Pervyj divizion 2006
Pervyj divizion 2006 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Pervyj divizion | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 15 | ||||
Administrator | Federația de Fotbal din Rusia | ||||
La tine acasa | din 27 martie 2006 începând cu 6 noiembrie 2006 | ||||
Loc | Rusia | ||||
Participanți | 22 | ||||
Formulă | Rotund în stil italian | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Khimki | ||||
Promoții | Khimki Kuban ' | ||||
Retrogradări | Spartak NN Fakel Voronezh Orël Metallurg Krasnoyarsk Angušt Nazran ' | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Yevgeny Alchimov (25) | ||||
Meciuri organizate | 462 | ||||
Goluri marcate | 1 118 (2,42 per meci) | ||||
Public | 2 081 800 (4 506 pe întâlnire) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Divizia Pervyj 2006 a fost a cincisprezecea ediție a celei de-a doua serii a campionatului rus de fotbal . A văzut victoria finală a lui Khimki , care a fost promovat în Prem'er-Liga împreună cu Kuban ' .
Sezon
Anunțuri
Din divizia Pervyj din 2005Luč-Ėnergija și Spartak Nal'čik au fost promovate în Prem'er-Liga , în timp ce Metallurg-Kuzbass , Amur Blagoveščensk , Metallurg Lipeck , Petrotrest și Sokol Saratov au fost retrogradate în divizia Vtoroj . Alanija Vladikavkaz și Terek Groznyj au retrogradat din Prem'er-Liga , în timp ce Baltika , Saljut-Ėnergija , Angušt Nazran ' , Sodovik și Metallurg Krasnoyarsk , câștigători ai celor cinci grupe, au fost promovați din divizia Vtoroj .
În februarie 2006, federația rusă a exclus două echipe pentru nereguli administrative: Lokomotiv Čita (al cincisprezecelea în Pervyj divizion 2005 ) și Alanija Vladikavkaz (retrogradată din Prem'er-Liga 2005 ); a fost necesar să se admită încă două echipe în campionat [1] . S-a întocmit un clasament în al doilea loc al diviziei Vtoroj din 2005 , care a fost împărțit în cinci grupe diferite, care a ținut cont doar de procentajul de puncte câștigate împotriva primilor patru din clasament; nu a fost posibil să se ia în considerare punctele absolute, deoarece în diferitele grupe numărul de meciuri a fost diferit și nici singurele puncte câștigate împotriva primelor patru, deoarece în grupa de est, în loc de tururile clasice de acasă și în deplasare, au existat trei runde [1] . Pe baza acestei clasificări, au fost admise Lada Togliatti și Mašuk-KMV Pjatigorsk [1] .
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | % | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lada Togliatti | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 8 | +3 | 56% | |
2. | Masuk-KMV Pyatigorsk | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 9 | -2 | 44% | |
3. | Okean | 11 | 9 | 3 | 2 | 4 | 8 | 7 | +1 | 41% | |
4. | Ryazan'-Agrokomplekt | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 5 | -2 | 33% | |
5. | Dinamo Vologda | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 11 | -7 | 28% |
Înainte de începerea campionatului, Čkalovec-1936 și-a schimbat numele în Sibir ' , în timp ce Spartak Chelyabinsk s-a mutat la Nijni Novgorod [1] .
Formulă
Cele 22 de echipe participante s-au confruntat într-o rundă italiană cu meciuri acasă și în deplasare pentru un total de 42 de zile: s-au acordat trei puncte pentru victorie, una pentru remiză și zero pentru înfrângere. Primele două clasificate au fost promovate direct în Prem'er-Liga , în timp ce ultimele cinci clasificate au fost retrogradate direct în Vtoroj divizion .
Echipe participante
Clasament final
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Khimki | 99 | 42 | 30 | 9 | 3 | 83 | 30 | +51 | |
2. | Kuban ' | 97 | 42 | 30 | 7 | 5 | nouăzeci și doi | 25 | +67 | |
3. | Ural | 90 | 42 | 27 | 9 | 6 | 67 | 23 | +44 | |
4. | KAMAZ | 77 | 42 | 23 | 13 | 6 | 54 | 26 | +28 | |
5. | SKA-Ėnergija | 71 | 42 | 21 | 8 | 13 | 67 | 40 | +27 | |
6. | Sodovik | 69 | 42 | 18 | 15 | 9 | 59 | 35 | +24 | |
7. | Sibir ' | 65 | 42 | 19 | 8 | 15 | 67 | 45 | +22 | |
8. | Terek Groznyj | 62 | 42 | 18 | 8 | 16 | 48 | 47 | +1 | |
9. | Dynamo Bryansk | 61 | 42 | 17 | 10 | 15 | 42 | 38 | +4 | |
10. | Avangard Kursk | 61 | 42 | 16 | 13 | 13 | 45 | 38 | +7 | |
11. | Volgar'-Gazprom | 60 | 42 | 17 | 9 | 16 | 45 | 47 | -2 | |
12. | Saljut-Ėnergija | 56 | 42 | 15 | 11 | 16 | 46 | 58 | -12 | |
13. | Masuk-KMV Pyatigorsk | 55 | 42 | 16 | 7 | 19 | 41 | 56 | -15 | |
14. | Baltika | 55 | 42 | 14 | 13 | 15 | 41 | 56 | -15 | |
15. | Dimpotriva | 53 | 42 | 15 | 8 | 19 | 57 | 66 | -9 | |
16. | Dinamo Machačkala | 51 | 42 | 13 | 12 | 17 | 56 | 54 | +2 | |
17. | Lada Togliatti | 45 | 42 | 13 | 6 | 23 | 38 | 63 | -25 | |
18. | Spartak NN | 43 | 42 | 10 | 13 | 19 | 46 | 60 | -14 | |
19. | Fakel Voronezh | 42 | 42 | 10 | 12 | 20 | 27 | 54 | -27 | |
20. | Orël (-6) | 29 | 42 | 8 | 11 | 23 | 35 | 72 | -37 | |
21. | Metallurg Krasnoyarsk | 21 | 42 | 5 | 6 | 31 | 30 | 80 | -50 | |
22. | Angušt Nazran ' | 13 | 42 | 3 | 4 | 35 | 32 | 105 | -73 |
Legendă:
- Promovat la Prem'er-Liga 2007 .
- Retrasă în divizia Vtoroj 2007 .
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
- Orël a acordat 6 puncte de penalizare pentru că nu a plătit transferul lui Willer Souza Oliveira laLuč-Ėnergija [1] .
- La sfârșitul sezonului, lui Volgar'-Gazprom și lui Dinamo Machačkala li s-a refuzat statutul profesional, ajungând în ligile de amatori.
- Ulterior, Lada Togliatti a renunțat la înregistrarea în divizia Pervyj din 2007 pentru a se înregistra în divizia Vtoroj .
Rezultate
Care | Kub | Ura | KAM | SKĖ | Gazon | Da B | Ter | DiB | AvK | VoG | Sal | Mas | Bal | Anž | DiM | LaT | SNN | Fak | Ore | MeK | Ang | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Khimki | –––– | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 1-0 | 3-0 | 2-0 | 1-1 | 4-0 | 2-1 | 2-0 | 4-0 | 4-3 | 3-2 | 2-0 | 2-0 | 3-0 | 2-0 | 2-1 | 2-0 |
Kuban ' | 1-1 | –––– | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 1-0 | 0-0 | 3-1 | 3-0 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 7-0 | 2-0 | 1-0 | 5-2 | 1-0 | 4-2 | 5-0 | 2-1 | 4-0 | 6-0 |
Ural | 2-1 | 1-0 | –––– | 2-1 | 2-1 | 1-1 | 3-1 | 2-0 | 2-1 | 5-0 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 0-0 | 2-0 | 0-2 | 2-1 | 1-0 | 4-0 | 3-0 |
KAMAZ | 1-1 | 1-1 | 1-0 | –––– | 4-1 | 1-1 | 0-1 | 2-0 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 0-0 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 5-0 | 3-0 | 2-1 |
SKA-Ėnergija | 1-2 | 1-3 | 0-1 | 0-0 | –––– | 3-0 | 2-0 | 1-0 | 4-2 | 1-1 | 2-0 | 2-2 | 0-1 | 1-2 | 2-1 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 3-0 | 4-1 | 2-1 | 4-0 |
Sodovik | 2-2 | 2-2 | 0-1 | 0-0 | 2-1 | –––– | 3-1 | 1-1 | 1-0 | 3-1 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 4-0 | 1-3 | 0-0 | 3-0 | 0-0 | 0-0 | 1-3 | 0-0 | 5-2 |
Sibir ' | 1-0 | 1-3 | 1-2 | 1-1 | 3-1 | 0-0 | –––– | 0-1 | 0-1 | 1-1 | 1-0 | 3-1 | 3-1 | 2-0 | 4-0 | 4-0 | 0-1 | 2-1 | 2-0 | 4-1 | 4-1 | 8-0 |
Terek Groznyj | 2-3 | 1-2 | 1-0 | 0-1 | 1-3 | 0-2 | 2-0 | –––– | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 0-2 | 0-0 | 0-1 | 3-2 | 0-1 | 0-1 | 2-2 | 1-3 | 1-0 | 3-0 | 3-0 |
Dynamo Bryansk | 0-0 | 1-0 | 0-2 | 1-2 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-2 | –––– | 1-0 | 0-0 | 1-3 | 2-0 | 0-1 | 1-1 | 1-1 | 3-2 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 |
Avangard Kursk | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 0-1 | 0-0 | 3-4 | 2-0 | –––– | 1-0 | 3-1 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 2-1 | 1-0 | 4-0 | 1-0 | 1-0 | 1-1 | 2-0 |
Volgar'-Gazprom | 2-1 | 0-1 | 1-0 | 0-1 | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 0-3 | 1-7 | 1-1 | –––– | 2-1 | 2-1 | 0-0 | 2-3 | 1-0 | 2-1 | 3-0 | 5-0 | 2-1 | 2-0 | 1-0 |
Saljut-Ėnergija | 1-2 | 0-3 | 1-0 | 0-3 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 0-1 | 2-2 | –––– | 2-1 | 3-2 | 1-0 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 0-4 | 2-0 |
Masuk-KMV | 1-4 | 0-1 | 1-3 | 1-0 | 0-4 | 1-0 | 0-1 | 1-2 | 0-1 | 2-1 | 0-1 | 3-0 | –––– | 3-1 | 3-2 | 1-1 | 2-1 | 2-3 | 1-0 | 1-0 | 1-0 | 1-0 |
Baltika | 2-4 | 0-0 | 2-2 | 2-1 | 0-2 | 1-3 | 1-1 | 1-2 | 0-1 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | –––– | 0-1 | 2-1 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 2-1 |
Dimpotriva | 0-2 | 1-3 | 0-2 | 1-2 | 2-1 | 1-1 | 2-3 | 0-0 | 1-3 | 0-1 | 3-2 | 0-0 | 1-2 | 3-1 | –––– | 1-2 | 3-0 | 1-0 | 0-2 | 2-1 | 2-1 | 2-1 |
Dinamo Machačkala | 2-3 | 2-1 | 1-1 | 1-2 | 0-1 | 1-0 | 3-2 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 1-2 | 3-1 | 0-0 | 0-0 | 2-3 | –––– | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 4-0 | 2-0 |
Lada Togliatti | 0-2 | 0-7 | 0-2 | 1-0 | 0-3 | 1-1 | 2-0 | 0-2 | 1-0 | 2-2 | 1-2 | 2-0 | 2-1 | 4-0 | 2-0 | 1-2 | –––– | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 2-0 | 3-1 |
Spartak Nizhny Novgorod | 1-3 | 0-2 | 1-0 | 0-2 | 2-1 | 1-3 | 1-0 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 0-0 | 2-3 | 2-2 | 1-3 | 2-3 | 2-1 | 4-0 | –––– | 2-2 | 0-0 | 2-0 | 0-1 |
Fakel Voronezh | 0-0 | 0-2 | 0-5 | 0-0 | 0-1 | 0-2 | 1-3 | 2-1 | 0-2 | 1-0 | 1-0 | 0-2 | 0-0 | 0-0 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | –––– | 0-0 | 2-0 | 4-2 |
Orël | 0-3 | 1-2 | 0-2 | 1-4 | 0-3 | 1-3 | 2-1 | 1-1 | 0-3 | 0-1 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 2-2 | 1-1 | 2-7 | 1-0 | 2-1 | 1-1 | –––– | 2-1 | 1-0 |
Metallurg Krasnoyarsk | 0-1 | 1-2 | 1-1 | 0-2 | 0-1 | 0-4 | 1-2 | 1-2 | 0-0 | 1-3 | 0-3 | 0-2 | 0-1 | 3-1 | 2-3 | 2-1 | 2-2 | 1-4 | 0-1 | 2-2 | –––– | 2-0 |
Angušt Nazran ' | 1-1 | 0-3 | 1-3 | 0-1 | 1-4 | 1-2 | 2-4 | 2-2 | 1-0 | 1-4 | 1-2 | 2-4 | 2-3 | 1-3 | 2-2 | 0-4 | 3-0 | 1-2 | 0-3 | 1-1 | 0-1 | –––– |
Statistici
Golgheteri
Obiective | Jucător | Echipă | ||
---|---|---|---|---|
25 | Evgheni Alchimov | Ural | ||
23 | Dmitry Akimov | Sibir ' | ||
23 | Ṙobert Zebelyan | Kuban ' | ||
22 | Andrei Tihonov | Khimki | ||
20 | Sergej Samodin | Spartak NN | ||
19 | Ėduard Zacepin | Sodovik |
Notă
Elemente conexe
linkuri externe
- ( EN ) Pervyj divizion 2006 , pe rsssf.com .
- ( EN , RU ) Pervyj divizion 2006 , pe wildstat.com .