator | RFS | ||||
La tine acasa | din 28 martie 2009 începând cu 4 noiembrie 2009 | ||||
Loc | Rusia | ||||
Participanți | 20 | ||||
Formulă | Rotund în stil italian | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Dimpotriva | ||||
Promoții | Dimpotriva Sibir ' | ||||
Retrogradări | Nosta Novotroick Čita Čern. Novorossijsk Metallurg Lipetsk MVD Rossii | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Alexei Medvedev (18) | ||||
Meciuri organizate | 361 | ||||
Goluri marcate | 784 (2,17 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Divizia Pervyj 2009 a fost cea de-a optsprezecea ediție a celei de-a doua serii a campionatului rus de fotbal . A văzut victoria finală a lui Anži , care a fost promovat în Prem'er-Liga împreună cu Sibir ' . Golgheterul turneului a fost atacantul lui Sibir, Aleksej Medvedev, cu 18 goluri marcate.
Sezon
Anunțuri
Din divizia Pervyj din 2008 , Rostov și Kuban ' au fost promovați la Prem'er-Liga , în timp ce Metallurg-Kuzbass , Volga Ulyanovsk , Torpedo Moscow , Masuk-KMV Pyatigorsk , Dinamo Barnaul au fost retrogradați în divizia Vtoroj.Dinamo Bryansk și Zvezda Irkutsk . Din Prem'er-Liga , Šinnik șiLuč-Ėnergija au fost retrogradate, în timp ce MVD Rossii , Metallurg Lipeck , Volgar'-Gazprom-2 , Volga NN și Čita , câștigători ai celor cinci grupe, au fost promovați din divizia Vtoroj .
Înainte de începerea sezonului,SKA Rostov și Sportakademklub și- au retras calitatea de membru din cauza problemelor financiare, drept urmare, toate cluburile care au terminat pe locul al doilea și al treilea în cele cinci grupe ale Vtoroj divizion au fost invitate să solicite calitatea de membru [1] . Datorită crizei economice, doar două echipe au aplicat și au fost admise în divizia Pervyj : Krasnodar și Nijni Novgorod , pe locul trei în grupurile sudice și respectiv Volga-Urali, respectiv [1] .
Formulă
Cele 20 de echipe participante s-au confruntat într-o grupă italiană cu meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 38 de zile: s-au acordat trei puncte pentru victorie, una pentru remiză și zero pentru înfrângere. Primele două clasificate au fost promovate direct în Prem'er-Liga , în timp ce ultimele cinci clasificate au fost retrogradate direct în Vtoroj divizion .
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Dimpotriva | 75 | 38 | 21 | 12 | 5 | 61 | 31 | +30 | |
2. | Sibir ' | 73 | 38 | 22 | 7 | 9 | 60 | 21 | +39 | |
3. | Alanija Vladikavkaz | 70 | 38 | 21 | 7 | 10 | 57 | 30 | +27 | |
4. | Volga NN | 65 | 38 | 17 | 14 | 7 | 54 | 32 | +22 | |
5. | KAMAZ | 64 | 38 | 18 | 10 | 10 | 50 | 31 | +19 | |
6. | Šinnik | 61 | 38 | 18 | 7 | 13 | 46 | 35 | +11 | |
7. | Saljut-Ėnergija | 61 | 38 | 17 | 10 | 11 | 54 | 41 | +13 | |
8. | Ural | 60 | 38 | 15 | 15 | 8 | 40 | 32 | +8 | |
9. | Baltika | 52 | 38 | 14 | 10 | 14 | 41 | 42 | -1 | |
10. | Krasnodar | 52 | 38 | 14 | 10 | 14 | 50 | 47 | +3 | |
11. | Vitjaz 'Podolsk | 51 | 38 | 13 | 12 | 13 | 46 | 39 | +7 | |
12. | Volgar'-Gazprom-2 | 51 | 38 | 12 | 15 | 11 | 40 | 41 | -1 | |
13. | Nijni Novgorod | 50 | 38 | 14 | 8 | 16 | 37 | 47 | -10 | |
14. | Luč-Ėnergija | 50 | 38 | 13 | 11 | 14 | 42 | 43 | -1 | |
15. | SKA-Ėnergija | 47 | 38 | 12 | 11 | 15 | 43 | 42 | +1 | |
16. | Nosta Novotroick | 40 | 38 | 9 | 13 | 16 | 47 | 59 | -12 | |
17. | Čita | 35 | 38 | 10 | 5 | 23 | 27 | 65 | -38 | |
18. | Čern. Novorossijsk | 34 | 38 | 8 | 10 | 20 | 31 | 51 | -20 | |
19. | Metallurg Lipetsk | 31 | 38 | 8 | 7 | 23 | 30 | 62 | -32 | |
20. | MVD Rossii | 17 | 38 | 3 | 8 | 27 | 10 | 75 | -65 |
Legendă:
- Promovat la Prem'er-Liga 2010 .
- Relegat la Vtoroj divizion 2010 .
- Retras din campionat.
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- MVD Rossii s-a retras din turneu după ce a jucat 19 jocuri, drept urmare a fost învins cu 0-3 în meciurile lipsă [1] .
- Ulterior, Alanija Vladikavkaz a fost admisă în Prem'er-Liga din 2010 la finalizarea organică.
- Ulterior, Vitjaz 'Podolsk nu a reușit să se alăture diviziei Pervyj din 2010 din cauza problemelor financiare și a repornit din divizia Vtoroj .
Rezultate
Anž | Da B | Aripa | VNN | KAM | Păcat | Sal | Ura | Bal | Kra | Vit | VoG | NiN | Luč | SKĖ | Nr | Čit | Čer | MeL | MVD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dimpotriva | –––– | 2-1 | 0-0 | 2-2 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 4-0 | 2-0 | 3-1 | 4-1 | 3-0 | 2-0 | 3-0 | 1-0 |
Sibir ' | 2-1 | –––– | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 4-0 | 1-0 | 6-0 | 1-0 | 2-1 | 4-0 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 3-0 | 3-0 | 4-0 | 2-0 | 0-0 |
Alanija Vladikavkaz | 0-1 | 1-0 | –––– | 0-1 | 2-3 | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 1-2 | 2-2 | 1-0 | 3-1 | 2-0 | 3-0 | 2-1 | 4-0 | 3-0 | 2-0 | 2-0 | 1-0 |
Volga Nițni Novgorod | 1-1 | 2-0 | 0-3 | –––– | 4-1 | 4-1 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 2-1 | 0-0 | 0-3 | 1-2 | 2-0 | 3-1 | 4-2 | 3-0 | 4-0 | 1-0 | 3-0 |
KAMAZ | 1-1 | 2-1 | 1-1 | 2-0 | –––– | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 0-1 | 2-1 | 3-1 | 0-0 | 3-0 | 2-0 | 3-1 | 3-1 | 2-0 | 1-1 | 1-1 | 3-0 |
Šinnik | 3-0 | 3-1 | 1-2 | 1-0 | 2-0 | –––– | 4-2 | 1-2 | 0-0 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 3-0 | 1-3 | 1-0 | 2-1 | 0-2 | 0-1 | 1-0 | 3-0 |
Saljut-Ėnergija | 3-0 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 1-2 | –––– | 2-0 | 3-2 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 0-2 | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 5-2 | 1-0 | 5-1 | 3-0 |
Ural | 0-2 | 2-1 | 0-1 | 2-2 | 0-3 | 3-1 | 1-0 | –––– | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 2-0 | 3-1 | 2-1 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 1-2 | 2-0 |
Baltika | 0-0 | 0-3 | 3-1 | 0-0 | 2-0 | 0-2 | 2-2 | 1-2 | –––– | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 2-2 | 1-2 | 0-2 | 3-0 | 2-1 | 1-0 | 3-0 | 3-0 |
Krasnodar | 0-1 | 2-3 | 5-1 | 1-3 | 0-1 | 1-3 | 2-0 | 2-2 | 0-0 | –––– | 1-1 | 2-2 | 1-0 | 3-1 | 3-1 | 1-2 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 3-0 |
Vitjaz 'Podolsk | 1-1 | 0-2 | 0-1 | 0-2 | 1-2 | 1-0 | 3-1 | 0-0 | 2-1 | 2-0 | –––– | 2-0 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 4-1 | 2-0 | 0-0 |
Volgar'-Gazprom-2 | 1-3 | 0-2 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 2-2 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 2-1 | –––– | 2-3 | 3-1 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 0-1 |
Nijni Novgorod | 1-1 | 1-0 | 0-2 | 0-1 | 0-2 | 0-1 | 2-1 | 0-0 | 1-0 | 1-2 | 3-2 | 0-0 | –––– | 2-0 | 1-1 | 2-0 | 0-1 | 1-0 | 2-1 | 1-1 |
Luč-Ėnergija | 3-2 | 1-0 | 1-1 | 2-2 | 0-0 | 0-2 | 0-0 | 0-0 | 2-0 | 2-1 | 0-1 | 2-2 | 2-0 | –––– | 2-2 | 1-1 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 0-0 |
SKA-Ėnergija | 2-3 | 0-1 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 0-2 | 1-0 | 2-0 | 0-1 | 1-1 | 1-0 | 0-2 | 1-0 | 0-0 | –––– | 1-2 | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 1-1 |
Nosta Novotroick | 2-2 | 1-1 | 2-2 | 0-0 | 1-2 | 3-1 | 2-2 | 0-0 | 0-1 | 4-0 | 1-1 | 3-1 | 2-3 | 2-0 | 1-3 | –––– | 2-0 | 0-1 | 1-2 | 2-2 |
Čita | 0-2 | 0-4 | 0-2 | 3-2 | 1-0 | 1-0 | 1-3 | 0-1 | 1-0 | 1-2 | 3-3 | 1-2 | 0-2 | 1-6 | 0-4 | 0-0 | –––– | 2-0 | 1-0 | 3-0 |
Černomorec Novorossijsk | 1-2 | 2-1 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 0-3 | 1-2 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 0-1 | 4-0 | 2-2 | 3-0 | –––– | 1-1 | 3-0 |
Metallurg Lipetsk | 2-1 | 0-0 | 1-5 | 0-0 | 0-2 | 0-0 | 2-1 | 2-1 | 1-1 | 1-3 | 0-3 | 1-2 | 3-0 | 1-2 | 1-6 | 0-1 | 0-1 | 1-2 | –––– | 3-0 |
MVD Rossii | 0-3 | 0-3 | 0-3 | 0-0 | 1-3 | 0-1 | 0-1 | 0-3 | 2-1 | 0-1 | 0-3 | 0-3 | 0-3 | 0-3 | 0-3 | 0-3 | 0-0 | 2-1 | 0-2 | –––– |
Statistici
Golgheteri
Obiective | Jucător | Echipă | ||
---|---|---|---|---|
18 | Alexei Medvedev | Sibir ' | ||
17 | Spartak Gogniev | KAMAZ | ||
16 | Vladimir Šišelov | Ural | ||
15 | Roman Grigorjan | Vitjaz 'Podolsk | ||
13 | Otar Martsvaladze | Dimpotriva | ||
12 | Nikita Burmistrov | Šinnik | ||
12 | Serghei Dadu | Alanija Vladikavkaz |
Notă
Elemente conexe
linkuri externe
- ( RU )Site-ul oficial al PFN Ligi , pe 1fnl.ru.
- ( EN ) Pervyj divizion 2009 , pe rsssf.com .
- ( EN , RU ) Pervyj divizion 2009 , pe wildstat.com .
- Pervyj divizion 2009 , pe it.soccerway.com .
- ( RU ) Pervyj divizion 2009 , pe FootballFacts , FootballFacts.ru.